Laatste Berichten Academienieuws SPORT Burgerlijke Stand Marktberichten DINSDAG 8 JULI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 der mag genoemd worden? De partijen hadden het volgende verloop: De HondtKuilman. De Half-Slavi- sche verdediging van het Damegambiet met de variant van wijlen Daniël Note- boom. Ook Kuilman behield den gambiet pion, maar begon nu ineens zoo zwak te spelen, dat hij reeds na enkele zetten de partij moest opgeven. PosthumaTeleng. De Grünfeldt-ver dediging van het Damegambiet. Het lever de na de opening een gelijken stand. Later won Teleng de kwaliteit voor een pion. In de afgebroken stelling heeft hij goede winstkansen. D. BruntC. Brunt. Een Réti-ope- ning Pglf3 d7d5. Wit fianchetteerde beide loopers n.l. naar g2 en b2, zwart deed hetzelfde met één looper, n.l. naar g7. Na het middensupel stond de zwarte koning eenigszins onbeschermd. Op deze zwakte bouwde D- Brunt een aanval op, die door sloeg. Zwart werd matgezet en C. Brunt moest zijn eerste verliespunt incasseeren. Van der NatTummers. Een d4 ope ning met Pf3 en Lf4, beantwoord met c5 en Db6. De partij kreeg reeds in de ope ning een interessant karakter. Tummers won wel een pion, doch moest oppassen geen officier te verliezen. Na de moeilijk heden der opening, bleef Tummers dus dezen pion voor. Na ingewikkeld midden spel ging deze pion weer verloren, doch^ Tummers wist de kwaliteit te veroveren.' In den afgebroken stand heeft Van der Nat nog een gevaarlijken vrij-pion, die hem tegenkansen geeft. De partij BarkemaDe Blècourt moest wegens verhindering van laatstgenoemde uitgesteld worden. Stand na de 6e ronde: Tummers 4 l/2x, C. Brunt 41/2, D. Brunt 4, De Blécourt 3xx, Posthuma 2xx, Van der Nat 2 l/2x, Barkema 2x. Teleng 1 l/2x, De Hondt 2 en Kuilman 0. De 7e ronde wordt a.s. Maandag ge speeld, wederom in „De Harmonie". PROMOTIEWEDSTRIJD NAAR DE le KLASSE. De Resid. Schaakcl. I won met 5 1/2 4 1/2 van Wilh. Steinitz I te Rotterdam, na den eersten keer gelijk gespeeld te heb ben. De beslissingswedstrijd tusschen Re sid. Sch.cl. I en L. S. G. I is nu vastgesteld op Zondag 13 Juli a.s. in het Nationaal Schaakgebouw te 's-Gravenhage. Een prachtige kans voor L. S. G. I, om de le klasse te bereiken! Binnenland Frauduleuze slachters veroordeeld WIE NIET HOOREN WIL MOET VOELEN. De economische rechter te Den Haag heeft vanochtend aan den loopenden band straffen uitgedeeld aan frauduleuze slach ters, vleeschsmokkelaars en andere knoei ers. Hij betitelde deze menschen als de ware landverraders en als volksgevaarlijke in dividuen, tegen wie niet streng genoeg kan worden opgetreden. Er kwamen achtereen volgens frauduleuze slachters en koopers van frauduleus geslacht vee voor dep rech ter, die het tegen dë volksgemeenschap ge richt misdrijf voor het meerendeel uit winstbejag hadden gedaan. De eene had een aantal kalveren frauduleus geslacht, de andere een koe en weer een ander een var ken. Verder waren er verdachten, die het aldus geslachte vee hadden gekocht, de eene een halve koe, de ander een varken enz. enz. De straffen waren in overeenstem ming met den eisch der gepleegde feiten. Zoo werd een landbouwersknecht uit Delft wegens frauduleus slachten een gevange nisstraf voor den tijd van 10 maanden op gelegd en werd een zakenman uit Kat- vv ij k, die in een schuur een complete sla gerij had ingericht, veroordeeld tot een half jaar gevangenisstraf en 2000 gulden boete. Iemand, die 1200 kg. vleesch op clandestiene wijze had willen verkoopen, wer<j eveneens tot een half jaar gevange nisstraf veroordeeld. De andere straffen waren eveneens gevoelig en zijn voor de betreffende uersonen een goede les. Voor anderen, die misschien ook het risico wil len loopen met den economischen rechter te maken te krijgen, vormen zij een ern stige waarschuwing. leiding en de vertegenwoordiging van de firma Lever Brothers en Unilever en de a*dere firma's van het Unileverconcern, ongewijzigd de wettelijke of statutaire rech ten der zakelijke leiding en vertegenwoor diging. BURGEMEESTER VAN WADDINXVEEN. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken van 5 Juli 1941, is de heer P. A. Troost, op zijn verzoek met ingang van 15 Juli 1941, als burgemeester van de ge meente Waddinxveen eervol ontslagen. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Hedenmorgen is de 17-jarige melkknecht Com. v. d. S., die onder schafttijd in het Vuile Gat te Zuid-Beijerland (tusschen Hoeksche Waard en Tien Gemeten) ging zwemmen, verdronken. Buitenland HET DUITSCHE WEERMACHTSBERICHT UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 8 Juli. (D. N. B.). Het opperbe vel der weermacht maakt bekend: De operaties aan het Oostelijke front vorderen volgens de plannen. In den strijd tegen Groot-Brittannië heeft het luchtwa- pen in den afgeloopen nacht met sterke strijdkrachten bij goed zicht op den grond militaire doelen in de haven van Southamp ton gebombardeerd. Met voltreffers van bommen van zwaar kaliber en door het neerwerpen van brandbommen werden vernielingen en talrijke groote branden veroorzaakt in pakhuizen, dolcinstallaties en ravitailleeringsbedrijven. Andere doel treffende luchtaanvallen waren gericht op de haveninstallaties van Portsmouth en Margate. Twee groote koopvaarders van een convooi ten Oosten van Margate kregen bomtreffers. Een vrij sterke formatie Duitsche ge vechtsvliegtuigen heeft in den nacht op 7 Juli het Britsche vlootsteunpunt Alexan- drië aangevallen. Er werden bomtreffers waargenomen op een drijvende kraan en op verscheidene voor den oorlog belang rijke installaties der haven en der stad. Er ontstonden groote branden. Bij pogingen om binnen te vliegen zijn gisteren aan de kust van het Kanaal in luchtgevechten elf, door marine-artillerie één Britsch vliegtuig neergeschoten. Twee eigen toestellen gingen verloren. De vijand wierp in den afgeloopen nacht op verscheideen plaatsen in West-Duitsch-» land brisant- en brandbommen neer. De burgerbevolking leed verliezen aan doo- den en gewonden. Vooral in Keulen en Munster ontstonden vrij zware vernielingen in woonwijken. Bij deze aanvallen en bij nachtelijke aanvallen van den vijand in het gebied rondom Calais werden 16 Brit sche vliegtuigen, waarvan 13 door nacht jagers en afweergeschut en drie door een heden der marine neergeschoten. Kol. Rothenburg, commandant van een pantserregiment, maj. von Steinkeller, commandant van een bataillon motorrij ders, eerste luit. Schenkel van een verken- ningsafdeeling, eerste luitenant Ponath en luitenant Kremers van een bataillon pion- niers, luit. Kröger van een afdeeling pant- serpagers, luit. Zumpe van een regiment infanterie hebben zich door dapperheid bij zander onderscheiden. Kap. Lauber en eer ste luit. Boehme van een afdeeling af weergeschut bewezen bij de gevechten bij de bruggehoofden der Berezina eveneens bijzonderen moed. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. ROME, 8 Juli. (Stefani). Legeibericht no. 398 luidt aLs volgt: Onze luchtformaties hebben de vijande lijke basis Nicosia op Cyprus gebombar deerd. waarbij zij installaties van de lucht haven troffen. Drie vliegtuigen werden op den grond in brand gestoken, talrijke ande re werden beschadigd. In Noord-Afrika, aan het front van To- broek, werden eenige offensieve pogingen van den kant van den tegenstander met infanterie en tanks snel afgeslagen door ons vuur. Onze bommenwerpers plaatsten treffers op de fortificatie der sterkte en op de luchtbases ten Oosten van Mersa Ma- troeh, waar ontploffingen en groote bran den ontstonden. In Oost-Afrika is de wederzijdsche artil leriebedrijvigheid voortgezet in den sector van Woltsjefit. De vijand heeft een luchtaanval onder nomen in de zone van Gondar, waarbij eenige bommen werden geworpen op wo ningen. N.V. LEIDSCHE EXPLOITATIE MAAT SCHAPPIJ VAN ONROERENDE GOEDEREN. Voor de gehouden gewone jaarlijksche vergadering van aandeelhouders op Maan dag 7 Juli ten kantore der vennootschap, Rapenburg 122 waren gedeponeerd 65 aan- deelen en waren opgekomen 5 aandeelhou ders, uitbrengende in totaal 30 stemmen. De notulen van de vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Aan het verslag van de directie over het boekjaar wordt het navolgende ontleend: In de samenstelling van het bestuur kwam geen verandering. In de vorige ver gadering werd de aftredende commissaris de heer B. C. v. d. Berg met algemeene stemmen herkozen. De resultaten over het afgeloopen jaar geven eenige reden tot te vredenheid. De bezetting der huizen was gunstiger, hetgeen tot een betere huuruit- komst heeft geleid. Anderzijds waren de kosten 'van onderhoud beduidend geringer, zoodat de exploitatie der huizen, vergeleken bij het vorig boekjaar, een veel gunstiger beeld geeft. Helaas zal de verhoogde grond belasting over 1941 weder een belangrijk deel van deze gunstiger resultaten wegne men, daar er tegenover deze verhoogde lasten geen compensatie staat. In den loop van het boekjaar werden ondershands enkele perceelen verkocht. Hoewel de prij zen hiervoor bevredigend waren, bleven zij toch nog onder de boekwaarde, zoodat hierop verlies werd geleden. Rest ons nog te vermelden, dat de surséance van beta ling in het begin van het boekjaar weder om voor \y. jaar werd verlengd. De balans per 31 Dec. 1940 geeft een be zit aan huizen van f 807.945 en aan bouw grond 37.420.21, totaal 845.865.25, waar van af gaat res. waardevermindering vaste goederen 108.859.99, zoodat een bedrag van 737.005.25 overblijft. Het saldo ver lies per 31 Dec. 1939 geeft een bedrag aan van 423.085.71, het verlies van 1940 9208.20. Het totaal-bedrag beloopt 1.212.166.97. De verlies- en winstrekening sluit met een bedrag van 54.277.69, waarin het ver lies over 1940 van 9.208.20. De balans en verlies- en winstrekening werden goedgekeurd en directie en com missarissen gedechargeerd voor het gevoer de beleid. De aftredende commissaris, de heer H. C. M. Vos te 's-Gravènhage, werd met alge meene stemmen herkozen. Van de rondvraag maakte geen der aan wezigen gebruik, waarna de vergadering werd gesloten. Het vischconcours van de Leidsphe Post duiven vereeniging „De Vriendenclub" is bijzonder geslaagd mede door het prachtige zomerweder. Zij, die per rijwiel naar de plaats van bestemming, Leimuiden, gingen vertrokken om 5.15 uur en die per autobus om 6.10 uur. Er waren 32 leden opge komen. De vischvangst was slecht, doch het was heerlijk buiten. Door Moeder Kamp waren 2 extra prijzen uitgeloofd, een voor de grootste visch en een voor de grootste vangst. Een lid dat niet tegenwoordig kon wezen, had verzocht of zijn dochtertje zijn plaats mocht innemen, hetgeen was toege staan* en deze heeft het geluk gehad den len prijs te winnen met het grootst aantal visschen, zijnde 6 stuks, wegende 469 gram. De heer Jasperse behaalde den prijs voor de grootste bliek. 20 leden vingen geen visch, doch deze kregen een prijs bij loting Des avonds werden de prijzen uitgereikt in het clublokaal, waar de voorzitter, de heer S. N. v. Leeuwen, dank bracht aan de leden en aan het vischcollege „De Ruischvoorn" voor de leiding tijdens het concours. Staande de bijeenkomst werd een mooie prijs uitgeloofd voor hem, die binnen drie weken het mooiste ontwerpje in zal zen den om den leden weder iets aangenaams te bezorgen. LEIDEN. Geslaagd: candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde letter K: mej. G. Brink, Oegstgeest; doctoraal examen Wis- en Natuurkunde (hoofdvak: Dierkunde) de heer B. Kok, Noordwijk; doctoraal examen Wis- en Natuurkunde (hoofdvak: Wiskunde) mej. A. A. Schim van der Loeff, Wassenaar; doctoraal examen Wis- en Natuurkunde (hoofdvak: Theor. Nat.) de heer D. ter Haar, Diepenveen; doctoraal examen Chineesch-Japansche taal- en letterkunde, de heer Tjan Tjoe Som, Leiden candidaatsexamen Theologie: mej. J. L. Klink Hilversum en de heer P. J. D. va,n Malssen, Zoeterwoude; doctoraal examen Geneeskunde, de heer G. G. Jagtman, Rijswijk; candidaatsexamen Rechten: mej. H. E. de Stopp^laar, Den Haag en de heer W. J. M. Berger, Den Haag; candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde, letter L., mej. A. E. de Lange, Den Haag en de heer W. F. Janse van Mantgem, Oegstgeest; propaedeutisch examen Theologie de heeren D. J. van Wezep, Kampen, K. M. Witteveen, Den Haag, en J. C. Koolschijn, Delft; economisch doctoraal examen Indologie: de heer G. J. van Gendt, Leiden. Bevorderd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift getiteld: „De Geologie van het gebied tusschen Scrivia en Staffora" de heer S. van der Heide, geboren te Delft en wonende te Heerlen. PAARDENSPORT WOENSDAG COURSES OP DUINDIGT Voor het eerst sedert geruimen tijd zal op Duindigt weer eens op een midden- weekschen dag een meeting worden ge houden en wel op a.s. Woensdag. De in schrijvingen zijn talrijk en van bijzonder goed gehalte. VOETBAL DOCOS-SPELERS OPGELET! Door verhindering van den trainer Woensdagavond geen voetbaltraining. Deze zal nu plaats vinden a.s. Vrijdagavond op de gewone uren. De junioren om 7.30 uur, de senioren om 8.30 uur. IR. L. ADAM IN INDIë OVERLEDEN. Naar „Sport" (Zürich) meldt, is in Ned. Indië ten gevolge van een hartverlam ming tijdens een door hem gespeelden voetbalwedstrijd, op 32-jarigen leftijd over leden ir. L. Adam, indertijd bekend spe ler van H.V.V. (19261931) en verschil lende malen rechtsbinnen of buiten in het Nederlandsch elftal. ZWEMMEN DE NEDERLANDSCHE ZWEMSTERS TE BOCHUM. De baan was te kort. Ter juiste beoordeeling van de tijden, welke door onze zwmesters te Bochum werden gemaakt vestigen wij de aandacht op het feit, dat hier niet op een 25 me ter-, doch op een 23.5 metere baan werd gezwommen, aldus werd resp. gestart op de 188 meter schoolslag en de 94 meter crawl, alsmede rugslag, dus niet zooals het wedstrijdprogramma vermeldde op de 200 meter schoolslag en de 100 meter crawl en rugslag. Rekening houdend met deze ver betering zijn de bekend gemaakte tijden van onze zwemsters tevens tot meer nor male proporties teruggebracht. WATERPOLO VEERTIG JAAR WATERPOLO Herdenkingswedstrijden te Haarlem Veertig jaar geleden begon in Haarlem de waterpolo-competitie van den Neder- landschen Zwembond H.V.G.B. en R.Z.C. bonden den strijd aan en het resultaat was een 60 overwinning voor de Haarlem mers. Gisteren 'kwam een jongere gene ratie van beide clubs bijeen om het ge denkwaardige jubileum te vieren. Even als toen was de zweminrichting aan de Houtvaart de plaats van den strijd, doch thans zegevierden de Rotterdammers, die in de huidige competitie een klasse hooger uitkomen. Vele belangstellenden waren aanwezig en tot de genoodigden behoorden de heer S. L. A. Plekker, regeeringscommissaris voor Haarlem, Jan de Vries, voorzitter, en eenige eere-leden van den N.Z.B. Het programma voor dezen avond ver meldde drie wedstrijden. Begonnen werd met Haarlemsch B-elftalOud-internatio naals, waarin de jeugd toonde over meer snelheid te beschikken. De Haarlemmers namen dan ook spoedig de leiding door toe doen van Swier, die kort daarop nog twee doelpunten maakte (30). Uit een straf- worp scoorde Elsinga (L.Z.C.) tegen (31). Hadden de oud-internationaals in de eerste helft goed tegenstand geboden en staaltjes van techniek en tactiek laten zien, na de rust waren zij vermoeid. De Haarlemmers konden door toedoen van Maurits, Visman en de Geest den stand op 61 brengen. De wedstrijd H.V.G.B.R.Z.C. werd met 71 door de Rotterdammers gewonnen. De laatste wedstrijd tusschen het Haar lemsch zevental en het Nederlandsch ze vental, welke de Haarlemmers met 53 wonnen, was er een van goed gehalte. Hard werd er- gewerkt in het bijzonder in de tweede helft. De Haarlemmers hielden beter vol en behaalden daardoor de zege. Voor rust speelden de gasten het best en namen met 20 de leiding. Kort voor rust scoorde J. Kollerie tegen. In de tweede helft was het Haarlemsche zevental in goe den vorm en Kollerie veranderde den achterstand in een 32 voorsprong. Stam maakte gelijk, waarna van Viersen en Kol lerie nog doelpuntten (53). In een gezellige bijeenkomst, die na af loop van den wedstrijd in restaurant Brink man gehouden is, heeft de heer A. Tordoir uitr Rotterdam herinneringen opgehaald uit de vorige eeuw en memoreerde het werk van de heeren dr. W. E. Merens en L. Bouman. Het spel is echter ook voor den tegenwoordigen tijd. Een speler leert im mers veel en zal altyd in staat zijn, iemand te helpen als deze in nood verkeert. De heer J. de Vries, voorzitter van den Nederlandschen Zwembond hield nog een toespraak om dank te brengen aan de commissie, bestaande uit de heeren A. J. Braam, L. Brunt en G. Voogd, die het ju bileum voorbereid heeft. BILJARTEN. BILJARTCLUB T. E. P. Donderdag 10 Juli a.s. wordt de tweede wedstrijd gespeeld wederom tusschen 3 vijftallen van T. E. P. en 3 vijftallen van T. V. B. T. E. P. zal dan beter voor den dag moe ten komen, anders zal de medaille wel naar Voorschoten verhuizen! De opstelling is als volgt: T. E. P. I: H. Devilee, Ph. Smits, A. Ro denburg,'H. Huying, N. Overdijk, res., C. v, d. Meel. T. E. P. II: D. Devilee, S, v. d. Aar, J. Soupart, B. Verberg, J. Meiman, res. en N. v. d. Krogt. T E. P III: J. Compier. A. Lampo, C. Goddijn, A. v. d. Weijden, H Key res., en H. Nijsscu. SCHAKEN OM HET KAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN EN OMSTREKEN. Tummers behoudt voorloopig de leiding. Gisteravond moesten de volgende par tijen gespeeld worden: De Hondt—Kuil man, PosthumaTeleng, Barkema—De Blécourt, D. BruntC. Brunt en Van der NatTummers. Beide laatstgenoemde par tyen trokken vanzelfsprekend de meeste belangstelling omdat hierbij de leiders C. Brunt en Tummers beh-okken waren. Hoe zou het duel der beide broers afloopen? Want wel kan aangenomen worden, dat C. Brunt sterker speelt, doch hij had zwart en D. Brunt is den laatsten tijd aanmerke lijk vooruitgegaan. En hoe zou Tummers het maken tegen den huidigen kampioen, die er momenteel wel slecht voorstaat, nu hij op ongelukkige wijze 1 1/2 punt is kwijt geraakt, doch die een gevaarlijk tegenstan RIJKSCOMMISSARIS VOOR DE UNIELEVER. De gevolmachtigde voor het vierjaren plan, Rijksmaarschalk Hermann Goering, heeft ter behartiging van de belangen van het Duitsche Rijk en ter verzekering van het gebruik voor de Groot-Duitsche voe- dings- en industrieele olie- en vetnyver- heid, met het doel eener samenvatting der zakelijke leiding bij de firma Lever Bro thers en Unilever en de filialen (Unilever concern) een Rijkscommissaris aangesteld. Tot Rijkscommissaris is staatssecretaris dr. Posse benoemd. De heden van kracht geworden verorde ning nr. 121/41 van den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden heeft deze regeling voor de bezette Neder landsche gebieden bindend verklaard met de bepaling, dat de bevoegdheden van den Rijkscommissarisvoor het Unilever-con cern in de bezette Nederlandsche gebieden uitgeoefend worden door een door hem aan- gestelden rijkslasthebber. Tot nader order houden alle heeren, die tot dusver belast waren met de zakelijke DE DUITSCHE AANVALLEN OP ENGELAND. BERLIJN, 8 Juli. (D. N. B.). In den af geloopen nacht hebben, naar het D. N, B. verneemt, sterke afdeelingen der Duitsche luchtmacht havenwerken en ravitailleerings bedrijven te Southampton opnieuw aange vallen. De scheepswerven werden ernstig getroffen. Er braken verscheidene groote en vele kleine branden uit. Een gasfa briek werd door verscheidene treffers be schadigd. Kleinere afdeelingen deden aan vallen op de havenwerken van een aantal andere steden aan de Zuid- en Zuid-Oost kust. Bij deze operaties werd een Britsch vliegtuig door een Duitsch gevechtstoestel neergeschoten. Voorts hebben gevechtsvliegtuigen voor den mond van de Theems een Britsch con vooi aangevallen en twee schepen van 3000 ton elk zwaar beschadigd. Van de Britsche vliegtuigen, die in den afgeloopen nacht boven Duitsch gebied verschenen, zijn er zes door jagers en af weergeschut neergehaald. Vanochtend vroeg trachtten eenige viermotorige Brit sche gevechtsvliegtuigen het Kanaal over te steken, beschermd door jagers. Zij wer den door Duitsche jagers aangevallen en in een kort luchtgevecht werden vier ja gers en een der groote gevechtsvliegtuigen van de Engelschen neergehaald. LEIDEN. Geboren: Willem Harm, zoon van W. H. v. d. Heide en D. Boter Cornelis Pie- ter, zoon van C. Provily en G. A. Wittke Aptonius Cornelis Andreas, zoon van A. van Kesteren en D. M. de Jong Marceli- nus Joseph Franciscus, zoon van P. Ros bergen en C. C. W. v. d. Tol Bernhard, zoon van A. Stravers en M. Lindhout Leonardus Cornelis, zoon van W. N. v. d. Voort en J. Prins Tine, dochter van J. C. de Swart en A. Blaauw Cornelis Johannes, zoon van L. A. Bergman en M. A. Wildenberg Willem, zoon van W. Ouwehand en H. van Rijn Ida Maria, dochter van C. P. Warmerdam en J. Vrij burg.Hendrika J antina, dochter van P. C. Bonekamp en K. J. Denekamp Ria Helena, dochter van W. Selhorst en J. A. Wielart Beatrix Cornelia Maria, doch ter van J. P. W. Weijermans en Th. B. J. W. Wijngaard Hendrik, zoon van H. Vermond en L. W. M. Vylbrief Hendrik Jan, zoon van D. J. Zierikzee en Th. C. Zandbergen. Getrouwd: H. C. N. Winnubst jm en M. C. A. Broerse jd. P. Krassenburg jm. en N. Heuvelman jd J. M. H. Otten- hof jm en M. Delfos jd. Overleden: M. M. Joha, wed. van J. Bulk 68 jaar C. W. Koreman, zoon 5 jaar J, C. Mooijekind m. 48 jaar J. M. v. d. Vlis, m. 78 jaar J. Keizer, wed. van J van Leeuwen 65 jaar J. M. v. d. Star, hivr. van C. Semp 33 jaar H. A. Stok- inar wedn. 79 jaar J. Zoelendaal wedn. 8? jaar. DE STRIJD OM DE STALINLINIE. BERLIJN, 8 Juli. (D. N. B.). De geheele Berlijnsche pers staat in het teeken van de „Bestorming van de Stalinlinie", waarmede thans een begin gemaakt is. De voornaam ste verdedigingslinies van deze versterkte zone, aldus schrijven de bladen, liggen over een groote diepte in een gebied, waaruit de bevolking geëvacueerd is. De bijzondere beteeken is van dit stelsel is volgens den „Voelkischer Beobachter", dat verder naar het Oosten geen aaneensluitende verdedi gingslinie meer bestaat. De strategische voordeelen, die Moskou had verwacht van de inlijving van een breede strook tusschen Oostzee en Zwarte Zee, zijn snel verloren gegaan. Het Sovjet-commando moet zich, nu de grootendeels zeer versterkte uitvals- posities voor den aanval op Duitschland, Roemenië en Hongarije ontruimd moesten worden, verlaten op de Stalinlinie, die reeds op oud-Sovjetgebied ligt en gemid deld op een afstand van 400 kilometer van de eerste slagvelden in dezen oorlog. De Sovjets trachten natuurlijk in koorts achtige haast reserves uit het binnenland naar de Stalinlinie te brengen, want deze linie is voor het bolsjewistische comman do de laatste verdedigingslinie in het Eu- ropeesche Rusland. Daaruit maken de bla den, zoo bijv. de „Lokalanzeiger", op, dat de vijand deze linie met de grootste verbit tering zal verdedigen. De „Boersenzeitung" schrijft, dat de Duitsche luchtmacht met blijvend succes alle Sovjet-operaties ter versterking van de Stalinlinie verkent en bestrijdt. De bladen zijn eenstemmig van meening, dat de uitslag van den strijd om de Stalinlinie niet twijfelachtig kan zijn. SLACHTOFFERS TE HELSINKI. HELSINKI, 8 Juli. (D. N. B.) Thans wordt officieel medegedeeld, dat tenge volge van den bomaanval op woonwijken te Helsinki gisteren vier menschen zijn om gekomen en 21 gewond. VROEGERE GRIEKSCHE KONING IN ZUID-AFRIKA. NEW YORK, 8 Juli. (D. N. B.). Naar dc Associated Press uit Johannesburg meldt, is de vroegere Grieksche koning met zijn gevolg in een nietgenoemde Zuid-Afrikaan, sche haven aangekomen. DE GRENZEN IN ZUID-OOST EUROPA. ROME. 8 Juli. (D. N. B.). Naar de „Po polo di Roma" meldt, zullen de grenzen tus schen Kroatië en Montenegro nog deze week vastgesteld worden, waarbij reke ning zal worden gehouden met ethische en geografische omstandigheden. De grenzen tusschen Kroatië en de nieuwe Italiaansche provincie Laibach zijn reeds vastgesteld Zij komen overeen met die van vóór den wereldoorlog. LEIDEN, 7 Juli. Groentenveiling. Per 100 kg.: rabarber 717.20, peen f 12—21, aardappelen f 2.507.50, andijvie f 313, aardbeien 334,0 snijboonen 4249. stokboonen 62, stamboonen 3850, doperwten 1620, peulen 1620, pos telein 1016, spinazie 920, tomaten A, B. C en CC 31, per 100 stuks: kom kommers 4.8015.bloemkool 511, salade 0.603.00 perziken 826, per 100 bos: kroten 2.404.20, pieterselie f 1.204.30, radijs 0.802.40, selderie f 0.50—3,50. uien 1.20—7.20, peen f 5—10. LEIDSCHENDAM. 7 Juli. Groentenvei ling. Eng. Komkommer* le 'soort f 12.2e soort 9. 3e soor- 6.wankleurige f 4.stek 2.50 4 20, gele komkommers le soort 12.'2e soort 9.3e soort 6.stek 3.037.50, kropsla le soort J 1.002.20, 2e so :r* 0.50—1.00 peen .0.bloemkool le soort f 11.2e soort f uitschot 1 tO5.50, tomaten midd. 15.50, groote ronaen f 15.50, 2e soort 15.50, 3e soort f H\50, bonken 12. u tschot 3—6, rijD 8.andijvie per kg. 27 eenc, postelein 1018, spinazie per 4 kg. 2046 cent, snijboonen 3945, rabarber per 100 kg. 1216, spercieboo- nen 4452, radijs f 1.503.50, selderie 1.504.00, peulen 20, tuinboonen 12, doperwten 20. ZOETERWOUDE, 7 Juli. Veiling „Ik leer nog." Aantal aangevoerde eieren 1050 stuks Konijnen 1.254.50, kippeneieren 2.10 —2.50 en eenden 2.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3