1003.50 C. G. 1 VAN ALPHEI NET MEJSJE Adverteert in De Leidsche Courant Inkoop van Olli) GOUD eo ZILVER C. DE KEMP Adverteert in dit blad DINSDAG 8 JULI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BUD - PAG. 4 CU! li WIN NUBST IRIE BROERSE i name#Cwcderzijdsche hartelijk dankzeggen voor de Tele bewijzen van be langstelling bij hun huwelgk ondervonSen. 154 Wassenaar, Achterweg 16. ARTS, hervat morgen de pr jk. tegen de hoogste waarde. Goudsmid Botermarkt 12 2 (linke Jongens gevraagd van 1^—18 jaar. Goed kunnende fifteen. A. CHRI8- TIAANSE^Lokhorststraat 28. 1617 Hoogmade voor reke- ir C. DE udewetering. 5.rest. G.ï VERHEUL, Bouwk. Wa^dinxveen. Verzoek* vÖór Vrijdag 11 Joli a.s. gespecificeerde nota in te zenden van fprderingen die nog mochten bestaan op Me vrouw \J t I. ROOSEN BURG—METHQRST, Rijns- burgerweg 15i, alhier. 157 IevrAagp en verstllleil. Salaris nader overeen komen. 158 BREESTRMT 84 - LEIOEN Officieele Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij, VERBOUW VAN KOOLZAAD OOGST 1942. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd brengt onder de aandacht van de telers, dat het in de bedoe ling ligt, den verbouw van koolzaad oogst 1942 belangrijk uit te breiden. Voor dit koolzaad wordt een richtprijs in uitzicht gesteld van 20.per 100 kg. terwijl aan de verbouwers een Voldoen de hoeveelheid stikstof zal worden toegewezen. Het ligt n.L in de bedoeling, voor den verbouw van koolzaad per H.A. toe te wijzen: voor de nieuwere zware kleigronden 100 kg. zuivere stikstof, voor de andere kleigronden 120 kg., voor zavel- en zandgronden 140 kg., met dien verstande, dat deze gronden in den nazomer een voorloopige toewijzing krijgen, terwijl het resteerende wordt toegewezen in het voorjaar, wanneer blijkt, dat het koolzaad goed door den winter is gekomen en naar het oordeel Van den productiecommissaris een behoorlijken oogst zal opleveren. Het ligt verder in de bedoeling om bij inlevering van het koolzaad van oogst 1942 bü de Nederlandsche Inkoopcentrale voor Akkerbouwproducten, boven den richtprijs van 20. per 100 kg. een inleveringspremie van 10.per 100 kg. uit te keeren. Dit beteekent dus, dat de boer voor het door hem verbouw de koolzaad in feite 30.per 100 kg. ontvangt. Uitdrukkelijk wordt er op gewezen, dat uit den genoemden prijs geen conclusies kunnen worden getrokken ten aanzien van de prijzen der akkerbouwproducten Voor den volgenden oogst, doch dat uitsluitend het bevorderen van de teelt van een oliehoudend product zooals koolzaad, de reden is, dat deze prijs in het vooruitzicht wordt gesteld. 153 BÓDEGRAVEN, 8 Juli. Kaas. Aangevoerd 175 partijen Goudsohe kaas, totaal 7875 stuks, wegende 70.875 kg. prijs met rijks- mark le soort 6262.50 en 2e soort f 59 61 per 50 kg. Handel matig. VOETGANGERS, een bocht naar links dient groot te zijn, een bocht naar rechts zij immer klein Radio-programma WOENSDAG 9 JULI 1941 HILVERSUM L 415.5 M. 6.50 Gramo- fconmuziek 6.50- Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtend gymnastiek 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Gramofoonmuziek 9.159.20 Voor de huisvrouw) 10.00 Het Sylvestre- trio en gramofoonmuziek 11.00 Voor de kleuters 11.20 Omroeporkest 12.00 Orgelspel en zang 12.25 Voor den boer 12.40 Almanak 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 1.00 Het Stedelijk orkest van Maastricht en solist 2.15 Amabile-sextet 3.00 Voor de vrouw 3.20 Fluit en piano 4.00 Bijbel lezing (voorbereid door de Christ. Radio- Stichting) 4.20 Voor de jeugd 5.00 Gramofoonmuziek 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursberichten 5.30 Voor de jeugd 5.45 Ensemble Bandi Balogh 6.15 Voor de binnenschippers 6.30 De Ramblers 7.00 BNO: Economi sche vragen van den dag 7.15 Voor de kleuters 7.25 Gramofoonmuziek 7.30 Volkszang met pianobegeleiding 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Spiegel van den dag 8.30 Cabaretprogramma 9.30 Berichten (Engelsch) 9.45 BNO: Nieuwsberichten 10.0010.15 BNO: Engelsche uitzending: „The Dutch achie vements in the Netherlands Indies". HILVERSUM n. 30L5 M. 6.50 Gramo foonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtend gymnastiek 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Gramofoonmuziek 10.00 Morgen wijding (voorbereid door het Vryz. Prot. Kerkcomité) 10.20 Gramofoonmuziek 10.40 Declamatie 11.00 Zang met piano begeleiding en gramofoonmuziek 11.30 Gramofoonmuziek 12,00 Berichten 12.15 Klaas van Beeck en zijn orkest 12.45 BNO: Nieuws- en economische be richten 1.00 Amusementsorkest en soliste, afgewisseld door zang met piano begeleiding 2.15 Voor de jeugd 2.30 Gramofoonmuziek 4.00 Zang, clavecim- bel, piano en gramofoonmuziek 4.45 Gramofoonmuziek 5.00 Cyclus „Het religieuze karakter van ons volk" (voor bereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité) 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursberichten 5.30 Omroeporkest en solist 6.00 Gramofoonmuziek 6.15 Orgelspel 6.45 Reportage 7.00 BNO: Brabantsch praatje 7.15 Gramofoon muziek (7.307.45 „Volksgezondheid: De schoolarts", lezing) 8 JM) BNO: Nieuwsberichten 8.15 Residentie-orkest en solist 8.55 Cyclus „Banden met Vlaanderenland" 9.10 Gramofoonmuziek 9.45 BNO: Nieuwsberichten 10.00 Dagsluiting (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting) 10.0510.15 Gramo foonmuziek. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF le Programma: 6.4522.00 Hilversum I 22.0024.00 Duitsch Programma. 2e Programma: 6.4522.15 Hilversum n 22.1521.00 Hollandsch Programma uit sluitend voor Radio-Centrales 23.00 24.00 Duitsch Programma. 3e en 4e Programma: 7.0024.00 Duitsch Programma. Europa ontwaak! Burgers van alle landen zijn aangetreden in een front tegen het gevaar dat uit het oosten dreigt. Aanmeldingskantoor voor vrijwilligers: Centrale van de waffen S. S., bureau Nordwest, Den Haag, Stadhouderslaan 132. Geweldig veel menschen van buiten Besteden in de stad graag luimduiten. Maar ze koopen O nee zeg, ben Slechts bij de MIDI Mijn zoontje werd vanmorgen wakker, Met een gat in zijn pyama, de rakker. En zei toen tegen zijn ma, Zendt de bonnen van Midza Maar weer in, en hij is voor den bakker. v 2de prijs f.2^0, Mevr. S., Leiden. jveral, *>1? 1 ^et (taat op de ruiten. J.00, Mevr. BL, Oegstgeest. Het vlotte maar niet met het sparen* Mldza's begon te vergaren Dat bracht mij een prijs En daarmee het bewijs: Een Midza-zaak b toch Je ware. 2de prijs f.2^0, Mevr. L. A., Ieder staat verbaasd van de wekelijksche groote uitkeeringen Deze week weer fl. aan premies Isle Premiewinnaars serie le premie f. 25. Mevr. K., Haagweg, Leiden 2e premie f. 22.50 Mevr. S„ KamerL Onneslaan 3e premie f. 20. Mevr. T„ Zojdstraat, Aalsmeer Mevr. Mevr. 6e Mevr. Mevr. 8e Mevr. Mevr. Mevr. Mevr. Mevr. Mevr. Mevr. en 5e premie f-15. R., Oosterstraat, Leiden B., Rapenburg, Leiden en 7e premie f. 12. K., Hoorn, Alphen a.d. Rijm K, Nanmstraait, Leiden en 9e premie f. 11. de B., Btoogewoerd, Leiden S., Heerenweg, Warmond en 11e premie f» 10. 3., Heerengraóht, Ledden K., Hoogewoerd, Leiden Lm. 14e premie f. 9. K, Haarl.straat, Leiden H., VaEkenb.weg, Valkenburg V., Emmalaan, Oegstgeesfc 15e Lm. 17e premie f. 8.50 Mevr. de J., Buiggravenl., Leiden Mevr. K., Hloefstraat, Leiden Mevr. C„ de Sitterlaan, Leiden 18e Lm. 23e premie f. 8. Mevr. de B., L. v. O. Foelg., Oegstg. Mevr. t. N., Breestr., Leidien Mevr. v. d. L., Pietersk.koorsteeg Mevr. M„- Rijndijk, EDaaerswoude Mevr. S., Waardgractot, Leiden Mevr. v. L, L. Rdjmddjk, Leiden 24e en 25e premie f. 7.50 Mevr. C-, Kerkstraat, Noord-wijk Mevr. v. d. H„ P. Kruge-rstraat 26e Lm. 28e premie f. 7. Mevr. K., Kanaalstraat, Rijnsburg Mevr. de B., Slotweg, Haarlmeer Mevr. v. D„ W. Roaenstr., Leiden 29e Lm. 32e premie f. 6.50 Mevr. P., Kapteijnsfcraat, Leiden Mevr. S., Noordeinde, Zevenhoven Mevr. V„ Meloenstraat, Leiden Mevr. N., de Sitterlaan, Leiden 5 van f. 6.—, 1 van f. 5.50, 17 van f. 4.50, 11 van f. 4. 10 van f. 3.50, 24 van f. 3. 104 van f. 2.50, 9 van f. 2. 2e Premiewinnaars serie le premie f. 3.50 Mevr. S-, Ootoetstraa/t, Leiden 2e premie f. 3. Mevr. K., Hoogewoerd, Leiden 3e Lm. 6e premie f. 2.50 Mevr. N., de Sitterlaan, Leiden Mevr. v. B., H. Morschweg, Oegstg. Mevr. v. V., Langebrug, Leiden Mevr. K-, Haarl straat, Leiden 9 van f. 2.16 van 1.50, 3 van f. 1. 3e Premiewinnaars serie le premie f. 3.50 Mevr. B., Koningstraat. Leiden 2e en 3e premie f. 3. Mevr. S„ Cobetstraat, Leiden Mevr. K., Hoogewoerd, Leiden. 4e premie f. 2.50 Mevr. v. d. V„ Langébrug, Lelden 7 van f. 2.11 van f1.50, 5 van f. 1.—. feuilleton Vetdweneti naar het Engelsch bewerkt door A. J. HUISMAN. 49) Wij hebben een ondankbaar baantje, Sir Hilary, morde hij, maar ik heb nog nooit een man dntmoet, die iemand zoo veel moeilijkheden in den weg legde om van de galg gered te worden, als Mr. Ro bert Grell. Thornton haalde zoo diep adem, dat het bijna een zucht leek. Arme kerel, zei hjj peinzend, arme ke rel! En toen na een poosje: Arm meisje! Had je niet een kleine vingerwijzing kunnen geven, Foyle? Gevoel bij het behandelen van een zaak was een dwaasheid, die Foyle zich zelden permitteerde. Schouderophalend herkreeg hij zijn zelfbeheersching. Wij moeten eerst zekerder zijn. Ik durf hem niet te veel vertellen want mijn idee kan blijken niet juist te wezen. Gij zult u herinneren, dat buiten eenigen twijfel Lady Eileen Merediths vingeraf drukken op den dolk stonden. Thans peins ik er alleen maar over hoe ze op het wa pen kwamen, ziende dat de vingerafdruk ken op haar vloeiblad, welke ik u heb la ten zien, overeenkwamen met die op den dolk, welke u mij hebt gegeven. Maar wij zullen het nu kunnen oplossen. Hm, zei Thornton. Wij zullen goed op onze tellen moeten passen. Foyle kreeg een idee. Een oogenblik stond hij zoo onbeweeglijk als een stand beeld en sloeg toen plotseling krachtig op zijn knie. Ik geloof dat ik het gevonden heb!, riep hij uit en sprong op de telefoon toe. Geef mij de YardHallo! Ik moet Mr. Grant hebbenBen jij het Grant?... Over de Grosvenor Gardens zaak. Vertel my eens of de vingerafdrukken op den dolk veroorzaakt kunnen zijn door iemand die hem heeft teruggetrokken en weer in het lijk heeft gestoken nadat de moord was geschied? Zou het tweede hanteeeren de eerste indrukken hebben uitgewischt?... uitgedoezeld? Ik begrijp je. Maar als de persoon, die het eerst den dolk gebruikte handschoenen heeft gedragen? Dank je. Dat wilde ik alleen maar weten. Hy hing den hoorn weer op en keerde zich triomfantelijk naar Thornton. Dat bevestigt mijn idee, Sir Hilary. Wilt u mij excuseeren, terwijl ik zie of Bolt in het gebouw aanwezig is? Zonder antwoord af te wachten, rende hij de kamer uit. De commissaris trok zijn wenkbrauwen samen, terwijl hij peinzend de omgevallen stoelen op hun plaats zette. Toen hij er mee klaar was, kwam Foyle weer binnen. Ik ben ietwat verbaasd, bekende Thornton, met wat geld in zijn broekzak rammelend en den chef aanziende. Ge loof je in staat te zijn het te doen te bewijzen, dat prinses Petrovska de schul dige is? Dat gelof ik, antwoordde de chef. Ik was een blinde ezel, dat ik dit niet eerder heb gezien. Lola's alibi dat valsoh blijkt te zijn, wanneer Grell en Abramotvich waar heid spreken hielp mij een rad voor de oogen draaien. Ik werd ook op een dwaal spoor geleid door de afdrukken op het vloeiblad, die overeen kwamen met die op den dolk en eveneens met die op de ge typte waarschuwing, welke Ivan mij zond. De eenige logische beweegreden voor Grell's daden, indien hij niet zelf schul dig was en daarvan zijn wij vrijwel ze ker was zijn wensch iemand anders te beschermen. Er kon slechts een persoon zijn, voor wie hij zulk een opoffering zou doen Lady Eileen Meredith. Ja, dat begrijp ik. Maar de vingeraf drukken op de waarschuwing? Zij waren mij een tijdje een raadsel. Maar dat werd opgehelderd, nadat ik Ivan had gesproken. Hij had getypt op het on gebruikte halve velletje van een brief, dat Grell hem had gegeven. Die brief het is slechts een onderstelling van mü was er een, die door Lady Eileen naar Grell was geschreven. Dat verklaart dit punt. Maar ik zeie niet in, hoe je nu meer bewijzen tegen Lola hebt dan tevoren. Ziet u eens hier. De zwakke schakel in de keten van bewijzen tegen Lady Eileen was het gebrek aan beweegreden. Dat was de reden waarom ik haar niet heb laten arresteeren, zoodra ik zag dat de vinger afdrukken op den dolk van haar waren. De sterkste schakel tegen de prinses is de beweegreden. Ze was getrouwd met Gol- denburg, maar stond niet op den besten voet met hem. Mijn theorie is deze let wel dat het op het oogenblik slechts een theorie is. Om de een of andere reden heeft Grell haar met Goldenburg alleen in de studeerkamer gelaten. Er was een twist en zij heeft hem doodgestoken. Het moet in eenige seconden voorbij zijn geweest en er werd geen kreet gehoord. U zult u herin neren dat het lijk werd gevonden op een sofa in een nis en u zult gezien hebben, dat de gordijnen dichtgetrokken konden worden om ze af te sluiten van de rest van de kamer. Petrovska kan de gordijnen dichtgetrokken hebben en weggeslopen zijn voor Grell terug kwam. Ze is een vrouw met sterke zenuwen en kon direct beginnen met het bedenken van een alibi. Dit is alles zeer vernuftig, Foyle, merk te Thornton op, maar voor mij klinkt het niet al te overtuigend. Het is een zuivere veronderstelling, Sir Hilary. De voornaamste verdienste er van is dat zij zich aanpast bij de feiten. Het is evenwel best mogelijk dat Lady Eileen toch de moordenares is. Ik werk slechts een veronderstelling uit. Ik ga nog wat verder. Toen Lady Eileen kwam, bracht Ivan haar naar de kamer. Niemand ant woordde op zijn kloppen. Zij ging naar binnen en sloot de deur achter zich. Ik heb het idee, dat er niemand in de kamer was toen zij den doode ontdekte. In het eerst was zij verbluft en daar het lijk in de scha duw lag ,kon zij waarschijnlijk het ge zicht niet goed zien. Zij legde haar hand op het gevest van den dolk( met het doel hem er uit te trekken, maar kon er niet de noodige kracht voor verzamelen. Waarom riep zij niet iemand?, vroeg Thornton. Het schijnt mjj toe.... Men kan geen verklaring geven van daden, die het gevolg zijn van een plotse linge emotie. Lady Eileen is op haar wijze een even buitengewone vrouw als prinses Petrovska op de hare. Zij had een man vermoord gevonden in de studeerkamer van haar verloofde en misschien had zij eenig -idee van de reden, waarom ze hier gevraagd was te komen. Volgt u mij? Waarschijnlijk stond zij daar, weifelend wat te doen, toen Grell terug kwam. Ik houd het voor waarschijnlijk, dat hij bij de deur stond, den toestand zwijgend over zag en wegsloop onder den indruk dat zij Goldenburg had vermoord. Als zij over den doode heengebogen stond, was het heel natuurlijk dat hij het dacht. Het is waar schijnlijk, dat hij 'n oogenblikelijk besluit nam. Voor hem was het feit dat zij niet om hulp had geroepen het bewijs van haar schuld. Laten wij onderstellen, dat zij weg sloop. nadat zij geen poging had gedaan om het lijk van nabij te bekijken en bang was iemand te roepen uit vrees dat Grell de moordenaar zou blijken te zijn. Hij zag lat zij heenging, reeds vast besloten haar spoor te doen verdwijnen en de schuld op zijn eigen schouders te nemen. Toen zij haar eigen woning had bereikt, had nadenken haar doen zien dat er een kans was dat Grell niet schuldig was. Zij schelde St. Jermijn's lub op en vroeg naar hem. Fairfield antwoordde en verklaarde, dat zij nu vriend in de club was, maar druk bezig te druk om te spreken met het meisje, met wie hij den volgenden dag zou trouwen, let wel. Men kan gerust aanne men dat dit een uitvlucht was ge maakt misschien om een alibi te hebben. Ze moet naar bed zijn gegaan met een voorgevoel van iets kwaads. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 4