lïetdweaen RECHTZAKEN MAANDAG 16 JUNI 1941 OE LEIDSCHE COURANT TV/EEDE BLAD PAG. 6 PAARDENSPORT COURSES TE DUINDIGT De eerste Zaterdagmiddag-cour se De uitslagen van de Zondag te Duindigt gehouden courses luidden als volgt: Crapomprijs. Ren op de vlakke baan. Afstand circa 2400 meter. 1. Mon Petit Ami eig. G. C. Dekker, 's-Gravenhage in 2 min. 52 sec.; 2. Zuenoula eig. F. J. Frowein te Oosterbeek. Totalisator: winnend 1.60 voor de plaats ƒ1.Mon Petit Ami, voor de plaats 1.10 Zuenoula. Hollandiaprijs. Prijzendraverij 4de klasse afstand 2040 meter. 1. Excellentie Brewer K.M.-tijd 1 min. 34.1 .sec. eig. G. J. v. d. Elshout te 's-Gravenhage; 2. Dromeleague eig. stal Gruno te Groningen; 3. Eulogie Scott eig. stal Good Luck; 4. Diadema eig. stal de Wildhoef te 's-Gravenhage. Totali sator: winnend 4.Excellentie Brewer, voor de plaats 1.40 Diadema, 1.10 Eulogie Scott, 1.10 Diadema. Diadema liep buiten de weddeschappen mee. Wallensteinprijs. Ren op de vlakke baan. Afstand circa 1800 meter. 1. Lock Moo eig. dr. H. L. M. van Schaik te Wassenaar in 2 min. 3 sec.; 2. Petite Artiste eig. P. van Weelden te Bilthoven. Totalisator: winnend 6.20, voor de plaats 2.10 Lock Moo, voor de plaats f 1.20 Petite Artiste. Hannoverprijs. Handicapdraverij op basis 1.33, afstand 2000 meter. 1. Job KM.-tijd 1 min. 30.6 sec. eig. G. J. v. d. Elshout te 's-Gravenhage; 2. Y Kernei eig. J. Haan Jzn. te Wijde Wormer. Totalisator: win nend 2.70 en voor de plaats 1.50 Job, voor de plaats 1.40 Y Kernei. Prunusprijs.- Ren op de vlakl^ baan. Af stand 2000 meter. 1. Icare in 2 min. 18.4 sec. eig. L. J. H. Englebert te Wassenaar. Tota lisator: winnend f 3.90 Icare. Hollywoordprijs. Prijzendraverij 3de en 4de klasse. Afstand 2440 meter. 1. Caesar S. K.M.-tijd 1 min. 32.7 sec. eig. stal Gruno te Groningen; 2. David Volo eig. J. de Vlieger te Nieuw Vennep; 3. De Gleaner T. eig. stal Valkeveen te Naarden. Totalisator: •winnend 5.80 en voor de plaats 1.20 Caesar S. voor de plaats 1.David Volo, voor de plaats 1.20 Caesar S. Orionprijs. Ren op de vlakke baan. Af stand circa 1400 meter. 1. Arabe 1 min. 36.9 sec. eig. stal Prospero te 's-Graven- hage; 2. Abraham eig. mevr. A. P. van Riem-van Doorne. Totalisator: 1. winnend 2.80, voor de plaats 1.40 Arabe, voor de plaats 4.50 Abraham. DE COURSES TE MEREVELD De uitslagen van de Zondag op Mereveld gehouden draverijen luiden als volgt: Openingsprijs. Prijzendraverij 4e klasse afstand 2040 M.: 1. Dave Scott, K.M.-tijd 1 min. 34.1 sec., eig. H. B. v. d. Veen te Ruinerwold; 2. Edelman, eig. mevr. D. Jacobs te Amsterdam; 3. Belinda, eig. J. Wagenaar te Amsterdam. Toto: 1. winnend 2.30, plaats 1.10; 2. plaats 1.10; 3. plaats 1.30. Mereveldprijs. Handicapdraverij le klas se, afstand 2000 meter. 1. Y. Kernei, K.M.- tijd 1 min. 26.9 sec., eig. J. Haan Jzn. te Wijde Wormer; 2. Highwayman, eig. stal Ster, Hilversum; 3. Xoli, eig. wed. A. Sierdsma te Weirum. Toto: 1 winnend 57.—, plaats 3.20; 2. plaats 1.70; 3. plaats 1.70. Bunnikprijs. Heatprij zendraverij 2e en 3e klasse, afstand 1640 meter, le heat;. 1. Ciamphie Scott, K.M.-tijd 1 min. 25.6 sec., eig. stal Gruno te Groningen; 2. Captain Norton, eig. L. 8nsing te Wassenaar; 3. Bobichon, eig. stal Nederhorst. Toto: 1 winnend 3.70, plaats 2.30; 2. plaats 1.70; 3. plaats 1.70. 2e heat: 1. Ciamphie Scott, K.M.-tijd 1 min. 36.3 sec.; 2. Armiral Guy, eig. E. G. v. d. Veen te Voorburg. Toto: 1 winnend 1.70, plaats 1.2. plaats 1. Domprijs. Handicapdraverij op basis 1.33 afstand 2400 meter. 1. Crack, K.M.-tijd 1 min. 27.8 sec., eig. G. J. v. d. Elsthout te Den Haag; 2. Baroline, eig. N. Groot te Bakkum. Toto: 1 winnend 4.40 plaats 2.10; 2. plaats 1.40. Utrechtprijs. Prijzendraverij 3e en 4e klasse, afstand 2040 meter. 1. Evelyn Hann over, K.M.-tijd 1 min., eig. stal Gruno te Groningen; 2. Edel Scott, eig. H. B. v. d. Veen te Hilversum. Toto: 1 winnend 4.40 plaats 2.40; 2 plaats 3.50; 3. plaats f 1.50 BILJARTEN ST. JOSEPHEGEZELLEN LEIDEN DEN HAAG. Zondag vond in het St. Jasephsgezellen- gebouw te Leiden een treffen plaats tus- schen Leiden en Den Haag op bilaTt en tafeltennis gebied. De Leidenaars waren over alle partijen iets sterker zoodat v. Nispen op de tennistafel Den Maag met 64 versloeg, terwijl T. E. P. er voor zorg de, dat de punten in Leiden bleven en wel met niet minder dan 50. De uitslagen van FEUILLETON naar het Engelsch bewerkt door A. J. HUISMAN. 30) De twee rechercheuds keken elkander aan. Een schuit onder Tower Bridge, her haalde Green, met iets als bewondering. Dat was een goede manoeuvre. Hij had daar kunnen zijn tot St. Juttemis, zonder dat wij hem daar gezocht hadden, of zon der dat iemand nota van hem had geno men. Ik weet het niet, zei Foyle. Een nieu weling op de rivier zou de aandacht heb ben getrokken. De mannen op het water kennen elkaar. Er is maar één manier, waarop hij kan voorkomen dat er over hem wordt gepraat. Hij is een nachtwaker. Gelijk hebt u, mijnheer, gaf de ander met klem toe. Dit is een zaak, waar Wring- ton van de Theems Divisie ons bij zal kun nen helpen. Ik hoop, dat we-hem te Wap- ping kunnen vinden. Zal ik opbellen? Wij hebben op een minuut of twee geen haast, zei Foyle,. Laten wij de zaak goed begrijpen. Er zijn waarschijnlijk een paar honderd schuiten onder Tower Brid ge. Het zal ook goed wezen een oogje te houden op de dokken en de scheepskanto- ren. Je ziet dat hij zijn onschuld volhoudt. Hm, mompelde Green, op een veel- Arrestant neer geschoten en gedood Tegen den Rotterdamschen politieagent B. in hooger beroep vier maanden geëischt. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft Zaterdag onder presidium van mr. van Roimomdt het hooger beroep van den offi cier van justitie te Rotterdam behandeld' tegen den thans 47-jarigen agent van poli tie L. B. te Rotterdam, wien ten laste is gelegd „dat hij op of omstreeks 12 Mei 1940 aldaar hoogst ondoordracht, roekeloos, lichtvaardig en onvoorzichtig een of meer schoten heeft gelost uit een geladen pistool in de richting van het lichaam van F. J. Farinaux, tengevolge waarvan deze spoe dig is overleden". De Rotterdamsohe rechtbank had bij vonnis van 10 April 1941 den verdachte ontslagen van rechtsvervolging, daar zij het feit wel bewezen, doch niet strafbaar oordeelde, o.a. op grond van art. 3 van de schietvoorschriften voor politieambtenaren. De officier van justitie had een maand hechtenis geëischt. Het verhoor van verdachte. Op een desbetreffende vraag van den president antwoordt verdachte, dat hij hoorde, dat er uit huizen geschoten werd. Militairen onder leiding van den luitenant B. brachten toen op straat twee arrestan ten aan, die door verd. en een collega naar het politiebureau moesten worden geleid. Volgens de geruchten zouden beide arre stanten geschoten hebben. Verd. en zijn collega gelastten daarop den beiden arre stanten, die de handen op den rug moesten houden, voor hen uit te gaan. Nabij den Zwaanshals gekomen, traden uit de menig te twee personen naar voren, die zich zoo danig in de lijn voor de beide arrestanten en de achter hen loopendie agenten (vei-- dachten en zijn collega D. van Hunen) be gaven, dat deze niet hgt oog op hen konden houden. Op zeker oogenblik bracht Fari- naux de handen van den rug af. Vera, meende dat Farinaux eèn wapen bij zich had, wat hij uit de overneming van den luitenant had opgemaakt. Verd. heeft toen één waarschuwingsschot gelost, dat e enige verwarring deed ontstaan. Toen verdachte den indruk kreeg dat Farninaux verzet wil de plegen, heeft hij opnieuw geschoten. Daarbij werd Farinaux getroffen. Hij viel neer en verd. is met hem achtergebleven. Zijn collega van Hunen is mot den mede- arrestant Doodewaard verder gegaan. Het getuigenverhoor. Als eerste getuige werd gehoord de agent D. van Hunen, die met den verdachte de beide arrestanten wegleidde. Onderweg kwamen uit een volksoploop twee mannen te voorschijn. De beide agenten hadden den indruk, dat die mannen de arrestanten wilden verlossèn. De beide arrestanten moesten met de handen op den rug loopen, maar de arrestant F. bracht zijn handen naar voren. Verdachte B. loste toen een waarschuwingsschot en toen dat niet hielp schoot hij op de beenen van F. De procureur-generaal wees er op, dat, wanneer op de 'beenen geschoten, wordt, men niet in den rug geraakt kan worden. Zoowel F. als de mede-arrestant D. zijn in den rug getroffen. Voorts werd o.m. gehoord P. D., fabri kant te Rotterdam, die tegelijk met het slachtoffer F. gearresteerd werd. Hij werd door militairen uit hiuis gehaald. Dit ge- den tafeltenniswedstrijd zijn: A. Kien jetFr. Hille 12 J. v. DamJ. Sonders 21 J. VerhoogtB. den Dekker 20 D. TuithofW. Brocke 20 A. RodeburgH. Molle 02 D. LamboJ. Postma 20 R. ScheffersA. Henskens 20 L. v. d. SteenJ. Veld 20 Dubbel: A. Kienjet D. Tutihof tegen F. Hille en J. Sonders 12, D. Lambo R. Scheffers tegen H. Molle en B. den Dek ker 12. 6.4 in het voordeel van Lei den. De uitslagen van de gehouden biljart- wedstrijden zijn: B. v. Rijn 113 45 28 6 1.60 A. Rodeburg 49 49 28 7 1.75 J. Aldenmark 75 60 33 11 1.81 N. O verdijk 40 40 33 4 1.21 J. Smulders 50 36 29 5 1.24 J. Soupart 30 30 29 5 1.03 P. Postma 25 10 19 2 0.52 J. Meiman 26 26 19 5 1.36 Totale uitslag is 50 voor de Leidsche Gezellen. zeggenden toon. Hij zegt ook dat er rede nen zijn, waarom hij niet voor het gerecht wil komen. Wel, wij zullen zien. De dokken moe ten een bericht van voortdurend toezicht krijgen. Zend twee of drie mannen naar Tilbury om daar uitvoerende booten in het oog te houden. Wij zullen anders geen mannen van hier noodig hebben. Wrigton's staf kent de rivier en zal daar best op schieten. Ik wil hier niet weggaan voor Blake ons iets meer heeft verteld omtrent de vrouw, die de advertentie heeft ge bracht. Dat geeft ons misschien weer een aanwijzing. Er verliep eenigen tijd voor Wrington, de divisie-inspecteur der recherche aan het hoofd der Theemsafdeeling, gevonden kon worden, want evenals andere taken der re cherche deden hij en zijn mannen hun werk systematisch en verlieten gewoonlijk hun bureau om negen uur om pas om zes uur terug te komen. Eindelijk echter werd hij gevonden in het kantoor van een haven meester, waar kwestie was van een ver miste kist met gecondenseerde melk. Bin nen een half uur was hij aan Scotland Yard. Hij stond met gebogen schouders, ze nuwachtig zijn kalen hoed in zijn hand ronddraaiend, blijkbaar allesbehalve op zijn gemak. Zijn zenuwachtigheid echter viel als een mantel van hem af, zoodra hij sprak. Foyle maakte hem het doel van den tocht, waarop zij zouden uitgaan, dui delijk. Best, mijnheer, zei hij. Als u denkt, dat de man dien ge zoekt op de rivier is, zullen wij hem vinden. Ik denk ook dat hij, zooals u zegt, een baantje als nachtwaker heeft gekregen. Hij heeft waarschijnlijk schiedxie, naar dezen verklaarden, omdat hij 'N. S. B.'er was. Getuige kan niet zeg gen of F.-zijn handen van den rug nam. Ook heeft hij geen waarschuwingsschot ge hoord. Deze getuige heeft niet gezien, dat er twee mannen op de arrestanten toekwa men. Hij heeft 5 a 6 schoten gehoord. Het requisitoir. Na getuigenverhoor neemt de procureur- generaal, mr. van Genechten, requisitoir. Spr. begon met te zeggen, dat 'het vrij on gewoon is, dat de procureur-generaal zelf in strafzaken optreedt Wanneer dit hier geschiedt, dan is dat omdat de hoogste be langen van staat en volk hierbij betrokken zijn, al is de zaak ook schijnbaar betrekke lijk onbelangrijk. Het staats- en volksbe lang vloeit hieruit voort, dat dit de eerste in hooger beroep behandelde zaak is van een van de gevallen waarin onschuldige volksgenooten tijdens dien oorlog zijn ge dood door andere Nederlanders, alleen om dat zij nationaal socialist waren. Het is, in het belang van volk en staat, hoog tijd, dat er in deze aangelegenheden recht wordt gedaan. Immers, niet alleen zijn deze volks- genooten onschuldig gedood, maar zij wor den na hun dood daarenboven nog belas terd. In dit land 'heeft een systematisch gehits door onverantwoordelijke kringen plaats gehad, lastertaal, dat de N.S.B. land verraad heeft gepleegd, dat N.S.B.-ers ge schoten hebben op Nederlandische soldaten, Duitsdhland behulpzaam zijn geweest bij het binnenrukken van het land, lastertaal, die in offioieele publicaties is voorgekomen. Waar er landverraad is geschied', hetzij aan de zijde van burgers, hetzij aan de zijde van afficieren, die temidden van een dap per strijdend leger op de smadelijkste wijze hun plicht verzaken, of het N.S.B.-ere zijn of niet, het openbaar ministerie zal hen vervolgen en de Nederlandsche rechter lijke macht zal hen veroordeelen. Wie door bewijzen gesteunde feiten bekend kan ma ken, hij brenge ze ombevangen en onbe schroomd te onzer kennis, maar wie, zooals met velen het geval is, gedreven alleen uit politieke haat, op geniepige wijze laster taal vertelt, begaat niet alleen een lage daad, maar handelt ook rechtstreeks tegen het belang van het Nederlandsche volk en het Nederlandsche vaderland in. Komende tot de zaak zelf wees mr. van Genechten erop, dat door het getuigenver hoor is komen vast te staan, dat de luite nant de V., die een colonne vrachtauto's uit het Oosten der stad, naar het Noorden moest overbrengen, gekomen in de Noord- molenstraat door burgers erop gewezen werd dat op zijn colonne was geschoten. Hij zelf had daarvan niets gemerkt, de burgers zegden hem daarenboven, dat er een soldaat geheel alleen een huis was bin nengegaan, waar „gevaarlijke N.S.B.-ens'" waren. Hij liet zijn colonne stilhouden en begaf zich in het aangeduide pefioeel, waarin een winkel in schilderijen waj. gevestigd (zaak van D.). Hij trof in de daart'jbehoorende woning een hemonbekenden soldaat, die, zooals hij begreep, den 'bewoner reeds had aangezegd dat hij zich moest aankleeden. Zonder dat hij een gesprek had gevoerd met den soldaat, zeide hij, doelende op den burger, „neem hem maar mee". Hij ging af op de mededeelingen van de burgers en hij was in de veronderstelling, dat de sol daat in de woning van bedoelden man is gegaan, nadat hij ook soortgelijke mede- deelingen had gekregen. Buiten gekomen met den man uit den schilderijenwinkel, zeide de soldaat tegen hem: „Nu moeten wij daar nog naar toe, dat is ook een N.S.B.-er en die is er ook bij betrokken". Hij volgde den soldaat en samen gingen zij in een tegenover den schilderijenwinkel gelegen hoedenzaak (zaak Farinaux). Hij meende, dat toen reeds de agenten van po litie ter plaatse waren, doch het kan ook zijn, dat die eerst later kwamen, In de bo ven den hoedenwinkel gelegen woning heeft hij een man, die hij niet van naam kent, aangehouden. Op de straat heeft hij de twee mannen overgegeven aan twee agenten van politie, die daar passeerden of reeds daar waren. Hij had de aangehou denen niet gefouilleerd. Ofschoon hij het zich niet meer herinnert, gelooft hij niet dat hij den agenten heeft gezegd, dat er ge schoten was op zijn colonne, doch meent hij, zonder meer, gezegd te hébben^ dat de twee burgers overgebracht moesten ..worden naar een politiebureau. Hij was 'gejaagd en is onmiddellijk doorgetrokken met zijn colonne naar den Bergisingel, waar hij twee dagen later nog stond. Het is voldoende zijn verhaal te hooren aldus de procu- reur-genraal om te 'beseffen op welke onverantwoorde!ijk£ en schandelijke wijze er hier tegen behoorlijke burgers is opge treden. Zonder eenige controle, zonder zelfs schoten te hebben geboord, zonder zelfs een 'gesprek met de burgers te voeren, werden deze twee onsöhuldigen gearres teerd. Het waren immers maar N.S.B.-ers. Om hen te fouilleer en, daartoe had de lui- iemand een schuit laten koopen, want ze geven gewoonlijk die baantjes niet aan iemand zonder referenties. Referentie kan gemakkelijk vervalscht worden. Maar dat doet er ook niet toe. Hoe snel kunt u je mannetjes bij elkaar heb ben? Een uur misschien twee. Ze zijn overal verspreid. Ik heb bevel gegeven ze bijeen te roepen voor ik Wapping ver liet. Drie of vier zal genoeg zijn. Met Green en mijzelf zullen wij tot galles in staat zijn. Zorg dat ge een sloep en een motorboot over eenige uren bij Westmin ster Bridge Pier gereed hebt. Als u ze van iemand kunt huren of leenen, zoodat ze niet op politievaartuigen gelijken, des te beter. Dat kan ik doen, mijnheer. Goed. Over twee uren dus. Heidon Foylde keerde zich om en zette het onderwerp uit zijn geest. Green was naar boven gegaan om te zien hoe Grant van de Vingerafdrukafdeeling was opgeschoten met de advertentie. Hij trof zijn collega aan met een sterke ver grooting van het papier, opgeplakt op kar ton en voor zich overeind gezet naast een vergrooting van de vingerafdrukken op den dolk gevonden. Wat gevonden?, vroeg Green. Grant schoof zijn vergrooting naar een anderen hoek en knorde. Kan ik nog niet zeggen, zei hij ge prikkeld. Ik ben pas begonnen. Ga weg! Spijt mij dat ik je gestoord heb, bes te kerel, zei de ander. Schiet me maar niet dood. Ik ga al. Grant liet zijn kin op een hand rusten en staarde boos naar den indringer. tenant, die zelfs zooveel tijd had om, terwijl zijn colonne stilstond twee huizen binnen te gaan, geen gelegenheid. Farinaux en D. werden overgeleverd aan de politie. Ook deze fouilleerde hen niet. De twee agen ten gelastten hen voor hen uit te loopen met de 'handen op den rug. Toen schijnt er op zeker oogenblik publiek in de rich ting van dit groepje te hebben geloopen. De heer Farinaux had toen het ongeluk, waarschijnlijk uit zenuwachtigheid, zijn handen naar voren te brengen. B. heeft toen onmiddellijk op hem gevuurd', twee schoten op hem lossende waarvan ten min ste een hem doodelijk trof. Spr. oefende voorts critiek op het politie-onderzoek, dat in het begin werd ingesteld. Hij noemde het een wonder, dat de schuld van den ver dachte nog kon komen vast te staan. Spr. kon niet meegaan met het betoog van de rechtbank waar deze zegt: „Farinaux en D. waren aan verdachte en zijn collega, als menschen, die voor de militaire macht- ge vaar opleverden in een stad, waar telken® uit buizen geschoten werd door burgers, aangewezen en ter overbrenging naar een politiepost overgegeven". Waar zijn de -bewijzen dat telkens uit huizen geschoten werd door burgers? Waarom worden deze burgers, aldus spr. die uit huizen op militairen gescho ten hebben dan niet vervolgd? Ik heb alle gevallen waarin beweerd werd dat er dioor burgers op soldaten geschoten is zooveel mogelijk laten onderzoeken. Er zijn in geen enkel "geval iets anders dan lasterlijke of door grootspraak of vreesachtigheid inge geven verhalen overgebleven. Hetgeen hier gebeurd is, is een klassiek voorbeeld van een dergelijk verhaal. Op het looze gerucht van een aantal burgers worden twee volksgenooten met ruw ge weld uit hun huis gesleept. Er wordt niet naar wapens gezocht, zij worden niet ver hoord, zij worden niet gefouilleerd, maar één hunner wordt als een stuk wild neerge veld. Ik wil de schuld van verdachte niet grooter maken dan zij is. Hij is niet de grootste schuldige in diit opzicht. Veel schuldiger is de getuige de V., die zonder zich ook maar ©enigszins van de waarheid van het gerucht te overtuigen op mededee- ling van schieten, dat hij zelf niet gehoord heeft, met verwaarloozing van zijn eigen lijke militaire taak, zonder huiszoeking, zonder verboor, zonder fouilleeren deze twee menschen aan de politie overlevert. Ik heb er reeds op gewezen, hij zal de ver antwoordelijkheid van zijn daden moeten dragen en ik zal ook zijn vervolging gelas ten. Spr. wilde ten volle rekening houden met die grootere schuld' van anderen maar anderzijds moet er rekening worden gehou den met het ontzaglijke leed dat 'hier ver oorzaakt is. Een man in de kracht van zijn leven is als een dier gedood. Een jonge vrouw blijft onive.rzorgd achter. Want ook de commissie die haar materieele schade moest vergoeden is daarbij zoo schriel mo gelijk te werk gegaan. De kin-deren missen hun vader. Dit alles mag niet worden ver geten. Rekening houdende met dit alles requireerde spr. tegen verdachte een gevan genisstraf van vier maanden, met vernie tiging van het vonnis der rechtbank. Het pleidooi, Mr. K. W. Zieleman, als verdediger op tredende, vroeg zich af, hoe de procureur- generaal gemeend 'heeft het juridisch be wijs tegen dezen verdachte te moeten le veren. Het requisitoir was er meer één te gen getuige de V. dan tegen dien verdachte. In de eerste plaats pleitte spr. vrijspraak, subsidiair bevestiging van het vonnis. Hij wees er op, dat het er bij den verd. niet om ging, dat de arrestanten N.S.B.-'ere waren. Voor den politieman waren zij arrestanten en meer niet. Uit niets is komen vast te staan, dat verd. een vooroordeel had tegen N.S.B.-'ere. Hij zou een niet-N.S.B.'er evenzoo behandeld hebben. Op zeer goede gronden mag pl. concludeeren, dat de bei de mannen, die op de arrestanten afkwa men, er wel geweest zijn, al heeft getuige D. die dan ook niet gezien. De politieman, die de arrestanten overbracht, volgde daar mede slechts een ambtelijk bevel op. Lui tenant de V. had immers de arrestanten overgegeven. De eisoh, dat de politie, toen zij de mannen overkreeg, nog had moeten fouilleeren, gaat te ver, gezien de opwin dende stemming, welke toen te Rotterdam (heersohte. Bewezen is ook niet, dat de wanden veroorzaakt zijn door kogels van dezen verdachte. Pl. wensohte niemand te •belasteren, maar ook de andere agent kan een fout gemaakt hebben, want die heeft ook geschoten. En nog meer schoten zijn gelost, achter de agenten. De verd. moet dus" worden vrijgesproken. Zoo het hof geen vrijspraak kan geven, dient aangeno men te worden, dat verd'. uit noodweer gehandeld heeft. Het vonnis van de rechtbank dient dan te wordien bevestigd. Uitspraak 25 Juni. Groote God, zei hij, is het nog niet erg genoeg, dat twee van mijn mannen ziek zijn, wanneer er vierhonderd afdrukken ge classificeerd moeten worden, wanneer drie verslaggevers en een troep Amerikaansche socioliogische onderzoekers me in een dag op het lijf vallen, zonder.... Maar Green was gevlucht naar een stil ler gedeelte op de eerste verdieping. Mr. Foyle vraagt naar u, mijnheer, zei de klerk. Hij rukte de deur open van de kamer van den chef. Foyle had zijn hoed op en zijn jas aan. Blake heeft getelegrafeerd dat de vrouw een kaartje naar Liverpool heeft genomen, zei hij. Hij is met denzelfden trein vertrokken. Nu dat in orde is, zullen wij zien of we Wrington niet.wat kunnen opjagen. TWEE EN DERTIGSTE HOOFDSTUK. In den hoek van de coupé eerste klasse, het verst op het perron zat prinses Petrovs- ka met haar handen op haar schoot en een deken om haar knieën, kijkend van onder haar lange wimpers naar de menschen, die zich verdrongen op het vertrek-per- ron van Euston-station. Zonder nieuwsgie righeid rustten haar oogen nu en dan op een paar mannen, die in gesprek stonden bij een stapel bagage op eenigen afstand, maar in het gezicht van het coupé. Zij had een vage herinering een van de mannen al van te voren gezien te hebben en ofschoon ze schijnbaar even onverschil lig belangstellend bleef voor de drukte op het perron, martelde ze haar hersens om zich te herinneren, wie hij was of waar ze hem had gezien. Het was kort geleden, daar Haagsche Politierechter Langvingerige dienstboden. Mej. F. J. W. K. afkomstig uit K a t w ij k a a n Zee had zich in haar dienst te Was senaar schuldig gemaakt aan diefstal van twee japonnen en een sierspeld, hetgeen zij erkende. Wat érger voor haar was, was dat zij al eens eerder voor dergelijke oneerlijkheden veroordeeld is geworden, hetgeen blijkbaar niet heeft geholpen, omdat het een voor waardelijke straf \vas geweest. De Officier bracht daarbij nog naar voren, dat er van meer werkgevers klachten waren binnen gekomen en eischte, met al deze omstan digheden rekening houdende, thans twee maanden gevangenisstraf. De uitspraak werd een maand gevange nis tr af. Mej. H. II. dienstbode te Wassenaar, die verstek liet gaaan, was ook al oneer lijk In haar betrekking 'geweest. Zij had o.a. een klokje, kousen en twee bankbiljet ten van 10 weggenomen. De Politierech ter wilde verdachte zelf wel eens voor zich hebben en hield daarom de zaak acht da gen aan. Niet geoorloofde verdiensten. De opperman W. den D. trok van de steun, maar Zaterdagsmiddags en Zondags had hij er een fietsenstalling te Wasse naar bij, zonder dat hij deze verdiensten opgaf aan de steun. Daar het bedrag, op deze wijze verzwegen, eenige honderden guldens had bedragen, eischte de Officier drie weken gevangenisstraf. Uitspraak twee weken gevangenisstraf. Radio-programma DINSDAG 17 JUNI. HILVERSUM I. 415,5 M. 6.45 Gramofoon muziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gram of oommuziek7.45 Ochtendgym nastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing en meditatie. (Voorbe reid door de Christelijke Radio Stichting). 8.25 Gramofoonmuziek. (9.159.25 Voor de huisvrouw). 11.00 Declamatie. 11.20 Pianovoordracht en gramofoonmu ziek. 12.00 Musetteorkest „Les Garers de Paris". 12.25 Het kwartier van den Ar beid. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische beridhtei. 1.00 Zang met pianobegeleiding en gr.pl. 1.30 Sprankelende middagklanken, 3.00 Gra mofoonmuziek. 3.30 Pianovoordracht. 4.00 Cyclus: Ons Geloof en ons Werk. (Voorbereid door het Vrijiz. Prot Kerk co mité). 4.20 Schrammelkwartet en soliste 4.45 Sport en epel voor de jeugd. 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursbe richten. 5.30 Ensemble Band'i B'alogh. 6.00 De Lichte Toets. 6.45 Causerie: „Ons Planetarium". 7.00 BNO: Vragen van den dag. 7.15 Het AerdienboutsCh Vrouwenkoor, solisten en Omroepstrijik or kest. 8.00 BNO.: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel .van den dag. 8.30 Gevarieerd programma. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 Politiek weekpraatje (opn.). 10.0010.15 BNO.: Emgelsohie uitzending: Economie News from Holland. HILVERSUM H. 301,5 M. 6.45 Gramo foonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtend- gymnasaek. 8.00 B'NO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.40 Decla matie. l'l.OO Amabile-sextet en gramo foonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Ramblers. 12.45 BNO: Nieuws- en eco nomische berichten. 1.00 Orgelconcert. 1.30 Gramofoonmuziek. 3.30 Voor de zieken. 4.00 De Goldbergvariaties van Joh. Seb. Bach, causerie met gramofoon muziek. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursbe richten. 5.30 Omroep-Harmonie-Orkest. 6.10 Gramofoonmuziek. 6.30 U hebt 't gehad op de lagere school. 6.45 De Jeugdsportclub. 7.00 BNO: Vragen van den dag. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Sport en lichamelijke opvoeding voor de vrouw. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Radiotoo- neel. 9.25 Gramofoonmuziek. 9.40 Ne derland voedt zichzelf. Productieslag 1941. 9.55 Avondwijding (Voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité 10.00 BNO: Nieuwsberichten. Sluiting. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. le Programma: 6.4522.00 Hilversum I. 22.0024.00 Duitsoh Programma. 2e Programma: 6.4522.15 Hilversum H. 22.1523.00 Hollandsch Programma uit sluitend voor Radio Centrale. 23.00 24.00 Duitsoh Programma. 3e en 4e Programma; 6.4524.00 Duitsoh Programma. was ze zeker van. Plotseling boog ze zich voorover en rimpelde haar glad voorhoofd. Ja ze was er bijna zeker van. Hij droeg nu een hoogen hoed en een overjas, maar den laatsten keer. dat ze hem zag, was hij een klerk met bloot hoofd en een lange jas geweest in het advertentiebureau van de Daily Wire. Die rimpel verdween en zij leunde achterover. Maar achter haar kalm uiterlijk werkten scherpe hersens. Wat de man haar gevolgd of was het toeval? Was hij een rechercheur? Zij glimlachte minachtend. Ik geloof niet, dat hij een rechercheür is, mompelde zij. Alle twijfel werd tot rust gebracht toen de trein het station begon uit te rijden. Alsof hij door het plotseling vertrek van den trein werd verrast, drukte de man zijn vriend haastig de hand en rende den trein na, zich met een zucht van verlichting in het compartiment werpend, waarin de vrouw zich bevond. Hè, zei hij, dat was net luk raak. En toen, alsof hij nu pas de sekse van zijn reismaker bemerkte: Pardon. Ik hoop dat de coupé niet ge reserveerd is. Zoo ja, dan zal ik in een an dere overstappen. Zij glimlachte hem vriendelijk toe. O neen, geef u geen moeite. Het zou jammer zijn, na al de moeite, die ge reeds hebt genomen om den trein te pakken. Detetive Blake was allesbehalve dom. Zijn onbewegelijk gelaat liet niet merken, dat hij half geneigd was te gelooven dat de vrouw bezig was hem voor den gek te houden. Wat drommel, wat bedoelt ze daar mee, dacht hij. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6