Inlevering van metalen door particulieren VRIJDAG 11 JULI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Abonnementsprijsvoor Leiden 20 cent per week; f 2.63 per kwartaal. Bij onze agenten 21 cent per week; 2.73 per kwartaal. Franco per post f 3.10 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.52 per kwartaal. Losse nummers 6 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 32 cent per regeL Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 55 cent per plaatsing, alléén Woensdag en Zaterdag. Hoofdredacteur: Th. Wilmer, Leiden. Red. Buitenland: Mr. H. Geise, Leiden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Leiden. Red. Omgeving: L. Roozen, Leiden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Lelden. Weerbericht ZONS OP. EN ONDERGANG. Zon onder 9.59 uur Vrijdagavond. Zon op 5.31 uur Zaterdagochtend. MAANSTANDEN. 11 Juli: De maan komt Vrijdagavond om 11.17 uur op en gaat Zaterdagochtend om 9.57 uur onder. 12 Juli: De maan komt Zaterdagavond te 11.44 op en gaat Zondagmorgen te 11.05 onder. 14 Juli: De maan komt Maandagnacht om 0.08 uur op en gaat Maandagmiddag om 12.11 uur onder. 15 Juli: De maan komt op Dinsdagnacht om 0.30 uur en gaat Dinsdagmiddag om 1.17 uur onder. 16 Juli: De maan komt Woensdagnacht om 0.52 uur op en gaat Woensdagmiddag om 2.20 uur onder. (Laatste kwartier). 17 Juli: De maan komt. Donderdagnacht te 1.13 uur op en gaat Donderdagmiddag te 3.22 onder. 18 Juli: De maan komt Vrijdagnacht om 1.42 uur op en gaat Vrijdagmiddag om 4.24 uur onder. WATERTEMPERATUUR. Zweminr.: „Poelmeer" 21 gr. C. Zweminr.: „De Zijl" 24 gr. C. J3IIOIIOIICD!tCDIIOIIOIIOIIOIIC^ Verduisteringstijden i 0 Er is bepaald, dat er verduisterd jr moet worden tusschen zonsonder- U 0 gang en zonsopkomst. pj Deze tijden zijn voor hedenavond U U en morgenochtend: q Q ZONSONDERGANG S n 9.59 uur. Q ZONSOPKOMST r s 5.31 uur. Q 9 Tusschen deze beide tijden dient Q Q er dus verduisterd te worden. ^McoiioiionoiioiionoiioiicP PRODUCTIESLAG-MANIFEST. Zelfvoorziening en stoppelgewas. De persdienst van het Nederlantdsch agrarisch front schrijft: Door middel van den productieslag, voor bereid door het N. A. F. en doorgevoerd door de commissie Pothuima, streven wij naar zelfvoorziening, zoo vangt het weke- lijksch productieslag ditmaal aan. Zelfvoorziening van Europa, zelfvoorzie ning van Nederland, zelfvoorziening op elk boerenbedr f. Wij doen dit, omdat zelfvoorziening zelf standigheid, zelfstandigheid onafhankelijk heid en onafhankelijkheid vrijheid betee- kent Die boer dient dus het beste de vrij heid van zijn volk, die zooveel mogelijk uit den bodem weet te halen. De weideboer bereikt dit door om1 wei den, de bouwboer o.m. door den verbouw van stoppel gewassen. Want, evenals omweiden de opbrengst van het grasland in aanzienlijke mate ver- hoogt, is nateelt op den stoppel het mid del om de grootst mogelijke opbrengst van •het bouwland te verkrijgen. Verbouw van stoppelgewassen beteekent immers een volledige oogst extra. Daar om zij „geen stoppel zonder nagewas" een leidende leuze voor den eerst-komenden tijd. „De verbouw van stoppelgewassen kan nog belangrijk uitgebreid worden", zeide ir. J. Wind in een radio rede. „In de ach ter ons liggende jaren waren er vele be drijven, waarop slechts een deel van het daarvoor in aanmerking komende land met stoppelgewassen werd gezet. Dit is thans niet meer geoorloofd, want door het weg vallen van een groot gedeelte van het krachtvoeder moet er zooveel mogelijk ruw voeder worden voortgebracht". Ir. Wind gaf in deze rede waardevolle aanwijzingen, die uitvoerig beschreven staan in de agrarische bladen van deze week. Sla ze eens na en vergeet eveneens niet te luisteren naar de radio-uitzending van 15 Juli over Hilversum l.« waar ir. v. d. Meer L.I. van 19.45 tot 20.00 uur wenken geeft over den verbouw van koolzaad. Burgerlijke Stand LEIDEN. Geboren Yvonne Josephina, dochter van K. A. K. Bredewold en J. J. Kloos Karl, zoon van C. Sierat en M. A. .Stum Anton, zoon .van G. Kaaij en C. P. M. v. d. Meer. Ondertrouwd: C. J. v. d. Kaaij jm 25 jaar en W. Breijer jd 20 jaar J. Roe- lofs jm. 31 jaar en S. M. Flaman jd 30 jaar J. J. A. A. Berkvens jm 33 jaar en N. M. C. Thoolen jd 26 jaar. Overleden: J. de Joode m. 24 jaar C. van Opijnen vr. 66 jaar. HET ST. JOSEPH-GESTICHT TE ALPHEN a./d. RIJN VERNIEUWD. Plechtige inzegening door den Bisschop Een welgeslaagde verjongingskuur Alles en iedereen heeft op zijn tijd een opknappertje van noode. De een zoekt nieu we krachten in een vacantie, de ander in een retraite; schepen gaan regelmatig op de helling, auto's in revisie, gebouwen in restauratie. En zoo had ook het Liefdege sticht St. Joseph te Alphen aan den Rijn er behoefte aan, in „dok" te worden opge nomen om een verjongingskuur te onder gaan. De meeste lezers, en zeker dieuit Al phen en wijde omgeving, kennen het St. Joseph-gesticht aan de Prins Hendrikstraat een prettig en vriendelijk gebouw met een koepeltje erop, en gelegen langs een drukken verkeersweg in het centrum van deze welvarende gemeente. De voorbijgangers hebben evenwel van de ingrijpende moderniseering en verbouwing niet veel gemerkt. Het St. Joseph-gesticht ligt er nog altijd even rustig aan de drukke straat. De binnenkomer echter weet het eerste oogenblik niet, hoe hij het heeft. Nu het deze eigenschap kwijt geraakt is, behoe ven wij niet te verhelen, dat het St. Joseph- gesticht, vóór het onder handen werd geno men, wat ouwerwetsch en saai was inge richt Daarin is nu grondig verandering gekomen. De breede gangen bijna stra ten die de diverse afdeelingen verbin den zijn in heldere, moderne tinten be schilderd, en in sommige vleugels is getim merd en gebroken, zoodat een vrijwel nieu we binnenbouw tot stand kwam. Dat alles is reeds eenigen tijd in gebruik, tot ieders tevredenheid en gemak doch gisteren had de plechtige inwijding plaats door den Bisschop van Haarlem. Bij die gelegenheid hebben wij onder leiding van den architect, den heer P. Rozestraten, en van den aannemer, den heer A. van En gelen, het gemoderniseerde gebouw be zichtigd. Er is een goed stuk werk verricht want het is dikwijls gemakkelijker een nieuw huis te bouwen, dan een bestaand pand zóó te vervolmaken en aan te passen aan de eischen van het hedendaagsche com fort, als hier is geschied. Behalve de ver bouwing werd door het geheele gesticht een schei-installatie aangelegd, de centra le verwarming totaal vernieuwd, voor iedere afdeeling badkamers en W. C.'s bij gebouwd. Het verkeer in deze bijenkorf werd soepel gemaakt door een nieuwe vloerbedekking in de gangen en door liften; ook de etenswaren reizen per lift op en af uit de bijna Amerikaansch practisch inge richte groote keuken naar de dienkeukens van de verschillende afdeelingen. Niet al leen de betalende inwoners kunnen con tent zijn over de verbetering, ook de niet- tetalende deelen daarin. Voor de mannen en voor de vrouwen zijn zonnige zalen in gericht voor de mannen is er bovendien nog een aparte conversatiezaal terwijl de nachtverblijven, in keurige chambrettes ingedeeld, eveneens voorzien werden van cte moderne gemakken van stroomend warm en koud water. Enorme verwar mingsketels in den kelder beneden zorgen ervoor, dat door het geheele huis tot op de hoogste verdiepingen iedereen warm water kan tappen. In deze dagen is er echter meer behoefte aan lekker koud bier! Er zijn voorts slaapzalen gelijkvloers voor de ouden van dagen, die zich nog slechts moeizaam kunnen voortbewegen, terwijl het jonge Alphensche leven ter wereld komt in de kraam-kamers, waarvan door toekomstige moeders gaarne gebruik wordt gemaakt. Behalve deze kraamverpleging is ook de keurige po.ykliniek voor de .il-inwoners van het gesticht van groot nut. Wij hebben met opzet niet over de Zus ters gesproken, die zulk een moederlijke rol in dit huis spelen. Er is hun gisteren zooveel lof toegezwaaid, dat het gevaarlijk zou kunnen worden voor hun wèlbeproef- de nederigheid daar nog een schepje bo ven op te leggen. Laten wij daarom, con- stateerend. dat Alphen een first-class St. Josephgesticht heeft gekregen, de plechtige inwijding van de verbouwing gaan bijwo nen. Z. H. Exc. mgr. J. P. Huibers, die reeds den vorigen dag in Alphen was gekomen tot het verleenen Van de kerkelijke zending aan leden der Katholieke Actie, droeg 's morgens in de kapel een stille H. Mis op, daarbij geassisteerd door de weleerw. heeren C. M. Klaver en P. W. van Leeuwen, kapelaans der parochie. Te 10 uur had de plechtige in zegening plaats, waarbij Mgr. geassiteerd werd door de weleerw. heeren H. L. J. M. Sondaal, rector van „Duinzicht" te Oegst- geest en F. Grent, kapelaan der parochie. Voorts waren aanwezig de hoogeerw. heer Z. de Korte, deken van Alphen en de weleerw. heeren C. M. Klaver en P. W. van Leeuwen, kapelaans der parochie, F. Bank, secretaris van den Bisschop en pater Winninghoff O.S.B. Deze inzegening vond haar uitgangspunt in de kapel, waarvan het altaar met rose en witte rozen zomers was versierd. Te voren hield Mgr. een korte predi katie tot de bewoners en bewoonsters van het huis, tot de Zusters (onder wie de Alg. Overste van de Zusters van St. Jozef en de vroegeren plaatselijke overste, zuster Conrada) tot de pensionnaires en tot de verpleegden. Predicatie van den Bisschop. Mgr. had tot tekst gekozen het vierde vers van psalm 26: „Eén ding heb ik van den Heer gevraagd; dal zal ik verkrijgen: dat ik wonen mag in het Huis des Heeren". Deze woorden van den psalmist noemde Mgr. de uitdrukking van den diepsten wensch van iedere christen-ziel. Iedereen, die God bemint en die het met zijn ziel en zaligheid goed meent, moet er wel naar verlangen te zijn in een plaats, waar God geëerd en bemind wordt en waar zijn ziel veilig is. Zulk een plaats is de aarde niet. De goede God, die de geheele aarde door Zijn almacht.in stand houdt en ordent, wordt op aarde niet erkend. Er zijn er zelfs, die Hem positief haten en vervolgen. Deson danks zijn er ook op deze aarde plaatsen, waar God ons meer nabij is, in een inniger verkeer treedt met de menschen. Zulk een plaats was het H. Huis te Nazareth. Het was er niet rijk, er waren vele moeilijk heden, doch er was geluk en vrede. Daar was „het Huis van God en de Deur des Hemels". Ook in deze parochie is zulk een uitver koren oord, waar God woont met de men schen, een huis, waar de liefde tot God en tot den naaste bizonder bloeit. Hier wordt God gekend en geëerd als onze Vader, wiens Naam geheiligd worde. Hij is de oneindig-groote Schepper van het heelal, maar Hij wil door ons genoemd worden: Vader. En als kinderen zijn wij bereid, niet uit dwang of noodzaak, doch uit liefde, zijn Wil te volbrengen. In deze kapel is Zijn woonplaats. Echter, al zijn wij niet in de kapel, dan dragen wij Hem toch by ons. Hu is voortdurend bij ons, bij onze arbeid, zelfs bij onze ont spanning: wij zijn met Hem in liefde ver eend, en wij wenschen niets vuriger, dan dat Zijn Rijk moge komen. In dit huis zorgt God ook voor ons dage- lijksch brood d.w.z. niet alleen voor ons lichaam maar ook voor onze geestelijke vreugden en vooruitgang. Hij zorgt voor de geheele schepping, en in 't bizonder voor degenen, die Hem zoeken. Wij zoeken Hem. Maar ons streven is altoos onvolmaakt. Wij maken altijd fou ten. Maar wat is het heerlijk te weten, als kinderen Gods. dat Hij als onze Vader ons gaarne vergeeft, zooals wij aan anderen vergeven. Hij is het, die ons bewaart voor de bekoringen van het kwaad en ons ge duld geeft, ook als er iets ontbreekt aan onze levensomstandighedeen, aan onze ge zondheid of aan ons geestelijk geluk. Dan morren wij niet. Als wij het goede uit Zijn hand overnemen, waarom het kwade niet. Wat wij dan het kwade noemen, want de teleurstellingen en verdrietelijkheden, in overgave gedragen, verinnigen onze liefde tot God. Behalve in liefde tot God, dienen wij tegelijkertijd uit te munten in liefde tot den naaste. „Hieraan zullen allen erkennen dat gij Mijn vrienden zijt, als ge liefde hebt voor elkander". Een gebod, aan het eerste gelijk, dat hier wordt toegepast door de Zusters, die alle krachten van lichaam en ziel geven voor den evenmensch. Zij willen God-zelf dienen in den evenmensch. Wij danken God, die door haar, in haar en met haar zooveel goeds uitwerkt; die door goddelijke sterkte menschelijke zwakheden overwint. God is verheugd, als Hij ziet, hoe Zijn kinderen hun best doen om Hem te eeren en anderen te helpen. Dat gebod der onderlinge liefde wordt ook beoefend door de bewoners van dit huis, die elkaar bijstaan door woord en voorbeeld en elkaar tot steun zijn in ver draagzaamheid. Wij hebben allen onze moeilijkheden, maar wat zullen we stijgen in liefde tot God, wanneer wij pijnen en teleurstellingen geduldig verdragen om Zijnent. Wil. Omdat de liefde hier beoefend wordt, daarom is dit huis een gelukkig huis. Dankbaar ztfn wij God voor alle zegenin gen en genaden aan dit huis geschonken. Hoevelen zijn van hieruit reeds het eeuwig geluk binnengegaan. Moge de zegen, die steeds op dit huis gerust heeft, ook na deze vergrooting bestendigd blijven. Mogen, onder de hoede van St. Joseph, allen "zich beijveren in de liefde der kinderen Gods, opdat God hier moge gekend en geëerd worden en gij eens zult worden opgenomen in de aeterna tabernacula, in Zijn eeuwige woontenten. Hierna ging Mgr. zegenend door het ge bouw. daarbij de bedlegerigen niet ver getend. Met een kort Lof werd deze plechtigheid besloten. Mgr. recipieerde daarna voor de Zusters- communiteit en vervolgens voor het kerk- en armbestuur. Bij deze laatste receptie hield deken de Korte een korte toespraak. Spr. noemde het een gedenk- waardigen dag op de eerste plaats wegens de voltooiing van de restauratie, maar ook omdat de Zusters van St. Jozef uit Amers foort hier thans reeds 52 jaren werkzaam zijn. Spr. herdacht met bizondere waardeering het werk van zijn voorganger: pastoor Boekhoven, die bij de stichting van de nieuwe kerk de oude kerk en de pastorie voor den bouw van een gesticht heeft na gelaten, vervolgens pastoor Loots, deken Koopmans en deken Hellegers, wiens zuinig beheer deze uitbreiding en verbouwing heeft mogelijk gemaakt. Ondanks de moeilijkheden in de mate riaal-levering kon de restauratie worden voltooid, waarvoor spr. zeer dankbaar was. De deken huldigde den architect en den aannemer en den heer van Oyen, die met zijn kunstzinnige adviezen ter zijde stond. Alles is gedaan om het gesticht gezellig en prettig te maken en spr. verheugde zich erover, dat het aantal pensiongasten on middellijk is gaan stijgen. Al is het ook een pension, toch blijft spr. vasthouden aan de naam „liefdegesticht". Want inderdaad wordt hier een werk van liefde verricht, in 't bizonder voor de ar men. terwijl de winsten, die uit de stichting zouden voortvloeien, ten goede komen aan de parochiale liefdewerken. Het is een liefdegesticht, omdat het onder de 'zorg staat van de goede Zusters van St. Jozef, die zichzelf geheel geven en medeleven met de bewoonsters. Spr. feliciteerde de Zusters met het welslagen van hun arbeid hier in Alphen en verheugde zich erover, dat bij de inrichting van kraamverzorging en polykliniek de volle medewerking der congregatie werd verkregen. Na een dankwoord gesproken te heb ben tot Mgr., dat hijzelf de zegening heeft willen verrichten, citeerde de Deken, tot huldiging van de Zusters, het loflief op de sterke vrouw uit het Boek der Wijsheid. Gemeentel. Aankondiging Toezending oproepingen De Burgemeester van Leiden maakt bekend: dat de oproepingen tot inlevering op 12 Juli 1941 zijn verzonden aan hen, die woon achtig zijn: A BiC D E Morschweg 1149 Driftstraat 44a126 r- Morschweg 2156 L. Rijndijk 175a De oproepingen vermelden tijd^en plaats van het bureau, waar de inlevering dient te geschieden. j g Bureaux zijn gevestigd, voor giSej A Meisjes HBS, Garenmarkt; f B Gymnasium, Fruinlaan; C Christelijke HBS, Kagerstraatg ®"r B 3 D School Paul Krugerstraat; 2 E School van der Werffstraat 98*-100, hj^J^Oude\"esL*bij de Haven. N.B. Voor inlevering van metalen, dtfï^tntilakende'~'van fcedrijfs- en magazijn voorraden van overheidsbedrijven!J>f toebehooiftnde aan winkeliers, warenhuizen, groot- en kleinhandelaren, fabrikaten en vertegenwoordigers, volgen nadere aan wijzingen. I De bureaux zijn geopend van 8.30^-12.30 afi van 1417 uur. Rijksduitschers die een oproepingsfcaaxj^rfTiinerziids ontvangen moeten de inleve ring desniettemin uitsluitend verrichten bij den met de uitvoering der metaalleve ring belasten Ortsgruppenleiter; hiertoe ontvangen zij nadere aanwijzingen van dien Ortsgruppenleiter. Het niet ontvangen van een oproeping ontheft de inleveringsplichtigen niet van hun verplichtingen. Leiden, 11 Juni 1941 195 De Burgemeester: STEVENINCK. 4 s a SPORT WANDELSPORT DE VIERDAAGSCHE TE NIJMEGEN. Indeeling in leeftijdsgroepen en Medische keuring voor de zware groepen. Het college van 'gevolmachtigden voor de sport bij het departement van lichame lijke opvoeding, wetenschap en cultuur bescherming deelt mede, dat, na ingewon nen medisch advies, naar de meening van het college onder de huidige omstandighe den maximale sportprestaties dienen te worden beperkt. In verband hiermede acht het college het gewenscht, dat de gebruikelijke indeeling der deelneemsters(ers) aan de Vierdaagsche Afstandsmarschen te Nijmegen een verandering ondergaat en de gebruikelijke afstanden belang rijk worden verkort. Het college van gevolmachtigden voor de sport is op grond daarvan er toe over gegaan het bestuur van den Nederland- schen wandelsportbond te verzoeken op •korten termijn aan het organiseerende co mité der Vierdaagsche te willen berichten, dat voor de aan te geven leeftijdsgroepen de daarachter vermelde afstanden moeten worden vastgesteld: Groep I. Leeftijd 14 t/m 18 jaar: 20 km. per dag. Groep 2.4Leeftijd 50 jaar en ouder: 20 km. per dag. Groep 3. Leeftijd 19 t/m 49 jaar; 30 km. per dag. Het college van gevolmachtigden voor de sport staat bovendien nog op het stand punt, dat hij de inschrijving der deelneem- sters(ers) in ieder geval voor zoover zij foehooren tot de beide eerste groepen dus groep 1 en 2, een geneeskundige verklaring dient te worden overgelegd, waaruit blijkt, dat zij voor deelname aan de Vierdaagsche Afstandsmarschen geschikt worden geacht. In plaatsen waar bureaux voor medische sportkeuring gevestigd zijn, dient de be trokken keuring bij voorkeur door deze bureaux te geschieden. WATERPOLO D. J. K. I—DE ZIJL I. Gisteravond speelden de Leidenaars in de Zwemschool Harts te Sloten tegen D. J. K. Het begin was geheel voor de Zijl en J. Blansjaar wist direct na het uit- zwemmen vanaf de zijlijn te doelpunten (01). De strijd ging hierna gelijk op, tot dat tenslotte van Schouwen na een snelle rush doelman Keyser het nakijken gaf (11). Bij con scrimmage voor het Leid- sche doel bracht van Senff den stand op 21. Na de rust had de Zijl geen geluk met schieten, Bij D. J. K. lukte het beter en door toedoen van Senff en van Schou wen werd het (41). De Leidenaars kwa men thans weer opzetten en verkleinde door van Egmond den achterstand tot (4 2). Verwoed bleven zij aanvallen, doch juist in deze periode weet de vrij liggende Senff na een afgeslagen aanval van de Zijl onhoudbaar te doelpunten (52), waar mede het einde aanbreekt en D.J.K. een verdiende, doch geflatteerde overwinning heeft behaald. STADSNIEUWS 10 JAAR LEEKENAPOSTOLAAT In de par. O. L. Vr. Hemel v. en St. Joseph. A.s. Zondag zal het feit herdacht worden, dat 10 jaar geleden het Genootschap van het Leekenapostolaat werd opgericht. Veel arbeid is verricht maar ook talrijke vruchten heeft het Leekenapostolaat onder Gods onmisbaren zegen in die afgeloopen 10 jaar mogen oogsten. Dankbaar zullen wij dan ook Zondag naar onze parochiekerk opgaan, waar de plech tige Hoogmis om 10 uur voor het Leeken apostolaat zal worden opgedragen. Mogen wij onze mede-parochianen, die daartoe in de gelegenheid zijn, hierbij uit- noodigen. Leden van onze Katholieke Jeugdbewe ging, die wij daarom verzochten, toonden zich direct bereid, het wekelijksche mis saaltje voor ons te verkoopen. Bestuur van het Leeken apostolaat. Handelregister K. v. K. W z i g i n g 7140. J. A. Verwer, Lei den, Apothekersdijk 18. Schildersbedrijf. Door bovengenoemde zaak is de schuiten- verhuurderij overgenomen van J. W. F. Verwer Sr. Opheffing: Eieren, en Pluimveevei ling Aarlanderveen, Alphen aan den Rijn, Dorpsstraat 47. Gistermorgen is de 81-jarige J. A. H. W. R., verpleegde uit een Oudeliedenhuis te Amsterdam, per trein naar Haarlem ver trokken om een kennis te bezoeken. Hij kwam inderdaad in Haarlem aan en stapte daar uitVannacht om ruim half één werd de man op den Zijlsingel alhier aan gehouden wegens verblijf op straat in ver boden uren. Hij bleek te Haarlem aan het wandelen te zijn gegaan en ondanks de hitte naar Leiden te zijn getippeld. ZILVEREN JUBILEUM Heden herdacht de heer Jac. Louwrier den dag, dat hij vóór 25 jaar in dienst trad als walsen-riffelaar bij de N.V. Meelfabriek „De Sleutels" v/h de Koster en Co. Hedenmorgen werd de jubilaris met zijn vrouw en zoon van zijn woning per auto afgehaald en door den directeur ontvangen. De heer A. D. de Koster complimenteerde den heer Louwrier met zijn jubileum en prees hem om zijn trouwe plichtsbetrach- itna De heer de Koster liet zijn geluk- wenschen vergezeld gaan van een enve loppe met inhoud. Hierna werd de jubilaris in de recreatie zaal van het nieuwe admi nistratie gebouw door het personeel gehul digd. De bedrijfsleider, ir. H. A. Bol, sprak hem toe en bood hem namens het fabrieks- personeel een fraai theemeubel en een leeslamp aan. Aan mevr. Louwrier werd een fraai bloemstuk overhandigd. Het kantoor, laboratorium- en reizigers- personeel huldigde den jubilaris eveneens met een fraaie bloemenmand. Den verderen dag mocht Louwrier in den huiselijken kring doorbrengen, waar hij nog vele blijken van belangstelling ont ving. Voor het eindexamen gymnasium, Afd. A, slaagde aan het R.K. gymnasium te Ven- ray J. Tacx, alhier. Muziek VOORDRACHTAVOND DOOR HAN ZIRKZEE EN ZIJN LEERLINGEN. De leerlingenavond, die Han Zirkzee gis teren in ,,'t Schuttershof" gaf was zeer geslaagd. De lichtzijde van zulk een uit voering is het hooren van aardige en mooie muziek door jonge menschen en apprecia tie door alle toehoorders. De donkere zij de is een lang programma en zooals n u de groote warmte. Evenwel, wij willen al leen de goede zijde van den avond in het kort bezien en dan valt er veel te waar- deeren. Nadat een stuk of wat kleintjes, hun eenvoudige, maar aardige stukjes voorgedragen hebben, komen de groote ren aan de beurt, wier taak weer wat zwaarder is, en die natuurlijkerwijze bij de een ook beter slaagde dan bij de ander. Dirk Kruyt gaf een heel aardige uitvoe ring van het „Allegro" uit de Sonate van Ku'hrau en Tine Brouwer gaf "blijk van muzikaliteit in Burgmüller's melodische étude „Sanfte Klage". Voor afwisseling was gezorgd. Het dameskoor „Echo der Duinen" gaf zeer muzikaal dor den leider Zirkzee gesecundeerd een viertal* koortjes van Trube, Abt, Denza en Zag- wijn. Welluidende werkjes, die er goed in zaten en met veel toewijding werden ge zongen. Nog wat meer vrijheid in stern- vorming en voordrachtsnuance, en Kat- wijk's dameskoor is er. Mevrouw Hageman Verhagen, over wier tooneelspel wij meer te spreken zijn dan over haar décla- matie zeide twee gedichten van Marie Bod- daert, waarvan de begeleiding getoonzet is door B. TidenianWeijers. Han Zirkzee stond haar op de bekende toegewijde wij ze ten dienste. Zij ontving bloemen. Na de pauze volgden goed gespeelde nummers, gedeelten uit sonaten van Haydn en Mozart voor twee en vierhandig klavier. Klaus WassmannFabian slaagde zeer wel in Albeniz' „Maleguena". Van de Chopin- nummers vermelden wij Nocturne No. 1 uit op. 37 door Hans Westerman. Met be langstelling hoorden wij Debussy's „Doc tor Gradus ad Parnassum" door mejuffrouw van Aggelen. De mooie „Arabesque" van Debussy werd muzikaal maar wat tè be scheiden door mejuffrouw Maartense ge speeld. De geheele indruk van den avond is goed. Het spel der leerlingen is be schaafd en de opvatting van de muziek is te prijzen. Tot besluit speelde Han Zirk zee zelf. De 2e Valse uit op. 64 van Cho pin. „Danza Espanola" van Granadosen, „Minstrels" van Debussy. De pianist had een goede keuze gedaan, aangezien dit zijn genre is. Zeer mooi en geacheveerd is zijn aanslag, zijn voordracht délicaat. Wanneer zullen wij hem eens in een recital hooren? De leerlingen en koorleden hebben hem veel blijk van waardeering gegeven en hem gehuldigd met bloemen en cadeaux, en de vele toehoorders hebben dit met enthou siast applaus gedaan.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2