DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 5)e ZitauenuiMótditig aan het daatfiant Nieuwe bon WOENSDAG 9 JULI 1941 32ste Jaargang No. 9994 Ste Ccld&cli^Soii/fca/nt Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Bureaux Papengracht 32. VERZET OP VERSCHILLENDE PLAATSEN GEBROKEN Onvrij willige bekentenissen der Sovjets BOLSJEWISTISCHE KEURTROEPEN VERSLAGEN Een Duitsch regiment infanterie, dat zich in de eerste week van den oorlog aan het Oostelijk front een weg dwars door Litauen heeft gebaand, heeft na verbitterde gevech ten een bolsjewistische keurdivisie versla gen. De overblijfselen van deze divisie, die als belooning voor bijzondere prestaties in den oorlog tegen Finland met de band van de roode vlag was onderscheiden, trokken zich ver naar het Oosten terug. De comman dant van de divisie en enkele hooge officie ren, die met de Leninorde waren onder scheiden, geraakten in gevangenschap. 35 Stukken geschut, 40 vrachtauto's, tal rijke stukken pantserafweergeschut en mi trailleurs, alsmede de geheele uitrusting van de divisie vielen in Duitsohe handen. ONVRIJWILLIGE BEVESTIGING VAN DEN DUITSCHEN OPMARSCH DOOR DE SOVJETS Het D.N.B. heeft de volgende toelichting ontvangen op het Duitsche weermachtsbe- richt van gisteren: Zooals te verwachten was, is het Duit sche opperbevel thans met zijn berichten van het Oostelijk front terughoudender ge worden. Ofschoon uit het Duitsche weer- machtsbericht blijkt, dat de bewegingen, nog steeds goed verloopen, wordt het toch ver meden afzonderlijke plaatsen te noemen. In tegenstelling hiermede geeft het bericht van het Sovjet inlichtingenbureau plaatsaandui dingen. Terwijl echter uit het Duitsche weermacihtsbericht de onophoudelijk voort gaande offensieve beweging der Duitsche troepen blijkt, tracht het bericht van de Sovjets den indruk te wekken, alsof alle Duitsche aanvallen met succes zijn afgesla gen. Het moet zichzelf juist door het noe men van namen noodgedwongen logenstraf fen, wanneer steeds weer nieuwe plaatsna men opduiken, die veel meer Oostelijk lig gen dan de eerst genoemde. Hierdoor wordt onvrijwillig de Duitsche opmarsch beves tigd. De door het weermachtsbericht van gis- teern bevestigde successen van de verbon den Duitsch-Roemeensche strijdkrachten in Bessarabië worden ook met nadruk ver meld in het Roemeensche weermachtsbe richt. De verbonden troepen, voornamelijk Roemeensche formaties, rukken thans on der leiding van generaal Antonescu naar den benedenloop van den Dnjestr op en veroveren zoodoende het einde Juni 1940 aan de Sovjetunie afgestane Bessarabië. Ge komen bij den benedenloop van den Dnjestr bereiken zij dan weer de oude Roemeen sdie staatsgrens met de Sovjets. FINSCH COMMUNIQUé Van officieele Finsohe zijde wordt me degedeeld, dat Maandag vroeg Sovjet-vlieg tuigen onder de bescherming van een be wolkten hemel Kotka opnieuw hebben ge bombardeerd. Hierbij werd een steenen woonhuis, alsfnede bijna zestig houten hui zen, waarvan het grootste deel bestond uit arbeiderswoningen, vernield. Op denzelf den dag werden bomaanvallen gedaan op Kirkonummi, Saerkisalmi en in de buurt van het Pieli-meer en van Valkeala, zon der dat echter schade werd aangericht. Een afdeeling vijandelijke parachutisten werd onschadelijk gemaakt. De Finsche lucht strijdkrachten schoten vier Sovjets-vlieg- tuigen neer. SOVJETVERZET AAN BESSARABISCHE FRONT GEBROKEN DuitschRoemeensche troepen hebben, naar het D.N.B. verneemt, Zondag den hardnekkigen tegenstand der bolsjewisten aan het Bessarabische front door moedige aanvallen gebroken. Talrijke nesten van verzet en stellingen in het veld werden be dwongen. De boljswisten werden tot aan den 'Dnjestr teruggeworpen. Er werden ge vangenen gemaakt en een rijke buit ver overd. Tijdens de gevechten in den Zuidelijken sector van het Oostelijk front vonden Duit sche infanteristen op 6 mi 7 Juli bolsjewis tische mitrailleurschutters, die zich hadden ingegraven. De sovjet-soldaten stonden in kuilen en waren tot aan de schouders met aarde bedekt. Zij hadden alleen de handen vrij om te kunnen schieten en hielden veel al tot de laatste patroon stand. Enkelen hunner, die gevangen genomen werden, en door de Duitsche soldaten werden uitgegra ven, meldden het volgende: hun politieke commissarissen hadden hen gedwongen een kuil te graven. Vervolgens moesten zij hier in springen. Daarna hadden de commissaris sen eigenhandig de kuil weer dichtgegooid en den grond aangestampt. Op deze wijze werden de mitrailleurschutters gedwongen tot den laatste ademtocht tegenstand te bieden. Op talrijke plaatsen aan het Oostelijk front zijn ook op 7 Juli wederom honder den Sovjetsoldaten naar de Duitsche troe pen overgeloopen. Zij kwamen blootshoofds, alleen met een hemd, een broek, beenwind sels en kapotte laarzen van wasdoek aan deelde mede, dat zij de laatste overleven den waren van verscheidene verstrooide en vernietigde regimenten. In andere berichten van het front wordt gemeld, dat de laatste dagen de Sovjet soldaten in massa's overloopen. Zij vertellen van de gruwelijke terreur, die de politieke commissarissen, voor het meerendeel Joden, bij de militaire afdeeling uitoefenden. Tal rijke Bessarabiërs, die er in slaagden naar de Roemenen over te loopen, wilden onmid dellijk bij het Roemeensche leger ingelijfd en naar het front gezonden worden. Onder aanvoering van generaal Antones cu zijn DuitschRoemeensche troepen Maandag verder door de Sovjet-linie naar den benedenloop van den Dnjestr opgerukt en zij verdrongen de bolsjewiki in zware gevechten uit Bessarabië, door Roemenië aan de Sovjet-unie afgestaan. Met den be nedenloop van den Dnjestr bereikten de troepen van den zegevierenden generaal Antonescu de oude Roemeensche grens. LUCHTGEVECHTEN AAN DE KUST DER ZWARTE ZEE. Aan de kust van de Zwarte Zee zijn op 6 J<uli hevige luchtgevechten geleverd. Een formatie Sovjetgevechtsvliegtuigen tracht te over een breed front een Roemeen sche 'havenstad te naderen. Te rechter tijd opgestegen Duitsche jagers sloegen de bolsjewistische formatie uit elkaar en zet ten de achtervolging in. Hierbij had een jonge luitenant, piloot van een Messerschmitt, bijzonder geluk. Hij vloog over de terugkeerende bolsje wistische vliegtuigen heen en stortte zich op de laatste vliegtuigen. Toen hij dichtbij gekomen was, opende hij met de boordwapens een moorddadig vuur. De salvo's troffen de Martinbommenwerpers, scheurden de bekleeding van het vlieg tuig open en staken de vleugeltanks in brand. De draagvlakken scheidden zich van de romp en de vliegtuigen stortten naar beneden, waar zij op het water te rechtkwamen en nog eenigen tijd bleven branden. Vervolgens wendde de Duitsche jager zicht tot drie andere Sovjetvlieg- tuigen en versperde hen den weg. Tever geefs trachtten zij in de stralen van de zon te vliegen, om zoodoende den Duit- schen aanvaller het mikken en schieten moeilijk te maken. De boordkanonnen van de Messerschmitt gaven vuur. De Martmbprnmen werpers geraakten in brand en stortten naar beneden. Tegelij kertijd hadden ook ae overige vliegtui gen van de Duitsche geveohtgroep in to taal elf Martinibammenwerpers neerge schoten. Zoo werden in een half uur van achttien Sovjetvliegtuigen er zeventien totaal vernietigd. De groep Duitsche duikbommenwer pers, welke op 6 Juli een aantal Sovjet vliegtuigen voor de Roemeensche Zwarte Zeekust neerschoot, heeft nog een succes behaald. Tijdens het hevige luchtgevecht viel een Duitsch vliegtuig een Sovjet torpedojager aan, die doelen aan de kust onder vuur wilde nemen. Nog voordat de bemanning van den torpedojager het ge schut in stelling had gebracht, vielen de Duitsche bommen op het Sovjetoorlogs schip. Heele deelen van het schip vlogen torenhoog in de lucht. De kuststreek werd met planken en ijzeren deelen van den torpedojager bezaaid. SOWJETHAVENS AAN DE NOORDE LIJKE IJSZEE BESTOOKT. Zondag hebben Duitsche stuka's, die otfer de toendra's aan de Noordelijke IJs zee waren gevlogen, belangrijke Sowjet- havens gebombardeerd. Uitgebreide hout opslagplaatsen, fabrieken, werven en droogdokken, waarin groote zeeschepen gerepareerd werden, zijn ernstig getrof fen. Toen. zij verder vlogen, plaatsen de stuka's nog talrijke treffers op den be langrijken spoorweg, die Moermansk met St. Petersburg verbindt. Duitsche ver kenningsvliegtuigen hebben geconsta teerd, dat het militaire verkeer op dit tra ject door de bomaanvallen grootendeels verhinderd is. Gp vele plaatsen zijn de rails weggeslagen en de spoorbaan zwaar beschadigd. DE PRIPET-MOERASSEN. De zich beoosten Brest Litowsk uit strekkende Pripet-moerassen mogen heit grootste poelengebied in Europa heeten. De rivier de Pripet doorsnijdt ze en uit den wereldoorlog kan men ze zich herin neren onder den naam Rokitno-moeras- sen. Tal van soldaten slapen daar sinds die dagen den laatsten slaap. De Polen noemden de streek Polesie, dat beteékent we ontleewen dit aan de Börsenzeitung achter het woud. De eenige stad, Pinsk, ligt im het midden. Met inbegrip van haar inwoners huizen op die ongeveer 45.000 vierkante k.m. niet meen dan een millioen menschien. Veel langer cJ311 manshoogte waait er riet aan de randen van de zwartbruine turf en het water. Bonte planten en hier en daar het wit van de door de bewoners zelf gewe ven witte kielen zijm de kleurige noten in dit groen, waar behalve bever en ooie vaar de in middel Europa bijna uitgeroei de trapgans inheemsch is. In zegenrijke s izoenen zwellen de wa- terloopen tot beken en meren aan. In de droge perioden leven de visschers van den verkoop van hooi. In den winter ziet men er troepen wolven en het woud le vert dien rnensdhen eigenlijk allies, wat ze behoeven. Aan het landbouwgerei, om iets te noemen, komt geen metaal te pas. Ze vervaardigen hun schoenen uit schors en naast elkander gelegde planken ver binden over kilometers lange afstanden hoeven en gehuchten. Tot nu toe werd nooit een ernstige poging gedaan om dit land te ontginnen. Engelsche bommen op Nederland TWAALF GEWONDEN Talrijke Engelsche vliegtuigen, welke boven Nederlandsch gebied hebben gevlo gen, hebben brand- en explosieve bom men, en vooral brandplaatjes omlaag ge worpen. In een stad in Limburg werd een huis vernield en de electrische centrale licht beschadigd, zonder dat evenwel de Een reeks van bosch- en heidebranden kon in de kiem worden gesmoord. Een aantla woonhuizen kreeg glasschade. Bij aanvallen op boerderijen werd in vele ge vallen de veestapel getroffen. In totaal zijn twaalf personen gewond, waaronder drie Nederlandsche politieman nen en een Nederlandsche brandweerman, die zich in de uitoefening van hun dienst naar de plaats hadden begeven, waar een bom was ingeslagen. DISTRIBUTIE VAN VLEESCH De Secretaris-Generaal van het De partement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de volgende bonnen van de nieuw uitgereikte vleeschkaar- ten zijn aangewezen voor het koopen der daarbij vermelde rantsoenen: bon „25 vleesch: 10 Juli t.m. 17 Juli; per twee bonnen 100 gram vleesch (been inbegrepen) of één rantsoen vlees chwaren. bon „25 vleeschwaren": 10 Juli t.m. 17 Juli, per twee bonnen één rantsoen vleeschwaren. Een rantsoen vleeschwaren bedraagt: 75 gram gerookt of gekookt varkens-, rund-, kalfs-, paarden- en schapen- vleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram gekookte worstsoorten, rol pens en knakworst, 125 gram leverartikelen, tongenworst en nierbrood. 150 gram bloedwnMt. 100 gram verduurzaamde gans of kal koen, been inbegrepen of 150 gram verduurzaamde kip of eend, been inbegrepen. EEN ERNSTIGE WAARSCHUWING. VOORAL AAN DE JEUGD. De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Opvoeding, Wetenschap en Cul tuurbescherming heeft den volgenden om zendbrief gezonden aan alle onderwijsin richtingen en haar bestuurderen. „Den laatsten tijd worden op muren, schuttingen en andere dergelijke objecten veelvuldig opschriften aangetroffen, welke als vijandig tegen het Duitsche volk en zijn leiding kunnen worden aangemerkt. De bezettingautoriteiten hebben hierover hun ernstig misnoegen tot uiting gebracht. Aangezien moet worden vermoed, dat de daders vooral onder de jeugd gezocht moe ten worden, roep ik uw medewerking in om er in de scholen de jeugd nadrukkelijk op te wijzen, dat dergelijke baldadigheden verkeerd zijn en bovendien volkomen nut teloos. De jeugd ware er op te wijzen, dat met dit gedrag geen enkel waarachtig be lang van ons volk wordt gediend en dat het in strijd is met de houding, welke te genover de bezettende macht in acht ge nomen dient te worden. Bovendien is er van Duitsche zijde over geklaagd, dat steeds meer groepen jonge lieden doorgaans jongens ouder dan 12 jaar per rijwiel uitstapjes ondernemen en zich daarbij in het openbaar op ontoe laatbaar demonstratieve wijze gedragen. Het zal goed zijn, wanneer de oudere leer lingen door hun leeraren en onderwijzers ernstig worden onderhouden over derge lijke misdragingen, en dat er daarbij op wordt gewezen, dat de politie opdracht heeft om tegen dergelijke demonstratieve handelingen krachtig op te treden. Ten slotte heeft de Duitsche Commissaris- Generaal voor de Openbare Veiligheid er de aandacht op gevestigd, dat de Nederland, sche nationale vlag (rood-wit-blauw) niet in den vorm van een fietsvlag mag worden gebezigd, aangezien dit door de bezettings macht als een demonstratie wordt be schouwd. De schoolkinderen zullen derhal ve den raad moeten ontvangen, dergelijke vlaggetjes niet aan hun fietsen te voeren, terwijl het onderwijzend personeel er op zal hebben toe te zien, dat deze vlaggetjes in voorkomende gevallen van de fietsen v/orden verwijderd. Ik moge u verzoeken, nog vóór de in trede van de zomervacantie een vermaning in dezen geest te richten of te doen richten tot de schooljeugd". DE „ARTÏS" TE AMSTERDAM. In de zomerzitting der Prov. Staten van Noord-Hollandis aangenomen een voor stel van Ged. Staten, om een subsidie van 23.000.te verleenen aan „Artis" te Am sterdam, ter dekking van het geraamde te kort over het boekjaar 19411942, dat 69.000 zal bedragen, onder voorwaarde, dat de gemeente Amsterdam het overige gedeelte van het tekort, groot 46.000. voor haar rekening neemt. UITREIKING VAN HET PERSOONSBEWIJS Men meldt ons van bevoegde zijde: Bij een vorige gelegenheid hebben wij uiteengezet, dat bij de uitreiking der persoonsbewijzen rekening moet worden gehouden met den termijn waarbinnen die uitreiking moet zijn voltooid en dat daarbij in het algemeen de alphabetische volgorde in acht moet worden genomen. Wij hebben er op gewezen, dat om deze redenen de uit reiking systematisch* moet geschieden. Wie zich niet houdt aan den tijd, wel ke op zijn uitnoodiging is aangegeven, stuurt het werkplan in de war en ver oorzaakt stagnatie in de werkzaamhe den. Hij bespaart zich met zijn onacht zaamheid allerminst tijd en loopt ook gevaar, de kosten van het door zijn nalatigheid veroorzaakte tijdverlies te moeten betalen en het bedrag van de door hem verschuldigde leges te zien verhoogd tot twee gulden. Wij hebben aangetoond, dat van de zijde der burgemeesters het mogelijke is gedaan om den ingezetenen zooveel mogelijk tijd verlies te besparen en hun verblijf ter se cretarie tot een kwartier te beperken. Wij spraken de overtuiging uit, dat de inge zetenen hunnerzijds aan een vlotte uitrei king der persoonsbewijzen zullen medewer ken door prompt ter secretarie te verschij nen op het tijdstip waarop zij aldaar zijn uitgenoodigd. Er kunnen zich echter omstandigheden voordoen, waardoor een tijdig verschijnen op het gemeentehuis onmogelijk is. Men kan inderdaad verhinderd zijn en om zeer goede en deugdelijke redenen. Oorzaken van verhindering kunnen vele zijn en van zeer uiteenloopenden aard. Het heeft geen zin ze hier alle op te sommen en achtereen volgens te bespreken. Een dergelijke bespreking zou daarom al weinig nut hebben, omdat de waardeering der deugdelijkheid van het motief, dat men bij verhindering aanvoert, ten slotte noch onze taak noch die der uitgenoodigden zelf zal zijn. De burgemeester zal moeten be- oordeelen of iemand inderdaad op zeker tijdstip om gegronde redenen niet kon ver schijnen en of hij dientengevolge niet tot het betalen van verhoogde legesgelden zal worden verplicht. Er is echter een algemeene regel van wellevendheid, die voorschrijft, dat men tijdig kennis geeft wanneer men verhin derd is van een uitnoodiging gebruik te maken. Wij kunnen niet inzien waarom men tegenover zijn burgemeester zou mo gen nalaten wat men tegenover anderen niet gaarne zou vergeten. Het ligt toch eigenlijk zoo voor de hand, dat de ambte naar, die op u zit te wachten, wel gaarne taal of teeken hooren wil. Ook in het amb telijk verkeer is het gewenscht en nuttig, dat men, zooals de volksmond zegt, iets van zich laat hooren. Er kan zooveel tijd worden gespaard, er kunnen zooveel moei lijkheden worden voorkomen door onder ling en vooral door tijdig overleg. Tijdsbesparing. Zeker, plotselinge gevallen van verhin dering kunnen voorkomen. Wie op weg naar de secretarie wordt aangereden, zoo dat zijn onmiddellijke opneming in een ziekenhuis noodzakelijk is, kan moeilijk tijdig bericht van verhindering zenden. Maar er zijn zooveel andere gevallen waar in men kan voorzien, dat men op het tijd stip, dat op de uitnoodiging staat aangege ven, verhinderd zal zijn. Wanneer men dan aanstonds bericht van verhindering zendt, nec»nt men een beleefdheid in acht, waar mede ieder der betrokkenen en ook het vlot verloop der uitreiking gebaat is. Op den tijd, waarop de opgeroepene verhinderd is, kan een ander worden uitgenoodigd. de ambtenaar verliest geen tyd en de werk zaamheden kunnen zonder stagnatie wor den voortgezet. Hoe langer men echter wacht met het zenden van een bericht van verhindering, des te geringer wordt de kans op een re- gelmatigen gang van zaken. Wie tot het laatste nippertje wacht met het zenden van zulk een bericht, moet er rekening mee houden, dat de voor hem beschikbaar ge stelde tijd verloren is en niet voor een an der productief gemaakt kan worden. Hij zal dus voor den verloren tijd aansprake lijk zijn en de kosten daarvan moeten dra gen door een verhoogd bedrag aan leges- gelden te betalen. In vele gevallen geeft de alphabetische volgoi'de waarin de uitreiking plaats heeft een aanwijzing aangaande het tijdstip waarop men vermoedelijk zal worden op geroepen. Wie reisplannen heeft en ver moedt tijdens zijn afwezigheid te zullen worden uitgenoodigd, doet verstandig even ter secretarie te informeer en, wanneer hij aan de beurt zal komen. Blijkt het, dat zijn letter tijdens zijn afwezigheid zal worden uitgenoodigd, dan geve hij zijn uitstedig- heid tevoren schriftelijk kennis aan den burgemeester. Slechts een kwartier in vijf jaren. Men bedenke, dat hat uitreiken der per soonsbewijzen een aangelegenheid is, welke slechts eenmaal in de vijf jaren vijftien mi nuten in beslag zal nemen. Men trachte dat eene kwartiertje beschikbaar te houden op dag en uur waarop men wordt uitgenoo digd. Acht u niet te spoedig verhinderd: van uitstel komt toch geen afstel. Dat u van daag niet erg gelegen kwam, kan u morgen ernstige moeilijkheden veroorzaken en men kan niet aan het uitstellen blijven. Maar van hem, die om deugdelijke en ge gronde redenen verhinderd is, mag worden verwacht, dat hij in eigen en algemeen be lang bijtijds iets van zich laat hooren. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Lelden ONDERSCHEIDING „PRO ECCLESIA ET PONTIFICE". Aan den heer A. Filbry, Den 17den April was de heer A. Filbry 25 jaar lid van het R. K. Parochiaal Arm bestuur en regent van het R. K. Wees- en Oudeliedenhuis. Op aandrang van den jubilaris was deze dag zonder eenig uiter lijk feestvertoon voorbijgegaan. Maar zij, die van nabij het werk van den heer Filbry kenden, konden het toch niet goedvinden, dat alle uiterlijke waardeering zou achter wege blijven. Reeds eenigen tijd geleden was door den Bisschop van Haarlem te Rome een pause lijke onderscheiding voor den heer Filbry aangevraagd en verkregen. Het- feit van de mededeeling en overhandiging dezer onder scheiding was een welkome gelegenheid, om den jubilaris, zij 't dan ook in intiemen kring, te doen blijken van, de oprechte en hartelijke gevoelens van waardeering voor zijn persoon en zijn werk. Om vijf uur gisterenmiddag waren mede bestuurders met den Deken van Leiden en oen bisschoppelijken commissaris Pastoor Th. Beukers te zamen gekomen in de re gentenkamer van het Wees- en Oudelieden huis. De regenten hadden voor deze samen komst ook uitgenoodigd de echtgenoote en de kinderen van den heer Filbry, diens zuster mej. Agnes Filbry en diens broer den hoogeerw. Plebaan van den kathedrale 'kerk te Haarlem. De hoogeerw. Deken A. Homulle nam het v/oord, om in een korte toespraak te ge tuigen van zijn respect voor den heer Filbry, wiens werk als kerkmeester hij van zeer nabij had leeren kennen, 't Verheugde spr. zeer, dat hij den heer Filbry, speciaal om zijn verdiensten voor weezen en armen, mededeeling kon doen van de hooge waar deering van de kerkelijke autoriteiten voor zijn werk, en hem kon overhandigen het gouden eerekruis „pro ecclesia et pontifice". De voorzitter van regenten de' heer Jac. Noordman sprak ook mede namens alle andere regenten zijn vreugde uit over deze onderscheiding aan dan door allen zoo gerespecteerden mede-regent. Spr. felici teerde mevr. Filbry en de kinderen, hopend, dat de kinderen het voorbeeld van hun vader heel hun leven voor oogen zou den houden. De heer Filbry dankte hartelijk voor de ontvangen onderscheiding en de hem toe gesproken woorden. DE OPRICHTING VAN MUZIEK CORPSEN. Het departement van volksvoorlichting en kunsten maakt bekend: In de negen grootste Nederlandsche or kesten hebben belangrijke verschuivingen plaats moeten vinden. Het gevolg hiervan is, dat de minder kapitaalkrachtige orkes ten worden bedreigd, omdat de leden, zoo als vanzelf spreekt, geneigd zijn naar de beter gesitueerde over te gaan. Een goede bezetting van de groote orkesten is van be lang en derhalve heeft het departement de leiding genomen by alle werkzaamheden, die verband houden met proefspel en plaat sing, waardoor kan worden vermeden, dat de weinig kapitaalkrachtige orkesten uit elkaar vallen. Het spreekt vanzelf, dat een beroep ge daan wordt op het nog groote aantal nog werklooze, Nederlandsche musici, maar hierbij dient ermede rekening te worden gehouden, dat slechts weinigen onder hen de geschiktheid bezitten, om als orkestspe ler op te treden. Het is van het grootste belang voor het Nederlandsche muziekleven, dat de thans beschikbare vrije krachten voorloopig ge reserveerd blijven voor de negen orkesten.' De vorming van bijv. politie-orkesten en andere uit beroepsmusici bestaande kamer orkesten kan dus op het oogenblik gevaar opleveren voor het kunstgehalte van deze negen. Zij, die bij de vórming van orkesten betrokken zijn, dienen zich dus van het eerste oogenblik af in verbinding te stellen met het departement van volksvoorlichting en kunsten, afdeeling muziek, welke de belangen van het geheel dient. Hierdoor kan tevens worden vermeden, dat een al gemeen verbod voor het oprichten van or kesten wordt uitgevaardigd. De betrokkenen worden dus ook in hun eigen belang uitgenoodigd, nauw contact te houden met het departement.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1