STADS NIEUWS Weerbericht Burgerlijke Stand KACHELOTSERDEELEN ZATERDAG 21 JUNI 1941 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 20 cent per week; f 2.63 per kwartaal. Bij onze agenten 21 cent per week; 2.73 per kwartaal. Franco per post 3.10 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad f 0.52 per kwartaal. Losse nummers 6 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 32 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 55 cent per plaatsing, alléén Woensdag en Zaterdag. ZONS OP- EN ONDERGANG. Zon onder 10.05 uur Zaterdagavond. Zon op 5.17 uur Zondagochtend. Zon onder 10.05 uur Zondagavond. Zon op 5.18 uur Maandagochtend. MAANSTANDEN. 21 Juni: De maan komt Zaterdagmorgen om 3.39 uur op en gaat Zaterdagavond om 6.37 uur onder. 22 Juni: De maan komt Zondagmorgen om 4.09 uur op en gaat Zondagavond om 7.36 uur onder. 23 Juni: De maan komt Maandagmorgen om 4.46 uur op en gaat Maandagavond om 8,32 uur onder. 24 Juni: De maan komt Dinsdagmorgen om 5.28 op en gaat* Dinsdagavond om 9.23 onder. (Nieuwe maan). 25 Juni: De maan komt Woensdagmorgen om 6.19 uur op en gaat Woensdagavond om 10.10 uur onder. 26 Juni: De maan komt Donderdagmor gen om 7.16 uur op en gaat Donderdag avond om 10.50 uur onder. 27 Juni: De maan komt Vrydagochtend om 8.19 uur op en gaat Vrijdagavond om 11.27 uur onder. 28 Juni: De maan komt Zaterdagmorgen om 9.27 uur op en gaat Zaterdagavond om 11.56 uur onder. 29 Juni: De maan komt Zondagmorgen om 10.36 uur op en gaat Maandagnacht om om 0.25 uur onder. WATERTEMPERATUUR. Zweminr.: „Poelmeer" 22 gr. C. Zweminr.: „De Zijl" 22 gr. C. 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 Verduisteringstijden Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder gang en zonsopkomst. Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: ZONSONDERGANG 10.05 uur. ZONSOPKOMST 5.17 uur. Tusschen deze beide tijden dient er dus verduisterd te worden. CDII CD I! CD II OII CDII OII CDII CDII CD* GEMEENTERAAD VAN LEIMUIDEN Religieuse kunst in het Stedelijk museum te Amsterdam In het Stedelijk Museum te Amsterdam is vandaag de tweede tentoonstelling van hedendaagsche religieuse kunst, ingericht door de vereeniging „Pro Arte Christiana", geopend. In de benedenzalen is een groot aantal werken van levende Nederlandsche kunste naars bijeengebracht, dat een duidelijk beeld geeft van de belangrijkheid van de christelijke kunst van dezen tijd. Boven dien vindt men er een selecte collectie pa ramenten van vijf eeuwen, welke begint bij een koorkap van David van Bourgondië en een zeventiende eeuwsch kazuifel en ein digt bij het moderne kunstnaaldwerk van mevr. BromFischer, Johanna Klyn en Johanna Wichmann.' Voor de eerste maal hebben de inrichters de medewerking gekregen van een aantal protestantsche kunstenaars, zoodat hier niet sprake is van specifiek katholieke kunst, doch van christelijke kunst in het alge meen. De verheugende samenwerking, wel ke thans is ontstaan, is mogelijk gemaakt door den directeur van het instituut voor kerkelijke kunst, dr. R. Miedema, die ook zitting heeft genomen in de jury. Het doel, dat „Pro Arte Christiana" met deze tentoonstelling beoogt, is: de belang stelling te wekken voor de toegepaste reli gieuze kunst. Het gaat hier dus niet om schilderyen, hoewel deze toch in gering aantal aanwezig zijn, maar om die kunstuitingen, welke ook nuttig worden gemaakt. Er zijn derhalve glasramen, muurschilde ringen, .ceramieken, beeldhouwkunst, edel smeedkunst, drijfwerk, emails en weef- en borduurkunst. Er zijn ook een prachtig St. Josephs-altaar van Nico Witteman met een beeld van Mari Andriessen, dat de St. Agneskerk aan den Amsterveenscheweg te Amsterdam toebe hoort en een indrukwekkend beeld van Al- bert Termote, voorstellende den barmharti- gen Samaritaan. Dit beeld is eigendom van de St. An- thoniushove" te Voorburg. Tachtig kunstenaars zonden werk in en dit werk vult meerdere zalen. Met smaak en met kennis van zaken is deze expositie ingericht door de architec ten C. M. van Moorsel en H. B. Martens en daardoor komen de inzendingen voortref felijk tot haar recht. Vanmiddag is deze zeer interessante ten toonstelling geopend door den heer Herman van den Eerenbeemt, den waarnemend voorzitter van „Pro Arte Christiana", aan wiens ijverig en enthousiast werken het grootendeels te danken is, dat de expositie De Raad dezer gemeente kwam Donder dagmorgen in 'openbare vergadering bij een. Voorzitter de heer J. A. Bakhuizen, burgemeester. v. Mededeeling wordt gedaan van de na volgende ingekomen stukken. Schrijven van Ged. Staten waarbij namens den Secr. Gen. van het Depart, van Binn. Zaken medegedeeld wordt, dat geen bezwaar heeft tegen ingezonden regeling van de jaarwedden der gemeente ambtenaren. (Secretarie personeel). De voorz. deelt mede, dat de kwestie met de firma Kloos inzake de brug te Bilder- dam geregeld is; de firma Kloos zal de door dr. Heederik aangewezen verande ringen en verbeteringen aanbrengen. Schrijven van den Ontvanger der Regi stratie en Domeinen te Alphen aan den Rijn, waarbij medegedeeld wordt, dat de Secr. Gen. van het Depar. van Financiën, zich kan vereenigingen met het voorstel om te berusten in de tenaamstelling op naam van de gemeente Leimuiden van het in deze gemeente gelegen gedeelte van de Drecht. Het is echter wenschelijk, dat deze tenaamstelling op een overgeschreven titel komt te berusten. Het voorstel is thans om een overeenkomst van dading aan te gaan, waarbij de gemeente en de staat over en weer ten behoeve van elkaar afstand doen, resp. de gemeente van haar rechten, welke zij eventueel zou kunnen doen gelden op het Oostelijk gedeelte van de Oudewete ring en den staat van zijn rechten op bo venbedoeld gedeelte van de Drecht. De voorz. deelt mede, dat de staat alle openbare wateren als zijn eigendom ver klaart als het tegendeel niet kan worden bewezen. De voorgestelde regeling is voor de gemeente zeer gunstig, aangezien deze dan in het eigendomsbezit van de Drecht bly% De Raad besluit dan op voorstel van B. en W. de voorgestelde overeenkomst van dading met den staat aan te gaan. Schrijven van het bestuur van de Stich ting Waterleiding der Drie Gemeenten, waarbij verzocht wordt de statuten van de Stichting Drinkwaterleiding de Drie Ge- rheenten zoodanig te willen wijzigen, dat de vergoeding van den voorzitter wordt be schouwd als aan deze betrekking vast ver bonden jaarwedde, 'waarvQor een pen sioensgrondslag moet worden bepaald. De raad besluit met alg. st. de gevraag de wijziging in de statuten aan te bren gen. Op voorstel van B. en W. wordt de ver ordening op de heffing en invordering van bruggeld voor de bruggen te Leimuiden en de Bilderdam opnieuw vastgesteld. Aan de orde komt dan de vaststelling van het ontwerp bebouwingsvoorschriften. De gedeelten, waar nog gebouwd mag en kan worden, zijn gelegen: 1. langs den weg naar den Haarlemmermeerpolder; 2. ten Oosten van de R.K. en 3. ten Westen van de kom van het dorp, langs de Kerklaan. De raad is van oordeel, dat er dringend behoefte is aan terrein om te bouwen en stelt daarom het bebouwingsplan met alg. st. vast. De voorzitter zegt, dat het plan voor de gemeente Leimuiden voor vele jaren in een behoefte voorziet. Op voorstel van B. en W. besluit de raad aan de provincie Noord Holland te ver- koopen een gedeelte ter grootte van is 600 vierkante Meter van het perceel' water Kadastraal bekend gemeente Aalsmeer Sectie E 1294. De voorz. deelt mede, dat dit perceel water noodig is in verband met den aan leg van den weg Dorp Haarletnmermeer. De voorzitter zegt, dat de vaarweg naar de Westplan door een dam versperd zal worden. De firma Koolhaas krijgt echter een uitweg via de kerksloot naar de Ringvaart van den Haarlemmermeer polder. Voor de rietverbouwers zal een losplaats gemaakt worden nabij de melk fabriek, deze losplaats is gemakkelijk te bereiken omdat langs den nieuw aan te leggen weg een breede sloot komt te lig gen, zoodat deze losplaats gemakkelijk te bereiken zal zijn. B. en W. zijn de meening toegedaan, dat met alle belangen zooveel .mogelijk reke ning is gehouden. Op voorstel van B. en W. besluit de raad het vischrecht weder te verpachten aan den heer B. Kraan, voor 231 per tot stand kon komen. De heer van den Eerenbeemt wees in zijn openingswoord op de moeilijkheden, welke het organiseeren van tentoonstellingen als deze thans meebrengen en sprak zijn blijd schap erover uit, dat men deze moeilijkhe den had kunnen overwinnen. Hij dankte den directeur van de gemeentemusea jhr. D. C. Roëll, den conservator jhr. W. J. H. B. Sandberg, mej.T\ Augustfn, die de opstel ling in de vitrines heeft verzorgd, de archi tecten C. M. van Moorsel en H. B. Martens en de kunstenaars voor hun medewerking. CARL SCHURICHT DIRIGEERT HET RESIDENTIE ORKEST. Maandagavond zal Carl Schuricht in ons land terugkeeren uit Italië, waar hij vele successen heeft geoogst. Woensdagavond a.s. zal hij het Residentie Orkest dirigeeren in de Kurza'al te Scheveningen; de pianist Cor de Groot zal dan als solist optreden. jaar. De pachtprijs mag niet hooger zyn dan voor 10 Mei 1940, vandaar dat niet tot openbare verpachting wordt overgegaan. Wel zal een overeenkomst worden opge maakt, waarbij het recht wordt voorbe houden om, indien wijziging komt in de omstandigheden den pachtprijs te kunnen herzien. De heer B. Kraan is bereid de kosten inzake het opmaken van het con tract te betalen. Aan de orde komt dan de behandeling van de ontwerp gemeenschappelijke rege ling ter uitvoering van de vleeschkeurings- wet St. 1919 No. 524, in de Keuringskring Alphen aan den Rijn en van de ontwerp verordening op de heffing van rechten ten behoeve van dien keuringskring. De voorz. deelt mede, dat deze zaak niet van B. en W. uitgaat, Reeds in Januari 1937 zijn Ged. Staten met de voorbereiding begonnen. De raad doet het beste zich maar bij deze zaak neer te leggen erf de ontwerp gemeenschappelijke regeling aan te nemen en even'zoo de heffing van rech ten te aanvaarden. De heer van Ommering vraagt enkele inlichtingen omtrent dit artikel toe. Weth. Visser zegt nog, dat als de raad niet vrij willig deze zaak rpgelt, de regeling toch van hoogerhand wordt opgelegd. De Raad begrijpt de situatie en besluit met alg. st. de gemeenschappelijke regeling en de verordening op de heffing van rech ten vast te stellen. De vorz. is blij, dat de besluiten, zoo gemakkelijk en met alg. st. genomen zijn. De raad verleent aan B. en W. een cre- diet tot het dempen van het verdere ge deelte van de sloot tusschen de school met den Bijbel en de fa. Beuk. Op voorstel van B. en W. wordt besloten de zaal van mej. de Wed. J. Sneeboer te huren voor het geven van onderwijs in de lichamelijke oefening. De huur zal 0.75 per uur bedragen. Zoowel de school met den Bijbel als de R.K. school kunnen dan van deze zaal gebruik maken. In den zo mer kan het onderwijs bij goed weer na tuurlijk buiten gegeven worden en be hoeft van de zaal van mej. Sneeboer geen gebruik te worden gemaakt. De raad besluit aan den heer J. W. de Ren met ingang van 1 Juli 1941 eervol ont slag te geven als agent der arbeidsbemid deling. De raad verleent ten slotte B. en W. een crediet voor het ruimen van een 25-tal graven op de Alg. begraafplaats en voor het maken van plannen tof het uitbreiden van de bestaande begraafplaats of tot het maken van een nieuwe Alg. begraafplaats. Nadat nog enkele besluiten zijn vastge steld tot wijziging van de begrooting dienst 1940 en 1941 sluit de voorz. de vergade ring. TE DURE MELKPOEDER. Verschillende winkeliers hadden zich in de laatste dagen te verantwoorden voor den inspecteur voor de prijsbeheersching te 's-Gravenhage wegens prijsopdrijving bij den verkoop van magere melkpoeder, karnemelkpoeder en gecondenseerde melk. In al deze gevallen meenden de over treders ter rechtvaardiging van hun te hooge prijzen te kunnen aanvoeren, dat zij hadden ingekocht tegen prijzen, welke bo ven, ten deele zelfs ver boven den hoogst toelaatbaren verkoopprijs lagen. De in specteur voor de prijsbeheersing stelde echter vast, dat er dan in deze gevallen was ingekocht tegen prijzen, hooger dan de overtreder hadden mogen betalen, zoodat zij reeds daardoor in overtreding waren en dus ook alle gevolgen moesten dragen. Wegens overtreding van de prijzenbe- schikking 1940 (zuivelproducten) werden veroordeeld: de winkeliers W. en K. te Axel, ieder tot een geldboete van 50.—, K. te Alphen aan den Rijn tot 60 en N. te Overschie tot 80.boete met verbeurdverklaring van een aantal bij hem in beslag genomen busjes gecondenseerde melk. PATER BORROMAEUS DE GREEVE komt de volgende week een triduum pree- ken in de kerk aan den Haagweg. Daar deze oefening gegeven wordt voor de le den van de H. Familie, en er dus diepgaand zal gesproken worden over het Katholieke gezin, is het ook voor de andere parochia nen van groot belang, dat zij dit triduum bijwonen. Woensdagavond om half negen wordt de eerste oefening gehouden. De Nederlandsche Vereeniging van Rei nigingsdirecteuren zal, zooals reeds in het kort gemeld, dit jaar haar congres houden op 25 en 26 Juni te Leiden, alwaar zij door het gemeentebestuur op het stadhuis offi cieel zal worden ontvangen. Op 25 Juni des namiddags 2 uur zal in de bovenzaal van café-restaurant „In den Vergulden Turk" dc openbare vergadering worden gehouden, waarin o.m. de direc teur van den Gem. Reinigings- en Ont- smettingsdienst alhier, de heer J. H. de Jong, een lezing zal houden over den Leid- schen dienst. Op 26 Juni zal de ledenvergadering plaats vinden, na afloop waarvan de deel nemers in de gelegenheid worden gesteld de gebouwen en het Deinigingsmaterieel van den Gemeentelijken Reinigings- en Ontsmettingsdienst alhier, op het centraal terrein van de Noorderstraat te bezichti gen. De congressisten zullen uiteraard met Leidens bezienswaardigheden kennis ma ken. Tot slot zullen zij aan een gemeenschap pelijke lunch aanzitten tijdens een te hou-r den boottocht over de Kager- en Braasse- mermeren. ORGELCONCERTEN HOOGL. KERK Het programma der wekelijksche orgel concerten in de Hoogl. kerk door den orga nist Feike Asma, vermeldt o.a. Maandag avond van 8.159.15 uur werken van Coo ke (Introduction Fuge); Boyce (Sym- phonie); Handel (Variationen); Bach (Toc cata et Fuga in d moll) e.a. De toegang tot dit concert is geheel vry. EINDEXAMEN GYMNASIUM. Aan het Stedelijk Gymnasium, afd. A. zijn geslaagd: A. J. Eykman, Zoeterwoude, A. J. C. Lach de Bère, Warmond, A. C. J. Reitsma, Oegstgeest, W. L. Renaud, Lei den, Agnes Sormani, Leiden en J. Woltjer, Noordwijk aan Zee. Voor het diploma G.A. I van de Ned. Vereeniging voor Gemeentebelangen is te Den Haag geslaagd de heer J. A. P. A. Stijnman, alhier. DOODELIJK ONGEVAL Vanmorgen omstreeks acht uur is de 15- jarige knaap H. Verwoest, gewoond heb bende aan den Strevelsweg te Rotterdam, op den Groenezoom onder de tram geraakt. Hij liep een schedelbasisfractuur op en is aan de bekomen kwetsuren overleden. GEVEILDE PERCEELEN. Ten overstaan van Notaris B. H. Stumpel alhier: Het winkelhuis en erf met afz. bo venwoning alhier, Oude Vest 103/103a in bod f 3.900.kooper de 'heer G. de Wolff q.q. te Oegstgeest voor f 4.225. Het huis en erf met afz.- bovenwoning Prins Frederikstraait 14/14a alhier in bod f 3.800.kooper de heer C. J. van der Zeeuw q.q. alhier voor f 3801. Het huis en erf Waardgracht 14 alhier, in bod f 2.800.kooper de heer P. IJssel- rnuiden q.q. te Sassenheim voor f 3.000. Het huis en erf 4e Binnenvestgracht 24 alhier in bod; f 500.kooper de heer D. A. Smit q.q. alhier voor f 575. Het huis met werkplaats, sohuur en tuin, Bloemistenlaan 14, alhier, in bod f 3.600. kooper de heer G. Bergers q.q. voor f 3.601.—. Ten overstaan van Notaris A. A. van Haafteen alhier. Het huis en erf met grooten tuin te Oegstgeest Dorpsstraat 82, in bod f 3.500, kooper de heer J. Zitman q.q, alhier, voor f 3.520.—. Het winkelhuis met afzonderlijke boven woning en erf Sint Jorissteeg 13/ 13a, al hier, in bod f 3.000.kooper de heer H. Niqpoth q.q. alhier, voor f 3.000. Handelsregister K. van K. Nieuwe Inschrijving: De Jong's Schildersbedrijf. Katwijk aan Zee, Bur- gersdijkstraat 4. Eig.: J. de Jong, Katwijk aan Zee. W ij z i g i n g: Taat en van Beelen. Katwijk aan Zee, Voorstraat 28. Reclame- en foto-atelier. Wijz. Handelsn. in: Taat en van Beelen: Atelier „Katwyck". Bioscopen ZOÖLOGICA Wie deze week een avond "vroolijke ontspanning zoekt, kan terecht in Lido, waar Heinz Rühmann optreedt in de film „Zoölogica". Met dit warme weer zoekt men in den regel geen zware „kost" en Heinz Rühmann is er de man niet naar, om dit het publiek voor te zetten. In deze film is hij weer geweldig op dreef met steeds weer de dwaaste invallen en grappen, waar bij hij uitstekend wordt terzijde gestaan door Theo Lingen. Als student heeft hij bijna zijn studie voltooid en op zekeren dag moet hij exa men doen. Het is reeds de derde maal, dat hij voor het „schavotje" moet verschijnen, en ook dezen keer loopt het mis, waarna hem verboden wordt verder aan de uni versiteit te studeeren. Intusschen is zijn oom bij hem op bezoek gekomen, die hem wil laten trouwen, maar hij kan geen keus maken uit de 3 foto's die hem worden voorgelegd. Hij besluit de fo to's als schietschijf te gebruiken. Degene die hij met zijn revolver raakt wordt zijn bruid. Hij schiet mis, doch hij raakt bijna een passeerende dame. Dit geval is oorzaak van een serie gebeurtenissen, waarbij hij terecht komt in een circus. De dame is nl. de dochter van een circus-directeur en tra péze-werkster. Zij spreken met elkaar af, doch de ontmoeting gaat door diverse, ge beurtenissen niet door. Hij geeft echter niet op en koopt een handboek, waaruit hij een of andere artisten-loopbaan kan leeren. Hoe dit allemaal in zijn werk gaat, is te veel om na te vertellen. De lessen worden genomen in een hotel, boven de kamer waar de cus-directeur verblijf houdt. Hij neemt proeven als kunst-wielrijder, koorddanser, balanceerder en nog diverse andere toeren. Door bijzondere omstandigheden krijgt hij echter plotseling gelegenheid om als leeu wentemmer op te treden. Hoe hij dit doet, moet men zelf gaan zien. Hij verlaat de arena als een held aan den arm van het meisje, waarvoor hij dit alles had onder nomen. Trianon „MIRANDOLINA" Een film vol humor draait deze week in het Trianontheater onder den naam van „Mirandolina". Olga Tschechowa speelt in deze film de hoofdrol. Zij is de waardin van een vrij onbeteekenend plaatsje, heeft bo vendien den naam van een echte heks te zijn. Als men zich evenwel een heks voor stelt, denkt men aan zoo'n oude tang, maar dat is hier niet het geval. Toch is zij een heks, maar dan een lieftallige, welke zich niet zonder handschoenen laat aan pakken. Ieder, die met haar kennis maakt, moet dit ervaren. Ook Attilla Nörbiger, die als operateur van een reizend filmtheater in haar zaal een voorstelling geeft, onder vindt dat, maar de jongeman laat zich niet zoo gauw uit het veld slaan en weet haar 'tenslotte te overwinnen. Een pakkende mis- en-scène zorgt voor de noodige spanning in deze film en Josef Eichheim toont zich hier in een van zijn beste creaties, zoodat de film een uurtje kostelijk amusement biedt. Trouwens, er zijn in deze film nog meer dere goed geslaagde typen opgenomen, waardoor de film in waarde stijgt. In het voorprogramma een schitterende natuuropname van de boschbewoners van Darss, het schiereiland in Voor-Pommeren, dat de Saaier Bodden van de Oostzee af scheidt en door het smalle Fischland met het vasteland verbonden is. Luxor. LIEFDE STRENG VERBODEN De film, welke deze week op het program van Luxor staat, kunnen Hvij het predicaat vitamine A (Amusant) verleenen, iets wat wij in dezen zorgelijken distributietijd heel goed kunnen gebruiken. „Liefde streng verboden" is een kluchtige en overigens on schuldige geschiedenis van mislukte huwe lijkskoppelarijen, vol afwisseling, waarin de dol-komische verwikkelingen elkander snel opvolgen en welke ons Hans Moser als Hor- licher, die overal en in alles zijn bemidde ling verleent, op zijn best doet zien. In de verdere hoofdrollen zien wij Grethe Wesser, Carola Höhn, Wolf Albach Retty, Karl Schönbock en anderen, die allen met hun geestig spel voor een genoegelijken en prettigen avond zorg dragen. Deze geschiedenis speelt zich grooten deels af in de villa van .Welner bij Wee- nen, waar Edith Giesemann vertoeft om haar studie's te voltooien. De opzet hiervan is uitgegaan van haar moeder, die Edith steeds in de omgeving van Walden tracht te brengen, daar zij hem als schoonzoon ver langt. De heer Giesemann is het hiermede echter lang niet eens, de wil van zijn vrouw blijkt echter wet te zijn en Edith vertrekt naar Weenen, terwijl haar moeder haar ten overvloede nog Horlicher achter LEIDEN» Geboren: Martinus Wilhelmus z. van A. v. d. Burg en W. Sprengers Johannes Petrus z. van F. Pardon en C. M. Kerk vliet Robert Cornelis z. van B. C. Hane- veld en E. v. d. Peppel Johanna Jacoba d. van Th. W. Sommeling en S. C. Devüee Alice d. van W. v. Rossen en H. J. Reilingh Arie Nicolaas z. van N. Glas bergen en L. Cramer Paula Johanna Maria d. van H. J. M. Bonnet en M. Piweck Cornelis Hendrik Willem z. van W. Be- kooij en J. Stouten Adriaan, z van F. v. d. Berg en W. v. d. Klooster. Ondertrouwd: A. den Os, jm., 22 j. en G. M. Blom, jd., 25 j. P. J. B. de Jager, jm., 21 j. en S. Stikkelorum, jd., 22 j. J. L. Lekx, jm., 21 j. en C. G. v. Hou ten, jd., 19 j. Overleden: A. J. v. d. Stok m., 79 j. W. P. S. Broekveldt, hsvr. van: W. C. de la Court, 68 j. H. L^jis, m., 50 j. J. de Kier, wedn., 88 j. ff bestelt deze NU wnftal vroegtijdig LANGEZAAL,' Stille Rijn 7 1403 nazendt om haar plannen te bevorderen. Den heer Giesemann blijft niet anders over dan een geheim verdrag te sluiten met zijn nichtje Grethe, die op zich neemt alles in het werk te stellen om een huwelijk met Walden en Edith te verhinderen. Dat een en ander tot dolle situaties leidt kan men zich indenken. Ondanks het feit, dat Honlicher zich steeds taai aan zyn opdracht vasthoudt, weet Grethe te zegevieren, terwijl het twee ge lukkige paartjes het slot vormen. Voor de pauze draait een uitgebreid jour naal, aangevuld met een aardige reportage over de oasen uit de Sahara. Het geheel levert een aanbevelenswaardig program. Casino PARADIJS DER VRIJGEZELLEN. Heinz Rühmann is een jonge man, die reeds tweemaal getrouwd is en bij den aan vang van de film ook al voor de tweede maal gescheiden is. En dat nog wel, ter wijl hij ambtenaar van den burgerlijken stand is. Zijn superieuren zeggen, dat hij, als dat zóó doorgaat, als ambtenaar niet te handhaven is en hij neemt zich voor nooit meer verliefd te worden, en nooit meer te trouwen. Tezamen met een paar kameraden,- Joseph Sieber en Hans Brau- sewetter, richten zij een eigen vrijgezellen- paradijs is en zij zweren, dat er nooit een vrouw over den drempel zal komen. U kunt zich voorstellen, hoe het er in zoo'n vrijgezellenhuis naar toe gaat. Aanvan kelijk is het een reuzenbende, maar dank zij het organisatie-talent van één van het drietal, een apotheker,, komt er orde in de chaos. De vrijgezellen maken het zich ge zellig; zij koken en bakken net als het hun uitkomt, zij dampen er dustig op los, drin ken waar zij trek in hebben en leggen 's avonds in alle gemoedsrust niemand, die vragen zal, waar ze zoo laat vandaan komen een kaartje. Maar ja, zelfs Adam hield het niet alleen uit in zijn paradijs en Heinz Rühmann is al spoedig verliefd op de niet onknappe eigenares van het huis. De gelofte is echter een hindernis. De lief de is evenwel vindingrijk en onze Heinz, die in de film Hugo heet, brengt zijn vrien den in kennis met zijn twee vroegere echt- genooten. Zij loopen prompt in den val en daar zij in de meening verkeeren, dat Heinz alias Hugo er niets van afweet, krij gen ook zij gewetenswroeging wegens de vrijgezellen-gelofte en het is allerverma- kelijkst te zien, hoe zij zich er uit er er in draaien. Totdat het uitkomt, dat Hugo ook al, evenals zij, ontrouw is geworden, en dan bekennen zij allen ruiterlijk, dat het pa radijs" toch niet zoo'n paradijs is, als zij gedacht hadden en dat de mannen zonder Vrouw toch niet klaar kunnen komen. Als wy de zaak van moralistisch stand punt zouden willen bekijken, zouden wij bezwaar moeten maken tegen de omstan digheid, dat het blijkbaar als heel gewoon wordt aangemerkt, dat iemand zoo licht vaardig tweemaal een echtscheiding aan gaat en de vrouwen van echtgenoot ver wisselen als gold het stuiverte verwis selen. Maar op dit theoretische bezwaar valt allerminst de nadruk. De film is door loopend een echt gezellige vrijgezellenfilm, waarbij men zich kostelijk amuceert. Tot slot loopen allen in de veilige haven bin nen en „das kann doch einen Seemann nicht erschüttern"! Vóór de pauze draaien een paar kleine filmpjes. De eerste is een documentaire over de aanwending van was, als materiaal voor kaarsen en wassen beelden; de twee de een huraoritsch Nederlandsch filmpje over de historie van- een das. De humor voert deze week in Casino den boventoon. Rex. DE REVOLUTIEBRUID Een film uit de Fransche revolutie en toch niet een film, die men beschouwen kan als een historische film. Het is zelfs een vrij onmogelijke geschiedenis, want al zullen er onder de Fransche revolutionairen ook velen zijn geweest, wier gedragingen door oprechte idealen werden geleid, het gaat o.i. toch te ver iemand aan de eene zijde voor te stellen als een mensch, die er maar rauwelings op los paft en van den anderen kant als iemand, die zoo het recht verdedigt, dat hij, als hij zelf een fout heeft begaan en het op het laatste oogenblik nog zal worden gered, nog het recht opeischt om te worden doodgeschoten. Dit geschied op een Fransch kasteel, waar een twaalftal koningsgezinde officieren hei melijk bijeen zijn bij het huwelijk van een hunner met de dochter van den kasteel heer. De revolutionairen komen en het bruidspaar wordt gevonden. De bruidegom wordt ter dood veroordeeld, maar in den nacht, die aan het vonnis voorafgaat, ge beurt er nog heel wat. En juist dat is oor zaak, dat wij deze film volkomen moeten afwijzen, De opvattingen, die hier aangaan de het huwelijk worden vertoond, zijn zoo in strijd met iedere moraal, dat het bijna verbijsterend aandoet. De titel der film zegt in dit opzicht reeds genoeg. Wij moeten deze film dan ook sterk ontraden. Vooraf gaan journaals en een zeer goede Duitsche film van het vogelleven.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2