RECHTZAKEN [De Liturgie der Kerk[]l pAM BIJ DE MAANAPEN V&uüvenen ZATERDAG 5 JULI 1941 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 Haagsche Politierechter Beneden buurman had griep. De los werkman D. afkomstig uit Lei den kon het niet zoo erg goed met zijn heneden huurman vinden. De reden van deze oneenigheid was een kleine ruzie tus schen de beide wederzijdsche dames. Op een avond haalde bovenbuurman het in zijn hoofd om af het balcon hout te gaan hakken, terwijl hij wist, dat meneer bene den met griep, mitsgaders zoe'n kleine veertig graden koorts op zijn bad lag. Telkenmale als de hakbijl in het hout drong, dacht de gT iep-buurman, dat de hak bijl in zijn hoofd drong. Na op die manier een aantal scheuten en schokken doorstaan te hebben, was de grieperige van zijn le- gerstée opgestaan, in een winterjas geklom men en zijn tuintje ingewaggeld om te trachten deze hakbijlsymphonie te doen eindigen. Volgens ben eden-buurman had hij naar boven geroep: „of het als het u belieft niet een klein beetje minder kon". Nu kan men veel gelooven, maar iemand, die een griep, plus veertig „graden" heeft en dan uit zijn warme bedje de kou in gaat, zal toch niet erg vriendelijk zijn te gen iemand, met wien hij niet zoo heel erg bevriend is. Meneer D. noemde het dan ook de groot ste smoesjes en leugens, die daar verteld weiden. Volgens hem had benedenbuur aangeboden, om het platje, alias balcon- metje eventjes in elkaar te komen timme ren. Meneer D. kon zijn mond tegen zoo'm aantijging niet houden en had iets terug gezegd. Dat „iets" was nu bepaald niet erg net jes geweest en kwam hier op neer, dat be- nedenbuurs voorvaderen er duchtig van langs kregen. Vervolgens waren de saamlevende fa milieleden aan de beurt gekomen om te eindigen bij benedenbuur zelf, aan wien alle goeds toegewenscht werd, maar waar bij dan de zoo noodige adem moest ontbre ken, zoodat men aan al dit goeds niets had. Het was voor den houtjesklovénden D. alleen maar jammer, dat hij het een beetje onwellevender gezegd had, dan hier boven is beschreven, zoodat de wet het beleedi- ging noemt. En of meneer D. al hoog of laag sprong en of hij nu al probeerde alle schuld in be- nedenbuiurs grieperige schoenen te schui ven, hij ontkwam niet aan het onweerleg bare feit, dat hij gescholden had en niet zoo zuinig ook; daar zorgden een aantal meelevende g tuigende andere buren wel voor, die algemeen medelijden hadden be toond tegenover griepbuur. Tien gulden of tien dagen werd de eisch. De Politierechter wilde wel aannemen, dat ook griepbuurman zich nu bepaald niet netjes had uitgedrukt en volstond met een geldboete van f 5 subs. 5 dagen, het geen D. nog te veel vond. Hij voelde zich vernederd. De jeugdige R. afkomstig uit Leiden kan niet goed tegen het genot van pils. Trots deze wetenschap was hij toch maar een café binnen gestapt en had twee groo- te pilsen door zijn keelgat laten verdwij nen. Na de verdwijning van het vocht was hij promp vervelend geworden en was ru zie gaan maken met andere biernuttigers. De kastelein had hem er toen keurig netjes uitgewerkt. Hiermede had de sok af bunnen zyn, maar het tegendeel was waar, want na ver loop van een half uurtje was R. het zelfde café weer binnen gekomen. De kastelein, die hem zag verschijnen en in de nabije toekomst narigheid voorzag, sprong als een tijger achter de tapkast van daan en gaf den bezoeker een mep op zijn reukorgaan cadeau. Deze retireerde, ach tervolgd door den tijgerachtigen hospes, naar de deur en net toen hij dacht veilig door het deurgat te kunnen verdwijnen had de herbergier hem bij zijn broek gepakt en was hij op een weinig elegante manier in de goot terechtgekomen. Door deze ma nier van verwijdering voelde R. zich, ten aanschouwe van de andere pilsnuttigers, vernederd en daarom had hij uit wraak de ruit van de cafédeur ingetrapt. De Officier vond deze manier van doen zeer ernstig en vond dat zich vernederd voelen onzin en dronkemans gedachte. De eisch werd dan ook een week gevan genisstraf. Omdat verdachte nog nooit veroordeeld is geweest kwam thy er af met f 20.subs. 20 dagen plus een ernstige waarschuwing. HAAGSCHE RECHTBANK Rijwieldiefstallen te Lelden. De 29-jarige koopman D. S. te Le i d e n, thans gedetineerd, had zich te verantwoor den wegens rijwieldiefstal driemaal ge pleegd. Op 6 Mei had hij een rijwiel weg genomen van den heer Warring. Zeven da gen later, op 13 Mei, een rijwiel ont vreemd, toebehoorende aan den heer Wa- lekamp en den* volgenden dag een fiets ge stolen ten nadeele van mej. Stikkelorum, allen woonachtig te Leiden. Verdachte bekende de diefstallen, waar na de Officier, gezien het aantal en reke ning houdende met het feit, dat verdachte reeds vijfmaal veroordeeld'Is, een jaar ge vangenisstraf eischte. Uitspraak 15 Juli. De spoeler D. C. M. te Leiden, even eens gedetineerd, had zich te verantwoor den wegens twee rijwieldiefstallen, ge pleegd op 16 Maart en 20 April, en weg genomen van den Apothekersdyk te Lei den. Op een vraag van den president hoe hij tot deze daad gekomen was, antwoord de hij „geldgebrek om een glaasje bier te drinken." Omdat verdachte nog nooit veroordeeld is geweest, werd de zaak aangehouden om eens iets meer over hem te weten te ko men. Radio-programma MAANDAG 7 JULI 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gra- mofoonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtend gymnastiek - 8.00 B. N. O.: Nieuwsbe richten 8.15 Dagopening (voorbereid doon het Vrijz. Prot. Kerkcomité) 815 Gramofoonmuziek (9.159.20 Voor de huisvrouw) 11.00 Omroeporkest (11.25 11.45 Declamatie) 12.00 Orgelconcert 12.40 Almanak 12.45 B. N. O.: Nieuws- en economische berichten 1.03 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek 1 45 Gramofoonmuziek 2.00 Musiquette 2.35 Schrammelk\ artet en soliste 3.00 Vrouwenuitzending en gramofoonmuziek 3.45 Gramofoonmuziek 4.45 Voor de jeugd 5.15 B. N. O.: Nieuws- economi sche en beursberichten 5.30 Omroepor kest 6.10 Orgelspel 6.30 Ensemble Bandi Balogh 7.00 B. N. O.: Economische vragen van den dag 7.15 Voor de kleu ters 7.25 Gramofoonmuziek (7.307.45 Politiek weelcpraatje) 8.00 B. N. O.: Nieuwsberichten 8.15 Spiegel van den dag 8.45 Viool en Diano 9.30 Berich ten (Engelsch) 9.45 B. N. O.: Nieuwsbe richten 10.0010.15 B. N. O.: Engelsche uitzending: <,Thinss worth knowine about Holland". HILVERSUM H, 301.5 M. 6.45 Gra mofoonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtend gymnastiek 8.00 B. N. O.: Nieuwsbe richten 8.1a Gramofoonmuziek 10.00 Morgendienst (voorbereid door d* Christ. Radio-Stichting) 10.20 Pianovoordracht 11.00 Declamatie 11.20 Zang met pia nobegeleiding en gramofoonmuziek 32.00 Berichten 12.15 Het orkest „Ma- lando" en solist. 12 45 B. N. O.: Nieuws- en economische berichten 1.00 Amuse mentsorkest en solist, afgewisseld met pia no-intermezzi 2.00 Arnhemsche orkest- vereeniging, solist en gramofoonmuziek 4.00 Gramofoonmuziek 4.30 „Heinrich Schütz", causerie (met gr.pl.) 5.00 Voor jongens en meisjes (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting) 5.15 B. N. O.: Nieuws-, economische en beursberichten 5.30 Gramofoonmuziek 6.00 Lezing „Li chamelijke en geestelijke gezondheid" (II) (voorbereid door het Vryz. Prot. Kerk comité) 6.15 De Ramblers 6.45 Re portage 7.00 B. N. O.: Friesch praatje 7.15 Gramofoonmuziek 8.00 B. N. O.: Nieuwsberichten 8.15 Gramofoonmuziek 8.30 Ons schemeruurtje 9.20 Voor den boer 9.45 B. N. O.: Nieuwsberichten 10.00 Reportage 10.1010.15 Gramofoon muziek.. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. le Programma: 6.4522.00 Hilversum I 22.0024.00 Duitsch Programma. 2e Programma: 6.452,15 Hilversum U 22.15—23.00 Holl. Programma uitslui tend voor Radio-Centrales 23.00—24.00 Duitsch Programma. 3e en 4e Programma: 7.0024.00 Duitsch Programme ZONDAG 6 JULI 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 8.00 Gramo foonmuziek 8.30 B. N. O.: Nieuwsberich ten 8.45 Gramofoonmuziek 10.00 Con certgebouw-orkest, Toonkunstkoor Am sterdam en solisten (opn.) 11.10 Gramo foonmuziek 11.30 Meisjeskoor „De Kre kels" 12.00 Salonorkest 12.45 B. N. O:. Nieuws- en economische berichten 1.00 Nederlandsch Verbond voor Sibbekunde: Vragenbeantwoording 1.15 Het Friesche pianotrio 2.00 Klaas van Beeck en zijn orkest, afgewisseld door zang met piano begeleiding 2.45 Radiotooneel 3.30 En-emble Bandi Balogh 4.00 Gramo foonmuziek 4.45 Zang met pianobegelei ding en gramofoonmuziek 5.30 Voor de jeugd. 6.00 „Die Front reicht ihrer Hei mat jetzt die. Hand". 8.00 B. N. O.: Nieuwsberichten 8.15 Spiegel van den dag 8.30 Rotterdamsch Philharmonisch .orkest en solist. 9.15 Gramofoonmuziek 9.30 Berichten (Engelsch) 9.45 B. N. O.: Nieuwsberichten 10.0010.15 B. N. O.: Engelsche uitzending: ..An American sees Holland.". HILVERSUM II, 301.5 M. "£oO Grarao. foonmuziek 8 30 B. N. O.: Nieuwsberich ten. 8.45 Gramofoonmuziek 9 00 Rondom het orgel (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting) 9.30 Morgen wijding (voorbereid door de Christ. Radio- Stichting)) 10.00 Zondagmorgen zonder zorgen 12.00 Cyclus „Kent gij Uw Bij bel?" (gr.pl. voorbereid door de Christ. Radio-Stichting) 12.15 De Nederland- sche motetvereeniging 12.45 B. N. O.: Nieuws- en economisch berichten 1.00 Het harmonie-orkest van het Nederland- sche orkest ,,'s-Gravenhage" 1.40 Gramo foonmuziek 2.00 Cyclus „Onze eigen taal". 2.15 „Daphne", opera (voorafge gaan door een inleidende bespreking) 4.00 Boekenpraatje voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité) 4.15 Studio- dienst (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité) 5.30 A. N. P.: Sportuitsla gen 5.35 Omroeporkest en declamatie 6.45 Sport van den dag 7.10 Geva rieerd programma 8.00 B. N. O.: Nieuws berichten 8.15 „Salzburger Nockerln". operette 9.15 Gramofoonmuziek 9.35 Radiotooneel 9.45: Nieuwsberichten 10 0010.15 Voor de ouders. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF. le Programma: 8.0022.00 Hilversum I; 22.0024.00 Duitsch Programma. 2e Programma: 8.0022.15 Hilversum II 22.1523.00 Holl. Programma uitslui tend voor Radio Centrales 23.0024.00 Duitsch Programma. 3e en 4e Programma: 7.0024.00 Duitsch Programma. VOOR GECONSACREERDE KERKEN. In deze week dagelijks Gloria en Credo. Zondag de Prefatie v. d. Allerheiligste Drieëenheid. In de week de gewone Pre fatie. ZONDAG 6 Juli. Vijfde Zotidag na Pink steren. Mis: Exaudi. 2e gebed v. d. octaaf dag v. d. H.H. Apostelen Petrus en Paulus (zie 6 Juli); 3e voor den vrede. Kleur: Groen. De liefde is een nieuw gebod, dat Chris tus is komen prediken door woord en voor beeld. Iedere aanranding van de liefde, in elke graad en eiken vorm, hetzij inwen dig hetzij uitwendig, stelt de Zaligmaker strafbaar voor in het H. Evangelie. En het hoofd van de Apostelen, de H. Petrus, leert in het Epistel, hoe wij, Christenen, het hoogste gebod van de liefde te vervullen hebben, n.l. bidden met en voor elkander, geen kwaad met kwaad vergelden, zooveel mogelijk trachten de vrede te bewaren, ook al moeten wij daarvoor ons offer(tje)s ge troosten. Prijzen wij God voor Zijn hemel- sche liefdeleer en houden wij die voor oogen (Offertorium). Om die heerlijke lief de bidden wij met en voor elkander in de Introitus, het Gebed, Graduale, vertrou wende, dat ons gezamenlijk Offer ons ver giffenis zal verwerven van onze overtre dingen en -de liefde ons altijd zal vereeni gen in het Huis des Heeren, den hemel. (Stilgebed, Communio, Postcommunio). MAANDAG, 7 Juli. Gedenkdag van de Wijding der eigen Parochiekerk. Mis: Ter- ribilis. (Zie in Gemeenschappelijke van Kerkwijding). 2e gebed (alleen in stille H.H. Missen) v. d. H.H. Cyrillus en Me thodius, Bisschoppen en Belijders. Kleur: Wit. In het Stilgebed wordt óók gebeden wat tusschen haakjes staat. Het Huis van God past heiligheid. In één van van zijn brieven zegt de Apostel: „Gij zijt de tempel, het huis van God" Waarlijk, God woont in ons met Zijn hei- ligmakende genade. Ook ons dus past heiligheid. DINSDAG 8 Juli. Mis v. u. H. Elisabeth, koningin, weduwe: Gognovi. 2e gebed v. h. Kerkwijdingsoctaaf; 3e Concedo (ter eere van Maria); 4e voor den vrede. Kleur: Wit Elisabeth, dochter van koning Peter III van Arragon, trad in het huwelijk met Dionysius, koning van Portugal. Haar vrije tijd besteedde zij aan oefeningen van gods vrucht en goede werken en geheel in het bijzonder was zij een moeder voor de ar men, die zij van het noodige voorzag. Door haar goedheid, zachtheid en nederigheid voor den koning wist zij deze weer terug te brengen op het goede pad. Door haar liefde was zij wonderbaar in het bijleggen van twisten tusschen de vorsten. WOENSDAG 9 Juli. Feestdag v. d. H.H. Leonardus en Gezellen. Martelaren van Gorcum. Mis: Intret. (Zie in het feesteigen v. h. Bisdom). 2e gebed v. h. Kerkwijdings- octaaf; 3e voor den vrede. Kleur: Rood. Den 9en Juli 1572 hebben te Brielle onze glorievolle bloedgetuigen, de heilige negentien Martelaren van Gorcum, hun leven gegeven voor de waarheid van de wezenlijke tegenwoordigheid van Christus in het Allerheiligste Sacrament en het oppergezag van den Paus. Bidden wij bijzonder op dezen dag, dat het bloed van onze negentien vaderland- sche bloedgetuigen en geloofshelden moge 213 De pakjes, die door de apen uit de wagen in 'het rotshol gestolen zijn, worden nu opengemaakt en cte dieren gaan de inhoud proeven. Ze schijnen het erg lekker te vin den, want ieder grijpt er gretig naar. 214. Opeens Zxei ram een vreemd scnouwspel. Een der ontsnapte apen wrijft zijn snoet tegen die van een andere aap. Met hun pooten geven ze elkaar korte tikken. Het schijnt een soort taal te zijn. verwerven de terugkeer van onze afge dwaalde Nederlandsche broeders en zus ters tot de ééne, ware Kerk van Christus waarvan de heilige Martelaren van Gor cum zulke heerlijke sieraden zijn. DONDERDAG 10 Juli. Mis v. d. heilige zeven Broeders en Gezellen, Martelaren: Laudatc. 2e gebed v. h. Kerkwijdings octaaf; 3e Concede;, 4e voor den vrede. Kleur: Rood. Vandag viert de H. Kerk de glorievolle marteldood van de zeven zonen van een aanzienlijke Romeinsche dame, Felicitas. Voor den prefect van de stad gebracht, sprak zij tot haar kinderen: „Ziet den hemel, waar Jesus met Zijn heiligen u wacht. Volhardt in de liefde tot Jesus en strijdt edelmoedig voor uwe zielen". De zeven zonen hebben zich zulk een moeder waardig getoond. Allen onder gingen zy den marteldood voor Jesus Christus. Janvier en Philippus werden met knotsen doodgeslagen. Sylvanus met het hoofd naar beneden in een afgrond ge worpen. De drie jongsten: Alexander, Vitalis en Martialis onthoofd. Felicitas zelf, die om haar fiere, edele woorden tot haar kinderen kaakslagen ont ving van de dienaren, legde vier maanden later bly haar hoofd onder de bijl. VRIJDAG 11 Juli. Mis v. d. 5en dag onder het Kerkwijdingsoctaaf: Terribilis. (als op Maandag); 2e gebed v. d. H. Pius I, Paus en Martelaar; 3e Concede (ter eere van Maria); 4e voor den vrede. Kleur: Wit. ZATERDAG 12 Juli. Mis v. <L H. Joan nes Gualbertus, Abt: Os Justi. 2e gebed v. h. Kerkwijdingsoctaaf; 3e v. d. H.H. Nabor en Felix, Martelaren; 4e voor den vrede. Kleur: Wit. De heilige Joannes Gualbertus beoefen de de krijgsdienst te Florence. Later werd hij tot hooge heiligheid geroepen als be looning voor zijn vergevingsgezindheid. Hij vergaf n.l. grootmoedig de moordenaar van zijn broeder, om wille van den gekruisten Verlosser. Hij trad in het klooster en stierf als Abt van de Camalduensen in Vallum- brosa (Italië). VOOR NIET-GECONSACREERDE KERKEN: ZONDAG. Alles als in de kalender voor de geconsacreerde kerken. MAANDAG 7 Juli. Mis v. d. H.H. Cyrillus en Methodius, Bisschoppen en Belijders: Sacerdotes. 2e gebed v. d. H. Willibaldus, Bisschop en Belijder (zie in het feesteigen v. h. Bisdom); 3e voor den vrede. Kleur: Wit. N.B. Dagelijks Gloria, geen Credo. Ge wone Prefatie. DINSDAG 8 Juli. Mis v. d. H. Elisabeth; Cognovi. 2e gebed A Cunctis (om de voor bede van alle Heiligen); 3e (naar keuze v. d. priester); 4e voor den vrede. WOENSDAG 9 Juli. Mis v. d. HJL Mar telaren van Gorcum: Intret. (Zie in het feesteigen v. h. Bisdom). 2e gebed voor den vrede. Kleur: Rood. DONDERDAG 10 Juli. Mis v. d. heilige zeven Broeders, Martelaren: Laudate. Ge beden als op Dinsdag. Kleur: Rood. VRIJDAG 11 Juli. Mis v. d. H. Pius I, Paus en Martelaar: Statuit. Gebeden als op Dinsdag. Kleur: Rood. ZATERDAG 12 Juli. Mis v. d. H. Joannes Gualbertus: Os Justi. 2e gebed v. d. H.H. Nabor en Felix; 2e voor den vrede. Kleur: Wit. Alles als in bovenstaande kalender voor niet-geconsacreerde kerken, behalve: MAANDAG en DINSDAG: 2e gebed voor den vrede. WOENSDAG. Mis v. d, H.H. Nicolaas Pieck en Gezellen, Martelaren van Gorcum: Emisi. Credo, (gedurende het octaaf). DONDERDAG. Mis v. d. Z.Z. Eromanuël Ruiz en Gezellen, Martelaren: Propter te. 2e gebed v. d. heilige zeven Broeders en Gezellen; 3e v. h. octaaf v. d. H.H. Marte laren van Gorcum; 4e voor den vrede. Kleur: Rood. VRIJDAG. Mis v. d. H. Veronica Giuliani Maagd: Diiexisti. 2e gebed v. h. octaaf v. d. H.H. Martelaren van Gorcum; 3e v. d. H. Pius I; 4e voor den vrede. ZATERDAG. 2e gebed v. h. octaaf v. d. H.H. Martelaren van Gorcum; 3e v. d. H.H. Nabor en Felix; 4e voor den vrede. Amsterdam. ALB. M. KOK, pr. FEUILLETON naar het Engelsch bewerkt door A. J. HUISMAN. 47) Wij willen alleen maar u zooveel mo gelijk ontzien. U bent een hoogeplaatst man en ofschoon u in de zaak gemengd moet worden, is het nergens dienstig voor het schandaal, dat zal ontstaan, te vergrooten. Ik vrees, dat ge uw tijd verspilt, hee- hen, zei Grell, zich vermoeid uitrekkend. Zou het de zaak niet bekorten als ik beken dat ik Goldenburg heb vermoord? Ik wil een bekentenis teekenen, als dat u genoe gen kan doen. De blikken van Thornton en Foyle kruis ten elkander een oogenblik. Foyle's blik was veelzeggend, alsof hij wilde zeggen: „Ik heb het u wel verteld". Toen haalde hij uit zijn borstzak een stuk papier, dat hij openvouwde, terwijl hij Grell vrien delijk toelachte. Dat is kinderachtig. Uw vingerafdruk ken bewijzen, dat het niet waar is. Mis schien, zoudt u willen vertellen wat de be- teekenis is van het briefje, dat u Lady Eileen Meredith hebt gezonden op den dag dat u Londen hebt verlaten. Hij las: „Wij zijn beiden in groot gevaar tenzij ik voldoende geld bij elkaar kan krijgen om mij te helpen ontkomen aan de jacht, die op mij gemaakt wordt. Als ik gearres teerd word, vrees ik dat ten slotte alles aan den dag zal kohien. Als je geen ander middel hebt om aan geld te komen, tracht dan een chèque van je vader te krijgen. Je zoudt ze zelf kunnen innen tegen goud en bankbiljetten en het mij brengen. Om godswil doe wat je kunt, ik ben wanho pig". Hij las het snel, alsof hij zeker was van de juistheid van zijn woorden. Feitelijk was hy dit niet. Hij had de afgebroken woorden en zinnen, die hij uit het ver brande papier in Lady Eileen's kamer had gehaald, zoo goed mogeijk bijeengebracht. Door eenige hiaten in te vullen had hij best onjuistheden kunnen zeggen. Hoe komt u daaraan?, vroeg Grell. Eileen vertelde mij, dat zij het verbrand had. Zijn woorden waren een erkenning, dat het briefje juist was geweest. Foyle legde het voorzichtig weer in zijn portefeuille, terwijl Greel staarde naar de doorschij nende kap van het electrische licht. Zij heeft het verbrand, antwoordde hij, echter was ik in staat het bericht te red den. Maar ik ben overtuigd dat u, hoe ern stig uw nood ook was, niet op deze wijze had had geschreven, tenzij u een krachtig motief had. Wie hébt u bedoeld, toen u zei: „beiden in groot geaar?" Ivan en mijzelf, dat spreekt vanzelf. Ivan was op dien'tijd in arrest. Niets kon het gevaar van hem afwenden. En u zei dat alles aan den dag zou komen als u werd gearresteerd. Dat beteekende na tuurlijk dat u dan niet meer in staat zoudt zijn den persoon te beschermén, dien u thans beschermt? Een gevaarlijke woede kwam in Grell's oogen woede van een krachtig dier, ge vangen en gemarteld en toch niet in staat te ontkomen aan zijn beulen. Woest keek hij naar den rechercheur. Ik bescherm niemand, verklaarde hij. U kunt natuurlijk antwoorden wat u wilt. Stel dat wy overgaan tot een ander Eunt, dat u misschien nu zult willen op- elderen? Wij hebben de beschrijving van Harry Goldenburg. Wij weten dat hy u heeft gebrandschat en wij weten dat hij uw broer was. Neen, blijf stil zitten. Hij was uw broer, nietwaar? Mijn halfbroer. Hoe wist u dat? Hpe wist u dat hij mij brandschatte? Grell sprak in de grootste spanning. O, eenvoudig genoeg. De gelijkenis was één ding en een gezegde van Ivan, dat hij een bloedverwant van u was, be vestigde in mij de meening, die ik reeds had gevormd door een ander feit dat ik opmerkte toen ik u te Dalehurst zag dat u eenzelfden loop had. U zult u her inneren dat ik u vroeg of hij een bloed verwant was, maar u wilde niet antwoor den. De veronderstelling dat u gebrand schat werd, werd bewezen door onderzoek door het Pinkerton Bureau, dat vernam dat Goldenburg u verscheidene keeren had be zocht en dat hij altijd ruim in zijn geld zat, nadat hy u had verlaten, hoezeer hij ook tevoren aan lager wal was geweest. Ik geloof dat dit een logische gevolgtrekking was. Zeer logisch. Grell's gezicht was ietwat verwrongen, maar hij sprak kalm. U hebt volmaakt gelijk, Mr. Foyle. Nu u zooveel weet, steekt er niet veel kwaad in, wanneer ik u op dit punt der zaak op heldering geef. Ik verzoek u het als geheel vertrouwelijk te beschouwen. Tenzij het noodzakelijk wordt het voor officieele doeleinden te gebruiken, als getuigenis of iets dergelijks, zei Thornton voor de chef kon antwoorden. Wij kunnen geen absolute belofte geven. VIJFTIGSTE HOOFDSTUK. Best, daar zal ik mij mee tevreden stellen. De gevangene liet zijn kin op zijn han den rusten en staarde niets ziende naar de geschilderde muren. Het begon jaren geleden op een kieine boerderij in New Hampshire. Daar woonde mijn vader. Hij stierf, toen ik zes of ze ven jaar was en mijn moeder hertrouwde. De man was de vader van Harry Golden burg. Ik was acht jaar, toen Harry gebo ren werd. Vier jaar later stierf mijn moe der .en toen ik zestien jaar was, liep ik weg van huis. U zult iets van mijn' loopbaan weten sedert dien tijd: de kranten hebben dit dikwijls genoeg verteld loopjongen, jourhalist, reiziger, effectenhandelaar, po liticus. Ik was nog jong toen ik een alge meen bekend man was. Intusschen had ik niets van mijn broeder gezien of gehoord, behalve dat hij het dorp had verlaten, toen mijn stiefvader gestorven was. In Weenen maakte ik eenige jaren ge leden kennis met Lola Rachel de vrouw die ge kent als prinses Petrovska. Zij was toen danseres en had een menigte aanbid ders onder de uitgaande jongelui. Ik ge loof dat zij door de Russische regeering voor eigen doeleinden werd gebruikt. Maar daar was ik nooit zeker van. Hoe dan ook, zij lokte mij in haar netten. En ik geloof, dat zij werkelijk genegenheid voor mij had. Gedurende dien tijd was ik zoo dwaas haar brieven te schrijven brie ven, die zij bewaarde. Later keerde ik terug naar de Vereenigde Staten. Ik werd senator en deed aan poli tiek. Op een dag was ik in mijn hotel in Washington toen ik bezoek kreeg van mijn broer, Harry Goldenburg. Ik was in zeke^ ren zin blij hem te zien, ofschoon hij feite lijk een vreemde voor mij was. Hij maak te een gunstigen indruk op mij mis schien kwam dit evenzeer door zijn fysieke gelijkenis met mij als door zijn vriendelijk optreden en zachte manieren. In dien tijd werd hij, geloof ik, reeds vex'dacht door de politie een sluwe oplichter te zijn. Daar wist ik natuurlijk niets van. Hij vertelde mij een verhaal van £en exportzaak, die hy in Chicago had opgericht en die uitste kend ging, maar die zich niet kon uitbrei den wegens gebrek aan kapitaal. Om kort te gaan, ik leende hem 5000. Een maand later schreef hij mij om 2000 en kreeg ze. Eenige weken daarnji las ik van een groote oplichting in Midden-Amerika en er stond een groot portret in de krant van den man, die er achter zat van mijn broeder. Dat opende mijn oogen. Toen hij den volgen den keer kwam hij was brutaal genoeg het binnen het jaar te doen beschul digde ik hem te leven van bedrog. Hij lachte mij in mijn gezicht uit en gaf het toe. Toen ik hem met de politie dreigde, haalde hij alleen zyn schouders op en vroeg wat ik dacht van een in het oog vallend artikel met het opschrift in de pers: „Broeder van Senator Grell, gearresteerd wegens oplichting." (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 9