ZATERDAG 28 JUNI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 Wijzigingen in de omzet belasting De vrijstelling voor grondstoffen vervallen. ALGEMEEN HEFFING SPERCENTAGE VAN IVt TOT 2 VERMINDERD Alle landbouw- en veeteeltproducten en visch aan het verlaagde percentage van 1 pet. onderworpen. In het Verordeningenblad is afgekon digd een wijziging van het besluit op,de Omzetbelasting 1940, welke met ingang van 1 Juli in werking treedt. De belangrijkste wijziging is het verval len van de vrijstelling voor grondstoffen, hetgeen tot gevolg heeft, dat het vroeger hier geldende stelsel van eenmalige hef fing van omzetbelasting thans geheel is vervallen en over de geheele lijn vervan gen door een meermalige heffing bij elke levering van alle goederen. Zoowel de tabel van vrijgestelde grondstoffen als de mogelijkheid van het betrekken van grond stoffen op bestelorder is mitsdien vervallen In verband daarmee is het algemeene per centage van heffing van twee en een half tot twee, verlaagd. Verder is de mogelijk heid geopend om in meer gevallen dan tot dusver de verdubbeling van het tarief van de belasting, geldende bij aflevering door den fabrikant, rechtstreeks aan den consu ment achterwege te laten. Voorts heeft de omschrijving van de begrippen groothandelaar en klein handelaar wijziging ondergaan. Voor taan is niet slechts een groothandels levering de levering van handelswaren aan een handelaar en de levering van grondstoffen aan een fabrikant, doch ook de levering aan ondernemers van bedrijfsmiddelen, als machines, ver voermiddelen enz., van hulpstoffen, als steenkolen, olie, enz., van verpakkings middelen, van reclamemiddelen van kantoorbehoeften, van materialen, welke bij het verrichten van herstel lingen en andere diensten worden ge bezigd, kortom van alle goederen, welke ondernemers ten behoeve van hun onderneming betrekken. Een verdere belangrijke ^vijziging heeft betrekking op landbouw- en veeteeltpro ducten en op visch. Tot dusverre waren bepaald aangewezen landbouwproducten aan een verlaagd percentage van één on derworpen. Thans wordt de regeling zoo, dat het verlaagde percentage van toepas sing is op alle landbouw- en veeteeltpro ducten en op visch, doch alleen voor zoo ver het betreft de leveringen, welke door landbouwers) veehouders en visschers zelf worden verricht. Ten slotte is nog een aantal wijzigingen vpn minder ingrijpenden aard aangebracht. Dividendbelasting VIJFTIEN PROCENT VAN BRUTO OPBRENGST. In het gisteren verschenen Verordenin genblad is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van het Dep. van Fi nanciën betreffende de dividendbelasting. Onder dezen naam wordt, bij wijze van voorheffing op inkomsten- en winstbelas ting, een belasting geheven van de op brengst van aandeel en, winstbewijzen en wimstdeelende obligatiën van Naamlooae Vennootschappen en Commanditaire Ven nootschappen op aandeelen, welke binnen het Rijk gevestigd zijn en niet van de winstbelasting zijn vrijgesteld. De belasting bedraagt 15 ten honderd van de bruto-opbrengst en is verschuldigd ten dage, waarop de opbrengst betaalbaar of op andere wijze vorderbaar is. Op de overige artikelen komen wij nog nader terug. Dit besluit, dat 8 dagen na zijn afkondi ging in werking treedt, heeft t.a.v. de di videnden een'zelfde beteekenis als het be sluit op de loonbelasting 1940 ten aanzien van de loonen. Het besluit bevat geen zelf standige belasting. De dividendbelasting is slechts een voorheffing op de inkom stenbelasting en de winstbelasting. De door de uitdeelende lichamen betaalde en in den regel op de opbrengst ingehouden divi dendbelasting wondt verrekend met de aan slagen in de inkomstenbelasting en in de winstbelasting van de personen en licha men, die opbrengst van aandeelen, winst bewijzen en wimstdeelende obligatiën van naamlooze vennootschappen of comman ditaire vennootschappen op aandeelen heb ben genoten. Het besluit op de dividendbelasting be vat dus een regeling inzake beperking van dividenden, waarover den laatsten tijd in verschillende dagbladen beschouwingen zijn verschenen. Aanbieding buitenlandsche effecten. Het gisteren verschenen verordeningen blad bevat, gelijk wij reeds aankondigden, een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Financiën en van Handel, Nijverheid en Scheepvaart betreffende de aanbieding van buitenland sche effecten, waarin is bepaald, dat de secretaris-generaal van het departement van Financiën kan bepalen, dat ingezetenen verplicht zijn de hun in eigendom toebe- hoorende en nadien door hen verkregen buitenlandsche effecten of bepaalde groe pen dezer waarden rechtstreeks of door tusschenkomst van een deviezenbank aan de Nederlandsche Bank aan te bieden en op verlangen te verkoopen en over te dra gen. De bepalingen van art. 44 derde tot en met negende lid, van het Deviezenbesluit 1941 zijn van overeenkomstige toepassing. Joodsche winkels niet meer op Zondag open Het Vrijdag verschenen Verordeningen blad bevat een verordening van den rijks commissaris voor het bezette Nederland sche gebied, houdende wijziging van eeni- ge bepalingen op het gebied van het be drijfsleven en van het arbeidsrecht. Bij deze verordening worden de geldende voor schriften van het Nederlandsche recht, waarbij aan leden van kerkgenootschap pen, die een «anderen dag dan den Zon dag als rustdag tellen (in de eerste plaats dus de Joden), de mogelijkheid gegeven wordt, op Zondagen te werken, resp. win kels open te houden, afgeschaft. Ter toelichting dient het volgende: Het Nederlandsche recht behelst bepaal de voorschriften op het gebied van be drijf s- en arbeidsrecht, krachtens welke met betrekking tot personen, „die lid zijn van een kerkgenootschap, dat den weke- lijkschen rustdag op den Sabbath of den zevenden dag houdt", uitzonderlijke rege lingen getroffen zijn in dien zin, dat voor het beroep en bedrijf van dergelijke per sonen, resp. voor het werk in bedrijven, waartoe dergelijke personen of die door hen geleid worden, zekere beperkende be palingen in het belang der handhaving van de Zondagsrust niet op Zondagen, doch op de rustdagen door de week, binnen be paalde grenzen tot uitoefening van hun be roep en bedrijf zijn toegestaan. Personen van dien aard zijn in de eerste plaats de Joden. De bovenvermelde bepa lingen bevatten derhalve een bijzondere behandeling van het Joodsche bevolkings element hier te lande. De toepassing van deze bijzondere bepa lingen heeft in de practijk tot ongewensch- te toestanden geleid, en wel a. doordat dergelijke ondernemingen haar bedrijf op Zondag kunnen openhou den. terwijl het overwegende aantal van gelijksoortige-bedrijven gesloten moet blij ven; b. doordat de controle, of de op deze wijze bevoorrechte bedrijven van hun kant de Zondagsrust op de rustdagen door de week handhaven, uiteraard bemoeilijkt wordt en ook wat betreft de materieele schade, welke gelijksoortige bedrijven door den onder a aangeduiden stand van zaken betreft, van ondergeschikte beteekenis is; c. doordat werknemers gedwongen zijn op Zondag te werken, omdat de werkge ver tot den bovenvermelden bevoorrech ten kring van personen behoort. De verordening maakt een eind aan al deze bijzondere bepalingen en herstelt zoo ook op dit gebied, met wegneming van vroegere Joodsche voorrechten, dezelfde voorwaarden van concurrentie voor Jood sche en niet-Joodsche neringdoenden. Dit besluit is 27 Juni in werking getre den. LOONSVERBETERING IN DE BOUWBEDRIJVEN. De N.V.V.-persdienst deelt ons mede: Het college van rijksbemiddelaars heeft de beide landelijke contracten voor het bouwbedrijf, n.l. die voor burgerlijke en utiliteitsbouw en die voor water-, spoor- en wegenbouw goedgekeurd. Inmiddels heeft de bedrijfsraad op 18 Juni j.l. de algemeen verbindend verkla ring van deze contracten verzocht. De ver anderingen in de arbeidsvoorwaarden, die inmiddels zijn ingegaan, betreffen het vol gende: De bestaande duurtetoeslagen van resp. /1.50, ƒ1.20 en ƒ0.90 per week zijn omge zet in uurloon. In plaatsen, waar een duur- tetoeslag van ƒ1.50 of ƒ1.20 per week moest worden betaald, zijn deze toeslagen ingetrokken en is hiervoor het loon met 3 cent per uur verhoogd. In plaatsen, waar een duurtetoeslag van ƒ0.90 per week moet worden betaald, is op gelijke wijze het uurloon met 2 cent verhoogd. Behalve deze uurloonverhooging, voort vloeiende uit de afschaffing van den duur tetoeslag, zijn nog de volgende loonsver- hoogingen ingevoerd: Alle loonen van 40 cent en daar beneden, onverschillig in welke groep ze worden be taald, zyn met 3 cent per uur verhoogd. Alle loonen van 41 tot en met 44 cent zijn met 2 cent per uur verhoogd. Alle loonen van 45 tot en met 49 cent zijn met 1 cent per uur verhoogd. In plaatsen, waar door bovenvermelde verhoogingen het verschil tusschen groep 2 en groep 3 niet meer dan 1 cent zou bedragen, vervalt groep 3. Voor een aantal plaatsen pjn nog bijzondere wij zigingen, resp. verhoogingen van de loonen aangebracht. Genoemde verhoogingen gelden zoowel voor den burgelijken en utiliteitsbouw als voor de water-, spoor- en wegenbouw. Uit de hergroepeering van sommige gemeenten in andere groepen volgt, dat, behalve de genoemde loonsverhooging en het verdis conteer en van den duurtetoeslag, een aan tal plaatsen nog een extra verhooging krij gen. Een belangrijke wijziging is er gekomen in de jeugdregeling. Gold tot nu toe, dat voor jeugdigen onder 19 jaar het loon niet bij collectief contract was geregeld en voor jeugdigen van 19 tot 22 jaar hetzelfde loon peil van 50 procent gold, thans vallen onder de jeugdregeling ook de 18-jarigen en is met een opklimming van jaar tot jaar in gevoerd. Een belangrijk feit in de bouwwereld is, dat een commissie is ingesteld, die zal on derzoeken, welke maatregelen dienen ge nomen te worden om het aantal soorten vacantiebons te beperken, terwijl tevens een onderzoek zal ingesteld worden naar het bedrijfspensioen. Tusschen partijen is verder overeengeko men, dat onderhandelingen zullen plaats vinden over tusschentijdsche wijziging van de loonen, indien belangrijke juridische, economische of sociale omstandigheden zulks noodzakelijk maken. MEN HOUDE ZICH AAN DE VOORSCHRIFTEN, WAT DE PERSOONSBEWIJZEN BETREFT. Van bevoegde zijde vestigt men er nog eens de aandacht op, dat de afbeelding van het hoofd op de foto's voor de per soonsbewijzen twee centimeter in door snede of grooter moet zijn. Men neme het vooral niet te krap: de foto mag 3 1/2 centimeter breed en 4 1/2 centimeter hoog zijn en binnen die afmetingen kan men zijn hoofd zoo groot mogelyk op het plaatje laten zetten. Voorts herinnert men eraan, dat ieder op het voor hem aangegeven tijdstip voor het opmaken en uitreiken moet verschij- TWEEDE JOURNALISTEN- KAMP GESLOTEN Het tweede kamp van de serie zomer kampen voor journalisten op het kasteel „De Cannenburgh" bij Vaassen op de Ve- luwe, is met een gezelligen kameraad schapsavond besloten. Het succes van het eerste kamp was boven alle twijfel verhe ven. Men kan thaps hetzelfde vaststellen van het tweede. Als gewoonlijk verzamelden alleri zich na het eten op het bordes en de brug over de oude slotgracht. Ditmaal was het Neder lands grootste bard. Koos Speenhof, die met zijn oer-Hollandsche levensliedjes bij droeg tot de echte, kameraadschappelijke Cannenburgh-stemming, die onder de jour nalisten-kampeerders in de afgeloopen twee weken reeds spreekwoordelijk is ge worden. „Oom Koos" voelde zich boven dien in dit journalistieke gezelschap bij zonder op zijn gemak, zoodat men zijn kunst in haar besten vorm te genieten kreeg. Een „ridderspel", opgevoerd door eenigen der penneridders, droeg ook nog het noodige tot* de algfemeene vroolijk- heid bij. De heer G. Ballentijn, redacteur van het dagblad „Tubantia", heeft in een kort woord aan tafel de dankbare stemming van deze tweede groep deelnemers het boste tot uitdrukking gebracht. Wij zijn hier gearriveerd, aldus spr. met gemengde gevoelens. Wij gaan heen met dankbaarheid in ons gemoed. Zelfs zij, die hier kwamen, ik zou haast zeggen, on danks zichzelve, en met het tegendeel van hooggestemde verwachtingen, gaan naar hun haardsteden terug met de wetenschap, dat hun verblijf hier in dit zomerkamp van journalisten niet zonder zin is geweest. Wij hebben hier voorlichting gehad over de brandende problemen van onzen tijd, die ons journalisten zoo hevig beroeren en waar wij dfesondanks vaak geen weg mee weten. Wij hadden hier voor het eerst gelegenheid om vrijelijk van gedachten te wisselen over deze problemen. Wij hebben meer begrip en meer respect voor elkanders overtuiging gekregen en eerbied voor het hooge ideaal, dat de organisatoren van dit zomerkamp den Nederlandschen 'journalist voor oogen stellen: het dienen van ons volk, het weg slepen van de scherpe kantjes, die thans nog zichtbaar zijn. Als ten doel gesteld is, dit met dit kamp te bereiken en ons res pect bij te brengen voor elkanders overtui ging en begrip voor wat de toekomst van ons eischt, dan kan ik u namens alle kamp deelnemers de verzekering geven, dat men daarin volkomen geslaagd is. Zelfs degenen, die met het minste enthousiasme* hier ge komen zijn, zeggen thans: wij zouden dit kamp niet graag hebben gemist. Het lange hartelijke applaus van de deel nemers drukt waarschijnlijk wel het beste uit, hoezeer de heer Ballentijn heeft uit gesproken, wat allen voelden. De algemeene organisator van de zomer kampen voor journalisten, de heer A. MeyerSchwencke, heeft vervolgens een afscheidswoord tot de deelnemers gespro ken. Niemand zal betwisten, zoo meende spr., dat hier verleden week een zeer uiteenloo pend gezelschap op de „Cannenburgh'' samenkwam. Sommigen uwer zagen deze wereld licht en zonnig, anderen slechts donker en mistroostig. Vandaag reeds is het anders. U hebt u iets weten te verwerven, dat belangrijker is dan u wellicht meent. Er is een nauw contact tusschen u, de spre kers en de kampleiding ontstaan, dat een basis vormt voor de toekomst. Dit is daar om zoo belangrijk, omdat juist in deze week de eindstrijd tusschen twee wereld beschouwingen begonnen is, die van onein dig groot belang zal zijn voor de toekomst van ons volk. Onder de mokerslagen van de Duitsche weermacht wordt een wereld beschouwing vernietigd, die de menschheid slechts ellende heeft gebracht. Er wordt op het Oostfront een einde gemaakt aan de wereld Van het liberalisme, de wereld van den chaos, die tenslotte in het bolsjewisme moest eindigen. Tegenover het bolsjewisme staat het nationaal-socialisme. Tegenover den chaos de orde. De orde zal overwinnen. Zij zal ook in Nederland komen. Maar dan moet ons volk ook gereed zijn om daar het volle profijt van te trekken. En daarom doet het mij zooveel plezier, dat gij samen een gemeenschappelijke basis hebt gevon den om verder te werken. Gij allen hebt het beste met ons volk voor. Gij houdt van ons land. Op u rust de plicht, dit volk den weg te wijzen naar de orde, die ook hier komt. Gij hebt een zending te vervullen. Gij moest uzelf niet zien als onderdeel en van het een of andere dagbladbedrijf, maar als strijders voor uw volk. Ik ben er van overtuigd, dat u na dit verblijf in onze „Cannenburgh-gemeenschap" dien strijd durft aanvaarden. De strijd zal niet licht zijn, zoo beslopt de heer MeyerSchwen cke, maar ik weet zeker, dat dit de eenige mogelijkheid is om ons volk weer tot een gelukkig volk te maken. Tenslotte heeft de cultureele leider van de journalistenkampen, drs. W. Goedhuys, nog afscheid genomen van de tweede ploeg, evenals kampcommandant J. Learbuch, die beiden zulk een groot aandeel hebben in het succes van de kampen op „De Cannen burgh". Inmiddels staat de derde ploeg penne ridders reeds te popelen om het redactie bureau te verwisselen voor het historische slot uit de veertiende eeuw op de Veluwe. 'De secretaris-generaal van het departe ment van volksvoorlichting en kunsten, dr. T. Goedewaagen, had weer blijk gege ven van zijn bijzondere belangstelling voor dit nieuwe element in de Nederlandsche journalistiek. Hij was op dezen afscheids avond vertegenwoordigd door het hoofd van de afdeeling algemeene propaganda ten departemente, den heèr N. Oosterbaan. nen en wel nauwkeurig op het voor hem aangegeven uur, daar anders de werk zaamheden stagneeren. Op grond van deze overwegingen heeft de secretaris-generaal van het departe ment van Binnenlandsche Zaken dan ook bepaald, dat de burgemeester hem of haar, die niet op de vastgestelde tijd is versche nen, kan verplichten meer dan de voorge schreven leges te betalen en het bedrag daarvan kan verhoogen tot twee gulden. Deze maatregel geldt voor elkeen, die in verzuim is, dus zoowel voor hen, die een bedrag van een gulden of vijftig cent ver schuldigd zouden zijn, als voor hen, die het persoonsbewijs kosteloos zouden heb- ben ontvangen. door Prof. Dr. P. Greitemann 18e Week, 29 Juni5 Juli. Handelingen 19:11—21:7. Het verbluf van Paulus in Efese heeft drie jaar geduurd, en toch wordt al dit werk samengeperst in één hoofdstuk. Het is dui delijk, dat Paulus veel meer werk heeft ver zet, dan datgene wat hier door Lukas wordt medegedeeld; maar Lukas moest zich beper ken. Hij deed slechts een enkele greep, en vertelt over enkele typische gevallen. Voor eerst over de leerlingen van Joannes den Dooper (19:17), dan over de duivelbe zweerders en tenslotte over het oproer in de stad. Er valt niet aan te twijfelen, dat Paulus ook buiten Efese heeft gepredikt. Wanneer men de wereldkaart op het einde van Nieuwe Testament eens opslaat, ziet men rechts boven Kreta de provincie Azië liggen met ongeveer in het midden de stad Efese. Maar in de onmiddellijke omgeving liggen andere steden, welke later in de kerk geschiedenis een rol gaan spelen. Het is een krans van steden, die vooral bekendheid hebben gekregen uit het boek der Open baring van St. Joannes. Vlak bij Efese liggen die 7 steden, waaraan Joannes stuk voor stuk een brief schreef in zijn Openbaring (hoofdstuk 2 en 3). Wij weten niet, welke van deze steden nu ook door Paulus zijn be zocht, maar het is wel zeker, dat hij niet al leen in Efese is gebleven. Daar was Paulus veel te expansief voor. Hoe zou hij in die ééne stad kunnen gebleven zijn, terwijl er in de onmiddellijke omgeving een krans van steden lag, waar het zaad van het Evangelie evenzeer moest worden uitgestrooid! De geschiedenis van de tooverboeken in Efese verdient de aandacht. De aanteekening 7 zegt, dat Efese de hoofdplaats was voor den handel in toovermiddelen. Efese was daarom niet alleen bekend, maar zelfs eenigszins berucht. In deze stad werden tooverboeken en tooverstrooken met toover- formules vervaardigd en dan in groote hoe veelheden verhandeld. Door de opgravingen zijn er van die tooverboeken teruggevon den. Deze productie in Efese was zoo groot, dat men sprak over „Efesia grammata", dat is „Efesische geschriften" en bedoelde daar mee tooverboeken, ook al waren zij niet in Efese gemaakt. Mén zou dus kunnen zeggen, dat Efese als het ware het handelsmerk was geworden.. Tegen dezen achtergrond van onverwoestbaar bijgeloof en niet te verge ten bedrog, moet men nu het optreden van Paulus zien! Met één slag maakt hij aan heel dat bedrog een einde. En uit het ver volg zal blijken, dat men nog erger dingen vreesde. (Zondag). De handel in tooverboeken was een winst gevend bedrijf, wat wel blijkt uit de waar de der verbrande boeken, ongèveer 20.000 gulden. Maar nog winstgevender was de fabricatie en de handel in z.g. devotionalia, namelijk exvoto's in den vorm van kleine tempeltjes met een beeldje van de godin Artemis. De'handelaars en werklieden in deze branche vormden een soort gilde of bond, en zij begonnen te vreezen, dat door de prediking van Paulus ook de vereering van Artemis zou terugloopen en derhalve aan hun bedrijf een zware slag zou worden toegebracht. Daarom verwekt Demetrius, die de leiding schijnt te hebben, een op stootje. Hy doet het heel handig door voor zijn vakgenooten niet alleen te laten uit komen dat zij er financieel op achteruit gaan, maar ook door den schijnt aan te ne men, dat de eer van de godin Artemis en haar majesteit word-en aangerand. (Maan dag). De opzet gelukt en een groote volksme nigte trekt naar het theater om tegen Pau lus en zijn medehelpers te protesteeren. Zoo als de tekst duidelijk zegt, was Paulus niet aanwezig; maar het was te verwachten, dat hij dadelijk naar de vergadering zou gaan om zijn optreden te verdedigen. Dit wisten de afgevaardigden van den landdag ook PRIJSOPDRIJVING VAN IMPORTGOEDEREN. Handelaar tot i 5000 boete veroordeeld. Een handelaar in technische artikelen te Rotterdam, R., importeur en agent van buitenlandsche fabrieken, had zijn prijzen in den zomer van het vorig jaar met 10 en 20 pet. verhoogd, daar hem door buiten landsche leveranciers een prijs verhooging van dezen omvang werd aangekondigd. Hij verkocht echter ook de goederen, welke op 10 Mei 1940 reeds in zijn bezit waren en waarvoor hij dus den normalen prijs had betaald, tegen deze verhoogde prijzen. Daarenboven had hij het percentage van den magazijntoeslag bij de duurder ge worden importgoederen gehandhaafd, ter wijl hem volgens de officieele prysvoor- schriften slechts eenzelfde bedrag in geld toekwam als hij vroeger in rekening had gebracht. Voor deze overtredingen had R. zich bij den inspecteur voor de prysbeheersching te Den Haag te verantwoorden. Bij zijn verweer beriep R. zich op zijn positie als agent van buitenlandsche fabrieken, die hem den verkoopprijs voorschrijven. In dit geval was hiervan echter, volgens den in specteur, geen sprake, daar de artikelen in kwestie reeds vóór 10 Mei 1940 door R. als importeur ingevoerd waren, zoodat op de prijzen daarvan geen enkele latere prijs regeling van een fabrikant meer invloed kon hebben. R. is veroordeeld tot 5000 boete, terwijl het vonnis op zijn kosten zal worden open baar gemaakt. TE DURE KLOMPEN, ERWTENSOEP EN AARDAPPELEN. Te Dordrecht verkocht de winkelier Van H., klompen, zonder met de voor dit arti kel vastgestelde maximumprijzen rekening te houden. Voor een paar vrouwenklom- pen, welke volgens de prij-zenbeschikking klompen niet meer dan f 1.15 mogen kos ten, vroeg hij f 1.25. Voor deze ongeoor- oorloofde prijs verhooging werd hy door den inspecteur voor de prijsbeheersching •beboet met f 150. De winkelier O. te Vlaardingen verkocht in Maart j.l. potten erwtensoep voor f2. per stuk, waarvan de prijs bij hem oor spronkelijk f 1.80 was geweest en de nor male verkoopprijs, welke andere, winke liers berekenden, niet meer dan f 1 60 per pot bedroeg. Wegens overtreding van de pryzenbe- schikking 1940 1 legde de inspecteur voor de prysbeheersching hem een boete van f 250.op. Eind April verkocht de landbouwer V. van Paulus, en zij geven hem den wenk om er niet heen te gaan. Het mag misschien be vreemden, dat Paulus onder deze menschen vrjenden had, maar toch is het niet zoo op vallend. De proconsul Sergius Paulus werd door hem bekeerd op het eiland Cyprus (13:12), in Korinthe trok de proconsul Gal- lio partij voor Paulus tegen de Joden, hier staan de Asiarchen aan Paulus' kant. en straks zien we, hoe de .stadssecretaris heel handig, maar toch doorzichtig, Demetrius en zijn handlangers op hun nummer zet en Paulus verdedigt. Met andere woorden: ver schillende overheidspersonen, die Paulus objectief beoordeelden, zagen in hem een verstandig en hoogstaand mensch. Hij maakte niet den indruk van een dweeper, en men zag duidelijk, dat hij niet op eigen voordeel uit was, doch dat hij een groot, mooi idee voorstond, namelijk de aanbid ding van één God en de verlossing der men schen. Dien indruk moet ook de stadssecre taris van Paulus hebben gehad. Hij laat doorschemeren, dat er door Paulus niets is misdaan, en dat Demetrius alleen bang was voor zijn broodwinning. (Dinsdag). Om alle onrust te voorkomen, gaat Paulus uit Efese weg. Hij gaat o.a. over Filippi, waar Lukas, de schrijver van dit verhaal, zich weer bij hem aansluit (zie de aanteekening). Het verhaal dat nu volgt, laat in zijn aanschou welijkheid duidelijk zien, dat een ooggetui ge dit voorval heeft meegemaakt. Uit alles blijkt, dat hier de H. Eucharistie werd ge vierd en clat Paulus, die het brood brak, de leiding der plechtigheid had. De geschiede nis van Eutychus is eigenlijk een korte epi sode, maar zij laat ons zien, welke macht aan Paulus gegeven was. Men kan zich het ta fereel goed voorstellen. De bijeenkomst is in een zaal op de derde verdieping. Het is avond, de lampen zijn aangestoken en ma ken door hun walm dat de atmosfeer be nauwd en drukkend wordt. Om hieraan te ontkomen had deze jongen handig en vlug een plaatsje gezocht op de vensterbank voor het open raam, waar het frisscher was. Maar Paulus sprak zoo lang, dat de jongen in slaap viel en toen naar omlaag stortte. Paulus riep hem weer ten leven op de zelfde manier zooals de twee profeten Elias en Eliseus deden. (Lees het eerste boek der Koningen 17:21, en het tweede boek 4:34). (Woensdag). De toespraak van Paulus tot de oudsten van Efese, die bfó hem in Milete waren ont boden, is een van de mooiste en aangrij pendste toespraken; Wij herkennen er den echten Paulus in uit zijn brieven. Hy spreekt over Azië, de provincie met de groote, rijke steden, waar hij heeft gewerkt, zonder bevreesd te zijn voor lijden en ver drukking. Heel zijn werk en zijn leven als Apostel is niets anders geweest dan één of fer, maar hij ziet zich als een werktuig in Gods hand. (Donderdag). Het tweede deel richt zich speciaal tot de leiders der kerken. Deze woorden ver dienen gegrift te staan in het hart van el- ken priester, vooral in tijden, waarin het eloof gevaar loopt. Paulus is op alles voor- ereid. Er kunnen afvalligen komen, zelfs onder menschen waarvan men het niet ver wachtte, maar de H. Geest is met de Kerk en haar leiders, de bisschoppen. (Vrijdag). Het afscheid is ontroerend; we zien, hoe Paulus zich bemind had gemaakt.'Daarna trok hij weg; op zijn tocht naar Jerusalem ging hij eerst per schip naar Cesarea, de stad van Cornelius (hoofdstuk 10; Zater dag). St. Paulus zegt, dat de H. Schrift ons geduld en vertroosting schenkt (Rom. 15:11). Zondag, 29 Juni, Hand. 19:1120. Maandag, 30 Juni, Hand. 19:2131. Dinsdag, 1 Juli, Hand. 19:3240. Woensdag, 2 Juli, Hand. 20:1—12. Donderdag, 3 Juli, Hand. 20:1317. Vrijdag, 4 Juli, Hand. 20:2838. Zaterdag, 5 Juli, Hand. 21:17. te Westdorpe (Z.-Vl.) 450 kg, aardappelen aan den landarbeider M. te Overslag tegen een prijs van f 12.— per 100 kg. De in het prijzenbesluit aardappelen vastgestelde prijs voor de verhandelde aardappelen be droeg echter slechts f 4.70 per 100 k.g., zoo dat de prijs in dit geval belangrijk was op gedreven. Ook deze overtreding van de prijsvoor- schiriften berechtte de inspecteur voor de prysbeheersching te 's-Gravenhage. Hij legde zoowel den kooper als den verkoo- per een boete van f 200.op. AANMELDING VOOR DE WAFFEN- SS Het A.N.P. meldt: De centrale van de Waffen SS., Bureau Nordwest, Den Haag, Stadhouderslaan 132, deelt mede, dat in de volgende plaatsen het onderzoek zal plaats hebben naar de aanmeldingen voor de SS. Regimenten „Westland" en „Nordwest". Nederlanders in den leeftijd van 17 tot 40 jaar, die ten minste 1.65 meter lang zijn, komen hiervoor in aanmerking. Voor hun familieleden (voor zoover de betrokken personen kostwinners zijn) wordt gezorgd.- Bij het bureau Nordwest, Den Haag, Stadhouderslaan 132, moeten biljetten voor vrij reizen van de woonplaats naar het bureau van onderzoek worden aange vraagd. Biljetten voor de terugreis worden in het bureau van onderzoek verstrekt, on verschillig of degene die zich aanmeldt wordt aangenomen of niet. Rooster voor onderzoek van aanmeldin gen voor Nederland in den tijd van 3 tot 8 Juli: 3 Juli: 10 u. Utrecht, Deutsches Haus; 10 u. Amsterdam, school Iepenweg 13. 4 Juli: 10 u. Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstr.; 15 u. Groningen, Concertgebouw, Poelestr. 5 Juli: 10 u. Zwolle, Kazerne, school a. d. Turfmarkt; 14 u. Deventer, Parkweg 2; 17 u. Arnhem, Willemskazerne. 8 Juli: 10 u. Eindhoven, Huis Maria, Kruisstr. 53; 17 u. Heerlen, Rest. Kloeren, Emmastraat. 7 Juli: 10 Tilburg, Werkliedenver- eeniging, Tuinstraat 68; 14 u. Rotterdam, Deutsches Haus. 8 Juli: 11 u. Den-Haag, Koninginnegr. 22 HOTEL-, RESTAURANT-, CAFé- RESTAURANT- EN CAFETARIA- BEDRIJF Het college van Rijksbemiddelaars heeft besloten den termijn, binnen welken be zwaren kunnen worden ingediend tegen het bij het college ingediende ontwerp van een regeling der arbeidsvoorwaarden voor bovengenoemd bedrijf is verlengd tot 5 Juli 1941.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 7