Omsingeling van twee Sovjet-legers 32ste Jaargang No. 9987 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Mamentje DINSDAG 1 JULI 1941 Ste Ccld&clieSoti/^a/nt Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Bureaux Papengracht 32. Negatief en positiel Wij schreven gisteren, dat de Amster- damsche bijeenkomst jl. Vrijdagavond en de bijenkomsten in de verschillende pro vincies Zaterdag en Zondag ten doel had den, de bevolking ervan te dqordringen, dat de wereldoorlog is getreden in een sta dium, waarin de beslissing van het grootste principieele belang is voor Europa, voor héél de wereld. Nu ook de Sovjet-republiek aan den wereld-strijd deelneemt, is het wereld-gevaar van het boljsewisme als een onmiddellijke dreiging vóór de mensch- heid gaan staan. Verleden week Dinsdag hebben wij in een artikel er op gewezen ten overvloede voor onze lezers dat het communisme lijnrecht in strijd is met de katholieke be ginselen niet alléén met de katholieke beginselen! In eenzelfden geest schrijven ook andere katholieke bladen. Met instemming citeeren wij de „Nieu we Dag": „De nationale en volksche bescha ving in Nederland, welke een waarde vol element vormt in het groote com plex van het Europeesch beschavings leven, draagt een uitgesproken christe lijk karakter. Deze christelijke bescha ving, welke wij dank zij den grooten Geloofsverkondigers de onze mogen noemen, en welke wij verplicht zijn te beschermen, te verdedigen en uit te bouwen, staat rechtlijnig tegenover het godloze communisme en het marxis me. Iidien de huidige oorlog, die thans in eer nieuwe en uitermate belangrijke phase is getreden, tot gevolg zal heb ben, lat de wereld bevrijd wordt van de nachtmerrie van het infernale revo lutionaire bolsjewisme,, zal ieder op recht christelijk mensch zich over dit gevolg kunnen verheugen". En de .Volkskrant" herinnert er aan, dat ons land zich altijd tegen het bolsjewisme heeft gekeerd. Wij zijn het hiermede eens, maar één van de excessen der demo cratie is geweest, dat toch óók in ons land langen tijd aan de propaganda van het communisme een onredelijke vrijheid is ge laten. De .Volkskrant" oordeelt, dat het beroep van den Rijkscommissaris in zijn groote rade vin Vrijdagavond op de Nederlanders om éér te zijn in den strijd tegen het bolsje wisme „in de harten van nagenoeg allen weerklank (zal) vinden". En het katholieke blad vsrvolgt dan: „Tegen het bolsjewisme heeft ons land zich niet eers,t nu, maar van dm aanvang af met de grootste be slistheid en vastberadenheid verzet", en het blad ïerinnert aan de houding der op eenvolgende Nederlandsche regeeringen. Wij 'Jjn tegen het communisme. Maar dat is ïegatief. Met recht wordt ook, aldus de „Volks krant" van ons een positieve houding ver langd. Wij moeten, aldus het blad, natio naal el socialistisch zijn. En dan gaat het reeds Jeciteerde artikel aldus verder: ,De Nederlanders zijn, op weinige uizonderingen na, nationaal. Sóó naitonaal zelfs, dat wel eens is bfweerd, dat wij ons in dat besef te zer opsluiten en dat we nog beter moe- te leeren Europeesch te denken. intusschen mag met voldoening wor- d«i geconstateerd, dat het begrip voor ccitinentaal Europa en onze plaats darin op verblijdende wijze toeneemt: nit langer kan worden gezegd, dat wij veemd staan tegenover de komende niuwe constructie van ons werelddeel. fu het socialisme als uitvloeisel van hc Marxisme is afgezworen of verdwe- na en het woord socialisme een heel adere beteekenis heeft gekregen dj van solidarisme kan worden vast- gfteld, dat ons volk in zijn geheel gnomen socialistisch is geworden. Daarmee zijn vroegere afscheidingen ogeruimd, zijn de afstanden verkleind ozelfs opgeheven en is het terreb ge- eiend voor de eensgezindheid, we nodig hebben om onze taak in' het elen land en in het Europeesche bnd voor honderd percent te volbren- De Nederlanders kunnen inderdaad, bij alle wézenlijke verscheidenheid, één zijn en onge^he id en: tegen het bolsjewisme! >n de voorzijde van de .Harmonie* Groningen tijdens den zwaren brand n Zondag. De vlammen slaan de ectiel.amer uH (Pax-Holland) EEN OVERZICHT DER OPERATIES Uit het Zondag gepubliceerde extra-be richten en uit het weermachtsbericht van gisteren blijkt naar het D.N.B. van militai re zijde wordt .verklaard, dat de Duitsche weermacht aan het oostelijk front bij haar actie sinds 22 Juni midden in de Sovjet troepen terecht is gekomen, die hun op- marsch voltooiden, met het gevolg, dat deze nergens den Duitschen opmarsch heb ben kunnen tegenhouden en voor een ge deelte reeds om hun eigen bestaan vechten. In het gevechtsgebied tusschen de Karpa- then en de Oostzee teekenen zich in het bijzonder twee sectoren af. De grenzen tus schen deze sectoren worden gevormd door de uitgestrekte Pripet-moerassen. In den frontsector tusschen de Karpathen en de Pripet-moerassen werden reeds den eersten dag de moderne grensversterkingen na harden strijd'doorbroken. De voortgaande aanval van het Duitsche leger leidde tot een sterken druk van uit het Noord-Westen en Noorden op Lemberg, waarvan de inne ming is gemeld. Tegelijkertijd dringt een dreigende wig uit het gebied ten Zuid-Oos ten van Lublin via Luck naar het Oosten, die ook door talrijke vijandelijke tegenaan vallen niet tegen te houden is. Het is zeer twijfelachtig of de Sovjet strijdkrachten in dezen sector den Duit schen opmarsch nog lang zullen kunnen ophouden, hoewel reeds in een Zondag ge publiceerd extra-bericht tot uiting kwam, dat daar in het gebied van Galicië keur troepen van het Sovjetleger in het vuur zijn geworpen. Belangrijk ongunstiger voor de Sovjets ontwikkelen zich de gevechten ten ï^oorden van de Pripet-moerassen. Het hier naar het Westen vooruitstekende grensgebied der Sovjets rondom Bialystok werd door een gelijktijdigen frontalen op marsch vanuit Zuid-Oost-Pruisen door twee bijzondere stoottroepen in het Oosten afgesneden. De zuidelijke groep veroverde de vasting Brest-Litowsk en rukte met al- gemeene richting ver naar het Noord-Oos ten op ten einde zich met de van Oost- Pruisen uit aanvallende groep te vereeni gen, die zich intusschen heeft meester ge maakt van de vesting Grodno. Het resultaat was de algeheele omsingeling van twee sterke Sovjet-armeeën in het gebied rond om Bialystok en oostelijk hiervan. Deze ring wordt met den dag nauwer aange haald en de zich binnen dezen ring bevin dende Sovjet-troepen trachten tevergeefs naar alle richtingen uitvallen te doen. Door de dagelijksche aanvallen van het Duitsche leger en van het Duitsche luchtwapen wordt de strijdkracht steeds minder. Kenmerkend voor de operaties in dezen frontsector is bovendien de dappere op marsch van snelle Duitsche troepen, die aan weerskanten voorbij dezen ring via Baranowitz in het Zuiden en via Wilna in het Noorden het belangrijke knooppunt. Minsk hebben ingesloten. Deze opmarsch is thans reeds ten Oosten van Minsk verder voortgezet. Verder Noordelijk in het Batische gebied werd de Njemen-sector veroverd en Kau nas bezet. Terwijl nog in de gebieden ten Noorden van Kaunas sterke vijandelijke gepantserde strijdkrachten tijdens hevige gevechten vernietigd werden, was weder om een snelle Duitsche aanval gericht op de overgangen van.de Duna bij Dunaburg en Jakobstat. Daar beide plaatsen in Duit sche handen zijn en bovendien de eenige belangrijke haven aan dit deel van de Oost zeekust, n.l. de vesting Libau, na korten strijd veroverd werd, hebben de in het ge bied van de linie Wilna-Dunaburg-Riga en de Oostzee ingesloten en totaal verstrooide vijandelijke strijdkrachten nauwelijks nog een of andere' mogelijkheid tot terugtrek ken. Het Duitsche luchtwapen, dat zich in de eerste dagen der operaties, door een bijna totale vernietiging van het belangrijkste deel van het Sovjet luchtwapen de heer schappij in de lucht heeft veroverd, grijpt thans dagelijks met krachtige slagen in den strijd te land in. De Zondag opgege ven verliescijfers van het Sovjet luchtwa- peen zijn tot in totaal 4500 gestegen, waarin ook het leger met een getal van 227, deels vernietigde, deels buitgemaakte vliegtui gen, een aandeel heeft. Bijzondere aandacht verdienen ook de moedige en energieke aanvallen van de ma rine in het Oostelijk geSied van de Oost zee. Duitsche duikbooten en motortorpedo- booten hebben twee torpedobootjagers, een torpedobbot en drie duikbooten van de Sovjetvloot vernietigd. Hierbij komt nog een torpedobootjager, die verloren is ge gaan als gevolg van een mijn alsmede de beschadiging van den kruiser Maxim Gor ki. Daar ook bij Constanza aan de Zwarte Zee een Sovjet torpedobootjager door kust- artillerie vernietigd is, heeft de Sovjetma rine in totaal in de eerste week, behalve de andere genoemde eenheden, alleen al vier torpedobootjagers, voor een deel van de modernste soort, verloren. DE EBRSTE KENNISMAKING MET HET SOVJETLEGER. V.P.B. meldt uit Berlijn: De Sovjet-weer macht was tot het oogenblik, waarop de strijd in het Oosten ontbrandde, een onbe kende grootheid. Moskou heeft zich angst vallig voor de buitenwereld gesloten ge houden en vooral gewaakt tegen spionnage, welke inzicht zou kunnen geven in de kracht, de grootte en de wapens van het leger. Weliswaar had Duitschland in den1 wereldoorlog ervaringen met het Russische leger opgedaan, maar de toen verzamelde, gegevens waren te oud, om nog waarde voor den nieuwen strijd te hebben. Boven dien moest worden aangenomen, dat het bolsjewistische regiem ook een bepaalden invloed had gehad op de uitrusting en het moreel der troepen. Intusschen heeft in de Duitsche couranten menige reportage ge staan over het verloop van bepaalde ge vechten. Daaruit is'gebleken, dat het Sov jet-leger over een ontzettende hoeveelheid pantserwagens en vliegtuigen beschikte en dat de Rus, die zich in den wereldoorolg als een zeer goeden verdediger deed ken nen, ook in dezen strijd niet gemakkelijk van zijn post wijkt. De Duitsche troepen stonden op plaatsen, waar een snelle op marsch niet kan verhinderen, dat de te genstander zich vastzette, voor een fata lisme, dat alleen met de kracht der zware wapenenen kor worden gebroken. Meer malen streden de manschappen in de bun kers tot den laatsten man, die in harden strijd wachtte op het moment, waarop hij met zijn vesting in de lucht vloog. De doodsverachting van'den Rus is in het al gemeen grooter gebleken, dan die van de Duitsche vijanden op het Westfront. De vijand heeft, evenals in den wereldoorlog, bewezen, dat hij kundige bouwers van loopgraven en onderaardsche verbindings wegen heeft. Tijdens de burgeroorlogen hebben de Sovjet-soldaten zich methoden eigen gemaakt, welke de Duitsche soldaten voor harde gevechten stellen. Zij laten meestal de eerste stormafdeelingen vrij passeeren, doch, wanneer deze een bepaald punt hebben bereikt, wordt van verschil lende zijden een kruisvuur op de aanval lers geopend. ACHTERWAARTSCHE VERBINDINGEN DER SOVJETS BESTOOKT. Op den Noordelijken flank van het oor- logstooneel in het Oosten waren de aan vallen van de Duitsche gevechtseskaders op 29 Juni voornamelijk gericht op de groo te achterwaartsch* verbindingen van de Sovjet-troepen, die de Baltische landen Oostwaarts naar het eigenlijke Rusland trokken. De enkele groote doorgangswegen zijn over honderden kilometers lengte be zet met colonnes artillerie en infanterie, die alle aan de Duitsche omsingeling pro- beeren te ontkomen. De Duitsche vliegtui gen bestookten deze colonnes en marchee- rende formaties met groot succes. Voort durend met bommen aangevallen en met boordwapens beschoten, werd een groot aantal voertuigen en stukken geschut ver nield, werden de wegen onbegaanbaar ge maakt en werden'den manschappen zware bloedige verliezen toegebracht. Voorts wer den spoorlijnen door bomtreffers verstoord en werden verscheidene rijdende treinen door bommen getroffen. Een der treinen ontspoorde terstond na de ontploffing van een bom. In het gebied ten Noordoosten van Lem berg werden verscheidene Sovjet-vliegvel- den met groot succes door Duitsche ge vechtsvliegtuigen aangevallen. Hierbij werden veertien Sovjet-jachtvliegtuigen op den beganen grond vernield en een groot aantal beschadigd. Op den terugtocht vielen de Duitsche vliegtuigen Sovjet-troe penkampen en colonnes voertuigen aan. Er ontstonden groote branden en vele voertui gen werden door voltreffers vernield. Sov jet-vliegers probeerden de Duitsche ge vechtsvliegers aan te vallen. Zij staakten hun pogingen echter heel gauw, toen twee van hun toestellen waren neergeschoten. EEN STAATSVERDEDIGINGSCOMITé TE MOSKOU. Het bestuur van den oppersten raad der Sovjet-Unie, het centrale comité van de communistische partij en de raad van volkscommissarissen der Sovjet-Unie heb ben, haar de Moskousche nieuwsdienst meldt, besloten een staatsverdedigingscomi- té op te richten. Tot voorzitter van dit co mité is Stalin benoemd, tot zijn plaatsver vanger de volkscommissaris van buiten- landsche zaken, Molotov, en tot leden Wo- sosjilof, Malenko en Berijt. Verder werd besloten de geheele staatsmacht in handen van dit verdedigingscomité te leggen. TROELSTRABEWEGING IN DE N.S.N.A.P .OPGENOMEN. Na besprekingen tusschen den leider van de N.S.N.A.P., dr. E. H. van Rappard, en den leider van de Troelstrabeweging (T.B. N.) Paul Kiès, heeft de Troelstrabeweging, na de meening van haar leden te hebben ingewonnen eenstemmig besloten, tot de N.S.N.A.P. over te gaan. De Troelstrabeweging werd vier jaar ge leden als gevolg van een confict in Fries land tusschen Paul Kiès en de leiding von de S.D.A.P. ongericht. In dit conflict liep een zeer groot deel der Friesche aanhan gers van de S.D.A.P. naar den heer Kiès over. De Troelstrabeweging, die nooit bij een internationale is aangesloten_ geweest, on derwierp zich na de capitulatie van het vo rige jaar aan een nieuwe oriënteering en sprak zich tenslotte in het voorjaar van 1941 voor het hakenkruis uit. Verscherpte distributie rijwielbanden WIE EEN OPENBAAR VERVOERMIDDEL KAN GEBRUIKEN, KRIJGT GEEN BON VOOR EEN BAND. De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt inzake de distributie van rij wielbanden o.m. het volgende bekend: Aangezien voor hen, die werkzaam zijn in vitale diensten en bedrijven, voorzoover het gebruik van rijwielen beslist noodza kelijk is, zoo lang mogelijk banden be schikbaar dienen te blijven, moeten thans de voorwaarden, om voor een band in aan merking te komen, strenger worden gesteld dan tot dusver het geval was. In verband hiermede wordt de eisch, dat men minstens vijf kilometer moet verwij derd wonen van de plaats, waar men zijn werkzaamheden verricht of van de school, waar men de lessen volgt, in dier vc»2ge aangevuld, dat thans personen, die gebruik kunnen maken van een openbaar vervoer middel (trein, tram of bus) in het alge meen niet meer voor een bon voor een rij wielband in aanmerking komen. Slechts in dien de afstand van de woning tot de naast bijzijnde trein-, tram- of bushalte, vermeerderd met den afstanjj van de halte waar men den trein, de tram of de bus verlaat tot het werk meer bedraagt dan 5 kilometer (voor kinderen beneden 10 jaar 3 kilometer), kan afgifte van bonnen wor den overwogen. Indien dus b.v. iemand vier kilometer van het dichtstbijzijnde station verwijderd woont en de afstand van het eindpunt van den trein tot het werk of de school twee kilometer bedraagt, kan hen voor een bon in aanmerking komen. Het spreekt echter vanzelf, dat geen bon kan worden afgege ven, indien de afstand van de woning tot het station, of van het eindpunt tot aan het werk nog gedeeltelijk per tram of bus kan worden afgelegd. Personen^ die vijf kilometer of meer van hun werk wonen en die niet van een open baar vervoermiddel gebruik kunnen ma ken, blijven in aanmerking komen voor bonnen. De afstand van ten minste vijftien kilo meter, die personen in de uitoefening van hun beroep of bedrijf dagelijks in doorsne de moeten afleggen, om een bon te kunnen verkrijgen, is thans tot twintig kilometer verhoogd. Bovendien zullen, indien het mogelijk is voor de uitoefening van de werkzaamheden gebruik te maken van een openbaar vervoermiddel, aan betrokkenen geen bonnen meer worden verstrekt. Het bovenstaande is ook van toepassing bij aanvragen voor bedrijfsfietsen. In verband met de verandering in de voorschriften is voorts bepaald, dat alle aanvragen voor rijwielbanden, welke vóór 1 Juni zijn ingediend en op welke de verbruikers nog geen beslissing van den distributiedienst hebben ontvan gen, afgewezen zijn. Voortaan moeten alle aanvragen voor rijwielbanden in de laatste week van elke maand worden ingediend. Uitsluitend deze aanvragen zullen nog in behandeling wor den genomen. Als overgangsmaatregel is bepaald, dat de aanvragen, welke in de maand Juni zijn ingediend, wel door de distributiediensten in behandeling zullen worden genomen. Deze aanvragen zullen echter volgens de nieuwe, hierboven om schreven voorschriften worden beoordeeld. Bon 23 van 1 tot 31 Juli. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in Oorlogstijd maakt bekend, dat van 1 tot en met 311 Juli 1941 op bon no. 23 van de voederkaart voor honden wordt be schikbaar gesteld voor honden van Groep 1 10 kg. hondenbrood, groep 2 10 kg. hon denbrood, groep 3 8 kg. hondenbrood, groep 4 5 kg. hondenbrood, groep 5 4 kg. hondenbrood, groep 6 3 kg. hondenbrood. Op bon 23 van de voederkaart voor kat ten wordt voor dezelfde jieriode 11/2 kg. kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 31 Juli 1941 is bon 23 van bedoelde kaarten ongeldig en mag deze niet meer worden aangenomen. Nieuwe bon VLEESCH. De secretaris-generaal van het departe ment van Landibouw en Visscherij maakt bekend, dat de volgende bonnen zijn aan gewezen voor het koopen der daarbij ver melde rantsoenen: Bon „21 Vleesch": 2 Juli t/m 9 Juli. Twee bonnen 100 gram vleesch (been inbegrepen) of een rantsoen vleesch- waren. Bon „21 worst, Vleeschwaren": 2 Juli t/m 9 Juli per twee bonnen een rant soen vleeschwaren. Een rantsoen vleeschwaren bedraagt: 75 gram gerookt of gekookt varkens, rund-, k'alfs-, paarden- en schapen vleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram gekookte worstsoorten, rolpens en knak worst, 125 gram leverartikelen, tongen worst en nierbrood, 150 gram bloedworst, 100 gram verduurzaamde gans of kalkoen, been inbegrepen, of 150 gram verduur zaamde kip of eend, been inbegrepen. In verband met het 'hooge beengehalte van kip en eend is bepaald dat voortaan, zooals hierboven is aangegeven, het rant soen vleeschwaren voor verduurzaamde kip en verduurzaamde eend van 100 gram is gebracht op 150 gram. VOOR HEEREN. Er zijn menschen, die mij inlichtin gen vragen over de borrels alsof ik deskundig zou zijn op heel het ter rein der menschelijke geneugten. Dat wil echter nog niet zeggen, dat ik daarover niet het bescheiden licht van myn schrijvenden geest zou wil len doen schijnen. Van schijnen ge sproken: het schijnt ook niet zoo'n moeilijkheid daarvoor een oplosing te vinden. Daar is een van mijn vrienden. Die drinkt bier. Van één borrel valt hij in slaap, zegt hij, van tien glazen bier niet, dat weet ik. En bijna zou ik hem willen adviseeren zich voortaan maar aan dat eene borreltje te houden. „Hier wordt alleen geschonken aan geregelde klanten" lees ik voor het raam van een klein kroegje, dat be kend staat als heerenclub vanwege het heerlijke bier. En binnen staat het ver zoek om niet meer dan vier borrels te drinken twee oude en twee jonge en dat vind ik niet onredelijk, vooral als men bedenkt, dat een bekend fa brikant van dit edele vocht, reeds vóór de distributie nadrukkelijk be toogde: eiken dag één glaasje. Overi gens kan men nu ook voor het eten wat vroeger thuiskomen en aanbieden de tafel te dekken, dan maak je nog wel eens een goede kans. Maar het beste is eens wat oude vrienden te gaan opzoeken., De mees ten zullen toch wel eens een beetje willen pronken met hun handigheid en vooruitziendheid ten minste daar van een voorraadje te hebben opge daan. Je moet het gesprek er natuurlek wat handig heensturen. Maar dan ia de zaak ook in orde. En het is nog góedkoop ook. Dit nummer bestaat uit twee bladen. ZUSTERS CARMELITESSEN De Zusters Carmelitessen hebben in onze stad bijna 25 jaar geleden gesticht een der meest zegenrijke instellingen op het voor treffelijkste terrein van de menschelijke activiteit: het terrein des naastenliefde, naast eigen heiliging! Als in October a.s. dit zilveren jubileum wordt herdacht, hopen wij het leven van werken en offeren, van ware christelijke charitas der Zusters in onze stad in het volle licht van een blijde dankbaarheid te zetten. Vandaag willen wij mededeelen, dat morgen in heel de Congregatie der Carme litessen van het Goddelijk Hart wordt her dacht het feit, dat zij vijftig jaar geleden is gesticht door Moeder Maria Theresia van den H. Joseph, (Mej. Maria Tauscher van den Bosch). In 1898, dus 7 jaren na de oprichting, werd te Sittard het eerste noviciaatshuis en kinder-tehuis in Nederland gevestigd. Nu na 50 jaren ingespannen arbeid zijn opgericht niet minder dan 60 kloosters met kinder-tehuizen en externaten, waarin op 1 Jan. 1941 een getal van 11000 kinderen verzorgd werden, 10 tehuizen voor ouden van dagen met 675 Inwoners, retraitehui zen met 1800 deelnemers, verspreid over de geheele wereld. De Congregatie heeft zich ten doel ge- steld, naast eigen heiliging en eerherstel aan het Goddelijk Hart, het geestelijk en tijdelijk welzijn van den naaste te bevor deren; in het bijzonder wordt de hulpbe hoevende jeugd door haar in bescherming genomen. Verheven is de taak van de eenvoudige, arme Zusters en onberekenbaar-groot is de zegen, welke door haar bidden en wer ken in den loop van een halve eeuw is geschonken aan duizenden Om negen uur morgenochtend wordt er voor de Zusters in de kapel van het kloos ter door de pastoor der parochie, waarin het klooster (Oude Vest) is gevestigd, den zeereerw. heer R. Smitz, een plechtige H. Mis opgedragen. Van half vier tot half vijf is er morgen gelegenheid, de Zusters gelukwenschen aan te bieden. HET VETGEHALTE VAN TAPTEMELK. In de Nederlandsche staatscourant van heden is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van Landbouw en Vis- schery, waarbij het in consumptie brengen van taptemelk met een vetgehalte van meer dan 0.1 procent wordt verboden. HET VESTIGEN, UITBREIDEN EN VERANDEREN VAN BEDRIJVEN. De Staatscourant van gisteren bevat de uitvoeringsbesluiten I en II van de secreta ris-generaal van handel, nijverheid en scheepvaart betreffende het vestigen, uit breiden en veranderen van bedrijven. Het eerste besluit geeft richtlijnen voor het indienen van de aanvragen,'het twee de bepaalt, dat het verbod, een industriëel bedrijf te vestigen of uit te breiden zonder vergunning, niet geldt voor sigarenfabrie ken. Voor nadere bijzonderheden verwij zen wij naar de Staatscourant van gisteren, (no. 124).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1