OORLOGSSCHADE] f. 2.220.000.000,- BINNENLAND SPORT ASSURANTIE-BEZORGER! ZATERDAG 5 JULI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 EEN ERNSTIGE WAARSCHUWING V0OR P08TDUIVENHOUDERS. De bewindvoerder over het postduiven- wezen in Nederland, de heer J. H. Horo stra, Prinsen gracht. 407 te Amsterdam ver zoekt ons plaatsing van het volgende: Aangezien er den laatsten tijd weer op vallend wordt afgeweken van de algemeen geldende voorschriften, gevoel ik mij ver plicht bekend te maken, dat opgevangen duiven, ongeacht van welke soort, onver wijld moeten worden ingeleverd bij de po litie ter plaatse van inwoning, welke op haar beurt zorgt voor stipte en franco door zending naar het kantoor op de Prinsen gracht in de hoofdstad. Tevens wordt verder bekend gemaakt, dat ik, zeer tot mijn leedwezen heb moe ten ervaren, dat het getal overtredingen met betrekking tot het verboden uitlaten van postduiven den laatsten tUd hand over hand toeneemt. Mij is ter oore gekomen, dat slechts een uiterst gering percentage z.g. „liefhebbers" zich niet wenscht te hou den aan de geldende bepalingen en door het verboden laten uitvliegen van zijn vo gels de rest van de sportgenooten voor hoogst gevaarlijke problemen stelt, Wan neer er aan deze, onmogelijk te tolereeren vrijbuiterij op duivensportgebied niet spoe dig en radicaal een einde wordt gemaakt, dienen de goedwillenden rekening te hou den met het feit, dat er van offieieele zijde uiterst straffe maatregelen te verwachten zijn. De laatste weken zijn er weer ver schillende hokken in beslag genomen, om dat men zich niet wenscht te storen aan de overheidsmaatregelen. Laat de 98 pet. liefhebbers die steeds voorbeeldig hebben meegewerkt om de voorschriften punctueel na te komen, nu méér dan ooit hun eigen belangen begrijpen en direct aan de politie ter plaatse opgaaf te verstrekken waar en bij wien eventueel clandestien duiven in vrijheid worden ge steld. Aldus handelend, klaagt men een ander niet aan, uitsluitend met het doel om te klagen, maar men vrijwaart hierdoor zich zelf en allen die in Nederland van goeden wil zijn voor uiterst gevaarlijke consèquen- ties, voor den ernst waarvan ik niet scherp genoeg kan waarschuwen. HORECAF STICHT EEN PROEFKEUREN! De keuken is het hart van elk restaurant bedrijf. Ergens in het restaurantgebouw kor men alle draden samen, welke, onzichtbaar voor het publiek, tusschen dit langs het be dienend personeel over cassa en buffet naar de keuken zijn gespannen. Daar klopt de groote levensader van het bedrijf tus schen ovens, casseroles, koelkasten en voorraadruimten. Daar werken de mannen, aan wien een zware en verantwoordelijke taak is toevertrouwd, de koks en bij-koks. Zij zijn het, die de magen der gasten moe ten vullen enbekoren, Van hen hangt grootendeels het wel en wee van de be drijfsresultaten af. Deze taak is onder de huidige omstandig heden wel uitermate moeilijk, Onze koks moeten thans schipperen met de karige grondstoffen, welke het bedrijf krijgt toe gewezen. Met deze en andere ter beschik king staande vervangingsmiddelen moeten zij tooveren, omdat zij geen gerecht uit de keuken tot de gasten willen laten gaan, dat niet den toets der kritiek en van een ietwat verwende maag kan doorstaan. Want een goede kok stelt er steeds een eer In het beste te maken van wat onder de gegeven om standigheden mogelijk is en menige kok zal met hartzeer constateeren, dat de mooie saus achterwege moet blijven omdat juist die ingrediënten ontbreken, welke de smaak moeten geven, waarvan alleen hij het geheim kent. Het is zelfs voor een goede vakman moei lijk om zoo te koken, dat het publiek zoo weinig mogelijk van de keukenmoeilijk heden ondervindt. Van oudsher zijn onze koks immers gewend met ruime middelen van de beste kwaliteit te werken. Nu moe ten zij zich in korten tijd omschakelen pp groote zuinigheid en veel minder variatié. Onze fabrikanten doen van hun kant hun best om bepaalde tekorten aan te vullen met vervangingsmiddelen, Deze worden wel streng gekeurd alvorens zij in den handel worden gebracht, maar dan is het weer aan den kok om uit te zoeken pf hij ze voor zijn keuken kan gebruiken en waartoe. Het hoofdbestuur van Horecaf meent, dat het de plicht is van haar organisatie om de restaurateurs en hun koks zoo goed mo. gelijk voor te lichten omtrent de mogelijk heden van de hedendaagsche keuken. Hore. caf heeft daarom een proefkeuken Ingesteld, welke met de welwillende medewerking van de directie der Rotterdamsche Lloyd in haar kantoorgebouw te Rotterdam is geves tigd. Hiermede beoogt Horecaf een driele dig doel: le. het axperimenteeren met de heden ten dienst staande voedings- en vervan- gignsmiddelen, teneinde hun bruikbaarheid voor het restaurantbedrijf te onderzoeken; 2e. het proefsamenstellen van smakelijke gerechten ten dienste van het restaurant bedrijf; 3e, het dienen van voorlichting aan de ondernemers in gemeld bedrijf ten aanzien van bereidingswijzen met de grootst mo gelijke soberheid van yoedings en vervan gingsmiddelen. Het beheer van de keuken is in handen Sesteld van een commissie, bestaande uit e navolgende heeren: F. A. Pfeifer, direc teur van het Rijksbureau Horecaf, G. J. M. Moussalt, chef van de Afd. Civiele Dienst der Rotterdamsche Lloyd, W. J, H. Mannes, directeur der Old Dutch Bodega te Rotter dam en mr. A. J. Roest Crollius, directeur van het bondsbureau Horecaf. qsfeerhnigR exwlxnjgings2iil-lzil,èes,evbx De proefkeuken werkt in het belang van alle ondernemers in het hotel-, restaurant- en cafébedrijf, dus niet alleen voor Hore- eafleden. Anderzijds profiteert het publiek van deze instelling, nu het de spijzen zoo smakelijk mogelijk krijgt opgediend. Inlichtingen worden verstrekt op het Bondsbureau van Horecaf, Koninginne gracht 20, 's Grevenhage. DE WERKVERRUIMING. INTREKKING BEPERKINGEN VAN TOELATING. De persdienst van het N. V. V, meldt: Zooala reeds is medegedeeld, zal bin nenkort een reorganisatie in de werk verruiming In werking treden, waar bij de loon- en andere arbeidsvoor waarden gebracht zullen worden in overeenstemming met die in het vrije bedrijf. Daarmee zal een einde gemaakt worden aan de tot nu toe geldende re geling, waarbij de werkverruiming gebaseerd was op de Rijkssteunrege ling. Toen enkele maanden geleden twee vraagstukken zich naar voren drongen, nl. op welke wijze over te gaan tot een sterkere werkloosheidsbestrijding en een intensiever grondontginning in verband met de voedselvoorziening, werd de aan dacht weer gevestigd op de mogeljjkheden van het plan-Westhoff. Op grond hiervan werden besprekingen geopend tusschen de ambtelijke autoriteiten en het N. V. V. In afwachting van het tot standkomen van een algeheele reorganisatie van de werkverruiming zijn reeds eenige weken geleden een tweetal bepalingen, betrek king hebbende op de toelating tot de werk. vedsehaffing, ingetrokken. Als voorwaarde voor tewerkstelling gold, in de eerste plaats dat Uit een gezin maar een lid, bij voor keur de kostwinner, mocht worden ge plaatst, Deze bepaling is thans vervallen. Bovendien Is de zg. wachtregeling ingetrokken. Hierbij werd bepaald, dat, wanneer een arbeider acht weken in werksohaffing had gewerkt, hij vijf weken moest wachten alvorens opnieuw in aanmerking te kunnen komen. De waarnemend secretaris-generaal van het departement van sociale zaken, heeft thans een circulaire tot de gemeentebestu ren gericht, waarin da verruiming van de toelating tpt de werkverruiming nader wordt omschreven, In beginsel kan voort aan ieder werklooze mannelijke Neder lander boven de 18 jaar, doch jonger dan 66 jaar, worden geplaatst. Een aantal uit zonderingsgevallen worden genoemd o,a. Voor hen, die werk hebben geweigerd of zonder geldige reden uit Duitsehland zijn teruggekeerd. Wel zal rekening gehouden moeten worden met een bepaalde volg orde van tewerkstelling en zullen bijv. ge- steunden en kastrekkers de voorrang heb ben. Het intrekken van deze beperkende be? palingen tot toelating tot de werkverrui ming moet gezien worden als een eerste schrede op den weg naar een algeheeje re organisatie van de werkverruiming, zooals het N. V. V. zich die voorstelt en waarbij zij geheel gehaald zal worden uit de steun- sfeer, waarin zij tot nu toe zweefde. In hotel Birkhoven te Amersfoort kwam gisteren de algemeene ledenvergadering van de vereeniging van directies van Nijver^ heidssehplen bijeen onder leiding van den heer H. Bus uit Maastricht. In zijn wel komstwoord vestigde de voorzitter de aan dacht op de vestigingswet en bracht hier mede in verband het belangrijke vraagstuk, dat pok de nijverheidsscholen hun onder wijs in overeenstemming meeten brengen met de eischen op vakgebied door deze wet gesteld, Ê>pr. memoreerde de uitstekende samenwerking met het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescher ming, met den inspecteur-generaal, den heer Hofstede. Terwijl de leden zich van hun zetels ver hieven, herdacht de voorzitter het over lijden van het oud-lid, de heer P. Doorn, oud-directeur van de ambachtsschool te Amersfoort. De secretaris, de heer C. Kuyntjes, deed Verschillende mededeelingen. Onder de in gekomen stukken was een brief van eenige vereenigingen van oud-leerlingen in het land, inhoudende mededeeling, dat deze vereenigingen een verzoek hadden gedaan aan het departement van Onderwijs, We tenschap en Cultuurbescherming om de tweejarige cursus aan ambachtsscholen weder om te zetten in een driejarigen cur sus. De vergadering hechtte haar goedkeu ring aan een bestuursbesluit niet in. te gaan op een verzoek van de vereeniging van leeraren en leeraressen bij het nijverheids onderwijs, om te komen tot meer. concen tratie op vereenigingsgebied bij het nijver heidsonderwijs, De voorzitter deed een beroep pp de le den hun volle medewerking te verleenen aan de uitvoering der vestigingswet en op alles antwoord te geven liefst zoo vol ledig mogelijk wat omtrent de uitvoering van deze wet wordt gevraagd. In de Vrijdagmiddag gehouden vergade. ring werden door een viertal sprekers inlei dingen gehouden over de vestigingswet en de opleiding voor de vakbekwaamheid, Na gedachtenwisseling werd de vergade ring verdaagd tot Zaterdagmorgen 10 uur. GEEN SOMBERE FABRIEKEN MEER Streven van „schoonheid van den arbeid" De werkgemeenschap „Vreugde en Arbeid" heèft onlangs een afdeeling „schoonheid van den arbeid" opgericht. Waf Stelt deze afdeeling zich ten doel en hoe gaat zij te werk? Hierover had een redacteur van de V.P.B. een vraaggesprek met den lande- lijken leider van „Schoonheid van den Arbeid", den heer F. C. F. van Ertbrug- gen, die o.a. het volgende naar voren bracht. In het jachtige productieproces van dezen tijd kan ook de arbeider iets ervaren van de schoonheid der menschelijke scheppings kracht, indien hij in schoone en waardige werkplaatsen zijn werk met vreugde en trots kan verrichten, aldus de heer van Ertbruggen. Hoe wilt u het gestelde doel verwezen lijken? Verschillende wegen staan voor ons epen. Vaak is aan het begrip „fabriek" de voor stelling van een rommelige, grauwe ruimte verbonden. Hierop kan op eenvoudige wijze verandering gebracht worden. Hoeveel is er niet te bereiken door lichte beschilde ring, het aanbrengen van bloemen en plan ten, enz. Verder denk ik aan verbetering der luehtverversching, verlichting, verwar ming, toiletten en cantines, en tenslotte ook aan "een betere inrichting van de woningen voor arbeiders. Onlangs kwam ons b.v. ter oore, dat in een metaalfabriek met het oog op de verduistering de ramen zwart ge maakt waren en overdag bij kunstlicht pre cisiewerk werd verricht. In een dergelijk geval moet desnoods ten koste van finan- cieele offers de arbeidsomgeving worden verbeterd. „Hoe gaat „schoonheid van den Arbeid" te werk?" „Over het geheele land verspreid heeft .Vreugde en Arbeid" 72 districtsbureaux, lie nu ieder ook een afdeeling „Schoonheid van den Arbeid" krijgen. Door middel van de pers en folders vestigen wij de aandacht van de arbeiders op ens werk, opdat deze hiermede kennis maken. Voorts wenden wij ons tot de bedrijfsleiders om in gemeen schappelijk overleg tot nqodzakelijke ver beteringen te komen. Komt ons een geval, dat verbetering behoeft, ter oore, dan wen den wij ons tot den eigenaar der fabriek en geven hem kosteloos raad. Meestal heeft dit succes". „Kunt u eenige resultaten noemen?" „Onze ervaring is, dat de groote en kleine bedrijven over het algemeen meer aandacht schenken aan de omgeving, waarin hun ar beiders werken, dan de middelgroote. Ver schillende bedrijven hebben reeds ons ad vies opgevolgd en aanzienlijke verbeterin gen in het uiterljk van hun bedrijfsruimten aangebracht, o.a. de Tweka-fabrieken, te Geldrop, Linmij te Amsterdam, een fabriek van vischeonserven in Zeeland e.v.a, Met het oog op het feit, dat wij nog slechts korten tijd werkzaam zijn, is dit een goed resultaat". R.K, Sportvev. D.O.S, DOS I speelt morgen tegen GSV uit Gouda een vriendsehappelijkep wedstrijd- Vertrek per fiets om 10 uur tot Alphen. Aanvang van den wedstrijd 2 uur. DOS III vertrekt 1.45 uur naar Boog- made. Aanvang van den wedstrijd tegen VCH I om 2.30 uur. ZWEMMEN EEN NIEUW EUROFEESCH RECORD. De Fransehe safcoelsïagzwemmer Alfred Nakache wist tijdens wedstrijden te Tou louse een nieuw Europeesch record op de 200 meter schoolslag te vestigen, Hij legde dezen afstand of in 2 min. 37,3 sec. en bleef daarmee 0.1 sec. beneden het bestaande re cord van den Duitschen zwemmer Joachim Balke. Daar het wereldrecord van den Amerikaan Kasley slechts 0.1 sec, meer be draagt dan deze nieuwe recordtijd is de kans lang niet uitgesloten, dat Nakaehe, die op het oogenbïik in goeden vorm is, ook dit record binnen afzienbaren tijd zal ve?> beteren. BILJARTEN BIJARTCLUB „T.E.P.". Biljarttournooi 1941. Vorigs week is het toumooi aangevan gen, De helft van de voorronde ip reeds gespeeld. Morgen worden de wedstrijden voortgezet, Het tournooi is een week ver lengd, zoodat de finales gespeeld worden op Zondag 13 Juli a.s. Er zijn eenige prij zen beschikbaar gesteld, o.a, de beker der lste klasse door den heer J. Compier en een prijs door den heer J- V, d, Hulst uit Oud-Ade. BiljartliefhebbeFS worgen gaarne ver wacht, INGEZONDEN STUKKEN R. K. KAPPERSBEDIENDENBOND „ST COSMAS". Aid. Bollenstreek. De R. K. Keppersbedtendenbond, efd. Haarlem en Leiden, stelt pogingen in het werk, om een afdeeling op te richten in de bollenstreek, waaronder wordt verstaan de plaatsen Sassenheim, Lisse, Hillegom, Noordwijk, Voorhout en Noordwijkerhout. Reeds zijn er kappersbedienden in de bol lenstreek, die lid zijn van bovengenoemde bond. Doch dit wil niet zeggen, dat wij er tevreden mee zijn, Wij weten zeker, dat er meer katholieke mannen of jongemannen zijn, die kappersbediende zijn. Deze katho lieke kappersbedienden, die nog niet geor ganiseerd zijn, behooren pak tot de groote groep van personen, die als kappersbedien de zich in de maatschappij een bestaan moeten verwerven. Paus Pius z.g. heeft in zijn encyclieken over het maatschappelijk herstel gezegd, dat heel het eeonomiseh leven onmeedo gend, hardvochtig en wreed is. Dit geldt ook voor kappersbedienden; de sociale po sitie van vele kappersbedienden laat zéér veel te wenschen over, Dagelijks roepen de feiten van den dag ook de kappersbedien den toe: Wilt gij uw belangen en die van uw gezin naar behooren behartigd zien? Wilt gij niet afhankelijk blijven van de gunst en willekeur van uw werkgever? Wilt gij uw toekomst niet noodeloos op het spel zetten? Dan moet gij niet alléén blijven staan, maar uw kracht zoeken in de orga nisatie. Deze kracht kunt u vinden in de organisatie van den R, K. Kappersbedien- denbond. De bond streeft naar een regeling der vakopleiding door het oprichten en be- heeren of medebeheeren van vakscholen, regeling van de rechtspositie der bedien den door uniforme regeling van arbeids loon, waarvoor men thans hard aan het werk is, en de arbeidsduur. Op talrijke plaatsen in Nederland zijn er die een mid dag van de week gesloten zUn. In de bol lenstreek is de wettelijke vrije middagslui ting nog niet doorgevoerd. Ook daaraan moet gewerkt worden. Er zijn nog talrijke punten waarin verbetering noodzakelijk is. De R. K, Kappersbediendenbond staat niet stil en werkt regelmatig door, In tal van plaatsen in Nederland worden afdee- lingen opgericht. Thans ook een afdeeling in de bollenstreek, want daar is het ook noodig. Kappersbedienden in dien streek, beseft toch de noodzakelijkheid van orga nisatie. Werkt mede, om een afdeeling op te richten, groot en bloeiend te maken. De besturen van de afdeelingen Haarlem en Leiden rekenen op uw medewerking. Inlichtingen worden gaarne verstrekt to Leiden bij C. J. van Rooden, Bophiastraat 66; te Voorhout bij C, J. C. Peters, Boer- haavestraat 50; te Haarlem bij W. B. Rauw- horst, Brouwerstraat 139. Onderlinge Verzekering |(j)j Maatschappij GEVESTIGD TE S-GRAVENHAGÉ De per l Juli 1041 beëindigde halfjaar-perioden van de afdeelingen A., D. en E., kunneq ZONDER NAHEFFING worden afgewikkeld, Alle vastgestelde schaden zijn reeds uitgekeerd. Aan de reserves kan (ongeveer) worden toegevoegd: Afd. A. f.185 000—, afd. D. f. 50.000—en afd. E. f. 17.000— Het totaal der verzekerde som jn alle afdeelingen samen js thanB gestegen tot De totalen der afdeelingen zijn thans: Aid. Aid. A. B. Woningen, winkels, inboedels, inventa rissen, boerderijen, enz. tot f. 50.000.— Andere en groptere risico's f. 1.640.000.000,- f, 390.000,000,- Afd. c. Persoonlijke Ongevallen door molest f. 50.000.000,- Aid. 0. ï/lll, Gevaarlijke risico's, foei, f. 30,000,000,— in klasse DÏÏJ op vaartuigen f. 65.000,000,- Afd. E. Bedrijfsschade en Huurderving f. 38.000.000.- Afd. G. Geld, geldswaarden, preciosa (herverzekerd bij afd. B.) i. 2.000.000." HALFJAARLIJKSCHE SCHADEREGELING! ij I Kleinere inboedels en dergelijke tot i or nnn nnn OlU. I, f. 7500 - (herverzekerd bjj afd. A ilü.UUU.UUU.— DRIEMAANDELIJKSCHE SCHADEREGELING 1 Vaagt ook Uw belang bij de reeds verzekerde honderd-vijf en dertig-duizend objeetep en vraagt inliohtingen b{j Uw 5)e Renneti, die U needig heeft! BON WAREN GELDIG HOEVEELHEID 25 Brood of gebak 7—18 Juli 1O0 "gram brood, 1 rantsoen gebak. „4 rantsoenen" 400 gram of 4 rant soenen gebak. 25 Aardappelen 7—13 Juli. 2 Kg. (kinderen beneden 4 jaar 1 kg.). 9 iBloemkaart) Meel, brood enz. 18 Juni—18 Juli. 35 gram tarwe-meel of -bloem, roggemeel of 50 gram wittebrood Of 1/2 rantsoen gebak 22 23 (Boterkaart) boter, 30 Juni—16 JuR. 250 gram boter 22 23 (vetkaart) boter 30 Juni—18 Juli- 250 gram boter (met reductie) 101 Suiker 7 Juli—3 Aug. 1 kilogram 24 Melk 7—18 Juli. 1 8/4 liter. 21 Vlecscb en yieceehwaren 2—9 Juli 50 gram vleesch, half rantsoen vleeschwaren, 46 Kofflesurr. Thee 23 Juni—20 Juli 250 gram koffie-surrogaat of 40 gram thee. 69,79 Kaas 30 Juni—13 Juli (27 Juli) Bon 68, 78 nog tot en met 13 Juli, Elk der bonnen 100 gram kaaa. 25 (•leren) Eieren 7—18 Juli 1 ei 57 Peulvruchten 23 Juni8 Juli. 500 gram. Nog geen nieuwe bon aangewezen. 43 Rijst enz. 18 Juni—18 Juli 250 gram 55 Maïzena enz. 18 Juni—10 Aug. 100 gram (op 2 bonnen 1 pakje) 44 Havermout enz. 18 Juni—10 Aug. 250 gram 45 Gort enz. 18 Juni—10 Aug. 250 gram 54 Macaroni enz. 16 Juni—10 Aug. 100 gram K Scheerzeep Textielkaart 1 Mel—01 Aug. 50 gram scheerzeep 38 Zeep 30 Juni—3 Augustus 150 gram toiletzeep, 120 gram huis houdzeep, enz. 11 bon kaart O Petroleum m 18 Juni—10 Aug. voor de keuken 2 liter BRANDSTOFFEN: 01, 02, 03 (haarden en kachels J), 01, 02, 03, 04 (haarden en kachels K), 01, 02, 03, 04, 05, 06, 07, 08, 09, J0 en 11 (centrale verwarming I) één een heid vaste brandstoffen. 05, 06, 07 (haarden en kachels J), 05, 08, 07, en 08 (haarden en kachels K) 195 kg. persturf (300 stuks) of 200 kg, baggerturf (450 stuks) of 275 kg. Peelturf of 200 kg. ijverige soorten turf. Op deze bonnen kan tater een andere brandstof worden gekocht. Deze bonnen zijn geldig van 24 Juni tot 31 December. - 0.3 k.f, van de kaarten m en n één eenheid vaste brandstoffen vaor kookdoel- einden. Van 1 Juli—51 Juli. Bonnen „generator-anthraciet zesde periode"' 1 H.L. anthracietnootjes V ot 50 K.u. turfcokes. „Generator turf zesde periode" 50 stuks baggerturf. Van 1 Juli31 Juli.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6