Weerbericht Russische aanvals plannen ontdekt QemengdeffivachUn STADSNIEUWS DINSDAG 8 JULI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 WINTERHULPEN EDERLAND INGEKOMEN C.IFTEN In de periode van 9 tot en met 14 Juni zijn bij de Winterhulp Nederland giften ontvangen tot een totaal bedrag van 11060.23 en in de periode van 23 tot en met 28 Juli totaal 11.541.71. Hoofdredacteur: Th. Wilmer, Leiden. Red. Buitenland: Mr. H. Geise, Leiden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Leiden. Red. Omgeving: L. Roozen, Leiden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders. Lelden. ZONS OP- EN ONDERGANG. Zon onder 10.02 uur Dinsdagavond. Zon op 5.28 uur Woensdagmorgen. MAANSTANDEN. 8 Juli: De maan komt Dinsdagavond te 9.20 op en gaat Woensdagmorgen te 6.24 uur onder. (Volle maan). 9 Juli: De maan komt Woensdagavond te 10.06 uur op en gaat Donderdagavond te 7.35 uur onder. 10 Juli: De maan komt Donderdagavond te 10.45 uur op en gaat Vrijdagochtend te 8.46 uur onder. 11 Juli: De maan komt Vrijdagavond om 11.17 uur op en gaat Zaterdagochtend om 6.57 uur onder. 12 Juli: De maan komt Zaterdagavond te 11.44 op en gaat Zondagmorgen te 11.05 onder. 14 Juli: De maan komt Maandagnacht om 0.08 uur op en gaat Maandagmiddag om 12.11 uur onder. 15 Juli: De maan komt op Dinsdagnacht om 0.30 uur en gaat Dinsdagmiddag'om 1.17 uur onder. WATERTEMPERATUUR. Zweminr.: „Poelmeer" 21 gr. C. Zweminr.: „De Zijl", 22 gr. C. IICD IIO 110 II CD IIO 11 CD 11 CD IIO II CL Verduisteringstijden Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder- 0 gang en zonsopkomst. Deze tijden zijn voor hedenavond U en morgenochtend: 0 0 0 Tusschen deze beide tijden dient n er dus verduisterd te worden. icdiicdiicdiicdiicdiicdiicdiicdiicdP ZONSONDERGANG 10.02 uur. ZONSOPKOMST 5.28 uur. RUSSISCHE STRIJDMETHODEN. In talrijke gevallen heeft het onderzoek van gewonde Duitsche soldaten uitgewezen, dat de Sovjetsoldaten met dumdummunitie hebben geschoten. Bij de bestorming van de verschillende bunkers in de omgeving van Doebno werden bovendien in de muni tiekamers talrijke kisten met allerhande dumdumprojectielen gevonden. Deze trof men eveneens aan in de geweren en pa- troontasschen van gesneuvelde bolsjewiki. Sovjetsoldaten hebben uit een hinderlaag 38 gewonde Duitsche soldaten op een ver- bandplaats achter het front vermoord. De in gevechten gewonde Duitsche soldaten wachtten na het verbinden op hun vervoer, toen in een onbewaakt oogenblik achter het front zwervende Sovjetsoldaten zich op de gekwetsten stortten om hen op beestach tige wijze af te maken. De Duitsche solda ten, wier ledematen afgesneden waren, zijn onherkenbaar verminkt. VERSPREID OORLOGSNIEUWS In den strijd tegen Engeland heeft de luchtmacht in het kanaal van St. George twee vrachtschepen met een gezamenlijken inhoud van 10.000 ton tot zinken gebracht. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloo- pen nacht met succes vliegvelden in Mid- den-Engeland en havenwerken aan de Zuid- en Zuid-Oostkust gebombardeerd. Het leggen van mijnen voor Britsche ha vens werd voortgezet. In Noord-Afrika hebben Duitsche en Italiaansche gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers voltreffers geplaatst op artillerie- en luchtafweerstellingen bij To- broek. Bij aanvalspogingen heeft de vijand Zondag overdag aan de Kanaalkust 19 vliegtuigen door jagers en afweergeschut verloren en 1 door niarinegeschut. Britsche gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van Zondag op Maandag op ver schillende plaatsen in West-Duitschland bri sant- en brandbommen laten vallen. De burgerbevolking leed eenige verliezen. Branden in woonwijken o. m. te Dortmund konden snel gebluscht worden. Bij deze aanvallen en bij een nachtelijke aanval op de kust van het bezette Fransche gebied hebben nachtjagers en afweergeschut 8 ge vechtsvliegtuigen neergeschoten. Van 3 tot 6 Juji zijn 83 Britsche vlieg tuigen neergeschoten, waarvan 58 in lucht gevechten en door nachtjagers, 21 door af weergeschut en 4 door oorlogsschepen. In dezelfde periode gingen in den strijd tegen Engeland 9 Duitsche vliegtuigen verloren. Bij de gevechten in het Oosten hebben zich bijzonder onderscheiden de eerste lui tenant Knaak, de oberfeldwebel Werner, de feldwebels Haut en Prohaska van een opleidingsregiment en luitenant Populo van een infanterieregiment. De eerste luitenant Philipp heeft op 4 Juli zijn 31ste, 32ste en 33ste overwinning in de lucht behaald, voorts heeft zich een batterij van het regi ment luchtafweergeschut „generaal Goe- ring" onder bevel van kapitein Schulz en GEVONDEN DOCUMENTEN PUBLICATIE OVER DE ANTI-DUITSCHE ACTIES. De oprukkenden Duitschen soldaten zijn, naar het D. N. B. verneemt, zoowel in den centralen frontsector in het Oosten, als ook in de Oost Zeestaten, groote voorraden kaar ten van Duitschland in handen gevallen. Op het papier is te zien, dat het gehêele kaartenmateriaal van het gebied van groot- Duitschland in de laatste weken en maan den in Sovjet-staatsdrukkerijen is vervaar digd. De kaarten bevatten, behalve de Duitsche industrieele centra in het by zon der tactische opgaven, de ligging en het aantal soldaten op Duitsche vliegvelden, de indeeling bij het Duitsche leger en het Duitsche luchtwapen enz. In vele z.g. ka meraadschapshuizen der Sovjets waren de ze kaarten tezamen met pakkende aan- valsplakaten, zooals tegen den „vijand van het bolsjewisme", reeds eenigen tijd gele den opgehangen. Nog meer vondsten. Na de inneming van de Litausche hoofd stad Kaunas hebben Duitsche soldaten ver dei in het gebouw van de voormalige Li- tausche staatsdrukkerij pen opzienbarende onlcekking gedaan. In de kelders van een aid sar sed.;it den herfst van 1939 door de Sovjets ingerichte bolsjewistische redac tie, vonden zij een grootsch opgezette gehei me centrale der Sovjets. In een groote brandkast lagen nauwkeurige plannen voor den opmarsch van de in Litauen ge concentreerde Sovjetregimenten. Door een aanval van Allenstein naar Heilige'nbeil moesten zij Koningsbergen afsnijden. Be halve kaarten en schetsen alsmede Baede kers van de Duitsche Oostelijke provin cies, werden hier ook de telefoonboeken van Pommeren en Oost-Pruisen bewaard. Verder hadden de Bolsjewistische agenten reeds een groote „zwarte lijst" opgesteld, waarop de namen en persoonsbeschrijvin gen voorkwamen van vooraanstaande per soonlijkheden in de Oostelijke gebieden van Duitschland. Deze zouden het eerst aan de Gepoe uitgeleverd worden. Cijfers. Het D. N. B. publiceert nog enkele cy- fers over de Russische aanvalsplannen. Naar van bevoegde zijde in Berlijn verluidt zijn de Bessarabische vliegvelden der Sov jets van 15 tot 151, de in Litauen liggende vliegvelden van 8 tot 88, de Letlandsche van 13 tot 70 en de Estlandsche van 10 tot 67 gestegen, sinds deze gebieden in het be zit der Radenunit zijn gekomen. Terwijl zich in het gedeelte van Polen, dat aan de Sovjets kwam, oorspronkelijk slechts 43 vliegvelden bevonden, voerden de bolsje wisten dit aantal tot aan het uitbreken van den oorlog op tot in totaal 348. Ook een artikel in het tijdschrift Deut sche Wehr, „Het conflict met het bolsje wisme", publiceert belangwekkende cijfers over den opmarsch der Sovjet-Unie tegen Duitschland in de periode van de Duitsch- Sovjet Russische vriendschaps- en grens verdragen, welke periode Stalin, zooals be kend, in zijn jongste rede een gunstigen tijd van voorbereiding tegen Duitschland heeft genoemd. Naar uit het artikel blijkt, stonden op 1 September 1939 tegen Duitschland de volgende Sovjet-strijdkrachten opgesteld: 44 divisies infanterie, 22 divisies cavalerie en 3 gemotoriseerde en gepantserde briga des, te zamen dus ongeveer 65 divisies. Een goed jaar later, op 28 November 1940, was de Sovjet-opmarsch reeds tot 76 divi sies infanterie, 21 divisies cavalerie en 17 gemotoriseerde en gepantserde brigades, dus in totaal tot ongeveer 106 divisies ge stegen. Opnieuw een half jaar later, op 15 Mei 1941, stonden aan de Duitsche gren zen opgesteld 118 divisies infanterie, 20 divisies cavalerie en 40 gemotoriseerd^ en gepantserde brigades, in totaal dus ongeveer 158 divisies. In het artikel wordt er aan herinnerd, dat de Führer op 22 Juni sprak van 160 vijandelijke divisies. Het blad noemt deze cijfers „zeer voorzichtig", daar men kan aannemen, dat het aantal Sovjet troepen, die tegen Duitschland in het vuur geworpen zouden worden, tot op dezen da tum niet onaanzienlijk verhoogd was. Men kan over iedere eenheid, zoo wordt in het artikel gezegd, die de Sovjets na den eer sten Mei 1941 nog aan onze grenzen gelegd hebben, slechts tevreden zijn. Hoe meer sol daten bij de groote botsing betrokken zijn, des te beter. Het wordt dan een strij^L met het gros van de Sovjet-oorlogsmacht. luitenant Wilmskoetter bijzonder onder scheiden. Matroos-korporaal Ernst Kellner heeft met een stuk licht afweergeschut zijn derde Britsche vliegtuig neergehaald^ TWAALF BRITSCHE VLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN. In totaal zijn twaalf Britsche vliegtuigen neergeschoten op 7 Juli aan de kust van het Kanaal boven het bezette gebied, zoo verneemt het D. N. B. Bij deze luchtge vechten gingen geen Duitsche toestellen verloren. In den nacht van 7 op 8 Juli zijn Britsche bommenwerpers West- en Noord-West- Duitschland binnengevlogen. Op verschei dene plaatsen werden brisant- en brand bommen neergeworpen, waardoor op verschillende plaatsen schade aan gebou wen en Verliezen onder de burgerbevolking veroorzaakt werden. DUITSCHE AANVAL OP HET SUEZKANAAL. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een formatie Duitsche gevechtsvlieg tuigen het Suez-kanaal aangevallen. Bom men van allerlei kaliber werden uitgewor pen. Vrij sterke gevechtsformaties van het Duitsche luchtwapen hebben Zaterdag weer met succes een aanval gedaan op Alexan- drië. Bommen van allerlei kaliber troffen de dok- en kade-installaties van de haven, opslagplaatsen en het goederenstation. DE STRIJD IN SYRIË FRANSCH COMMUNIQUE. Het Fransche legerbericht van gisteren meldt: Geen wijziging in de algemeene si tuatie. De Britsche aanval, die Zondag in het kustgebied werd ondernomen, heeft tot een verbitterden strijd in de omgeving van Damoer geleid. Maandagochtend duur de deze nog voort. Van de andere fronten valt niets van belang te melden. Ons luchtwapen heeft alle door de ver kenners opgegeven doelen met bommen en mitrailleurvuur bestookt. Bijzonder be langrijke resulaten werden door haar optreden in de buurt van Deir es Tsor be reikt. In den nacht van Zondag op Maan dag werd Beiroet driemaal aangevallen. Op verschillende wijken kwamen bom men neer, die niet-militaire gebouwen en een kerkhof vernielden. Er vallen enkele slachtoffers te betreuren. Het Fransche persagentschap Afo meldt uit Beiroet: Om negen uur was de toestand Maan dag aan het geheele front onveranderd. Onze troepen weerstaan nog steeds den vijandelijken druk aan de kust. In den nacht van 6 op 7 Juli heeft het Britsche luchtwapen drie vluchten gemaakt boven Beiroet. Op de wijk bij den vuurtoren en op de buurt St. Michael en aan de rivier werden bommen neergeworpen. Vijf hui zen werden vernield. Een persoon werd gedood en één gewond. Een bom is op het kerkhof der orthodoxe kerk in de wijk St. Michael terechtgekomen, waar eenige gra ven werden vernield. De anti-Engelsehe betoogingen en de bloedige incidenten tusschen Britsch-Indi- sche demonstranten en Britsche politie en soldaten te Dakka (Bengalen) nemen van dag tot dag een grooteren omvang en ernstigere vormen aan, zoodat van Engel- sche zijde het aantal dooden en gewonden verzwegen wordt. De Engelsche gouver neur van de provincie Bengalen is te Dak- ka aangekomen om zich op de hoogte te stellen van den toestand, nu de arbitrage commissie, die door den commissaris van politie van Dakka uit burgers is samen gesteld, geen succes heeft gehad. Aan de grens tusschen Peru en Ecuador zijn bloedige Incidenten voorgevallen. Vol gens het Peruaansche bericht hebben troe pen van Ecuador in de provincie Deloro Peruaansche grensposten aangevallen en getracht Peruaansch gebied binnen te dringen. De poging werd, naar van Peru aansche zijde wordt beweerd, afgeslagen, waarbij een Peruaan werd gedood en drie gewond. De verliezen van de troepen van Ecuador zouden zestien dooden bedragen. De Peruaansche militaire autoriteiten hebben, naar uit Lima wordt gemeld, ver sterkte verdedigingsmaatregelen gelast. In tegenstelling hiermede meldt een offi cieel bericht van Ecuador, dat Peruaansche grenswachten in het gebied van Ecuador zijn binnengedrongen, waardoor van weerszijden met de artillerie werd ge schoten. Verder hebben vier Peruaansche vliegtuigen, naar uit Quito wordt gemeld, drie steden in Ecuador aangevallen, waar bij een kerk, alsmede kazernes en particu liere huizen beschadigd zouden zijn. Tot dusver is hier nog niets bekend over de consequenties, die de regeeringen van Lima en Quito uit deze botsingen zullen trekken. VERDRONKEN. In een onbewaakt oogenblik ontsnapte Zondagmiddag een 8-jarig knaapje in het natuurbad „Dorwerth" te Renkum aan zijn geleidster. Alle nasporingen bleven vruch teloos, tot gistermorgen het lijkje uit het bassin werd opgehaald. Gistermiddag is de 7-jarige Th. Mans- holt, wonende aan de Molenweg te Haren, die met vriendjes aan het spelen was, in het natuurbad Appelbergen, daar verdron ken. Het lijkje is naar de ouderlijke woning overgebracht. Officieele publicatie van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. INSCHRIJVING SCHOENHERSTELLERS EN MAATSCHOENMAKERS. De directeur van het rijksbureau voor huiden en leder vestigt er de aandacht op, dat schoenherstellers en/of maatschoenma kers, die zich nog niet ter inschrijving bij genoemd bureau hebben aangemeld, bin nenkort niet meer in de gelegenheid zul len zijn het door hen benoodigde zooile der te koopen. In verband hiermede wordt er nogmaals op gewezen, dat reeds op 30 April j.L bij officieele publicatie van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart in de dag- en vakbladen is bekend gemaakt, dat alle schoenherstellers en/of maat schoenmakers, die hier te lande hun be drijf uitoeefenen, zich vóór 8 Mei j.l. bij het rijksbureau ter inschrijving dienden aan te melden. Onder het begrip schoenhersteller val len te dezen aanzien ook alle schoenwin keliers, die van het publiek schoenen ter reparatie aannemen en deze reparaties in eigen bedrijf verrichten of door derden in loon laten verrichten. Verzoeken om inschrijving dienen als nog ten spoedigste te worden inge diend, daar voor de betrokkenen moeilijk heden anders niet zullen uitblijven. De be noodigde formulieren zijn bij de plaatse lijke distributiediensten verkrijgbaar. Ter voorkoming van misverstand wordt er ten slotte op gewezen, dat de reeds in gediende verzoeken om inschrijving bij het rijksbureau in behandeling zijn. Voor hen. die zich al hebben aangemeld, bestaat dus geen reden tot ongerustheid. De bewijzen van inschrijving en de vastgestelde prijs lijsten zullen kinnenkört worden toege zonden. Reeds ingediende verzoeken mo- jf en dierhalve onder geen beding worden herhaald, daar dit slechts verwar ring ten gevolge zou hebben. 162 DE STRIJDORGANISATIE DER SS DOET EEN BEROEP, OOK OP U. In den stryd tegen de Sovjet-Unie, den strijd tegen de aanranders van de Euro- peesche beschaving en Westersche cultuur, den strijd tegen de vernietigers van het christendom, hebben talloozen zich reeds aaneen gesloten om een front te vormen, dat opgeworpen wordt als een stalen muur tusschen het nieuwe Europa en de bolsjewistische horde. Uit alle deelen van het. continent zijn zij gekomen, deze jon ge strijders en zij trekken thans op achter de vanen der Waffen-SS. Ook in ons land hebben velen zich gemeld, die thans met de wapenen strijden en metterdaad hun le ven inzetten om Europa te redden van het bolsjewistische gevaar. Wat is de Wrffen-SS? De Waffen-SS, aanvankelijk een klein corps, de SS genaamd, van strijdbare man nen aan wie de bescherming van den per soon van den Fuehrer werd opgedragen, groeide na de machtsovername uit tot een elite-corps. Haar taak werd het bewaken van de nationaal-socialistische staatsorde. Langzamerhand groeide zy uit tot een keurcorps, dat thans de belichaming van de nationaal-socialistische wereldbeschou wing genoemd kan worden. Naast deze SS werd de Waffen-SS opgericht, die tot taak kreeg de groot Germaansche volke rengemeenschap te bewaken en te verde digen. Slechts de besten, de flinksten en de meest raszuiveren, werden in dit elite corps toegelaten. De hoogste eischen, lichamelijk, zoowel als geestelijk, worden den SS-man gesteld. De kenmerkende Germaansche deugden dragen deze organisatie en haar devies luidt overeenkomstig het gebod van den Fuehrer: „Mijn eer heet trouw". Naast de trouw staat de gehoorzaamheid, een vrij willige gehoorzaamheid, die bereid 'is ieder offer voor den Fuehrer en de-natio naal-socialistische wereldbeschouwing te brengen, die bereid is ieder bevel zonder aarzelen en onvoorwaardelijk op te vol gen. Vrijheids wil en ontembare strijdgeest vervullen den SS-man en nooit aarzelt hij zich met zijn leven voor zijn ideaal en den Fuehrer in te zetten. Over de plaats, die de SS ten opzichte yan den godsdienst inneemt, is door de kritikasters veel boosaardigs gezegd en geschreven. Deze vraag heeft eens Reichs- fuehrer Himmler met de volgende duide lijke woorden beantwoord: „Wij zouden dit vast aaneengesmede korps niet kunnen zijn, wanneer wij niet de overtuiging en het geloof in een almachtigen God beza ten, die ons behoudt, die ons en ons va derland, ons volk en deze aarde gescha pen en ons onze Fuehrer gezonden heeft". Dat de SS-mannen als politieke solda ten geheel en al in het nationaal-socialis tische denken en handelen opgevoed wor den spreekt vanzelf. De sportopleiding en de scholing zorgen voor de lichamelijke ontwikkeling van den SS-man. Wat de sport betreft worden de hoogste eischen aan hem gesteld. Jaarlijks moeten zij proe ven van bekwaamheid afleggen en het SS- sportinsigne is voor iederen SS-man ver plichtend. De eer van den SS-man is hem heilig. Hij heeft het recht en de plicht, zijn eer met de wapens te verdedigen. Daarom wordt hem, nadat hij zijn arbeidsdienst plicht 'en militairen dienst vervqld heeft, op een en twintig jarigen leeftijd het wa pen, dé SS-dolk uitgereikt. Eerst dan, en wanneer hij den eed op den Fuehrer heeft afgelegd, wordt hij als volwaardig SS-man in de organisatie opgenomen. Zoo marcheert de SS volgens onveran derlijke wetten, als een nationaal-socialis tische orde van mannen van het Noord- sche ras, als een gezworen gemeenschap van hun sibben, vastbesloten op, naar de toekomst. Zoo marcheert thans deze uitgelezen schare van jonge Germanen naar het Oos ten, waar zij den strijd aanbinden tegen de Sovjet-Unie, gedragen door onwankel baar geloof, in den nationaal-socialistischen staat en den Fuehrer. Aanmeldingen kunnen geschieden bij de centrale van de Waffen-SS, bureau Nord- West, Stadhouderslaan 132, Den Haag. FOTOGRAFISCH BEDRIJF. Bij beschikkingen van den secretaris-ge neraal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart zijn de vesti gingsspertijden voor het fotografisch be drijf én den kleinhandel in fotografische artikelen en voor den kleinhandel in elec- trotechnische apparaten en -materialen en het electrotechnisch installateursbedrijf met zes maanden verlengd. KLANDESTIEN BOTER BETROKKEN. De distributierecherche heeft geconsta teerd, dat een banketbakker te Heemstede buiten zijn toewijzing boter ontving. Bij nader onderzoek bleek, dat de boter geleverd werd door den melkhandelaar V., aan wien de banketbakker in d.e afgeloo- pen maand 143 boterbonnen had geleverd. De banketbakker had deze bonnen voor 90 cent per stuk gekocht van een inwoner uit Nieuwkoop. Een gedeelte der bonnen kon in beslag worden genomen. Procesver baal is opgemaakt. MET KOKEND MASTIEK VAN LADDER GEVALLEN. Gistermiddag omstreeks half drie is de 19-jarige loodgieter H. v. d. Z., uit de Hugo de Vriesstraat, die met een pot kokende mastiek een ladder beklom voor het per ceel Merelstraat 36, om in de dakgoot werkzaamheden te verrichten, van 5^ M. hoogte gevallen. De jongeman kreeg de ko kende mastiek gedeeltelijk over gelaat, schouders en handen en liep vrij ernstige brandwonden op. Van den val zelf bleek hij geen noemenswaardig letsel te hebben ge kregen. Door den E.H.D. werd hij naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Gisteravond was zijn toestand redelijk wel. Handelsregister K. v. K. W z i g i n g 5934. P, J. J. Stouten, Nieuwveen no. 156. Manufacturenhandel. Uittr. Eig.: P. J. J. Stouten, Nieuwveen. Wijz. Handelsn.: J. H. J. Stouten, N. Eig.: J. H. J. Stouten, Nieuwveen. Gemeentel. Aankondiging INENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester en Wethi brengen ter algemeene Woensdag 16 Juli a,s. d< 2 tot 3 uur, aan het Bui neeskundigen Dienst, 1 heid wordt gegeven tot tegen pokken. Het troux den medegebracht. STEVENINCK, VAN STRIJEN, in Leiden dat op van 'n den Ge- gelegen- ize inenting moet wor- EINDEXAMEN GEM. H. B. S. Voor het eindexamen van de afdeeling E. zijn geslaagd: J. M. G. Bouwman, Voorburg: A. van Driel, Voorschoten; R. W. Hendriksen, Zoe- terwoude; F. J. M. van Hiele, Zoeterwoude; Nelly Hoekstra, Leiden; C. F. A. van Kam pen Leiden; J. Garvelink, Voorburg; H. J. Ginjaar, Leiden; J. H. C. Hilgers, Oegst- geest; G. W. Jagerman, Leiden; C. de Kamp Leiden; H. B. Kips, Leiden; H. J. van der Werff, Leiden; F. E. Meijer, Leiden; P. C. Molhuysen, Leiden; Gertie van Putten, Lei den; J. A. Schalkwijk, Oegstgeest; H. G. Vedder Christiaanse, Leiden; W. Wijk Lei den. STEDELIJK GYMNASIUM O vergangsexamen Bevorderd van de eerste naar de tweede klasse: Lucie G. Abrahams, H. Alting, Wilh. L. Bey, H. J. Bonda, Elis. I. Boteren- brood J. R. Bouma, L. A. Colijn, J. N. Croes, Nicol. P. C. Elepbaas, Louise M. S. Gerlings, J. Haasnoot, Ilse Houtzagers, J. B. Hugenholtz, A. F. A. T. van Iterson, Maria J. Jansen, I, A. Kayadoe, D. E. Knib- be, J. J. Kofman, Cornelia G. Kors, E. O. Matray, Els C. J. van Moll, Joh. M. Th. Perquin, L. C. v. d. Plas, H. C. Simon Thomas, G. L. Smit, P. Steenhauer, Jacoba H. de Vries, H. v. d. Wal, Ali Wilterdink, A. v. d. Bie, Cath. J. Burgersdijk, C. van Duyn, N. v. Egmond, Mal. L. de Gruyter, A. B. de Haan, Adr. A. Herfst, Miep Her mans, H. C. Jasperse, A. v. d. Klaauw, Engel. M. H. Krantz, A. J. Kret, A. Nust, Selma Oele, G. W- Punt, H. W. van Rees, A. W. de Ruyter van Steveninck, J. A. A. Schoenmakers, L. Simons, J. H. Smit, J. van Soest, Connie Verhey v. Wijk. Bevorderd: 51; niet bevorderd: 13; voorw.: 1. Van de tweede naar de derde klasse: F. Barge, Gerda Boot, Aukje S. v. d. Brugge, H. F. M. Donders, Titia C. Kiers, H. de Planque, Leo H. v. d. Plas, Mia V. Polak, F. H. v. Spanje, Joke W. Stoffel, Aleida de Stoppelaar, Aleid. Talma, Ali H. v. d. Voort, J. B. Wilderdink, G. Adolph. Andrée Wiltens, A. J. Drewes, J. A. Hage- man, Cary Horch, A. Ingelse, Inge E. P. Kokail,, J. W. v. d. Kraan, Annie Kraaye- veld, P. E. Kraemer, Tineke J. F. Kramers, P. C. J. v. d. Lelie, Jettie Parmentier, Ali de Rijke, H. Smid, Mieke van Thiel, E. F. Vergunst, Johanna C. IJssel de Schepper, Trudi W. Zeelt. Bevorderd: 32; niet bevorderd 8. Van de derde naar de vierde klasse: F. J. Bekkex-s, Ingrid de Buck, Narda Buur man, Dineke A. Cleveringa, H. Evelein, Elsje Gans, J. H. Jansen, G. D. de Jong, Trudi Ch. A. Kofman, Th. J. E. v. d. Laan, B v. d. Lelie, Helène J. van Nes, Lettie S. C. Schijfsma, H. W. Siemens, W. E. Simon Thomas, G. Vossers, H. L. Wester man, A. Zandvliet, Vera Abrahams, U. F. Aldershoff, A. G. de Boer, A. J. Colijn, A. Donkers, Carla H. Jaeggi, Maps M. v. d. Klaauw. N. Korenhoff, J. A. Ottevanger, Corrie G. Schoppen, W. L. Schuitemaker, J. W. Snellen, C. Stol, Nel Verwey, J. Zit man. Bevorderd: 33; niet bevorderd: 4. Van de vierde naar de vijfde klasse: A. B. Ages, D. P. Blok, S. Bouwer, Annkj. de Buck, N. P. Duindam, B. ter Haar, A. Kraayeveld, C. J. M. Kramers, D. C. Los, A. F. Mulder, Liesje van Oven, Willie Schiltman, R. W. de Vos van Steenwijk, P. C. Zandé, B. A. Crul, A. J. H. van Es, J. I. Ginsberg, Hanna W. Hauschildt, W. v. d. Hoek, H. J. van Iterson, J. Kamminga, G. J. van Kapel, C. A. v. d. Klaauw, G. D. v. d. Kolk", M. Agnete Kramers, Cathr. Par mentier, F. G. Regtdoorzee Greup, E. J. Renaud, J. R. W. Sanders, Anneke M. Slagter. Bevorderd: 30. Niet bevordex'd: 7. Voor waardelijk 1. Van de vijfde naar de "zesde klasse: Joop A. Adama, Nettie van Baak, J. Barge, J. Bronsgeest, Anneke C. Caro, Henny van Cleeff, Tipeke Cleveringa, W. Glasbergen, L. Guley, A. G. F. van Hoik, J. W. H. Kals- beek, Bertie B. Kloots, Nel v. d. Kraan, Lilly T. T. Meyler, H. J. Miedema, Jannie P. v. Nieuwenhuyze, F. L. Pijnacker Hor dijk, M. v. d. Stoel, T. Thuis, J. D. Ver schoor, A. M. Vreeburg, L. C. Baljé, J. F. van Bemmelen, W. Blok, J. Brinkerink, P. C. Bijleveld, Marie Guljé, C. Hogendoorn, G. Laman, D. Moser, P. Sevenster, C. B. v. d. Berg, M. J. Blok, W. v. Egmond, G. J. Geels, N. M. Hugenholtz, J. W. A. Hui- bregtse, F. H. Jonkman, P. W. Kasteleyn, Tiny Lodder, C. v. d. Marei, P. P. Nieboer, J. J. Ponse, Ans v. d. Sluys, A. B: Smelik. Bevorderd: 45. Niet bevorderd: 6. Voor waardelijk: 5. Toelatingsexamen. Toegelaten zyn tot de eerste klasse: J. van Anken, L. W. Bakhuizen v. d. Brink, J. J. Barnard, Rie Buurman, J. G. N. Cu pido, Eliz. E. M. van Eecke, A. Fuchs, P. Fuchs, Hern. J. Goudsmit, A. v. Haarlem, J.'Hoogendoorn, Maria J. Jansen, F. F. Jöb- sis, Gijsb. H. de Jong, Helga Kokail, Sophia M. Kramers, B. Lubach, P. W. Martijn, Annel. Meijer, P. J. H. Moser, J. P. Mulder, H. J. Mulder, H. W. A. van Oordt, W. L. Perdeck, L. v. d. Plas, Germ. Polak, Corn. Rozemond, A. Sevenster, Aagje Splinter, J. A. Stoffel, Henr. G. A. Streeder, W. de Tombe, J. Vliegen, J. Wessel, M. F. M. Wiegman, A. de Wit, L. Woltjer, C. van Wijngaarden, Hanny Ykema. EXAMEN NUTTIGE HANDWERKEN. Voor het examen nuttige handwerken zijn aan de Chr. Kweekschool alhier ge slaagd de dames A. Seinstra, Katwijk; J. A. Smits, Alphen aan den Rijn; en S. W. Vogelaar, Sassenheim. Een candidate werd afgewezen.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2