Burgerlijke Stand OFFICIEELE PUBLICATIE MAANDAG 30 JUNI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Abonnementsprijsvoor Leiden 20 cent per week; 2.63 per kwartaal. By onze agenten 21 cent per week; 2.73 per kwartaal. Franco per post 3.10 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad f 0.52 per kwartaal. Losse nummers 6 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 32 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 55 cent per plaatsing, alléén Woensdag en Zaterdag. Weerbericht ZONS OP- EN ONDERGANG. Zon onder 10.06 uur Maandagavond. Zon op 5.22 uur Dinsdagochtend. MAANSTANDEN. 30 Juni: De maan komt Maandagmorgen om 11.50 uur op en gaat Dinsdagnacht om 0.53 uur onder. 1 Juli: De maan komt Dinsdag 1.03 uur op en gaat Woensdagnacht om 1.18 uur onder. 2 Juli: De maan komt Woensdag 14.18 uiur op en gaat Donderdagnacht 1.46 uur onder. 3 Juli: De maan komt Donderdag 15.35 uur op en gaat Zondagnacht om 2.16 uur onder. 4 Juli: De maan komt op Vrijdag 16.53 uur en gaat Zaterdagnacht 2.50 uur onder. 5 Juli: De maan komt Zaterdag 18.09 uur op en gaat Zondagnacht 3,31 uur onder. 6 Juli; De maan komt Zondag 19.21 uur op en gaat Maandagnacht 4.21 uur onder. 7 Juli: De maan komt Maandagavond om 8.25 uur op en gaat Dinsdagochtend om 5.20 onder. WATERTEMPERATUUR. Zweminr.: „De Zijl" 18.5 gr. C. Zweminr.: „Poelmeer" 18.5 gr. C. II CD II CD II CD II CD IIOII CD II CD IIOIICT- - 5 Verduisteringstijden 0 Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder- U 0 gang en zonsopkomst. r jq Deze tijden zijn voor hedenavond U 0 en morgenochtend: 0 ZONSONDERGANG n 10.06 uur. 0 ft ZONSOPKOMST r 5.22 uur. 5 Tusschen deze beide tyden dient Q ft er dus verduisterd te worden. - 0 -311 CD II CDU CDI1CDII CDU Oil Oil OM CD reeds.-lang gedaan. Wij staan in trouw en verboridenhend aan de zijde van den Ger- maanschen Fuehrer. Algemeen e toejui chingen). Spreker zeide dat als antwoord op de vraag van de vrouw van de overzijde van het Kanaal, de nationaal-socialistische vrou wen-organisatie van Maandag a.s. af een inzameling zal houden onder de-vrouwen van Nederland ten voordeele van het Duit- sche Roode Kruis (luid applaus). In het vervolg van zijn rede gaf de heer Van Geelkerken de verzekering, dat de Ne- derlandsche nationaalijsocialisten liever met dedlandsche nationaal-socialisten liever met gaan dan dat zij levend in handen van de Engelsche machthebbers zouden komen (herhaald houzee geroep). Oók uit de concentratiekampen, die een uitvinding van de Engelschen uit den boe renoorlog zijn, hebben nationaal-socialisten doen hooren, dat zij geestèlijk ongebroken zyn gebleven. Spreker gaf uiting aan de hoop, dat thans eindelijk de oogen van d: meerderheid van het Nederlandsche volk open zullen gaan en dat de beste tradities van ons volk ver der naar voren zullen komen. Als volk kun nen wij thans niet wegkruipen. De natio naal-socialisten weten en begrijpen, dat zij rullen offeren waar zij kunnen om de overwinning voor het nationaal-socialisti sche Germaansche rijk te helpen verzeke ren. Spr. eindigde: „Met Mussert hou zee". Plechtig deed het muziekkorps van den Duitschen Arbeidsdienst hierna „Mijn schilt ende betrouen" over het Plein weer klinken. Allen brachten hierbü een natio- naal-socialistischen groet. Tenslotte werden het Deutschlandlied en het Horst-Wessellied met eenzelfde plech tigheid en eerbetoon ten gehoore gebracht. TE LEIDEN In het kader van de sectievergaderingen, die door de N.S.D.A.P. en de N.S.B. gedu rende deze dagen uitgeschreven zijn tegen het Bolsjewisme, vond Zaterdagavond op de Beestenmarkt alhier een openluchtbij eenkomst plaats, waar voor de N.S.B. de heer Terpstra en voor de N.S.D.A.P de heer Söchting het woord voerden. De plaatselijke W.A.-afdeeling mar cheerde in gesloten formatie, voorafge gaan door vertegenwoordigers der N.S.D. A.P., naar de plaats van samenkomst, waar zij zich voor het spreekgestoelte opstelden. Groote luidsprekers zorgden voor het uit dragen van muziek en gesproken woord. De kringleider der N.S.B. ter plaatse, de heer Th. Bergers, sprak een kort openings woord, waarna de heer Terpstra het spreekgestoelte betrad. Rede van den heer Terpstra Wanneer, aldus ving spr. aan, het u gaat als mij, dat ge beseft, dat er op het oogen- blik iets verandert in de wereld, in Euro pa en ook in ons oude Nederland dan zult ge beseffen, dat er ook iets moet verande ren in ons volk, in ons zelf. Door de groote gebeurtenis, dat een week geleden het groote Duitsche leger het groo- te. zoo niet grootere Sovjet-leger heeft aangepakt. p het oogenblik zal men nog ni?t be seffen van hoe verstrekkende beteekenis dit feit is, maar het zal spoedig genoeg dui delijk zijn. I5r wordt op het oogenblik een macht aangegrepen, die duivelsch is, nl. het bolsjewisme, dat ieder van ons in bezit zou willen nemen. Spr. definieerde vervolgens het bolsje wisme als een logische verlenging van het liberalistisch kapitalistische stelsel. Het be hoeft niet meer te worden gezegd, dat dat bolsjewisme ieder van ons persoonlijk de ziel wil verdonkeren en verduisteren. Het bolsjewisme erkent geen persoon lijke vrijheid. Mussert heeft er in 1936 reeds op gewezen, dat de toenmalige Sovjet- Unie één groote fabriek is met Stalin als directeur; de rest is êlaaf. Hoeveel er daar van de persoonlijke vrijheid overblijft, dat weet ieder. Zelfs in huis en gezin is het bolsjewisme de baas en spr. schetste daar op hoe het bolsjewisme staat tegenover cul tuur en wetenschap, tegenover godsdienst en gezin. Hoe het met het ouderlijk gezag staat? Oat zijn de beste kinderen, die zoo vroeg mogelijk opstandig zijn tegenover hun ouders. Het ouderlijk gezag trekt de staat aan zich en dat is erop gericht de fabriek te voorzien van nieuwe slaven. Staat het bolsjewisme zoo tegenover ge zag en ouders, tegenover godsdienst en Kerk is zijn houding niet beter. De kerken worden gebruikt als stallen, de priesters worden vermoord., De godsdienst is opium voor het volk, aldüs heeft een der bekende bolsjewistenleiders betoogd. Daarom wil men den godsdienst verlagen tot een mid del om de menigte in zijn macht te krijgen. Daartegen trekt thans het Groot Duit sche leger op, tezamen ihet Finnen, Honga ren en Roemenen. Dat is het feit van be teekenis en weinigen kunnen beseffen hoe groot de draagwijdte daarvan is. In tusschen heeft de Sovjet-Unie nog bondgenooten. Dat is Engeland. Engeland heeft weer hulp toegezegd! Hoe heeft Engeland ons geholpen en de Belgen, de Noren, de Joegoslaven en de Grieken? Nu weer hulp! Wanneer zal zij komen? Met. St. Juttemis, wat ook maar gelukkig is, aldus vervolgt spr. Ook uit Amerika is steun toegezegd, maar spr. vertrouwt meer op de legers van Adolf Hitler. Die staan thans tegenover het drie manschap Churchill-Roosevelt-Stalin. De wereldworsteling, welke op het oogen blik in het Oosten wordt uitgevochten, is al meer dan vijf jaar geleden voorzien door de leiders der N.S.B. 't Was nl. op 12 Octo ber 1935, dat Mussert in „Volk en Vader land" o.m. schreef: „Het parool van Moskou is: geleidelijke uitbouw der wereldrevolutie door de staten tegen elkaar 'op te zetten". Zonder Italië en Duitschland, aldus ver volgde de heer Terpstra, was Europa al tien paar lang een kolonie van Moskou. Spp^-schetste vervolgens, hoe Adolf Hitler alle Sovjet-plannen heeft doorschouwd. Adolf Hitler, de groote Germaansche Füh- rer, was de bolsjewistische machine voor, Adolf Hitler, aan wien de leider der N.S.B. bij den aanvang van den strijd tegen het bolsjewisme een telegram zond, waarop de Führer een antwoord-telegram zond, waarin hij Mussert dank zegt en hem toewenscht standvastig te blijven strijden voor de ge meenschappelijke idee. Die idee dragen wij uit in. het Neder landsche volk en spr. noemde het zoo droe vig, dat het meerendeel der bevolking zoo afwijzend daartegenover stond. Ston'd, al dus herhaalde hij, want er begint kente ring te komen; die 22 Juni-gebeurtenis heeft veel klaarheid gebracht. Ieder, die wenscht een beschaafde, wel geleide maatschappij, die kiest zonder meer het nationaal-socialisme, reeds zoo lang door Mussert gepredikt. Er zijn nog altijd menschen, die liever hun ooren sluiten en luisteren naar de schriftgeleerden, die bazelen over allerlei theorieën en niet verder kijken dan de mu ren van hun studeerkamer. Indien het nat.- socialisme er niet was geweest, dan zouden ze nu ergens in de wouden van Siberië hout zagen Wij hebben reeds lang het gevaar er kend en het kan niet anders of wij moe ten ons met vemieuwe kracht inzetten voor die idee: strijd tegen het bolsjewisme. Hier en ver buiten het vaderland. In verband daarmee bracht spr. een eeresaluut aan die mannen, die tezamen met de Duitschers optrekken tegen de bolsjewisten, aan de mannen van Standarte Westland of N.S.K.K. Wij moeten, aldus besloot spr. zijn toe spraak, een krachtig volk hebben, gelijk aan onze voorvaderen in de 17e eeuw. Dat kan alleen, wanneer men het bolsjewisme onderkent en allen zich aaneensluiten. Aan ons de taak en de strijd om dat besef die per te doen doordringen. Aan ons de taak, om met Mussert te strijden voor Volk en Vaderland. (Applaus). Rede van den heer Söchting. Daarna sprak de heer Söchting namens de N. S. D. A. P. Voor ons, Duitschers, al dus spr. beteekent het groote gebeuren van den 22sten Juni, dat wy weer open en eer^ lijk over de bolsjewisten kunnen spreken. Niet alsof wij door ons zwijgen oneerlijk zouden zijn gev/eest. Dat zwijgen was een uiting van onze discipline. Toen onze Führer het niet-aanvalspact sloot, moesten wij zwijgen, hoe zwaar het ons ook viel. Ook den Führer is dót zwijgen zwaar ge vallen, zooals uit zijn proclamatie geble- 'ken is. Uit deze proclamatie blijkt tevens, hoe de Sovjet naar den oorlog gedreven hebben. Het buitenland heeft de daad van den Führer niet begrepen, ook Nederland niet. Men heeft Duitschland gesmaad, toen het verleden jaar winter de Finnen niet hielp. Maar diezelfden, die toen zoo ver ontwaardigd waren, hebben verleden Zon dag gejuicht over den vermeenden a.s. on- dergan van het Duitsche volk. Men dacht, dat alleen Duitschland gebolsjewiseerd zou worden en dat het bolsjewisme uit louter eerbied voor het Nederlandsche kapitaal wel aan de Nederlandsche grenzen halt zou houden. Engeland zou daar wel voor zor gen. Maar dat is nu zelf bondgenoot van de goddeloozen, van den Jodenstaat; even als koningin Wilhelmina. Er is echter nog een groot verschil tusschen een niet-aan- valspact en dit bondgenootschap. Verschillende Nederlanders erkennen thans, dat Adolf Hitler voor geheel Euro pa strijdt; speciaal in Katholieke kringen komt dat tot uiting. Spr. schetst vervol gens aan de hand van particuliere inlich tingen den toestand in de Sovjet-Unie, de domheid en vuilheid der bevolking en het wanbeheer van de Joodsche regeerings- kliek. De doeleinden van Adolf Hitler zijn dui delijk: lo. de vernietiging van het bolsje wistische gevaar, 2o. de zekerstelling van de Europeesche voedselvoorziening. Deze beide doeleinden maken den strijd van Duitschland tot den strijd van geheel Euro pa. Thans is ook voor het Nederlandsche volk het uur gekomen om stelling te ne men. Duizenden strijden reeds aan het front en iedere Nederlander moet thans erkennen, dat in deze omstandigheden el ke tegenstander van Adolf Hitler een hand langer is van het. bolsjewisme. Alle „lcat- uit-den-boom-kijken" moet thans als vij andschap worden beschouwd. De Joden gedoopte zoowel als ongedoopte moeten verdwijnen. Het Nederlandsche volk is van oudsher nóóit een Jodenvriend geweest en in dit verband haalt spr. de woorden aan, welke de Rijkscommissaris Vrijdagavond te Amsterdam gesproken heeft, toen hij de uitspraken citeerde van Erasmus, Hugo de Groot en dr. Kuyper. De Rijkscommissaris heeft Vrijdagavond een beroep gedaan op het Nederlandsche volk en herinnerd aan het cultuurwerk van de Nederlanders in Oost-Europa. Eeuwen geleden zijn Ne derlanders naar het Oosten getrokken en zijn goede Duitschers geworden. Omge keerd zijn vele Duitschers naar Nederland en naar Ned. Indië getrokken en zijn goe de Nederlanders geworden. Thans moet dat gemeenschappelijke werk opnieuw worden aangevat; de Oostelijke gebieden moeten weer. tot een Europeesch land gemaakt worden. Adolf Hitler heeft er in zijn proclamatie op gewezen, dat zich nu een opmarsch voltrekt, zooals de we reld nog nooit aanschauwd heeft. En bij dien opmarsch sluiten zich steeds meer bondgenooten aan. Ook Nederland moet zich aansluiten. Adolf Hitler strijdt voor geheel Europa. Adolf Hitler zal overwinnen. Tot slot van deze openlucht bijeenkomst, verzocht de heer Bergers een driewerf Hou zee op* den leider der N. S. B. uit te brengen en het 6e couplet van het Wil helmus te zingen, waarna een driewerf „Sieg Heil" werd uitgebracht en het Deutschlandlied en het Horst Wessellied werden gezongen. VAN M'N BOEKENTAFEL „Dit is Leiden","door L. C. J. Roo- zen. Uitgave „Leidsche Cou rant". Terstond bij de ontvangst van dezen mooi uitgegeven bundel beschrijvingen van Lei- dens merkwaardigheden heb ik er met gre tige belangstelling in gebladerd om oude kennissen te ontmoeten. Ik had alle schet sen natuurlijk al gespeld toen te ons door „Venator Vagans" achtereenvolgens in „De Leidsche Courant" werden voorgezet onder den verzamelnaam „Toerisme bij Honk", zoodat ik mij niet van meet af aan 't lezen zette. Begeerig was ik er evenwel naar hier en daar eens te neuzen naar het „Hof, dat scheel ziet", naar „Des Graven wieg", naar de bijzonderheden omtrent de oude en nieuwe kerken, naarja eigenlijk naar al de merkwaardigheden, die schrijver zoo onderhoudend weet te onthullen. 't Is in tusschen niet bij eventjes neuzen gebleven. Telkens en telkens werden heele bladzijden door mij herlezen, zoozeer werd ik geboeid door 't terugvinden van velerlei bijzonderheden, welke ik voorheen bij mijn wandelingen door Leiden wel opgemerkt, maar niet doorgrond had. Ik zag ze nu weer voor mij al die oude gevels, poojten, hofjes, straten en grachten en leerde hun aanblik opnieuw waardeeren, omdat hun verleden aan hun heden een welspreken de gestalte gaf. 't Lijkt zoo eenvoudig dit alles in luch tingen trant te beschrijven. Er is echter meer gedaan. Verdwenen kloosters werden in den geest weer opgebouwd, buurten en gebouwen in hun waarde hersteld, 'allerlei oudheden in de lijst van hun tijd her plaatst, de beteekenis van menigen gevel steen, waar men achteloos voorbijloopt, in 't licht gesteld. En dit alles op zóó luchtige en onderhoüdende wijze, alsof de schrijver het maar uit zijn mouw schudt. Dit heeft hij evenwel niet gedaan! Be halve onvermoeid door de stad wandelen, overal speurende, kerken bezichtigen,'to rens beklimmen en huizen doorsnuffelen, heeft hij natuurlijk ook oude boeken na geslagen om wetenswaardigheden op te diepen, waarvan hij de bestofte sporen had ontdekt. Dit alles is moeizaam werk geweest, waaronder echter des auteurs opgewekt heid niet geleden heeft, want zijn schrijf trant blijft voortdurig levendig en wat hij hoorde en zag gaf hem menige geestige zet in de pen, welke de lectuur onderhoudend maakt. Zoover heeft de oude Orlers het niet gebracht, want deze beschrijver van Oud- Leiden was zoo droog al" perkament. Het boek zal mij nog menigmaal boeien en dit zal het ook u, lezer, als ge maar zorgt het bij de hand te hebben, telkens als gij of uw huisgenooten Leiden nog eens wat beter willen leeren kennen. En ik verzeker u: gij zult er de oude Sleutelstad steeds meer door gaan waardeeren. Met dat al is „Venator Vagans" klaar blijkelijk op den loop gegaan. In 't heele boek, dat toch bijna vierenhalfhonderd pa- gani's telt, is hij niet te vinden. Maar dat 's waar ook: hij kuiert tegenwoordig in Lei- dens omstreken. Ik wensch hem daar even veel succes als hy binnen de oude veste genoot. Den Haag. AJO. De Geschiedenis van de Ooster- schc boekdrukkerij te Leiden door Th. Fol'kers. Uitgave E. J. Brill, Leiden. Op het 10e Orientalisch Congres te Lei den heeft de heer Th. Folkers een lezing over bovengenoemd onderwerp gehouden. Een uittreksel van deze lezing is thans door de beroemde uitgeversmaatschappij E. J. Brill in brochurevorm uitgegeven, rijk ver lucht met vele illustraties. Voor degenen, die belangstellen in Oostersche letteren een welkome uitgave. STADSNIEUWS VEREENIGING VAN MATHESIANEN Als eerste excursie in haai zilveren jubi leumjaar organiseerde de V. v. M. een be zoek aan het Rijksmuseum voor Volken kunde aan de Steenstraat alhier, waaraan door een 35-tal leden werd deelgenomen. Allereerst werd onder deskundige lei ding de zeer uitgebreide verzameling van Ned. Indië bezichtigd. Vooral door de duide lijke toelichtingen kregen de bezoekers een indruk van de beteekenis der kleeding, beelden, muziekinstrumenten en gebruiks voorwerpen der Indische volkeren. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de verzameling van China en Japan, die eveneensin zeer groote uitgebreidheid in de verschillende zalen is geëxposeerd. Vooral de prachtige lakwerken dwongen hier terecht de diepe bewondering af. Groot was de voldoening onder .de deel nemers over hetgeen gezien en verteld was en na afloop vertolkte de V. v. M.- voorzitter aller gevoelens, toen hij de di rectie en de explicatrices hartelijk dankte voor de ontvangst en de rondleiding. Vrijdagavond werd door bovengenoemde vereeniging V.O.L.A. in de groote zaal van café-Restaurant „'t Schuttershof", Stations weg alhier, een lezing gehouden over den hedendaagsche vliegtuigtechniek, door on zen stadgenoot den heer W. Brandt. Er be stond voor dit onderwerp groote belang stelling en om 20 uur vulden reeds eenige honderden de groote zaal en opende de voorzitter, de heer van Weerlee, dezen avond. Hierna werd direct aangevangen met het vertoonen van eenige films, om daarna over te gaan tot de lichtbeelden plaatjes. Alles werd op uitstekende wijze toegelicht door den heer Brandt, die een ruime kennis hierover bezit. Dat het by de aanwezigen belangstelling ondervond, getuigde de stilte in de zaal. Na afloop der lezing werden nog vele vragen gesteld aan den heer Brandt, die tot volle tevreden heid werden beantwoord. TOELATINGSEXAMEN GEM. H.B.S. Aan de Gemeentelyke Hoogere -Burger school met 5-j. c. zyn geslaagd voor de eerste klasse: W. Algie; H. G. Bauer; S. Belonje; Francien ten Berge; I. Bey; H. H. M. de Boer; Hans van den Broek; D. H. de Bruijn; A. Burggraaf; F. W. Burlage; J. H. Bijleveld; H. de la Court; J. van Dam; C. G. Dullemond; J. van Ekeris; H. Enthoven; B. Erades; E. J. de Geus; R. P. de Graaf; S- de Graaf; W. N. de Graaf; H. M. van den Heuvel; J. den Holder; H. Y. B. I. Hoogeveen; E. L. Hozee; J. P. R. van Ingen; G. J. de Jong; Fiep Kraneveld; C. M. van de Kreeke; C. D. Kruisheer; J. P. Kwestroo; B. Leenstra; E. D. H. van Leeuwen; J. van Leeuwen; H. S. Manusa- ma; Hans van der Mark; J. G. Marks; P. Marijt; J. C. Meyboom; A. J. de Meyier; Bep Müh'lbauer; C. van der Noordaa; Corry Ohms; H. M. Oudshoorn; Alie Piket; A. van Polanen; A. G. Riks; H. A. Robbers; J. M. Rommerts; G. M. van de Ruit; H. M. Rui tenbeek; W. M. van Rijkom; G. Schmidt; J. Schrieke; H. J. Teeuwen; C. J. Ultee; T. D. Valentyn; W. Vochteloo; H. A. van Waard; C. A. Wagemans; C. Warmenhoven; Tineke Wesselo; P. J. Westerbeek; W. A. Zaagman; A. J. van Zanten. Afgewezen 7. EXAMEN L. O. Aan de Chr. Kweekschool alhier zyn ge slaagd voor het examen L. O.: J. W. Bartel- meyer, Noordwijk; L. Bonkhuyzen, Bos koop; W. den Duik, Katwijk; J. P. den Moed, Leiden en G. Lemkes, Alphen a. d. Rijn. Afgewezen een candidaat. Bij de hier ter stede gehouden examens door de Ned. Ver. ter bevordering der Schriftkunst slaagden voor: Onderwysbevoegdheid Sier- en Reclame- Geboren: Lydia Anne, dochter van P. J. S. J. W. C. Duyverman en M. J. Neu teboom Marinus Comelis Jozeph, zoon van H. T. Juffermans en C. H. Bakker. Ondertrouwd: A. Bostelaar jm. 23 jaar en A. M. v. d. Berg jd. 20 jaar H. H. Zonderop jm 23 jaar en P. Kerseboom jd. 22 jaar B. A. Creijghton jm. 36 jaar en D. L. Eldering jd. 34 jaar. O v er 1 e de n A. J. M. Hooymans zoon 3 jaar S. M. M. van Ruiten, zoon 1 mnd. schrift L. O.: mej. P. van der Knaap; voor het Schooldiploma Eenvoudig Sier en. Reclameschrift U.L.O. de volgende leer lingen der Mariaschool: C. v. Akkeren, S. v. d. Berg, B. Bremmer, J. Derksen, N. De- vilé, A. v. Gent, A. de Groot, L. v. Haaste ren, B. Heetvelt, P. Horsthuis, R. Huijzen- veld, G. v. d. Meel, L. Noordman, C. v. d. Peet, H. Rynaarts, J. Schalks, G. Sormani, D. v. d. Staak, M. Verkleij, J. Vlasveld, G. v. d. Voort, M. Walhain, T. Zandvliet en A. v. Zijp; voor het Schooldiploma Eenvoudig Sier en Reclameschrift L.O. de volgende leerjin- gen der H. Hartschool, Lusthoflaan: R. van Dorp, C. den Hollander, L. Hoogkamer, A. Rok, A. v. Oijen, G. v. Steenbergen, R. van Teilingen, J. v. d. Tuin, T. Veldt en J. Thome. Voor het examen van makelaar in on roerende goederen, afgenomen door de Ned. Broederschap van Gedipl. Makelaars, slaagde te Amsterdam de heer J. J. van Seventer, alhier. De Leidsche Belasting Ophaaldienst heeft in de afgeloopen maand 7386.48 aan den Rijksontvanger afgedragen, benevens 1342.48 aan den Gemeente-Ontvanger. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aanslagen en beschikkingen zoo spoedig mogelijk, na ontvangst ten kantore van den dienst Nieuwe Rijn 22, moeten worden ingeschreven. Handelsregister K. v. K. Wyzlging: 7657 Overhemdenbedrijf ,,Elmi", Leiden, Nieuwe Ryn 55, 56 en 58. Overl. Venn.: H. Lens, Leiden, d.d. 20 Juni 1941. 7331. Stoomververij en Chemische Wasschery „De Regenboog" Janssen Bie- rens N.V., Leiden, Breestraat 159. Filiaal te Leiden is opgeheven. Nieuwe inschrijving: 7721 K. Bolhuis, Noordwijk, van Hardenbroekweg 4. Technisch Adviesbureau voor Generator en Persgas en Autobedrijf. Eig.: K. Bolhuis, Noordwyk. LEIDSCHE HOUT-CONCERT. Door het Leidsch Politie Muziek Gezel schap onder leiding van den directeur M. Bolderdyk zal Donderdag a.s. een concert gegeven worden in het Leidsche Hout en vangt aan om 8 uur. Men wordt beleefd verzocht gedurende het concert niet te loopen. Bij eventueel slecht weer zal het niet- doorgaan aan de brugwachtershuisjes be kend gemaakt worden. Programma: 1. Record Marsch, A. Drei- sen; 2. Ouverture „La Dame Pepique", Fr. v. Suppé arr. Th. Rottier; 3. Bloemen uit Holland, wals, F. Jakma; 4. Les Dragons de Villars, Fantasie sur l'opera Millart; 5. Sons of thee Brave, marsch, F. Bidgoot arr. A. Winter. Pauze. 6. Ouverture Phébé, Fer- nand Andrieu; 7. Lentebloemen, 'wals, H. Lureman; 8. Bouquet d'Airs Choisis, pot pourri, N. Genotte; 9. Prins Eitel Friedrich Marsch, H. L. Blankenburg; 10. Finale. VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. VASTGESTELDE VERVOERPRIJZEN. Bericht No. 12. De volgende prijzen voor vervoer met huurauto's rekening worden gebracht: 1. Gemeenten boven 50.000 inwoners. a) moeten aan het publiek In voor auto's mejt taximeter, indien de rit zich niet verder uitstrekt dan tot ten hoogste 10 kilometer buiten de gem eentegrens: 1) een zgn. „eerste aanslag" van 0.50, waarvoor kosteloos wordt voorge reden en vervolgens tot 1000 meter belast wordt gereden; 2) 0.10 voor elke volgende 500 meter of gedeelte daarvan, binnen de ge meentegrens afgelegd; 3) 0.20 voor elke 500 meter of gedeelte daarvan, buiten de gemeente grens afgelegd tot aan het adres van bestemming van den passagier. b) voor auto's met of zonder taxemeter, indien de bestemming is gelegen op meer dan 10 kilometer van de gemeente grens: 0.15 per afgelegden kilometer of gedeelte daarvan, té berekenen over den geheelen, door de auto af te leggen afstand van garage tot garage, c) voor auto's zonder taxameter, voor ritten, waarby de grens der gemeente niet wordt overschreden: 0.30 voor iedere passagier(s) afgelegde of aangevangen 1000 meter rit- lengte, met een minimum van 0.75 per rit. 2. Gemeenten tot 50.000 inwoners. a) Voor ritten binnen de bebouwde kom der gemeente:: 0.30 voor iedere met passagier (s) afgelegde of aangevangen 1000 meter ritlengte, met een minimum van 0.75 per rit. b) voor ritten, waarvan de bestemming buiten de bebouwde kom is gelegen: 0.15 per afgelegden kilometer of gedeelte daarvan, te berekenen over den geheelen, door de auto af te leggen, afstand van garage tot garage. De vergoeding voor „voorrijden" van de auto is in alle tarieven inbegrepen. 1 Tengevolge van den gestegen benzineprijs wordt op de bovengenoemde tarieven een toeslag gelegd van 10 Het wachttarief bedraagt voor het geheele land 0.10 voor iedere verstreken of aan gevangen wachtperiode van 4 minuten. HET piAGEN VAN HOOGERE PRIJZEN IS STRAFBAAR. Bewaar deze opgave en gebruik haar. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken. 8729

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2