REDE RIJKSCOMMISSARIS. ZATERDAG 28 JUNI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 DE INTOCHT DER VAANDELS reld met haar beslist aanwezige economi sche levensvatbaarheid aaneengesloten zal zijn en geen enkele militaire aanvalsmoge- lijkheid op dit continent meer zal bestaan want deze zou moeten worden uitgevoerd via woestijnen en steppen of over zeeën van vele duizenden mijlen. In verband met de voortdurende op schortingen, die de Vereenigde Staten bij hun bewapening toepasseft en waarbij eigenlijk slechts inbreuk op de verkiezings beloften aan den loopenden band valt te zien, is het duidelijk, dat de Vereenigde Staten, of zij willen of niet, de thans be gonnen regeling van de Europeesche aan gelegenheden door het nationaal socialis me in strijdgemeenschap met het fascis me, niet in den weg kunnen treden. Is deze regeling geschied, dan is de toekomst van Europa politiek opgehelderd en economisch ten minste veilig. Al wat Europa noodig heeft, is in een of anderen vorm als grondstof of werk- stof aanwezig. Wij willen niet looche nen, dat er nog ontberingen kunnen komen, misschien zware ontberingen. Wij zullen wellicht de levensmiddelen voorziening tusschen dezen en den ko menden oogst tijdelijk moeten beper ken, misschien zullen we dezen winter ook niet voldoende kolen hebben om aan alle behoeften als in vredestijd te voldoen. Maar al deze beperkingen ra ken de zenuw van het Europeesche le ven niet. Het is een kwestie van ons organisatievermogen en "van onzen ijver te zorgen, dat alle economische moge lijkheden van het nieuw verworven Europa en van de aangrenzende gebie- den, die binnen afzienbaren tijd tot de Europeesche economie zullen behooren, worden gebruikt om het levenspeil van de Europeesche volken te verzekeren. Sedert 22 Juni werkt de tijd meer dan ooit te onzen gunste en zullen onze le vensvoorwaarden op den langen duur beschouwd, steeds beter worden. Het nieuwe Europa. Op dit oogenblik van wereldhistorische beteekenis roepen wij alle nationaal socia listen op om mede vorm te geven aan het nieuwe Europa. Inzonderheid richt ik de zen oproep tot onze nationaal-socialistische medestanders in Nederland, opdat ook zij zich beschikbaar stellen voor de organisa tie van het Europeesche gebied. Zij treden mede aan voor het welzijn van hun eigen volk, als zij hun economische ervaring en hun discipline beschikbaar stellen voor de exploitatie van de economische mogelijkhe den en de beveiliging van de orde. Nederlanders, gij leeft bovenal in Euro pa en niet op zee, of in overzeesche gewes ten. Gy deelt boveal Europa's bestel en zijt mede verantwoordelijk voor het lot van Europa. Wat in het Oosten geschiedt, hetzij in Duitschland, dan wel in de groote oos telijke gebieden van Europa, is voor u geen schouwspel en in ieder geval niet maar een verstoring van Uw rust, doch uw lot. Dit hebt gij geslachten lang over het hoofd ge zien. Daarom heeft de ontwikkeling u over stelpt, toen het lot van Europa aan de orde kwam. Thans is het duidelijk, dat niet de ons, Duitschers, voor de voeten gewor pen heerschzucht, maar de verantwoor delijkheid voor Europa en de strijd om Europa's voortbestaan ons, Duitschers, bovenal tot krijgers hebben gemaakt. Dezelfde vastberadenheid, die ons eens de aanvallen van Hunnen, Avaren, Mongolen en de overige invallen uit het Oosten van Europa deed afweren, moest ons sterk maken. En als er men schen waren, die ten deele uit onbe grip, ten deele door hun gevoel van eigen ontoereikendheid onze soldaten- houding als Pruisendom en militarisme beschimpten, dan is het duidelijk, dat deze houding bij eiken Duitscher afzon derlijk het totaal van de^ hoogste disci pline en opofferingsgezindheid, maar ook van de hoogste eigen verantwoor delijkheid voor het gemeenschapelijke lot vormt, en geworden is "tot het schild en zwaard van Europa, die het Duit- sche volk in staat stellen in nauwe lijks twee jaar vijf zegevierende veld tochten van ongekende afmetingen te ondernemen. Nederlanders, blikt naar het Oosten. Uw voorvaderen zijn reeds 800 jaar geleden en steeds weer daarheen getrokken en belang rijke bouwsteenen van de Europeesche cul tuur en dankwereld geweest. Sedert ge slachten ontbreekt gij" bij de vervulling Aran deze gemeenschappelijke Europeesche taak. De Duitsche soldaten, in wier gelederen reeds thans uw zonen staan, halen thans het Oosten terug. Thans gaat het er om dit Europeesche gebied defintief voor Europa te winnen. Gij bouwt aan de toekomst van uw kinderen, als gij thans mede aantreedt. het IJsclubterrein, waar Vrijdagavond plaats vond. Uw strijd is uw plicht en uw belang en tevens een weldaad voor de bewoners van deze gebieden, waar wij hen hebben te ver lossen van het bolsjewisme en terug te geven aan de cultuur van het avondland. De sterke is alleen het machtigst. Deze reorganisatie geschiedt door eigen, uitsluitend Europeesche kracht. De sterke is alleen het machtigst. Wij willen onze Europeesche problemen alleen oplossen en niet dulden, dat de gezwollen predikers aan de andere zijde van den Atlantischen Oceaan nog op eenigerlei wijze meespreken bij onze toestanden. Wij vormen thans in den nood en in de overwinning een lotsge- meenschap der eere. Wij, nationaal socia listen, moeten een ondeelbare, onwrikbare eenheid vormen. Waarover gaat eigenlijk thans nog de strijd in uw gelederen hier in Nederland? Wellicht over den omvang der staatsrechtelijke banden tusschen Neder land en het toekomstige gebied van Euro pa en over de vraagstukken van de staat kundige zelfstandigheid van Nederland? De bittere ervaringen van verleden en he den en de onweerhoudbaar toenemende overtuiging van de lotsverbondenheid juist van de Germaansche volken op het vaste land, zullen deze tot een lotsbond vereeni gen, die zijn rechten naar buiten gemeen schappelijk zal vertegenwoordigen en zoo noodig verdedigen en tusschen de bonds- deelen een economische verstrengeling, die zoo ver gaat als allen juist en nuttig oor- deelen. Het ligt echter niet in het wezen van het nationaal-socialisme en van de door den Führer ontworpen reorganisatie van Euro pa, den Nederlanders hun nationale eigen aardigheden en zelfstandigheid te ontne men. Het gaat derhalve niet om de zelf standigheid van Nederland, maar het gaat om de gelijkgerechtigheid der Nederlanders in het gereorganiseerde Nederlandsche ge bied. Ik acht het mijn bijzondere taak den terugkeer der Nederlanders in een Pan- Europeesche gemeenschap te verlichten en mede te helpen, opdat de Nederlanders in volledige gelijkgerechtigheid aan dezen nieuwen opbouw kunnen deelnemen. Deze gelijkgerechtigheid hangt evenwel af van de mate, waarin zij zich nationaal- socialisten betoonen. Uw geestelijk en cul tureel eigen leven in dit land nu kan niet beter beschermd en gehandhaafd blijven dan door opvolging van de nationaal-socia listische beginselen, want deze schakelen alle elementen, vreemd aan bloed en natio naliteit, uit en laten de van het bloed af hankelijke eigen cultuur tot volle ont plooiing komen. Tusschen ons, nationaal- socialisten, kan er slechts een wedstrijd zijn, n.l. wie de beste nationaal-socialist is, d.w.z. wie de nationaal-socialistische begin selen het duidelijkst begrijpt en het on- voorwaardelijkst verwezenlijkt. Wij moeten ons eigen leven evenals ook ons gemeenschapsleven, op de orde der volksche waarde afstemmen. De volken zijn in hun van het bloed afhankelijke eigen geaardheid van God gewilde bouwsteenen der menschheid. Het bloed schept tusschen de rassen verschillen, die den afzonderlij ken mensch verschillende rechten en plich ten, d.w.z. uiteenloopende verantwoorde lijkheid jegens het geheel schenken, al thans uiteenloopend overeenkomstig de verschillende breedten op onze aarde. De menschen zijn niet gelijk, noch naar karak ter, noch naar geestelijke geaardheid, het allerminst evenwel in de van hun bloed afhankelijke geaardheid. Indien het een Goddelijk gebod was, dat wij aan elk men- schenras in onze eigen volksgemeenschap dezelfde rechten en kansen moesten geven, dan zou Onze Lieve Heer alle menschen ge lijk hebben geschapen. Thans evenwel moet het hoogste zedelijke gebod voor ons daar in bestaan, dat wij de krachten, die de schepping ons door ons bloed heeft gege ven, ontwikkelen en volstrekt en onvoor waardelijk beschikbaar stellen voor de bloedsgemeenschap van het eigen volk. Derhalve beteekent nationaal-socialisme niet slechts handhaving van de trouw aan het bloed, doch ook verleening van het grootste nut aan het eigen volk door den eigen arbeid. Terwijl het Bolsjewisme de ongelijkheid in de verdeeling van de goederen dezer aar de wil afschaffen door allen op het laagste niveau even arm te maken, zal het Natio naal Socialisme den grooten socialen ar beid van de toekomst volbrengen, doordat iedereen onder waarborg aanspraak op werk en daarmede op een overeenkomstig levenspeil heeft, gedragen door de gemeen schappelijke verantwoordelijkheid van alle deelen des volks. De enkeling heeft zijn eigen rechten, hij heeft ook zijn gepaste bezit, maar rechten en bezit zijn voor ieder verbonden met de even groote plichten je gens de gemeenschap. Zoo zullen wij, nationaal-socialisten, na deze grootste oorlogen en veldslagen van alle tijden, een nieuw Europa van den ar beid en de volksche eer opbouwen. de groote massale vergadering (Pax Holland). Ik zelf beschouw deze onze bctooging als het uitgangspunt van de nationaal- socialistische reorganisatie ook in Ne derland, die thans nu de beslissing in het Oosten valt, ook hier aangepakt moet worden. Daarom zijn alle instel lingen en politieke ideeën, die reac- tionnalr een nieuwe ontwikkeling wil len tegenhouden, en vooral die, welke eens tot helpers van het marxisme zijn geworden, of zich de hulp van het marxisme lieten welgevallen, een be letsel voor een gelukkige toekomst. Wij zullen ze opruimen en voor het Neder landsche volk den weg vrijmaken voor deelneming aan den nieuwen opbouw. Het Nederlandsche volk moet ln volle dige gelijkgerechtigheid en met bijzon dere erkenning van zijn bekwaamheden de hem toekomende plaats innemen en het zal zijn eigen geluk en zijn welstand bevorderen, als het zich van den bin nengedrongen joodsclien, kapitalisti- schen, ten deele reeds nihilistisclien en bolsjcwistischen, maar evenzeer van den verouderden reactionnairen geest eni dwang bevrijdt en indien gij, natio naal-socialisten, geloovig en vol ver trouwen op de voorzienigheid en haar bestuur, de goede geesten bindt, die uw vaderen reeds eenmaal uw geestelijke en volksche geaardheid in den strijd deden handhaven. Ik groet de Duitsche en Nederlandsche nationaal-socialisten. Heil Hitier. Nadat de rijkscommissaris, wiens rede herhaaldelijk door applaus werd onder broken, het spreekgestoelte had verlaten, onder daverende toejuichingen van de en thousiaste menigte, betrad de leider van de nationaal-socialistische beweging in Nederland, ir. A. A. Mussert, het spreek gestoelte. Rede van den leider der N.S.B. De leider van de N.S.B. zeide den Rijks commissaris te antwoorden, niet alleen als leider van de N.S.B., maar ook als zoon van zijn volk, in naam van het Nederlandsche volk, dat zich bevindt in de tragische om standigheid, dat het in de ure des gevaars door zijn regeering werd verlaten en nu uit eigen beweging tegen degenen, die ge vlucht zijn, de kracht moet ontplooien, die noodig is om het voortbestaan van dit volk te waarborgen. Dit vplk, dat zulk een groo te geschiedenis achter zich heeft, dat zulke groote eigenschappen in zich draagt, is te goed, veel te goed om in de chaos onder te gaan. Onmiddellijk nadat het begin van den oorlog tegen de bolsjewisten bekend gewor den was, heb ik Adolf Hitler, dien wij, Ne derlandsche nationaal-socialisten, erkennen als den van God gegeven Germaanschen leider, een telegram gezonden. Het is mij een voorrecht hier te kunnen melden, dat ik het volgende telegrafische antwoord heb ontvangen „Voor de belofte van trouw, mij in dit belangrijke uur namens de Nederlandsche nationaal-socialisten gezonden, betuig ik u mijn hartelijken dank. Ik verbind daaraan mijn groeten en mijn beste wenschen voor uw verderen arbeid in lienst van onze ge meenschappelijke idee. Onderteekening Adolf Hitler". Wij weten allen waarom het gaat. Indien het monsterachtige bondgenootschap tus schen kapitalistische, joodsche en bolsje wistische machten of, persoonlijker ge zegd, tusschen Churchill, Roosevelt en Sta lin er in mocht slagen de overwinning te behalen,- dan zou ons land en ons volk op de volgende wijze te gronde gaan: 1. Wij zouden worden uitgehongerd door de blokkade, die Europa moet afsluiten van de wereldvoorraden aan levensmidde len en grondstoffen en wel in nauwe sa menwerking met het Sovjet-Russische blok in het Oosten. 2. Daarna zou Nederland het slagveld worden tusschen de Angelsaksische en de Duitsche mogendheid, zoodat geen steen op den anderen gelaten zou worden. 3. Tenslotte zou Engeland zich na de overwinning op zijn eiland terugtrekken en Europa overlaten aan den bolsjewistischen chaos, waarin iederen vorm van godsdienst en Europeesche cultuur te gronde zou gaan. De overwinning van de Duitsche wape nen beteekent de mogelijkheid tot opbouw van een nieuw Europa, waarin de volken in vrede en samenwerking met elk-1-1 kunnen leven. VERVOLG VAN PAG. 1. Het plan onzer vijanden was als steeds een zoutelooze herhaling van den gedach- tengang in 1914. Ook destijd werd Servië ln beroering gebracht en het Balkanfront ontstond, gesteund door wapenleveranties. Evenzoo moest ditmaal van den Balkan uit via Zuid-Slavië de oorlog, die intusschen ln het Westen verloren was, opnieuw wor den ontketend, opdat omstreeks Augustus van dit jaar de Sovjetlegers konden los barsten tegen een Duitschland, dat op den Balkan werd vastgehouden en door twee jaar oorlog was verzwakt. Maar met Duitschland zou ook Europa platgedrukt en geworgd zijn. Hieromtrent is geen twij fel mogelijk: het slagen van de plannen onzer vijanden zou tengevolge hebben ge had, dat met de vernietiging van het Duit sche rijk in Europa niet een overleefd libe ralisme, doch nog slechts het bolsjewisme zou heerschen als tegenspeler van de Ver eenigde Staten, die zich onder de macht van het grootkapitaal bevinden, beide be stuurd volgens de plannen der Joden, die hun wenschen afleidden uit de hun zooge naamd gegeven belofte van wereldheer schappij. Verkeerde begrippen in ons land Tot dusver waren er stellig genoeg men schen in Holland, die deze ontwikkeling van de dingen niet hebben gezien of niet wil den zien, die van meening zijn, dat zij het aan de humanistische traditie van dit land verplicht zijn, vrijen toegang te verleenen aan het binnendringen van joodsche, vrij metselaars- en dientengevolge onvermijde lijk ook nihilistische en bolsjewistische ele menten en ideeën. Dit is een verkeerd be grip, ja, zelfs een ontaard humanisme, dat de kringen van de Nederlandsche intelli- gentia de gevaren niet doet ondergaan, die voor land en volk voortvloeien uit de ver breiding van den joodscher geest En toch hebben de humanisten, op wie men zich steeds beroept, dit gevaar onderkend. Erasmus immers heeft in 1519 verklaard: „als het christelijk is de Joden te haten, dan zijn wij in dit opzicht allen buitenge woon goede christenen". Hugo de Groot heeft in zijn Remonstratio verklaard, dat de Joden geen openbare ambten mogen bekleeden, dat zij niet werkzaam mogen zijn bij de rechtspraak en dat zij in geen geval een huwelijk mogen sluiten met de dochteren des lands. En dr. Kuyper heeft op een oogenblik, toen het liberalisme dit land reeds overstroomde, verklaard: „Langza merhand komt men tot de ontdekking, dat de Joden onder den mantel van het libera lisme metterdaad heer en meester zijn ge worden in ons werelddeel, en niet slechts de openbare meening in de meeste landen, doch ook de internationale betrekkingen tusschen de kabinetten beheerschen". _Welk een verandering heeft zich sinds dien voltrokken in de hoofden van juist die menschen, die van opvatting zijn, dat de geestelijke of politieke leiding van dit land hun toekomt. Nationaal-socialisme en fas cisme contra bolsjewisme brengt de beslissing in Europa Tegenwoordig is het volkomen dui delijk, dat de beslissing in Europa slechts kan vallen tusschen nationaal- socialisme en fascisme eenerzijds en bolsjewisme anderzijds. Als de meer dan 2000-jarige geschiedenis van dit we relddeel zin zal hebben, als de psychi sche waarden van geloovige harten, de zedelijke kracht van het gezin en de persoonlijkheid van den Europeeschen mensch met zijn besef van verantwoor delijkheid jegens de gemeenschap niet vernietigd, maar gehandhaafd zullen worden, dan moet Duitschland over winnen, niet alleen de sovjets, doch ook hun puriteinsche handelsvennooten en lotgenooten in Engeland, maar vooral den joodschen geest. Daarom hebben wij dezen beslissenden strijd in volledig vertrouwen op den Führer aanvaard. Wij hebben twee jaar ge zwegen, omdat wij wisten, dat de Führer ons den weg wijst, dien de Voorzienigheid bij de bepaling van haar alles omvattende taak hem heeft voorgeschreven, en dat de Führer voor alles zorgt en alles voorbe reidt, wat in het uur der beslissing noo dig is. De arglistigheid der sovjet, die ons door een non-agressiepact in den oorlog en in de nederlaag wilde lokken, is falikant uitgekomen. In het besef van zijn historische taak heeft het Duitsche volk in September 1939 den oorlog op zich genomen en dank zij zijn leiding in Polen, in het Westen, Noorden en Zuid-Oosten, zoo snel beëindigd, dat thans het bolsje wisme te land alleen staat tegenover de grootste militaire macht, die ooit op deze wereld heeft bestaan. Wij hebben het keizerlijk Russische leger in 1914 leeren kennen. Destijds overwonen wij Rusland, ofschoon wij slechts op halve kracht konden strijden. Het bolsjewistische leger is beslist niet beter dan het tsaristische. Destijds be wogen onze troepen zich voort met een snelheid van 3 a 4 km. per uur, thans geheel afgezien van het luchtwapen, ten minste tienmaal zoo snel. Het Russische gebied is door de techniek tot op een tiende van zijn vroegere afmetingen verkleind. De strijd mag dan zwaar zijn, de uitslag is niet twijfelachtig. En Engeland? Het Engelsche gestamel bij deze gebeurte nis doet ook duidelijk den schrik onderken nen, die den Engelschen in de leden is ge varen, nu zij zien, dat Adolf Hitler toch den stoutmoedigen en zoo gevreesden gooi waagt en heeft voorbereid. Winston Chur chill verklaart bij deze gebeurtenis van his torische beteekenis, dat de Russische sol daten den grond zullen verdedigen, dien hun vaderen sedert eeuwen hebben be werkt. Daarbij weet deze man toch zeer wel, dat de bolsjewiki de Russische boeren van hun hoeven hebben verjaagd en op gesloten in kolchozen en als hier of daar nog iemand in staat was geweest zijn eigen bezit in stand te houden, hem uitgemaakt hebben voor „koelak" en verbannen naar de ijswoestenijen van Siberië. Churchill spreekt van de Russische woningen, waar vrouwen en kinderen bidden, en weet toch heel precies, dat de Russische komsomoltsen de kerken vernield en opgeblazen hebben en zelfs uit de kleinste boerenhofstede de kruisen en ikonen hebben .geroofd. Als de oude huichelaar beweert, dat er oogenblik- ken zijn, waarop alle menschen bidden, dan meenen wij hem te kunner. verzekeren, dat wij hem nog zoover zullen brengen, dat hij werkelijk leert bidden. En zal het wellicht den Russischen soldaten, die thans blootge steld staan aan den aanvalsgeest van den Duitsche soldaten, aan de genialiteit van hun leiding en aan de overmacht van de Duitsche wapenen, tot troost strekken, als hij spreekt van de troostelooze, dierlijke, volgzame massa der hunnensoldaten? Waarschijnlijk heeft de geestelijk zoo be lachelijke dwerg er op dat oogenblik niet aan gedacht, dat deze zoogenaamd trooste looze, dierlijke soldaten bij een unieken, heldhaftigen aanval uit de lucht op het eiland Kreta een driemaal zoo sterke Brit- sche strijdmacht hebben verjaagd en ver nietigd. Hoe troosteloos, dierlijk en volg zaam moet dan wel het Britsche- rijk zijn! Als Churchill evenwel aan Rusland alle mogelijke hulp van Engeland belooft, dan hoor ik daarin de raaf, die reeds vroeger voor Polen, Noren, Nederlanders, Belgen, Franschen, Zuidslaven en Grieken denzelf den doodenzanig heeft gekrast. De Führer zei, dat het jaar 1941 de voleindig van de beslissing zal brengen. Het is niet aan twijfel onderhevig, dat Engeland, als het thans alleen zou staan, reeds juist zoo overwonnen zou zijn als alle andere staten, die het heb ben gewaagd tegenstand te bieden aan de Duitsche weermacht. Zonder de on middellijke materieele hulp van de Ver eenigde Staten en zonder de tot dusver middellijke hulp door het vasthouden van Duitsche strijdkrachten aan de Sovjetgrens zou Engeland door den vereenigden aanval van onderzeeërs en luchtwapen reeds zoo verbrijzeld zijn, dat het niet meer met uitzicht op suc ces tegenstand zou kunnen bieden tegen de Duitsche weermacht. De materieele hulp van de Vereenigde Staten en de tot dusver potentieele hulp door den opmarsch tegen de sovjetlegers werkte de verlenging van den oorlog in de hand. Wij hebben ons er aan gewend de Vereenigde Staten in dezen zin als belang hebbenden bij den oorlog te beschouwen. Overigens hebben wij geen haast om offi cieel klaarheid in deze verhouding te bren gen. Zeker is, dat elk schip, elk wapen en elke man,, die den Engelschen van waar ook te hulp wil komen, of hen helpt, ver nietigd zal worden door de Duitsche weer macht. Thans evenwel bestaat de moge lijkheid ook militair voor die vrijheid in den rug te zorgen, waardoor de beslissing van den oorlog voltooid kan worden ge acht. Het Oosten van Europa terug tot Europa. De militaire verbrijzeling van de Sow- jetrepubliek leidt er toe, dat het Oosten van Europa, dat sedert een kwart eeuw door het stelsel van het bolsjewisme aan Europa is ontrukt, weer tot Europa wordt teruggebracht, waardoor het geheele ge bied van Europa politiek en economisch onder uniforme leiding komt. De Duitsche soldaten zullen het Oosten van Europa geestelijk en cultureel, maar ook econo misch weer tot Europa terugbrengen. De uitwerking van dezen gang van zaken voor Azië ligt voor de hand. Het resultaat zal zijn, dat de historisch gegroeide oude we IR. MUSSERT, de leider der N.S.B., tijdens zijn rede op de massale bijeen komst Vrijdagavond op het IJsclubterrein te Amsterdam. (Pax Holland).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5