tDuikfraot- en CucfUactie BINNENLAND Letteren en Kunst DONDERDAG 3 JULI 1941 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 Bultenlandsche Berichten Met bommen en torpedo's Omtrent den strij'd in het Westen meldt het Duitsche weermachtsbericht van gis ternamiddag het volgende: In den strijd tegen Engeland hebben duikbooten in het Noorden van den Atlan- tischen Oceaan en ten Westen van Afri ka zeven vijandelijke koopvaarders met een gezamenlijken inhoud van 40.200 ton tot zinken gebracht. Een ander stoomschip werd in een artilleriegevecht beschadigd. Gevechtsvliegtuigen hebben in de wate ren om Engeland en op den Atlantischen Oceaan drie koopvaarders met een geza menlijken inhoud van 11.500 ton vernie tigd en een groot vrachtschip ernstig be schadigd. Andere gevechtsvliegtuigen heb ben in den afgeloopen nacht een aantal havens aan de Oost-, Zuid-Oost en Zuid- Westkust van Engeland met zware bom men bestookt. Voor de kust van Noord-Afrika hebben Duitsche en Italiaansche gevechtsvliegtui gen op 30 Juni twee koopvaarders tot zin ken gebracht. Een lichte Britsche kruiser en twee torpedobootjagers werden door bommen getroffen. Gisteren overdag heb ben Duitsche gevechtsvliegtuigen en stu ka's in de haven van Tobroek twee koop vaardijschepen vernietigd. Zij verwoestten pakhuizen en brachten luchtafweerbatte- rijen van den vijand tot zwijgen. In den nacht van 30 Juni op 1 Juli heeft een sterke afdeeling Duitsche gevechts vliegtuigen opnieuw de Britsche vlootbasis Alexandrië gebombardeerd. In de haven wijk en in militaire installaties braken groote branden uit. Vijandelijke pogingen om het bezette ge bied aan het Kanaal aan te vallen misluk ten met zware verliezen voor den vijand, evenals een aanval van enkele vliegtuigen tot in de streek van Hamburg. Vijf Brit sche vliegtuigen werden neergeschoten door jagers en afweergeschut, twee door marinegeschut, een door een patrouille vaartuig. Gedurende den nacht zijn aan de Kanaalkust nog twee Britsche ge vechtsvliegtuigen door luchtafweergeschut neergehaald. In den afgeloopen nacht zijn geen vijan delijke vliegtuigen boven Duitsch gebied verschenen. Op 27 Juni heeft kapitein Balthasar zijn 39ste en 40ste overwinning in de lucht be haald; eerste luitenant Lessmann behaal de op 30 Juni zijn 21ste en 22ste overwin ning in de lucht. Bij den aanval op Riga heeft zich de commandant van een regi ment infanterie, kolonel Lasch, door per soonlijke dapperheid bijzonder onderschei den. De Britsche minister van buitenlandsche zaken Eden heeft gisteren in het Lagerhuis op een desbetreffende vraag medegedeeld, dat ten eerste: „de diplomatieke betrekkin gen tusschen Groot-Brittannië en Zweden normaal blijven" en dat ten tweede: „de Britsche regeering de tegenwoordige be trekkingen met Finland handhaaft". Voorts verklaarde Eden, dat de Zweed- sche regeering Groot-Brittannië in kennis heeft gesteld van haar besluit om een Duitsche divisie toe te staan door Zweden te trekken. Groot-Brittannië. zoo zeide Eden, heeft Zweden voorstellen gedaan. Op het oogenblik had Eden geen andere verklaring af te leggen. DE OVERPLAATSING VAN GENERAAL WAVELL BERLIJN TOONT WEINIG BELANG STELLING. De verplaatsingen van de Britsche gene raals Wavell en Auchinleck beschouwt men, zoo vernemen wij van welingelichte zijde te Berlijn, in politieke kringen der Rijks hoofdstad met gelatenheid. Men wijst erop, dat generaal Wavell, die thans naar Britsch- Indië is overgeplaatst, reeds een schrik wekkende lijst van ongeschiktheid en mili taire mislukkingen bezit en men laat het aan den anderen kant in het midden, welke Indische methoden generaal Auchinleck naar het naburige Oosten zal medebrengen. Wij hebben den indruk, dat de blinde is uit gewisseld voor den lamme, aldus zeide men gisteren in de Wilhelmstrasse. Mutaties van deze soort raken Berlijnsche politieke krin gen slechts zeer weinig, want zij raken naar de meening van deze kringen niet het principieele. Wanneer generaal Wavell, zoo verklaarde men in de Wilhelmstrasse, thans zijn vingers in Britsch-Indië in de militaire machine wil steken, dan ziet men van Duitsche zijde de dingen met optimis me tegemoet. De aflossing van generaal Wavell door generaal Auchinleck acht de Berlijnsche pers kenmerkend voor de stemming, die in Londen heerscht als gevolg van de Duit sche successen. De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft, dat de naam Wavell een program voor En geland is geweest, waarop men alle hoop had gesteld. Het blad herinnert eraan, dat Wavell na een serie mislukkingen door Churchill is aangezet om een actie tegen Solloem te ondernemen. Voor Solloem stortte echter de kracht van Wavell ineen. Bijzonder kenmerkend acht het blad de benoeming van minister Lyttelton tot ver tegenwoordiger van het kabinet-Churchill in het Naburige Oosten. „Een zoogenaamde politicus, die pas enkele maanden geleden uit de City is gehaald, moet thans het pres tige herstellen en Churchill offert zonder erbarmen den door hem zelf geinspireerden generaal op". De Berliner Börsenzeitung trekt uit dit feit de conclusie, dat Wavell in ongenade is gevallen en dat zijn „napoleontische" loopbaan in het midden-Oosten bezegeld is. „Wavell gaat weliswaar", zoo schrijft het blad, „doch zijn vertrek kan niet verhelen, dat degene, die in feite verslagen is, Chur- chell heet". REACTIES IN DE AMERIKAANSCHE PERS. De New Yorksche ochtendbladen publi ceerden in sensationeelen opmaak de over plaatsing van generaal Wavell naar Britsch Ir.dië en putten zich uit in gissingen over de motieven voor deze belangrijke mutatie. De Londensche correspondent van New York Times schrijft over de reactie in Engeland en meldt, dat de verandering een ernstige schok voor het Britsche publiek en vooral voor het leger moet zijn. De cor respondent achtt het zeer opmerkelijk, dat van officieele zijde geen motief is opge geven. Wat ook de Teden mag zijn. aldus vervolgt hij, aan de oppervlakte gelijkt dit alles ongetwijfeld op een wegsturen van den gevierden generaal. De New York Times acht het aanneme lijk, dat Churchill met Wavell slechte er varingen heeft gehad en daarom liever met Auchinleck samenwerkt. United Press meldt, dat Wavell verscheidene malen on- eenigheid met het Britsche kabinet gehad heeft. Zoo heeft hij zich verzet tegen het zenden van een expeditieleger naar Grie kenland. Het coihmando in Britsch-Indië is er een van den tweeden rang. De correspondent van de New York He rald Tribune meent eveneens, dat de En- gelschen de overplaatsing van Wavell moe ten zien als een afdanking, temeer, omdat dè generaal na den Libyschen veldtocht met loftuitingen overstelpt werd. In mi litaire kringen echter geeft men, aldus deze correspondent, de verzekering, dat Wa vell alleen is overgeplaatst met het oog op zijn oververmoeidheid na vijf groote veld tochten. DE HOUDING VAN TOKIO BESLUITEN VAN HISTORISCHE BETEEKENIS. De gistermorgen vroeg gehouden keizer lijke conferentie te Tokio wordt door de Japansche avondbladen als een vergade ring van historische beteekenis genoemd. De bladen wijzen er op, dat dit de vierde keizerlijke conferentie was sedert het uit breken van het conflict met China. Naar Domei meldt, zullen de gisteren ge nomen besluiten successievelijk in daden worden omgezet. Vooral op het gebied der binnenlandsche politiek zijn onmiddellijke maatregelen te verwachten, die overeen stemmen met de eischen van den oorlogs tijd. Domei meldt verder, dat de ambas- ;adeurs van Duitschland en Italië voor een .belangrijke bespreking" bij den minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, zijn geweest. Ook de Sovjetambassadeur heeft later een bezoek aan Matsoeoka gebracht. De Japansche pers beveelt de regeering in snel te beslissen, daar de natie een op lossing van de meest brandende vraag stukken wenscht. De Japansche minister van buitenland sche zaken, Matsoeoka, zal de nieuwe di plomatieke situatie als gevolg van de Duitsch-bolsjewistische vijandelijkheden behandelen op een hedenmiddag om half twee te houden bijeenkomst van den Ge heimen Raad met de regeering, waar ook de keizer tegenwoordig zal zijn. De minister van oorlog, Tojo, zal de nieu we gebeurtenissen van militair standpunt uiteenzetten. DE STRIJD IN SYRIË BEIROET HEFTIG GEBOMBARDEERD. Met betrekking tot den toestand in Sy rië is gisteren in militaire kringen te Vi chy verklaard, dat van Britsche zijde een reorganisatie van de strategische plannen is waar te nemen. Men krijgt hier den in druk, dat de gevechten in Syrië spo beslist zullen zijn. Ten aanzien van de Engelsche luchtaan vallen op Beiroet op Dinsdagavond ver neemt men, dat geweldige hoeveelheden brand- en brisantbommen zonder onder scheid op alle deelen van de stad zijn neer geworpen. Nauwkeurige opgaven onder de ontstane schade en de slachtoffers zijn nog niet ontvangen. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. Het Fransche legerbericht van gisteren meldde: De laatste 24 uur hebben de Britsche strijdkrachten zich groote moeite getroost in de Syrische woestijn. Ondanks woeden de aanvallen op Palmyra blijft het Fran sche garnizoen standhouden. Een nieuwe gemotoriseerde Britsche colonne van groo te sterkte, die van Irak langs den Euphraat is gerukt, heeft contact gekregen met Fransche afdeelingen, die Deir es Tsor verdedigen. In het Zuiden van den Libanon hebben de Fransche strijdkrachten Britsche voor posten, die opgetrokken waren in de om geving van Djezzin, tot den terugtocht ge dwongen. In de omgeving van Merz-Ajoem en aan de kust heerscht aan weerskanten artille rie-bedrijvigheid. Het Fransche luchtwapen zet zijn bom aanvallen op de vijandelijke troepenafdee lingen voort, voornamelijk in den sector van Palmyra. Het Britsche luchtwapen heeft weer bomaanvallen op Beiroet on dernomen in den afgeloopen nacht. De En- gelschen wierpen hun bommen op particu liere huizen en op de haven. Onder de burgerbevolking enkele dooden. HITTEGOLF IN NEW-YORK. De hittegolf, welke reeds langer dan een week duurt, heeft thans de Oostkust der Vereenigde Staten en New York bereikt, waar een maximum temperatuur voor dit jaar van 35 gr. Celsius in de schaduw ge constateerd werd. Door het groote vochtge halte van de lucht is het leven in de groote stad practisch onverdraaglijk geworden. Gisteren zijn weer vier personen door de warmte bevangen en bezweken. ONTZAGLIJKE SCHADE TE SOFIA DOOR DE HAGELSLAG. De zware hagelslag, die Dinsdag de Bul- gaarsche hoofdstad en enkele omliggende dorpen heeft geteisterd, heeft onherstel bare schade aangericht. Alleen in het centrum der stad werden reeds tienduizenden ruiten verbrijzeld. Omstreeks duizend kelderwoningen zijn overstroomd en moesten ten deele worden ontruimd. Vele meruschen zijn gekwetst door de groote hagelsteenen en door glas splinters. GEZIN MET 25 KINDEREN. De Spaansche staat heeft dezer dagen 110.000 peseta's als premie onder de kin derrijkste gezinnen verdeeld. De twee na tionale prijzen vielen ten deel aan een gezin met 25 kinderen en een met 19, van wie er nog 16 in leven zijn. Bovendien hebben de beide kinderrijkste gezinnen in iedere pro vincie nog een prijs gekregen. Het record houdt een gezin in Santander met 25 kinderen. Daarop volgt een gezin te Salamanca met 22 spruiten. Te Madrid is het maximum 16. KAZERNE VAN POLITIEBATALJON AMSTERDAM OFFICIEEL IN GEBRUIK GENOMEN Met eenig zij het door de tijdsomstan digheden bescheiden gehouden officieel vertoon is gisteren de kazerne van het poli tiebataljon Amsterdam, op den hoek van de Ferdinand Bolstraat en het Cornelis Troost plein, in gebruik genomen. Ter gelegenheid hiervan heeft het bataljon, alsmede een aan tal andere afdeelingen der hoofdstedelijke politie, een défilé gehouden voor Duitsche en Nederlandsche politie- eh justitie-autori- teiten, in den namiddag gevolgd door een marsch door de stad. De deze en het volgende jaar door te voeren reorganisatie brengt mede, dat de politie van de grootste zes steden van ons land: Amsterdam, Rotterdam, den Haag, Utrecht, Groningen en Eindhoven, rijkspo litie wordt, onder de hoofdleiding van den inspecteur-generaal der Nederlandsche po litie. Het half Mei j.l. opgerichte politie-batal- jon is voornamelijk te beschouwen als een uitgebreide voortgezette opleiding voor politieagent, d.w.z., dat degenen, die voor plaatsing in aanmerking komen en aan de exameneischen hebben voldaan, hier gedu rende zes jaren instructie en onderwijs ont vangen. De lessen en oefeningen omvatten: exer citie, straatgevecht (w.o. klewang-scher men), schieten, gasbeschermingsdienst, po- litiekennis, motorkennis, Duitsch, projectie- teekenen (situatieschetsen bij verkeerson gevallen), sport (w.o. jiu-jitsu, schermen, zwemmen), zang, afstandsmarschen en in- doortraining. Dit geschiedt in de kazerne, waar de on- gehuwden ook slapen (de gehuwden slechts, wanneer zij piketdienst hebben). Na deze eerste zes jaren gaan de agenten over in verschillende takken van dienst, om, na weer zes jaar, geplaatst te worden bij de recherche of de gendarmerie. De manschappen van het politiebataljon doen nimmer alleen straatdienst, doch steeds in groepsverband, onder leiding van een po- litie-officier, voor speciale opdrachten, wel ke den inzet van een groot aantal politie mannen tegelijk noodig maken. Het bataljon in zijn huidige samenstel ling bestaat, wat de manschappen betreft, geheel uit nieuw personeel. Allen oud-mili tairen uit den jongsten mobilisatietijd. Aan vankelijk bedroeg hun aantal 380, doch dit is teruggeloopen tot 232. Vele hier te lande gevestigde werk gevers verkeeren in de meening, dat zij voor het doen verrichten van arbeid door arbeidskrachten van Duitsche nationaliteit, geen werkvergunning als bedoeld in de wet van den 16en Mei 1934 (staatsblad no. 257), tot regeling van het verrichten van arbeid door vreemdelingen, meer noodig hebben. De aandacht wordt erop gevestigd, dat deze opvatting niet juist is. Bovengenoem de wet is nog steeds van kracht, zoodat iedere werkgever, die arbeid laat verrich ten door een vreemdeling, van welke na tionaliteit ook, in het bezit dient te zijn van een werkvergunning. Deze wordt na bcoordeeling door de Duitsche autoriteiten, afgegeven door den wnd. directeur-gene raal van het Rijksarbeidsbureau, Raamweg 90, te 's-Gravenhage, aan wien alle aan vragen om werkvergunning of verlenging daar van gezonden moeien worden. ONTWERP-REGELING ARBEIDS VOORWAARDEN HOTEL-, CAFé-, RESTAURANT- EN CAFETARIABEDRIJF De persdienst van het N.V.V. meldt: De ontwerp regeling arbeidsvoorwaarden voor het hotel-, café-, restaurant- en cafetaria- bedrijf schept voor het geheele personeel een rechtspositie. Vele, reeds jaren be staande misstanden worden opgeruimd. Het ontwerp ligt thans op de verschillen de bureelen van de districtshoofden der arbeidsinspectie ter inzage. Belanghebben den kunnen, eventueele bezwaren schrifte lijk indienen bij het college van Rijksbe middelaars en wel tot 5 Juli 1941. Aan vankelijk sloot de termijn op 28 Juni. Na een onderzoek der ingekomen bezwaar schriften zal het college van Rijksbemidde laars zoo spoedig mogelijk een beslissing nemen. DE GEESTELIJKHEID IN DE OOSTZEESTATEN. Volgens de tot dusver uit de Oostzee- staten ontvangen berichten, die de Duit sche katholieke bisschoppen hebben be reikt door bemiddeling van den Litau- schen clerus, is het aantal vermiste katho- liege geestelijken in deze beide landen van .350 tot 583 gestegen. Naar hun lot wordt een onderzoek ingesteld, dat overigens voorloopig slechts kan geschieden in de door de Duitsche troepen bezette gebieden. De Sovjets hebben erkend, dat zeventien katholieke geestelijken doodgeschoten zijri. Naar hun graven wordt nog gezocht. ƒ4500.— BOETE WEGENS PRIJS- VERHOOGING. Afbetalingsmagazijn wilde extra-risico premie verkrijgen. Een N.V. te 's-Gravenhage, welke ook in eenige andere steden afbetalingsmagazijnen exploiteert, had omstreeks Juni 1940 ver schillende goederen uit ouden- voorraad met ongeveer tien pet. in prijs verhoogd. Daarna had men in Januari en Februari 1941 van enkele artikelen opnieuw den prijs verhoogd. Vooral tapijten, kleeden en dekens werden duurder verkocht dan vóór 10 Mei 1940. Volgens de verklaringen van den direc teur, Van B., was de bedoeling van deze prijsverhoogingen, een extra-risico-premie te verkrijgen. Het debiteuren-risico zou onder de huidige omstandigheden voor een afbetalingsmagazijn aanmerkelijk grooter zijn geworden. De inspecteur voor de prijsbeheersching te 's-Gravenhage stelde hier tegenover, dat elke prijsverhooging op een wettelijken maatregel moet steunen of de goedkeuring van een bevoegde instantie behoeft. Daar een dergelijke toestemming hier ontbrak, was een overtreding geschied van de Prij- zenbeschikking 1940. De accountantsdienst van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart becijferde de gemaakte extra-winst en hiermede rekening houdend, legde de in specteur voor de prijsbeheersching de N.V. een boete van 4500 op. Wegens frauduleus slachten. Te Rosmalen werd wegens verdacht frauduleus slachten van varkens en rund vee de landbouwer J. van C., aldaar, in arrest gesteld. Zijn geheele veestapel, be staande uit rundvee, varkens, kippen, enz., werd in beslag genomen en op de markt te 's Hertogenbosch geveild. Naar we vernemen, is de landbouwer van C. eenigen tijd geleden wegens het zelfde geval, veroordeeld tot een hooge geldboete. BEDRIJFSRAAD VOOR HET BLOEMBOLLENBEDRIJF. Advies aan de werkgevers. De Bedrijfsraad voor het Bloembollen- bedrijf heeft krachtens besluit van zijn jongste vergadering een advies uitgebracht aan alle werkgevers in het bloembollenbe- drijf om het namiddagschaft, waartegen in verband met de broodrantsoeneering in het algemeen bezwaren zijn gerezen, te doen vervallen en de werktijd des middags vast te stellen van 1 6 uur. Aan de Werkgeversorganisaties werd ver zocht de naleving van dit advies bij hun leden warm aan te bevelen. In zijn nadere motiveering van het voor stel wijst de Bedrijfsraad er op, dat gelet op de veelal inspannende en zwaren arbeid in het bloembollenbedrijf bij de huidige verminderde voeding bijzonder veel van het uithoudingsvermogen van de arbeiders wordt gevraagd. De raad is overtuigd van den goeden wil der werkgevers om waar mogelijk de arbei ders in deze tegemoet te komen en ver trouwt dan ook op een algemeene doorvoe ring van zijn voorstel, waardoor zou wor den bereikt, dat de arbeiders na 6 uur met hun huisgenooten gezamenlijk de maaltijd kunnen gebruiken, hetgeen bovendien een zoo economisch mogelijke aanwending van de vastgestelde rantsoenen zou bevorderen. De voorgestelde wijziging, welke contrac tueel mogelijk is, zal naar het oordeel van de Bedrijfsraad ten zeerste door de ar beiders worden gewaardeerd. Anderzijds zal zij onder de huidige omstandigheden de arbeidsintensiviteit ten goede kunnen ko men, waardoor ook het verschil van Y uur geen bezwaren voor de werkgevers be hoeft mede te brengen. De Raad spoort dan ook de werkgevers aan om uniform de arbeidsdag vast te stel len van 66 uur, met een voormiddag- schaft van y« uur en een middagschaft van 1% uur. DE C.A.O. IN DE SCHOENENINDUSTRIE Het college van rijksbemiddelaars heeft algemeen verbindend verklaard het gewij zigde artikel 11 (beoogende een verhoo ging van de toelagen) van de collectieve arbeidsovereenkomst in de schoenindustrie. De Staatscourant van 1 Juli bevat een beschikking van den secretaris-generaal van Sociale Zaken betreffende den arbeid in melk-, .boter- en kaasfabrieken. GROOTMEESTERS VAN HET PENSEEL. Een Jan van Goyen voor 50.000, een Frans Hals voor 69.000, een Rembrandt voor ƒ135.000 verkocht. Op een kunstveiling in Den Haag werd een prachtig werk van Jan van Goyen: „Gezicht van Nijmegen en de Waal'' voor 50.000 verkocht. De „Mulat met de drink kroes" van Frans Hals ging voor f 69.000. En les best een mansportret van Rem brandt van Rijn bracht 135.000 op. Het aanvangsbod der drie meesterstuk ken was 15.000, 15.000 en 60.000 ge weest. Duitschers, Noren, Finnen, Denen, Slowaken, Hongaren, Roemenen, Itali anen en Spanjaarden strijden gemeen schappelijk tegen het bolsjewisme, den vijand van de wereld. Waar blijft Nederland OMZETBELASTING EN PRIJZEN In verband met het in werking treden van de nieuwe regeling van de omzet belasting maakt de gemachtigde voor de prijzen bekend, dat een ieder, die omzet belasting verschuldigd is, boven den wette lijk toelaatbaren prijs voor waren en dien sten mag berekenen het bedrag, waarmede de nieuwe omzetbelasting de oude tot 1 Juli 1941 geheven omzetbelasting over treft, of het bedrag, dat voor het eerst als nieuwe omzetbelasting wordt geheven. Een en ander geldt niet voor brood en peulvruchten. Het verbod tot het in rekening brengen van omzetbelasting op tabaksproducten blijft voorloopig nog ongewijzigd van kracht. De tot 1 Juli toelaatbare prijs moet, wanneer thans minder omzetbelasting ver schuldigd is dan tot dusverre, dienover eenkomstig worden verlaagd. Door berekening van op grond van het vorenstaande in rekening gebrachte prijs verhoogingen is toegestaan aan die weder- verkoopers, die goederen van anderen be trekken en deze goederen, zonder ze te be- of verwerken, doorverkoopen. Verlagingen van den inkoopprijs, welke op grond van het bovenstaande plaats vin den, moeten in de verkoopprijzen tot uit drukking worden gebracht. Uit het vorenstaande volgt derhalve, dat het aan fabrikanten en in het algemeen hun, die goederen be- of verwerken, niet is toegestaan de op hun inkoopsprijzen druk kende omzetbelasting in de verkoop prijzen hunner eindproducten tot uitdruk king te brengen. Wanneer afrondingen noodzakelijk zijn moeten deze naar beneden geschieden. Z. H. Exc. Mgr. Lemmens, bisschop van Roermond, bracht deze week onverwacht bezoek aan het woonwagenkamp te Maastricht (Het Zuiden) De strijd in het Oosten. Een der vele Sovjet-bommenwerpers, welke tijdens de feWe gevechten de superioriteit van het Duitsche luchtwapen moesten erkennen (Atlantic-Holland)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6