DONDERDAG 3 JULI 1941 DE LEID3CHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 QemmtydeffiewcMen PAARDEN MET WAGEN OP HOL. Bestuurder onder de wagenwielen gedood. Gisterochtend sloegen op Burgerhout, nabij den Rondweg te Roosendaal, de paar den voor een wagen, die bestuurd werd door den 20-jarigen W. v. Oers op hol. De bestuurder voerde op den wagen een tien tal kinderen mee, die op weg waren naar school. Bij zijn pogingen om de paarden tot stilstand te brengen is van O. halverwege de Burgerhoutschestraat op den disselboom gevallen en vervolgens onder den wagen geraakt. De voor- en achterwielen aan één zijde gingen den ongelukkige over het hoofd, tengevolge waarvan hij weinige oogenblikken later overleed. Inmiddels stormden de paarden met op den wagen de in doodsangst verkeerende kinderen, voort in de richting Achterstraat-Markt. Eenigen hunner hadden den moed bij een bocht in de straat, er af te springen, zonder daarbij letsel op te loopen. Dit voorbeeld werd daarna ook door de overigen gevolgd. Op een na, die lichte kwetsuren opliep, kwa men allen met den schrik vrij. Op de markt werd het span tot staan gebracht. Ket lijk van het slachtoffer, wien nog het H. Olie sel werd toegediend, is naar het R. K. zie kenhuis Charitas overgebracht. VERDRONKEN. Gistermiddag is de 13-jarige G. Tent, wo nende te Lutterade, bij het zwemmen in het Julianakanaal verdronken. Gistermiddag ging het 6-jarig doch tertje Mary van de familie Maarse aan de Dorpsstraat te Aalsmeer ondanks de waar schuwing van haar grootvader, met een hengel visschen in een bij de woning ge legen sloot. De moeder van het meisje, die slechts korten tijd later er op uit ging om haar dochtertje te halen, vond de kleine drij vend in de sloot. ^Het meisje werd onmiddellijk op het droge gehaald, terwijl geneeskundige hulp in allerijl werd ontboden. Dr. S. Bon kon slechts den dood constateeren. NOODLOTTIGE SLAG TOEGEBRACHT. Eerst thans is de Bredasche recherche op het spoor gekomen van een drama, dat zich in de evacuatiedagen van Mei 1940 heeft afgespeeld. Onder invloed van verschillen de geruchten, probeerden twee Bredasche jongelui zoo snel mogelijk uit Nederland weg te komen. Een van hen wist daarbij de beschikking te krijgen over een auto van een kennis, waarmede zij samen naar Antwerpen reden. Degeen, die de auto ge leend had, wilde toen in afwachting van de dingen die komen zouden, voorloopig te Antwerpen blijven, doch de ander wilde doorrijden naar Brussel en verder naar Frankrijk. In den overspannen toestand, waarin beiden verkeerden, is daarover ru zie ontstaan, waarbij degene, die verder wilde trekken, een poging deed de auto te starten. De ander greep toen in overspan ning het eerste het beste voorwerp, dat hem in. de hand kwam en gaf zijn kame raad daarmee een slag, welke zoo ongeluk kig aankwam, dat hij aan de gevolgen overleed. De jongeman, die den klap had toegebracht, werd aanstonds door de Bel gische politie aangehouden, doch werd la ter met vele andere arrestanten vrijgela ten. Thans zijn echter de desbetreffende stukken uit Antwerpen naar Breda gezon den, waar men tot arrestatie van den jeug digen verdachte overging. Deze legde aan stonds een volledige bekentenis af. „Vad." GEVAL VAN KINDERVERLAMMING. In Brammen heeft zich een geval van kinderverlamming voorgedaan bij het dochtertje van de familie Van T. Het kind is in het algemeen ziekenhuis te Zutphen opgenomen. Een broodbezorger, die in de van Lim burg Stirumstraat te Amsterdam een zij ner klanten bediende, kwam bij zijn terug komst tot de onaangename ontdekking, dat tijdens zijn korte afwezigheid 1731 brood bonnen uit zijn kar waren verdwenen. Een boterhandelaar, die zijn auto op de Geldersche Kade in Amsterdam even onbe heerd. had gelaten, moest ervaren dat ■gauwdieven er met een kist, inhoudende 25 kg. boter, vandoor waren gegaan. Uit een kelder in de Haarlemmer Hout tuinen, in gebruik bij een boterhandelaar, zijn 80 pakjes boter ontvreemd. INVAL IN EEN SPEELGELEGENHEID TE AMSTERDAM. Reeds eenige dagen had de politie "te Am sterdam extra het oog gehouden op een perceel in de Marnixstraat aldaar, onder vermoeden dat daar een speelgelegenheid zou zijn gevestigd. Gistermiddag achtte zij het oogenblik gekomen haar slag te slaan. Onder leiding van een inspecteur drongen een aantal manschappen naar binnen, waar men 10 menschen met kaarten bezig vond, waarbij om tamelijk gro'ote bedragen gespeeld werd. Onder de aanwezigen bevonden zich verschillende personen, die de politie in soortgelijke gelegenheden eerder had aan getroffen. Allen werden naar het bureau Leidscheplein gebracht en na verhoord te zijn weer op vrije voeten gesteld. RECHTZAKEN Haagsche Politierechter De tel kwijt geraakt. De 19-jarige S. uit Leiden had vol gens zijn zeggen zes biertjes genuttigd, maar hij was nog heel goed bij zijn posi tieven en wel zoo, da' hij dadelijk gemerkt had, dat de kellner hem een biertje door zijn neus had willen boren Deze biertjes boorderij moet men figuurlijk opvatten en wel zoo, dat de serveerder zeven stuks in rekening wilde brengen. Over dit eene biertje was oneenigheid ontstaan en wel in die mate, dat S. gezegd had „as je bonje soekt, kom dan maar mee naar buite." De ober had evenwel gemeend, dat deze vuile waseh best binnenshuis behandeld kon worden en deze gedachte in een daad omgezet, welke daad hier op neer kwam, dat hij S. een ledig bierglas op zijn hoofd plantte. Door deze behandelnig was een diepe jaap ontstaan in het hoofdhuidje van S., waar een dokter met naald en draad aan te pas had moeten komen. Aangezien de bierbrenger" nog al eens zulk een geval- tje aan de hand heeft gehad zal hij er nu eens een weekje over na kunnen denken in een cel. HAAGSCHE RECHTBANK GROOTE KOFFIE- EN THEEDIEFSTAL TE LEIDEN. Flinke straffen opgelegd. In den nacht van 27 Maart was er in gebroken bij de firma Biesiot aan de Haar lemmerstraat te Leiden alwaar een par tij thee van 600.was meegenomen. Op 1 April waren de inbrekers weer terug ge komen en hadden thans koffie ter waarde van 150.buitgemaakt. Het was de poli tie gelukt het geheele complot te ontmaske ren en vijf personen hebben zich voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden ge had, die allen in meerdere- of mindere mate bij deze zaak betrokken zijn geweest. De 30-jarige loswerkman D. H. te L e i- den, thansgedetineerd, had wegens in braak een eisch tegen zich gehoord van een jaar gevangenisstraf. De uitspraak werd heden een gevange nisstraf voor den tijd van één jaar. De 37-jarige bakker M. F. B. te L e i d e n had tezamen met den vorigen verdachte de inbraak gepleegd en ook tegen hem had de Officier een jaar gevangenisstraf geëischt. Hier werd het vonnis eveneens één jaar gevangenisstraf. De derde inbreker was geweest de 27- jarige loswerkman Th. J. v. d. B. te L e i- den. Aangezien hij nog nooit veroordeeld is geweest, was de eisch tegen hem ge weest negen maanden gevangenisstraf. De uitspraak werd hier zes maanden ge vangenisstraf. De 31-jarige los werkman A. B. te Lei den had zich te verantwoorden wegens schuldheling. Hij had voor zijn zwager, den vorigen verdachte D. H., de gestolen koffie bewaard en 60.bewaarloon gekregen. De Offier had tegen hem zes maanden ge vangenisstraf geëischt. Het vonnis werd een gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden. Als laatste had terecht gestaan de 34-ja rige loswerkman D. J. van R. te Leiden. Ook hij had wat koffie een tijdje bewaard en zich daarmede schuldig gemaakt aan schuldheling. Tegen hem had de Officier negen maanden gevangenisstraf geëischt. De uitspraak werd hier een gevangenis straf van zes maanden. SPORT De uitslagen van de wedstrijden te Gre- venbich, waaraan door de Nederlandsche zwemsters werd deelgenomen, luidde als volgt: 100 meter borstcrawl: 1, Alie Stijl, 1 min. 10.8 sec.; 2. Ellen Mirbach, 1 min. 17.7 sec. 200 meter schoolslag: 1. Anni Kapell, 3 min. 1.15 sec.; 2. Jopie Waalberg, 3 min. 7.6 sec. 100 meter rugslag: 1. Alie Stijl. 1 min. 25.5 sec.; 2. Ellen Mirbach, 1 min. 30.5 sec. WATERPOLO DE ZIJL III—D. Z. V. II 3—1. Voor de competitie van den kring Den Haag speelde De Zijl III tegen D. Z. V. II (Delft), welke wedstrijd in een 31 over winning voor onze stadgenooten eindigde. Rust 20. WEDSTRIJDEN VAN A.Z.C. Gisteravond werden in Alphen's Zwem bad de volgende wedstrijden gespeeld: A. Z. C. illBodegraven I 20 A. Z. C. IIIBodegraven n 50 Dames: A. Z. C. IIDe Gouwe II 30 De wedstrijden tusschen bovengenoemde zeventallen leverden voor de Alphensche zwemmers dus drie overwinningen op. SCHAKEN De vijfde ronde. Gisteravond zijn de wedstrijden in ..De Harmonie" voortgezet, nadat in de ai'ge- loopen week enkele afgebroken partijen waren uitgespeeld. Hiervan was de uit slag: Barkema speelt remise tegen Tum- mers, Teleng verliest aan De Hondt, Bar kema wint van De Hondt en Posthuma wint van Van der Nat in een voor Van der Nat gewonnen stelling. Op dezen avond moesten de volgende partijen ge speeld worden: TummersD. Brunt, Van der NatDe Hondt, TelengKuilman. C. BruntBarkema en De BlécourtPosthu ma. Over het verloop dezer partijen kun nen wij het volgende mededeelen: D. Brunt speelde tegen Tummers het Albinstegengambiet en won den geoffer- den pion later wel terug, doch behield een minder ontwikkelde stelling. Hiervan maakte Tummers een handig gebruik, door onder doorschuiving van een pion, eerst de kwaliteit te offeren, deze een paar zet ten later terug te winnen en bovendien nog twee pionnen buit te maken. Hierna moest Brunt spoedig opgeven. Tummers blijkt wel één der beste spélers van het tiental liefhebbers te zijn. Van der Nat en De Hondt speelden een d4 opening met Pf3 en Lf4, beantwoord met c5. In het middenspel wist Van der Nat de kwaliteit te winnen, ten koste van een pion. Toen De Hondt ook dit voordeel van den pion kwijt raakte, gaf hij de partij op. Kuil man verdedigde zich tegen de e4 opening van Teleng met e7e6 (Fransch) De pion op 65 werd direct geruild. Kuilman speel de niet te best verder. Door een pionoffer aan te nemen, verloor hij een kasteel en eenigen tijd later de partij. C. Brunt en Barkema speelden een Sicilaansche partij met de nieuwe spelwijze d7d6 en Lg7. Brunt rocheerde lang en zijn pionnenstel- ling was iets beter. Bij den opmarsch dezer pionnen ruilde Barkema waarschijnlijk op onjuiste wijze af, met als gevolg, dat hij een kostbaren centrumpión verloor. Daar na won Brunt gemakkelijk. De Blécourt en Posthuma speelden een geweigerd Da megambiet en stonden na de opening on geveer gelijk. In het eindspel was De Blé court een pion achtergeraakt en waar schijnlijk zal hij de partij moeten verlie zen. De stand na deze vijfde ronde luidt als volgt: C. Brunt en Tummers elk 4 1/2, De Blécourt 3x, De Brunt 3, Van der Nat 2 1/2, Barkema en Posthuma elk 2, Teleng 1 1/2, De Hondt 1 en Kuilman 0. De beste partij op dezen avond werd weer door Tummers gespeeld. Op a.s. Woensdag wordt niet gespeeld. De zesde ronde is n.l. verzet naar Maandag 7 Juli a.s., wederom in „De Harmonie". R. K. S. C. „ZOETERWOUDE". Voor den wedstrijd tegen ..Leithen" op Vrijdag 6 Juli a.s. is de opstelling als volgt: 1. J. van Leeuwen, 2. A. Paardekooper Czn., 3. Pater C. Kauling, 3. C. Paardekooper. 5. H. Paardekooper, 6. P. Schouten. 7. J. van Heteren. 8. W. Vink. 9. A. Paardekooper, 10 J. van Haaster. 11. C. van Niekerk. 12. W. van Vel/en, 13. G. van Bemmelen, 14. W. Fontiin. 15. C. Broxterman. 16. C. v. d. Ak ker, 17. P. Janson. 18. Jan de Boer. Alle spelers worden dringend verzocht aanwezig te willen zijn, daar „Zoeterwoude" zoo vol ledig mogelijk moet uitkomen. BOKSEN ARTHUR KNIEFEL WINT OF PUNTEN VAN MEUREN. In „Amicitia" te Den Haag zijn gister avond openbare bokswedstrijden gehouden, waarvoor zeer groote belangstelling be stond. In een vlug en zuiver gebokste par tij won de Leidenaar Arthur Kneifel in het vedergewicht op punten van v. Meuren. GEBEDSACTIE S. P. L. „Dat allen, die daartoe in de gele genheid zijn, de priesterroepingen mogen bevorderen". Voor deze intentie vraagt het Pauselijk Liefdewerk van den H. Apostel Petrus in de maand Juli de gebeden en offers van de deelnemers aan de Gebedsactie. De inlandsche priesters moeten hun eigen landgenooten brengen tot de ééne ware Kerk; zij moeten eens de door moei- zamen arbeid gestichte kerken en gemeen ten besturen, tot grooteren bloei brengen. Voor dat verheven doel moeten zij door God worden uitverkoren: God zelf moet hen roepen tot Zijn Dienst aan het Altaar. Op allen, ouders, familieleden, onderwij zers, priesters enz. rust de plicht die roe ping aan te kweeken, ze tot een hooger plan op te voeren, ook al vraagt dat dik werf groote offers, ook al brengt dat in ve le gevallen groote teleurstellinen. Doch ook wij hier in Nederland, ver van de missielanden verwijderd, hebben die plicht tot medewerking: door den grooten steun van ons gebed en ons offer moeten wij de opleiding der priestercandidaten helpen bevorderen. In de maand Juli moeten wij dus op heel bijzondere wijze bidden, dat God alle katholieken, hier zoowel als in de missie landen, meer liefde moge bijbrengen voor de inlandsche priesters en dat allen daad- Radio-programma VRIJDAG 4 JULI. HILVERSUM I. 415.5 M. 6.45 Gramo- foonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtend gymnastiek 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Schriftlezing en meditatie (Voorbe reid door de Christelijke Radio Stichting) 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.35 Gramofoonmuziek 9.15 Voor de huis vrouw 9.20 Gramofoonmuziek 11.00 Molto Cantabile (11.2011.40 Declamatie) 12.00 Omroeporkest 12.40 Almanak 12.45 BNO: Nieuws- en economische be richten 1.00 Klaas van Beeck en zijn or kest 1.30 Sylvestre-trio 2.00 Gramo foonmuziek 4.00 Cursus „Een dominee over de kerk" (Voorbereid door het Vrij" zinnig Protestantsch Kerkcomité) -- 4.20 Orgelconcert 4.50 Gramofoonnuizu-k - - 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beurs berichten5.30 Voor de jeugd 5.45 Ne- derlandsch Kamerorkest en solist (6.25 6.40 Uit de sportpers) 7.00 BNO: Vragen van den dag 7.15 Voor de kleuters 7.25 Gramofoonmuziek 7.30 Lezing „Ge vaarlijk vleesch" 7.45 Gramofoonmuziek 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Spie gel van den dag 8.30 Omroeporkest en soliste 9.30 Berichten (Engelsch) 9.45 BNO: Nieuwsberichten 10.0010.15 BN O: Engelsche uitzending. HILVERSUM II. 301,5 M. 6.45 Gramo foonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtend gymnastiek 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Gramofoonmuziek 10.20 Viool en orgel 11.00 Voor de kleuters 11.20 Zang met pianobegeleiding en gramofojn- muziek 12.00 Berichten 12.15 Ensem ble Erica Helen 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 1.00 Orgelconcert 1.30 Amusementsorkest 2,15 Gramo foonmuziek 3.00 Voor de vrouw 3.30 Huishoudelijke vraagbaak 3.45 Ensemble Amende 4.30 Voor de jeugd 5.00 Gra mofoonmuziek 5.15 BNO: Nieuws-, eco nomische en beursberichten 5.30 Ensem ble Bandi Balogh 6.00 Causerie „Jaar- lijksche spanningen in het gezin: Examens en verhoogingen" (Voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomité) 6.15 Amusementsorkest 6.45 Toeristische raadgevingen 7.00 BNO: Economische vragen van den dag 7.15 De Romancers en soliste 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Residentie-orkest 9.00 Voor den boer 9.10 Gramofoonmuziek 9.45 BN O: Nieuwsberichten 10.00 Avondwijding (Voorbereid door het Vrijzinnig Protes tantsch Kerkcomité) 10.0510.15 Gra mofoonmuziek. GEM. RADIO-DISTRIBUTIE BEDRIJF le programma: 6.4522.00 Hilversum I. 22.00—24.00 Duitsch programma. 2e programma: 6.4522.15 Hilversum II. 22.15—23.00 Hollandsch programma uit sluitend voor Radio-Centrales. 23.00 24.00 Duitsch programma. 3de programma: 6.4524.00 Duitsch pro gramma. 4e programma: 6.4521.00 Duitsch pro gramma 21.0022.00 Gramofoonmuziek G. R. D. 22.0024.00 Duitsch programma. werkelijk zullen medewerken, ieder op de hun eigen -vijze, de gelukkig zoo talrijke priesterroepingen te 'behouden en tot vollen wasdom te brengen. Voor nieuwe deelnemers aan deze ge bedsactie zijn op aanvrage gratis intentie- formulieren verkrijgbaar bij den Nationa- len Secretaris van S. P. L. PAM BIJ DE MAANAPEN 2U9. Ook de tweede gevangene heelt zien weten te be vrijden. Nummer drie heeft in de wagen de pakjes gevon den en maakt er zich meester van. Hij reikt ze over aan de anderen. 210. Dan glipt hij ook naar buiten en met zijn drieën vluchten de maanapen nu naar hun makkers terug. Elk met zooveel pakjes, als hij onder de armen kan dragen. FEUILLETON Vexdiveneti naar het Engelsch bewerkt door A. J. HUISMAN. 45) Op zijn aanraden reisde ik als zyn ka merdienaar. Mijn voorkomen was veran derd sedert ik het laatst in Rusland was geweest, maar er hadden moeilijkheden kunnen komen. Wij reisden dag en nacht maar wij kwamen te laat. Het meisje, dat nooit een schepsel in haar onschuldig leven had kwaad gedaan, was dood ver moord door het lijden waaraan ze was blootgesteld.... Ik ik Ik ging met Grell terug naar Engeland en bleef zijn persoonlijke bediende. Ik hield mij op een afstand van de andere be dienden. U deed alsof u weinig Engelsch ver stond?, viel Foyle hem in de rede. Ivan knikte. Dat was zoo. De avonden dat ik vrij was, slenterde ik door Londen en pikte eenige oude kennissen op. Onder hen was Charley Condit. Ik zal niet vertellen, wat ik van hem weet, maar het was genoeg hem in bedwang te houden en later deed hij alles, wat ik van hem verlangde. Op den avond, dat de moord gebeurde, was ik toevallig tegen negen uur of iets later in de hall, toen ik door het gebrande glas heen een man en een vrouw op de stoep' zag staan. Ik opende de deur, voor zij konden schellen. Een oogenblik dacht ik dat het Mr. Grell was, maar een seconde later herkende ik Harry Goldenburg. Hij herinnerde zich mij niet. Ook de vrouw kende ik dadelijk. Ik had haar nu en dan in verschillende ste den van Europa ontmoet. Het was prinses Petrovska. Goldenburg sprak van een af spraak en toonde mij een briefje van Mr. Grell, waarin stond dat de brenger in de studeerkamer gelaten moest worden om op zijn komst te wachten. Dat was mij vol doende. Ik bracht hen naar boven en liet ze alleen. Ik hoorde Mr. Grell niet thuis ko men, maar tegen tien uur belde hij mij en kwam mij aan de deur der studeerka mer tegemoet. Hij vertelde mij dat hij een dame verwachtte en als zij kwam moest zij dadelijk bven gelaten worden; en hij zeide dat de andere menschen juist zouden heengaan. Bijna dadelijk daarop kwam de verwachtte. Wills wilde open doen, maar ik was hem voor en liet haar boven. Foyle veranderde ietwat van houding. Wie was zij?, vroeg hij. Ik kon haar gezicht niet zien, zij droeg een dikke voile. Best,ga voort. Ik kopte op de deur der studeerka mer, maar niemand antwoordde. Zij drong langs mij heen en trad binnen, de deur ach ter zich sluitend. Ik ging weer naar mijn eigen kamer. Wat er plaats har, ging mij niet aan. Ik moet in mijn stoel in slaap ge vallen zijn, want toen ik door Mr. Grell by myn schouder werd wakker geschud, was hij bleek maar kalm. Ivan, zei hij, er is een moord gebeurd. Ga mee, spreek niet en loop zacht. Ik volgde hem naar de studeerkamer. Alle lichten waren uit en voor hij ze op draaide, sloot hij de deur. Toen hij zich om keerde om het licht op te draaien, kon ik het lijk op de sofa zien liggen en ging ach teruit. Wie is het?, vroeg ik. Goldenburg, antwoordde hij. En na een poosje. Hij was een bloedverwant van mij. Ik heb hem vermoord. Je moet mij helpen ont vluchten, Ivan. Hij scheen diep ontroerd en toonde toch veel zelfbeheersching. Eén ding viel mij op. Ofschoon hij zei dat hij het had gedaan, waren zijn handen en kleeren zonder een enkele vlek. En toch was er in de kamer veel bloed. Ik zei hier niets van, want snel begon Grell de dingen uit de zakken van den doode te halen. Zoowel hij als de doo- de waren in rok en haastig bracht hij al zijn dingen over in de zakken van het lijk, zelf nemend wat Goldenburg bezat. Hij raapte de scheede van de dolk van den vloer op. Het was er een, die hij in Zuid-Amerika had gekocht. Het zal ons een kans geven ons uit de voeten te maken als zij denken dat dit mijn lijk is, verklaarde hij. Ga een handkoffer pakken, Ivan. Toen ik met de handtasch terug kwam, was hij gereed. Hij had een hoed opgezet en een overjas aangetrokken en wij ver trokken samen, wandelden naar Victoria Cross. Van daar liepen wij naar een Turk- sche badinrichting die den heelen nacht open was en daar hadden wij gelegenheid onze kleeding te verwisselen met een pak van ruwen wollen stof, dat ik in de koffer had gepakt. In den morgen gingen wij naar East End en namen kamers bij menschen die ik kende. Wij waren weggegaan zonder geld, maar het gelukte Grell op de een of andere wijze in contact te komen met prin ses Petrovska, met wie hij blijkbaar een schikking had getroffen. Zij had, schijnt het. een reisbiljet genomen van Charing Cross rechtstreeks naar Parijs, maar in- plaats van te Folkestone op de boot te gaan was zij met den volgenden trein terugge keerd en had rustige kamers gehuurd in Kensington. Dat was om u op een dwaal spoor te brengen, ingeval de zaak misliep. Foyle glimlachte, ietwat weemoedig. Zoo is het dus gegaan, merkte hij op. Wij waren vast besloten het land te verlaten, maar het politiebericht met het signalement van Goldenburg, dat op Grell var toepassing was, belette ons den gewo nen weg te volgen. Het was noodzakelijk te zien geld te krijgen en ik al te ver metel ging uit met de parels, welke Mr. Grell ir.ij had- toevertrouwd, hopend een juwelier te vinden in het restaui-ant, toen u my togen het lijf liep. De brief van den juwelier, dien u bij mij vond, was, dat wil ik nu wel zeggen, valsch. Toen u mij gevangen nam, was ik bij verrassing ontsnapt. Toen ik mocht heen gaan, nadat u mij verteld had dat de doode niet Grell was, was ik overtuigd, dat u mij zoudt laten volgen. Uw mannen waren zeer slim en ik kon ze in het eerst niet kwijt raken. Ik was besloten tot het uiterste over te gaan om Grell 'te beschermen en ging dus een kleedingmagazijn binnen, waar een publieke telefoon was en belde een huis op, waar ik zeker was Condit te vinden. Ik sprak met hem af den man af te wach ten, die mij volgde en bracht hem naar Whitechapel. Het was gemakkelijk voor Condit om hem van achteren aan te vallen en toen sloegen wij hem met ons tweeën bewusteloos, brachten hem in een taxi naar Smike Street het huis, waarin u een inval deed. Mr. Grell wist niets van het heele voor val, voor het was afgeloopen. Hij woonde in dien tijd in Grave Street en ik kreeg liet idee uw man als gijzelaar te houden. Ir.tusschen gelukte het ons een briefje naar Sir Ralph Fairfield te zenden. In geval van mislukking zou ik hem in Grave Street treffen en hem zoolang laten rond- loopen tot ik zeker was dat hij niet ge volgd werd. Jij was dus de man met den zwarten baard, die op mij schoot, riep Foyle uit. Ik had het moeten raden. En u was de dokwerker, zei Ivan. Ik wist dat niet, maar begreep dadelijk, dat het gevaarlijk was Fairfield in de zaak tc betrekken, als hij bewaakt werd. Ik liet hem dus loopen, keerde terug naar Mr. Grell en typte een briefje naar u. Hebt u het gekregen? Ja, ik heb het gekregen. Waar is het papier, dat je hebt gebruikt vandaan ge komen? Ivan trok peinzend rijn wenkbrauwen samen. Dat ben ik vergeten neen ik heb het gekregen van Mr. Grell. Hij scheurde een half velletje van een brief af. Foyle dacht aan de vingerafdrukken, welke hij op dit papier had gevonden. Ivan vervolgde zijn verhaal. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5