Nieuwe uitgaven PAM BIJ DE MAANAPEN Hexduieneti VRIJDAG 4 JULI 1941 OE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 Qemengde ffieiicMen VERDRONKEN. Gisteravond omstreeks zeven uur zijn in de rivier de Waal onder de gemeente Zui- licbem twee jongens, nl. de elfjarige Koorn en de dertienjarige van Gender en bij het zwemmen verdronken. Naar hun lijken wordt gedreg. Gisteravond omstreeks kwart over 7 is de achtjarige Nellie Dullemond spelen derwijs in het Noorderkanaal te Rotterdam geraakt. Hoewel zij spoedig door een onbe kend gebleven man op het droge werd ge bracht en door den G.G.D. naar het Zieken huis Bergweg werd vervoerd, bleek zij bij aankomst te zijn overleden. DOODELIJKE AANRIJDING. Op den weg Wierden-Almelo is de 67- jarige heer A. Bijlsma, toen hij, komende uit een zijweg, op onvoorzichtige wijze den weg overstak, door een uit de richting WierdenRijssen aangereden. Met ernsti ge inwendige kneuzingen werd hij naar het algemeen ziekenhuis te Almelo over gebracht, waar hij aan de bekomen ver wondingen is overt eden. Gisteravond is in het ziekenhuis te Hee renveen overleden de 20-jarige H. Vrind uit Langezwaag, die Woensdagmiddag na bij Beetsterzwaag door de stoomtram werd aangereden en daarbij ernstig aan het hoofd werd gewond. Schipper en zijn gèzin redden zich door te water te springen. Een ernstig ongeluk, waarbij een loco motief op een schip stortte, heeft gister middag De Leek in rep en roer gebracht, meldt de „Tel." Tegen vier uur gaf de schipper J. van B., die met zijn schip „De Volharding" in de sluis te De Leek geschut was, den brug wachter het teeken, dat hij de brug wild^ passeeren. De brugwachter sloot de brug voor het verkeer af en draaide de brug om hoog, terwijl hij ook, als gewoonlijk? het sein voor de Drachtster tram, die over de brug moet rijden, op onveilig Zette. Juist toen het schip ter hoogte van de opge haalde brug was, naderde uit de richting Groningen de Drachtster tram. De machinist, S. H., zag het sein op on veilig staan en haalde de rem over. Tot zijn groote ontsteltenis echter merkte hij, dat de remmen weigerden. Onmiddellijk gaf hij tegenstoom, doch hij kon, daar de weg ter plaatse eenigszins naar beneden loopt, de locomotief, die vijf goederenwagens trok, niet meer tot stilstand brengen. De machinist sprong van de locomotief af, terwijl hij door te schreeuwen het publiek dat voor de brug stond te wachten en den schipper en zijn gezin, die zich op het dek bevonden. waarschuwde. Op het laatste moment konden de schipper, zijn vrouw en zijn twee kinderen van het schip in het water springen en zich zwemmende red den. Met een donderend lawaai stortte de locomotief op het schip, dat onmiddellijk zonk. Ook de locomotief verdween in de diepte. Een gelukkige omstandigheid was, dat de verbinding tusschen de locomotief en de goederenwagons bij het vallen afbrak. Aan het kordate optreden van den machi nist S. H. is te danken, dat dit ongeluk geen dooden heeft geëischt. Het verkeer tusschen Drachten en Groningen was eeni- ge uren gestremd. Het Schild Apologetisch Maand schrift. Uitg. der A. V. „Petrus Canisius". De eerste aflevering van den nieuwen jaargang van „Het Schild" begint ditmaal niet met een inleidend woordje van den hoofdredacteur, prof. J. P. Verhaar. Al bla derend door den inhoud vinden wij echter aan het einde van de artikelenreeks een Post Scriptum, waarin prof. Verhaar mede deelt, dat hij door ziekte geen inleidings artikel had 'kunnen schrijven en zich daar om aansluit bij het artikel van verleden jaar wel een paar honderd abonné's be- jaar niet een paar honderd abonné's be zweken, maar dat zich ook vele nieuwe le den hebben aangemeld en dat de duizen den „getrouwen" zijn gebleven. Wij slui ten ons aan bij den wensch, dat het tijd schrift zijn belangrijk apostolaat, ook in dezen moeilijken tijd, zal kunnen blijven .voortzetten, onder Gods zegenrijke be scherming. De aflevering opent met het eerste van een serie artikelen van prof. Verhaar over ,De oorspronkelijke geluksstaat van den mensch". In tijden van zware beproeving worden vele mensch en gekweld door deze spon tane vraag: waarom en vanwaar al dat lij den en verdriet? waarom laat God dit al les over ons komen? waarom heeft God geen betere wereld geschapen?" aldius luidt het in de inleiding. Dit thema is reeds herhaaldelijk in Het Schild besproken. Toch is er één gezichtspunt, dat nadere uitwerking /erdient. Herhaaldelijk wordt er en terecht op gewezen, dat de diep ste grond van alle ellende niet gezocht moet worden in een meer of minder ge brekkige schepping van God, maar primair in de menschheid-zonde, de erfzonde, waar door de wondere schoonheid van Gods scheppingsdaad ernstig verstoord werd. „En we kunnen, aldus prof. Verhaar, steu nend op de vóórchristelijke historie, zon der profetische allure zeggen, dat deze we reld-ellende nog veel grooter zou geworden zijn, als God niet in zijn eindelooze liefde zich over de gevallen menschheid ontfermd had, door haar een Verlosser te schenken". Om deze stelling te verduidelijken wil de schrijver in een paar artikelen uiteen zetten: vooreerst den oorspronkelijken ge luksstaat van den door God geschapen mensch; vervolgens de verstoring van de zen geluksstaat door Adam's zonde, die een menschheid-zonde was; ten slotte: de rampzalige gevolgen, welke uit deze fami lie-zonde voor de menschen zijn voortge komen. Vervolgens beantwoordt dr. L. Bender de vraag, of het dier rechten heeft, welk antwoord ontkennend luidt en met ver schillende bewijzen Wordt gestaafd. Tenslotte wijdt dr. M. Bruna een pieuze beschouwing aan Maria's Vreugden. De rubriek Op den Uitkijk wordt dit maal geheel in beslag genomen door prof. dr. K. Steur, die verschillende citaten geeft uit het boek van prof. dr. G. v. <L Leeuw „liturgiek". Radio-programma HET BEREIDEN VAN JAM Het voorlichtingsbureau van den voe dingsraad schrijft: Niet alleen van aard beien, framozen en bessen, maar ook van tomaten, rabarber, rozebottels, kortom van alle vruchten, zelfs van worteltjes kan men jam maken. In het algemeen heeft men voor 1 K.G. vruchten 3/4 K.G. suiker noodig, wanneer men eerst de vruchten inkookt tot 2/3 van hun volume voegt men 1 1/2 maal zooveel suiker toe als vruchten dan behoeven de vruchten slechts 5 min. te koken. Daar door blijven kleur en smaak van de vruch ten het best behouden. Thans ziet men eerder om naar metho den. waarbij weinig suiker gebruikt kan worden. Degeen, die nog over glucosestroop beschikken, kunnen deze zeer goed in de jam verwerken. Daar het conserveerend vermogen van glucosestroop geringer is dan van suiker, moet men meer toevoegèn, n.l. op 1 K.G. vruchten of 1 L. vruchten sap, 1 K.G. glucosestroop. De smaak van de jam wordt beter, wanneer men slechts een deel van de suiker door glucosestroop ver vangt. Een goede verhouding is 1 K.G. vruchten, 750 gr. glucosestroop en 250 gr. suiker. Is men niet in het bezit van glucose stroop en wil men toch minder suiker dan 3/4 van het gewicht van de vruchten ge bruiken, dan koke men een vruchtenmoes, hetwelk men in inmaakglazen nog 20 min. in-steriliseert. Hiervoor kan men zoowel weckglazen als jampotjes gebruiken. De potjes worden met de warme jam gevuld en gesloten met de bijpassende deksels met gummiringen. De deksels doen dezelfde dienst als de knippen op de infnaakfles- schen. Om te voorkomen, dat de flesschen knappen tijdens het steriliseeren wordt het het schroefdeksel eerst vast en daarna 1 slag terugdraaid. Na het steriliseeren draait men de deksels onmiddellijk vast. Oogen- schijnlijk kost deze methode veel brand stof, de jam behoeft vóór het steriliseeren echter niet ingekookt te zijn en ze is, mits goed behandeld, onbeperkten tijd houd baar. Alle inmaak moet men op een koele en donkere plaats bewaren en geregeld con troleeren, want wanneer een fout bij de ZATERDAG 5 JULI 1941 HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gramo- foonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgym nastiek 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Gramofoonmuziek 9.15 Voor de huis vrouw 9.25 Gramofoonmuziek 10.00 Hoogtepunten uit de ernstige muziekpro gramma's van deze week (opn.) 12.00 Viool met pianobegeleiding en gramofoon muziek 12.40 Almanak 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 1.00 Ensemlble Jack der Kinderen en solist 1.30 Gramofoonmuziek 2.00 Voor het ge zin 2.20 Gevarieerd concert 4.00 Bij bellezing (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting) 4.20 Zang met piano begeleiding en gramofoonmuziek 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursbe richten 5.30 Orgelspel 6.00 Gramofoon muziek 6.15 Voor den binnenschipper 6.30 Gramofoonmuziek (met toelichting) 7.00 BNO: Vragen van den dag 7.15 Klaas van Beeck en zijn orkest 7.45 Cau serie „Als ik 't voor 't zeggen had'" 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Spiegel van den dag 8.30 Orgelconcert 8.45 Zang met piano- en clavecimbelbegeleiding en gramofoonmuziek 9.15 Orgelconcert 9.30 Berichten (Engelsch) 9.45 BNO: Nieuwsberichten 10.0010.15 BNO: En- gelsche uitzending. HILVERSUM H, 301,5 M. 6.45 Gra mofoonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Gra mofoonmuziek 9.00 Concertgebouworkest (gr.pl.) 10.00 Morgenwijding (Voorbe reid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerk- comité) 10.20 Gramofoonmuziek 10.45 Cabaretprogramma 12.00 Berichten 12.15 Orgelconcert 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 1.00 Gramo foonmuziek 1.40 Voor de rijpere jeugd 2.00 Utrechtsch Stedelijk orkest (2.453.00 Voor de jeugd van het platteland) 4.00 De Ramblers en het ensemble Bandi Dalogh 5.00 Cursus „Twee zendelingen" (Voor bereid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomité) 5.15 BNO: Nieuws-, eco nomische- en beursberichten 5.30 Piano duetten en gramofoonmuziek 6.15 Klein Vrouwenkoor „Vox Jubilans" met pianobe geleiding en gr.pl. 6.45 Reportage 7.00 BNO: Groningsch praatje. 7.15 Nieuws- van de platenmarkt 7.30 Lezing „Wer kers ontmoeten elkaar" 7.45 Nieuws van de platenmarkt 8.00 BNO: Nieuwsbe richten 8.15 Vroolijke voordracht 8.30 Gevarieerd programma 9.45 BNO: Nieuwsberichten 10.00 Dagsluiting (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting) 10.0510.15 Gramofoonmu ziek. GEM. RADIO-DISTRIBUTIE BEDRIJF le programma: 6.4522.00 Hilversum I. 22.0024.00 Duitsch programma. 2e programma: 6.4522.15 Hilversum II. 22.1523.00 Hollancsch programma uit sluitend voor Radio-Centrales 23.00 24.00 Duitsch programma. 3e en 4e programma: 6.4524.00 Duitsch programma. behandeling is begaan, kan vooral in het begin snel bederf optreden. De huisvrouw, die haar inmaak wil la ten slagen, moet zorgen, dat de omgeving waarin zij werkt en het materiaal, dat zij gebruikt zéér schoon is en dat de vruch ten, die zij gebruikt gaaf en niet beschim meld of aangestoken zijn. Hierdoor wordt vermeden, dat er bacterieën schimmels of gistcellen) bij de inmaak komen, waardoor vroeg of laat bederf kan optreden. Recept van aardbeien, die niet gesteriliseerd behoeft te worden. 1 K.G. aardbeien of 1/2 K.G. aardbeien en 1/2 K.G. rabarber of 1/2 K.G. aardbeien en 1/2 K.G. aalbessen, 3/4 K.G. suiker, wat suiker, wat bessensap of citroensap. De aardbeien schoonmaken, fijndrukken en aan de kook brengen. De vruchtenmassa inkoken tot plus minus 2/3 van het loume. De suiker en het citroen- of bessensap toe voegen en de jam laten koken totdat een paar druppels, die men snel op een bord laat afkoelen niet meer vloeien. De jam zoo noodig afschuimen en heet in de potjes doen, die zorgvuldig gewasschen en met schoon (liefst gekookt) water zijn omge spoeld. De potjes zoo mogelijk vullen en afsluiten met een stukje vochtig cellopha ne, dat met een elastiekje of touwtje strak óver het potje wordt gespannen. Een scho teltje op het potje plaatsen, het geheel om- keeren en zoo af laten koelen. De Provinciale Inkoopcentrale van Akkerbouwproducten voor Zuid-Holland brengt ter algemeene kennis, dat bij bestuurs besluit van de Nederlandsche Inkoopcentrale van Akkerbouw producten, voor de provincie Zuid-Holland de volgende gren zen zijn vastgesteld van productie- en consumptiegebieden, als bedoeld in artikel 10 van het Aardappelbesluit V.V.O. 1940: PRODUCTIEGEBIED: I. Het geheele vasteland van Zuid-Holland. II. Goeree-Overflakkee. III. Voorne-Putten en Rozenburg. IV. Hoekschewaard en Tiengemeten. V. Eilanden van Dordrecht en IJsselmonde. CONSUMPTIEGEBIED I. Leiden (wordt begrensd door de gemeentegrenzen). II. 's Gravenhage, Voorburg en Rijswijk (wordt begrensd door de gemeentegrenzen). III. Delft, idem. IV. Gouda, idem. V. Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis (wordt begrensd door Heyschehaven OZ., Courzandscheweg, Waalhavenstraat, Waalhaven WZ., Waalhaven ZZ„ weg Vliegterrein OZ., Korperweg, Charloische Lagedijk, Smeetlandschedijk. Oost Varken oordscheweg, Groene Laagjesdijk, Kreekkade en verder de grens tot het Zuid- diep je, het Zuiddiepje, de grensl^n, loopende door de rivier de Maas tot de Guanofabriek te Capelle, de IJs- selmondschelaan, 's Gravenweg, Laan van Nooitgedacht, Kralingscheweg, Plaszoom tot Ceintuurbaan, Ceintuur baan tot Overschiescheweg, Schiepoldervaart tot Vijf sluizen, Vlaardingerdijk tot Vlaardinger Ambacht, ge meentegrens Vlaardingen tot het Geur, rechte lyn tot Oostpunt Rozenburg, de Linkeroever Nieuwe Maas tot Heyschehaven OZ.). VI. Dordrecht (wordt begrensd door as (midden) Merwede, volgt as ingang Merwehaven, Westoever Merwehaven, Marktstraat, loopt in Zuidelijke richting over het Wantij naar de uitmonding in het Wantij van Uitwateringsgeul, volgt die Uitwateringsgeul tot aan het gemaal Jhr. Jant- son van Erffrenten (perceel Noordendijk 207, Dordt), gaat vanaf dit gemaal Zuidwaarts door de as van Molen vliet (strekkende van den Noordendijk tot Krommedijk), loopt vervolgens door de as van de Raamkil, liggende tusschen Krommedijk en Dubbeldamscheweg, gaat daar na langs de as van den Nieuwen Waterweg, Tochtsloot en Spoorvliet (Oostzyde spoorbaan), liggende tusschen Dubbeldamscheweg en Oudedijk, volgt verder de as van de spoorvliet tusschen Oudedijk en Zuidendyk tot aan spooroverweg aan den Zuidendijk, loopt over dien over weg en gaat verder Westwaarts over de as van dien dijk en een kort gedeelte Zuidwaarts over den Dwarsweg, weer Westwaarts over de as van den Reeweg-Zuid tot aan de aanlegplaats van het 's Gravendeelscheveer; loopt vervolgens in Noordelijke richting door de as van het Mallegat,- in Noordoostelijke richting door de as van de Oude Maas en in Oostelijke richting door de as van de Merwede tot aan ingang Merwehaven). 78 DUITSCHE BESTELLINGEN IN NEDERLAND OP IJZER EN STAAL EN FABRIKATEN DAARVAN De directie van het Rijksbureau C voor IJzer en Staal maakt bekend, dat met betrekking tot opdrachten, direct of indirect van Duitsche zijde in Nederland geplaatst op ijzer en staal of op fabrikaten, geheel of gedeeltelijk van ijzer en staal, belang rijke wijziging» in de uitvoeringsbepalingen zijn aangebracht. Een uitvoerige circulaire in dit verband is reeds aan vele ondernemingen toegezonden. Belanghebbenden, welke deze circulaire nog niet hebben ontvangen, kunnen deze by het Rijksbureau aanvragen. 81 211. Als ze eindelijk in de verblijfplaats der apen aanko men, staken de anderen het gooien en geven door gebaren hun vreugde te kennen, nu zij hun vermiste vrienden te rug zien. 212. Pam wordt nu met rust gelaten en hij is daar zeer blij om, want hij kon bijna niet meer, zoo vermoeid was hij geworden. Hij gaat er even bij zitten. Vier apen blij ven echter bij hem, om hem te bewaken. FEUILLETON naar het Engelsch bewerkt door A. J. HUISMAN. 46) Daarna kwamen de prinses en Con- dit. Zij had een schikking gemaakt met de menschen, die in het huis woonden, dat zij, wanneer er een onderzoek werd ingesteld, moesten verklaren, dat zij hun dochter was. Ik weet niet of zij daar later nog sliep, maar dien nacht sliep ze er. Wij werkten een cijferschrift uit om te trachten in het geheim in contact te komen hetzij met Sir Ralph, hetzij met Lady Eileen Meredith. Zooals ik reeds zei, was geldgebrek onze grootste onaangenaamheid en wij moesten ons hoe dan ook er van zien meester te maken. Condit ging weg en ik haalde Mr. Grell over hem te vergezellen en den nacht door te brengen in het speelhol in Smike Street. Ik bleef. Ziet u, wij dachten, dat u misschien een inval in het huis zou doen, maar wij waren er niet zeker van. Wij hadden gelijk. Zooals u weet kon ik nog juist bijtijds over het dak ontvluchten en de prinses maakte dat ze weg kwam, terwijl u druk bezig was. Daarna waS het verstoppertje spelen. We beslisten dat het te gevaarlijk was uw de- dective gevangen te houden en zonden hem weg in een auto, die wij huurden. Het was gemakkelijk genoeg het nummer te verval- schen, zoodat ik niet opgespoord kon wor den. Mijn idee was het dat Mr. Grell waker op de rivier zou worden tot wij konden weggaan als matrozen. Wij trachtten door adverteeren ons doel te bereiken, maar dat mislukte. De prinses probeerde Lady Eyleen te be zoeken u weet met welk resultaat. U weet al, wat er sedert is gebeurd. Wat ik gedaan heb, spijt mij niet. Als het dooden van u of eenigen anderen man Mr. Grell had kunnen redden, zou ik geen oogenblik geaarzeld hebben. Dank je, zei Foyle droogjes. Ben je nu bereid je verklaring te laten opschrij ven door een stenograaf wat betreft de gebeurtenissen in Londen? Ik zal alles herhalen als u dat ver langt, antwoordde Ivan, zijn hoofd ophef fend. Nu u zegt dat u de onschuld van Mr. Grell wenscht te bewijzen, heb ik niets te verbergen. Want ik ben zeker dat hij on schuldig is. Vertel mij nog een ding, zei de chef. Welk verband bestaat er tusschen Pe- trovska en Grell? Waarom heeft zij zich met de zaak ingealten? Ivan spreidde zijn blanke handen uit. Dat moet u vernemen van Mr. Grell of van haar. Ik weet het niet. Foyle haalde zijn horloge te voorschijn. Mooi zoo, Ivan. Ik zal je spoedig weer zien. Intusschen zal ik iemand hier sturen om je verklaring op te nemen. Ik geloof niet, dat je er spijt,van zult hebben, dat je hebt gesproken. Goeden middag. NEGEN EN VEERTIGSTE HOOFDSTUK. Zoowel Sir Hilary Thornton als hoofdin specteur Green zaten bij Foyle's terug komst op hem te wachten. De chef wierp den hoofdinspecteur nog een vraag toe, terwijl hij zijn overjas uittrok. Ja, mijnheer, antwoordde Green. Ze is thans te Manchester Row. Wij hadden er volstrekt geen last mee. Ze kwam om half vier in een auto by de Grange en vroeg het meisje dat opendeed, naar Mr. Ellis. Het meisje bracht haar naar de zitkamer, handelend volgens mijn instructies en ik kwam bij haar en vertelde haar dat ik haar in verzekerde bewaring moest nemen. In het eerst was zij woedend, maar na eenige oogenblikken lachte zij en vroeg of Mr. Grell gepakt was. Dat was alles. Ik bracht haar regelrecht mee per trein. Zij schijnt het als een grap te beschouwen, maar zij sprak geen woord over het geval. En hoe ben je opgeschoten, Foyle?, vroeg de commissaris. De chef viel neer in een stoel. Ik zal een man sturen om een ver klaring van Ivan op te nemen, zei hij. Als het verhaal van den Rus waar is, is er veel dat voor hem pleit en ik kon er geen leugens in ontdekken. Hij verhaalde de bijzonderheden van het gesprek, dat had plaats gehad in de cel. Thorntorn noch Green spraken voor hij geëindigd had. De commissaris streek zijn snor glad. Green wreef over zijn hoofd. Grell bekende dus tegen Ivan dat hij den moord had gepleegd?, zei de laatste, Foyle niet begrijpend aanziende. U zei mij, dat hij niet de moordenaar was. Dat was hij ook niet, antwoordde de chef. Volgens Ivan was er geen bloed op zijn kleeren of op zijn handen, eenige mi nuten nadat Goldenburg was vermoord. Dat gaat mij te hoog, riep Green uit. Ik laat me hangen, als ik het begrijp. Foyle sprak fluisterend en Green's ge zicht werd de moeite waard er naar te kij ken onder het luisteren. Hij hijgde een ben geneigd te gelooven, dat onze eerste meening bij de vingerafdrukken verkeerd was. Maar men moet niets aan het toeval overlaten. Je deed het best, zelf naar Berkely Square te gaan en daar toezicht te houden. Vier mannen zijn er al. Lady Eileen heeft stellig hiermede iets uitstaan de en wij mogen haar niet uit het oog ver liezen. Green ging heen, zijn lippen gespitst, als of hij wilde fluiten, Thornton haalde zijn schouders op. En nu?, zei hij. De zaak schijnt wel op het doode punt gekomen, als Grell en de prinses koppig blijven. Ja, gaf Foyle toe. Het is een van die gevallen, waarin het jammer is, dat wij niet de Fransche methode van confrontatie kunnen toepassen. Maar wij hebben nog een pijl op onzen boog. Misschien zoudt gij met mij naar Grell willen gaan? Deze ont hullingen van Ivan maken een verschil en bevestigen vrijwel een vermoeden, dat ik had sedert mijn gesprek met Grell. De commissaris stemde toe en binnen weinig tijd liepen beiden naar het Man chester Row politiebureau. Het bureau van Bolt, den plaatselijken hoofdinspecteur, was ledig en met een bevel dat zij niet ge stoord mochten worden, traden Foyle en zijn superieur de kamer binnen. Onder ge leide van een inspecteur in uniform werd Grell binnengebracht. De chef draaide den sleutel in het slot om, Grell ging koel op zij om hem te laten passeeren. Kent u Sir Hilary Thornton?, vroeg Foyle vriendelijk. Grell boog. De commissaris stak hem de hand toe. Hoe maakt u het, Mr. Grell? Ik zou u liever onder andere omstandigheden heb ben ontmoet, maar ik verzeker u, dat de eerbied, die ik altyd voor u hebt gehad door deze ongelukkige zaak niet is verminderd. De gevangene drukte hem weifelend de hand en zijn oogen wierpen een vragen- den blik op Foyle. Dat is zeer zeker heel aardig van u, zei Grell. En een glimlach verhelderde zijn ge laat, terwijl hij er bij voegde: Ofschoon ik niet weet waardoor deze zaak uw eerbied zou kunnen vermeerde ren. Weet u het niet?, zei Foyle, nadruk- leggend op zijn woorden en den ander veelbeteekend aanziende. Stel eens dat het is omdat sedert ik u vanmorgen ver liet Ivan Abramovitch een volledige be kentenis tegen mij heeft afgelegd? Een lichte rilling van schrik ging door Grell's lichaam. Wat heeft dat met mij te maken?, voorgenomen hen in geen enkel opzicht behulpzaam te zijn. Zijn kin was even vast beraden vooruitgestoken als aie van Foyle. De krachtige wil der beide mannen had den strijd begonnen. De chef voelde al zijn kracht groeien. Hij was vast besloten den muur van onverstoorbaarheid van den an der te breken. Hij aanvaardde Grell's zwij gen als een uitdaging. Thornton liet thans zijn zachte beschaaf de stem hooren. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5