Nieuwe bonnen VRIJDAG 11 JULI 1941 32ste Jaargang No. 9996 Ccid^eh^Soii^cmt ""«r-ir'a lraÜe"935' DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BureauxPape™32" Vanietityinyóölaty Bij, ffiiafyótafi geëindigd w RUIM DRIEHONDERDDUIZEND GEVANGENEN GEMAAKT Dit nummer bestaat uit twee bladen. £wcapa en het Saajet-yeaaat WAT geweest is keert nimmer terug. Herhaaldelijk hebben wij reeds betoogd, dat de toestand van vóór den oorlog niet meer terug zal keeren en dat noch op binnenlandsch politiek gebied noch in onze verhouding tot het buitenland, speciaal tot de Europeesche landen, de toe standen van voorheen kunnen worden her steld. Met deze realiteit, welke met eenig wer kelijkheidsgevoel niet moeilijk als zoodanig is te onderkennen, heeft men rekening te houden. In Europa voltrekt zich een ommekeer, zooals dit werelddeel nog niet heeft beleefd, en die overtuiging heeft zelfs in Engeland vasten voet gekregen. „Iedere politieke onafhankelijkheid in de traditioneele beteekenis zal voor de afzonderlijke staten niet meer mo gelijk zijn. Men moet zelfs toegeven, dat het kortzichtig is aan te nemen, dat Hitier slechts gedreven wordt door een grenzelooze persoonlijke of nationale eerzucht. De toenemende afhankelijkheid der volken van elkander vormt een niet te veronachtzamen feit en dit feit zal zelfs door de nederlaag van Hitler of Duitsch- land niet gewijzigd worden. Integen deel, men moet constateeren, dat de in deeling van Europa in zelfstandige en geïsoleerde eenheden niet meer kan functioneeren". 4 Zoo schrijft, blijkens een gisteren door ons gepubliceerd bericht, het Engelsche toonaangevende blad de „Times", dat sinds jaren geldt als de spreekbuis van de Brit- sche regeering. Wat wil dit anders zeggen dan de erken ning, dat er een nieuwe orde in Europa tot stand moet komen; jazelfs in de geheele wereld, want de „Times" maakt voorzoover wij weten geen beperking tot Europa. La ten wij ons echter voorloopig beperken tot het Europeesche probleem; dat is al uitge strekt en ingewikkeld genoeg. Een ordening van de wereld sluit trouwens die van Euro pa in en daarom bevestigt dit Britsche or gaan waarvan men waarlijk niet ver wachten zal dat het schrijft onder invloed van de Duitsche suggestie het feit, dat geen land in Europa, en dus ook Nederland niet, zich meer kan onttrekken aan de taak mede te helpen bouwen aan de reorganisa tie van ons continent. Nederland is niet meer het kleine landje aan de Noordzee, dat zich afzijdig kon hou den van de politiek der groote Europeesche machten en zich naarstig kon wijden aan het vredeswerk van eigen opbouw, van eigen cultuur. Het is thans een onderdeel van Europa geworden, een onderdeel, dat weliswaar zijn eigen (belangrijke) taak en functie zal kunnen hebben, maar niet meer los van het groote geheel. Vanzelfsprekend ziet de „Times" de uit werking en toepassing van deze nieuwe or dening anders dan de Duitscher. die zich voorstelt, maar het feit, dat een zoo voor aanstaand blad als de „Times" het denk beeld op zich als onvermijdelijk aanvaardt, is leerzaam. DEZE uitspraak van de '.Times" klopt dan ook met een ander woord, dat in de bladen gericht werd tot het Neder- landsche volk, het woord van luitenant-ge neraal Seyffardt: „Hoe ook ieder van u den gang der gebeurtenissen tot nu toe moge hebben beoordeeld, alle verschillen van opvat ting moeten thans van ons afgezet wor den, in het heldere bewustzijn, dat het lot van Europa het lot van ons vader land is". Als onderdeel van Europa, verbonden in één gemeenschappelijk lot met de andere volken in de Europeesche levensruimte, deelt ons Vaderland in de lotgevallen van het continent. „De strijd in het Oosten is voor u geen schouwspel, geen verstoring van uw rust, doch uw lot", zeide Rijksminister Seyss In- quart in zijn oproep, welke aan die van ge neraal Seyffardt voorafging. De strijd met de infernale machten van Moskou, de wor steling met het „goddelooze communisme", is een gebeurtenis, welke ook ons land en ons volk aangaat. Wij hebben goddank wei nig te duchten van den invloed, welke van de communistische leer als loutere theorie uitgaat; ons volk heeft de voosheid van deze leerstellingen reeds lang doorzien en be hoeft zijn geestelijk arsenaal in den strijd der geesten niet meer voor den dag te ha len. Veel meer is de materieele macht der Sovjets te duchten, welke macht zij verle den jaar o.a. hebben aangewend om de Bal- tische staten met geweld te bolsjewiseeren. Welk een tyrannie toen op de bevolking is uitgeoefend, wordt thans bewaarheid door de publicatie van de ervaringen, welke het Duitsche leger opdoet in de bevrijde gebie den. En deze helsche macht zou Engeland, blij kens het aangehaalde artikel van de „Times" willen inschakelen bij de reorganisatie van Europa! Mogen de bolsjewistische horden nimmer onze landouwen overstroomen; de hemel behoede ons daarvoor. Het Nederlandsche volk moge zich van de realiteit van dit ge vaar terdege rekenschap geven. IN dit verband citeeren wij wat het Ier- sche katholieke weekblad „The Stan dard" schrijft op 27 Juni onder het op- De uitgestrektheid van het operatie terrein EEN REUSACHTIGE BUIT Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Met den dubbelen slag van Bialystok en Minsk is thans de grootste slag van de wereldgeschiedenis op het gebied van materieel en omsingeling geëindigd; 323.898 gevangenen, onder wie verscheiden bevelvoerende generaals en di visiecommandanten zijn ons in handen ge vallen; 3332 gepantserde gevechtswagens, 1809 stukken geschut en groote hoeveelhe den andere wapens werden buitgemaakt of vernietigd Hiermede is het totale aantal der gevangenen, die tot dusver aan het Ooste lijk front is gemaakt, tot meer dan 400.000 gestegen. De hoeveelheid buitgemaakt of vernietigd vijandelijk materieel is toegeno men tot 7615 gepantserde gevechtswagens en 4423 stukken geschut. Het Sovjet-lucht- wapen heeft tot dusverre in totaal 6233 vliegtuigen verloren. TOELICHTING OP HET WEERMACHTS- BERICHT Op het weermachtsbericht van gisteren heeft het D.N.B. de volgende toelichting ontvangen: De leiding van het Sovjetleger heeft, naar uit dienstvoorschriften blijkt, haar troepen steeds opgeleid voor het voeren van een offensieven strijd. Door de Duit sche successen in het Oosten zijn thans ech ter Sovjettroepen uit het voorgenomen of fensief in de verdediging teruggedrongen. Groote verwachtingen koesteren de Sovjets van de groote uitgestrektheid van hun land. Door de grootscheepsche ontwikkeling der techniek hebben de verhoudingen sedert Napoleon echter een aanzienlijke verande ring ondergaan. Het op zichzelf groote we gennet en de toestand der verkeerswegen is als een groote hinderpaal, zoowel voor den verdediger als voor den aanvaller te beschouwen. Hetzelfde geldt voor het spoor wegnet. Wanneer daar nog bijkomt, dat de aanvaller, zooals in dit geval Duitschland, zich de heerschappij in de lucht heeft ver overd, dan zullen de voortdurende vernie tigende aanvallen op marcheerende troe pen, pantserwagens en colonnes voertuigen op de enkele spoorlijnen en wegen, alsmede op transporttreinen en spoorwegknooppun ten, een* des te grooter nadeel berokkenen aan de verdediging. Tevens echter hebben de oprukkende Duitsche formaties, als gevolg van hun voortreffelijke technische uitrusting, zulk een groote bewegingsvrijheid, dat het hun ondanks hevige gevechten reeds gelukt is, geweldige afstanden af te leggen. In de komende dagen zal blijken, wie sneller de moeilijkheden, voortspruitende uit de groo te afstanden heeft overwonnen, de Sovjet verdediger of de aanvallende Duitscher. schrift „Rusland, het probleem": „300.000.000 Katholieken, verspreid over de geheele wereld, met inbegrip van het Britsche Rijk, hebben een zeer duidelijk denkbeeld van wat het Mar xisme is en hoe het functionneert. De Protestanten van Finland en de Katho lieken van Spanje weten wat het bolsje wisme is en wat het zich ten doel stelt en zich ten doel zal blijven stellen Ieder, die het Russische communisme ondersteunt, begaat een hopelooze en tragische fout.Tot dusver zijn wij in het vrije Ierland, wat ook onze op vattingen mogen zijn, practisch eens gezind geweest ten opzichte van onze neutraliteit. De laatste ontwikkeling van den oorlog heeft ons echter nog een geweldige reden te meer gegeven. Zekere zaken verdwijnen niet, zoo als de heer Churchill beweert „in een oogwenk", de verwarring is thans er ger. Wat de Baltische landen betreft, die thans in opstand zijn gekomen om der wille van de vrijheid, diè hun door de Sovjets is ontnomen, zwijgt Engê- land. De reacties in Zweden, Turkije en Spanje zijn veelbeteekenend. Zij, die geen Duitsche overwinning wenschen, moeten thans nadenken over de sociale en religieuze gevolgen van een Rus- sisch-Britsche overwinning". Welke die gevolgen zijn, daarvan geeft de „Times" een perspectief, wanneer het blad schrijft, dat de fout van 1919 niet moet worden herhaald en dat men de Sovjet- Unie in geen geval buiten 'de reorganisatie van Europa mag houden. Het systeem, dat de wereldrevolutie in zijn vaan heeft geschreven, dat krachtens zijn princiep elke andere orde dan zijn eigen Marxistische wanorde wil uitroeien, als mede-ordenaar van ons Europa! Nederland heeft eenmaal te Genève te gen dit denkbeeld gestemd; het stemt thans opnieuw tegen. CIJFERS, DIE GELOOFWAARDIG WORDEN Toen het Duitsche opperbevel der Weer macht enkele dagen geleden een optelling publiceerde van de in de eerste oorlogs- week veroverde of vernielde Sovjet tanks en vliegtuigen, was het begrijpelijk, dat vele leeken, toen zij de hooge cijfers zagen, hun oogen niet konden gelooven, zoo schrijft een correspondent van Dagens Ny- heter in een uit Bialystok afkomstig front- bericht. Vierduizend vliegtuigen en meer dan tweeduizend tanks, zooals de cijfers toen luidden, zoo verklaart de Zweedsche correspondent, waren fantastische cijfers, ook voor diegene die zich nog de militaire parades op het Roode Plein te Moskou kun nen herinneren, waar de gevechtswagens in een schijnbaar nooit opdrogenden stroom voorwaarts rolden en waar de vliegtuigfor maties bijna den hemel verduisterden. Voor diengene echter, die een paar dagen lang over de wegen is getrokken, in de nabij heid waarvan Duitsche duikbommenwer pers dikwijls in slechts luttele uren het laatste restje van den fatalistischen tegen stand der ingesloten Sovjetsoldaten vernie tigden, zijn deze cijfers niet langer onge looflijk. Wat men hier te zien krijgt, is de waarheid, die staat achter de nuchtere cij fers van de Duitsche berichten. CIJFERS, DIE ONGELOOFWAARDIG ZIJN. In politieke kringen te Berlijn ver klaart men, dat de in het buitenland ver spreide berichten over zoogenaamde reus achtige Duitsche verliezen in het Oosten uit Sovjetbronnen afkomstig en daarme de reeds afgehandeld zijn. In dit verband herinnerde men er gisteren in de Wilhelm- strasse aan, dat steeds, in den veldtocht te gen Polen, bij den oorlog in het Westen en in den strijd om Kreta dergelijke geruch ten verspreid zijn, waarvan bij het einde van de veldtochten bleek, dat zij verzon nen waren en met doorzichtige bedoelin gen van vijandige zijde in de wereld ge bracht waren. Daarom ziet men ook in dit geval, wat den succesvollen Duitschen op- marsch in het Oosten betreft, een nieuw voorbeeld van de versleten en thans ook door de Sovjets gebruikte propaganda methode: het verbloemen van eigen échecs en militaire verliezen door het bewust ver spreiden van onware berichten over zoo genaamde enorme Duitsche verliezen. De door den Moskouschen berichtendienst verspreide berichten doen uitkomen, naar men in welingelichte kringen in Berlijn verklaart, dat men te Moskou in toenemen de mate ieder overzicht over den werke- lijken toestand aan het front verliest. Zoo weet de Moskousche berichtendienst slechts melding te maken van een enkel luchtge vecht op 9 Juli, in het verloop waarvan de bolsjewisten slechts één vliegtuig verlo ren* zouden hebben. De talrijke andere luchtgevechten, in het verloop waarvan de Sovjets 53 vliegtuigen verloren en de an dere 57 toestellen, die op den grond ver nield zijn, zijn blijkbaar te Moskou nog geheel onbekend, zoo merkt men te Ber lijn ironisch op. Hongaarsch communiqué. De chef van den Hongaarschen Genera- len Staf deelt mede: op 9 Juli hebben onze snelle troepen den strijd om de overgan gen van de Zrucz tegen de vijandelijke achterhoeden voortgezet. De gevechtshan delingen worden van Woensdag af in sa menwerking met de Duitsche weermacht voortgezet. Tot dusver werden 25.000 ge vangenen gemaakt. Voorts wordt nog uit Berlijn gemeld: In een der Zuidelijke sectoren van het Oostelijke oorologstooneel hebben Duitsche troepen op 7 en 8 Juli bolsjewistische ver sterkingen aangevallen. Nadat verschei dene stoottroepen in den strijd gebracht waren, werden de kazematten genomen. De overlevenden werden gevangen genomen. Op 8 Juli is een kleine Duitsche afdee- ling bij zijn opmarsch naar de Stalinlinie op sterke gepantserde Sovjetstrijdkrach ten gestooten. Na hevige gevechten wer den 123 Sovjetpantserwagens vernield. De rest der bolsjewisten trok zich overhaast terug. AAN HET FINSCHE FRONT. In een sector aan het Finsche front heb ben Duitsch-Finsche troepen op 8 Juli na harden strijd drie bolsjewistische compag nieën vernitigd. 40 Sovjetpantserwagens, die tot den aanval wilden overgaan wer den vernield. Voorts hebben de Duitsch- Finsche af deelingen drie Sovjetbatterijen, die haar opmarsch wilden stuiten, bedwon gen. De bolsjewisten leden bloedige ver liezen. Een aantal gevangenen en een groo te buit werden binnengebracht. Uit Boedapest, Naar het Hongaarsche te- legraafagentschap meldt, hebben Sovjet gevangenen verklaart er blij over te zijn, dat zij niet behoefden te vechten in de „kazematten des doods" van de Stalinli nie, waar men niet meer uitkomt. Deze ka zematten zijn namelijk, zoo vertelden zij, zóó gebouwd, dat men er in wordt opgeslo ten. Luitenant-generaal H. A. Seyffarth, dia de leiding op zich zal nemen van het NederlandscheVrijwilligerslegioen tegen het Bolsjewisme (Pax-Holland m) BETOOGING REICHSARBEITSDIENST OP HOUTRUST TE DEN HAAG DE RIJKSCOMMISSARIS ZAL HET WOORD VOEREN. De mannen van den Duitschen Arbeids dienst zullen morgen door de straten van Den Haag marclieeren, terwijl zij Zondag op het sportterrein Houtrust een betooging houden. Zij zullen hier in grooten getale bijeen komen en in woord, gezang en muziek den volke kond doen, welke hun houding ten aanzien van den huidigen tijd is. Ook een aantal meisjes van den vrouwelijken Duit schen Arbeidsdienst zullen aan de plech tigheid deelnemen. Het muzikale gedeelte wordt verzorgd door twee muziekkorpsen van den Reichsarbeitsdienst. In het kader van de plechtigheid zal de Rijkscommissaris het woord voeren en spreken tot de manschappen van den ar beidsdienst, die voor hem staan, volledig bereid zich geheel in te zetten. Deze betooging zal voor de manschappen een belevenis worden. Bovendien zal zij tot iederen bezoeker spreken en een geweldi gen indruk bij hem achterlaten. Een goede organisatie zal er zorg voor dragen, dat ook bij de te wachten groote toeloop iedere bezoeker een plaats zal krij gen. Entree wordt niet geheven, opdat het een ieder mogelijk zal zijn de betooging bij te wonen. De betooging begint klokslag 15.50 uur. Op dit tijdstip moet ieder zijn plaats heb ben ingenomen. Het verdient aanbeveling tijdig aanwezig te zijn. DE DUITSCHE ARBEIDSDIENST MARCHEERT IN DEN HAAG. Wij vestigen de aandacht erop, dat Za terdag 12 Juli te 15.00 uur eenige afdieelin- gen van den Duitschen arbeidsdienst de Haagsche straten zulLen verlevendigen. Twee groepen zullen marcheeren achter haar muziekkorpsen en vaandels. Wij zijn ervan overtuigd, dat deze marsch van de jonge arbeidsmannen niet zal nalaten, indruk op de bevolking te ma- De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de hieronder vermelde bonnen zijn aangewzen voor het koopen der daar bij vermelde rantsoenen. AARDAPPELEN. Met ingang van 14 Juli a.s. wordt het rantsoen aardappelen verhoogd en wel van 2 op 3 kg.: Bon „26 reserve": 14 Juli t/m 20 Juli, 3 kg. aardappelen per bon. BROOD EN GEBAK. Bon „26" van de broodkaart: 14 Juli t/m 20 Juli. 100 gram brood of een rantsoen gebak per bon. Bon „26-4 rantsoenen" van de brood kaart: 14 Juli t/m 20 Juli, 400 gram brood of 4 rantsoenen gebak per bon. Een rantsoen gebak is: beschuit, wafels, biscuits of andere koekjes 75 gram; speculaas 140 gram; koek 140 gram; cake 300 gram; gevuld klein korstgebak (bijv. amandel broodjes) 400 gram; gevuld groot korstgebak (bijv. boterlet ter) 500 gram. taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierbo ven niet genoemd zijn, geldt, dat een rant soen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. MELK. Bon „26" van de melkkaart: 14 Juli t/m. 20 Juli. 1 3/4 liter per bon. Bon „25" van de melkkaart kan vernie tigd worden. Mgr. A. HERMUS. t Oud-directeur van het Doofstommen- instituut te St. Michielgestel. Dnoderdag in den loop van den middag is te Sint Michielgestel overleden Z. D. H. Mgr. A. Hermus, Protonotarius Apostoli- cus a. L p. en oud-directeur van het doof- stommeninstituut aldaar. Mgr. Adrianus Josephus Hermus is 25 Februari 1862 te Klundert in Noord-Bra bant geboren. In 1887 werd hij priester ge wijd en benoemd tot leeraar aan het Klein Seminarie „Beekvliet" te St. Michiels Ge stel. In 1392 volgde zijn benoeming tot rec tor te Oerle, waar hij tot 1902 werkzaam was. Den 23sten Mei van dat jaar werd hij benoemd tot leeraar aan het bekende doofstommen instituut te St. Michielsgestel en in 1909 volgde hij hier Mgr. Terwindt op als directeur. In deze functie bleef hij tot het vorig jaar werkzaam, toen hij in Octo ber, na de viering van het 100-jarig be staan van het instituut, op zijn verzoek door Z. H. Exc. Mgr. Diepen hiervan ont heven werd. Een mensahen leeftijd heeft Mgr. Her mus, die den eeretitel van „Vader der Doofstommen" droeg, zich gegeven voor het welzijn van deze misdeelden, wier lot hij verzachtte en die hij in de gelegenheid stelde door '~et moderne onderwijs, dat hij hun gaf, zich zelfstandig in de wereld te bewegen. Hij was het die het nieuwe mo numentale instituut bouwde, het grootste internaat voor doofstomme jongens en meisjes in ons land. Hij maakte propagan da voor het doofstommen werk door het verspreiden van geschriften o.a. „Hand leiding voor den Adspirant-Doofstormmen- onderwijzer", „Het Leesonderricht in de Doofstommenschool", ..Doofstomheid en de Doofstommen in het Huisgezin, de School en de Maatschappij". Ook in de onderwijs methode heeft Mgr. Hermus groote veran deringen aangebracht. Men volgde vroeger de gebarenmethode van Beek dén stichter van het instituut, dde als gebarentaal heel goed voldeed, maar het groote bezwaar had van elke gebarenspraak, dat de doofstom men er niet door leerden spreken. Mgr. Hermus maakte verscheidene studiereizen naar Duitschland om van de nieuwe spreekmetihodcs op de hoogte te komen. Eerst heeft men toen het systeem-Malisc'h gevolgd, latei* de „globaal-methode" van dr. Dercroly. De resultaten die men hier mede verkreeg waren buitengewoon. Het onderwijs voor doofstommen was evenwel niet het eenige, dat Mgr. Hermus' toewijding had. Hij was ook op het terrein van de missie-actie zeer actief en het was grootendeeLs op zijn initiatief, dat de „Priester Missiebond" werd opgericht en dat men begon met de uitgave van het tijd schrift „Het Missiewerk". Ook het St. Pe trus Liefdewerk en de Genootschappen tot Voortplanting des Geloofs en der H. Kinds heid hebben veel aan hem te danken ge had. Zijn groote verdiensten werden erkend door zijn benoeming tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Z. H. de Paus benoem de hem tot Protonotarius Apostolicus a. i. p., de Bisschop van zijn diocees tot kanun nik van het kathedraal kapittel van St. Jan; hij was eereburger van St. Michielsgestel. „Tijd." ken. Het is ons bekend, hoe marcheerende arbeidsdienst kolonnes in Duitschland door de toeschouwers met geestdrift wer den begroet, omdat in den marsch van den arbeidsdienst zooveel jeugdige gloed en vreugde liggen, dat men er door bezield wordt. De marsch beteekent voor Den Haag een gebeurtenis, die met belangstelling tege moet kan worden gezien. EIEREN. Bon „26 eieren": 14 Juli t/m. 20 Juli, een ei per bon. KAAS. Bon „26 kaas" en bon „27 kaas": 14 Juli t/m. 27 Juli, 100 gram kaas per bon. Deze bonnen zijn voorts nog geldig t/m. 10 Augustus a.s. Bon „25 kaas" kan vernie tigd worden. RIJST. Bon ,,102" van de „bonkaart algemeen": 14 Juli t/m. 10 Augustus, 250 gram rijst, rijstemeel, rijstebloem, rijstgries of grutte- meel (gemengd meel) per bon. TARWEBLOEM e.d. Bon „10" van de bloemkaart, 14 Juli t/m. 10 Augustus, 35 gram tarwebloem, tarwe meel roggebloem, roggemeel of zelfrij zend bakmeel of 50 gram brood of een half rantsoen gebak per bon. De bonnen, welke zijn geldig verklaard voor een op Maandag aanvangende distri butieperiode mogen reeds den daaraan voorafgaande Zaterdag wordengebruikt. JAM e.d. Het nummer van den bon voor jam e.d. zal bij afzonderlijk persbericht worden be kend gemaakt. BONNEN MORGEN laatste dag voor bon: 25 (brood) 25 (aardappelen) 9 (tarwebloem) 24 (melk) 68, 78 (kaas) 25 (eieren) 43 (rijst).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1