Weerbericht 0 S Burgerlijke Stand STADS X NIEUWS Laat uw oude Machine N.V. Mserpael's Naaimachine-bedrijf i.o. ZATERDAG S JULI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG, 2 Hoofdredacteurs Th, Wilmer. Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. Gelse, Leiden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Lelden, Red. Omgeving: L. Roozen, Lelden, Red. Letteren en Kunet: Fr. Schoeiden, Lelden. ZONS OP. EN ONDERGANG. 10.04 uur onder Zaterdagavond. 5.25 uur onder Zondagochtend. 10.03 uur onder Zondagavond. 5.26 uur onder Maandagochtend. MAANSTANDEN. 5 Juli: De maan komt Zaterdag 18.09 uur op en gaat Zondagnacht 8,31 uur onder. 6 Juli: De maan komt Zondag 19.21 uur op en gaat Maandagnacht 4,21 uur onder. 7 Juli: De maan komt Maandagavond om 8.25 uur op en gaat Dinsdagochtend om 3.20 onder. 8 Juli: De maan komt Dinsdagavond te 9.20 op en gaat Woensdagmorgen te 6.24 uur onder. (Volle maan). 9 Juli: De maan komt Woensdagavond te 10.06 uur op en gaat Donderdagavond te 7.35 uur onder. 10 Juli: De maan komt Donderdagavond le 10.45 uur op en gaat Vrijdagochtend te 8.46 uur onder. 11 Juli: De maan komt Vrijdagavond om 11.17 uur op en gaat Zaterdagochtend om 9.57 uur onder. 12 Juli: De maan komt Zaterdagavond te 11.44 op en gaat Zondagmorgen te 11.05 onder. WATERTEMPERATUUR. Zweminr.: „Poelmeer" 21 gr. C. Zweminr.: „De Zijl" 21 gr. C. IIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIO. Verduisteringstijden Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder- U gang en zonsopkomst. Deze tijden zijn voor hedenavond U en morgenochtend: ZONSONDERGANG 10.04 uur ZONSOPKOMST 5.25 uur. 0 Tusschen deze beide tijden dient Q er dus verduisterd te wonden. - •IC3!IOIICDMOI!CDIIOIICDIIOIIC=P Het bolsjewisme, de vriend van de goddeloos heid, de vijand van elke bescha- ving, moet vernietigd worden. Europa is tegen hem opge staan. Nederland mag niet ter zijde staan. Meldt U aan bij de centrale van de Waffen S.S., bureau Nordwest, Den Haag, Stadhou derslaan 132. LEIDEN. Geboren: Pieter Hermanus Wille- brordus, zoon van P. Visser en M. A. Maas Jannetje, dochter van C. Bakker en J, Velthuijzen Johanna Jacoba Bernardina, dochter van L. Verschragen en P. H. Wijs man Arnoldus Johannes Hermanus, zoon van A, J. Molenkamp en E. Schroeder Eveline Anna, dochter van C. J. v. cL Zeeuw en H. Nestier Maria Anlonia, dochter van W. du Mortier en M. A. Kik kert Johannes Alexander, zoon van D. Hassefras en B. Bol Theodora Jacoba Christina, dochter van B. L. van Geest en P. C. Th. Parlevliet. Ondertrouwd: N. W. F. v. d. Brink jm 26 jaar en M. A. B. J. Langemeijer jd 32 jaar J. F. van Berkel jm, 25 jaar en L. G. Bavelaar jd 18 jaar A. Kapaan jm 27 jaar en E. J. Filippo jd 21 jaar G. Annokkée jm 28 jaar en J. v. d. Meer jd. 28 jaar W. van Rooijen jm 23 jaar en K. v. d. Klooster jd 19 jaar R. Slijk huis jm 24 jaar en J. Noest jd 25 jaar. Overleden: J. Hemmes wedn. 82 jaar L. Boekkooi m. 71 jaar. Landdag te Rolde «ede van den heer Roskam Het Ned. Agrarisch Front heeft vandaag een groote landdag georganiseerd te Rolde. Wij komen daarop Maandag uitvoeriger terug, maar geven vandaag een uittreksel uit de rede van den leider den heer Ros kam. De 'heer Roskam ving zijn rede aan met er op te wijzen, dat het hoerendom geroe pen is om in dezen tijd van barensweeën eener nieuwe wereld het volk voor te gaan. Ik heb boeren, slagers, bakkers, hande laren en geesteüj'ke werkers, aldus spr., naar hier geroepen, omdat zij allen een zijn en zij met ons te vechten hébben voor de levenszegepraal. Nu zal ik u concreet zeggen, waarom wij hier staan, zoo vervolgde de heer Roskam. De Rijkscommissaris heeft een week gele den gesproken tot het Nederlandsche volk in Amsterdam. Op dezen dag en op dit uur van historische be teekenis staat ons Nederlandsche boerendom hier, omdat het den rijkscommissaris heeft verstaan. De rijkscommissaris sprak niet als ver tegenwoordiger van een vreemde macht, diè met wapengeweld ons volksleven uit elkaar wenscht te slaan, maar als afgezant van den Germaanschen Fuehrer, die door den Schepper is voorbestemd om allen Ger maanschen stammen de plaats aan te wij zen, die hun toekomt in het Goddelijk be stel. Dit is nu het kernpunt, waar het van daag voor ons boerendom om gaat. Nu wil ik mij niet verdiepen in de toekomstige staatkundige verhoudingen van Nederland. Ik ben geen staatsman en geen politicus. Ik weet, dat de taflc van den boer op een ander terrein ligt. De rust, die ik in mij draag, is dat Ik vast weet, dat deze din gen rust en in veilige handen. Mussert spreekt waarheid als hij volkomen ver trouwt op de woonden van Hitier en Ik vertrouw weer volkomen op den taaien, stoeren arbeid van Mussert, mijn leider. MUn taak b u den weg te wijzen, die ons boerendom moet gaan en omdat de weg, dien ik wijzen zal, niet anders is dan liet aangeven van die richtlijnen, die leven in het hart van iederen rechtgeaarden boer, daarom weet ik, dat gij mij verstaat. De heer Roskam wilde geen schoon fa ta morgana als toekomstbeeld voortoove- ren. Met nadruk wees hij er op, dat het niet gaat om de prijzen van de artikelen, die worden voortgebracht, maar om de grondslagen van het leven, die vast veran kerd liggen in het boerendom. De oude wereld van liberalisme en kapi talisme, van democratie en klassen waan is voorbij, De nieuwe wereld heeft zich baan gebroken in Europa. Maar of die nieuwe wereld ook voor ons volk welvaart en vre de, rust en geluk, recht en gerechtigheid brengen zal, staat nog lang niet vast. Even min staat het vast, of ons volk inderdaad als volledig en gelijkgerechtigd zal deelne men aan den nieuwen opbouw. De Rijks commissaris heeft geen blad voor den mond genomen. Open en klaar heeft hij het gezegd en ik herhaal zijn woorden: „Deze gelijkgerechtigdheid hangt evenwel af van de mate, waarin zij zich nationaal- socialisten betoonen". Overgezet wil dat dus zeggen, dat onze gelijkgerechtigdheid er van afhangt, of ons volk in volle overgave en niet uit sleur en niet onder dwang, maar uit zelfbewust wil len en in eerlijke bedoeling zich inzet voor den wederopbouw en voor de organisatie van het continentale Europeesehe volkeren bond. Spreker wees er dan op, dat de rijks commissaris in Den Haag wel den indruk moest krijgen, dat ons volk principieel wei gert aan den opbouw van harte mee te doen. Verder wees spr. er op, dat het agrarisch front van af heden bewust de leiding neemt in de voedaelvoozlening van ons volk. Met dit nemen van de leiding bedoel ik niet, aldus spr. in de eerste plaats, dat ons nu allerlei baantjes moeten worden toegemeten of dat allerlei machtsbevoegd heden in ons bezit moeten zijn. Er zijn nu eenmaal menschen, die o zoo veel willen doen voor den opbouw van ons volksleven, die er boeken over vol weten te schrijven en die er niet over uitgepraat kunnen ra ken, maar die aldoor beginnen en er mee eindigen, dat zij eerst juridische machtsbe voegdheden noodlg hebben om één stap te kunnen verzetten. Voor ons, die van boerengeest zijn, is het iprecies anders om. Ik heb het vetrouwen in mijn mannen, dat het N.A.F. van af he den de voedselvoorziening leiden zal en leiden kan en dat van af heden niets en niemand meer instaat is om zich tegen ons te verzetten. De machtsbevoegdheden zullen wij krij gen, zoodra wij die noodig hebben om onze taak te volvoeren. In alle bestaande regeeringsinstanties voor de voedselvoorziening en het pachtwezen worden onze menschen in gezet en aan onze boeren en landar beiders en aan allen, die betrokken zijn bij de voedselverzorging kan Ik mee deel en, dat van af heden elk onrecht, dat nog gesohiedt door de overblijvers van het oude systeem, door ons zal worden uitgeroeid. Want er zal recht zijn voor ons trouwe volk van boeren en visschers. Komende tot moeilijkheden van den ak kerbouw en de veehouderij van thans, noemde Roskam het een pertinente leugen, dat deae in den oorlog haar oorzaak zou den vinden. Reeds in 1938 was onze ex port totaal ineengezakt. Gisteren nog kreeg ik van de bezettings overheid de absolute verzekering, dat Dultschland zal zorgen, dat onze veesta- pel niet wordt kapot gemaakt Het is dan ook een satanische leugen, dat Duitschland. onze voedselpositie in gevaar brengt. Deze Je-ugen strooit mon rond met het 'bewuste doel ons volk af te houden van den gezamenlijiken arbeid aan den op bouw van ons vaderland. Als het aan de machten der duisternis gelukken zou, ons volk blijvend tegen Duitschland op te hitsen en Duitsch- land's Fuehrer zou dan, uit liefde tot zijn eigen volk, de grenzen moeten slui ten van Nederland, dan was de ellende hier niet te overzien. Ruw geschat hebben w\j dan vier millioen menschen te veel op ons kleine stukje grond, Rotterdam behoef de dan niet te worden opgebouwd, Am sterdam werd een armoedige provincie stad. Het Duitsche leger zou dan wel zor- GEMEENTELIJKE H.B.8. Overgangsexamens Bevorderd tot de 2de klasse: S. van Aggelen, G. J. van Alphen, H. Bergers, J. M. Brons, G. J. Brusse. J, van Deventer, Grietje R. de Graaf, E. Groenen dijk, H. W. H. Haaksma, J. F. Heydemann, W. R. Kollewijn, Lida J. H. Komman, D. van Leeuwen, Susanne van Leeuwen, H. E. Lindeman, J. van der Mast, R. G. Metze- laar, F. F. Ravelli, D- Roodenburg Vermaat, R. R. J. van Straten, P. J. van den Bent, Hans Beunders, N. H. Heeroma, R. Jung, J. van Leeuwen, Corrie van Mastrigt, R. D. Ravelli, B. L. de Rooy, J. L. Schoeman, K. Tolner. G. R. Veepdorp, N. van der Vel den, Cn. F. Versteegen, A. G. Vlasblom, H. Vreeken, G. R. ten Wolde, A. P. van Wijk. Herexamen 2, afgewezen 13. Bevorderd tot de 3e klasse: Willy van Alphen, H. Beenhakker, Th. J. Boerstra, M. J- J. Brons, O, C. Croes, H. Derksen, C. van Duyn, H. Habig, P. J. van Hest, C. J. van der Heyden, T. Hoek stra, Marijke Hooykaas, H. J. de Jong, H. Klopma, J. S. Ohms, C. Ponsen, D. N. Moerland, Elisabeth Kerkkamp, P. Bloe- mendaal, A. D. H. Heenk, J. W. Hins, H. G. Jung, W. Kerkkamp, D. van der Lelie, D. Nederlof, M. A. Oswald, R. Perdeck, J. Prins, Th. J. C. Schmid, Gré Teleng, W. Welmers, Mien Westra, G. Voss, P. H. de Geus. E. S. Huizer, J. Kraak, W. van Lit, B. (Bennie) Mulder, J. H. (Jan) Mulder, W. van Riet, A. M. H. van Schjjndel, P. G. Sluiter, P. J. A- Smit, Th. Teekamp, H. Tober, J. Verduin, B. (Bennie) Visser, J. Ch. Meyer. Herexamen 5, afgewezen 14. Bevorderd tot de 4e klasse: C. P. Belonje, J. Bosse, W. Brusse, D, K. Burgy, J. Charité, P. Cossee, A. var, Doo- ren, R. H. Dragt, K, P. Fucbs, J. R. Jolles, H. G. H. Koeken, J. van Konijnenburg, G. N. Kruisheer, R. M. A. de Laive, H. L. J. Lindenbergh, A. J. Metz, R. L. J. Rijk- schroefD. C. van Sermondt, J, van der Sluis, W. van Zanten, Helga Voss, L. Bos- seher, Marianne J. Breuning, P. H. Bruy- nings Ingenhoes, K. Dammerman, H. van Dooren, H. J. Duyster, Chr. Goedkoop, B. P. Hageman, J. van den Heuvel, P. L. Jung, J. Kanbier, F. J. Klaasen, J. D. Koeh, J .M, W. Kriest, J. Philippo, H, Rademacher, Suze A. Redél, Margarèt Siekler, A. Snel, W. F. Snieder, C. H. van der Upwleh, F. Vel- tenaar, G. Verhoeven, A. van Vianen, J. J. van Wendt, Nettie Kakebeeke. Herexamen 7, afgewezen 5. Bevorderd tot de A5 klasse Lizzy Coertzen de Koek, Etty M. Coo- mans de Ruyter, Ni,tha D, Entrop, Els Jongkees, J. Kronenberg, Saartje L. Maiti- mo, Irma E. Meijer, G. A. Uitermark, J. Ver meulen, A. Vos, C. L. Woerlee, Else A. Schwing. t Bevorderd tot de B5 klasse: E. J. Apol, H. Beenhakker, A. Boender, P. Breuning, D. Enthoven, Suus de Goe deren, J. M. de Graaf, K. A. Hakkert, W, J. Hoek, J. Horeh, D. Janssen, P. Klepper, J. O. Kloots, J. E. Kruisheer, J. F, Menting, M. Mühlbauer, J. Sierat, J. H. Wesselo, J. Zuyderduyn, D. Bosma, L. P. Herfst, P. L. Klaassen, M. L. Kulk, C. M. Krijger, C. H. Ch. de Laive, C. Landheer, N. F. Meier, P. J. Millaard, J. van der Nat, C. H. Otto, P. J. van Schayck, J. Schrama, J. D. M. van Straten, D, J. Vlasblom, J. W. Weyn- man, P. M. Wijkmans, S .J. W. Zand voort, R. H. van der Vlerk. Afgewezen 11. Trianon. DE VROUW ZONDER VERLEDEN. Op de straat loopt een jonge vrouw in gedachten. Plotseling een gil en een aan rijding. In een ziekenhuis komt de vrouw weer bij; het was niets dan een lichte her senschudding, Maar.... de vrouw herin nert zich niets meer, noch hoe zij heet, noch wie zij is, noch waar zij vandaan komt. Het verleden is voor haar plotse ling weggevallen; zij is een vrouw zon der verleden. In haar taschje bevindt zich echter een revolver, waaraan één kogel ont breekt, terwijl de straatveger gezien heeft, dat zij papieren verscheurde en in het wa ter wierp. Waren dat haar identiteitspa pieren? Wie is die vrouw? Dokter Entrup interesseert zich zeer voor dat ge val; hij gelooft niet aan simulatie en ont dekt, dat de vrouw ergens verpleegster moet zijn geweest, gezien haar kennis van en haar interesse voor medische zaken. Hij neemt haar in dienst als zijn assistente, want hij kan een toegewijde medewerk ster best gebruiken bij de onderzoekin gen, welke hij verricht ter bestrijding van de tropische malaria. Dank zij haar me dewerking slaagt hij er in, een preparaat samen te stellen, dat deze gevreesde tro- penzlekte verdrijven kan. Maar met dit al is de vraag nog altijd hiet opgelost, wie deze vrouw is. Het mag den "dokter tenslotte onverschillig zijn geworden, de politie blijft zoeken en vindt eindelijk de noodlge aanknoopingspunten. Inmiddels hebben wij al een geheimzinnig individu zien opduiken en een ouden ba ron. die zich ontpopt als de vader. Het in dividu blijkt een verloopen artist, met wien de vrouw tegen den wil van haar va der in New York in het huwelijk is ge- gen dat ons volk rustig bleef, maat die rust was dan de rust van den dood. Daarom is het streven van 'hen, die ons volk ophitsen en die luisteren naar de oranje-bolsjewisten meer dan misdadig. Het is volksmoord, aldus spr. De heer Roskam kondigde aan, dat bin nenkort éen oproep zal verschijnen tot de Nederlandsche jonge boeren en arbeiders om zich beschikbaar te stellen voor het aanvaarden van een taak bij den nieuwen opbouw van de Oekraïne. Daarna keerde spr. zich fel tegen het bolsjewisme. Hij besloot aldus: „De rijkscommissaris moet en zal weten, dat ons boerenvolk hem heeft verstaan, zoo 'besloot de boerenleider. Hij zal ervaren, dat de boeren bereid zijn al hun krachten in te spannen, dag en nacht, voor den we deropbouw van ons vaderland, in volle harmonie imet de groote germaansche le- vensruimten". treden en die daar een moord heeft ge pleegd. Als h(j ontdekt, dat de vrouw thans de verloofde is van een dokter, tracht hij chantage te plegen, doch daardoor loopt hij in den val. De vrouw herinnert zich haa*~ verleden; het verleden keert terug doch slechts om voqr goed van haar te worden afgewenteld door de arrestatie van den on- waardigen echtgenoot. Hoe alles in orde komt vermeldt het verhaal niet, maar het leed is geleden, daaraan bestaatkgeen twij fel meer. Dank zij het spel van Albreeht Schoen hals en Sybille Schmitz botfit deze film van het begin tot het eind, De spannende ge beurtenissen in het verhaal krijgen door het warme spel der artisten inhoud en le ven; de toeschouwer gaat zich onweerstaan baar interesseeren voor den afloop. Spel, opnamen en ©nseeneerjng zijn in deze film uitstekend- Vóór de pauze gaat een buitengewoon knappe fantasie van een reis naar de maan. Met een etherschip, voortgedreven door het bekende raketten-systeem, start een gezelschap stoutmoedige geleerden naar de wereldruimte en glaagt er in rond da maan te cirkelen en behouden op de aarde terug te keeren. Een zeer handige truc-film. Rex. IN DE SCHADUW DER BERGEN. De Bavsria-film „In de schaduw der bergen" brengt ons, menschen van het vlakke land, in verrukking over de schoonheid en majestueuze pracht van het bergland, met zijn eeuwige sneeuwtoppen, de idyllise landschappen en de folklore van deze bekoorlijke streken. De rolprent welke deze week in Rex draait is opge nomen bij den Geisterkqpf, waar de z.g. Duivelswand zich bevindt, waarover nog geen enkele bergbeklimmer, hoe stout moedig hij ook was, was heengekomen en het stond by de bewoners vast, dat dit ook aan niemand zou gelukken, Op zekeren dag komen er weer een tweetal jonge bergbeklimmers, die geïnspireerd door de grootschheid van dezen bergwand, willen trachten den berg te beklimmena Hoewel de dorpelingen, die spoedig van deze plannen hooren, het hun tep sterkste ontraden, zet ten zij toch door en enthousiast beginnen zjj hun moeitevolle en gevaarlijke tocht. Het lijkt v/el of zij hun plannen ten uit- Veer zullen brengen, doch als zij er bijna in geslaagd zijn, worden zij door een la wine overvallen en uitgeput en gewond moeten zij het opgeven. Zij geraken in een benarde positie, Beneden hebben de bewo ners gezien, dat zij in gevaar verkeeren en nu komt de bergwacht In actie, mannen, die met inzet van eigen leven zich geven om hen, die in nood verkeeren, te helpen. Op deze tocht, waarbij de bergbeklimmers worden gered, verongelukt Florian de schoenmaker, bij wien Margret, de ver loofde van den schoolmeester inwoont. Dit maakt op Margret zulk een aiepen indruk, dat zij eischt van haar verloofde uit de bergwacht te treden, anders verbreekt zij haar verloving, Andreas wil hiervan niets weten, doch als hij ziet, dat Margret wil vertrekken, bezwijkt hij voor zijn liefde tot Margret en verlaat de bergwacht. Met dit besluit maakt hij zich echter onmoge lijk bij zijn dorpsgenooten, wat hem een ondragelijke last wordt, zoo zelfs dat hij ten koste van alles dit wenscht ongedaan te maken. Hoe Andreas dit oplost is de moeite waard zelf te aanschouwen. Udo. AVE MARIA. Een film van Benjamino GiglJ is na tuurlijk een zangfilm. Hoe kan het ook anders. Deze beroemde Italiaansche tenor is geen filmspeler, maar operazanger en dus krijgt men dezen fenomenalen artist hier in tal van zangcreaties te hooren en te zien. En zoo wordt deze film een muzikale open-* baring, welke liefhebbers van zang in hoo- ge mate zal bekoren. Treffend daarbij is met hoeveel gemak deze zanger zingt; hij behoeft zijn mond nauwelijks te openen. Een der treffendste melodieën uit deze film is ongetwijfeld het „Ave Maria" van Gounod, hét onsterfelijke lied, dat Benja min© Gigli hier zelfs tweemaal zingt, een maal met begeleiding van het Domknapen- koor. Verder komt er een passage in deze film voor van de opera „Traviata" met de Berlijnsche Staatsopera, een machtig en zuiver uitgevoerd werk, dat inslaat. Schreven wij hierboven reeds, dat deze film meer zang- dan speelfilm is, dan staat het spel ongetwijfeld bij de zang ten achter. Het is een vrij simpel verhaal, dat er zoo'n beetje met de haren bijgesleept is om den beroemden zanger te kunnen doen optreden. De tegenspeelster van Benjamino Gign is Köthe von Nngy, die in het begin der film zangeres is in een cabaret te Parijs. Haar vriend ziet in een nauwere relatie van haar met den beroemden zanger wel een middel om geld te verdienen, beter gezegd af te persen. Dien kant gaat het ook op, als de cabaretzangeres onder een of anaer voorwendsel met hem mee weet te komen, om ten slotte in zijn villa on derdak te krijgen. Zij vat evenwel gene genheid voor hem op, hij krijgt haar lief en kondigt plots de verloving aan. Zij weet zich echter onwaardig een verbintenis met hem aan te gaan en verdwijnt, krijgt een ongeluk en wordt in een ziekenhuis op genomen. Als zij hersteld is komt alles in het reine en zoo krijgen we ook hier een happy end. In het voorprogramma draaien de we- reldnieuwsfilms met bijzonderheden van allerlei aard. Casino LAJLA Een film uit het Noorden Deze week brengt Casino een zeer bij zonder filmwerk, een film van en uit het hooge Noorden. Schneevoigt heeft hier van een eenvoudige en simpele film ge maakt. Maar toch durven we het aan, meer dan de gewone aandacht op deze film te vestigen en deze aan onze lezers aan te bevelen. Raffinement Is in deze film ver te zoe ken. Het hooge Noorden met zijn sneeuw en ijs leveren een prachtig natuurlijk decor voor dit drama. De uitgestrektheid van het onherbergzame gebied, zijn bekoring en gevaren vooral, zijn ook nu weer van in- moderniseren Vraagt inlichtingen: 126 Breestraat 171 Telefoon 24815 Gemeentel. Aankondiging INLEVERING VAN DISTRIBUTIE BESCHEIDEN. Het volgende wordt «eer nadrukkelijk onder de aandacht van het publiek ge-# bracht. Wie wegens beëindiging van zwaren ar beid, eigen productie, vertrek naar het bui tenland, overlijden enz. geen recht meer heeft op alle of enkele distributiebeschei den, dient deze in te leveren aan het Dis tributiekantoor, Breestraat 117. Indien de inlevering niet tijdig plaats vindt, of niet alle bescheiden worden inge leverd, of nog niet geldig verklaarde bon nen van de kaarten verwijderd «ijn, «al een onderzoek worden Ingesteld en bij geble ken nalatigheid of kwade wil zal de poli tie worden gewaarschuwd en zal een straf vervolging worden ingesteld wegens over treding van de Disfcributieregellngenbe- schikking 1941. De Burgemeester van Leiden, 6TEVBNINCK. Leiden, 5 Juli 1941. NA-UITREIKING VAN EXTRA RANTSOENEN VOOR ZWAREN EN ZEER ZWAREN ARBEID. Maandag, DinBdag en Woensdag 7, 8 en 9 Juli a.s. zal voor rechthebbenden op extra-rantsoenen voor zwaren en zeer zwa- ren arbeid, alsnog en voor het laatst de ge legenheid worden gegeven hun kaarten van 8 uur 30 tot 12 uur 30 en van 2 uur tot 5.30 uur p.m. af te halen aan het Distributie kantoor Breestraat 119 (tweede deur in de gang), Wie niet een behoorlijk ingevulde brui ne kaart kan overleggen, komt voor extra rantsoenen niet in aanmerking. Na 9 Juli zal geen enkele kaart voor zwaren of zeer zwaren arbeid aan thans rechthebbenden meer worden uitgereikt. Men zorge er dus voor op tijd te «ijn. De Burgemeester van Leiden, STEVENENCK. Leiden, 5 Juli 1941. SCHOEISELDISTRIBUTIE. Aanvragen voor gchoenenbonnen No. 1 (z.g. lederen schoenen) kunnen deze maand niet meer in behandeling worden geno men. Aanvragen die deze maand toch nog bin nen komen worden terzijde gelegd. De ingekomen aanvragen zullen zoo veel mogelijk deze maand nog worden overwo gen. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. Leiden, 5 Juli 1941. 134 vloed op het verhaal dat den bezoeker on der den naam Lajla wordt voortgezet. De fotografische opnamen, geven prach tige natuurtafereelen te zien, terwijl de eenvoud en naïviteit van het geheel wel dadig aandoen. De inhoud van de film speelt zich af bij de Lappen, waar een echt paar een der rijksten onder hen, kinder loos is. Op zekeren dag vinden zij bij de beek een kind, dat zij bij zich houden, zon der hiervan aan de dorpsautoriteiten kennis te geven. Zij trekken in het voorjaar met hun kudde rendieren naar de zee, waar zij van een man vernemen dat in den afge- loopen winter een kind door de wolven was weggevoerd. Zij besluiten het kind naar de ouders terug te sturen, doch onder weg hooren zij, dat de ouders tengevolge van de pest overleden zijn. Zij houden haar dus bij zich en Lajla groeit op tot een knap meisje. Op huwbaren leeftijd wordt een man voor haar gezocht en volgens ge woonte verzorgen dit de wederzijdsche ouders. Besloten wordt dat zij tijdens de jaarmarkt zullen trouwen, doch dan maakt zij kennis met een knappen jongenman, den zoon van een dominee. Deze kennismaking leidt er toe, dat zij elkaar gaan liefhebben, wat tot diverse conflicten aanleiding geeft. Het slot van deze film geeft echter een ge lukkig paar te zien. Luxor, TRENCK, DE PANDOER Het programma In Luxor wordt be- heerscht door Hans Albers, die in Trenck, de Pandoer, weer de hoofdrol speelt. Deze film beeldt een passage uit van het woelige Oostenrijk in de dagen van het midden der achttiende eeuw onder keizerin Theresia. Oostenrijk leefde toen in vrede, maar de oorlog met Frankrijk stond voor de deur. Von Trenck was een afstammeling uit een oud krijgersgeslacht en had rondge zworven als krijgsman in verschillende le gers, in Holland, Frankrijk, Rusland en in dit laatste land ontkwam hij ternauwer nood aan den kogel. Daarop trad hij in Oos- tenrijkschen dienst, maar zijn vrijmoedig optreden met zijn horde van Pandoeren, zooals zijn speciaal gevormde afdeeling ge noemd werd, viel heelemael niet in den smaak van de hooge heeren in Weenen, die intrige 'en spionnage in hun wapenschild bleken geschreven te hebben. Majoor von Trenck had dit listig spel spoedig door en zoo werd de strijd van list tegen list al feller en feller. Majoor von Trenck ging daarbij zelfs zoover, dat hij in Franschen dienst ging, maar hij deed daar natuurlijk heel wat beter werk dan de spionnen in eigen gelederen. Natuurlijk met het uit eindelijk resultaat, dat Trenck, de Pandoer winnaar wordt. De film is een bezoek ten volle waard. Er zit tempo èn spanning is, zij is meeslee- pend en bont van handeling, grootsch van opzet en behandeling, afwisselend drama tisch en humoristisch, een spel van list en liefde. Kathe Dorsch, Sybille Schmitz. Hilde Weiszner, Oskar Sima en vele anderen staan Hans Albers op voortreffelijke wijze bij om deze film tot een goed einde te brengen.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2