STADS NIEUWS Weerbericht Burgerlijke Stand Momentje ZATERDAG 28 JUNI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 20 cent per week; 1 2.03 per kwartaal. By onze agenten 21 cent per week; 2.73 per kwartaal. Franco per post 3.10 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 1 0.52 per kwartaal. Losse nummers 6 cent, niet geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 32 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 55 cent per plaatsing, alléén Woensdag en Zaterdag. ZONS OP- EN ONDERGANG. Zon onder Zaterdagavond 10.06 uur. Zon op Zondagmorgen 5.20 uur. Zon onder Zondagavond 10.06 uur. Zon op Maandagmorgen 5.21 uur. MAANSTANDEN. 28 Juni: De maan komt Zaterdagmorgen om 9.27 uur op en gaat Zaterdagavond om 11.56 uur onder. 29 Juni: De maan komt Zondagmorgen om 10.36 uur op en gaat Maandagnacht om om 0.25 uur onder. 30 Juni: De maan komt Maandagmorgen om 11.50 uur op en gaat Dinsdagnacht om 0.53 uur onder. 1 Juli: De maan komt Dinsdag 1.03 uur op en gaat Woensdagnacht om 1.18 uur onder. 2 Juli: De maan komt Woensdag 14.18 uur op en gaat Donderdagnacht 1.46 uur onder. 3 Jul-i: De maan komt Donderdag 15.35 uur op en gaat Zondagnacht om 2.16 uur ónder. 4 Juli: De maan komt op Vrijdag 16.53 uur en gaat Zaterdagnacht 2.50 uur onder. 5 Juli: De maan komt Zaterdag 18.09 uur op en gaat Zondagnacht 3,31 uur onder. 6 Juli: De maan komt Zondag 19.21 uur op en gaat Maandagnacht 4.21 uur onder. WATERTEMPERATUUR. Zweminr.: „De Zijl" 23 gr. C. Zweminr.: „Poelmeer" 22 gr. C. "pilOIICDIICDIIOIIOnOIIOIIOllCl. Verduisteringstijden Er is bepaald, dat er verduisterd moet worder. tusschen zonsonder gang en zonsopkomst. Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: ZONSONDERGANG 10.06 uur. ZONSOPKOMST 5.20 uur. Tusschen deze beide tijden dient er dus verduisterd te worden. UOIIOIICDMOItOIIOMOIIOIIO V Krachtig vertrouwen Het stellig vertrouwen op God moet den mensch in dezen benauwenden tijd schen ken levenskracht en levensvreugde. Het stellig vertrouwen, dat God uit kwaad goed zal doen gedijen; het stellig vertrouwen, dat God Zijn hulp zal geven aan hen, die er Hem om vragen: vraagt en gij zult ontvangen. Er is niet gezegd: vraagt en God zal u misschien of waar schijnlijk Zijn hulp geven, maar er is ge zegd: vraagt en gij zult ontvangen. Dat is de zekerheid, die ons het Geloof geeft. Een zekerheid voor het persoonlijk leven van ieder, die w a a r 1 ij k weet te vragen weet te vragen, z o o a 1 s God wil, dat Hem gevraagd wordt. En wij, Katholieken, weten ook met die zelfde absolute geloofszekerheid, dat de door Christus gestichte Kerk de stormen aller tijden zèl overwinnen: de poorten, der hel zullen haar niet overweldigen. Moeten wij er niet 'ns onszelf van door dringen, welk een weelde van rust het Geloof ons kan schenken midden in een zoo onrustigen tijd als deze, die de mensch- heid met zulk een geweldigen wereld oorlog teistert! En het dagblad, dat dagelijks melding maakt van een schokkend wereld-gebeuren, hetwelk iedereen angst kan aanjagen mag ook wel wijzen naar die allerkrach tigste bron van innerlijke rust: een sterk vertrouwen op God. Wij willen dit vandaag doen, maar liever niet met eigen woorden, doch met, een ver wijzing naar de Heilige Schrift Op den vierden Zondag na Pinksteren (morgen, maar wegens het feest van Petrus en Paulus is de Mis-liturgie nu gewijd aan dit feest) ontleent de Kerk de Introitus aan de 26ste Psalm. Lees en overweeg die psalm-verzen. God, mijn licht en mijn redding, wien zal ik vreezen? De Heer verde digt mijn leven, voor wien zal ik be ducht zijn? Mijn vijanden, die mij kwellen, zijn machteloos ter aarde ge stort. Al staan legers tegen mij in het veld: mijn hart zal er niet om vreezen. Wien zal ik vreezen? Voor wien zal ik beducht zijn? Dat is het fier en krach tig vertrouwen van den christen! Dat is het vertrouwen, dat ons schenkt levenskracht en levensmoed! BONNEN \tfS' HEDEN NOG GELDIG. Bon 07 Aardappelen (Aardappelen- Bon 22 Melk (Melkkaart). Bon 67, 77 Kaas (Bonkaart Alge meen). Bon 37 Eieren (Bonkaart Algemeen). Bon 35 Zeep (Bonkaart Algemeen). Bon 19 en 20 Boter (Boterkaart). Bon 19 en 20 Boter (Vetkaart). DE VORDERING VAN METALEN. NEDERLANDSCHE CULTUURWAARDEN WORDEN ONTZIEN EN GESPAARD. Van de zijde van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescher ming wijst men op de uitzonderingsbepa lingen, welke in de artikelen 4 en 5 van de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betref fende de inlevering van metalen nr. 108/ 1941 zijn opgenomen. De uitvoering der geheele verordening is aan de Nederlandsche autoriteiten opgedra gen, dus ook. het nemen van beslissingen omtrent deze uitzonderingen, hetwelk ge schieden zal door een speciale organisatie van deskundigen door bovengenoemd de partement ingesteld onder leiding van den onder-voorzitter van de rijkscommissie van advies inzake de musea. Het is in volledige overeenstemming met de wenschen van de bezettings autoriteit, dat bij deze beslissingen uit gegaan. wordt van de gedachte, dat Nederlandsche cultuurwaarden moeten worden ontzien en gespaard. Men wachte dus ten opzichte van de uit voering der verordening zonder zich on- noodig te verontrusten de weldra te ver schijnen uitvoeringsbepalingen en de daar na van de zijde van bovengenoemd depar tement te geven uiteenzettingen af. MISBRUIKEN BIJ HET VERHUREN VAN HUIZEN. Sleutelgeld is verboden. Het komt in den laatsten tijd herhaalde lijk voor, dat woningen te huur worden ge vraagd, terwijl men daarbij een bepaald bedrag als belooning voor het aanbieden der woning in het vooruitzicht stelt. Deze sleutelgeldén, welke men zich nog uit de laatste jaren van den vorigen oorlog zal herinneren, varieeren van 2.50 tot 25. en zijn in sommige gevallen nog belangrijk hooger. Dergelijke aanbiedingen worden zelfs openlijk in advertenties gedaan. De gemachtigde voor de prijzen vestigt er de aandacht op, dat deze handelwijze in strijd is met het huurprijsbesluit 1940 en wordt beschouwd als prijsovertreding. Zoowel degene, die sleutelgeld aanbiedt als hij, die het aaneemt, zijn evenals tusschen- personen, zooals .woningbureaux, strafbaar. De inspecteurs voor de prijsbeheersching zullen streng optreden tegen deze misbrui ken, die in den grond een ontduiking zijn van de bepalingen, die huurprijsverhoosing verbieden. Dit geldt ook voor de gevallen, waarin de verhuurder de eisch van over name der inboedel als voorwaarde voor het aangaan der huurovereenkomst stelt. Ook hier begaan zoowel de verhuurder als de huurder een strafbaar feit. VERVANGENDE MOTORRIJTUIGEN. Het is bekend, dat een aantal rijvergun ningen ingetrokken werd, omdat de be trokken motorrijtuigen een hooger ben zineverbruik hadden dan 15 liter per 100 k.m. Een nieuwe rijvergunning werd alleen verleend indien de aanvragers een auto met geringer benzineverbruik aanschaften. Ingevolge de wet op de personeele be lasting is men, indien het andere motorrij tuig niet wordt afgeschaft, ook voor het vervangende motorrijtuig belasting ver schuldigd. De wnd. secr.-gen. van het de partement van financiën heeft evenwel naar de A.N.W.B. bericht thans bepaald, dat voor hen, die in 1941 in bovenomschre ven omstandigheden zijn komen te verkee- ren, een suppletoire aanslag achterwege zal blijven. COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREEN KOMST GRAFISCH BEDRIJF. In een bijvoegsel van de Nederlandsche Staatscourant is opgenomen het besluit van het college van Rijksbemiddelaars, strekkende tot het algemeen bindend ver klaren van bepalingen van de landelijke collectieve arbeidsovereenkomst 1941-1942, voor het boekbinders-, papderwairen-' en' enveloppenb e dr ij f LEIDEN. Geboren: Eddie Rupert z. van W. J. Spaargaren en P. Bakhuijzen Huig z. van P. C. Doets en P. Schaap Arthur Larry Walter z. van P. Walop en L. F. v. d. Pot Hanna d. G. Rietveld en C. v. d. Wetering Anna Lucia d. van R. E. A. C. Flamand en C. C. v. d. Steen Albertus Petrus Johannes z. van P. L. J. v. Dam en M. M. Kortekaas Bernardus Antonius z. van J. S. ter Laak en H. G. Prinsen Jacobus z. van E. A. Voskuil en C. M. Gorree Jan Pieter Reinier z. van J. v. Delft en G. C.' Schalk Antonius z. van A. Zweistra en E. M. v. Ham Christoffel z. van A. Zweistra en E. M. v. Ham Franciscus Connelis z. van Th. C. J. den Hollander en M. A.Zoet Overleden: M. de Joode hsvr. van: A. de Vrind, 55 j. M. v. 't Riet, vr., 64 j. Ondertrouwd: G. v. d. Berg, jm., 25 j. en M. C. Koeleman, jd., 21 j. GOUDEN DOCTORAAT. Dinsdag 1 Juli a.s. zal het vijftig jaar ge leden zijn dat dr. H. W. ter Haar, predikant te Deventer, wonende aldaar, aan de Leid- sche Universiteit tot doctor in de Godge leerdheid promoveerde. Woensdag 2 Juli a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat mr. S. B. W. Graaf van Limburg Stirum, thans wonende te 's-Gra- venhage, aan de Leidsche Universiteit tot doctor in de Rechtswetenschap promo veerde. Gisteravond te 7.45 uur, toen de zwem inrichting „de Zijl" wegens sluitingstijd werd ontruimd, mi*ten eenige jongelui hun kameraad, den 21-jarigen H. v. d. K., melk bezorger van beroep, wonend aan den Hee rensingel. Zijn kleeren werden in het kleed hokje gevonden. Onmiddellijk 'werd met dreggen begon nen. en na 20 minuten werd zijn lijk opge haald. De E.H.D. werd onmiddellijk ge waarschuwd en met behulp van een zuur stofapparaat werd getracht de levensgees ten op te wekken, doch zonder resultaat. Het slachtoffer had meermalen last .van krampen. Vermoedelijk vond dit ook thans plaats en is hij zonder dat iemand zulks bemerkte gezonken. Het lijk is naar het politiebureau overge bracht. R.K. HOOGERE BURGERSCHOOL. Geslaagd voor het toelatingsexamen: J. v. Beek, Wassenaar; J. Blaauwhof, Zoeter- meer; J. Boerkamp, Wassenaar; M. Brons- geest, Leiden; N. de, Bruyn, Wassenaar; E. Deprez, Oegstgeest H. Derksen, Leiden; J. v. Dijk, Leiden; R. van der Ham, Voor burg; P. Heemskerk, Noordwijkerhout; B. Henkus, Lisse; P. Hoogeveen, Leiden; A. Kallenberg, Leiden; W. van der Klugt, Noordwijkerhout; J. Mentink, Leiden; A. v. Mil, Leiden; J. Pitlo, Oegstgeest; E. Plouvier, Leiden; J. van der Poel, Oud- Ade; J. Reintjes, Oegstgeest; H. Roskamp, Leiden; J. v. Rijn, Lisse; H. Rijsbergen, Leiden; J. Schalks, Leiden; H. Schreuder, Leiden; Th. Smit, Oegstgeest; P. Somers, Leidschendam; F. Sonius, Leidschendam; B. Stockmann, Roelof arendsveen; H. Stuif zand, Leiden; E. Teernstra, Sassenheim; H. Tros, Leiden; H. Tummers, Leiden; A. Umans, Voorburg; H. Urlus, Noordwijk; C. Verkley, Rijpwetering; J. Volders, Leiden; J. Vreeburg, Leiden; M. van der Weijden, Noordwijk; Ch. v. Woerkom, Den Haag; N. v. Zijp, Leiden. H. B. S. VOOR MEISJES. Geslaagd voor het eindexamen der B.- afd.: M. van Driel, Voorburg, K. Dubbel dam, Katwijk aan Zee, J. C. E. Harteveld, Leiden, J. A. Huysman, Leiden, Y. S. Kui per, Wassenaar, M. J. Munk, Leiden, E. Schaly, Leiden, B. Schippers, Voorburg, C. E. Schippers, Voorburg, B. L. Vlietstra, Voorburg. Afgewezen geen. ZILVEREN JUBILEUM Donderdag 10 Juli a.s. herdenkt de heer Jan van Zeijst, controleur der plaatsbe wijzen bij de Ned. Spoorwegen op het sta tion alhier, den dag, waarop hij vóór 25 jaar bij de Ned. Spoorwegen in dienst trad. Iedere reiziger kent den kleinen hulp vaardigen controleur, zoodat het hem op dien dag niet aan belangstelling zal ont breken. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschr.: 7717. I. M. Ver hoef's Stucadoorsbedrijf, Leiden, Apothe- kersdijk 13a. Eig..: I. M. Verhoef, Leiden. 7718. W. Verhoef's Stucadoors en Beton- emaillebedrijf,. Leiden. Jan van Houtkade 44. Eig.: W. Verhoef, Leiden. Opheffing: Gebroeders I. M. en W. Verhoef's Stucadoorsbedrijf, Leiden, Apo- thekersdijk 13. Vereffenaar: I. M. Verhoef, Leiden. Wijziging: 4895. Wed. J. P. Bekker van der Wiel, Katwijk a.-d. Rijn, Valken- burgerweg 9, timmerman en aannemer. Overl. eig.: Wed. N. Bekkervan der Wiel, Katwijk a. d. Rijn d.d. 28 November 1940. Wijz. Handelsn.: Gebr. P. en J. P. Bekker. Door de politie is aangehouden de 60- jarige J. B. W., die tot tweemaal toe een kruisje van zijn distributiestamkaart had weten uit te wisschen en nieuwe beschei den had gehaald. By den derden keer mis lukte dit en liep hij tegen de lamp. De dis tributieambtenaren zullen voortaan nauw keurig toezien! Geveilde perceelen. Ten overstaan van mr. H. M. A. Coebergh, notaris alhier: het heerenhuis met tuin te Oegstgeest, Julianalaan 18: in bod 10.000, kooper de heer J. Zitman qq. alhier voor 11.000; hef winkelhuis met afzonderlijke bovenwoning alhier Turfmarkt 5-5a, in bod: 10.500, kooper de heer D. van Lith qq. al hier voor: 13.100; het winkelhuis Boter markt 4 in bod: 10.200, kooper de heer E. A. Freijser qq. alhier voor 18.200; het winkelhuis Pieterskerkkoorsteeg 8 is niet gegund. Ten overstaan van notarif J. C. van Eek alhier: het huis met tuin en erf Morschweg 130 alhier incl. machinerieën en verder een inventaris tezamen in bod: 7.242.50, kooper de heer J. W. Goddijn qq. alhier voor: 7.842.50; het huis en erf Langebrug 45/ Diefsteeg 6b alhier in bod 4.500, kooper de heer A. de Jong qq. alhier voor 4.800. Bioscopen Trianon. DRIE VERLIEFDE VRIJGEZELLEN. Theo Lingen voert de regie in de amu sante en vlot gespeelde Tobis-film „Drie Verliefde Vrijgezellen", maar behalve dat hij de regie voert, speelt hij ook een der hoofdrollen. Deze film brengt ons drie vrijgezellen bij elkaar, te Berlijn wonend in een huis, waar mede dank zij de punc- tueele zorgen van een onberispelijken ka merdienaar alles in vorm en precies op tijd gaat. Zij krijgen bij zich inwonen een jon gen neef, die afgestudeerd zijn rechtsprac- tijk in Berlijn gaat uitoefenen. Reeds in den trein daarheen'raakt hij in kennis met een meisje, aan wie hij ten slotte zijn hart verpandt en die hy voor een der vol gende avonden ten maaltijd noodigt. Een der ooms van het jongmensch bemerkt zulks en raadt hem de jongedame af te zeggen. Daar is nauwelijks nog tijd voor, doch hij spoedt zich naar haar woning.... Zij is reeds vertrokken, komt in het huis der drie vrijgezellen en, wachtend in een kamer naast de eetzaal, hoort zij alle op merkingen, welke over haar en over den neef worden* gemaakt. Zij besluit revan che te nemen en weet de drie vrijgezellen in haar netten te verstrikken. De neef hoort hiervan en wil niets meer van haar weten, maar natuurlijk komt alles tot een goede oplossing. Theo Lingen, Herman Thimig, Gusti Huber en Grete Weiser ge ven uitstekend en vlot spel te zien, zoo dat het een goed geslaagde film mag ge noemd worden, welke volwassenen een uurtje verpoozing biedt. In het voorprogramma een film van de zen zomertijd: Zwemmen. Daarin wordt vooral het nut van het zwemmen by her haling aangetoond. Luxor. EVA UIT HET VROUWENPARADIJS. Deze week vertoont Luxor een operette film „Eva uit het vrouwenparadijs", een film vol vroolijkheid en diverse prachtige balletten. De verschillende melodieën in deze film zijn van Robert Stolz, zoodat men tevens kan genieten van meesleepen- •de muziek. Een keur van Weensche film sterren werken in dit filmwerk mede o.a. Hortense Raky, Leo Slezak, Georg Alexan der e.a. Het vrouwenparadijs, hoe kan het an ders, is een modemagazijn waar de nieuw ste modellen door een staf van manne quins worden vertoond. Ondanks het schit- rend uiterlijk, is de zaak een financieele débacle nabij, zulks tot gioote zorg van den1 kassier die de schuldeischers steeds moet teleurstellen. In dezen toestand wordt de zaak geërfd door een jongeman, een zeker mijnheer Field, die van vliegenier plotseling mode koning wordt. Hij heeft echter een nieu we motor ontworpen en tracht deze van de hand te doen, doch de verkoop gaat niet door. Intusschen wordt de geldkwestie in de zaak nijpender en het personeel- spant samen om het geld bij elkaar te krij gen. Eva. het loopmeisje, wordt aangewe zen1 om deze kwestie in orde te brengen. Zij krijgt dit zoowaar voor elkaar en weet het geld van een zeer rijk man ter leen te krijgen. Des avonds bezoekt zij een theater waar behalve een revue ook een modeshow wordt gehouden. Haar patroon is hier eveneens aanwezig en er ontstaan diverse vermakelijke momenten, totdat zij tenslotte met haar „baas" uitgaat, die ver liefd op haar is geworden. Deze liefdes idylle dreigt echter verstoord te worden wanneer Field verneemt waar Eva den vorigen avond is geweest voor zij in het theater kwam. De zaak komt echter in het reine, anders zou het geen operette zijn, en zoo ziet men een modekoning gaan trouwen met een loopmeisje. Het voorprogramma bevat, behalve het gebruikelijke nieuws, nog een film Hel sinki, de witte stad uit het hooge Noorden en een film waarin diverse dansen wor den gedemonstreerd. Lid o. DE man met de twee gezichten. Avontuur, spanning en sensatie werden in de annonce aan de bezoekers van Lido belooft, en nóch aan avontuur, nóch aan spanning, nóch aan sensatie heeft het den toeschouwers ontbroken. Het is een werkelijk zeer boeiend sce nario en de vertolking ervan is dienover eenkomstig. De medespelenden en medespeelsters zijn geen bekende grootheden, maar* weten te zamen toch het verhaal meesleepend uit te beelden. Er woont in Hamburg of liever woon de, want de man is door een schot ge dood een eerzame boekhouder, één en al netheid en precisie, met stijf-gekamde haren en een gekleede jas, maar dat keu rige boekhoudertje wel, wel, daar deug de niet veèl van. Hij lichtte de firma op, wier steunpilaar en toeverlaat hij was, en van het gezonde standpunt uitgaande, dat als je iets doet, je 't ock goed moet doen, eigende hij zich een dikke millioen mark toe, en trok naar betere gewesten. De firma, door haar al te groot vertrou wen wel eenigszins zelf schuldig aan de financieele klap, haar door den boekhou der met fluweelen handschoen .toebedeeld, zou de zaak in de doofpot hebben gestopt als er niet een inspecteur van politie was geweest, die reeds lang lucht van het vreemde gedrag des boekhouders had ge kregen. Het toeval wilde, dat de gap- grage boekhouder een stief-zuster had en deze stiefzuster was dol verliefd op den inspecteur, en deze even dol op haar. Dit toeval is ingelascht om de ontknooping in gewikkelder te maken. Maar de vergel ding laat niet eens zoo lang op zich wach ten. De boekhouder, die behalve een op lichter ook een moordenaar bleek te zijn, werd achtervolgd, op de eerste plaats door de politie van de geheele wereld en ver volgens door een vleiende juffrouw, die het op de gestolen duiten had gemunt en nog schurkachtiger was dan haar amant. Het verhaal, zich afspelend op zeekastee- len en in tropische landhuizen zou zijn spanning verliezen,wanneer wij de vele sluwe zetten, die partijen en tegen-par tijen doen om de gestolen goudschat te be machtigen, gingen uitpluizen. Eenieder, die mede wil doen aan deze jacht, ga naar de bioscoop. Casino. ZIJN BESTE VRIEND Wie houdt van een spannende jacht op misdadigers, kan deze week in Casino zijn hard ophalen aan: „Zijn beste vriend", een film met Harry Piel en den bekenden politiespeurhond Greif. Of eigenlijk zou Greif voorop moeten staan, want hij ver vult de hoofdrol in deze film van prachtige hondendressuur en taai, moedige strijd van de politie tegen misdadige elementen. Eenmaal op een spoor gezet, speurt r«pp DIENST. Ik sta wel een beetje verbaasd over mij zelf, dat ik nog nimmer mijn dage- lijksch. licht heb doen schijnen over de vuilnisbakkenoentrale. Deze wordt ge- voipid door eenige ondernemende jon gelieden, dié met een bakfiets, waarop een vaatje water, (vroeger petroleum) trouw de vuilnisauto in zijn kielzog volgen en dan trachten van de eige naars der emmers toestemming te krij gen om tegen een civiel prijsje de em mers te mogen schoonmaken. Het menschelijk vernuft, gewet en gescherpt door den strijd om het be staan, valt niet te onderschatten. En ik begrijp, dat ik niet mag achterblijven om ook mijn bijdrage te leveren in schranderheid en dat ik ook iets zal moeten bedenken, dat naar ope- ningsredenaars getuigen in een behoefte voorziet. En zoo heb ik in de gauwigheid uit gevonden: Een honderuuitlaatdienst. Een sohooneluiercentrale. Een deuropenmaakdienst-voor-ver- koopers van veters, postpapier, veilig heidsspelden en borstelwaren. Een cactusibegietorganisatie. Een kolenemmervuld ienst, voor mensahen met zwakke of volhandige dienstmeisjes. Een' brievenschrijforganisatie. Een parapluievergeetcentrale en Een uitgeleende boeken vergeten te rug te brengen ophaalórganisatie. U ziet er valt nog wel een en ander te doen. En er zijn natuurlijk nog meer dien sten uit te denken, waarvoor de bur gerij, wat zeg ik? het vaderland ons dankbaar zou zijn. Dingen, waarmee wij het maar wat volhandig zouden hebben Maar die komen later nog wel eens aan de beurt. Dit 'nummer bestaat uit vier bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. Greif overal, op stationsemplacementen, midden tusschen aanstormende treinen, en op donkere geheimzinnige zolders, tot hij zijn slachtoffer gevonden heeft. En dan doet hij zijn naam eer aan, want als Greif eenmaal grijpt, laat hij niet meer los; dat ondervindt ieder, die zich de politie, en dus ook Greif tot vijand gemaakt heeft. Trouw is Greif tot in den dood, en zelfs in een oogenblik van afdwaling, als hij in een van de dieven zijn ouden baas herkent, ge- looven we niet in zijn ontrouw: hij blijkt trouwer te zijn dan de balletdanseres, met wie politieman Piel kennis maakt. Greif betaalt in deze film zijn trouw met den dood, maar we hopen hem niet voor de laatste maal te hebben zien optreden. Eén fout heeft Greif, zooals menigeen van zijn soortgenooten, ondanks de sugges tieve reclame van His Masters Voice: muziek maakt hem ziek. De manier, waar op hij met zijn melancholisch gehuil een stuk koloratuur voor iedereen bederft, is kostelijk opgenomen. Vooraf gaat een uitgebreid journaal, waarin o.a. een lange reportage van de bij zetting van ex-keizer Wilhelm te Doorn. Verder wordt het programma vóór de pau ze aangevuld met een filmpje „Revue 1941" en een serie prachtige watersport opnamen hier en daar in Nederland, een echte ver- frissching in de deze heete dagen. Rex. „d ni 88" De Tobisfilm, welke deze week in Rex wordt vertoond, is een filmepos van helden moed', volharding en kameraadschap.- Men vermoedt ongetwijfeld reeds waar het hier omgaat: het is een vliegerfilm. In deze film maken we kennis met twee jornge vliegers, die deeluitmaken van een be manning van vier. Zij hébben een oefen- vlucht tijdens de manoeuvres, maar een der bommen zit klem, landen met den bomimenlast is niet mogelijk. De comman dant-onderofficier wacht de bevelen van zijn commandant op den grond: springen is het bevel en allen maken zich gereed. De jonge korporaal Eokhard evenwel waagt het avontuur om de machine te doen landen, zonder dat zijn commandant zulks weet. Onder groote spanning van superi euren en kameraden slaagt Eckhard in zijn pogen, hij is de held der vliegerij, terwijl zijn collega met leede oogen toeziet. Hij voelt wrok tegen Eckhard, hij heeft geen goed woord' voor hem over en wanneer zij beiden weer eens op een nachtvlucht zijn en in zwaar weer geraken, dat zij op bevel van dienst moesten verlaten, krijgt Eck hard het verwijt te hooren, dat hij nu er geen publiek is bang is om door te vliegen. Eckhard laat zich dit niet aanleu nen en zet door, maar de machine veron gelukt bij een noodlanding. De bemanning komt er vrij goed af, doch beiden vliegers wordt een startverbod opgelegd door hun commandant.. Eerst wanneer bij nieuwe oefeningen hun hulp dringend noodig is, mogen zij weer opstijgen en waar anderen in hun opdracht faalden, daar volbrengen zij de opgedragen taak naar behooren. Mo- torpech overvalt hen echter, de machine stort in zee, de radioverbinding is verbro ken. Dan komt de bereids voor den dienst afgekeurde werkmeester van de vliegha- ven in actie, hij houdt van de jongens, hij houdt van de vliegtuigen, hij houdt van zijn beroep en vreest niets zoozeer als de af keuring van het werk, dat hem lief is. Hij bestijgt de oude „D III 88", een machine, die reeds vele overwinningen had bevoch ten en die tenslotte zijn bestuurder nage noeg dood thuisbracht. De werkmeester zoekt de zee af, speurt envindt, het geen de redding der twee jonge vliegers tot gevolg heeft, maar op zijn beurt krijgt de oude „D III 88" motorpech èn de be stuurder komt om. Trouwe plichtsvervulling en eerlijke ka meraadschap, onverschrokken moed en ijzeren volharding liggen aan deze film ten grondslag en Heinz Wenzel met Hermann Braun zorgen voor een uitnemende ver tolking der hoofdrollen.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2