Weerbericht De tegenstand in Syrië. STADSNIEUWS Burgerlijke Stand MAANDAG 16 JUNI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 ZONS OP- EN ONDERGANG. Zon onder 10.03 uur Maandagavond. Zon op 5.17 uur Dinsdagochtend. MAANSTANDEN. 16 Juni: De maan komt Maandagnacht om 1.38 uur op en gaat Maandagmiddag om 1.22 uur onder. (Laatste kwartier). 17 Juni: De maan komt Dinsdagnacht om 2.01 uur op en gaat Dinsdagmiddag te 2.28 uur onder. 18 Juni: De maan komt Woensdagnacht om 2.23 uur op en gaat Woensdagmiddag om 3.30 uur onder. 19 Juni: De maan komt Donderdagnacht om 2.47 uur op en gaat Donderdagnamid dag om 4.33 uur onder. 20 Juni: De maan komt Vrijdagmorgen om 3.12 mor op en gaat Vrijdagnamiddag, om 5 35 uur onder. 21 Juni: De maan komt Zaterdagmorgen om 3.39 uur op en'gaat Zaterdagavond om 6.37 uur onder. 22 Juni: De maan komt Zondagmorgen om 4.09 uur op en gaat Zondagavond om 7.36 uur onder. 23 Juni: De maan komt Maandagmorgen om 4.46 uur op en gaat Maandagavond om 8,32 uur onder. WATERTEMPERATUUR. Zwemin.: „Poelmeer" 16.5 gr. C. Zweminr.: ,,De Zijl" 16.5 gr. C. ,*3 11 CD 11011 CD 11 CD 11 C3 11 CD 11 CD 11 CD 11CT— Verduisteringstijden Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder gang en zonsopkomst. Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: ZONSONDERGANG 10.03 uur. ZONSOPKOMST 5.17 uur. Tusschen deze beide tijden dient er dus verduisterd te worden. 3IIC3IIC3IIC3IIOIIOIIC3IIC3IIOIIO De Italiaansche Hooge Commissaris Montenegro, graaf Mazzolini, heeft op zijn aangekondigde inspectiereis door Montene gro in een rede te Antisari de verzekering gegeven, dat Montenegro zijn onafhanke lijkheid en zijn vlag zal herkrijgen. PORTUGAL EN DE VER. STATEN Volgens een bericht van de „New-York Times" uit Washington heeft de Portugee- sche geza.it in een onderhoud met Sumner Welles verlangd, dat de Amerikaansche re geering haar houding ten aanzien van de Portuigeesche eilanden in den Atlantischen Oceaan duidelijk omschrijft. De verzeke ring van Huil, aldus heeft de gezant ge- zegt, dat Amerika geen voornemens ten aanzien van de eilanden heeft, houdt geen rekening met Roosevelts verklaring, vol gens welke de Vereenigde Staten een „de fensief belang" bij de eilanden hebben. Men vermoedt, dat Portugal een nieuwe ncta tot Washington zal richten. President Roosevelt heeft de onmiddel lijke blokkeering gelast van alle Duitsche en Italiaansche tegoed, alsmede dat van alle bezette Europeesche landen, voor zoo ver dat nog niet eerder geschied was. Naar Associated Press meldt, berust Roo sevelts beschikking op zijn volmachten krachtens de wet op den noodtoestand. De president heeft, aldus Associated Press verder, opdracht gegeven tot inven- tariseering van allen buitenlandschen eigendom in de Vereenigde Staten. In een verklaring van het Witte Huis wordt zegd, dat alle financieele transacties onder toezicht der regeering zullen worden plaatst. HORIA SIJVIA BIJ VERSTEK TOT LEVENSLANGEN DWANGARBEID VEROORDEELD. In het proces tegen de leiders van den Januari-opstand in Roemepië zijn Zondag avond tegen middernacht na een zitting van zeven uren de vonnissen geveld. Tien voortvluchtige hoofdbeklaagden, onder wie de chef van de legionnaire beweging en voormalige plaatsvervangende minister president, Horia Sima, werden bij verstek wegens gëwapenden opstand tot levenslan gen dwangarbeid veroordeeld. DIJKDOORBRAAK BIJ LIER. Tengevolge van de hevige regens der laatste dagen is de dijk van de Nethe in de buurt van Lier (België) op twee plaatsen bezweken. Verscheidene hectaren bouwland werden overstroomd, waardoor aan de ge wassen aanzienlijke schade is toegebracht. In de buurt van de sluizen moest des nachts een huis worden ontruimd. Er zijn geen personen om het leven gekomen. De brandweer en een aantal vrijwilligers slaagden er in na uren lang gewerkt te hebben de gaten in den dijk met zandzak ken te dichten. Felle strijd langs de kust SIDON INGENOMEN Het Fransche legerbericht van gisteren meldt, dat Saida (Sidon) door de Engel- schen ingenomen is. In Fransche militaire kringen verklaarde men gisteren, dat de militaire toestand in Syrië, Zaterdag werd gekenmerkt door een geringere vijandelijke bedrijvigheid. Nadat de Engelschen overal waren opgehouden en hun strijdkrachten in verschillende sec toren zelfs verstrooid waren, hebben zij, naar de meening dezer kringen, van den Zaterdag gebruik gemaakt om hun strijd krachten opnieuw te groepeeren en nieuwe stellingen te betrekken. Zoo zijn Zaterdag dan ook afzonderlijke acties van den vij and gemeld, vooral bij Merdj-Ajoem en Saida. Vermeld moet vooral worden de doeltreffende actie van de Fransche lucht macht in alle sectoren en tegen de Brit- sche oorlogsschepen langs de Libaneesche kust. Volgens een bericht uit Beiroet is gisteren alleen langs de Libaneesche kust hevig ge vochten. Ook Zaterdag heeft de Engelsche vloot het front bij Saida onophoudelijk ge bombardeerd. In den avond van 13 Juni hebben Engelsche gepantserde strijdkrach ten een aanval op de verdedigingslinie van Saida ondernomen, die betrekkelijk gemak kelijk werd afgeslagen. De aanval werd den 14den Juni des middags herhaald, doch eveneens zonder resultaat. De Fransche vloot en de luchtmacht heb ben een gemeenschappelijke afleidingsma noeuvre tegen de Britsche vloot onderno men en met succes. In het gebied van Merdj-Ajoem zijn sterke vijandelijke luchtafdeelingen in actie gekomen, doch haar operaties hadden maar weinig uit werking. In het Zuiden worden geen ope raties gemeld. Te Beiroet, dat eiken nacht aan luchtaanvallen bloot staat, en te Da mascus is het volkomen rustig. FRANSCH COMMUNIQUé Over de militaire operaties in Syrië heeft het Fransche ministerie van oorlog Zondag het volgende bekend gemaakt. De Fransche troepen blijven tegenstand bieden tegen de gecombineerde geweldige krachtsontwikkelinge van de Britsche vloot en de strijdkrachten te land. Aan de Liba neesche kust werden zij in den afgeloopen nacht op Noordelijker stellingen terugge trokken. Nadat zij aanvankelijk Saida her overd en zich daar gisteren den geheelen dag gehandhaafd hadden. In het gebied van Merdj-Ajoem en ten Zuiden van Damascus konden de Engel sche en Gaullistische strijdkrachten geen vorderingen maken. Een Britsche pantser- afdeeling die uit Irak kwam en 10 Juni met de Fransche voorposten te Aboe Es- sal in contact was gekomen, heeft gisteren deze vooruitgeschoven steunpunten inge nomen. De Fransche troepen werden bij hun tegenstand doeltreffend gesteund door het optreden van het luchtwapen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben Fransche luchtstrijdkrachten den vijand zeer gehinderd door herhaalde bom bardementen ten zuiden van Saida. Giste ren hebben eskaders Fransche bommenwer pers om den druk van den tegenstander op Fransche strijdkrachten aan de kust te ver lichten twee vermetele aanvallen op de Britsche schepen uitgevoerd en deze daar door genoopt zich tijdelijk van de kust te verwijderen. Deze acties hebben in groote mate bijgedragen tot het feit, dat de Fran- schen Saida tot den nacht konden houden daarna zich volgens bevel van den te genstander los te maken. Het luchtwapen heeft nieuwe versterkingen uit het moeder land gekregen. PETROLEUM VOOR KOOKDOELEINDEN. De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 16 Juni tot en met 10 Augus tus a.s. elk der met „11" genummerde bon nen van de nieuw uitgereikte bonkaart „O" recht geeft op het koopen van twee liter petroleum voor kookdoeleinden. Met nadruk wordt er op gewezen, dat handelaren geen bonnen in ontvangst mo gen nemen, welke nog niet zijn geldig verklaard. Behalve het risico, dat bij ont dekken hiervan een strafvervolging kan worden ingesteld, loopen zij tevens ge vaar, dat zij op bonnen afleveren, die waarschijnlijk niet geldig zullen worden verklaard. Het ligt n.l. in de bedoeling, niet alle bonnen van de petroleumkaart aan te wijzen, zoodat de handelaren bij het afleveren op vervallen verklaarde bon nen zich niet meer hierop kunnen bevoor raden. Schippers, die een petroleumkaart voor kookdoeleinden hebben aangevraagd, kun nen zich tot den distributiedienst van de plaats, waar zij in het bevolkingsregister zijn ingeschreven, wenden voor het ont vangen van deze bonkaarten. De petro leumkaart kan ook aan den schipper wor den opgezonden, indien de betrokkene aan bedoelden distributiedienst zulks schrifte lijk verzoekt. Het adres, waarheen de bon kaart gezonden kan worden, dient de schipper duidelijk op te geven. De overige verbruikers, die een bon kaart voor petroleum hebben aange vraagd, zullen van de distributiediensten een persoonlijke oproeping ontvangen voor het afhalen van deze kaart, voor zoo ver zij deze nog niet ontvangen hebben. Granaat ontploft te Utrecht. WANDELEND MET EEN GRANAAT ONDER DEN ARM. Gistermiddag omstreeks een uur heeft op den Amsterdamschen straatweg, hoek Blokstraat te Utrecht, een granaatontplof fing plaats gehad. De 18-jarige van W., wonende in de Houtstraat, had van een vriend een gevonden granaat gekregen en, waarschijnlijk in de meening, dat deze geen gevaar meer kon opleveren, .vervoer de van W. het projectiel onder zijn arm op straat. Op den Amsterdamschen straat weg liet hij den wel degelijk geladen gra naat vallen, waardoor een geweldige ont ploffing ontstond. Van verschillende hui zen in de buurt sprongen de ruiten en door de rond vliegende granaatscherven werden zes omstanders in meerdere of mindere mate gewond. De jongen zelf kwam er nog genadig af. Hij verwondde een zijner handen, doch bleef verder zon der letsel. Een wielrijder, een van ge noemde zes personen, liep ernstige ver wondingen op aan de bovenbeenen. De G.G. en G.D. vervoerde eenige zwaarge wonden naar het stedelijk en academisch ziekenhuis. De lichtgewonden konden, na verbonden te zijn, naar huis gaan. De politie heeft van een en ander pro- .'S-verbaal opgemaakt. BOMMEN OP ONS LAND. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag vlogen enkele Britsche vliegtuigen boven ons land. Een aantal brisant- en brand bommen werd omlaag geworpen. Eén licht gewonde is te vermelden. Overigens wer den een aantal koeien en paarden gedood en ontstond eenige onbeteekenende ter- reinschade. Twee boerenhoeven werden licht beschadigd. In de te Alkmaar gehouden vergadering van de Noordhollandsche Federatie en van de Noordhollandsche wolvereeniging werd medegedeeld, dat de Ned. Feeratie tot Verbetering van den wolhandel door de commissie-Woltersom in overleg met de landbouworganisaties, het monopolie heeft verkregen vor de inzameling van alle Nederlandsche wol. De provinciale organisaties zullen hiermede 1 Juli aan vangen en daarmee moeten gereed komen einde Augustus. Dit beteekent, dat in Noordholland van 6000 schapenhouders de wol moet worden ingezameld. Gebruik zal worden gemaakt van de geschikte inrich tingen van in aanmerking komende wol handelaren. In opdracht van de Duitsche instanties zal alleen de wol van het Texelsche schaap als normale wol worden aangemerkt en gesorteerd worden naar prima, eerste, tweede, derde en vierde kwaliteit en ren dement. De wol van het zwarte schaap .wordt naar eerste en tweede kwaliteit ge sorteerd, evqnals de heidewol. De prijs zal gemiddeld niet ver af liggen van 2.25 per kilogram. HERSTELLINGSOORD VOOR LEDEN VAN „ST. RAPHAëL". Verleden week is het kasteel Hillenraad te Swalmen van graaf Wolff Metternich zur Gracht officieel in gebruik genomen als tijdelijk herstellingsoord voor leden en hun gezinnen van den Nederlandschen Roomsch-Katholieken Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphaël". Sinds 1 Februari j.l. was het Mgr. Mut- saersoord te Venlo niet meer beschikbaar voor „St. Raphaël", waarop de grafelijke familie geheel belangeloos het fraaie slot Hillenraad, dateerend uit 1300, ter be schikking van den bond heeft gesteld. De eerste patiënten zijn reeds aangeko men. 5ïe frannen, die 11 twadiy heeft! 22 24 06 19 20 19 20 42 21 19 34 68,78 VIJFTIG JAAR VINCF.NTIAAN. Gouden jubilé L. v. d. Laan. Op intieme en zeer hartelijke wijze heeft de St. Vincentiusvereeniging gisteren het gouden jubilé van haar lid, den heer L. v. d. Laan, herdacht. Vijftig jaren lang Vincentiaan, actief, op vooraanstaande posten: als president der Maria-Conferentie, als voorzitter van het Liefdewerk voor Kinderbescherming en als vice—president van den Bij zonderen Raad, zich met een buitengewone toewij ding gevend aan het gestelde doel: leniging der geestelijke en stoffelijke nooden van den medemensch het was wel een dankzegging en een herdenking waard. En zoo vereenigden zich dan gisteren in de kapel der Eerw. Zusters van Liefde vele Vincentianen om de H. Mis van dank zegging bij te wonen, opgedragen door een Priesterzoon van den jubilaris, Dom. H. v. d. Laan O.S.B., waarbij als misdienaars twee andere zoons fungeerden. De Hoog- eerw. heer deken Homulle had in het priesterkoor plaats genomen. De plechtige H. Mis werd opgeluisterd door het zang koor der Eenvaarde Zusters. Na de H. Mis vereenigden zich jubilaris, familieleden, gasten en medeleden aan een feestelijk versierde tafel en tijdens het ge meenschappelijk ontbijt moest wel uiting gegeven worden aan dankbare gevoelens. De bescheidenheid van den jubileerenden Vincentiaan moest geweld worden aange daan, maar, als men weet, op welk een wijze de heer v. d. Laan zijn taak opvatte en uitvoerde, kan men begrijpen, dat al thans nu een huldigend woord niet ach terwege kon blijven. Zoo dankte en prees de hoogeer,w. heer Deken in wiens parochie de Maria-Con- ferenfie haar arbeidsterrein heeft voor het vele goede onder zijn jarochianen ge daan, De heer F. A. M. Gründemann las een fe licitatie-schrijven voor van den Hoofdraad en complimenteerde tevens als President van den Bijzonderen Raad, den jubilaris een schitterend voorbeeld als Vincentiaan noemend voor zijn medebroeders. Mr. E. Bolsius bracht dank aan den oud-voorzit ter van het Liefdewerk voor Kinderbe scherming. de heeren J. v. Heteren en N. Creyehton deden dit namens de Conferen tie, ook voerden nog enkele andere leden het woord. 't Waren alle woorden van hart tot hart. Het is te begrijpen, dat de feestvreugde haar hoogtepunt bereikte, toen de H.E.H. Deken mededeelde, dat het Z. H. den Paus behaagd heeft den jubilaris te begiftigen met het gouden eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice". Een niet begeerde, maar wel verdiende onderscheiding. Met ontroering dankte de jubilaris voor de Pauselijke onderscheiding, voor de huldigende woorden' en stoffelijke herinne ringen hem aangeboden. Indien hij iets goeds gedaan had als Vincentiaan, dan moest hij daarvoor dank brengen aan God en aan de velen die hem terzijde stonden. Hij hoopte het nog te mogen beleven, dat anderen het werk voortzetten, dat hy bin nenkort zal moeten neerleggen. Moge dat den jubilaris gegeven zijn. 36 52 43 55 44 45 54 Brood of gebak iBloemkaart) Meel, brood enz. (Boterkaart) boter, (vetkaart) boter Vleesch en Vleeschwaren Koffiesurr. Thee GELDIG 922 Juni 26 Mei22 Juni 16—22 Juni 16 Juni13 Juli. 9 Juni—22 Juni. Rijst enz. Maïzena enz. Havermout enz. Macaroni enz. K 35 Scheerzeep Textielkaart 26 Mei22 Juni 16—29 Juni (13 Juli) Bon 67, 77 nog tot en met 29 Juni. 2 Juni—22 Juni HOEVEELHEID 200 gram brood, gebak of 140 gram tarwebloem, tarwemeel, rogge bloem, roggemeel of zelfrijzend bak meel (bloem t/m 31 Mei), 2 rant soenen gebak. 100 gram brood, 1 rantsoen gebak. IK Kg. (kinderen beneden 4 jaar 3/4 kg.) 35 gram tarwe-meel of -bloem, roggemeel of 50 gram wittebrood of 1/2 rantsoen gebak 250 gram boter 250 gram boter (met reductie) 50 gram vleesch, half rantsoen vleeschwaren. 250 gram koffie-surrogaat of 40 gram thee. Elk der bonnen 100 gram kaas. 1 ei 1 ei extra rantsoen 500 gram. 16 Juni13 Juli 16 Juni—10 Aug. 16 Juni10 Aug. 16 Juni10 Aug. 16 Juni10 Aug. 1 Mei—31 Aug. 1 Juni—29 Juni 100 gram (op 2 bonnen 1 pakje) FC gram scheerzeep 150 gram toiletzeep, 120 gram huis houdzeep, enz. voor de keuken 2 liter 16 Juni10 Aug. Men knippe deze lijst uit, om ze steeds te kunnen raadplegen HET GEBAKRANTSOEN. Wij vestigen nog eens de aandacht op het verlaagde gebakrantsoen, dat heden ingaat. Een rantsoen gebak omvat in den ver volge voor de hierna genoemde bakkerij- producten telkens ten minste het daarach ter geplaatste aantal grammen: Beschuit 74 gram, biscuits of wafels 75 gram, andere koekjes 75 gram, speculaas 140 gram, ontbijtkoek 140 gram, cake 300 gram, gevuld klein korstgebak (b.v. aman delbroodjes) 400 gram, gevuld groot korst gebak (b.v. boterletter) 500 gram, taart of gebakjes 600 gram. De rantsoenen voor de andere gebaksoor ten, dan de hierboven genoemde, worden berekend naar de daarin verwerkte hoe veelheid bloem of meel. Daarbij komt een rantsoen overeen met 70 gram meel pf bloem. HANZE-BEDEVAART. Op Zondag 6 Juli a.s. zal, behoudens on voorziene omstandigheden, dé jaarlijksche „Hanze-Bedevaart" naar Heiloo worden ge houden Om de deelname hieraan voor de Leid- söhe R. K. Middenstanders zooveel mogelijk te bevorderen, zullen de reiskosten uit de kas der vereeniging worden voldaan. Vanzelfsprekend laten de middenstan ders zich juist dit jaar nu niet door moei lijkheden weerhouden en zullen, in nog grooter aantal dan voorheen, naar dit Ma- ria-oord optrekken. Schriftelijke opgaven tot deelname kun nen tot 21 Juni a.s. aan een der onderstaan de adressen worden ingezonden: H. C. Doove, Papengracht 34. J. Vlasveld, Lage Rijndijk 40. Th. Hendriks, Hooge Rijn dijk 252. R.-K. METAALBEWERKERSBOND, AFD. LEIDEN. Onze tijd leent zich niet tot het houden van jaarfeesten. Het bestuur van bovengenoemde afdee- ling bewandelde dit jaar dan ook een an deren weg en zond aan de vrouwen der le den een circulaire waarin een gratis re traite werd aangebodeen. Een 30-tal vrouwen gaven aan dezen op roep gehoor en zullen dan ook van 1720 Juni in het St. Clemensretraitehuis te Noordwijkerhout vertoeven. Wij vertrouwen, dat deze retraite zal sla gen en voor den R. K. Metaalbew.bond veel goede vruchten zal moge afwerpen. Handelsregister K. van K. W ij z i g i n g: Kunstaardewerkfabriek „Cedo- Nulli" N.V. Leiderdorp, Zijldyk 28. Uittr. dir.: G. W. Verhoop, Wassenaar. N. Dir.: M. P. Wetzlar-Géron, Amsterdam. Procuratie verleend aan: L. J. J. Verburg, Amsterdam en H. Booms, Leiderdorp. Opheffing: Radiohandel A. Kuijper. Alphen a. d. Rijn, Prins Hendrikstraat 17. Door de Harmoniekapel „De Post" on der leiding van den directeur M. Bolderdijk zal Donderdag a.s. een concert gegeven worden in het Plantsoen. Dit zal een aan vang nemen precies 8 uur. Men wordt beleefd verzocht, gedurende het concert niet te loopen. Bij eventueel slecht weer zal het niet doorgaan aan de brugwachtershuisjes bekend gemaakt wor den. LEIDEN. Geboren: Petrus Cornelis z. van J. G. Monfils en S. Pouw Philippus z. van P. Pouw en E. Petit Hendrik Johannes Nicolaas z. van H. J. v. Staden en J. Kienjet Ondertrouwd: A. v. Assen, jm., 27 j. en E. Gesjus, jd., 21 j. J. C. Belt, jm., 25 j. en E. H. G. v. Tol, jd., 23 j. J. Berk- huijsen, jm., 26 j. en A. Schlagwein, jd., 18 j. V. H. v. Dissel, jm., 21 j. en C. M. v. Lieshout, jd., 22 j. P. J. v. Haasteren, jm., 23 j. en M. J. J. Visser, jd., 22 j. J. Keijzer, jm., 24 j. en E. J. W. Zeegers, jd., 20 j. H. v. Leeuwen, jd., 24 j. en W. M. Serlie, jd., 22 j. J. Seriier, jm„ 24 j. en J. Pikaar, jd„ 19 j. N. Stokkermans, jm., 28 j. en J. Warmond, jd., 22 j. J. Wielders, jm., 28 j. eh M. v. Eijgen, jd., 23 j. I. L. Verhoeven, jm., 21 j. en J. Mieremet, jd., 21 j. Agenda Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 14 Juni 20 uur tot Zaterdag 21 Juni 8 uur, waargenomen door: de apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Zaterdag slaagden voor machineschrij- ven voor den R.K. Bond „St. Genesius" de volgende candidaten: N. van Velzen, T. van Dieet, A. Hemerik, A. Luyendiijk, T. Uljee, B. Hollander, N. Franoken, M. Steenber gen, M. Opdam. Zaterdag slaagden voor Stenografie voor den Ned. R. K. Bond van „Groote - schrijvers „St. Genesius" de volgende can didaten: W. Verkoren, M. Bernard, M. Pley, R. Smit, T. Montagne, N. de Water, N. Driessen, C. Reyntjes, J. Brilman.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2