DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN CLanaaCCen ap de StaEin-Cinie Ontbindingsverschijnselen bij de Sovjet-legers MAANDAG 7 JULI 1941 32ste Jaargang No. 99S2 3)e Ccld&eh^Soii/Ya/nfc Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Bureaux Papengracht 32. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Y Niet in weelde leven! Men kan over „weelde" spreken en daar bij verschillende begrippen bedoelen. Iemand, die, zooals men dat zegt, boven zijn stand leeft, leeft in „weelde". Hier is „weelde" bedoeld in moreelen zin. Iemand, die goederen, die nuttig of noo- dig zijn voor de samenleving, en die sohaarsch aanwezig zijn, zonder nut of noodzaak verbruikt, maakt, al kan hij het dubbel en dwars betalen, zich eveneens schuldig aan „weelde". Dit is „weelde" in economisch en zin. Het begrip „weelde" in moreelen zin is breeder van inhoud. Moreele „weelde" is niet altijd economische .„weelde"; econo mische „weelde" is per se óók moreele „weelde", want wie de economische belan gen van de gemeenschap benadeelt, doet niet alléén economisch kwaad, doch maakt zich óók schuldig aan moreel kwaad. Vooral in dezen tijd van veel schaarsch- ste van nuttige en noodige goederen mo ge ons dit alles steeds scherp voor den geest staan. Zondernut of noodzaak, goederen ver bruiken, welke voor de gemeenschap nut tig of noodzakelijk zijn, is economisch ver keerd, maar is óók een moreel kwaad. Is óók een moreel kwaad al kan men de goederen ruimschoots betalen en al be hoeft men er geen straffen van overheids wege voor te vreezen! Wij willen vandaag een van die schaars aanwezige goederen noemen: de kolen, die de menschen noodig hébben voor warmte en voor verlichting en voor talrijke indu- strieele doeleinden, zijn momenteel schaarsch. Men kan dit feit betreuren iedereen betreurt het; men kan over de oorzaken van dit feit gaan philosopheeren, maar met dat al is en blijft het een feit, een werkelijkheid, waarmede men reke ning heeft te houden. En wij willen er met volle overtuiging bij. onze lezers op aandringen, om inder daad,» de praktijk van het leven-van- iederen-dag met deze werkelijkheid reke ning te houden! Men gebruike zoo weinig mogelijk gas en electriciteit! Wij zijn anders opgevoed. Als wij het met één lamp konden doen, werd ons aan geraden om, voor de gezelligheid, meer dere lichten te branden, enz. Maar de tijds omstandigheden zijn nu anders. Wie nu twee lichten ontsteekt, terwijl hij 't er met één kan ('oen, maakt zich schuldig aan „weelde" in economischen zin, en dus zooals wij hiehboven uiteenzetten per se óók aan „weelde" in moreelen zin, al zal hij zijn electriciteitsrekening best kun nen betalen! Wie zuinig is met gas en electriciteit dient de gemeenschap; wie het niet is misdraagt zich ten opzichte van de gemeenschap. En men bedenke hierbij, op de eerste plaats, dat niemand in anderer misdragingen een verontschuldiging kan vinden voor eigen gedrag; en, op de tweede plaats, dat vele kleintjes één groote maken. Wat wij hier schrijven over de brandstof en de uit kolen geproduceerde artikelen geldt natuurlijk ook voor andere voor het leven nuttige en noodige artikelen, welke schaarsch onder het bereik der ge meenschap zijn, waaraan de gemeenschap feitelijk gebrek heeft. Onze christelijke beginselen omtrent „weelde" moeten wij altijd, en meer nog nü, beleven in de dagelijksohe practijk! Vrijwilligersverbond Nederland DEELNEMING AAN DEN EUROPEESCHEN STRIJD TEGEN HET BOLSJEWISME. In breede kringen der Nederlandsche openbare meening zijn de berichten over de in de verschillende landen van Europa ge vormde vrijcorpsen tot steun aan de Duit- sche weermacht en haar Finsche, Roe- meensche, Italiaansche, Hongaarsche en Slowaaksche bondgenooten in haar strijd tegen het geheel Europa bedreigende cul tuur-verwoestende en atheistische bolsje wisme met de grootste belangstelling en le vendige voldoening gelezen. De oprichting van een Noorsch legioen en een vrijcorps Denemarken heeft bijzonder de aandacht getrokken. Veelvuldig werd daarbij ech ter betreurd, dat dé actieve deelneming van Nederland aan dezen kruistocht der Europeësche beschaving tegen de Sovjets tot dusver beperkt is gebleven tot enkele duizenden enthousiaste medestrijders in de gelederen der Duitsche weermachtsonder- deelen, en dat het tot nu toe niet tot het vormen van een gesloten Nederlandsche formatie onder Nederlandsche leiding ge komen is. Naar wij thans echter vernemen zijn in de afgeloopen dagen in alle stilte voorbe reidingen getroffen voor de oprichting van een eigen Nederlandsche formatie, die den naam zal dragen „Vrijwilligersverbond Ne derland". De vorming van een dergelijk zuiver Nederlandsch vrijcorps staan geen moeilijkheden meer in den weg, nu de hier voor noodzakelijke toestemming van de be treffende Duitsche instanties verzocht en verkregen is. Dit „Vrijwillige-rsverbond Nederland" zal met medewerking van de bestaande poli tieke partijen en van Nederlandsche offi cieren, door een reeds opgericht Neder landsch aanwervingsbureau georganiseerd worden. In dit verbond kunnen mannen worden opgenomen van 17 tot 40 jaar met een minimum-lengte van 1 m. 65. Hun sol dij, ^mede de ondersteuning van even- tueele familieleden zal volgens dezelfde grondslagen geregeld worden, als bij de Duitsche weermacht. Aanmeldingen en inlichtingen moeten ge richt worden tot het centrale aanwervings bureau voor het „Vrijwilligersverbond Ne derland", Stadhouderslaan 132, Den Haag. Politieke partijen ontbonden Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor de bezette Ne- werlandsche gebieden heeft in een veror dening van 5 Juli 1941 een reeks partijen ontbonden t.w.: den Vrijzinnig Democrati- schen bond, de Staatkundig Gereformeer de partij, de hr. Democratische Unie, de Anti-Revolutionaire partij, de Christe lijk Historische Unie, de Liberale Staats partij, de Roomsch Katholieke Staatspartij en de Sociaal-Democratische Arbeiders partij. Deze partijen, die het stelsel van de par lementaire democratie en dus van een voorbije gedachten wereld vertegenwoor digen, hebben haar inwendige draagkracht en daarmede het gros van haar aanhan gers verloren, die zich in andere groepee ringen vereenigen. Het optreden van deze partijen, althans van enkelen harer toonaangevende leden, die zich voor hun streven bedienden van de inrichting van hun partij, was duidelijk en ondubbelzinnig gericht tegen de belan gen van 'de bezettende overheid, zooals blijkt uit tal van concrete voorvallen, die ten slotte het ingrijpen van de Duitsche politie vereischten. Daarmede was de nood zakelijkheid om deze partijen te ontbinden, ontstaan. Tot liquidateur van de ontbonden politie ke partijen is bij besluit van den Rijks commissaris aangewezen: de commissaris voor de niet-commercieele vereenigingen en stichtingen de heer H. W. Müller Leh- ning. LIQUIDATIE VAN DE SOCIAAL DEMOCRATISCHE PARTU. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De op 20 Juli 1940 door den Rijkscom missaris voor de bezette Nederlandsche gebieden aangestelde commissaris voor de Marxistische partijen, mr. M. M. Rost van Tonningen, heeft na voltooiing der reorga nisatie van de Arbeiderspers en van de Centrale arbeidersverzekerings- en depo- sitobank, alsmede na de opheffing resp. li quidatie van andere Marxistische instel lingen en vereenigingen, thans ook de voor bereidende werkzaamheden voor de liqui datie van de Sociaal-Democratische Partij (S.D.A.P.) voltooid. Hij heeft dienovereen komstig den Rijkscommissaris voorgesteld, over te gaan tot liquidatie van de Sociaal- Democratische Partij en daartoe een spe- cialen liquidator te benoemen. Tevens heeft hij den Rijkscommissaris verzocht, hem met het oog op de voltooiing van deze taak en in het belang van de andere hem inmid dels opgedragen werkzaamheden te wil len onisiaan van zijn op 20 Juli 1940 aan vaarde verplichtingen. De Rnkscommissaris heeft dit verzoek ingewilligd en bij deze gelegenheid de heer Rost van Tonningen zijn dank be tuigd voor de geslaagde uitvoering den hem destijds opgedragen werkzaamheden. Distributie van jam e.a. suikerhoudende smeersels De bevolking van Lemberg verwelkomt de Duitsche soldaten bij bet binnentrekken der stad (Tel.foto Orbi,.Holland 500 gram per vier weken Geen extra rantsoenen BEGINT OP 14 JULI. 0e Secretaris-Generaal van het De- partement van Landbouw en Vissche- rij maakt bekend, dat een aanvang zal worden gemaakt met het distribueeren van jam, marmelade, gelei, stroop, ho ning en andere suikerhoudende boter hamsmeersels, alsmede van vruchten op siroop. Onder de distributie zullen vallen: 1. alle soorten jam, huishoudjam, vruchten- en rhabarberjam, wortel jam, marmelade, huishoudmarmelade, gelei en huishoudgelei; 2. zwarte stroop (kandijstroop, huis- houdstroop, keukenstroop, riet- en biet- suikerstroop en melade); 3. alle soorten appelsiroop en peren siroop, namaakappe, siroop, huishoud appel siroop, huishoudperensiroop; 4. honing en kunsthoning; 5. alle soorten vruchten op siroop: 6. vruchtenmoes, (b.v. appelmoes), vruchtenpuree (geen tomatenpuree) en vruchtensaus; 7. ontbijtgemher, huishoudontbijtgem- her en gembersiroop; 8. de zoogenaamde boterhampasta s, waaronder dus o.a. vallen chocolade pasta en alle soorten gearomatiseerde en gecarameliseerde gecondenseerde magere melk met suiker. Ter vermijding van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat vruchten op sap, vruchtenlimonade, vruchtenlimonade- .siroop, vruchtenwijn en vruchtensap (o.a. dus bessensap) niet onder de distributie zullen vallen. In verband met de voorbereiding der dis tributiemaatregelen is de aflevering van bovengenoemde onder de distributie vallen de artikelen aan het publiek gedurende het tijdvak van Maandag 7 Juli tot en met Zon dag 13 Juli a.s. geheel verboden. De win keliers (detaillisten) mogen met ingang van Maandag 7 Juli a.s. deze artikelen nog slechts van den grossier of van den fabri kant betrekken onder afgifte van de door de plaatselijke distributiediensten te ver strekken toewijzingen. De distributie zal aanvangen op Maandag 14 Juli. Het rantsoen zal 500 gram per periode van 4 weken bedragen. Derhalve zal gedurende het tijdvak van Maandag 14 Juli a.s. tot en met Zondag 10 Augus tus a.s. een nader aan te wijzen bon van de „bonkaart algemeen" recht geven op het koopen van 500 gram van een der bovepgenoemde artikelen. Van zelfsprekend is het ook geoorloofd deze hoeveelheid over meerdere artikelen te verdeelen. Aangezien de inhoud van de meeste jampotten 400 of 450 gram bedraagt, is de detaillist op verlangen van den klant verplicht, het ontbrekende gewicht bui ten de fabrieksverpakking bij te leve ren. Het netto-gewicht van den inhoud staat op de potten vermeld. Een ieder kan dus nagaan of een voldoende hoe veelheid per bon wordt geleverd. Voor kinderen of andere groepen van personen zullen geen extra rantsoenen beschikbaar worden gesteld. Voor bijzonderheden, welke van belang zijn voor de industrie, groot- en kleinhan del en instellingen wordt verwezen naar de desbetreffende publicatie. VERGADERING VEREENIGING VAN DIRECTIES VAN NIJVERHEIDS SCHOLEN. Zaterdagmorgen werd te Amersfoort de vergadering van de vereeniging van direc ties van nijverheidsscholen, welke Vrijdag aanving, voortgezet. De heeren K. Kooyman te Hilversum en M. M. Schipper te Hoogeveen werden als bestuurslid herkozen. In verband met de bijzondere omstandig heden werd de heer M. Worp uit Delft als Honderdduizenden gevangenen In het Baltische gebied is thans één Sov- jetleger volkomen verslagen. Verscheidene gemengde divisies infanterie en brigades gepantserde troepen zijn in de pan gehakt. Van andere divisies zijn de voornaamste strijdkrachten vernietigd. De buit aan wa pens en uitrustingsvoorwerpen van aller lei soort bedekt verscheidene vierk. kilo meters. Het aantal pantserwagens, batte rijen, luchtdoelgeschut, vliegtuigen, pant- sertreinen, dat de bolsjewisten in Duitsche handen hebben achtergelaten, is voorloo- pig niet te overzien. In het gebied van Minsk vallen in toe nemende mate bij de ingesloten Sovjet ver schijnselen van ontbinding waar te ne men. Slechts op enkele plaatsen, waar, zoo als de gevangenen zeggen, de commissaris sen de bolsjewistische soldaten letterlijk in den strijd jagen, vermannen de Sovjets zich tot wanhopige aanvalspogingen. Op 3 Juli ondernamen ingesloten strijd krachten van de bolsjewisten in Galicië uitvalspogingen, welke door pantserwa gens gesteund werden. Deze actie werd reeds in den aanvang door het vuur van de Duitsche troepen verijdeld. In één sec tor werden alleen op dien dag honderd Sovjet-pantserwagens, waaronder die van de zwaarste soort, vernietigd. Een enkele Duitsche divisie maakte later alleen 7500 gevangenen. 300.000 GEVANGENEN. Gisteren werd in het Duitsche weer- machtsbericht gemeld: In het Oosten worden de operaties te gen de z.g. Stalin-linie stelselmatig voort gezet. Het aantal der sedert 22 Juni gemaakte gevangenen is tot gisteren gestegen tot omstreeks 300.000. Het luchtwapen steunde de operaties door voortdurende aanvallen op vijande lijke troepenconcentraties. Alleen al in het gebied rondom Cjitomir werden door bommen en beschieting meer dan 500 vrachtauto's van de Sovjets vernield en 18 spoortreinen vernietigend getroffen. Andere succesvolle luchtaanvallen richt ten zich in den afgeloopen nacht op het knooppunt van spoorlijnen en wegen Smolensk. Het Sovjet-luchtwapen verloor giste ren 281 vliegtuigen tegen 11 eigen verlie zen. Daarvan werden er 98 in luchtge vechten neergeschoten en 183 op den grond vernield. WEER 52.000 OVERLOOPERS. Het D. N. B. heeft Zondag het volgende speciale bericht uit het hoofdkwartier van den Fülirer ontvangen: Het opperbevel der weermacht deelt mede, dat Zaterdag onder den druk der Duitsche omsingeling ten Westen van Minsk wederom 52000 soladten van het Sovjet- leger zijn overgeloopen. Dit bericht stelt, zoo wordt in aanvul ling hierop aan het D. N. B. medegedeeld, duidelijk in het licht, dat de strijdlust de zer Sovjet-strijdkrachten ineenstort. Daar entegen trachten andere Sovjetafdeelin- gen nog steeds door hardnekkige gevech ten de onophoudelijk verder voorwaarts dringende Duitsche troepen op te houden. De operaties van deze dekkingstroepen v/orden echter steeds meer bemoeilijkt door de voortdurende aanvallen van het Duitèche luchtwapen, waarbij zeer groote hoeveelheden gevechts- en transportmid delen, waaronder achttien treinen, werden verwoest. Door den opmarsch van de Duitsche en Hongaarsche afdeelingen in het Noorde lijke voorterrein van de Karpaten is het achtste bestuurslid aan bet bestuur toege voegd. Ir. behandeling kwam een bestuursvoor stel inzake verzekering van directeuren tegen wettelijke aansprakelijkheid, dat door den voorzitter werd toegelicht. Opgemerkt werd, dat deze wettelijke aansprakelijkheid reeds is geregeld bij de verzekering van de leerlingen der scholen. Een afzonderlijke verzekering voor directeuren wordt niet noodzakelijk geacht. De voorzitter dringt er op aan, dat de directies van de scholen het verzekeren van de leerlingen zullen bevorderen. Gewezen wordt op de belangrijkheid van het dragen van brillen bij het smeden, om dat de arbeidsinspectie daaraan groote waarde hecht. Het aantal oogongevallen op de scholen wordt hierdoor tot een minimum gereduceerd. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag vlogen slechts eenige Britsche vliegtuigen boven ons land. Er werden bommmen uit geworpen boven dorpen in Noord-Holland, jn Zuid-Holland en in Limburg. De schade was echter niet noemenswaard. gebied van Galicië heroverd, waarvan het Westelijk deel reeds einde September 1939 door de Duitsche troepen op de Polen werd veroverd en dat tijdens den wereldoorlog meermalen van bezitter gewisseld heeft. Stoottroepen der Duitsche marine heb ben een belangrijk aandeel in de verove ring van de Baltische havens en de be zetting van het kustgebied. Werven en havenwerken in de veroverde steden aan de Oostzee worden onmiddellijk door ma- rine-afdeelingen overgenomen, en weder in bedrijf gesteld. De marine houdt zich voorts bezig met de beveiliging der kust. Ver doorgestooten Duitsche pantser-af- deelingen hebben een groot aantal bolsje wistische soldaten gevangen genomen, die tot de keurtroepen van de Sovjets behoor den. Naar de gevangenen verklaarden, na men deze Sovjettroepen indertijd deel aan de groote parades op het Roode Plein te Moskou. HONGAREN AAN DEN DNJESTR. De chef van den generalen staf van de Honved deelt mede: De Hongaarsche troepen hebben giste ren de linie van den Dnjestr bereikt. Op vele plaatsen poogden sterke Sovjetachter hoeden door verbitterden tegenstand den terugtocht over de rivier te dekken. BOLSJEWISTISCHE GRUWELEN In talrijke Oekraïnsche plaatsen, die in de afgeloopen dagen door Duitsche troe pen bezet zijn, heeft men ontzettende wreedheden der Bolsjewisten ontdekt. De directeur van een gevangenis liet bij de nadering der Duitsche troepen alle gede tineerden, die tot de Oekraïnische natio nale beweging behoorden, op de binnen plaats bijeendrijven. Daar werdn 1500 Qekraïners met machinegeweervuur ge dood. Op de binnenplaats van de gevange nis te Doebno vond men de afschuwelijk verminkte lijken van meer dan honderd gevangenen, mannen en vrouwen. Zij waren door de Bolsjewisten met bijlen, messen, pistolen en handgranaten en door geraffineerde foltermethoden om het leven gebracht. Naar uit mededeelingen van gevangen genomen Bolsjewisten blijkt, hebben Oekraïners in een dorp bij Jarowof reeds op 23 Juni geprobeerd tegen de Sovjets in opstand te komen. Op bevel van een poli- tieken commissaris werden verscheidene honderden inwoners met machinegeweren neergemaaid. Van dit bloedbad zijn vooral vrouwen en kinderen het slachtoffer ge worden. De „Exchange Telegraph" verneemt, naar uit Stockholm wordt gemeld, van zijn specialen correspondent te Moskou het volgende: Overeenkomstig het door Stalin in zijn rede gegeven bevel, worden in de Oekraïne daar, waar de Bolsjewistische troepen tot op de Dnjestr moesten terugtrekken, stel selmatig vernielingen aangericht. Een aantal bataljons heeft uitsluitend tot taak, zich met deze vernielingsopgave bezig te houden. Zij zijn uitgerust met vlammen werpers voor het aansteken van het graan en voorzien van ontploffingsmidde len om de boerenhuizen te vernietigen. Zij slachten al het vee af, zonder de kippen te vergeten, die vergiftigd worden, zoodat zij niet gegeten kunnen worden. Men neemt aan, dat op deze wijze in de afge loopen dagen voor een waarde van ver scheidene honderden millioenen vernietigd is. In Duitsche politieke kringen verklaart men in verband met dit vernietingswerk, dat de gevolgen hiervan uitsluitend de Oekraïnische bevolking zullen treffen, die zoodoende bewust aan den honger en de ellende wordt prijsgegeven, daar de Duit sche troepen in ieder opzicht door het vaderland worden verzorgd en niet op de levensmiddelen in de operatiegebieden ziju aangewezen. Aan een relaas van ooggetuigen over het bloedbad dat de Sovjets aangericht heb ben te Lemberg wordt ontleend, dat al leen uit de drie gevangenissen, waarin de Gepeoe gehuisd heeft, tot dusver meer dan 700 lijken van vermoorde Oekraïners, on der wie vrouwen, kinderen en grijsaards, gehaald zijn. In totaal moeten 2.000 tot 3.000 Oekraïners het slachtoffer van het Bolsjewistische bloedbad van Lemberg geworden zijn, OEKRAÏNERS STRIJDEN TEGEN DE SOVJET-UNIE In Kroatië wonen verscheidene tien duizenden Oekraïners, die hun vaderland hebben moeten verlaten wegens Bolsje wistische terreur. Vrijwel alle strijdbare Oekraïners hebben zich nu aangemeld voor den oorlog tegen de Sovjet-Unie, zoo dat men voornemens is, speciale Oekraïn sche afdeelingen op te richten. FRANSCH VRIJWILLIGERSLEGIOEN Naar het Fransche persagentschap meldt, hebben vier Fransche politieke bewegingen n.l. Ie Francisme, la Lique Frangaise, le parti Populaire Frangais, en le Rassemble- ment National Populaire besloten een vrij willigerslegioen op te richten, dat aan den Europeeschen kruistocht tegen het Bolsjewisme zal deelnemen. Dit legioen zal Frankrijk aan het Sovjetfront vertegen woordigen.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1