ZATERDAG 5 JULI 1941 DE LEIDSCHE COURANT r n bbi/fi BLAD PAG» S VERSPREID OORLOGSNIEUWS ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag vloog de Britsche luchtmacht met vrij Zwakke strijdkrachten naar West-Duitsch- land en wierp zonder uitwerking van be- teekenis een aantal brisant— en brandbom men. Eenige vliegtuigen, die langs de Oost-Friesche eilanden probeerden door te dringen, keerden terug, alvorens zij het vasteland bereikt hadden. Volgens de tot dusver ontvangen berichten werd één vijandelijk vliegtuig neergehaald. DUIT SC HE VLIEGTUIGEN BOVEN I ENGELAND. Vrij sterke strijdkrachten van het Duit- Bche luchtwapen hebben in den nacht van Vrijdag op Zaterdag industriebedrijven in 'de Midlands en andere belangrijke mili taire doelen van het eiland met goede uit werking aangevallen. De gezamenlijke om- j vang van de aangerichte verwoesting valt op het oogenblik nog niet te overzien, daar de rapporten van eenige formaties nog niet zijn uitgewerkt. Gistermiddag vroeg heeft een formatie van twintig Britsche gevechtsvliegtuigen, die krachtig beschermd werd, getracht het bezette Fransche gebied te naderen. De I formatie werd echter nog voor het berei- ken van de Kanaalkust door Duitsche ja- gers aangevallen. Er ontstond een uitge- jct breid en verbitterd luchtgevecht, in het verloop waarvan, volgens de voorloopige K waarnemingen, acht Spitfires werden neer- geschoten. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. Gistermiddag is nog een Britsch vlieg tuig gevonden, dat bij het naderen van het Duitsche rijksgebied in den nacht van 3 op 4 Juli is neergeschoten. Het door den f» vijand in den afgeloopen nacht geleden verlies is zoodoende tot in totaal twaalf gevechtsvliegtuigen gestegen. .EM >nt- REDE VAN ROOSEVELT DE STRIJD IN SYRIË HET FRANSCHE LEGERBERICHT Het Fransche legerbericht van gisteren meldt o.a.: De laatste 24 uur is de alge- heele situatie niet van belang bewijzigd. In de omgeving van Djezzin ondernamen Australische troepen in den afgeloopen nacht een aanval. De gevechten duren nog voort. De sterke gemotoriseerde Britsche afdee- ling, waaraan het garnizoen van Deir es Tsjor sedert Woensdag hardnekkig tegen stand bood, schijnt er Vrijdagochtend dank zij haar enorme numerieke superioriteit in geslaagd te zijn de stad te omsingelen. Gisternacht heeft het Britsche luchtwa pen weer bij drie aanvallen talrijke brand bommen en brisantbommen van zwaar ka liber boven Beiroet laten vallen, waarmee de stelselmatige vernieling van gebouwen en woonhuizen in verschillende wijken wordt voortgezet. De materieele schade was aanzienlijk en ook vallen eenige slacht offers te melden. De hoofdstad van den Dzjebel Droes, Soeeida, wordt eveneens dagelijks gebom bardeerd. HOE PALMYRA STAND HIELD Met betrekking tot de inneming van Palmyra door Britsche strijdkrachten ver klaart mén in militaire kringen te Vichy, dat deze stad, de slechts door driehonderd man en twintig vliegers dertien dagen lang is gehouden, op 3 Juli des ochtends om één uur gevallen is. Na de verovering van een een Westen van Palmyra liggenden berg was het de Britsche artillerie mogelijk de diep gelegen Fransche kazerne te Palmyra onder direct vuur te nemen. De verdedi ging van de stad besloot daarop tot de over gave. Naar verder verluidt, is de Britsche colon ne, die Palmyra heeft genomen, inmiddels in de richting Homs opgerukt. Beiroet is in den afgeloopen nacht op nieuw door vliegtuigen gebombardeerd, waarbij het gebouw van de kamer van koop handel totaal werd vernield. Met betrekking tot den aanval van een nieuwe Britsche afdeeling van Irak uit op Nordoost-Syrië wordt er irt Fransche mili taire kringen op gewezen, dat op deze plaats slechts een zeer gering aantal Fran sdie strijdkrachten ligt met onvoldoende uitrusting, zoodat de toestand daar weinig bemoedigend is. Ter gelegenheid van den Amerikaan- schen Onafhankelijkheidsdag heeft presi dent Roosevelt een radiorede gehouden. Hij begon met te zeggen, evenals bij de on afhankelijkheidsverklaring van 1776, de Amerikaansche vertegenwoordigers ook in de tegenwoordige crisis den plicht heb ben, de motieven voor hun handelingen bekend te maken. Toen,, aldus zeide Roose velt, stond het groote beginsel op het spel, dat de regeering haar volmachten krijgt door goedkeuring van de geregeer- den. In de laatste jaren is een nieuwe vorm van „tyrannie" opgedoken, die de grondge dachte van 1776 in het buitenland heeft weggedrongen. Ook in Amerika zijn deze begrippen bedreigd. De president polemiseerde op deze wij ze tegen de „aanvallers'" en „dictatoren" en verklaarde, dat „de menschelijke vrij heid" in vele landen „door een heerschap pij van geweld" vernietigd dreigt te wor den. Het was niet duidelijk, of hij hiermede de geweldheerschappij der bolsjewisten in de Sowjetunie bedoelde, wien hij, zooals bekend, zijn steun heeft toegezegd. Verder verklaarde hij, dat ook Amerika bedreigd wordt door de nieuwe staatsvormen, die in tegenspraak zijn met die van 1776. Ame rika streeft er dan ook ernstig naar, het Westelijk halfrond en de „vrijheid ter zee" te verdedigen. Daarvoor heeft men niet alleen eenheid noodig, maar ook snel heid, flinkheid en werklust. Er moet een einde komen aan gemopper en sabotage, die een veel diepere uitwerking hebben dan het in de lucht laten vliegen van mu nitiefabrieken. „Ik verklaar voor het volk der Ver- eenigde Staten plechtig", aldus besloot Roosevelt, „dat de Vereenigde Staten nooit een gelukkige oase zouden kunnen blijven temidden van de woestijn der dictatoren. Daarom hernieuwen wij Amerikanen den eed voor het land en de vlag, met het doel onze werkkracht en, zoo noodig, ook ons leven beschikbaar te stellen". STALINS WARE GEZICHT DIPLO OVER DE REDE VAN STALIN. Ten aanzien van de radiorede van Sta lin, die om vreemde hulp voor zijn be dreigde tyrannie bedelde, nu de volkeren van Europa op het punt staan aan den strijd van Duitschland tegen het bolsjewistische gevaar deel te nemen, schrijft de Deutsche Diplomatisch-Politische Korrespondenz: De verklaringen van Stalin hebben thans de achterbaksche houding onthuld, waar mede de Sovjet-Unie van den eersten dag der overeenkomst met het Duitsche Rijk af, haar betrekkingen tot Duitschland dacht te ontwikkelen. In het belang van de plan nen der wereldrevolutie tegen Duitschland en Europa scheen, naar Stalin thans open lijk gezegd heeft, de IK jaar rust, welke het pact met Duitschland hem bracht, de mogelijkheid te bieden om zich op de voor genomen afrekening voor te bereiden. De Diplo herinnert dan aan het stelselmatige naderbij komen der Sovjets tot het kern gebied van Europa door het winnen van de vroegere Poolsche gebieden, door de an nexatie van de Baltische landen, door het verkrijgen van gunstige steunpunten tot de definitieve verovering van Finland, voorts door het verkrijgen van Bessarabië en de Boekowina, kortom, de Sovjet-Unie stond op het punt, om op het gunstige oogenblik nieuwe terreinen van Europeesche bescha ving naar zich toe te halen. De militaire voorbereiding daartoe hebben de Sovjets in den tusschentijd, zooals thans blijkt, met alle slechts denkbare grondigheid onder- Seen. weAqeÜjkinq. mei YlafLoiecHi. PAYS REEL OVER HET OPTREDEN VAN DE DUITSCHE WEERMACHT. In een militair ovèrzicht keert het Brus- selsche blad „Pays Reel" zich tegen de op vatting, dat de Duitsche weermacht zich „in de Russische steppe zou verliezen", dus het lot van het leger van Napoleon achterna zou gaan. De schrijver wijst er op, dat Na poleon het traject tusschen de Oostenrijk- sche grens en Smolensk in 55 dagen af legde, hoewel hij bijna niet behoefde te vechten, «en dat er nog 28 dagen noodig wa ren, alvorens Napoleon na slechts één en kelen veldslag van één enkelen dag Moskou bereikte. Terwijl de troepen van Napoleon gemiddeld 16 tot 20 kilometer per dag af legden, wordt heden 100 tot 120 kilometer per dag afgelegd. Overigens zijn de afstan den in de Sovjet-Unie werkelijk niet zoo geweldig. Niet meer dan 850 kilometer scheiden Moskou van de Finsche grens en van de Duitsche grens is het ook slechts 1100 kilometer naar de hoofdstad van de Sovjet-Unie. Men moet niet vergeten, dat de weermacht in Noorwegen, ondanks de geweldige terreinmoeilijkheden en felle koude, 1425 kilometer moest afleggen en dat Servië en Griekenland tezamen ook een afstand van meer dan 1400 kilometer vor men. In zijn buitenlandsche politieke hoofdar tikel behandelt „Pays Reel" de moeilijke positie, waarin Roosevelt door het uitbre ken van den oorlog tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie geraakt is. Twintig jaar lang heeft men in de Vereenigde Staten een geweldige propaganda voor Finland ge maakt, dat door de Yankees als het eenige fatsoenlijke volk van het oude continent werd voorgesteld, omdat zij betaalden. Nog. in den winter van 1939 was er nau welijks één Amerikaan, die niet zijn bij drage leverde, om de heldhaftige troepen van maarschalk Mannerheim te voorzien van ambulances en verbandmiddelen. Bo vendien heeft Roosevelt zelf een campagne tegen de Sovjets en hun ideologie gevoerd. Thans is hij in zijn eigen val gevangen. Het is hem onmogelijk, een zoo bonte jas te keeren, hoewel hij daarin toch een ze kere oefening heeft. Het Amerikaansche volk begint den waren zin van dit conflict te vermoeden. Het constateert, dat de meeste Europeesche landen thans den ge- meenschappelijken vijand van de mensch- heid zich verheffen en dat de zaak van het recht en de beschaving niet aan de zijde der bolsjewisten is. In dit opzicht kan het verbreken der diplomatieke betrekkingen tusschen Vichy en Moskou het ontwaken van het Amerikaansche geweten, dat sinds al te langen tijd door gewetenlooze dema gogen is misleid, slechts bespoedigen. Met betrekking tot Stalins verklaring, dat de Sovjet-Unie niet het initiatief tot een breuk wilde nemen, betoogt de Diplo, dat de Sovjets op het geschikte oogenblik reeds een voorwendsel gevonden hadden om den strijd te laten losbarsten. Niets be wijst dit plan duidelijker dan de opmarsch der strijdkrachten in massa van de Sovjet- Unie, die juist op het goede oogenblik nog door den Duitschen aanval gestuit en in zijn kracht gebroken kon worden. Dezelfde gewetenloosheid welke dezen aanslag van de Sovjet-Unie op de beschaafde volkeren van Europa kenmerkt, blijkt ook uit de voornemens van de Sovjets tegenover de eigen bevolking. Verre daarvan, rekening te houden met de ervaringen der ellende, welke de verordeningen van vroegere Fransche machthebbers tijdens den veld tocht in het Westen voor de Fransche be volking ten gevolge hadden, gaat Stalin in zijn cynisme zoover, de vernietiging te eischen van alles wat in de opgegeven ge bieden kan dienen tot het levensonderhoud van de achtergelaten bewoners. Want ook in Moskou zal het iedereen wel duidelijk zijn, dat met het oog op de bestaande hon- gerblokkade van Engeland uitsluitend de in het land zelf aanwezige voorraden ter be schikking staan voor de voeding van de eigen bevolking. Voorts wekt Stalin zijn onderdanen echter op, den stiekem en franc- tireursoorlog te voeren, hoewel hij er zich wel van bewust is, dat hij daarmede niets anders dan hun eigen ondergang oproept. Dat is het ware gezicht van den machtheb ber der Sovjet-Unie, die aan het eind van zijn rede Churchill en Roosevelt dankt voor hun hulpvaardigheid en die zich thans weer met de smeekbede tot hen richt, het Kremlin bij te staan om het bolsjewisme hun diensten te verleenen „in den strijd voor de onafhankelijkheid der landen en voor de vrijheid der democratieën". MIJNONGELUK IN BELGIS In het kolenbekken van Ressaix bij Char leroi is Donderdagochtend op 800 meter diepte een kolenstofontploffing voorgeval len, waarop een hevige brand volgde. Ze ven mijnwerkers kwamen om het leven, ze ven andere werden gekwetst De strijd in het Oosten. - In lellen aanval bestoken Duitsche pantserwagens een Sovjet-bunker. De fotograaf, die dit gevecht meemaakte, volgde onmiddellijk achter de voorste gemotoriseerde afdeelingen (Orbis-Holland) Het offensief voor Kowno. Een Duitsche wielrijderstroep bestookt de kleine Sovjet-legerafdeelingen, welke xlch nog in gehuchten terzijde van den grooten straatweg ophouden (Orbis-Holland) DE KERK IN DE OOSTZEESTATEN Van de in totaal 4150 katholieke geestelij ken, die tot den inval der Sovjets in de Oostzee-sta ten in Litauen in functie waren, hebben zich tot en met 2 Juli 1941 slechts 900 voor het weer vervullen van hun kerke lijk ambt aangemeld. Van de nog in Li tauen staande kerken zijn er 36 door de bolsjewisten totaal leeggeplunderd. Kleine dorpskerken, ten getale van 42, voor het grootste deel uit hout opgetrokken, wer den gesloopt met als motief, dat zij in den weg stonden voor nieuw te bouwen huizen. Het geheele meubilair alsmede alle voor werpen voor den eeredienst werden deels in beslag genomen, deels vernietigd. De woordvoerder van het Japansdie le ger, luitenant-kolonel Akiyama, heeft in de persconferentie in antwoord op de vraag, of de geruchten, dat er tusschen Ja pansche en Sovjet-troepen aan de grens van Mongolië en Mandsjoekwo gevechten hebben plaats gehad, op waarheid berusten, verklaard, dat hierover geen officieele be richten beschikbaar zijn. De woordvoerder van de Japansche Marine sprak de geruch ten tegen, dat de Japansche koopvaardij schepen uit den Stillen Oceaan zouden wor den teruggetrokken. Tar gelegenheid ven zijn veertig jarig artistenjubileum Is Koos Speenhoff met zijn echtgenoote in den Stadsschouw burg te Amsterdam gehuldigd. Cor van der Lugt Melsert spreekt den jubilaris toe (Pax-Holland) „IN HOLLAND STAATEEN HUIS" Vanmiddag is in het Stedelijk Museum te Amsterdam, in aanwezigheid van vele genoodigden, de tentoonstelling „In Hol land staat een huis" geopend. Deze bijzondere expositie geeft een dui- delenk overzicht van de ontwikkeling van het interieur van 1800 tot heden. In de bo venzalen hebben de inrichters van wie vooral de directeur van de gemeente-mu sea, jhr. D. C. Roëll, en de conservator jhr. W. J. H. B. Sandberg, voortreffelijk werk hebben verricht. Een groot aantal inte rieurs bijeengebracht, welke representa tief genoemd mogen worden voor verschil lende tijdperken en stijlen. Er zijn series, welke bestaan uit een slaapkamer, een zitkamer en een verzamel- kamer, en deze series worden afgewisseld door museumkamers, waarin bijpassende schilderijen en kunstvoorwerpen, glas werk, porselein en zilver van oude Neder- landsche zilversmeden zijn tentoongesteld. Het is een specifiek Hollandsche tentoon stelling, met Hollandsch materiaal, alleen het porselein is afkomstig uit China of Frankrijk. De tentoonstelling, welke zeer interes sant genoemd mag worden, zal ongetwijfeld veel belangstelling trekken. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN „ALLES BETER DAN DE BOLSJEWIEK". De Nieuwe Tilburgsche Cou rant zegt, dat men zidh gerust 'het oor deel mag eigen maken van een katholiek priester, die jarenlang aan de Russische grenzen gearbeid heeft, dat namelijk alles beter is dan een eventueele bolsjewisee- ring van Europa. „In zijn prachtig boek over den burger oorlog in Spanje heeft de Italiaansche ge neraal Francesco Beiforte in herinnering gebracht dat Stalin in October 1936 aan de U. G. T. (de Union General de Trabajado- res, Algemeene Arlbeidersvereeniging in Spanje) telegrafeerde: „Het is onze plicht het Spaansdhe volk te helpen. Deze oorlog is geen privaat aangelegenheid van Spanje" Dit ging over den burgeroorlog, die het goede Spaansche element onder leiding van generaal Franco den bitteren strijd te gen de communisten heeft doen strijden en gelukkig tot aan de overwinning. Die een eind maakte aan de meest goddelooze gru welen, de vinnigste godsdienstbestrijding, de grimmigste broedergevechten, die men zich maar uit kan denken. En die gesteund werden, ook van uit ons land, door al wat zich maar annex voelde aan de zoogenaam de Derde Internationale. Mien moet dus hopen, dat de uitslag van. den titanenstrijd een eind zal beteekenen van de communistische dictatuur en het Russisch volk zelf 'bevrijden moge van de onderdrukking en godsdienstbestrijding, waaronder het zoo ontzaglijk geleden heeft. Opdat ook uit Europa deze pest voor goed worde uitgebrand''. DE NUCHTERE FEITEN. De diplomatieke redacteur van de T ij d bestrijdt hen, die meenen, dat in het geval van een overwinning der Sovjets Engeland en Amerika de zaken op het Europeesche vasteland wel zouden klaren en het 'bolsje wisme binnen de perken van de Sovjet grenzen zouden kunnen houden: „Dit is een ernstige misvatting, die al leen kan voortvloeien uit door sentiment ingegeven wensohen, maar die in strijd is met de nuchtere feiten, zooals die zich nu eenmaal voordoen, ongeacht of men dit al of miet aangenaam vindt. Wat zijn die nuchtere feiten? Welnu, nog afgezien van de mogelijkheid, dat de be volkingen van Engeland en Amerika zelf in hoogst gevaarlijke mate door het gif van het fbolsjewisfme zouden worden aange tast, is er geen enkel militair ter zake kun dige, die zou durven 'beweren, dat één van. deze beide Angelsaksische mogendheden of beide tezamen in staat zouden zijn op dit oogenblik het vasteland, van Europa te beheerschen, te controleer en fof daar op doeltreffende manier de orde te handha ven. Engeland en Amerika beschikken over sterke zeeatrijdkraehten, maar daarmede kan men op een vasteland geen orde schep pen; daarvoor zijn in de eerste plaats le gers noodzakelijk en wel millioenenlegers, waarover deze beide mogendheden thans zeker niet de beschikking hebben. Enge land beschikte aan goedgeoefende en -be wapende troepen in den winter van 1939- '40 slechts over enkele honderdduizenden manschappen, waarvan tijdens den slag in Vlaanderen en den terugtocht uit Duinker ken veel is verloren gegaan. Amerika be schikte het vorige jaar ook niet over meer dan enkele honderdduizenden aan geoefen de modern bewapende troepen. Het is volstrekt onmogelijk om van deze weinige honderdduizenden binnen één of anderhalf jaar tijds gevechtgereede mil lioenenlegers te formeer en. Wanneer de Duitschers, die toch ongetwijfeld experts op het gebied van oefening en bewapening zijn, -ongeveer laat ons zeggen zeven jaar noodig hebben gehad voor de vorming van millioenenlegers uit een kleine kern (n.l. sedert 1933), dan zijn anderen zeker niet in staat hetzelfde te presteeren in een klein gedeelte van dien tijd".

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5