[De Liturgie der Kerk[jl ZATERDAG 21 JUNI 1941 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BUD - PAG. 9 Qemen^de^BexiciUen OVERVAL IN EEN BANK GEBOUW TE ROTTERDAM Een buit van ruim 135.000 Woensdagmiddag j.l. even hal. viei* is in een hulpgang van een bankgebouw aan den Coolsingcl, waarin twee ban kiersfirma's zijn gcvesigd, een kassier van een Poterdamsche firma, de heer J. B. door een onbekend gebleven per soon aangevallen, op den grond gesme ten en berooofd van een bedrag aan bankbiljetten van 35,490, dat gebor gen was iri een witte enveloppe, die hij onder den arm droeg. Het politie-on- derzoek is in vollen gang, maar andere andere aanwijzingen zijn er nog niet. De kassier B. begaf zich als gewoonlijk even over half vier met het aanzienlijke geldbedrag naar de bank, teneinde dit in de safe op te bergen. In verband met een verbouwing is - terzijde van het bankge bouw een houten huLpgang aangebracht, die afgesloten is door een gesloten dub bele deur, met daarachter tochtdeuren. Tot half vier staan de buitendeuren op een haak open, maar om half vier do-et de por tier ze eiken dag van de haken, omdat dan de 'bezoekuren voor het publiek ten einde zijn, Deze deuren kan men echter gewoon openen. Iemand, die van buiten af binnen treedt, ziet dan de eerste oogenblikken in den langen, slechts spaarzaam verlichten gang -heel weinig. Er moet zich iemand in dezen gang achter de tochtdeuren hebben opgesteld, die den kassier na zijn binnen treden heeft overrompeld. Tengevolge van zijn val is de kassier bewusteloos geraakt en toen hij korten tijd later bijkwam, bleek de enveloppe te zijn verdwenen. Een be zoeker, die na hem binnenkwam, vond hem, terwijl hij nog op den grond lag. HIJ HAD LAST VAN DE WARMTE. Geld uit een vest verdwenen. In een drukkerij aan de Van Ostadestraat te Amsterdam had iemand wegens de warmte zijn vest uitgetrokken en opgehan gen, helaas, zonder voldoende toezicht. In het vest bevond zich n.l. een enveloppe met f 570, die korten tijd later verdwenen bleek te zijn. GESTOLEN KOE TERUGGEVONDEN. Was intusschen reeds geslacht. Op de Donderdag van een weiland in dien Noorder IJpolder gestolen 'koe heeft de po litie der gemeente Landsmeer reeds giste ren 'beslag kunnen leggen door zich toegang te verschaffen tot een kelder aan den Landsmeerderd-ijk. Hier vond men het in middels geslachte beest terug. Bovendien trof men in den kelder enkele schapenhui den aan, welke vondst vermoedelijk ver band houdt met een diefstal van twee scha pen, welke enkele dagen geleden, eveneens in den Noorder Upolder werd gepleegd. Verdacht van diefstal en frauduleus slachten is de bewoner van het bewuste perceel ingesloten. De Amsterdamsche recherche heeft voorts in Landsmeer een tweede persoon gearres teerd, J. van Z. genaamd, tegen wien ern stige verdenkingen bestaan, dat hij met groote regelmaat vleesch, afkomstig van clandestien geslacht vee, in de hoofdstad verkocht. Deze aanhouding was het gevolg van de reeds gemelde huiszoeking in de le Hugo de Grootstraat, waarbij 70 k.g. var- kensvleesch werd gevonden. Aan de hand van het nummer der auto, waarmede hier regelmatig vleesch werd bezorgd, kon de Landsmeerder is arrest worden gesteld. Ook de kooper is ingeslo ten. KIND VERDRONKEN TE ZANDVOORT. Gisteren is in de badinrichting Het Noor- dehband te Zandvoor't een treurig verdrin- kingsonigeval gebeurd. Het driejarig doch tertje van een geneesheer uit Haarlem was met haar ouders in het ondiepe bad aan het baden. In een onbewaakt oogenblik heeft Zenuwpijnen VVV 7J1ifiifiazdtja> verdrijven snel deze p\nen. Do<fi 10 en 50ct. het kind kans gezien over de afscheiding te klimmen, met het gevolg, dat het in het diepe bad kwam en onmiddellijk zonk. Hoewel de ouders het kind zeer snel gre pen, bleek het reeds te laat te zijn. „Tel." DE MOORD BIJ DE BELGISCHE GRENS. Het onderzoek inzake den op 12 Juni LI. gepleegden moord op den 39-jarlgen land bouwerszoon J. G., wiens lijk werd gevon den dicht bij de Belgische grens in Rijsber gen, heeft thans, naar het „Vad." bericht, geleid tot de arrestatie van een 25-jarigen inwoner van Ginneken van wien vast staat dat hij met den vermoorde in kettinghan- delaffaires was betrokken. Hoewel de ar restant pertinent ontkent bij dén moord betrokken te zijn, zijn de aanwijzingen te gen hem zoo sterk, dat hij in de marechaus seekazerne te Strij'beek in verzekerde be waring is gesteld. Het onderzoek wordt in middels met kracht voortgezet waarbij re kening gehouden wordt met de mogelijk heid dat meer personen bij dit drama zijn betrokken. Uit de door de politie en justitie inge stelde onderzoekingen bleek, dat de ver moorde, den morgen van den moord te on geveer halfaöhit, de boerderij van zijn 86- jarigen vader te Ulicoten had verlaten, om zich per rijwiel naar Breda te begreven. Daar heeft hij bij een zuster een bedrag van f 1200 opgenomen, terwijl hij later nog getracht heeft een bedrag aan contanten te krijgen bij het bijkantoor van een bank in Breda, waarmede hij regelmatig zaken deed. Door Ce toevallige omstandigheid, dat de directeur van dit bijkantoor dien dag niet aanwezig was, is hem dat niet gelukt. Bij het vinden van het lijk werd van de f 1200 niets teruggevonden, uit welk feit vrijwel als vaststaand kon worden aange nomen, dat roof de aanleiding tot dit gru welijk misdrijf moet zijn geweest. FRAUDULEUS GESLACHTE PAARDEN. En dure sinaasappelen. De politie te Breda heeft gisteravond een inval gedaan in een pakhuis in de Zout- straat aldaar, welk pakhuis in gebruik is bij den caféhouder N. In dit pakhuis wer den aangetroffen vijf vaten, ieder inhou dend ongeveer 200 kilo paardevleesch, on gestempeld en dus vermoedelijk afkomstig van naar schatting zes frauduleus geslach te paarden. Het vleesch dat gezouten was werd in beslag genomen en ter nader on derzoek naar het gemeentelijk slachthuis overgebracht. In samenwerking met den provincialen controleur mor de prijsbeheerschi'ng werd voorts bij eenige groenten- en fruithande laren voorloopig beslag gelegd op eenige honderden kratten sinaasappelen welke te gen 25 tot 45 ets per stuk in den kleinhan del werden verkocht, terwijl de normale prijs van deze sinaasappelen op den lOden Mei 1940 'hoogstens 10 ets. per stuks be droeg FRAUDULEUZE SLACHTINGEN Dinsdagavond zijn in de woning van K. te Vlaardingen gearresteerd de 34-jarige slager P. de K. uit Vlaardingen en de 37- jarige veekooper J. V. uit Vlaardinger- Ambacht wegens het frauduleus slachten van varkens. Reeds Maandag was het de politie ter oore gekomen, dat zekere de K. uit Vlaar dingen vleesch zonder bon verkocht. Deze werd dan ook aangehouden en hij deelde na verhoor mede, dat hij zulks deed in opdracht van de bovengenoemden. Ook de N. uit Vlaardingen was bij het slachten behulpzaam geweest. De dieren werden geslacht in een onbewoonbaar verklaarde "woning aan den Vaartweg tusschen Vlaardingen en Schipluiden en later in een keuken bij den los werkman H. uit Vlaar dingen. De slachtingen vonden reeds plaats vanaf November j.l. en op de plaat sen, waar het gebeurde, zag het er alles behalve1 zindelijk uit. Het vleesch werd door bemiddeling van K., de N. en zekere P. aan den man ge bracht. Zoo werd bij zekeren de B. te Vlaardingen in twee deelen een heel varken verkocht. Ofschoon B. hardnekkig Radio-programma ZONDAG 22 JUNI 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 8.00 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 B. N. O.: Nieuws berichten 8.45 Gramofoonmuziek 11.15 Bach-cantate 12.00 Rococo-octet (In de pauzes: Nederlandsche lfedjes) 12.45 B. N. O.: Nieuws- en economische be richten 1.00 Nederlandsch Verbond voor Sibbekunde: Vragenbeantwoording 1.15 Het Nederlandsch Pianoduo en gramofoon muziek 2.00 De Romancers en de Har mony Sisters 2.45 Dialoog 3.20 En semble Amende 4.00 Gramofoonmuziek 4.45 Zang met pianobegeleiding en gra mofoonmuziek 5.15 Gramofoonmuziek 5.30 Voor de jeugd 0.00 Gramofoonmu ziek 6.10 „Die Front reicht ihrer Heimat jetzt die Hand" voor leden van de Duitsche Weermacht 8.00 B. N. O.: Nieuwsberich ten 8.15 Spiegel van den dag 8.30 Rotterdamsch Philharmonisch Orkest en soliste 9.00 Gramofoonmuziek met toe lichting 9.30 Berichten (Engelsch) 9.45 „Bij de knorhanen en bij de beesten" 10.0010.15 B. N. O.: Engelsche uitzen ding: „An American sees Holland". HILVERSUM n, 301,5. 8.00 Gramo foonmuziek (8.30—8.45 B. N. O.: Nieuws berichten) 9.00 Studio-Vroegdienst (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkco- mité) 10.CO Zondagmorgen zonder zor gen 12.00 Cyclus „Kent gij Uw Bijbel?" (Gr.pl. voorbereid door de Christ. Radio- Stichting) 12.15 Kinderkoor „De Me rels" 12.45 B. N. O.: Nieuws- en econo mische berichten 1.00 De Melodisten en solist 1.30 Ensemble Bandi Balogh 2.00 Cyclus „U en de muziek" 2.15 Utrechtsch Stedelijk Orkest, solist en gra mofoonmuziek 4.00 Nederlandsch Her vormde Kerkdienst (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting) 5.30 A. N. P.: Sportuitslagen 5.35 De Ramblers 6.00 Declamatie 6.29 Groot Amusements orkest 6.45 Sport van den dag 7.10 Gevarieerd programma 8.00 B. N. O.: Nieuwsberichten 8.15 Gramofoonmuziek 8.30 Omroeporkest, gemengd operette koor en solicten 9.30 Radiotooneel 10.00 B. N. O.: Nieuwsberichten; sluiting. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. le Programma: 8.0022.00 Hilversum I 22.0024.00 Duitsch programma. 2e Programma: 8.0022.15 Hilversum II 22.1523.00 Hollandsch programma uit sluitend voor Radio-Centrales 23.00 24.00 Duitsch programma. 3e en 4e Programma: 7.0024.00 Duitsch programma. MAANDAG 23 JUNI 1941. HILVERSUM I. 415.5 M. 6.45 Gramo foonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtend gymnastiek 8.00 B. N. O.: Nieuwsberich ten 8.15 Dagopening (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité) 8.25 Ge- wydee muziek (gr.pl.) 8.45 Gramofoon muziek (9.159.20 Voor de huisvrouw) 11.00 Frans Woiiters en zijn orkest (11.25 11.45 Declamatie). 12.00 Pianovoor dracht en gramofoonmuziek 12.40 Alma nak 12.45 B. N. O.r Nieuws- en econo mische berichten 1.03 Trioconcert en gramofoonmuziek 2.00 Omroeporkest 2.30 Ensemble Bandi Balogh 3.00 Vrouwen uitzending en gramofoonmuziek 3.45 Gramofoonmuziek 4.45 Voor de Jeugd 5.15 B. N. O.: Nieuws- economi sche en beursberichten 5.30 Omroepor kest 6.15 Gramofoonmuziek 6.30 Or gelspel 7.00 B. N. O.: Economische vra gen van den dag 7.15 Voor de kleuters 7.25 Rococo-octet 7.45 Politiek week- praatje 8.00 B. N. O.: Nieuwsberichten 8.15 Spiegel van den dag 8.30 Het Wendling-kwartet 9.30 Berichten (En gelsch) 9.45 Gramofoonmuziek 10.00 10.15 B. N. O.: Engelsche uitzending: „Thing worth knowing about Holland". bleef ontkennen iets met deze zaak uit staande te hebben, viel zijn huishoudster ten slotte door de mand en zij bekende, zoo nu en dan wel vleesch buiten de distri butie om te hebben, betrokken. Ook bij een zekeren H. is huiszoeking gedaan. Deze heeft ook bekend vleesch van deze lieden te hebben betrokken, doch dit reeds lang te hebben opgegeten. Slechts een potje met een weinig vet werd nog in de woning aangetroffen. Een belangrijk bedrag aan geld, over schot van hetgeen door V. en de K. met het frauduleus slachten is verdiend, is door de politie inbeslag genomen. De K. en V. zijn ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie te Rotterdam. Tegen N., K„ H., P., en H. is proces verbaal op gemaakt. N.B. Als niet anders wordt aangegeven dagelijks Gloria en Credo. Prefatie v. h. H, Hart. Kleur: Wit. ZONDAG 22 Juni. Zondag onder het octaaf van het H. Hart. Derde Zondag na Pinksteren. Mis: Respice. 2e gebed v. d. H. Paulinus, Bisschop en Belijder; 3e v. h. H. Hart-octaaf; 4e voor den vrede. Richten wij onze ziel tot God, Die de Beschermer is van wie op Hem hopen. Wij hebben wel gezondigd, maar de recht vaardige Rechter zal niet blijven toornen, als wij Hem vragen: „Vergeef ons onze zonden" (Introitus, Gebed, Graduale en Allelujavers). Integendeel, het is een groote vreugde voor den Herder van de zielen en voor de Engelen des hemels, als wij boetvaardigheid doen. (Evangelie en Postcommunio). Luisteren wij in den geest van boetvaardigheid naar de ver maning van de Apostel Petrus, om, sterk in het.geloof, de duivel, onze tegenstander, weerstand te bieden. (Epistel). Vertrouwen wij op God, Die niet verlaat wie Hem zoe ken (Offertorium), doch in den korten tijd van schrijden met ons is door Zijn genade; Die Zijn genadewerking in ons zal voltooi en en bevestigen in de eeuwige glorie." (Episel). MAANDAG 23 Juni. Mis v. d. vierden dag onder het H. Hartoctaaf: Cogitationes (ais op het feest v. h. H. Hart). 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Vigilie v. d. H Joannes den Dooper; 3e Concede (ter eere van Maria); 4e voor den vrede. Of: De Mis v. d. Vigilie: Ne timeasi Geen Gloria. 2e gebed v. h. H. Hartoctaaf; 3e Concede; 4e voor den vrede. Geen Credo. Kleur: Paars. DINSDAG 24 Juni. Feestdag v. d. H. Joannes den Dooper. Mis: De ventre. 2e gebed v. h. H. Hartoctaaf. Als algemeene regel viert de H. Kerk niet de geboortedag maar de sterfdag van een heilige als zijn feestdag. Vandaag evenwel maakt zij hierop een uitzondering en viert zij het g e b o o r t e-feest v. d. H. Joannes den Dooper, omdat Joannes reeds vóór zijn gebooate gezuiverd werd van de smet der erfzonde en dus bij zijn geboorte niet was in dien toestand van „afgekeerd- zijn-van-God" waarin de mensch, komen de in deze wereld, zich bevindt tengevolge van de zonde van Adam. „De andere Profeten hebben dep Verlos ser slechts voorspeld. Gij echter, Joannes, wijst met de vinger het Lam Gods aan, dat de zonde van de wereld wegneemt. Wegbereider des Heeren, richt onze schre den op den weg naar het eeuwig Heil". WOENSDAG 25 Juni. Mis v. d. H. Adel- bertus, Belijder: Os Justi (Zie in het feest eigen v. h. Bisdoom) 2e gebed v. d. H. Gulielmus, Abt, 3e v. h. H. Hartoctaaf; 4e v. h. octaaf v. d. H. Joannes den Dooper; 5e voor den vrede. HILVERSUM II. 301.5 M. 6.45 Gramo foonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtend gymnastiek 8.00 B. N. O.: Nieuwsberich ten 8.15 Gramofoonmuziek 10.00 Mor gendienst (voorbereid doorde Christ. Ra dio-Stichting) 10.20 Gramofoonmuziek 11.00 Declamatie 11.20 Zang met pia nobegeleiding en gramofoonmuziek 12.00 Berichten 12.15 Salonorkest 12.45 B. N. O.: Nieuws- en economische berichten 1.00 Het Amusementsorkest en solisten 2.00 Sterfelijk Orkest van Maastricht, soliste en gramofoonmuziek 4.00 Mtisi- quette 4.30 „Papoea-muziek", causerie met gramofoonplaten 5.00 Voor jongens en meisjes (voorbereid door d-e Chris. Ra dio-Stichting). 5.15 B. N. O.: Nieuws-, economische en beudsberichten - 5.30 Gra mofoonmuziek 6.00 Gesprekken met luisteraars (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité) 6.15 Omroep-Harmv r.ie-orkest 6.45 Reportage. 7.00 B. N. O.: Friesch praatje 7.15 Pianovoordracht 8.00 B. N. O.: Nieuwsberichten 8.15 Gramofoonmuziek 8.30 Ons schemeruur tje 9.20 Voor den boer 9.55 Gramo- fóonmuziek 10.00 B. N. O.: Nieuwsbe richten; sluiting. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. le Programma: 6.4522.00 Hilversum I 22.0024.00 Duitsche programma. 2e Programma: 6.4522.15 Hilversum II 22.15—23.00 Hollandsch programma uit sluitend voor Radio-Centrales 23.00 24.00 Duitsch programma. 3e en 4e Programma: 6.4524.00 Duitsch programma. De heilige Adelbertus, door de H. Willi- brordus aan zijn gezellen toegevoegd, pre dikte het H. Evangelie in Kennemerland. Bekend is de „St. Adelbertsput" bij Eg- mond-binnen, ontdekt na de opgravingen en verheffing van de heilige overblijfselen van den Heilige. Aan vele zieken heeft het water uit deze put de gezondheid terugge geven. DONDERDAG 26 Juni Mis v. d. H.II. Joannes en Paulus, Martelaren: Multae tribulationes. 2e gebed v. h. H. Hartoctaaf; 3e v. h. octaaf v. d. H. Joannes den Dooper; 4e voor den vrede. Kleur: Rood. Omdat zij weigerden te behooren tot de hofhouding van keizer Juliaan de afvallige zyn de H.H. Joannes en Paulus, broeders van elkaar, onthoofd. Zij wilden niet zijn bij hem, die Jesus Christus afvallig was geworden. VRIJDAG 27 Juni. Octaafdag v."h. H. Hart van Jesus. Mis: Cogitationes. 2e gebed v. h. octaaf v. d. H. Joannes den Dooper; 3c voor den vrede. ZATERDAG 28 Juni. Mis v. d. II. Ire- naeus. Bisschop en Martelaar: Lex. 2e ge bed v. h. octaaf v. d. H. Joannes den Dooper; 3e v. d. Vigilie v. d. H.H. Aposte len Petrus en Paulus. Geen Credo. Gewone Prefatie. Laatste Evangelie v. d. Vigilie. Kleur: Rood. Of: De Mis v. d. Vigilie: Dominus. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H. Irenaeus; 3e v. h. Octaaf v. d. H. Joannes den Dooper. Geen Credo. Gewone Prefatie. Kleur: Paars. De heilige Irenaeus, bisschop van Lyon, bestreed door zijn talrijke, maar grooten- deels verloren geraakte geschriften de ket terden van zijn tijd en bevestigde daar door de rust in de Kerk. Onder keizer Scptimius Severus onderging de heilige de marteldood. IN DE KERKEN VAN DE E.EJP.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: MAANDAG. Mis v. d. Z. Josephus Cafas- so, Belijder: Os Justi. 2e gebed v. h. H. Hartoctaaf; 3e gebed en laatste Evangelie v. d. Vigilie; 4e gebed voor den vrede. Of: De Mis v. <L Vigilie, zonder Gloria en Credo, 2e gebed v. d. Z. Josephus Cafas- so; 3e v. h. H. Hartoctaaf; 4c voor den vrede. Kleur: Paars. WOENSDAG. Mis d. H. Gulielmus, Abt: Os Justi. 2e gebed v. h. H. Hartoctaaf; 3e v. h. octaqf v. d. H. Joannes den Dooper; 4e voor den vrede. VRIJDAG. 2e gebed v. d. Z. Benvenutus, Belijder; 3e v. h. octaaf v. d. H. Joannes den Dooper; 4e voor den vrede. Amsterdam. ALB. M. KOK, pr. Ulctl umÜ li ui-de.% omltent ie. dUlti&utie? Vraag: 1. Gaarne wilde ik van u eenige inlichtingen hebben aangaande de aardap peldistributie. Ik bezit geen distributie kaart. Hoe moet ik het in mijn vacantie nu doen? Kan ik daarvoor een extra kaart of toewijzing van krygen, voor hotels of logements? 2. Kan men met Jozo, Nezo, of een ander soort verpakt zout inmaken? Antwoord: 1. Bij circulaire van 12 Juni van het departement van landbouw en scheepvaart zijn 3 gevallen vastgesteld waarin nog aardappelkaarten mogen wor den uitgereikt. Dit is: 1. bij geboorte, 2. bij terugkeer uit het buitenland, 3. na verblijf in een ziekenhuis. In andere gevallen mo gen geen kaarten worden uitgereikt. Ove rigens behoeft dit u niet al te zeer te ver ontrusten daar in hotels enz. bij het diner kleine porties aardappelen zonder bon wor den verstrekt. 2. Ja! Vraag: Zoudt u mij ook kunnen zeg gen, welke de vastgestelde prijzen zijn van bloem- en tarwemeel? Antwoord: De prijs van tarwemeel bedraagt volgens opgave van de Ned. Meel centrale 14.05 per 100 K.G. en van tarwe bloem 16.20 per 100 K.G. vermeerderd met 20 ct. voor het bakkersnoodfonds af depot. Deze prijzen gelden voor de bak kerij. De prijzen van het uitgewogen pro duct kon men ons niet meedeelen. FEUILLETON Vetduietten naar het Engelsch bewerkt door A. J. HUISMAN. 35) Weer gilde het fluitje en Ivan, die zij waarts was gesprongen, greep een van de pooten van Foyle's plomp wapen. Dreigen de gezichten stonden aan alle kanten om den rechercheur heen. Andere handen hiel pen den Rus', vasthouden. En nog kwam er geen hulp. Eenmaal ging de deur open en het gerimpelde, leeren gezicht van een Chinees loerde door de kier, bekeek het tooneel met vlug begrip en verdween. Dat was de eenige notitie van het rumier ge nomen'door de habitué's van de opiumkit op de bovenverdieping. De twee of drie klanten die op de lage sofa's waren uitge strekt, waren geheel onder den invloed van het verdoovingsmiddel of te ongevoelig om zich te bekommeren om iets anders dan een aardbeving als zelfs die ze had kun nen opwekken. Met niet veel hoop blies de chef nogmaals op zijn fluitje. Een zware slag op zijn ge zicht haalde zijn wang open en hij zag den kleinen roodharigen man, die zijn boksijzer ter hand had genomen, zich in de menigte terugtrekkend. Hij liet stoel los en verde digde zich met zijn handen. Hij had een pistool in zijn zak, maar doordrongen van de tr&dities der Londensche politie, wilde hij geen gebruik maken van een doodelijk wapen, behalve in het uiterste geval. Bij heel kleine eindjes schoof hij voort langs den muur, steeds vechtend, tot hij een hoek had bereikt. Hier kon de troep hem alleen maar van voren aanvallen. Een mes werd naar hem toe gegooid en een flesch sloeg tegen zijn schouder. De crisis was gekomen. Zijn hand sloot zich om de revolver. Zij dh het dichtst bij hem waren, gingen achteruit, toen de loop in hun gezicht werd geduwd. Hij durft niet te schieten, drong de stem van Ivan aan. Wij zullen zien of ik niet durf te schie ten, zei Foyle grimmig. Vooruit. Wie wil de eerste zijn? Er kwam geen antwoord op die uitda ging, want van beneden kwam het geluid van gekraak en de snélle schreden van mannen, die de trap oprenden. Een of twee van de spelers werden bleek en Foyle voel de zijn zenuwspanning verslappen. Een half dozijn mannen, voorafgegaan door Green en Penny, stormden de kamer bin nen. Je ziet, Penny, dat het door één man alleen gedaan kon worden. Die man is Ivan. Let goed op hem, Green. Keiler is de man, die daar op den grond ligt. En wankelend sloeg hij voorover op den grond, bewusteloos. Toen hij bijkwam lag hij op een sofa, met een gewond gezicht en zijn schouder netjes verbonden. Er waren slechts twee andere personen in de kamer. Green en. een van de andere detectiven, die systematisch een inventaris opmaakten van alles wat in de kamer was. De chef kwam met moeite overeind en die - beweging bracht Green aan zijn zijde. Hallo, Green, zei de chef opgewekt. Je hebt ze dus allemaal, zie ik. Hoe lang heb ik hier gelegen? Zoowat een half uur. Het is alleen maar een kwestie van bloedverlies. U moet al een tijdje gebloed hebben voor wij het theepartijje verstoorden. Wij hebben een eerste verband aangelegd. Een auto, die buiten stond, vertelde den chef de aanwezigheid van Sir Hilary Thorn ton. En de commissaris was de eerste, dien hij zag, toen hij het bureau binnen trad. Met uitgestoken hand kwam Thornton op hem toe. Goddank, Foyle! Aan de Yard was verteld, dat je erg gewond was. Ik zie dat ze je te pakken gehad hebben. Hoe kwam het dat je jezelf hiermee hebt belast? Hadt je niet dien inval door de lui hier kunnen laten doen? Ik ben niet speciaal om die reden hier heen gegaan, zei de chef glimlachend. Ik wilde Ivan Abramobitch te pakken krij gen en al het andere was geheel toevallig. Ze wachten op u om te weten tegen wien en waaryoor ze proces-verbaal moe ten opmaken, zei Thornton. Doe het zoo vlug ge kunt, dan wadht ik op u en neem u in mijn tauto mee terug. Ik ben niet te vreden voor ik van alles op de hoogte ben. Beiden gingen naar het arrestantenlokaal waar Penny in gesprek was met den afdee- lingsinspecteur. Hij antwoordde juist op een vraag. W(j hebben in het geheel achttien man, antwoordde hij. Er zouden er vijftig zijn geweest als wij 's avonds den inval hadden kunnen doen. Best. Breng ze allen hier, behalve Abramovitch en Keiler. ïk zal uitzoeken wie ik van mishandeling wil beschuldigen, of die ik verdenk met Keiler te maken te hebben. De rest kan tegen borgstelling worden vrijgelaten, nadat je hebt gecon troleerd of hun opgegeven adressen juist zijn. De gevangenen werden in het vertrek ge bracht, thans een beschaamd, somber, ont moedigd troepje. Penny en een klerk lie pen de rij langs, hun namen opnemend, terwijl Foyle ze in het gelaat keek. Ten slotte tikte de chef vier man op den schou der. Een was Jim, de portier; de tweede de roodharige man met de breede borst, de derde en vierde waren twee mannen die het hardst gevochten hadden. Penny zette een teeken bij hun namen en al de gevan genen, van wie velen in heftig protest wa ren lasgebroken, werden naar de cellen te ruggebracht. Foyle had het opmaken van het proces verbaal tegen hen aan Green en Penny overgelaten. NEGEN EN DERTIGSTE HOOFDSTUK. Een gedeelte van het verdriet dat Hei don Foyle had gehad door het ontkomen van den man op de schuit werd goed ge maakt door het succes bij zijn bptreden in Smike Street. Al was zijn frontaanval_mis- lukt, hij had ten minste iets bereikt "door zijn flankaanval. Het opruimen van een speelhol op zichzelf was ook al iets. Hij voelde dat zijn kwetsuren geen te hooge prijs waren voor hetgeen hij had bereikt. Er was een klein kansje dat Ivan Abra movitch of Sondit bewogen konden worden een verklaring af te leggen, ofschoon die kans al heel gering was. In Amerika of Frankrijk zouden ze gedwongen kunnen worden te spreken. In Engeland was dit on mogelijk. Geeuwend gaf Foyle zijn pogingen op, en zijn hoofd viel voorover op zijn lessenaar. Binnen weinige minuten was hij vast in slaap. Hij werd gewekt door een licht .tikje op zijn schouder. Green was teruggekomen. Hallo, zei de chef. Ik ben zeker inge dut. Hoe ben je opgeschoten? Green ging met zijn mager lichaam in een leuningstoel zitten. Wij hebben den Chinees gevonden. Hij klom door een valluik naar het dak. Wij doorzochten het heele huis nauwkeurig, maar eerst daarna had ik een klein on derhoud met Keiler. Het schijnt dat hij en zijn compagnon, de Chinees, den man eenigen tijd gekend hadden voor zij hem een kamer gaven. Zij zijn oude vossen en wilden niet te veel zeggen. Hij ging nu en dan uit en meestal 's avonds. Wij vonden niets dat betrekking had op den moord, maar heel wat om te bewijzen dat Keiler en zijn makker een vuil spel speelden. Hm. Kon je nog iets van de andere te weten komen? Van den portier? Neen. Zoo gesloten als een bus, be halve zij, die niets te vertellen hadden. Ivan is koppig. Hij heeft Mordix laten roepen om zijn verdediging op zich te ne men. De chef wreef zijn kin. Mordix is niet al te consciëntieus. Ik vind dat wij hem voorloopig alleen van ongeoorloofde opsluiting zullen beschuldi gen tot wij zien hoe de zaken loopen. Nie mand gewond, zeker? De sombere trekken van den inspecteur naderden voorzoover zij daartoe in staat waren, een glimlach. Enkelen hunner zyn vrij pijnlijk, maar de dokter gelooft dat ze allen mor gen voor den rechter zullen kunnen ver schijnen. Foyle rekte zich uit en stond op. Mooi. Wij zullen er ons voor het oogenblik niet langer druk over maken. Ik voel dat een flinke nachtrust voor mij het beste zal zijn. Jij moest ook naar huis gaan en hetzelfde doen. Goeden nacht! (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 9