Weerbericht Burgerlijke Stand OMGEVING STADSNIEUWS VRIJDAG 4 JULI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 20 cent per week; 2.63 per kwartaal. Bij onze agenten 21 cent per week; 2.73 per kwartaal. Franco per post 3.10 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad f 0.52 per kwartaal. Losse nummers 6 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 32 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 55 cent per plaatsing, alléén Woensdag en Zaterdag. Hoofdredacteur: Th. Wilmer, Leiden. Red. Buitenland: Mr. H. Geise, Leiden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Leiden. - Red. Omgeving: L. Roozen, Leiden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Leiden. ZONS OP- EN ONDERGANG. Zon onder 10.04 uur Vrijdagavond. Zon op 5.24 uur Zaterdagochtend. MAANSTANDEN. 4 Juli: De maan komt op Vrijdag 16.53 uur en gaat Zaterdagnacht 2.50 uur onder. 5 Juli: De maan komt Zaterdag 18.09 uur op en gaat Zondagnacht 3,31 uur onder. 6 Juli: De maan komt Zondag 19.21 uur op en gaat Maandagnacht 4.21 uur onder. 7 Juli: De maan komt Maandagavond om 8.25 uur op en gaat Dinsdagochtend om 5.20 onder. 8 Juli: De maan komt Dinsdagavond te 9.20 op en gaat Woensdagmorgen te 6.24 uur onder. (Volle maan). 9 Juli: Dé maa,i komt Woensdagavond te 10.96 uur op en gaat Donderdagavond te 7.35 uur onder. 10 Juli: De maan komt Donderdagavond te 10.45 uur op en gaat Vrijdagochtend te 8.46 uur onder. 11 Juli: De maan komt Vrijdagavond om 11.17 uur op en gaat Zaterdagochtend om 6.57 uur onder. WATERTEMPERATUUR. Zweminr.: ,,De Zijl" 20.5 gr. C. Zweminr.: „Poelmeer" 20 gr. C. 0=>11 CD 110 11 CD 11 O 11 CD 11 CD 11 CD 110 11CT- Verduisteringstijden 0 Er is bepaald, dat er verduisterd pj moet worden tusschen zonsonder- U 0 gang en zonsopkomst. =j r Deze tijden zijn voor hedenavond U U en morgenochtend: q Q ZONSONDERGANG p Q 10.04 uur. - n ZONSOPKOMST Q - 5.24 uur. Q P Tusschen deze beide tijden dient Q n er dus verduisterd te worden. - On CD IIC3I! CD II CDU CD II CDII CDII CD II CD In de Nederlandsche staatscourant van gisteren is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Waterstaat, betreffende verplichte in schrijving van autobussen. Allen, die op 1 Juli 1941 houder zijn van een of meer autobussen, zijn verplicht deze vóór 10 Juli 1941 te doen inschrijven, on geacht of de autobussen al dan niet voor onmiddellijk gebruik gereed zijn. Het doen inschrijven geschiedt door in vulling en onderteekening van den inschrij vingsformulier II 1941 voor autobussen. Indien na 1 Juli 1941 een' autobus zoo danige verandering ondergaat, dat de aard van het voertuig of de vervoercapaciteit wordt gewijzigd of een andere motorbrand stof of motoraandrijving wordt gebezigd, dan wel een ingrijpende wijziging aan het onderstel wordt aangebracht, moet de hou der onverwijld mededeeling hiervan doen aan den rijksinspecteur van het verkeer, in wiens district hij wont of gevestigd is. Gelijke verplichting rust op hem, die na 1 Juli 1941 houder wordt van een autobus, alsmede op den houder van een autobus, die na 1 Juli de beschikking daarover, door welke oorzaak ook, verliest of wiens auto bus na dien datum onbruikbaar wordt. Overtreding van de voorschriften, bij dit besluit gegeven, wordt gestraft met hech tenis van ten hoogste én jaar of geldboete van ten hoogste 10.000. Motorrijtuigen, ten aanzien waarvan de overtreding is gepleegd, kunnen door den secretaris-generaal van het departement van Waterstaat verbeurd worden verklaard. Het besluit treedt in werking met ingang van 3 Juli. Voorts maakt de secretaris-generaal van het departement van Waterstaat bekend, dat de rijksinspecteurs van het verkeer aan alle hun bekende houders van autobus sen de voor de bovenbedoelde inschrijving benoodigde formulieren zullen toezenden. Allen, die op 1 Juli j.l. houder waren van één of meer autobussen en niet voor 6 Juli a.s. deze formulieren hebben ontvangen, dienen zich tot de desbetreffende rijksver keersinspectie te wenden met het verzoek om afgifte of toezending daarvan. LANDDAG IN ROLDE. Van den landdag te Rolde onder het mot to ..Bolsjewisme of boerenorde" zal de Ne derlandsche Omroep Zondag 6 Juli óver den zender Hilversum 1 van 20.1520.30 uur een reportage geven. VERGUNNINGEN OM DES NACHTS IN DE OPEN LUCHT TE VERBLIJVEN. De inspecteur der marechaussee vestigt er de aandacht op, dat in verband met de reorganisatie van het hem onderhavige wa pen is bepaald, dat de behandeling der aan vragen tot afgifte van een speciaal bewijs om zich tusschen 24 en 4 uur in de open lucht op te houden, als bedoeld in art. 4 der verordening 188/1940 van den Rijks commissaris voor het bezete Nederlandsche gebied, met ingang van 1 Juli 1941 door de districtscommandanten voor zooveel dit niet reeds eerder is geschied van de hoof den van de regelingsbureaux der voormali ge rijksveldwacht zal worden overgenomen. Aanvragen als bovenbedoeld richte men derhalve in den vervolge tot den districtscommandant der marechaussee van het district, waarin men woont, met uitzondering van de gemeenten Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage, Utrecht en Groningen, waar de aanvra gen moeten worden gericht aan den hoofdcommissaris van politie. Deze aanvragen dienen vergezeld te gaan van 2 (pas-)foto's. Heden zal de secretaris-generaal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming, prof. van Dam, voor de radio een toelichting geven op het besluit om nieuwe roosters in te voeren voor de openbare hoogere burgerscholen en gymnasia. De uitzending heeft plaats over den zender Hilversum I van 20.15 20.30 uur. RADIOCAUSERIE OVER FINLANDS VRIJHEIDSSTRIJD. Op Zondag 6 Juli spreekt van 21.15 tot 21.30 in het programma van Hilversum I de heer H. J. T. van der Vlugt over Fin- lands vrijheidsstrijd. De spreker behandelt o.a. de verhouding tusschen Finland en Rusland, voorheen en thans. BURGEMEESTERS. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken is S. C. M. Fontein Strootman tot burgemeester der gemeente Eersel be noemd. Met ingang van een nader vast te stel len datum is, aldus verneemt het „Handels blad", tot burgemeester van Heiloo be noemd de heer G. C. Bos, burgemeester van Egmond-Binnen. Te Heiloo heeft men met groote voldoening van deze benoeming kennis genomen. Te Egmond, waar de heer Bos sedert dertien jaren burgemeester was, ziet men hem noode vertrekken. De nieuwe burgemeester van Heiloo is in 1893 te Oudorp geboren, waar zijn groot vader twee-en-dertig jaar en zijn vader dertig jaar burgemeester is geweest. INSTALLATIE BURGEMEESTER AALSMEER. Onder zeer groote belangstelling is gis termiddag de nieuwe burgemeester van Aalsmeer, de heer H. W. F. Kolb, geinstal- leer d. Nadat om ongeveer drie uur de familie Kolb op het station door een commissie was verwelkomd, begaf men zich naar het gemeentehuis, waar de loco-burgemeester, de heer P. van der Meer, den nieuwen functionaris toesprak en hem den.ambts keten omhing. Vervolgens spraken nog de heer J. Alderden, het oudste lid van den gemeenteraad, de heer J. M. Wentzel, ge meente-secretaris, namens de gemeente ambtenaren, en de heer C. M. A. Koot, burgemeester van Uithoorn. Hierna sprak de heer Kolb, waarbij hij den heer van der Meer dank bracht voor zijn woorden en voor den arbeid, door hem als waarnemend burgemeester verricht. Do plechtigheid werd o.m. bijgewoond door den oud-burgemeester van Aalsmeer, den heer Kastelein, en den loco-burge meester van Noord- en Zuid-Schermer, den heer van der Laan. „DE TIJD". Met ingang van 1 dezer is de heer M. A. Cageling. hoofdredacteur van Onze Vloot en oud-hoofdredacteur van het Neder- landsch Dagblad, aan De Tijd verbonden als diplomatiek redacteur. De leider van Nationaal Front schrijft in het Nederlandsch Dagblad: „Wegens zijn benoeming in een andere belangrijke journalistieke functie, die mijn volle instemming heeft, heeft kameraad M. A. Cageling zich genoopt gezien het chef-redacteurschap van ons blad neer te leggen. Als plaatsvervangend hoofdredacteur is door mij benoemd mr. T. Volker. Ik wil bij deze gelegenheid niet nalaten don aftredenden chef-redacteur mijn har- telijken dank te betuigen voor het vele en belangrijke werk, dat hij in zijn functie aan het Nederlandsch Dagblad heeft ver richt''. Agenda LEIDEN. VERGADERINGEN, UITVOERINGEN. Zondag. R. K. Reclasseeringsvereeniging, burtauzitting St. Vincentiusgeb., Hoogl. Kerkgr. 32, 4 uur nam. Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 28 Juni 20 uur tot Zaterdag 5 Juli 8 uur waargenomen door de Apotheek Boekwijt, Ereestraat 74 Tel. 20553 en de Havèn-Apo- theek, Haven 18, Tel. 20085. Te Oégstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. LEIDEN. Geboren: Johanna d. van J. v. Putten en H. v. d. Weijdsn. Gehuwd: J. H. Gunning jm. en W. Verkoren jd. Overleden: H. Botermans m. 37 j. KATWIJK AAN DEN RIJN Tuinbouw. De droogte speelt de tuinders geweldige parten. Deze is een groote belemmering in den groei der producten. De aardappelen zwellen niet en het beschot is daardoor in het algemeen maar matig en met de prijs van heden maar loonend bij een extra ge was. Ook de jonge peen komt indet vooruit en de sla schiet te vroeg door en wordt dan waardelos. De tulpen in de zwaardere gronden kunnen slechts met groote moeite gerooid worden en kost dus extra geld. En het land moet toch op tijd leeg zijn in verband met het planten en zaaien der na- vrucht. En de tijd" gaat door! Daarom groot verlangen naar regen. LEIDSCHENDAM Aanrijding. Gistermorgen werd de melkventer H. uit de Veenestraat, die met zijn bakfiets op den Achterweg reed, door een zware melkauto aangereden. H., die zooals h ijzelf verklaarde, schrok van den hem achterop rijdenden auto, week plot seling naar het midden van den weg uit en werd toen aangereden, zoodat den chauf feur geen schuld treft. De bakfiets werd aan de linkerzijde deerlijk gehavend, doch H. kwam met den schrik vrij, zoodat het ongeluk wonderlijk goed afliep. Banden gestolen. De heeren langvin- gers te Leidschendam schijnen thans, na het pluimvee, dat eerst in trek was. lief hebberij gekregen te hebben in fietsban den. In den afgeloopen nacht hebben zij bij Van O. aan de Delftschekade van een op het erf achter de woning geparkeerd staan de bakfiets met aanhangwagen niet min der dan 4 banden gestolen; de bakfiets heb ben de heeren laten staan. De politie stelt een onderzoek in. Schouw. De schouw over de sloten, vaarten, tochten en droogmakerijen in den Tedingerbroekpolder zal gedreven worden op Maandag 14 Juli a.s. STOMPWIJK K. J. M. V. afd. L. T. Donderdagmiddag j.l. heeft voor de 2e ploeg cursisten van den melkcursus de eindles met examen plaats gehad. De jury bestond uit de consulent assistent, den heer Pos, den heer Boog- mans en den heer Groenewegen. Verder waren nog aanwezig de voormelker, de heer Anema en de heer M. C. de Lange van het melkcontrolebureau. De diploma's werden uitgereikt aan: Th. Kooter, L. v. d. Steen, W. v. d. Salm, A. v. Santen, K. v. Santen, J. Hogeveen en Fr. v. Swieten. NOQRDWIJKERHOUT Diamanten huwelijksfeest. Maandag a.s. zullen K. v. Lierop en C. Kuyper den dag herdenken, dat zij vóór 60 jaar in het' huwelijk, traden. Van vele zijden zullen op dezen dag blij ken ,van belangstelling worden gegeven aan het diamanten echtpaar, dat te midden van kinderen en kleinkinderen dit zeldzame feest mag vieren. Personalia. Voor het Mulo diploma A slaagden onze dorpsgenooten A. v. Elzakker J. van Waas, W. Oostdam, J. v. d. Berg J. Wzn. Onze plaatsgenoot P. G. Verdegaal slaagde 2 Juli voor het examen machine- schrijven te 's-Gravenhage. Opleiding ge noten door den heer G. Booij. SASSENHEIM MULO-dipIoma. Woensdag slaagden nog J. v. Waas (N'hout.), P. Edelaar (Lisse), P. Ruigrok, P. Weusten en M. v. d. Vlugt. Hiermede zijn alle leerlingen (24) van de R.K, Ulo-school (hoofd de heer Weusten) geslaagd! Teylingen. De R.K. S.V. Teylingen hield haar jaarvergadering in café „De Oude Post". De voorzitter, de heer C. Rotte veel, sprak in zijn openingswoord zijn tevredenheid uit over de resultaten van het afgeloopen jaar, welk jaar er bij den aanvang niet bepaald rooskleurig uitzag. Spr. huldigde de spelers van het eerste elftal met hun prestaties in de afgeloopen competitie, en memoreerde de nog steeds niet ideale toestand van het sportveld. In het jaarverslag van den secretaris werden o.m. de heeren Hogervorst, Homan en Goddijn gehuldigd; het verslag van den penningmeester vermeldde een batig saldo. Besloten werd het bestuur ongewijzigd te laten. Tot slot sprak kapelaan Langelaan, geestelijk adviseur. Ook hij was zeer tevreden over het afgeloopen jaar, vooral ook over Teylingen als katholieke vereeni- ging en spoorde de spelers aan er steeds voor te zorgen dat er niets op hen was aan te merken. Na sluiting bezochten allen, senioren incluis, den speeltuin. VOORHOUT Tafeltennis. De tafeltennisclub D. E. S. organiseert op Zondag 6 Juli een eigen clubtournooi, dat gehouden zal worden in de gymnastiekzaal bij de eerw. Zusters. Het belooft een schitterende sportmiddag te worden. Er zijn veel inschrijvingen ont vangen. Wij rekenen daarom op een tal rijk publiek. Men kan zich opgeven tot en met Zaterdag. Aanvang van het tournooi half twee. Ondertr ouwd: Hendrik Leijen 33 j. won. te Akersloot en Cornelia Josephina Zonneveld 31 j. O v e r 1 e de n: Maria Johanna Scheij- vaert 72 j. VOORSCHOTEN Gasvergiftiging. De gemeentelijke gasfitters v. d. B. en K. alhier geraakten tijdens een boring in de hoofdleiding bui ten bewustzijn door het in-ademen van gas. Dr. Keegstra verleende de eerste ge neeskundige hulp en met een zuurstof apparaat gelukte het beide gasfitters tot bewustzijn te brengen, waarna zij huis waarts werden vervoerd. Personalia. Bij de gehouden examens voor het Middenstandsdiploma te 's-Gra- venhage zijn geslaagd de heeren H. Fin- kenflügel en J. C. Lekkerkerker, van al hier, leerlingen van de Voorschotensche Mildenstands-avondschool. Aansluiting rioleering. Een aanvang is gemaakt met het leggen van een open baar riool in den Leidschenweg en in den Veurschenweg, terwijl eveneens dit spoe dig het geval zal zijn in de Voorstraat. Voor het aansluiten van perceelen aan de gemeentelijke rioleering is een recht ver schuldigd van 30.per aansluiting. Daar het in het belang van het werk is dat de aansluiting van de nog niet aan het open- baaiTiool aangesloten perceelen gelijktijdig met het leggen van de rioleering geschiedt, ligt het in het voornemen geen recht te heffen voor aansluiting van perceelen aan de gemeentelijke rioleering, indien deze aansluitingen worden aangebracht gelijk tijdig met het aanleggen van de openbare rioleering. Zij, die voor een gratis aan sluiting in aanmerking wenschen te komen, moeten vóór 15 Juli a.s. een daartoe strek kend verzoek indienen bij het college van B. en W. alhier. WASSENAAR Personalia. Geslaagd zijn voor het examen te Leiden voor Duitsche handels correspondentie G. Overdevest en J. Knij- nenburg en voor Engelsche 'handelscorres pondentie A. v. Esch, G. Overdevest en Jac. Zonneveld, allen leerlingen van de R.K. "Ulo-school, Kerkstraat 26, alhier. GEM. MEISJES-H. B. S. Toelatingsexamen. Alsnog geslaagd voor het toelatings examen voor de eerste klasse: M. S. E. Bakker, E. Bosma, J. E. Fuhri Snethlage, M. L. E. Horstmann, P. Jansen, A. M. Lou- werse, A. F. M. Tazelaar, W. v. d. Kolff, A. Kortenoever. Bevorderd tot de tweede klasse: D. Bleuzé, V. M. Bolman, B. H. Boot, C. B. Grullemans. A. E. Hasekamp, J. M. Ho- gewoning, C. Korswagen, J. A. van Loo, Y. Magito, E. Mieras, J. Molenbeek, J. M. Peenstra. J. H. M. Proper. C. M. Rientsma, P. W. Sölner, S. Stokvis, D. M. Teljeur, L. M. A. Verduin, C. Verhoog. Afgewezen 4. Bevorderd tot de tweede klasse: D. C. Bekkers, T. Bodde Bouman, E. Erinkman, H. M. C. Foks, L. van der Graaf, M. P. Groenewegen, J. P. Hulst, A. Huysman, A. Kloeke, A. E. van Looy, E. H. Millaard, H. C. Mulder, J. J. Nugteren, S. C. J. de Ridder, F. M. Roelofs (voorw.), A. A. van Schaik, E. Smit, C. D. C. van Strijen, G. Troost, M. A. F. Vreeburg. Afgewezen 4. Bevorderd tot de derde klasse: G. W. Algie, A. M. E. E. Bergsma, J. F. van Eek, A. H. Erlée, D. C. Gobée, J. G. C. M. Gründemann. A. C. de Haas, A. van Ko nijnenburg, M. J. Kruyt, H. E. Lammens, C. J. Lasschuit, L. M. Ligtenberg, C. J. Lod der, J. S. Peiger, J. van de Polder, N. van Schouwen, E. Verwey, H. van der Vlerk, M. E. de Vos van Steenwijk, C. L. D. C. Woldring v. d. Hoop, H. T. Zekveld. Afgewezen 1. Bevorderd tot de derde klasse: C. Baas, L. R. Berkenbosch, J. F. Boom (Annie), M. E. M. Boom (Rie), T. Th. T. Brunsveld Keiser, W. H. L. Dagniaux, J. J. van Dissel, S. C. van Dorsten, F. M. E. Klaassen, M. S. Kruyt, A. H. Kuiper (voorw.). E. C. S. Langhout, E. A. Ocht- man, E. Ponsen, H. Schootemeyer, D. F. A. de Smit, E. M. J. Timmerman, A. M. M. Velthuys, P. Blind, J. C. van Dorsten. Afgewezen 3. Bevorderd tot de vierde klasse A: A. Albers, M. E. van den Bent, J. M. C. Blind, G. A. M. Boon, A. E. Cool, C. van Ginkel, A. J. Henrard, V. M. James, A. A. J. Manders. M. Th. N. Plouvièr, J. C. van Rijnbach, E. P. Schlagwein, E. Scholtz, E. M. W. Sölher, R. C. M. Sormani, D. A. L. van Til, J. W. E. Vink. J. J. van Wijngaar den, C. D. de Ferracte, H. de Lange. Afgewezen geen. Bevorderd tot de vierde klasse A: L. Blom, J. de Boer, Q. Buurman, C. M. Fles, A. van der Graaf, M. van der Graaf, J. E. Hovius, A. G. G. Izaks, J. S. Key, G. E. Knoppert, A. M. Leeuwenburg, M. C. Minnee, D. Punt, E. de la Rie, N. H. de Roo, M. A. van Schaik, A. P. C. M. Ver haak, J. M. C. Vijgen, M. A. van Waard, G. T. A. van der Woude, M. J. Wijnbeek. Afgewezen geen. Bevorderd tot de vierde klasse B: A. Ciggaar, H. M. Cool, A. van Dam, S. A. Demmink, A. van Dorsten, E. J. Drie huizen, A. A. Dullemond, R. P. Gelijns, G. C. Goedkoop, A. Harts, H. A. Jelgersma, W. E. Knetemann, M. C. Lagaay, J. M. Ma gito, F. Niiholt, A. M. Scheer, P. J. van Tussenbroek, R. A. R. van Viarfen, M. Weyermans. Afgewezen geen. Bevorderd tot de vijfde klasse A: E. C. Bakhuizen van den Brink, A. H. D. Begeer, S. I. H. Bentfort van Valkenburg, N. C. Bungenberg de Jong, L. M. ten Cate Brouwer, C. J. van den Heuvel, C. Hopman, C. C. M. Lindenbergh, M. J. Nauta, M. J. Olivier, C. C. T. M. Rees van den Ende, D. Riensma, W. J. M. Rückert, D. Th. Schel- 1 ekens, G. Spiecker, M. G. Taconis, C. M. Versieyen, L. S. van de Vijver, E. K. van Dam (voorw.). Afgewezen geen. Bevorderd tot de vijfde klasse A: A. Blitz, J. Cupedo, Y. B. de Groot, M. T. V. de Haan, H. G. Heynes, E. van der Hoogt. G. J. van Ingen Schenau, C. van dei- Kloot. M. M. Kooiman, W. Kuyntjes, D. H. M. van Leeuwen, S. M. Meyering. A. M. Renaud, J. C. Renssen, J. J. Simmermans, W. van der Sluys, H. W. van Wijk, E. Zand vliet, E. Zierfuss. Afgewezen geen. Bevorderd tot de vijfde klasse B.: A. de Blanken, C. Bleuzé, R. Blitz, H. Brands. E. K. P. Cool, M. H. Hageman, H. C. Happel G. van Leeuwen, T. van der Linden, P. -J. Olthof, C. Ph. E. M. Plou vièr, C. C. Poutsma, P. A. Reekers, J. T. Sandberg en A. A. M. Schrandt. Afgewezen 1. Bevorderd tot de zesde klasse B.: H. A. J. Abbinga. N. Dekker, M. H. Fuhri Snethlage (Rita), E. P. de Haas, J. A. Holc- keling, L. A. C. Hooymans, A. J. Jonkers, M. G. J. Manders, D. E. Smit, M. A. L. Thuis, A. van der Valk, W. Zwart, M. J. Baagenberg de Jong, en A. H. Zeyger. Afgewezen geen. EXAMEN L.O. Aan de Ohr. Kweekschool alhier zijn ge slaagd' voor het akte-examen L.O.: D. van Eik Wassenaar, M. Groeneveld' Leiden, A. van der Niet Noordwij'k en J. Plante Al phen aan den Rijn. Voor het examen bouwkundig opzichter slaagde te Rotterdam de heer J. G. Impel- mans alhier. Er zijn heel wat handen in beweging ge bracht voor den Kinderteekenwedstrijd, welke de firma Vroom en Dreesmann eenige maanden geleden organiseerde. De deelname ervoor ibleek verrassend groot en het aantal inzendingen overtrof verre de verwachtingen. Ongezien mo gen we tevens wel aannemen, dat heel wat kinderen voornemens zijn geweest ook mede te doen, maar hun pogingen niet met het igewensohte succes bekroond zagen en tenslotte geen teekening inzonden. Thans is de 'beslissing over de ingezon den teekeningen daar: het publiek heeft geoordeeld en het mag tot eere van Koning Puibliek gezegd worden, dat ook dezerzijds de 'belangstelling lang niet onbevredigend was, temeer niet, omdat gevraagd werd dertig prijzen, tien in elke 'klasse, aan te wijzen. Dat dit voor velen een al te moei lijke opgave was, blijkt wel hieruit, dat zij hun biljetten slechts ten deele invulden en daardoor 'het gansche biljet ongeldig maakten. Voorts waren er nog velen, die de „bekroonde" nummers in verkeerde categorieën plaatsten, zoodat ook deze als ongeldig terzijde moesten worden gelegd. Daardoor kwam het, dat men van de 381 beoordeelingsinzendingen er tenslotte on geveer honderd als ongeldig terzijde moest leggen. Intusschen hebben de inzenders gezorgd, dat deigenen, die met het uitzoeken der be- oordeelingen belast waren, en in de eerste plaats de reclamechef der fa. V. en D., de heer J. F. M. Polman, gedurende niet minder dan vier dagen de handen vol werk hebben gehad. Dit werk werd bovendien waar noodig gecontroleerd door een door de firma V. en D. daartoe uitgenoodigde commissie van dames en heeren, die niet alleen van het overvloedige tentoonstellingswerk, maar ook van de 'beoordeelings-puzzle wel zoo veel hebben opgedaan, dat zij overtuigd werden, dat de firma Vroom en Dreesmann de manier kent, om het publiek tot zich te trekken. De dames en heeren der com missie hebben intusschen eenige aangena me dagen bij V. en D. doorgebracht en heb ben daarbij den indruk gekregen, dat er serieus gewerkt werd, zoodat de prijswin naars zoowel als de niet-prijswinnaars ge rust kunnen zijn. Is het van den eenen kant jammer, dat er 'betrekkelijk heel weinig origineel werk te zien was, aan den anderen kant mag ook gezegd worden, dat er ongetwijfeld knap teekenwerk bij is. De prijzen zijn thans bekend. Men zie daarvoor de advertentierubriek. Voorts zijn er nog ©ereprijzen toegekend aan die inzendingen, welke door een aparte commissie van deskundigen aan de beste werden beoordeeld. Het oordeel van de deskundigen commissie was op een geheel anderen, leest geschoeid dan dit van het publiek, zoodat geen enkele teekening eenzelfde beoordeeling kreeg. Dan zijn er nog troostprijzen en voorts prijzen voor alle inzenders, die hun stem uitbrachten op de inzendingen, die met een eersten prijs bekroond werden. De tentoonstelling met den uitslag der beoordeeling zal nog tot 12 Juli geopend zijn, zoodat het piubliek nog een week in de gelegenheid is de resultaten nader te beschouwen. ACADEMISCH ZIEKENHUIS. Aan het jaarverslag over 1940 is 'het vol gende ontleend: Het jaar 140, het eerste oorlogsjaar, heeft ook het Academisch Ziekenhuis voor tal van moeilijkheden geplaatst, welke, dank zij een goede samenwerking, alle konden worden overwonnen. Het was mogelijk in zeer korten tijd een groot aantal verpleegden te ontslaan om plaats te maken voor militaire en burger oorlogsgewonden. Deze laatsten waren hoofdzakelijk afkomstig uit de gemeente Valkenburg en de onmiddellijke omgeving van Leidien. In den loop van 1940 werden verpleegd: 477 Nederlandsche militairen, 169 Duit- sche militairen en 5§ burger oorlogsgewon den. Het totaal aantal opgenomen patiënten, is iets minder dan het- vorige jaar; n.l. in 1940 8353 patiënten tegen in 1939 8442 patiënten. Het aantal verpleegdagen steeg van 178994 in 1939 tot 183721. De ontvangsten aan verpleeggelden be droegen f 377.294 tegen f 328.246, in 1939. Op de röntgenafdeeling werden röntge- nologisch onderzocht 8387 patiënten; ver vaardigd werden 31050 röntgenogrammen. Met röntgenstralen werden 'behandeld 390 nieuwe patiënten; radiumbehandeling werd toegepast bij 61 patiënten. De ont vangsten uit dien hoofde bedroegen plm. f 22.063.73 tegenover f 22.656.88 in 1939. Het aantal nieuwe patiënten, dat ziph voor poliklinisch onderzoek aanmeldde, bedroeg 28787. De personeele uitgaven bedroegen plm. f 470.879.08 of f 2464.09 minder dan in 1939. De materieele uitgaven zijn gestegen van f 376.05.19 in 1939 met f 42.097.68 tot f 418.142.87. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g e n: 1684. H. Regeer, Leiden Marislaan 23, handel in diverse koopmans goederen. De eigenaar van bovengenoemde zaak heeft deze ondergebracht in de opge richte "zaak der firma Annaars en Regeer gevestigd te Alphen a. d. Rijn, vennooten A. J. Annaars en H. Regeer, ingaande 15 Juli 1941. 6244. Drukkerij Dekker en Co., Noord- wijk a. Zee, Hoofdstraat 43. De bepalingen der vennootschap ten aanzien van derden zijn gewijzigd.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2