5)e ótiijd tegen del (Möjeiaitme Qemengdeffi&dcfiten SPORT Onderwijs ZATERDAG 28 JUNI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 Wij bezweren :hans ons volk te kiezen: „Voor Hitler in zijn roeping voor het Duitsche volk, voor de Germaansche vol ken, dus ook voor ons volk, ja, voor geheel Europa'' of: „Voor Stalin in zijn roeping voor den duivel". De keus is niet moeilijk voor den recht schapene. Wij, oude nationaal-socialisten, hebben die keus reeds jaren geleden ge daan, omdat wij de Europeesche roeping van Duitschland en zijn Führer begrepen. U, mijnheer de Rijkscommissaris, zult verwonderd zijn, dat nog niet het geheele Nederlandsche voik dit inziet. De oorzaak hiervan ligt eigenlijk hierin, dat dit volk zoo trouw en zoo fatsoenlijk is, dat er nog vele zijn, die nog steeds niet kunnen geloo- ven, dat zij sedert- jaren stelselmatig be logen en bedrogen zijn door degenen, die zij steeds vertrouwen. Langzaam maar zeker dringt dit inzicht toch tot hen door. En met dit ontwaken komt de verontwaardiging over zooveel slechtheid en de wil tot sa menwerking met ons. Tienduizenden mar- cheeren reeds in onze gelederen. Ik geef u de verzekering: het Neder- landsche doet mee. Maar twintig jaar stel selmatige vergiftiging kunnen niet in een paar maanden krachteloos worden gemaakt. Wij zijn er trotsch op, dat veel duizenden onzer volksgenooten in de „Standarte West- land" van de S.S. en het nationaal-socialis- tische autocorps deelnemen aan den veld tocht tegen de bolsjewisten. Nederland is althans vertegenwoordigd. Dagelijks smart het ons, dat niet een goed georganiseerd, goed geoefend Nederlandsch leger onder flinke leiding naast het Duitsche, Roemeen- sche en Finsche leger kan staan. Het heeft niet zoo mogen zijn. Gods wegen zijn on doorgrondelijk. Maar gelukkig is het toch zoover gekomen, dat er in het Nederland- sche volk een kern gebouwd is, die volko men begrip heeft voor de worsteling tus- schen de goede en de duivelsche machten. In naam van deze steeds groeiende, steeds krachtiger kern van het Nederland- sche volk zeg ik u, mijnheer de Rijkscom missaris: het Duitsche volk kan op ons re kenen als op zijn trouwsten broeder. Houzee. Tenslotte liet Mussert allen zingen „Wilt heden nu treden". Ook de rede van ir. Mussert werd her haaldelijk door houzeegeroep en blijken van instemming onderbroken. Nadat de N.S.B.-leider het podium had verlaten, werd 'hij door den Rij'kscomimis- saris met een 'handdruk gecomplimenteerd. De muziekkapel van het Duitsche Ar beidsfront zet dan het Nederlandsche dank gebed „Wilt heden nu treden" uit Valerius' Gedenckclanck, in, dat staande door alle aanwezigen werd mede gezongen. Hierna sprak general-komm Lssar Schmidt een kort sluitingswoord: Wij hebben zooeven het lied onzer va deren gezongen, het Nederlandsche dank gebed. Bidden wij God dat hij onze troe pen zegene, zoolang die in de lucht, op het water en op het land strijden. Wij kunnen deze bijeenkomst echter niet besluiten zon der een groet aan onzen Fuehrer. Dan worden de vanen geheven, de schop pen van de mannen van den Arbeidsdienst worden aan den schouder gebracht en een driewerf „Sieg heil" weerklinkt over de hoofden van de duizenden. Autoriteiten verlaten het terrein, wel dra gevolgd door de formaties met hun vlaggen en vaandels en door de duizend koppige menigte, die zidh in alle richtin gen verspreidt, en* waarvan een deel we derom in marschformatie zich naar 'het station begeeft, waar de extra-treinen wachten. KOOLZAAD VERBOUW TEGEN VET-TEKORT. De persdienst van het NAF richt den volgenden oproep tot de boeren van Ne derland: „Deze week vestigt de actie „Nederland voedt zichzelf" in het kader van den pro ductieslag '41 onze aandacht op het vest- vraagstuk. Ons land, evenals Europa in het alge meen, heeft groote behoefte aan vetten. De vetproductie dient dus tot het uiterste te worden opgevoerd, teneinde het steeds nijpender worden van het vet-tekort te voorkomen. Koeien en varkens leveren vet We zouden de teelt hiervan dus uit kunnen breiden, maar.economischer is het natuurlijk alleen wanneer het om vet en niet om vet-en-vleesch gaat den verbouw van oliehoudende zaden te ver- grooten. Met dezen verbouw is immers een veel grootere vetopbrengst per H.A te ver krijgen, dan met rundvee of varkens. Vooral het koolzaad is uiterst geschikt omdat het de grootste vetopbrengt per ha. geeft, achtmaal zooveel zelfs als melkvee. De kapitalistische wereld, de wereld, die meer aan het geld dan aan lands- en volks belang dacht, drukte 't koolzaad jarenlang in een hoekje; de beteelde oppervlakte na 1900 bedroeg slechts 2 3000 H.A. In den tijd, dat ook Nederlandsche 'bodemexploi tatie nog niet zoozeer op 'het buitenland was ingesteld, was dit getal veel hooger; gemiddeld werd jaarlijks ruim 23.000 H.A. met koolzaad beteeld. Zoo moet het ook nu weer worden. Onze vaderlandsche boeren moeten weten dat het er om gaat een sterk volk te toonen, dat zichzelf wil en kan helpen, eensgezind is en 't volksbelang boven de belangen van het eigen ik stelt. De oproep besluit: boeren va.. Neder land: uw volk vraagt om méér vet. Geeft hieraan gehoor door den koolzaad verbouw met kracht ter hand te nemen en juist zoo als uw grootvader deed, om Nederland weer een opbrengst van om en nabij de 23.000 H.A. per jaar bebouwd koolzaad- land te leveren. De bevoegde instanties trachten voor koolzaad een goeden prijs vastgesteld te (krijgen en voor ko ol zaad verbouwers bo vendien een behoorlijke gift extra kunst mest beschikbaar te stellen. Hoe koolzaad het voordeeligst en meest productief geteeld wordt, staat uitvoerig in het bericht van de commissie-Posthu- ma van deze week, dat in de vakbladen is opgenomen. Schenkt er aandacht aan. De tijd om den grond door scheuring, bemes ting of anderzins voor deze teelt goed te maken is er nu. Nederlandsch boeren, begrijpt in deze uw taak en roeping, zorgt óók voor de vet- voorziening van eigen volk. Biedt aan het dreigende vet-tekort het hoofd; u kunt het. Het is uw plicht uw eigen volk zooveel als eenigszins kan te voeden uit eigen bodem. VERNIETIGENDE SLAGEN VAN HET DUITSCHE LUCHTWAPEN De houding van Europa Met de officieele mededeeling van Boedapest, volgens welke Hongarije zich tengevolge van de herhaalde in strijd met het volkenrecht onderno men luchtaanvallen van de Sovjet- Unie op Hongaarsch territoriaal ge bied in staat van oorlog met de Sov jet-Unie beschouwdt, wordt, naar men in politieke kringen te Budapest ver klaart, het Europeesche front verder gesloten in „den strijd tegen den ge- meenschappelijken vijand". Europa, zoo zeide men vandaag in de Wilhelmstrasse, da^ nog kort geleden in vele kampen was gesplitst sluit zich thans onder de leiding van de spilmogendheden aaneen en strijdt gemeenschappelijk tegen do bedreigihg door het bolsjewisme. Be halve het feit, dat Duitschland, Italië, Hon garije, Roemenië, Finland en Slowakije openlijk in staat van oorlog verkeeren met de Sovjet-Unie stelt men hier vooral ih het licht, dat een groot aantal andere Euro peesche landen intusschen hun wensch hebben uitgesproken door het ter beschik king stellen van contingenten vrijwilligers deel te nemen aan den oorlog van Europa tegen de Sovjet-Unie. Onder hen hecht men hier bijzondere beteekenis aan de hou ding van het met Duitschland bevriende Spanje en men wijst er op, dat behalve in dit land ook in Noorwegen en in Ne derland het opstellen van formaties vrij willigers aan den gang is. VERKLARING VAN BARDOSST. In de gisteren gehouden zitting van het Hongaarsche huis van afgevaardigden heeft minister-president Bardossy medegedeeld, dat de staat van oorlog tusschen Hongarije en de Sovjet-Unie was ingetreden. Hij kon digde militaire vergeldingsmaatregelen aan als antwoord op den aanval van het Sov- jetluchtwapen op Kassa. Deze mededee ling werd door de afgevaardigden met geestdrift: gen bijval opgenomen. De leden der rechtsche oppositie eischten een verbod van de sociaal-democratische partij, aan gezien deze het Moskousche bolsjewisme in Hongarije bevorderde. DE MILITAIRE TOESTAND IN HET OOSTEN. Ten aanzien van den militairen toestand in het Oosten zijn, naar van welingelichte militaire zijde wordt medegedeeld, drie punten bijzonder opmerkelijk: 1. De op 22 Juni aangevangen slagen aan de grens zijn systematisch tot ontwik keling gekomen. Voor de verdere ontwikke ling van den toestand beslissende succes sen zijn te verwachten. 2. Het feit, dat om de beide steden Lem- berg en B'alystock twee groote veldsla gen zijn ontbrad geeft aanleiding tot zeer bepaalde conclusies. Wanneer de Sovjets namelijk zooals zij beweren gen aanvals- bedoelingen hadden gehad, maar alleen troepen tér verdediging aan hun Weste lijke grenzen hadden geconcenteerd, zou het juister zijn geweest aan de grens een aaneensluitind verdedigingsfront te vor men. Een blik op de kaart nu leert, dat de beide genoemde steden, Lemherg in Gali- cië en Bialystock aan de Boven-Narew bijna in het middelpunt van een naar het Westen zeer vooruitspringende grenssec- tor liggen, de concentratie van opeenge hoopte strijdkrachten juist in deze secto ren bewijst duidelijk de aanvalsvoorne- mens van de Sovjets jegens Duitschland. 3. De strijd van het Duitsche luchtwa- pen tegen het Sovjet-lucht wapen gaat da gelijks met dezelfde vernietigende uitwer king voort. Wanneer daartegenover de Sovjets hun luchtaanvallen voornamelijk richten op Roemeensch gebied, geschiedt zulks klaarblijkelijk omdat zij gelooven daar een zwak punt en geringen weerstand te vinden. In strijd hiermee moet worden geconstateerd, dat ook deze luchtaanvallen geen successen hebben behaald en dat bo vendien de afv eer van de verbondenen al daar zoo doeltreffend is, dat reeds in ver scheidene geval.en alle aanvallende vlieg tuigen volkomen konden worden vernie tigd. Volgens door het D. N. B. ontvangen be richten zijn de Duitsche eenheden op 26 Juni bij de gevechten in het Oosten tot diep in de linies der Sovjet-troepen door gedrongen en hebben zij de bolsjewisten zware verliezen aan gepantserde gevechts wagens toegebracht. Behalve een aantal totaal vernietigde pantserwagens kon een groot aantal onbeschadigd worden binnen gebracht. Op een plaats heeft een enkel stuk Duitsch-geschut niet minder dan vijf tien Sovjet gepantserde gevechtswagens totaal vernietigd. Op een andere plaats ont moetten Beiersche berg jagers een vijan delijke pantserdivisie. In hevige gevech ten sloegen zij de bolsjewistische strijd krachten uit elkaar en maakten een groot aantal stukken geschut buit. Tijdens verbitterde gevechten van man tegen man hebben deze bergjagers meer dan honderd vijandelijke gepantserde ge vechtswagens vernietigd. Uit een anderen sector wordt gemeld, dat een geheele Sovjet-divisie, versterkt door een pantserregiment, welke het con tact met andere bolsjewistische formaties had verloren, na hardnekkige gevechten van man tegen man totaal in de pan is ge hakt. De verliezen van den vijand aan zware pantserwagens, stuken geschut en auto's waren hier bijzónder zwaar. DE STRIJD IN DE LUCHT. De aanvallen van het Duitsche lucht- wapen in het Oosten richtten zich op 26 Juni in zeer grooten omvang op militaire en voor den oorlog belangrijke doelen der Sovjets. Een groot aantal Sovjet vliegvel den werd deels in-scheervlucht aangeval len, waarbij de zwaarste vernielingen ont stonden. Op vele plaatsen werden wegen, spoorwegen en voor het verkeer belang rijke knooppunten door bomtreffers on bruikbaar gemaakt. De aan belangrijke spoorweglijnen aan gerichte vernielingen zijn van des te groo- tere beteekenis, daar het Sovjet spoorweg net met betrekking tot de dichtheid en de capaciteit ver beneden de goede spoorweg netten in Midden-Europa blijft. De nog bruikbare Sovjet spoorweglijnen en we gen zijn tengevolge van de vernielingen aan de andere wegen, totaal overbelast en verstopt HONGAARSCHE LUCHTWAPEN BOMBARDEERT SOVJET-DOELEN. De chef van den Honvéd-generalen staf meldt Vrijdagavond o.a., dat ter vergelding van den door het Sovjet-luchtwapen ge- pleegden aanval op Kassa, Vrijdagochtend sterke formaties van het Hongaarsche Hongaarsche luchtwapen militaire doelen in de Sovjet-Unie met succes gebombar deerd hebben. De uitwerking van de Bri sant- en brandbommen was duidelijk te onderscheiden. Alle Hongaarsche vliegtui gen zijn op hun bases teruggekeerd. Vrij dag ondernam het Sovjet-luchtwapen met zwakke strijdkrachten verschillende vluch ten naar Hongaarsch gebied, zonder ech ter bommen te laten vallen. SOVJET-AANVALLEN OP HONGARIJE. Het Sovjet-luchtwapen heeft gistermid dag een nieuwen aanval gedaan' op Hon gaarsch souverein gebied. Drie gevechts vliegtuigen wierpen op het plaatsje Tala- borfalva, ten Oosten van Chust, verschei dene bommen neer, die slechts geringe materieele schade aanrichtten. Er vielen geen slachtoffers. FINLAND EN DE STRIJD TTEGEN SOVJET-RUSLAND. De Finsche legatie in Japan heeft in een officieele verklaring vastgesteld, dat Fin land niet den oorlog aan Sovjet Rusland heeft verklaard, maar zich beschouwt als in staat van oorlog, aangezien het lucht wapen der Sovjet-Unie, ondanks herhaal de protesten, talrijke Finsche steden heeft gebombardeerd. Overigens zoo wordt in de Finsche verklaring gezegd heeft Sovjet-Rusland reeds in November van het vorige jaar het voornemen gehad Finland in te nemen. Finland handelt dus slechts uit zelfverdediging. SPANJE EN DE OORLOG TEGEN DE SOVJET-UNIE. Minister Arrese heeft de militie der phalanx opgeroepen onverwijld aan den kruistocht tegen de Sovjet-Unie deel te ne men en in het geheele land aanmeldings- bureaux te vestigen. Hij verklaarde, dat de Spaansche jeugd bij haar demonstraties niet alleen uiting heeft gegeven aan haar hartelijke symapthie voor de landen, die op het beslissende oogenblik aan de zijde van Spanje vochten,' maar ook aan het besef, dat de Duitsche strijd tegen het Sovjet communisme zonder eenige beperking ook de strijd van het nationale Spanje is. Daarom zal een legioen van Spaansche strijders aan den slag tot redding van Europa deelnemen. Gisterochtend om 9 uur is in het ge bouw der gouwleiding der Falange in Mar drid het eerste aanwervingsbureau voor vrijwilligers geopend. Reeds twee uur eer der was een eindelooze reeks Falangisien uit alle standen verschenen. 25 artsen werkten alleen in Madrid onafgebroken om de noodzakelijke keuring te verrich ten. DENEMARKEN EN HET NIEUWE CONFLICT. In een reportage betreffende de voort durende stroom nahr de Deensche aanmel- dingsbureaux voor het regiment Nord- ïand, schrijft Faedrelandet: Als Deensche nationaal-socialisten kunnen wij er trotsch op wijzen, dat vrfndaag reeds verscheidene Deensche campagnieën mede in het front tegen het wereldvernielende godlooche nende, cultuurverwoestende bolsjewisme staan. De strijd, dien Duitschland tegen de Sovjet-Unie aangebonden heeft, is de strijd van geheel Europa, ja van de ge heele beschaafde wereld. Het resultaat daarvan zal ook de toekomst van Dene marken bepalen. DE STRIJD TEGEN ENGELAND ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND Het Britsche luchtwapen heeft in den af- geloopen nacht geprobeerd met zwakke strijdkrachten Noordwest-Duitschland bin nen te vliegen. Door bommen werd slechts geringe schade aan gebouwen veroorzaakt. De aanvallende Britten leden door nacht jagers en luchtdoelgeschut zware verliezen. Tot dusver werden in totaal elf vliegtuigen als neergeschoten gerapporteerd. DE DUITSCHE AANVALLEN OP HAIFA Ten aanzien van de hevige Duitsche luchtaanvallen, op den 25sten Juni onder nomen op Haifa, dat naast Alexandrië het laatste toevluchtsoord der Britsche oorlogs schepen in het Oosten der Middellandsche Zee is, verneemt het D.N.B. nog van be voegde zijde, dat de Duitsche vliegtuigen havenwerken en docks gebombardeerd hebben. Ten Zuiden van de petroleumha ven en in het Noord-Oosten der stad wer den spoorwegemplacementen vernield. In pakhuizen en tanks braken zware branden uit. DUITSCHE AANVALLEN OP TOBROEK Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben óp 26 Juni in versterkten mate aanvallen ge daan op militaire doelen en havenwerken in Tobroek. Goed geplaatste bomtreffers hadden ernstige verwoestingen tot gevolg. Bij het vertrek der Duitsche machines ont stond er een luchtgevecht, waarbij twee Britstol-Blenheims en drie Hurricanes neergeschoten werden. Aan Duitsche zijde gin£ slechts een machine verloren. Ook op 25 Juni viel het luchtwapen Britsche stel lingen in en om Tobroek met groot succes aan. In opslagplaatsen en op de kaden wer den groote branden en verwoestingen waargenomen. Talrijke gebouwen in het Zuidelijke deel der stad, die door Britsche HET DUITSCHE WEERMACHTSBERICHT Het opperbevel der weermacht deelde gisteren mede: „De eerste vijf dagen der operaties heb ben bewezen, dat de Sovjetweermacht ge reed was voor den aanval op Midden- Europa. Ook in het naar het Westen uitsprin gende grensgebied om Lemberg en Bialy stock, dat reeds onmiddellijk blootgesteld was aan een Duitsche insluiting en daar door ongeschikt was voor een zuivere ver dediging, troffen onze troepen een opeen- hooping van offensieve Sovjettroepen aan. Daardoor kwam het reeds bij de eerste grensgevechten tot een botsing met het Sovjet7leger en de Sovjet-luchtmacht. Onze op alle fronten zegevierende troe pen hebben groote beslissingen afgedwon gen: mededeelingen daaromtrent kunnen zeer binnenkort verwacht worden. Marine en luchtwapen hebben den strijd tegen de Britsche koopvaardij mêt succes voortgezet. Een duikboot onder bevel van „kapitaen-leutnant" Metzier heeft ten Wes ten van Afrika vijf vijandelijke koopvaar dijschepen met een gezamenlijken inhoud van 31.500 torr tot zinken gebracht. Ge vechtsvliegtuigen hebben in den afgeloo- pen nacht 'voor de Britsche Oostkust drie vrachtschepen met een gezamenlijken in houd van 18.000 ton vernietigd. Andere luchtaanvallen waren gericht op havenwerken aan den mond van de Theems en op een vliegveld in het Zuiden van En geland. Het leggen van mijnen voor Britsche ha vens werd voortgezet. Een verdragende batterij der marine heeft vijandelijke sche pen in het Kanaal beschoten. In Noord-Afrika hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen op 25 Juni met succes Britsche troepenconcentraties bij Sidi Bar- rani en stellingen van het afweergeschut bij Tobroek aangevallen. Ook gisteren zijn pogingen van Britsche gevechts- en jachtvliegtuigen om de Ka- naalkust aan te vallen met aanzienlijke ver liezen voor den vijand afgeslagen. Bij luchtgevechten en door luchtafweerge schut zijn negen, door marinegeschut twee Britsche vliegtuigen neergeschoten. Een duikboot jager der marine werd in het Ka naal door twee Britsche vliegtuigen aange vallen en schoot ze beide neer. In den afgeloopen nacht heeft de vijand op verschillende plaatsen in het Westen en Noord-Westen van Duitschland een ge ring aantal brisant- en brandbommen la ten vallen. De burgerbevolking leed gerin ge verliezen. Op verschillende plaatsen zijn woningen vernield of beschadigd. Door nachtjagers en afweergeschut zijn twee aanvallende vliegtuigen neergeschoten. Kapitein Ihlefeld, commandant van een groep nachtjagers heeft op 26 Juni zijn 39ste en 40ste overwinning in de lucht be haald." troepen bestookt waren, werden door bom men vernietigd. Een Britsche stelling luchtdoelgeschut ten Westen van Tobroek werd door goed geplaatste bomtreffers ver nield. Tijdens een luchtgevecht werd een Hurricane neergehaald. In het gebied Hasata zette het Duitsche luchtwapen eveneens zijn doeltreffende aanvallen voort. Een aantal lichte Duitsche gevechts vliegtuigen nam tentenkampen en concen traties vrachtauto's in scheervlucht onder vuur. Tenten en vrachtauto's gingen ih vlammen op. DUITSCHE LUCHTACTIES IN NOORD- AFRIKA In Noord-Afrika zijn de operaties der Duitsche luchtmacht volgens de plannen voortgezet. Door hevige aanvallen op con centraties van troepen en materiaal wer den den vijand aanzienlijke verliezen toe gebracht. Ten Zuid-Oosten van Sidi el Barrani hebben Duitsche gevechtsvliegtui gen in den avond van den 25sten een ge slaagd bombardement geopend op Britsche troepenconcentraties. Ten Westen van To broek zijn verscheidene afweerbatterijen door bomtreffers tot zwijgen gebracht. Bij de vestiging werden stellingen en schuilplaatsen met succes gebombardeerd en auto's met machinegeweervuur bestookt Een Hurricane werd neergeschoten. Aan vallen op de havenwerken van Tobroek deden gisteren verscheidene branden ont staan. DE OORLOG TER ZEE Alhier aangekomen leden van de beman ning van het Engelsche tankschip „Ensis" (6207 brt.) bevestigen, dat het tankschip op zeshonderd mijl ten Noorden van de Azoren tot zinken is gebracht. Het schip was met olie uit de Vereenigde Staten aan boord op weg naar Liverpool. Verder wordt nog bekend, dat hét Brit- shce passagiersschip „Adda" (7816 brt.) ten Zuid-Westen van Ierland tot zinken is ge bracht. Het schip bevond zich op weg van Afrika naar Engeland. Tevens is hier bekend geworden, dat het Britsche schip „Tregarthen" (5201 brt.), dat geladen was met graan uit de Ver eenigde Staten, op 800 mijl ten Oosten van New Foundland getorpedeerd is AANVAL OP BRITSCH CONVOOI Een groep Duitsche duikbooten heeft in den afgeloopen nacht naar het D.N.B. ver neemt, in het Noorden van den Atlantic schen Oceaan een zwaar-beveiligd Britsch convooi aangevallen. Opgevangen S.O.S.- signalen van getorpedeerde tankschepen en op grooten afstand zichtbare branden be wezen het succes van den aanval. DUIKBOOT BRENGT VIJF KOOPVAARDERS TOT ZINKEN Naar het D.N.B. verneemt, heeft een Duitsche duikboot gisteren in het centrale deel van den Atlantischen Oceaan, ten Westen van de Afrikaansche kust, vijf Britsche en in Britsche dienst varende koopvaardijschepen met een gezamen lijken inhoud van 31.500 ton tot zinken ge bracht. DE VERLIEZEN DER BRITSCHE SCHEEP AART Twee Duitsche duikbooten, die na lange reizen op haar basis zijn teruggekeerd, melden de resultaten harer operaties. Een der duikbooten heeft op haar tocht in het geheel 89.300 ton, dc andere 90.200 ton koopvaardijscheepsruimte tot fcinken ge- i bracht. DE STRIJD IN SYRIË In het officieele communique van giste ren over den militairen toestand wordt ge zegd, dat na twintig dagen van hevige ge vechten de Fransche troepen in taaien te genstand overal de vijandelijke strijdkrach ten tegenhouden. Aan de kust heeft de Britsche vloot op nieuw de Fransche stellingen onder vuur genomen. Bij Djezzin, dat zich evenals voorheen in Fransche handen bevindt, heerscht wederzij dsche activiteit der artil lerie. In den sector van Merdsj-Ajoem is een hevigen aanval van den vijand afgeslagen. Ook in den frpntsector van Damascus is het Britsche offensief met zware verliezen voor den aanvaller ingestort. Het garni zoen van Palmira houdt, evenals voorheen de gemotoriseerde strijdkrachten van den vijand in bedwang. Het communique maakt voorts melding van een versterkte activiteit van het Brit sche luchtwapen, welke echter de acties van de Fransche luchtstrijdkrachten niet belemmert, en van een aanval van Birtsche vliegtuigen op het vliegveld van Rayak en op dat van Deir-es-Zor aan den Euphraat. AMERIKA EN DE OORLOG Verklaringen van president Roosevelt Op de persconferentie in Hydepark heeft president Roosevelt verklaard, dat hij nog in den loop van den dag telefonisch met den plaatsvervangenden staatssecretaris over de kwestie van de hulp aan de Sovjet- Unie zou spreken. Het is in ieder geval nog niet zeker of de Sovjet-Unie hulp zal wor den verleend op grond van de wet tot hulp aan Egeland. Voorts deelde Roosevelt me de, dat op het oogenblik de kwestie wordt b'estudeerd, of Amerika aan Ierland gewe ren zou kunnen leveren. Het leveren van munitie komt in geen geval in aanmerking, omdat daar te lande een 'schaarschte aan munitie bestaat. Ook het leveren van ander bewapeningsmateriaal is nog zeer dubieus, daar de Vereenigde Staten hierover niet in voldoende hoeveelheden beschikken. In ieder geval blijft het leveren aan Ierland afhankelijk van de toezegging, dat Ierland zich tegen een „Duitschen aanval" zal ver dedigen. Op de vraag, wanneer Amerika in den grootsten omvang bewapeningsmate riaal zou produceeren, gaf Roosevelt een ontwijkend antwoord. De vraag, of de "Vereenigde Staten met Ierland hebben onderhandeld over de mo gelijkheid van het gebruiken van Iersche steunpunten, antwoordde hijontkennend. JOSJIZAWA UIT BATAVIA VERTROKKEN De byzondere Japansche afgezant voor de handelsbesprekingen met Nederlandsch- Indië, Josjizawa, is met de leden der Japan sche handelscommissie uit Batavia vertrok ken. Voorts werd begonnen met het ver trek der Japanners uit Nederlandsch-Indië. DOODELIJKE VAL. Donderdagmiddag is de 38-jarige arbei der H. Goverde, wonende ie Tilburg, werk zaam aah. een bouwwerk onder de gemeen te Gilze en. Rijen, van een groote hoogte gevallen en gedood. Het slachtoffer was door een misstap door een opening in het dak gevallen. De overledene laat vrouw en acht kinderen achter, waarvan het oudste twaalf en het jongste een jaar oud is. Verdronken. In het Maas-Waalkanaal, "waar den laat- sten tijd, bij gebrek aan goede zwemgele genheid in Nijmegen, druk gezommen wordt, in weerwil van het zwemverbod, is gisteren de 28-jarige gehuwde J. P. Jans sen onder Malden bij Nijmegen verdron ken. Het lijk is opgehaald1 en naar het lij- kenlhuisje overgebracht. SCHAKEN leithen—politie 6—6 Gisteravond vond in het kader van de vriendschappelijke wedstrijden, welke de Leidsche Politie Schaakclub dit seizoen speelt, een schaakmatch plaats tegen een twaalftal spelers van Leithen. De uitslag was als volgt: P. Planjer (L.)J. Middendorp (P.) y7y, J. GaljaardW. de Gast 01 H. BoekkooiG. H. v. d. Ham 10 H. M. Pont—A. R. v. d. Tuin 1—0 H. KleinJ. Visser 10 A. M. A. KohlbeckP. Dijkstra y2 J. v. d. BurgW. C. A. Vrouwenvelder 01 J. Hamerling—J. Lit 01 F. van HeldenL. v. d. Kraats H—Ya W. F. de RidderA. Bakker HYi G. de JongL. Algra 01 W. Hamerlingn. o. 10 Totaal 66 EXAMEN VERPLEGING VAN ZENUW EN GEESTEZIEKEN. Door de examencommissie van de R.-K. Gestichtsartsen-vereeniging werden de overgangsexamens afgenomen in de Psy chiatrische Inrichting „St. Bavo" te Noord- wijkerhout. De uitslag der examens luidt: Eerste overgangsexamen 13 candidaten. Geslaagd: W. Th. C. Broekhof, Th. Derks, M. P. Duindam, J. W. v. d. Dungen, J. C. Th. Helsloot, M. W. Th. Hendriks, H. W. M. Latour, G. A. v. d. Veldt, A. P. van Meel. Tweede overgangsexamen 8 candidaten. Geslaagd: G. van Basten, J. Bon, L. J. S. Drabbels, M. Kraneveld. J. A. v. d. Lin den, H. G. M. v. d. Pol, J. Remkes, J. Temme

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6