PAM BIJ DE MAANAPEN Vmdmetieti MAANDAG 30 JUNI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 B. en W. van Haarlemmermeer wijzen verzoek om vergoeding af. In den gemeenteraad van Haarlemmer meer is een praeadvies van B. en W. aan de orde gekomen met een afwijzende be schikking op een verzoek van de School met den Bijbel te Hoofddorp om beschik baarstelling van gelden wegens geleden oorlogsschade. In den nacht van 31 Juli op 1 Augustus was er n.l. een bom gevallen. De schade-enquête-commissie te Amster dam had een verzoek om tegemoetkoming afgewezen, omdat zij voor goederen van publiekrechtelijke lichamen of die voor het geheel of voor een overwegend deel met overheidsmiddelen zijn verkregen, niet competent is. Desgevraagd adviseerde het departement van Binnenlandsche Zaken een aanvraag om schadevergoeding bij den gemeenteraad in te dienen. Dit departe ment verwees daarbij naar het besluit van den secretaris-generaal van Opvoeding enz. van 19 November j.L, art. 3, tweede lid: „Het bestuur eener bijzondere lagere school, dat voornemens is over te gaan tot .herbouw, verbouw of herstel van een door oorlogsschade getroffen schoolgebouw voor gewoon of uitgebreid lager onderwijs, dat uit de openbare kassen is bekostigd, geeft, alvorens een daartoe strekkende aanvrage volgens art. 72 der Lager Onderwijs-Wet 1920 bij den gemeeneraad in te dienen, van zijn voornemen kenins aan den inspecteur van het lager onderwijs". B. en W. meenen nu, dat dit besluit geen wijziging heeft gebracht in de art. 72 en volgende der Lager Onderwijs-Wet, doch eenvoudig als vaststaand feit aanneemt, dat aan art. 72 der wet een aanspraak op ver krijging van de gelden voor de herstelling van aangerichte oorlogsschade kan worden ontleend. B. en W. ontkennen evenwel de juistheid van deze stelling. Art. 72 beperkt n.l. de aanspraak van bijzondere schoolbesturen op verstrekking van gelden uit de gemeen tekas in duidelijke bewoordingen tot de ge vallen van stichten, uitbreiden, verbouwen of anderen van de inrichting van een schoolgebouw, alsmede hét aanschaffen van schoolmeubelen, de leer- en hulpmiddelen daaronder begrepen. Voorts bepaalt ar.t 5 der wet, dat de ge meente aan bijzondere scholen geen gel delijke bijdrage of andere ondersteuning middellijk of onmiddellijk mogen toeken nen, dan in de gevallen en onder de vopr- waarden, in de wet genoemd. Dit is zeker niet het geval met oorlogsschade. De raad heeft in meerderheid het prae advies aanvaard. „Handelsblad". UITGESLOTEN SLAGERS. Het rijksbureau -voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt bekend, dat we derom eenige slagers wegens frauduleuze slachtingen of het voorhanden hebben van vleesch, afkomstig van frauduleuze slach tingen, voor geruim en tijd van het verkrij gen van een toewijzing van vee en vleesch door de Nederlandsche Veehouderij centrale zijn uitgesloten, terwijl proces-verbaal is opgemaakt. Er is een slager bij uit Wad- dinxveen. t Gemeenteraad van Loenen aan de Vecht weigert 6 pet. toelage aan gemeente- personeel. Eenigen tijd geleden heeft zooals men weet de secretaris-generaal van het De partement van Binnenlandsche Zaken een rondschrijven gericht tot alle gemeentebe sturen in Nederland en erop aangedron gen, om een tijdelijke toelage van 6 pet. van het bruto-inkomen te verstrekken aan het lager bezoldigde gehuwde gemeente- personeel. De meerderheid van den raad der gemeente Loenen aan de Vecht bleek niet te gevoelen voor het verstrekken van een tijdelijke toelage. Met 4 tegen 3 stem men werd het voorstel verworpen. Bij on voltalligheid van den raad, staakten in de vorige vergadering de stemmen. Eén der voorstanders, die ook het voorstel deed om de tijdelijke toelage, voorgesteld door den secretaris-generaal te verstrekken, het raadslid Jac. de Koning, heeft zich thans gewend tot den commissaris der provincie Utrecht met het verzoek te willen bevor deren, dat dit raadsbesluit niet wordt goed gekeurd. De Raad dezer gemeente vergaderde on der voorzitterschap van den burgermeester. Tegenwoordig waren allen leden. Aan de orde werd gesteld het aangehou den voorstel om de noodzakelijkheid te ver klaren tot de oprichting van een huishoud school in de gemeente. De heer Tibboel sprak namens de Prot. Raadsfracties en vertelaarde dat samenwerking met de St. Lidwinaschool, huishoudschool, is gezocht, doch niet verkregen. De vorm waarin het zal worden gegeven bevredigt de Prot. Raadsfracties niet, vandaar dat zij meenen te moeten tegenstemmen. De heer War merdam sprekende namens de R.K. Raads fractie bestreed de, historie en verklaarde dat de samenwerking niet voldoende is ge zocht. De oodzakelijkheid van de stich ting eener huishoudschool is beslist aan wezig. Alleen vindt spr. dat de R.K. frac tie, die deze samenwerking heeft aangebo den het jammer, dat zij niets van de ande re fracties heeft gehoord ten aanzien van de besprekingen. De voorzitter gaf een uiteenzetting van het verloop en drong aan op de aanneming van het voorstel, omdat de noodzakelijk heid beslist aanwezig is voor het huishoud- onderwijs. Enkele andere leden spraken hiervoor.nog, waarna het voorstel in stem ming werd gebracht. Het voorstel werd aangenomen met 85 stemmen, zoodat de noodzakelijkheid der huishoudschool werd verklaard. Tot lid van de commissie van de commis sie voor solide aangelegenheden in de va cature wijlen A. H. Schrama werd benoemd den heer F. J. van Kesteren en tot lid van de Waterleidingcommissie den heer F. J. van Kesteren. Het voorstel tot wijziging der veldwach tersverordening werd zonder 'bespreking en hoofdelijke stemming aangenomen. Het voorstel tot toepassing van het Ar- beidsovereenkomstenbesluit werd even eens aangenomen. Het betrof hier de lucht- bescherm ingsdienst. Vervolgens stelden B. en W. voor om voor het jaar 1941 uitsluitend voor de ver strekking van kleeding, dekking en schoei sel uit de gemeentekas beschikbaar te stel len: le een bedrag van ten hoogste f 2,per werklooze, berekend naar een gemiddeld aantal van 417; 2e een bedrag van f 1,per B-tuinder, berekend naar een aantal van 14. Dienovereenkomstig besloot den gemeen teraad. Het voorstel van B. en W. om aan de N.V. Tegelaar en Co., gevestigd te Lisse, voor den tijd van één jaar, gerekend als te zijn ingegaan den 15 Mei 1941, tegen een huurprijs van f 260,te verhuren een per ceel industrieterrein, gelegen langs de ha- vensloot, kadastraal bekend gemeente Lisse, sectie D. nos. nos. 2509 en 3060, ge deeltelijk, ter grootte van ongeveer 2945 M2. werd na ampele bespreking aangeno men. De heer Tibboel besprak de wertcver- schaffing van dit object en de lage loonen, welke hierbij kunnen worden verkregen. De voorzitter bracht hierna het navol gende preadvies van B. en W. aan de orde ten aanzien van de toekenning van enkele subsidies. Hij lichtte het voorstel als volgt toe. Als regel werd tot nu toe op subsidie aanvragen uitsluitend beschikt bij de be handeling van de gemeente-'begrooting voor het volgende dienstjaar. De omstandighe den leiden er evenwel toe, dat het niet al tijd mogelijk is, om aan deze goede ge woonte strikt de hand te houden zonder be langen te schaden welke vooral in den te- genwoordigen tijd voor de gemeenschap GEMEENTERAAD VAN LISSE nuttig en noodig zijn. Voor zoover die be langen aanwezig zijn, meenen B. en W. u dan ook voorstellen te moeten doen. Het bestuur der Sinte Ludwinaschooi te Leiden, dat een school voor zwakzinnige kinderen exploiteert, vraagt een jaarlijk- sche subsidie per leerling. In het jaar 1940 werd de school door een vijftal leerlingen uit deze gemeente bezocht en over dat jaar 'wordt een subsidie van f 23,23 per leer ling gevraagd. Aangezien het B. en W. wenschelijk voorkomt, dat sulbsidiën als bijdragen in de kosten moeten worden be schouwd en geen dekking van exploitatie verliezen mogen zijn hebben B. en W. het bestuur verzocht of het met een vast sub sidie-bedrag van f 15,per leerling ge noegen kan nemen. Dankbaar is dit voor stel aanvaard. Zij sbellen den Raad voor dienovereenkomstig te besluiten. De afdeeling Lisse van de Nederland sche Vereenigimg E.H.B.O. maakt voor haar oefeningen gebruik van een lokaal der openbare lagere school. Door de bezet ting van deze school heeft zij naar andere ruimte moeten omzien en die gevonden in het gebouw Rehoboth. Voor dit gebruik moet echter eene vergoeding worden be taald van f 2,per week. Wegens de zeer beperkte middelen, waarover de afdeeling beschikt, verzocht zij deze kosten voor re kening der gemeente te nemen. Na over weging, dat de afdeeling gratis werkzaam is en zij voor de gemeente van groot be lang moet worden geacht, stellen B. en W. voor genoemde kosten voor rekening der gemeente te nemen zoo lang van een lo kaal der openbare lagere school geen ge bruik kan worden gemaakt. De afdeeling Lisse van de Katholieke Kinderuitzending in het Bisdom Haarlem vraagt een subsidie van f 0.25 per dag per uitgezonden kind. Jaarlijks worden 3 4 kinderen voor ongeveer 6 weken uitgezon den. Door de provincie wordt eveneens een subsidie van f 0.25 per kind per dag be schikbaar gesteld, doch alleen dan wanneer van gemeentewege een gelijk bedrag ver strekt wordt. Afgezien van het feit, dat de provinciale subsidie van de gemeentelijke subsidie afhankelijk wordt gesteld, achten B. en W. het vooral in de huidige omstan digheden vau belang, dat zwakke kinderen naar een vacantie-oord uitgezonden wor den, weshalve wij den Raad in overweging ging geven de gevraagde subsidie te ver leen en. De sticht ing Vreemdelingenverkeer „Zuid-Holland" verzoekt de gemeente als bijzonder lid tot de stichting te doen tre den, De jaarlijksche contributie hiervan be draagt 2.5Q per 1000 inwoners. Aangezien de Stichting beoogt het geheele vreemde lingenverkeer in goede banen te leiden en deze voor de gemeenschap van belangrijke economische beteekenis moet worden ge acht, dienen ook de gemeenten zich met de behartiging daarvan bezig te houden. B. en W. stellen voor te besluiten, dat de ge meente als bijzonder lid tot genoemde Stichting toetreedt, echter met ingaing van het jaar 1942. Over deze toe te kennen subsidie spra ken enkele leden. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd ten aanzien van deze 4 subsidiën zonder 'hoofdelijke stemming besloten. Aan de orde werd gesteld Comptabiliteit o.a. verbandhoudende met de verbouwing van het Raadhuis en de inrichting van een politiebureau. De voorzitter deelt mede, dat de gemeentebegrooting moet worden gewijzigd in verband met het politiebureau hetgeen een bedrag vordert van f 3590. Ten aanzien van het Raadhuis deelt de voor zitter mede, dat een algeheele herziening van het plan noodzakelijk was en verschil- I lende verbeteringen kunnen en moeten worden aangebracht. Een restauratie way noodzakelijk en de voorgevel wordt thans eveneens gewijzigd. Voorts zal deze aan gelegenheid een afdoende verbetering blij ken te zijn, die jarenlang zal meegaan. Be- nood igd is hiervoor een bedrag van f 22.500.zoodat derhalve nog een bedrag van f 10.500.moet worden gevoteerd bij het reeds toegestane bedrag. De Raad be sloot overeenkomstig het voorstel. De voorzitter deelde mede dat de heer A. H. Petei's eervol ontslag is verleend als correspondent der arbeidsbemiddeling we gens opheffing der functie in verband met de stichting van het Rijksarbeidsbureau. Het onderhoud van de verzorging van de vuilnisbelt is door B. en W. opgedragen aan den heer Rijnbeek uit Haarlemmer meer voor een bedrag van f 1000.per jaar, gedurende den tijd van één jaar. Vervolgens deed de voorzitter mededee- ling van goedgekeurde raadsbesluiten, waarna de vergadering werd gesloten. TER AAR GEMEENTERAAD, Onder praesidium van Burgemeester Ho- genboom kwam de vroedschap in open bare ziting bijeen, met afwezigheid van de heeren J. Egberts, C. W. v. d. Hoorn Azn„ L. Hoogervorst en M. v. d. Weijden. Een schrijven van de vereeniging van Chr. Volksonderwijs om de kweekling met akte aan te stellen als leeraar lichamelijke oefening wordt in handen gelegd van B. en W. daar 't toch al in bespreking is met den inspecteur, om voor onze scholen de be staande toestand met genoemd onderwijs te bestendigen en niet één vak-onderwij zer aan te stellen. Bij de behandeling der belastingrecla mes wordt den heer Wolfers voor een half jaar ontheffing verleend voor hondenbelas ting, den heer Joh. Akerboom volledige kwijting. Een elftal personen met een to taal bedrag van 48.42 wordt als onin baar afgeschreven inzake straat- en hon denbelasting. Een subsidie van vyftig gulden krijgt de plaatselijke afdeeling der E. H. B. O. in- haar kas, daar deze op het moment met een tamelijk tekort werkt. Inzake het landbouwhuishoudonderwijs geeft de voorzitter enkele cijfers uit de be grooting, welke sluit met een nadeelig sal do van 1985.24. Dit tekort wordt door het Rijk met 75 pet. weggewekrt, indien de- meente de restant betaalt. Hiertegen heeft de Raad geen bezwaar, want zij is ten zeer ste ovzrtuigd van dit nuttig onderwijs. Opnieuw besluit men voor een jaar, in gevolge artikel 36, 4e lid der Woningwet, tot voorbereiding van een regeling der bebouwing. Met de behandeling van het voorstel tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling inzake, de vorming van een keu ringskring Alphen aan den Rijn, zegt de voorzitter, dat het een vol ambtelijke dienst zal worden -en deze dienst in over leg is tot stand gekomen met Ged. Staten en de omliggende gemeentebesturen. De keuringsloonen ondergaan heel weinig ver andering, alleen voor eenhoevige dieren een gulden verhooging. De heer Joh. v. Eijk ziet het nut niet in van een dergelijke regeling, maakt be zwaar tegen eventueele slachting te Al phen, bijzonder in noodgevallen, en brengt nog naar voren, dat de huidige dienst zui nig en naar ieders tevredenheid werkt. Weth. Volgering en van Vliet ondersteu- WIELRIJDERS, Iaat U in Uw belang toch radent Maakt gebruik van rijwielpaden. Vereeniging voor Veilig Verkeer. 203. Twee steenen ineens kan hij wel opvangen, maar hij begint zoo langzamerhand erge honger te krijgen en de levensmiddelen liggen in de wagenfiets in de rotsholte. 204. Professor' Heelal zit ondertusschèn al uren op Pam te wachten. Daar hy nog steeds niet is teruggekeerd, be grijpt de geleerde, dat er hem iets moet zijn overkomen. Ongeduldig loopt hij heen en weer. Radio-programma DINSDAG 1 JULI 1941 HILVERSUM I. 415,5 M. 6.45 Gramo- foonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgym nastiek 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Schriftlezing en meditatie (voorbereid door de Christelijke Radio Stichting) 8.25 Gramofoonmuzek 9.15 Voor de huis vrouw 9.25 Gramofoonmuziek 11.00 Declamatie 11.20 Viool met pianobege leiding 12.00 Schrammelkwartet en so liste 12.25 Het kwartier van den arbeid. 12.40 Almanak 12.45 BNO: Nieuws- eneconomische berichten 1.00 Gramo foonmuziek 1.30 Gevarieerd concert 3.15 Gramofoonmuziek 4.00 Cursus „Ons geloof en ons werk" (Voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerkco- mité) 4.20 Gramofoonmuziek 4.45 Sport en spel voor de jeugd 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursberichten 5.30 Musiquette 6.00 Lezing „De beel ding der sage" 7.00 BNO: Vragen van den dag 7.15 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek 8.00 BNO: Nieuws berichten 8.15 Spiegel van den dag 8.30 Omroeporkest en solisten 9.30 Ba- richten (Engelsch) 9.45 BNO: Nieuws berichten 10.0010.15 BNO: Eïigelsche uitzending. HILVERSUM H, 301,5 M. 6.45 Gra mofoonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtend gymnastiek 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Gramofoonmuziek 10.20 Zang met pianobegeleiding 10.40 Declamatie 11.00 Amabile-sextet en gramofoonmu ziek 12.00 Berichten 12.15 Frans Wou ters en zijn orkest 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 1.00 Harmo nie-orkest van het Nederlandsch orkest ,,'s Gravenhage" 1.40 Gramofoonmuziek 2.00 Arnhemsche orkestvereeniging, so liste en gramofoonmuziek 3.30 Voor de zieken 4.00 „Muziek langs de kusten van Afrika", causerie (met gramofoonmuziek) 4.30 Gramofoonmuziek 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten 5.30 Groot Amusementsorkest en gramo foonmuziek 6.15 U hebt het gehad op de lagere school 6.30 Gramofoonmuziek 6.45 De jeugdsportclub 7.00 BNO: Vra gen van den dag 7.15 Gramofoonmuziek 7.45 Causerie „Sport en lichamelijke opvoeding voor de vrouw" 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Gramofoonmuziek 8.20 Radiotooneel 9.25 Gramofoon muziek 9.30 Voor den boer 9.45 BNO: Nieuwsberichten 10.00 Avondwijding (Voorbereid door het Vrijzinnig Protes tantsch Kerkcomité) 10.0510.15 Gra mofoonmuziek. GEM. RADIODISTRIBUTIEBEDRIJF. le Programma: 6.4522.00 Hilversum I 22.00—24.00 Duitsch Programma. 2e Programma: 8.00—22.15 Hilversum 22.1523.00 Hollandsch Programma uit sluitend voor Radio Centrales 23.00 24.00 Duitsch Programma. 3e en 4e Programma: 7.0024.00 Duitsch Programma. nen dit ten volle, brengen lof 'aan het hoofd van den keuringsdienst, met wien men altijd pleizierig samen werkte, doch de nieuwe regeling wordt van hooger hand gestimuleerd. Nadat nog is geïnformeerd over een openbaar slachtuis, wordt de re geling zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Voor de huur van een gedeelte van het R.-K. Parochiehuis ten dienste van het on derwijs in lichamelijke oefening voteert de Raad een bedrag van 360 gulden. De ver zoekschriften van de vereeniging van Chr. Volksonderwijs op grond van artikel 72 der L.-O-wet 1920 voor leermiddelen en gor dijnen, vinden geen bestrijding. Een schriftelijk verzoek van den heer G. Verlaan, om aangesloten te worden aan het electrisch net zal voorloopig nog stuiten op finapcieele bezwaren, want de aansluiting van dit pand kost ruim 240 gulden. Des alniettemin zullen B. en W. trachten een oplossing te verkrijgen, want het betreft hier toch een bijzonder geval. Wie z'n omzet wil vermeeren, moet adverteerenl FEUILLETON naar het Engelsch bewerkt door A. J. HUISMAN. 42) Zeker, als het u veiliger lijkt, zei hij. Foyle liet de stalen ringen om zijn pol sen glijden. Grell nam een stoel en Foyle, waak zaam als een kat, zat naast hem. Mag ik u vragen, wat u thans van plan is te doen?, vroeg de eerste. Wachten tot het dag wordt en dan een van de meiden met een boodschap naar het dichtsbijzijnde politiebureau sturen, antwoordde Foyle. Zou u een sigaar wil len hebben? Ik kan u deze aanbevelen. Hij stak hem zijn sigarenkoker toe en Grell nam er een. Met een grappigen glim lach, hield hij ze tusschen zijn vingers. Zou u het puntje er af willen knip pen en mij vuur geven?, vroeg hy. Het is tamelijk onhandig met die hm arm- versieringen. De chef deed wat hem gevraagd werd en Grell rookte met genot. Foyle bleef zwij gen. Ofschoon hij dolgraag vragen had ge steld, durfde hij niet. Denkt u werkelijk, dat ik Harry Gol- denburg vermoord heb?, vroeg Grell plot seling. Ik weet het niet, erkende de chef kalm. Ik denk dat het mogelijk is. Ja, dat is jammer, zei Grell, de sigaar uit zijn mond "nemend. Deze zaak moet u heel wat moeite gekost hebben, Mr. Foyle. En die is allemaal vergeefsch, omdat ik, zooals vanzelf spreekt, met de heele zaak niets uitstaande heb. Dat zal nog moeten blijken, zei Foyle. Vertel mij waarom u nooit hebt ver klaard, dat ik in leven was?, vroeg Grell. U zult het wel moeten doen. Kijk, er steekt geen kwaad in nu te erkennen, dat het doel was, u te doen den ken dat wij er in geloopen waren en u zoodoende op een dwaalspoor te brengen. En dat was zoo, tot u Ivan in handen hebt gekregen. Dezen keer hebt ge u ver gist. Mr. Foyle. Er waren vingerafdruk ken op den dolk, waarmee Goldenburg ver moord werd, nietwaar? Foyle boog het hoofd. Zijn blauwe oogen gloeiden van belangstelling, die hij niet trachtte te verbergen. Hij raadde half wat er komen zou, maar hij vond Grell's op treden verwarrend en kon geen stellig oor deel vormen. Zeker, Grell gedroeg zich niet als 'n schuldige d.w.z. iemand, schuldig aan moord. Maar evenmin ge droeg hij zich als een onschuldige. Hij be kommerde zich veel te weinig om den ernst van den toestand. Ja, er waren vingerafdrukken, zei hij. Ik heb een foto er van in mijn zak, als u wilt dat-ze nu vergeleken worden. Met de mijne? Dat wilde ik u juist voorstellen. U zult schrijfpapier en inkt in den lessenaar achter u vinden. Ik denk dat die wel bruikbaar zyn. De gevangene glimlachte toen hij zag hoe Foyle voorzichtig zijn stoel wegschoof om gedekt te zijn tegen eiken plotselingen aan val voor hij hem den rug toekeerde. Hij was een oogenblik bezig toebereidselen te maken en legde toen een vel wit papier op een tafeltje voor Grell. Wilt u zoo vriendelijk zijn uw handen uit te steken?, zei hij. Toen Grell dit deed, smeerde hij de top pen van diens rechterhand in met inkt. Druk nu uw vingers licht maar vast op het papier. Dank u. Hij bracht een kleine staande lamp dich terbij en onder de stralen er van bestu deerde hij de twee stellen afdrukken nauw keurig. Hij had geen vergrootglas noodig om te zien dat geen van Grell's vingeraf drukken overeenkwam met de twee, die duidelijk op den dolk stonden. Grell leun de achterover in zijn stoel, alsof de zaak hem volstrekt niet aanging. Is u dat voldoende, Mr. Foyle?, vroeg hij ten slotte. De chef knikte, terwijl hun blikken el kander ontmoetten. Het is voldoende, om mij te doen zien dat u niet inderdaad den man hebt ver moord, zei hij vast. Ik erken dat dit mij niet verbaast. Ik geloof, dat wanneer u hem had vermoord, u man genoeg geweest zou zijn te blyven en de gevolgen af te wqchten. U zult opmerken dat ik u nog niet in den vorm gearresteera heb. Maar ik geloof, dat u alles omtrent de misdaad weet dat u misschien ooggetuige bent geweest. Voor den eersten keer gedurende het on derhoud verloor Robert Grell zijn zelfbe- heersching. Met gebalde vuisten en het staal der handboeien diep in het vleesch van zijn polsen hij was ze geheel ver geten zat hy daar. Er was een bedoe ling in Foyle's toon, die hij wel moest be grijpen. Hij hijgde eens of tweemaal en zijn wangen gloeiden. Spreek thans duidelijk?, schreeuwde hij heesoh. Waarop zinspeelt u? Langzaam begon Foyle het papier, waar op Grell's vingeafdruklcen stonden, in stuk ken te scheuren. Hij was kalm, ondoor grondelijk. Ik dacht, dat ik tamelijk duidelijk was geweest, antwoordde hij. Om duidelijker te wezen zal ik vragen of een man, beroemd, rijk en met een eervolle reputatie, vlucht op den avond voor zijn huwelijk, gehol pen door zijn kamerdienaar; zich verbergt in een armoedig deel van Londen, en zich in verbinding stelt met twijfelachtige ka rakters; wiens vrienden politiemannen wegvoeren en bedwelmen; die, om kort te gaan elke poging doet om de jusitie te mis leiden niet de een of andere krachtige beweegreden heeft voor zijn daden? Is het niet logisch te veronderstellen, dat hij me deplichtig is aan de misdaad? Grell uitte een zucht van verlichting en zich bukkend,, raapte hij zijn sigaar op, die op het tapijt was gevallen. Hij had zijn kalmte herkregen. U zijt een beter beoordeelaar van be wijzen. dan ik, zei hij rustig. Persoonlijk geloof ik niet dat de feiten, welke u hebt opgenoemd mij van iets anders beschuldi gen dan van excentriciteit. Wie is trouwens Harry Goldenburg? Behalve het feit, dat hij mijn dubbelganger is, weet ik niets van hem. Dat is zeker een toevallige omstan digheid, maar waarom ter wereld ik iets zou verbergen, weet ik niet. U praat onzin, Mr. Grell, en dat weet u, zei Foyle met een vermoeide handbewe ging. Er is te veel dat door toeval weggere deneerd moet worden. Wij weten wie Har ry Goldenburg was en dat er een krachtige beweegreden voor u bestond om hem uit den weg te ruimen. Hij leunde over het tafeltje en zijn ge zicht was dicht bij dat van Grell. U kunt alleen uitstellen, u kunt de justitie niet tegenhouden door uw mond te houden. De diepe lijnen om Grell's mond werden koppiger. Ik zal mij aan mijn veriiaal houden, zei hij. En toen, terugkeerend tot zijn vorige luchthartige wijze van spreken: U zijt een verstandig man, Mr. Foyle. Jk heb nooit begrepen vor u en uw man nen my op de hielen zaten, welk een har den tyd een beroepsmisdadiger moet heb ben. Zelfs nu begrijp ik nog niet, hoe u wist dat ik hier was. Toen ik bemerkte, dat de politie beslag gelegd had op mijn auto, dacht ik dat ze ze alleen maar be waakte als een verongelukt voertuig. Ik wist niet, dat u er achter gekomen was, dat ik uit Londen er mee was gevlucht. Alleen maar een kwestie van organi satie, zei Foyle. Wij weten trouwens de meeste van uw bewegingen van het oogen blik, dat ge de woning van Sir Ralph Fair field verliet tot den tijd, waarop u van Lady Eileen te Kingston afscheid nam. O, ja, ze heeft u geld ter hand gesteld. Mis schien interesseert het u te weten, dat zij dit door valschheid in'geschrifte heeft ver kregen. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 7