OMGEVING Laatste Berichten Marktberichten MAANDAG 30 JUNI 194i DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 WONINGBOUWVER. „EIGEN HAARD". Herdenking: 50-jarig bestaan. De woningbouwvereniging „Eigen ffaard" heeft Zaterdagmiddag de feestelijk heden ter gelegenheid van de herdenking van het vijftigjarig bestaan ingezet met een min of meer officieele plechtigheid in vie Gerit Doustraat: de aanbieding en ont hulling van een grooten gevelsteen, waar op hulde gebracht wordt aan het initiatief, dat vijftig jaar geleden in het belang van de volkshuisvesting werd genomen. De huizen aan de Gerrit Doustraat wa ren als de meeste bewoners in feestkleedij. toen Zaterdagmiddag omstreeks drie uur het Leidsch Harmonie Gezelschap „De Post" van de Witte Singel met vroolijke marschmuziek de straat in kwam marchee- ren en halt en front maakte voor de nog afgedekte gevelsteen, waar de voorzitter van de ijverige feestcommissie de aanwe zigen en in het bijzonder den vertegen woordiger van het gemeentebestuur, wet houder Wilbrink, de accountant, den heer Verhulst en voorts de leden van het hui dige bestuur welkom heette en met enkele woorden het feit herdacht, dat een halve eeuw geleden de woningbouwvereniging „Eigen Haard" werd opgericht. Spreker bracht een woord van dank aan de oprich ters, aan de vele bestuursleden in den loop der jaren en aan het dagelijksch bestuur van thans. Nadat 'aan het bestuur een keurige, door den heer C. Hes vervaardigde oorkonde, be vattende alle namen van hen, die tot het welslagen van dezen dag een steentje heb ben bijgedragen, was aangeboden, werd de herdenkingssteen in de met groen en bloe men versierde gevel onthuld en trad wet houder Jac. Wilbrink naar voren en sprak de aanwezigen toe. Het gemeentebestuur heeft geen oogen- blik geaarzeld, aldus spr., om aan de vrien delijke uitnoodiging van „Eigen Haard" ge volg te geven. Het is een goede gedachte geweest om een oogenblik bij de thans be reikte mijlpaal stil te staan en het halve eeuwfeest niet onopgemerkt voorbij te la ten gaan. Wij herdenken thans het feit, dat vijftig jaar geleden eenige sociaal vooruit strevende mannen inzagen, dat verbetering van de volkshuisvesting hard noodig was en dank zij de hulp van anderen, die gelden ter beschikking stelden, voor Leiden de eerste arbeiders-woningbouwvereeniging konden oprichten. De eerste schreden op deze nieuwe weg zijn moeilijk geweest, maar „Eigen Haard" is er in geslaagd om zonder eenige hulp of bijstand van over heidswege iets tot stand te brengen, waar van de bewoners van de Gerrit Doustraat thans nog de vruchten plukken. IVTèt den wensch, dat de jubileerénde vereeniging tot in lengte van iaren voor de volkshuisves ting werkzaam zal mogen zijn, eindigde wethouder Wilbrink zijri toespraak. Nadat vervolgens de accountant, de heer Verhulst het woord had gevoerd n in het licht had gesteld hoe vijftig jaar lang de bestuursleden vrijwillig en belangeloos zich beschikbaar hebben gesteld om de ver eeniging te leiden en de financiën te be heer en, herdacht de voorzitter, de heer Van der Woerd, het pionierswerk van de op richters en richtte speciaal het woord tot het eenige nog in leven zijnde lid van het eerste bestuur, den heer W. Segaar. Met groote dankbaarheid herinnerde spr. aan het werk, dat de- professoren Greyer en Drukker voor de vereeniging hebben ver richt en betuigde voorts de erkentelijkheid van het bestuur voor de immer groote fee-, reidwilligheid van het gemeentebestuur, voor de krachtige steun van de commissie' van bijstand en voor het sobere, stijlvolle programma, dat de feestcommissie ter her denking van het gouden jubileum heeft ont worpen. Na deze woorden liet het muziekcorps weer vroolijke muziek hooren en nog ge- ruimen tijd bleef het gezellig druk in de anders zoo rustige straat. De leden, hun echtgenooten en eventueel inwonende kin deren boven zestien jaar verzamelden zich 's avonds in de feestelijk versierde zaal van „Oud-Hortuszicht", waar in intiemen kring met enkele genoodigden het gouden feest werd herdacht. De voorz., de heer G. A. v. d. Wo'erd, heeft in zijn openingswoord gewezen' op het speciale karakter der vereeniging, waar de huren nimmer verhoogd werden en waar langzamerhand de moderniseering der woningen doorgang vindt. Spr. roemde voorts het werk van den eersten voorz., wijlen den heer Boon en van prof. Greve. Als voorz. der feestcommissie sprak de heer C. S. Thomassen het bestuur toe, on der aanbieding van een bloemstuk. De rest van den avond w;as in handen van Hofenks Melody ^Takers en een hu morist en het behoeft niet gezegd, dat zij er de juiste stemming spoedig in wisten te brengen en haar erin te houden. EEN ZILVEREN ONDERWIJS-JÜBILEUM. Morgen zal het 25 jaar geleden zijn, dat het hoofd der Katholieke Jongensschool aan het Rapenburg,, de heer W. Melief, te Leiden in dienst trad bij het katholiek on derwijs. Deze even bescheiden als kundige katholieke onderwijzer heeft in den loop dezer kwart eeuw een voor de katholieke jeugd in Leiden zeer Verdienstvollen arbeid 1 verricht! Wij. komen morgen nader op dit jubileum terug. OEGSTGEEST Konijnenkeuring. De konynensport- vereeniging L.E.Ó. Leiden en Omstreken hield Zaterdagmiddag een clubkeuring van jonge dieren in Hotel 'Bremmer aan de Beestenmarkt alhier. Ruim 90 dieren wer den ter keuring aangeboden. Als keurmees ters fungeerden de heeren A. van den IJs- sel te Den Haag en C. Otto de Vroomen tq Voorhout. Zeeer mooie exemplaren wer den voorgebracht. Hoofdeeereprij zen wer den behaald door: Beker voor de mooiste voedster eigen fok 1941: B. Star te Oegst- geest met Vlaamsche Reus Wit. Beker voor de mooiste ram: Th. Belt te Leiden met kleurdwergen. Medaille voor het beste nest: A. Koerten te Oegstgeest met New Zeelan ders. Beste voedster met jongen: C. J. van der Aar te Oegstgeest met Alaska's. Beste teekening konijn: Fl. den Hertog te Zoe- terwoude met Lotharinger. Het beste num mer groote rassen J. Lam an te Leiden met Fransche Hangoor. Het beste nummer mid den rassen C. J. van der Aar te Oegstgeest met Alaska; het beste nummer midden rassen J. J. Macdaniël te Oegstgeest met klein Chinchilla. Het beste nummer dwerg rassen Th. Belt te Leiden met -kleurdwer gen. VOORSCHOTEN NAGEDACHTENIS VAN WIJLEN DEN HEER WULLINGS GEëERD. Zaterdag is in het fraaie Wilhelmina'park achter het Raadhuis te Voorschoten de over dracht geschied van het monument, dat al daar ter nagedachtenis aan den heer H. H. G. Wullings, stichter en directeur van het onderwijsinstituut Beresteyn, is verrezen. Het gedenkteeken bestaat uit een vogel drinkplaats met bronzen gedenkplaat. Velen hadden zich omstreeks half twaalf in het Wilhelminapark verzameld. Onder hen bevonden zich de weduwe van den heer Wullings, mevrouw A. Wullings, de burgemeester van Voorschoten, de heer M. F. Berkhout, de wethouders en leden van den gemeenteraad, vele leeraren en oud- leeraren, oud-leerlingen en leerlingen van het instituut. De heer A. Kerbert, secretaris van het comité dat de oprichting van dit monument heeft voorbereid en waarvan de burgemees ter van Voorschoten eerevoorzitter is, nam bij ontstentenis van den voorzitter als eer ste spreker het woord. Hij herinnerde er aan, dat na het verscheiden van den heer Wullings in 1936 bij de oud-leerlingen het plan opkwam, om ter blijvende nagedach tenis van den directeur van Beresteyn een gedenkteeken op te richten, een plan, waarbij zich ook de oud-leeraren aansloten. De burgemeester van Voorschoten verleen de alle medewerking en zoo kon de architect Chr. J. F. Karsten jr. te Amsterdam een gedenkteeken ontwerpen, dat een plaats kreeg in het Wilhelminapark en aansluit bij de onmiddellijke omgeving van dit plantsoen. Spr. wijdde enkele woorden aan de nagedachtenis van den heer H. H. G. Wullings, dien hij als de „baas" bij de aan wezigen in herinnering bracht. De naam was karakteristiek voor den persoon van den directeur en hield 'een erkenning in voor zijn leiderschap en zijn kameraad schappelijk optreden. De heer Wol'-' en streng en on verbiddelijk directeur, maar daarnaast een vaderlijke vriend. Als devies voerde hij „Tucht maakt vrucht'i. Zich tot mevrouw Wullings wendende zei de heer Kerbert: „De heer Wullings kon uit den aard al het v/erk niet alleen doen. Hij had medewerkers noodig en u, mevrouw Wullings, was een eerste mede werkster. U bestuurde het groote Bere- steynhuishouden op onvergelijkelijke wijze. Het bloemstuk hedenmorgen aan uw huis afgegeven legt van onzen diepen dank ge tuigenis af". De directeur van het instituut Wullings, jhr. Van Suchtelen, dankte oud-leerlingen en oud-leeraren vooy het sympathieke ini tiatief en sprak den wensch uit dat me vrouw Wullings nog vele jaren getuige zal mogen zijn van een steeds stijgend succes van het instituut. De burgemeestervan Voorschoten, de heer M. F. Berkhout, aanvaardde ten slotte namens het gemeentebestuur het monu ment. Hij legde daarbij de belofte af, dat de gemeente Voorschoten het gedenkteeken in eere zal_ houden ter nagedachtenis van den man, die zooveel heeft beteekend voor het onderwijs en voor de gemeente. Na afloop van cieze plechtigheid ontving het gemeentebestuur de oud-leerlingen en oud-leeraren op het Raadhuis, waarna me vrouw A. Wullings de gasten aan een kof fietafel vereenigde. Officieele Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij. DISTRIBUTIE VAN VLEESCHWAREN EN VAN BOTER, MARGARINE EN VET. De secretaris-generaal van het Departe ment van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend inzake de distributie van vleeschWaren en de distributie van bo ter, margarine en vet. Detaillisten, die uitsluitend gedurende de wintermaanden vleeschwaren verkoo- pen en in verband daarmede van de in hun bezit zijnde toewijzingen van vleeschwaren geen gebruik maken voor herbevoorrading, dienen deze toewijzingen ook na het ver- loopen van den geldigheidsduur zorgvuldig te bewaren, aangezien zij t.z.t. in de gele genheid zullen worden gesteld, zich met behulp van deze toewijzingen alsnog den noodigen voorraad te verschaffen om op nieuw met den verkoop van vleeschwaren aan te vangen. De verloopen toewijzingen zullen te dien einde over eenigen tijd we derom geldig wordenverklaard. Uiteraard is het echter verboden om op deze toewij zingen na den daarop vermelden laatsten datum van geldigheid tot aan het tijdstip, waarop zij weder geldig worden verklaard, vleeschwaren te koopen, te verkoopen en af te leveren. Het bovenstaande is van overeenkorti- stige toepassing op detaillisten die uitslui tend in margarine en vet, doch niet in bo ter handelen en dientengevolge, nu de ver koop van margarine en vet tijdelijk is stop gezet, in het bezit zijn van toewijzingen, welke zij niet voor het koopen van marga rine of vet kunnen gebruiken. Ook deze toewijzingen dienen derhalve zorgvuldig te worden bewaard, totdat zij alsnog op nieuw geldig zullen worden verklaard, ter wijl het na den daarop vermelden laatsten datum van geldigheid tot aan het tijdstip, waarop ze weder geldig worden verklaard, verboden is daarvan gebruik te maken. Vanzelfsprekend zullen uitsluitend toe wijzingen, waarop het codenummer van den betrokken handelaar is vermeld, t.z.t. voor herbevoorrading ir aanmerking ko- Officieele Publicatie van het Departement Handel, Nijverheid en Scheepvaart. DISTRIBUTIE VAN TERPENTIJN EN LIJNOLIE VOOR SCHILDERS. De Secretaris-generaal van het Depar tement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat de hoeveelheden terpentijn en lijnolie, welke op de door de plaatselijke distributiediensten aan schil ders uit te reiken bonnen kunnen worden betrokken, voor de periode van 1 Juli 1 Augustus 1941 als volgt zijn vastgesteld: 1 liter kunstterpentijn per bon voor ter pentijn en 1 liter rauwe lijnolie of gekook te olie of standolie per bon voor lijnoliê. Binnenland Verscherpte rantsoeneering gas en electriciteit. VAN 100 TOT 76 De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt het volgende bekend: Het is noodzakelijk gebleken met ingang van 1 Juli a.s. de gas- en electriciteitsrant- soeneering.te verscherpen. Met ingang van genoemden datum zul len derhalve de rantsoenen gas en electri citeit voor alle gebruikers worden verlaagd van 100 pet. tot 75 pet. van het verbruik in de overeenkomstige perioden van het vo rige jaar met dien verstande, dat de mi nimum rantsoenen voor gas ad 60 M3 en voor electrisch kokerr ad 150 kwh per pe riode ongewijzigd blijven. De minimum rantsoenen electriciteit voor verlichting en huishoudelijke doeleinden (behalve ko ken) worden voor de eerstvolgende drie pe rioden met 20 pet. verlaagd. Van de verlaging van het rantsoen van 100 pet. tot 75 pet. zijn bedrijven van openbaar nut en opent are verkeersbedrij- ven uitgezonderd, benevens nader aan te wijzen bedrijven, "werkzaam voor de voed selvoorziening. Het rantsoen voor deze be drijven blijft bepaald op 100 pet. Voor verbruikers voor industrieele doel einden kunnen afwijken van de hierbo ven genoemde percentages, zoowel naar boven als naar beneden, worden vastge steld. Aanvragen van industrieele bedrijven tot een hooger rantsoen gas en/of electri citeit dienen te worden gericht tot de be trokken gas- en/of electriciteitsbedrijf. Men v/ordt verzocht het indienen van dergelijke aanvragen zoo veel mogelijk te beperken, daar slechts in zeer dringende gevallen tot rantsoenverhooging zal kunnen worden overgegaan. Kort samengevat komt het bovenstaande in het algemeen hierop neer, dat een ieder vanaf 1 Juli a.s., ongeacht het feit of al dan niet meteropneming heeft plaats ge had ,zijn verbruik met 25 procent dient te verblinderen. Een ieder wordt dan ook in zijn eigen belang aangeraden de meest mo gelijke zuinigheid met gas en electriciteit te betrachten aangezien anders de rant soeneering verder zal moeten worden ver scherpt. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. In het afgeloopen weekeinde vo[nd slechts een enkele aanval van Britsche vliegtuigen op ons land plaats. Er werd een poging gedaan een spoorwegverbinding aan te tas ten, doch dit mislukte. Het verkeer werd niet gestoord, twee spoorwégarbeiders ech ter werden gekwetst BETALINGSVERKEER MET FINLAND. Het Nederlandsch Clearing-Instituut maakt het volgende bekend betreffende het betalingsverkeer met Finland: De ontwikkeling van het betalingsverkeer met Finland geschiedt voortaan over clea- ringrekening via Berlijn. Onder de regeling vallen o. a. de navol gende wederzijdsche verplichtingen, onver schillig het tijdstip van ontstaan daarvan, wegens: 1) den invoer van goederen van oor sprong^ uit het andere land, of die aldaar een be- of verwerking van beteekenis heb ben ondergaan; 2) nevenkosten in het wederzijdsche goe derenverkeer; 3) betalingen in het transportverzeke- ringsverkeer, inclusief molestverzekering in het wederzijdsche goederenverkeer; 4) zeevrachten, charterkosten en kosten van de zeescheepvaart van Finsche en Ne- derlandsche schepen in het wederzijdsch goederen- en doorvoerverkeer en in het goederenverkeer met derde landen; 5) patentkosten alsmede onder voor behoud van nader onderzoek in ieder af zonderlijk geval licenties en dergelijke immaterieele prestaties, zooals auteursrech ten, filmhuren; 6) ondersteuningen, pensioenen en der gelijke voorzoover deze ter noodleniging dringend noodzakelijk zijn. Particuliere compensaties zijn niet toe gelaten. Voor storting in de clearing is een ver gunning van het deviezen-instituut te 's-Gra venhage vereischt, aan te vragen per for mulier b/1 (resp. D.) met vermelding bo venaan het formulier „Finland". Voor den export naar Finland is een vereffeningscertificaat Vereischt. HANDEL IN GEBRUIKTE MOTOR RIJTUIGEN GEORDEND. Het is noodig gebleken den koop en ver koop van gebruikt auto's en motorrijwie len aan bijzondere voorschriften te bin den. De basis van de prijscontrole, de ver gelijking van den prijs op 9 Mei 1940, was voor den handel in tweedehandsch motor rijtuigen niet zeer bruikbaar, omdat deze prijs in den regel ontbrak. Voortaan zal men nog slechts gebruikte motorrijtuigen mogen koopen of verkoo pen, indien er een waardebewijs aanwe zig is. Dat bewijs kan men aanvragen bij de rijksverkeersinspectie, die er voor zorgt, dat de auto of de motor door des kundigen wordt getaxeerd. De getaxeerde waarde wordt bij het waardebewijs ver meld. Het is uitddukkelijk verboden een prijs te betalen of te vragen, die hooger is dan de taxatieprijs, indien de verkooper een gebruiker is. Is de verkooper een hande laar, dan mag hij den taxatieprijs ten hoog ste 15 pet. verhoogen. v 10.000.— BOETE WEGENS PRIJSOP DRIJVING VAN INVOERGOED. Een N.V. te 's-Gravenhage, welke pro fielijzer uit het buitenland importeert, had midden 1940, toen uit België minder gun stige berichten kwamen, haar prijsnotee- ringen aanmerkelijk verhoogd. Tegen deze verhoogde prijzen werd ook de oude voor raad, ingevoerd tegen lage prijzen, ver kocht. Hierbij calculeerde de N.V. dus op grond van de Vervangingswaarde, wat on der de huidige bijzondere omstandigheden nu eenmaal niet kan worden toegelaten. Bovendien werd de prijs van het na 10 Mei 1940 geimporteerde ijzer zoo gesteld, dat de winstmarge hooger werd dan vóór 10 Mei gebruikelijk was. Het Rijksbureau voor ijzer en staal, dat een onderzoek naar de prijspolitiek van deze onderneming had ingesteld, legde de prijsovertdeding aan den inspecteur voor de prijsbeheersching te 's-Gravenhage voor. Deze constateerde, dat hier prijsverhooging had plaats gevonden zonder de daartoe vereisches vergunning. De directeur der N.V., M., werd op grond hiervan veroor deeld tot een boete von f 10.000.Bij de vaststelling van dit bedrag was reke ning gehouden met de extra-winst, welke tengevolge van de prijsopdrijving was ge maakt. Bij de berekening hiervan had de accountantsdienst van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart voor de na 10 Mei 1940 uit het buitenland inge voerde goederen rekening gehouden met de importprijzen. Buitenland LEMBERG DOOR DE DUITSCHE TROEPEN GENOMEN. BERLIJN, 30 Juni. (D. N. B.). Het op perbevel der weermacht meldt uit het hoofdkwartier van den Fuehrer: „Lemberg Is heden door Duitsche troepen genomen. Van de Citadel waait sedert 4.20 uur de Duitsche oorlogs- vlag." FRANKRIJK BREEKT MET DE SOVJETS. VICHY, 30 Juni. (D. N. B.). Naar officieel wordt medegedeeld, heeft de Fransche regeering de diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie ver broken. HET ITALIAANSCHü WEERMACHTSBERICHT. ROME, 30 Juni. (Stefani). In zijn weer- machtsbericht no. 390 maakt het Italiaan- sche opperbevel het volgende bekend: In Noord-Afrika heeft onze artillerie in den sector Tobroek troepenconcentraties bestookt, waarbij de tegenstander zware verliezen leed aan manschappen en mate riaal. Britsche vliegtuigen ondernamen een aanval oj Benghasi en trachtten her haalde malen de haven van Tripolis aan te vallen. Door het snelle optreden van onze jagers werden zij telkens verdreven. Twee vijandelijke toestellen werden neer gehaald. In Oost-Afrika werden vijandelijke troe pen in den sector Dembridollo (Galla en Sidamo) die Onze stellingen probeerden aan te vallen, in een snellen tegenaanval op de vlucht gedreven. CONFERENTIES TE TOKIO. TOKIO, 30 Juni. (D. N. B.). Het- begin van de week stond in het teeken van talrij ke conferenties. De minister van buiten- landsche zaken, Matsoeoka, ontving des ochtends den Italiaanschen ambassadeur en begaf zich vervolgens naar het paleis van den keizer, waar hij rapport uitbracht over de ontwikkeling van den toestand. Ook de Britsche ambassadeur bracht een bezoek aan het ministerie van buitenland- sche zaken, waar hij een bespreking had met den onderminister van buitenlandsche zaken, Ohasji. Des middags kwamen de commandanten der weermacht en de leden van den oorlogs raad bijeen voor een langdurige conferen tie, waaraan ook de minister van oorlog, Tojo, veldmaarschalk prins Kain en de ctef van den generalen.>staf, generaal Soeijama, deelnamen. Voorts hebben de onder-minis ters een bijeenkomst gehouden, waarin verslag is uitgebracht over de luchtbescher mingsmaatregelen en den buitenlandschen handel van Japan. In de ambtswoning van den minister-pre sident hielden de staatssecretaris Tomita, de voorzitter van het plannenbureau en de leiders der politieke bureaux van leger en vloot een conferentie. MILITAIRE MAATREGELEN VAN ROOSEVELT. WASHINGTON, 30 Juni. (D. N. B.). Pre sident Roosevelt heeft gisteren verscheide ne militaire maatregelen bekrachtigd. Hij keurdt o.a. goed, dat op 1 Juli 900.000 man voor het landleger worden opgeroepen, hetgeen 100.000 man meer is dan het vori ge jaar. Bovendien gelastte Roosevelt de oprichting van een nieuw bureau voor economisch onderzoek en ontwikkeling voor bewapeningsdoeleinden. Tot voorzitter van het bekende instituut Carnegie werd Can- devar Bush benoemd. Voor de inrichting van ziekenhuizen, waterleidingen en scho len in de buurt van het nieuwe centra van defensie werd het bedrag van 150 millioen dollar uitgetrokken. AANVAL VAN HOOVER OP HET SOVJETREGIME NEW YORK, 30 Juni. (D.N.B.) Naar United Press meldt, heeft oud-president Hoover in een radiotoespraak zich in scherpe bewoordingen tegen de Sovjet- Unie gekeerd en het Sovjetregime „De bloedigste tyrannie der geschiedenis" ge noemd. Hij verzette zich tegen een deel neming van de Vereenigde Staten aan den oorlog, waarmede steun aan de Sovjet-Unie gepaard zou gaan. De Sovjets, aldus Hoo> Een der prachtige doeken op de exposi tie der werken van oude Utrechtsche meesters In het Centraal Museum van de Domstad ter gelegenheid van het 61ste lustrum der universiteit (Pax-Holland) Agenda LEIDEN. Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 28 Juni 20 uur tot Zaterdag 5 Juli 8 uur waargenomen door de Apotheek Boekwijt, Breestraat 74 Tel. 20553 en de Haven-Apo theek, Haven 18, Tel. 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. ver, maken van de vrijheid der democra tieën gebruik om ze te vernietigen. Zy hebben bijgedragen tot het verval van Frankrijk en voeden dagelijks den klasse- haat in Amerika. Zij voeren een geheimen oorlog tegen de instellingen der Vereenig de' Staten. Hoover besprak daarnh een programma van zeven punten, dat het den Vereenig- den Staten mogelijk zou maken, een „niet- defaitistischen, niet isolationnistischen en niet-interventionnistischen koers" te vol gen. Men zou Engeland on Frankrijk alle hulp kunnen zenden, doch geen Ameri- kaansche soldaten naar het front sturen. Hij herinnerde voorts aan de bepalingen van het Driemogendhedenverdrag, volgens welke Japan den Vereenigden Staten den oorlog zal verklaren, wanneer Amerika aan den oorlog deelneemt. De Britsche samen werking met de Sovjet-Unie zou den En- gelschen in militair opzicht wel voordeel brengen, doch zij maakt het argument voor deelneming der Vereenigde Staten, n.l. dat men de menschheid de zoogenaamde vier democratische vrijheden wil brengen, tot een enorme farce. 24 DOODEN BIJ ONGELUK IN JAPAN. TOKIO, 30 Juni. (Domei). 24 Menschen zijn levend bedolven en vier werden ge wond toen een stijle rotswand achter een electrische centrale in de prefectuur Sji- zoeoka, welke door de voortdurende regen buien verzwakt was, instortte. Drie huizen, waarin vier gezinnen woonden, werden vol komen bedolven. PADEREWSKI OVERLEDEN. NEW YORK, 30 Juni (DNB). De vroe gere ministerpresident van Polen en be roemde pianist, L&naz Paderewski, is Zon dag op 81-jarigen leeftijd in een hotel te New York overleden, na gedurende een week ziek te zijn geweest. VINKEVEEN, 27 Juni. Groentenvelling. Peulen 25.—, doperwten 25.—, tuinboo- nen 1214, kassnijboonen 1 34—46, idem stek 1626, slamspercieboonen f 5464, tomaten 2634, aardbeien 50rabar ber 6.—, spinazie 1216, postelein 9 11, spitskool 9.per 100 kg; bloemkool 12, komkommers f 6.5013,kropsla 0.101.00 per 100 stuks, peen f 11.per 100 bos. TER AAR, 27 Juni. Centrale Veiling. Peulen Ö.902.50, doperwten' 2.50, ca- pucijners 1.301.85, tuinboonen 0.75 1.10, snijboonen 3.404.40. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een lang durige ziekte, voorzien van de H.H. Sacramen ten der Stervenden, on ze innig geliefde Echtge- noote, Moeder, Behuwd- en Grootmoedér PETR0NELL, ADD De H. ishuis algemeene sgeving. van Requiem zal gehouden wórden in de kapel van het St. Do- ïinicushuis op Donder dag 3 Juli a.s. te ïur, waarna de begrafe- te 10 uur op het R.K. 'T.khof. 8737

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3