MAANDAG 16 JUNI 1941 32ste Jaargang No. 9974 Telefoon: Eedactie 20015. Administratie 20935. Bureaux Panengracht 32 Giro 103003. Postbus 11. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: Th. Wilmer, Leiden. JOtaaüe Gij, het iïhiemo^endhedenpact PLECHTIGE BIJEENKOMST TE VENETIË Oe laagheid van lasteren De positieve voorschriften van de katho lieke moraal inzake kwaadspreken en lasteren zijn zeer streng. Helaas zijn er betrekkelijk veel katho lieken, die, ondanks die strenge op de natuurwet gefundeerde voorschriften, zich niet ontzien, om den naam van een ander te bekladden, een ander te grieven en te benadeelen door van dien persoon hetzij kwaad te vertellen? wat waar doch niet bekend is (kwaadspreken), hetzij kwaad te vertellen, wat niet waar is (las teren). Wij willen voor vele gevallen veronder stellen, dat domme oppervlakkigheid, waarbij men over zijn daden en woorden niet nadenkt en deze niet controleert, de oorzaak is. Als zulk een domheid is uit gesloten, dan mogen die, overigens trouw „hun plichten" vervullende, katholieken overwegen, of zij niet door de H. Schrift zijn veroordeeld als: moordenaars! „Wie zijn broeder haat, is een moordenaar!" (I Joannes III, 15). En kwaadspreken en las teren komen bij hen, die dat welbewust doen, vaak voort uit haat! Deze christelijke moraal leidt heelemaal niet zooals misschien sommigen^fhee- nen tot een zekere slapheid in ae be strijding van het kwaad. Geenszins! Het kwaad moeten wij bestrijden. De persoon, die het kwade bedrijft, moeten wij zoo veel mogelijk ontzien. Bij de bestrijding van het kwaad mogen wij echter ook een persoon treffen, als dat inderdaad onver mijdelijk is en als inderdaad hoogere be langen dat eischen. Dit willen wij hier slechts even terloops opmerken. De katholieke moraal veroordeelt kwaadspreken en lasteren als zonden, in vele gevallen groote zonden. En zij maakt daarbij geen enkele uitzondering. Deze moraal geldt ten opzichte van geestver wanten zoowel als van andersdenkenden, ten opzichte van vrienden zoowel als van tegenstanders, voor iedereen gelijkelijk. En daarom onderstreepen wij krachtens ons katholieke beginsel gaarne een uitla ting van den procureur-generaal bij het Haagsche Gerechtshof, gedaan in een rechtszaak, waarvan men ons een uitvoe rig verslag heeft toegezonden (zie elders in dit blad), n.l. dat de lasteraar een laag heid begaat. Een laagheid, in alle gevallen. Deze publieke veroordeeling van het las teren is volkomen gemotiveerd. Want: er wordt veel gelasterd. Er wordt veel ge lasterd. Men kijke nu niet allereerst of uitsluitend naar een anderen kant, maar naar den eigen kant en naar zichzelf. Wie de wereld ivil verbeteren moet beginnen bij zichzelf. Wat zou de wereld in-eens ontzaglijk veel verbeterd zijn als zij zich zou houden aan de christelijke moraal be treffende kwaadspreken en lasteren! EERSTE ZOMERKAMP VOOR JOURNALISTEN OP KASTEEL DE CANNENBURCH TE VAASSEN. Op het kasteel De Cannenburch te Vaas- sen is Zaterdag het eerste zomerkamp voor journalisten, georganiseerd door den Raad van voorlichting* der Nederlandsche pers, ingewijd. Bij hun aankomst ten kasteele moeten de tientallen gast, onder wie vele genoodigden, vergezeld van hun dames, en verder de 25 persbroeders-zomerkampleiders, welke laat ste hier een geheele week zullen verwijlen, zich gewaand hebben als edellieden uit een roemrucht verleden, in plaats van moderne persridders, van wie in de komende weken telkens een nieuwe ploeg zal verschijnen om de oude te vervangen. De kampleider heeft gezorgd voor een programma, dat klinkt als een volledig klokkenspel. Als eerste genoodigde was de secretaris generaal van het Departement van Volks voorlichting en Kunsten, dr. T. Goedewaa- gen, vergezeld van zijn echtgenoote, aan wezig. Verder waren er van dit departement o.a. de heer W. Hulstijn, persoonlijk pers referent van den secretaris-generaal, Max Blokzijl, directeur van het perswezen, N. Oosterbaan, hoofd van de afdeeling AJge- meene propaganda, en vervolgens de S.S.- onderschaarleider A. Meyer Schwencke, plaatsvervangende voorzitter van den Raad van voorlichting der Ned. pers, tevens or ganisatieleider van het kamp, drs. W. Goed- huys, plaatsvervangende voorzitter van het Verbond van Ned. journalisten, W. Lear- buch, secretaris van genoemd verbond, K. W. Boekholt, secretaris van het genootschap Nederland en Europa,, en dr. F. L. Bursch van de Volksche werkgemeenschap en con servator van het Museum voor Oudheden te Leiden, tevens directeur van het Rijks bureau voor oudheidkundig Bodemonder zoek, die de leiding heeft bij de in de buurt van het kasteel plaats hebbende opgravin gen en die tevens daar allen zal rondleiden. Als eeregast was aanwezig de heer H. J. Sperling, die in de periode, toen de Raad van Voorlichting der Nederlandsche pers zijn werkzaamheden pas begonnen was, deze organisatie met zijn adviezen terzijde heeft gestaan. Tegen den avond is een feestelijke ope ningsmaaltijd gemeenschappelijk genuttigd. Aardappelrantsoen verhoogd tot 2 K.G. per week MET INGANG VAN 23 JD1-I. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat met ingang van Maandag 23 Juni a.s. het aardappelrantsoen zal wor den verhoogd met een half kg.,derhalve van 11/2 tot 2 kg. per week. In verband met dezen maatregel zullen de detaillisten "in de gelegenheid worden gesteld op de aan hen uit te reiken toe wijzingen 2 kg. in plaats van, zooals voorheen, 1 1/2 kg. per op de toewijzing vermeld rantsoen te betrekken. In verband hiermede is bepaald, dat de plaatselijke verkoopkantoren van de V.B. N.A. op toewijzingen, welke zijn geldig verklaard tot 23 Juni a.s. of een lateren dtum 2 kg. per op de toewijzing vermeld rantsoen aan de detaillisten zullen afle veren. Voor toewijzingen, welke zijn gel dig verklaard tot 22 Juni a.s. of een vroe- geren datum blijft de af te leveren hoe veelheid gesteld op 11/2 kg. per rantsoen. De organisatieleider van het kamp, de heer Meyer Schwencke, noemde het samen zijn een historisch moment in de geschie denis van het Nederlandsche perswezen. Het zomerkamp van journalisten, aldus spr., is geen kamp in den gewonen zin des woords, het is tevens het begin van een meer systematische opleiding van den jour nalist. Meer dan vroeger zal alle aandacht worden besteed aan de opleiding van onze Nederlandsche krantenschrijvers. De deel nemers aan dit eerste kamp zijn in zekeren zin pioniers, zij hebben dezelfde moeilijk heden te overwinnen, die alle pioniers nu eenmaal moeten overwinnen. Zij kunnen er echter trotsch op zijn, tot diegenen te behoóren, die het aangedurfd hebben, de werkelijkheid onder de oogen te zien. Wanneer zij straks, na afloop van den te houden cursus, naar huis gaan, dan zullen zij, daarvan was spr. overtuigd, met meer zekerheid en meer arbeidsvreugde hun werk hervatten, want dan weten zij, waar voor zij werken: voor de toekomst van het Nederlandsche volk. Drs. Goedhuys dankte in- het bijzonder den secretaris-generaal van het dep. van Volksvoorlichting en Kunsten voor zijn aanwezigheid en sprak het vertrouwen uit, dat de komende dagen door alle deelnemers in volledige kameraadschap zouden worden doorgebracht. Dr. Goedewaagen zeide van de hier te houden bijeenkomsten' vele verwachtingen te koesteren. Spr. dankte de organisatoren van dit kamp voor de gelegenheid, hem ge schonken, om dezen avond een lezing te houden, waarbij spr. van huis uit philosoof, gaarne de rechten en plichten van de jour nalisten van den philosofischen kant zal be zien. Met de verzekering te geven, dat de be langen der journalisten, met wie hij zich solidair verbonden weet, hem als secreta ris-generaal van het dep. van Volksvoor lichting en Kruisten zeer ter harte gaan, verklaarde spr. dit eerste journalistenkamp voor geopend. Tenslotte heeft de heer N. Oosterbaan, hoofd van de afdeeling algemeene propa ganda van het departement van V. en K., in een geestige tafelrede zijn beste verwach tingen uitgesproken voor het welslagen van dit kamp en voor de samenwerking tus- schen pers en propaganda in een nieuwen staat. De maaltijd eindigde met het ge meenschappelijk zingen van een vroolijk, speciaal voor deze gelegenheid geschapen lied. Het vervolg-verslag van dezen dag plaat sen wij morgen. CLANDESTIENE SLACHTINGEN EEN GEVAAR VOOR DE VOLKS GEZONDHEID. De afdeeling technische controle van den centralen crisiscontroledienst heeft op het eiland Noord-Beveland een uitge breid onderzoek ingesteld, waaruit bleek, dat enkele personen in den loop der eer ste vijf maanden van dit jaar vijf runde ren en vier varkens hadden geslacht. Het vleesch was clandestien in de buurt ver kocht. Blijkens het weekrapport van de technische controle was een dezer runde ren een wrak dier, zeer ernstig lijdende aan tuberculose. In het oude Dogenpaleis RIBBENTROP EN CIANO AANWEZIG. In het historische Dogenpaleis te Vene tië is gisteren te 12 uur het protocol getee- kend waarbij Kroatië tot het driemogend- hedenverdrag toetreedt. Het protocol werd geteekend door den Duitschen minister van buitenlandsche zaken, Von .Ribbentrop, zijn Italiaanschen ambtgenoot, graaf Ciano en de vertegenwoordigers der andere lan den, die tot het driemogendhedenverdrag zijn toegetreden. HET PROTOCOL DER TOETREDING. De tekst van het protocol over de toetre ding van Kroatië tot het driemogendheden verdrag luidt als volgt: „De regeeringen van Duitschland, Italië en Japan eenerzijds en de regeering van Kroatië anderzijds stellen door haar gevol machtigden het volgende vast: Art. 1. Kroatië treedt toe tot het driemo gendhedenverdrag, dat op 27 September 1940 te Berlijn is geteekend door Duitsch land, Italië en Japan. Art. 2. Voor zoover de in art. 4 van het driemogendhedenverdrag genoemde ge meenschappelijke technische commissie vraagstukken behandelen, die betrekking hebben op de belangen van Kroatië, zullen aan de beraadslagingen der commissies ook vertegenwoordigers van Kroatië deelne men. Art. 3. De tekst van het driemogendhe denverdrag is aan dit protocol als bijvoeg sel toegevoegd. Het protocol is geredigeerd in het Duitsch, Italiaansch, Japansch en Kroatisch, waarbij elke tekst als origineel geldt. Het wordt van kracht op den dag van onderteekening. EEN TOESPRAAK VAN CIANO. In de senatorenzaal van het Dogenpaleis, waar het protocol betreffende de toetreding van Kroatië tot het driemogendhedenver drag is geteekend, hadden de vertegen woordigers der verschillende mogendheden plaatsgenomen. In het midden der tribune zat graaf Ciano, aan zijn rechterzijde dr. Ante Pawelitsj, de maarschalk van Kroatië, Kwaternik en de minister van buitenland sche zaken, Lorkowitsj. Aan de linkerzijde van Ciano zaten minister Von Ribbentrop, de Japansche ambassadeur en de gezanten van Hongarije, Bulgarije, Roemenië en Slo wakije. Ciano heette in een korte toespraak de vertegenwoordigers der verschillende sta ten welkom, waarop het protocol werd voorgelezen en onderteekend. Vervolgens verhief Ciano zich van zijn zartel en las hij de volgende verklaring voor: „Op het oogenblik van de plechtige on derteekening van het verdrag, waarbij Kroatië tot het driemogendhedenpact ver klaart toe te treden, begroet ik ook namens de gevolmachtigden van Duitschland en Japan en namens de vertegenwoordigers van Hongarije, Roemenië, Slowakije en Bulgarije u, Poglavnik, en het Krt)atische volk, dat van nu af deelneemt aan de sta tengemeenschap, die zich spontaan en vrij willig heeft gevormd op den grondslag van het driemogendhedenverdrag. Ik begroet u met bijzondere voldoening, omdat in dien groet niet alleen onze groote vreugde over de deelneming van Kroatië aan ons werk tot uitdrukking komt, maar ook ons ver trouwen in den jongen Kroatisch en staat, die is geboren uit een langen en hartstoch telijken strijd om de nationale onafhanke lijkheid, en verder onze vriendschap voor Kroatië en ons vertrouwen in zijn toekomst. Toen in September 1940 Duitschland, Ja pan en Italië te Berlijn het driemogendhe denverdrag sloten, was het niet onze bedoe ling, alleen met het oog op den oorlog een voorbijgaande vereeniging van staten tot stand te brengen, maar de blijvende grond slagen te leggen voor een algemeene sa menwerking, waaraan alle staten konden deelnemen, die met Duitschland, Japan en Italië het verlangen der volkeren wenschen te verwezenlijken naar een wereldorde, die berust op rechtvaardigheid, op den vrede in gerechtigheid, welke steeds het hooge doel is geweest van de groote mannen, die ons lot leiden en welken zij voor Europa en de wereld zullen weten te verbeteren met hun genie en de overwinning der wapenen. Wij hebben de onafhankelijkheid van Kroatië toegejuicht als een daad van ge rechtigheid, als een der vele daden van ge rechtigheid, waardoor de fouten en de schuld van het systeem van Versailles her steld worden en dank zij den ijzeren wil van den Führer en den Duce de weg ge- effend is voor de verwezenlijking van de levensrechten der volken, die wij be schermd wenschen .te zien door een nieuwe orde ter bevordering van den 'welstand, de stabiliteit en de veiligheid der volken. De oorlog, dien het nationaal-socialistische Duitschland en het fascistische Italië, te land, ter zee en in de lucht tegen Engeland voeren, heeft deze voorwaarde en dit doel, terwijl wij tegelijkertijd reeds met de spon tane medewerking der bevriende volken de grondslagen voor den komenden vrede leggen. Dit is de beteekenis van het drie mogendhedenverdrag en van de voortdu rende uitbreiding van zijn krachtveld, die tot uiting komt in het feit, dat zich om Duitschland, Japan en Italië steeds nieuwe volken scharen, die in de overwinning de zer gemeenschappelijke politiek hun lot be veiligd willen zien". DR. PAWELITSJ VERTOLKT DEN~ DANK VAN KROATIë. In het kroatisch antwoordde dr. Pawe litsj: „Excellentie, namens den onafhankelij- ken staat Kroatië dank ik u voor den groet, dien gij namens Italië en de andere staten, die bij het driemogendhedenverdrag zijn aangesloten, tot mij hebt gericht. Mij is de eer te beurt gevallen het protocol te tee kenen, waarbij Kroatië zich volledig aan sluit bjj de beginselen, die de leiders van Italië, Duitschland en Japan bezielen bij de bundeling der krachten voor de reorgani satie van Europa en Azië. Deze gebeurtenis is voor het Kroatische volk van groote en beslissende beteekenis, daar het ons twee maanden na het verrijzen van onzen staat mogelijk wordt gemaakt, toe te treden tot de gemeenschap der staten, die, vernieuwd door sociale en politieke revoluties, worden bezield door het genie van hun leiders en gedragen door de goedkeuring van hun volk. Wij zijn er trotsch op mede te werken in deze gemeenschap van mogendheden, nadat Kroatië zich reeds door de daad zij ner herrijzing zich bewust had geschaard aan de 'zijde der staten, die de oude demo- Weermachtberichten TOBROEK AANGEVALLEN. Het Duitsche weermachtsbericht van Zondagmiddag luidt: „Duikbooten hebben in het Noorden van den Atlantischen Oceaan vier vijandelijke koopvaarders en een tankschip met een gezamenlijken inhoud van 20.000 ton tot zinken gebracht. De luchtmacht heeft met succes havenwerken en wapenfabrieken in het Zuiden en Zuidoosten Van Engeland gebombardeerd. Bij het afweren van vijan delijke vliegtuigen, die het bezette gebied binnen trachten te vliegen, hebben zich meermalen luchtgevechten ontsponnen, waarbij een vliegtuig van het type Bristol- Blenheim is neergeschoten. In Noord-Afrika bedrijvigheid van ar tillerie en verkenningsafdeelingen bij To- broek. Lichte Duitsche en Italiaansche ge vechtsvliegtuigen hebben de haven- en verdedigingswerken van Tobroek herhaal delijk met goed gevolg aangevallen. Op een Britsch vliegveld hebben zij verschei dene op den grond staande vliegtuigen met bommen en machinegeweervuur ver nield. Een Britsche jager en drie gevechts vliegtuigen zijn bij luchtgevechten en door afweergeschut neergehaald. In 't Middellandsche Zee-gebied heeft een afdeeling Duitsche gevechtsvliegers op 13 Juni met succes een aanval gedaan op militaire installaties en een fabriek op het eiland Cyprus. Ter hoogte van Beiroet hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen een Britsch vlooteskader aangevallen en op een zwaren kruiser een voltreffer ge plaatst. In den afgeloopen nacht hebben zwak ke vijandelijke afdeel ingen op eenige plaatsen in West-Duitschland brisantbom men laten vallen, die echter slechts wei nig schade aanrichtten". DE STRIJD IN AFRIKA. Het Italiaansche weermachtbericht van Zondagmiddag luidt als volgt: „In den nacht van 13 op 14 Juni heeft de Italiaansche luchtmacht de vlootbasis Alexandria gebombardeerd. In Noord-Afri- da hebben afdeelingen van de Duitsche en Italiaansche luchtmacht herhaaldelijk de vestingwerken van Tobroek gebombar deerd, waarbfj grotoe branden uitbraken. Boven Tobroek zijn twee Hurricanes neer geschoten. De vijand heeft luchtaanvallen gedaan op Benghazi en andere plaatsen in Cyrenaica. Twee Engelsche vliegtuigen zijn door Duitsche jagers neergeschoten, een derde toestel werd door het Italiaan- Momentje RUZIE. Men vraagt zich nu meer dan ooit af, waarom de menschen toch altijd ruzie met elkaar moeten maken, ter wijl met zoo weinig moeite het leven aangenaam te maken is. Wie wel eens onder de rubriek rechtszaken van een burenruzie heeft kennis genomen, weet dat dit, behalve de boete, toch al gauw een permanente wave kost, dat is, naar ik meen, 2.50. En ik be grijp niet, dat men deze prijs wenscht te betalen voor zulk een twijfelachtig genoegen. En dan spreek ik nog niet eens over andere gevolgen als haat, kwaadsprekerij en in de war ge brachte zenuwen. Op een der Grieksche eilanden heb ben de Duitsche soldaten een Bulgaar- schen krijgsgevangene ontdekt uit 1917 die daar na den oorlog was blijven hangen, omdat hij zijn vrouw al te vinnig en te doortastend vond. Hij werd naar Bulgarije teruggestuurd. Op een morgen trad hij .zijn huis binnen, voorzien van den huissleutel, dien hij gedurende 24 jaar had be waard. „Ik hoop niet dat je ongerust bent geweest", zei hij tegen zijn vrouy, die minuten noodig had om hem te herkennen. Het echtpaar heeft toen dadelijk zoo'n ruzie gekregen, dat de man reeds den volgenden morgen bij de plaatselijke autoriteiten verscheen om hen te verzoeken weer naar zijn geliefde eiland te mogen terugkeeren. „Ze is nog steeds even beslist in haar optreden en op het eiland wacht de oogst mij". Die man heeft dus in den eenen oorlog afscheid genomen en keert te rug in den volgenden oorlog. Men zou zoo zeggen, dat hij nu weet wat ruzie is. En toch na vier en twintig jaar af wezigheid is het eerste: weer ruzie. Met zooveel hardleerschheid zou men gaan twijfelen aan het mensche- lijk geslacht. v cratisch-parlementaire stelsels verwerpen en. hun hooge politieke taak vervullen met een groot rechtvaardigheidsgevoel. Ik ben den Duce van het fascistische Italië, den Führer van het Groot-Duitsche rijk en den minister-president van het Rijk ven de rij zende Zon er dankbaar voor, dat zij het mij, als den vertegenwoordiger van Kroatië, hebben mogelijk gemaakt, opnieuw uiting te geven aan den wil van mijn volk tot le ven en medewerken aan den internationa len arbeid der spilmogendheden en der be vriende en verbonden staten". Na de plechtigheid wenschlen graaf Ciano en Von Ribbentrob dr. Pawelitsj geluk. sche afweergeschut neergehaald. De be stuurder werd gevangen genomen. In het gebied van de Egeïsche Zee heb ben Engelsche vliegtuigen bommen op het eiland Rhodus geworpen. In Oost-Afrika hebben wij in den avond van 10 Juni een vijandelijken aanval op de rivier de Baro, in het gebied van Gallo en Sinado, afgeslagen. Onze bewegingen en die van den vijand worden belemmerd door het slechte weer en den zeer slech ten toestand der wegen. Bij Gondar be perkte de activiteit der vijandelijke artil lerie. die door onze artillerie bestreden wordt. In de Middellandsche Zee heeft een Ita liaansche duikboot een watervliegtuig van het type Sunderland neergeschoten. Tijdens den strijd om Kreta heeft, naar thans blijkt, de onder bevel van corvet- ten-kapitein Logatelli staande duikboot een vijandelijk vlooteskader aangevallen en door twee torpedo's, een topedobootja- ger tot zinken gebracht". ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BiOVEN DUITSCHLAND. Naar het D.N.B. uit Berlijn meldt, vloog in den afgeloopen nacht de vijand op ver schillende plaatsen Noord- en West- Duitschland binnen en wierp in versprei de aanvallen, deels bij slecht uitzicht, op verscheidene plaatsen brisant- en brand bommen. Een groot aantal der bommen viel zonder schade aan tc richten op het open veld. Overigens werd vooral schade aan huizen aangericht in woonwijken. VIJF BRITSCHE SCHEPEN IN DEN GROND GEBOORD. Duitsche duikbooten hebben in het Noor den van den Atlantischen Oceaan vier vijandelijke vrachtschepen en een tank schip met en gezamenlijken inhoud van 29.000 ton tot zinken gebracht. NED. INDIë EN JAPAN Generaal Pabst heeft Zaterdag met den leider van de afdeeling Zuidzee van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, Saito, te Tokio een onderhoud gehad, dat een. uur heeft geduurd. Domei meldt voorts: Het Inlichtingen bureau heeft medegedeeld, dat Zaterdag middag de instructies van de Japansche re geering aan den chef van de Japansche de legatie te Batavia, Joshizawa, met betrek king tot het antwoord van Nederlandsch- Indië zjjn verzonden. MEN GRIJPT KRACHTDADIG IN. Vijf Utrechtsche slagers naar een concentratiekamp gestuurd Het Rijkscommisariaat maakt bekend: Daar de gevallen van verboden slachtingen een dergelijken omvang hebben aan genomen, dat de belangen eener stelselmatige verzorging met levensmiddelen voor de Nederlandsche bevolking en vooral een voldoende verzorging met vleesch hier door in gevaar kunnen worden gebracht, heeft de „Generalkommissar für das Sicher- heitswesen" zich thans genoodzaakt gezien, tegen de aanstichters van dergelijke sabo- tagehandelingen krachtig op te treden. Dientengevolge heeft de Duitsche „Sicherheitspolizei" in een bijzonder ernstig ge val van verboden slachtingen op groote schaal te Utrecht de volgende personen, die als daders en helers hieraan deel hadden, voor onbepaalden tijü naar een concentra tiekamp in Duitschland gestuurd. Het betreft: 1. W. G. van Wees, 2. B. K. Tj. Visscher, 3. M. A. van Wees, 4. J. K. van der Heiden, 5. J. W. Soesbergen. Alle betrokken personen wonen te Utrecht. Het asociale optreden van elementen, die de volksgemeenschap schade berokkenen en die ondanks herhaalde waarschuwingen zuiver uit winstbejageen onbehoorlijken handel drijven met de levensmiddelen, welke ter beschikking staan van de geheele gemeenschap, moet hiermede in het openbaar aan de kaak worden gesteld. De geno men maatregelen moeten tevens als waarschuwing dienen voor al degenen, die nog steeds welbewust probeeren, de voorschriften te omzeilen, welke de overheid in het belang der waarborging van de levensmid delen voorziening van de gemeenschap heeft uitgevaardigd. 2>e ht^ódechijuen Ut de tucfit en tei zee.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1