[fï De Liturgie der Kerk RECHTZAKEN ZATERDAG 14 JUNI 1941 DE LEIDSCIIE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 kunt ook vijfentwintig dagen gaan zitten", vond de Politierechter en het bleef 25 of 25 dagen. Verdachte verliet de „bank" en stak heel demonstratief zijn handen in zijn zakken. Waarin groote menschen klein kunnen zijn. HAAGSCHE RECHTBANK Verduistering van schrijfmachines: H. M. van D., thans gedetineerd in de strafgevangenis te Arnhem, had in Ja nuari te Leiden twee schrijfmachines verduisterd. Op 23 Januari had hij bij de schrijfmachinenandel Demmenie een ma chine gehuurd en deze den volgenden dag reeds weer beleend. Eenige dagen later had hij bij den schrijfmachinehandelaar Brouwer eveneens een schrijfmachine ge huurd en dit instrument in den Haag be leend. De Officier bracht naar voren, dat ver dachte op groote schaal oplichtingen had gepleegd, waarvan hem er thans maar twee ten laste zijn gelegd. Gezien den ernst van het feit werd de eisch thans een jaar gevangenisstraf. Uitspraak 24 Juni. HOOGE RAAD HET BEROEP OP OVERMACHT. De chemicus dr. H. had een arbeids overeenkomst met de N.V. Socieöeit voor chemische industrie te Katwijk; In deze overeenkomst verplichtte dr. H. zich, zoo wel tijdens den duur zijner dienstbetrek king als gedurende de vijf daaropvolgende jaren, geen der producten welke de socië teit maakt voor anderen te zullen maken en in geen ander bedrijf werkzaam te zul len zijn, waar deze producten gemaakt worden. Bij schending van deze .verplich ting zou dr. H. in een boete van 10.000 vervallen. Voor den kantonrechter te Leiden eisohte de vennootschap dr. H.'s veroordee ling tot betaling van f 10.000,daartoe stellende, dat H. deze dienstbetrekking had opgezegd en zich bezig hield met het ma ken en verhandelen van producten, welke de vennootschap vervaardigde. De kantonrechter besliste, dat dr. H. geen dringende reden had gehad, de dienstbe trekking op te zeggen en legde, alvorens verder te beslissen, hem getuigenbewijs op. In hooger beroep heeft de Haagsche rechtbank beslist, dat het beroep van H. op overmacht faalde, omdat hetgeen hij overmacht noemde, een toestand is, ont staan door zijn eigen toedoen: Het ontslag nemen teneinde een andere betrekking te kunnen aanvaarden. De rechtbank bracht de bedongen boete tot 5.000 terug en veroordeelde dr. H. tot betaling van dit bedrag. Deze laatste ging van die uitspraak in cassatie. Hij voerde daarbij o.m. aan, dat dé rechtbank ten onrechte beslist had, dat zijn beroep op overmacht faalde, daarbij verder gaande dan de eischr welken de ar tikelen 1280 en 1281 van het burgerlijk wetboek stellen, n.1. dien van een „vreemde oorzaak, die den schuldenaar niet kan wor- dien toegerekend", zoodat de rechtbank ten onrechte het onderzoek naar de oorzaak van de overtreding heeft achterwege ge laten. De Hooge Raad, thans arrest wijzende, heeft deze grief juist geoordeeld. De over weging der rechtbank steunt hierop al dus de Hooge Raad dat het enkele feit, dat dr. H. door zijn ontslag nemen het con currentiebeding in werking deed treden, voor hem het recht deed verloren gaan, om zich erop te beroepen, dat hij door over macht verhinderd is geworden, dit beding na te komen. Uitgaande van het nu een maal in werking getreden concurrentielbe- -ding had de rechtbank te beoordeelen, of de aan dr. H. verweten overtreding van dit ■beding ten gevolge van overmacht niet kon worden toegerekend. Het vonnis werd mitsdien vernietigd met terugwijzing der zaak naar de Haagsche Rechtbank. VOETGANGERS, een bocht naar links dient groot te zijn, een bocht naar rechts zij immer klein Vereeniging voor Veilig Verkeer, Radio-programma ZONDAG, 15 JUNI 1941. HILVERSUM I, 415,5 M. 8.00 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.30 B. N. O.: Nieuwsbe richten 8.45 Gramofoonmuziek 10.00 Zondagshalfuur voor kinderen (Voorbereid door het Vrijz. Prot, Kerkcomité) 10.30 Kerkdienst (Voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité) 12.00 Orkest Eloward 12.45 B. N. O.: Nieuws- en economische berichten 1.00 Nederlandsch Verbond voor Sibbekunde: „Iets over oude archie ven" (III). 1.15 Bachcantate. Hierna:' Gramofoonmuziek 2.00 Aan weerszijden der Pyreneeën, muzikaal programma 2.45 Radiotooneel 3.30 Gevarieerd mid dagprogramma 5.30 Voor de Jeugd 6.00 Clanckenspel 6.45 Gramofoonmuziek 7.15 Zang en piano 8.00 B. N. O.: Nieuwsberichten 8.15 Spiegel van den dag 8.30 Omroeporkest en solist 9.30 Berichten (Engelsch) 9.45 Voor de ouders 10.0010.15 B. N. O.: Engekche uitzen ding: An American sees Holland. HILVERSUM n, 301,5 M. 8.00 Gramo foonmuziek 8.30 B. N. O.: Nieuwsberich ten 8.45 Gramofoonmuziek 10.00 Zon dagmorgen zonder zorgen 11.30 Gramo foonmuziek 12.00 Cyclus: Eens Christens Reize naar de Eeuwigheid in dezen tijd. (Gramofoonopnamen Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting) 12.15 Viool en piano 12.45 B. N. O.: (Nieuws- en economische berichten) 1.00 Melodis. ten, solist en pianospel 2.00 Cyclus: U en de muziek 2.15 Collegium Musicorurn 2.55 Gramofoonmuziek 3.00 „Gianni Schicchi", opera 4.00 Wijdingswoord (Voorbereid door de Christ. Radio Stich ting) 5.30 Sportuitslagen (ANP) 5.35 Ensemble Bandi Balogh 6.00 Decdama- tie 6.10 Ramblers 6.45 Sport van den dag 7.10 Cabaretprogramma 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten 8.15 Residentie orkest en solist. (Om 8.45 Gramofoonmu ziek). 9.36 Radiotooneel 10.00 B. N. O.: Nieuwsberichten. Sluiting. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie Programma: 8.00—2.00 Hilversum I 22.0024.00 Duitsch Programma. 2e Programma: 8.00—22.15 Hilversum II 2.1523.00 Hollandsch Programma uit sluitend voor Radio Centrales 23.00— 24.00 Duitsch Programma. 3e en 4e Programma: 7.00—24.00 Duitsch Programa. MAANDAG 16 JUNI 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramo foonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtend gymnastiek 8.00 B. N. O.: Nieuwsberich ten. 8.15 Dagopening (Voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité) 8.25 Ge wijde muziek (gr.pl.) 8.40 Gramofoon muziek (9.159.20 Voor de huisvrouw) 10.40 Voordracht 10.50 Mundi-en&em- ble 11.30 Declamatie 11.40 Gramofoon muziek 12.00 Viool en piano 12.40 Al manak 12.45 B. N. O.: Nieuws- en eco nomische berichten 1.00 Zang met piano begeleiding en gramofoonmuziek 2.00 En semble Bandi Balogh 2.30 Ramblers 3.00 Voor de vrouw en gramofoonmuziek -- 3.45 Gramofoonmuziek 4.45 Voor de jeugd 5.15 B. N. O.: Nieuws-, economi sche en beursberichten 5.30 Orgel, harp en viool 6.00 Omroeporkest en solist 7.00 B. N. O.: Economische vragen van den dag 7.15 Voor de kleuters 7.25 Gramofoonmuziek 7.45 Politiek week- praatje 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten 8.15 Spiegel van den da? 8.30 Zar> met pianobegeleiding 8.55 Gramofoon muziek 9.15 Orgelconcert 9.30 Berich ten (Engelsch) 9.45 Gramofoonmuziek 10.0010.15 B. N. O.: Engelsche uitzen ding: „Things worth knowing about Hol land". HILVERSUM n. 301.5 M. 6.45 Gramo foonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtend gymnastiek 8.00 B. N. O.: Nieuwsberich ten 8.15 Gramofoonmuziek 10.00 Morgendienst (Voorbereid door de Christe lijke Radio Stichting) 10.20 Piano-voor- dracht 10.40 Gramofoonmuziek 11.00 Declamatie 11.20 Gramofoonmuziek 12.00 Berichten 12.15 Melodisten en so list 12.45 B. N. O.: Nieuws- en economi sche berichten 1.00 Omroeporkest 1.40 Gramofoonmuziek 2 00 Amhemsche Orkest vereeniging (Om 2.55 Zang met pia nobegeleiding) 4.00 Gramofoonmuziek 4.30 Muziek der primitieve Indonesiërs, causerie met gramofoonplaten 5 00 Haagsche Politierechter De man met de groote handen. Wat zou het leven dikwijls veel aange namer zijn, als de menschen elkaar beter zouden verdragen. Maar neen, voor de kleinste pietluttigheden zitten zij elkaar in de haren, slaan elkaar oogen, die alle kleu ren van den regenboog krijgen en trappen elkaar zoowat ongelukkig. En zoo stonden de partijen weer eens tegenover elkaar in de rechtzaal, terwijl de schare nieuwsgie rige buurtgenooten met open ooren, oogen en monden het verloop' op de publieke tri bune volgden. Hij, een groote forsche kerel uit Leiden, stond wat onwennig in de verdachtenbank, niet goed wetende wat hij met zijn groote handen moest doen, waarop hij ze maar in zijn zakken stopte en dade lijk een reprimande daarvoor kreeg, waar door hij nog zenuwachtiger werd. Zij, een tenger Vrouwtje met een omge keerd evenredig stemgeluid en oogen die vuur en vlam spatten: „Ik heb um hon derd© male gewaarschouwd van me kin- dere af te blijvë en z'n eige zooitje te slaan, het tuig dat me ruite volsmeurt met swijn- derij en ik heb um gewaarschouwd, dat ik anders de pliessie op z'n dak sou sture, maar hij lachte me uit", aldus klonk de proloog van het tengere getuigende vrouwtje. De magistraat vertelde, dat de dame net jes moest bljjven, de groote verdachte snoof en zijn handen begonnen nog meer te be wegen. Het tengere vrouwtje ging verder: „Toen die lieve kindertjes van um weer us besig ware me te sarre en me schapen van kinderen af te beulen, vond ik ut ge- nog en ben ik naaf sijn huis gegaan en heb um geseid: „haal se thuis en hou se thuis, want me geduld is uit". „Anders heb ik niet geseid en daarom werd ie soo kwaad, dat ie me bij me strot pakte en me een harde pets in me gesicht gaf". „Hebt u niet gescholden en gezegd, dat de verdachte een oplichter was en dat hij uit de goot was opgeraapt?" vorschte de magistraat. „Soo waar as ik hier sta, daar durf ik wel drie eeden voor af te leggen, ik heb niks geseid, want ik kreeg de kans niet", gaf de tengere te kennen. De groote in de verdachtenbank hapte naar lucht en toen hij lucht genoeg binnen had gekregen, bulderde hij „Soo'n leuge naarster". Ook hij kreeg een vermaning, om min der onparlementaire Uitdrukkingen te ge bruiken. Vol agitatie stak hij zijn groote handen maar weer in zijn zakken, maar één blik van den magistraat in die richting deed ze er weer schielijk uitkomen. Of hij de klap in het aangelaat toegaf, werd hem gevraagd. „Niks van waar, het was een douwtje", zei de eigenaar der groote handen. Onwillekeurig gingen de oogen van den „meneer achter de groene tafel" naar die handen en de groote moest eerst weer eens onderzoeken of hij ze soms per ongeluk wederom in zijn zakken had gestoken. Toen dit niet het geval bleek, stopte hij ze maar zoo lang op zijn rug. Wat hij dan wel een duwtje noemde, In formeerde men. „Nou soo", en dé hand als een kolen schop balde zich en een vuist als een stoomhamer, bewoog zich langzaam in de richting van het tengere vrouwtje, die ang stig achteruit ging. Waar ligt de grens tusschen duw en slag en waar houdt de duw op en begint het slaan te heeten? De „men" achter de tafel begreep zulk een duwtje van den groote wel, vooral toen een onpartijdige melkboer nog kwam ver tellen, dat het een „ongesausde klap" was geweest. Hij moest een definitie geven van een ongesausde klap, hetgeen hij omschreef als een klap, die klonk en kletste en een rood spoor achterliet op eens anders wang. Daarmede achtte de officier de mishande ling bewezen. Al had de juffrouw ook ge scholden, dan had verdachte nog geen klap mogen geven en evenmin het adem halingsorgaan van de juffrouw dicht mogen knijpen. De'eisch Werd dan ook een geld boete van 25 subs. 25 dagen. „Dat sal niet gaan, want zooveel centen heb ik niet, al ga ik drie weke krom legge". „Dat is heelemaal niet noodig want u FEUILLETON Vexduieneti naar het Engelsch bewerkt door A. J. HUISMAN. 29) Zij trok haar handschoen uit en schreef snel met slanke, zenuwachtige vingers. De bediende gaf haar een envelop en terwijl zij haar boodschap er in sloot en ze hem overhandigde, voelde zij dat dat alles ver- geefsch zou wezen. Er was nog slechts een manier om de rechercheurs om den tuin te leiden. Als Grell eenig adres mocht opge ven in zijn bericht, moest zij hem vroeg in den morgen bereiken voor de politie handelend kon optreden. Een paar vragen brachten haar op de hoogte dat de krant om vier uur 's morgens verkrijgbaar zou zijn. Dat zou een nieuwe tocht naar Fleet Street beteekenen, want de gewone kran tenkiosken zouden op dien tijd nog niet open wezen. De auto keerde om en begon den terugtocht. Een fatsoenlijk gekleed arbeider, die schijnbaar verdiept was geweest in een advertentie-pagina van vacante betrekkin gen voor een raam opgehangen, slofte het bureau binnen en een man blootshoofds en gekleed in een lange pas, kwam vlug naar voren, schijnbaar om hem te helpen. Toch was het geen toeval dat zij aan het een zame einde, van de toonbank bij elkaar '.-.vamen. Dat was Lady Eileen Meredith, zei de arbeider snel en zacht. Wat wilde zij? Ze heeft vermoeden gekregen, dat wij het geheimschrift kennen, antwoordde de ander. Ze gaf een brief, die overhandigd moesf worden aan dengene, die de adver tentie brengt. Hier is hetgeen hij zegt. Hij haalde den brief voor den dag, welker Lady Eileen vijf minuten geleden in de en velop had gestoken. „De politie kent het geheimschrift. Wees zeer voorzichtig. R. F. werkt met hen sa men." Ik zal Mr. Foyle telefoneeren. U moest maar buiten blijven. De tweede man keerde naar de straat te rug en hernam zijn studie van het adver tentieblad, maar een scherp opmerker had kunnen zien dat zijn blik nu en dan er van daan dwaalde naar de personen in het kantoor. Een half uur verliep. Toen nam de man in de zwarte, gelileede jas een hoo- gen hoed van den standaard en zette hem op het hoofd. Tegelijkertijd kwam ook een vrouw naar buiten. Eenige stappen ach ter haar kwam de werkman en een dozijn passen achter hem de man in de gekleede jas. Heidon Foyle had zijn helpers goed ge kozen. Daar hij niets aan het toeval wilde overlaten, had hij het advertentiebureau la ten bewaken van het oogenblik af dat het geopend werd. Het was gemakkelijk de toe stemming van den directeur te verkrijgen om een man binnen te plaatsen en de be dienden te bevelen hem alle advertenties in cijferschrift die binnen kwamen te la ten overhandigen. Als de advertenties per post kwamen, zou hun moeite vergeefsch wezen. Werden ze persoonlijk bezorgd dan v/as er kans om te vernemen vanwaar ze verzonden waren. De tusschenkomst van Lady Eileen was een ding dat men niet had kunnen voorzien. In dat geval had het toeval Foyle geholpen. DERTIGSTE HOOFDSTUK. Heidon Foyle legde het pak documenten weg, die over het geval handelden, toen de baronet werd aangediend en hij wenkte zijn bezoeker plaats te nemen. Wel?, vroeg hij. Fairfield haalde zijn schouders op. In een mooien warboel hebt u mij ge bracht, klaagde hij. Waarom hebt u mij niet verteld "dat u het geheim van het cij ferschrift kende? Het gezicht van den rechercheur toon de de grootste verbazing, terwijl hij ant woordde: Heb ik dat niet gedaan? Ik dacht dat ik u dit tamelijk duidelijk had te kennen gegeven. Het spijt mij dat u mij verkeerd hebt begrepen. Ik had het duidelijker moe ten zeggen. Wat is er niet in orde? Sir Ralph maakte een ongeduldig ge baar. Och kom. waarom spreekt u zulk een onzin? U hebt mij niet gezegd, dat u het geheimschrift kent en het gevolg er van is dat Lady Eileen nu weet dat u het kent. De chef liet niets blijken van de onaan genaamheid van dit bericht. Zijn gezicht was volkomen uitdrukkingloos. Een deel van zijn plannen was mislukt door over maat van voorzichtigheid. Fairfield be hoefde hem niet te vertellen wat er was voorgevallen. Hij kon wel half raden op welke wijze hij onwillekeurig was verra den. Zijn gedachten keerden onmiddellijk naar hetgeen het meisje nu zou doen. Als hij haar goed beoordeelde, zou zij trachten Grell te waarschuwen. Of zij kende zijn adres niet. maar het was waarschijnlijk, dat zij dit niet deed, daar zij in cijfer schrift met elkaar in contact waren. Waar schijnlijk zou zij trachten het adverteeren te doen ophouden. Hij had mannen ge plaatst in Berkeley Square en in Fleet FEEST H. HART VAN JEZUS. N.B. In deze week dagelijks Gloria en Credo. Tot en met Donderdag de Prefatie van Kerslmis. Vrijdag en Zaterdag Prefa tie v. h. H. Hart. Kleur: Wit. ZONDAG 15 Juni. Zondag onder het oc taaf van het H. Sacralnent. Mis: Factus est. 2e gebed v. h. H. Sacramentsoctaaf; 3e v. d. H.H. Vitus en Gezellen, Martelaren; 4e voor den vrede. Door een voortdurend herhalen van de groote levenslessen, welke de Leeraar van de Waarheid, de groote Menschenkenner en Zijn Apostelen hebben nagelaten, tracht de H. Kerk het door den H. Geest in ons Ingestorte genadeleven tot bloei te bren gen. Vandaag wijst zij ons op de liefde „het eerste en voornaamste gebod in de Wet". Uit liefde heeft de Heer ons verlost uit de geestelijke nood en ons geschonken het bo vennatuurlijke zieleieven. (Introitus, Epis tel). Om dat leven te voeden wil Hij zelf onze Spijze zijn in het Allerheiligste Sa crament des altaars en hoe verlangt Hij, dat wij die Spijze zullen nuttigen. (Evan gelie). Geven wij gehoor aan die liefdevolle aandrang door als aanzittenden aan de Goddelijke Liefdemaaltijd Zijn Huis te vul len. Daér zullen wij genezen worden van onze gebreken (Graduale, Alleluja-vers; Offertorium); daar zal ons gebed worden verhoord: „Wij willen U voortdurend be minnen, o Heer. (Introitus). Geef ons Uw altijddurende liefde" (Gebed); dèèr zullen wij leeren zingen het lied van de liefde voor Hem, Die zoo goed voor ons is (Com- munio); dèar ook zullen wij leeren be oefenen de zoo heerlijke daadwerkelijke naastenliefde, waartoe de Apostel van de liefde ons opwekt (Epistel). MAANDAG 16 Juni. Vijfde dag onder het H. Sacramentsoctaaf. Mis: Cibavit (als op H. Sacramentsdag); 2e gebed Corcede (ter eere van Maria); 3e voor Kerk of Paus; 4e voor den vrede. De Sequens „Lau- da Sion" verplichtend alleen in gezongen H. Missen; in stille Missen naar willekeur v. d. priester). DINSDAG 17 Juni. Zesde dag onder het H. Sacramentsoctaaf. Mis: Cibavit. Verder als gisteren. WOENSDAG 18 Juni. Zevende dag onder het H. Sacramentsoctaaf. Mis: Cibavit. 2e gebed v. d. H. Aephrem, Belijder en Kerk leeraar; 3e v. d. H.H. Marcus en Marcel- lianus, Martelaren; 4e voor den vrede. Uit nederigheid bleef de heilige Aephrem van Syrië Diaken. Bijzonder vereerde hij de H. Maagd als de „Onbevlekte". Door zijn bijzonder duidelijke geschriften heeft hij vele ketterijen bestreden, waarom Paus Benedictus XV z.g. hem heeft verheven tot Kerkleeraar, wiens feest door de geheele H. Kerk moet worden gevierd. Christenvrouwen werk", causerie (Voorbe reid door de Christelijke Radio Stichting). 5.15 B. N. O.: Nieuws-, economische en beursberichten 5.30 Pianovoordracht 6.00 Gesprekken met luisteraars Voorbe reid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité) 6.15 Orkest Eloward 6.45 Reportage 7.00 B. N. O.: Friesch praatje 7.15 Viool en harp 7.30 Orgelconcert 7.45 Gra mofoonmuziek 8.C0 B. N. O.: Nieuwsbe richten 8.15 Gramofoonmuziek 8.30 Ons Schemeruurtje 9.20 Luisterspel voor den boer 9.55 Gramofoonmuziek 10.00 B. N. O.: Nieuwsberichten. Sluiting. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie Programma: 6.4522.00 Hilversum I 22 0024.00 Duitsch Programma. 2e Programma: 6.452.15 Hilversum II 22.1523.0C Hollandsch Programma, uit sluitend voor Radio Centrales 23.00 24,00 Duitsch Programma. 3e en 4e Programma: 6.4524.00 Duitsch Programma. Wilt IJ Icfs weten? Vraag: Waar kan ik „De R.K. Staats partij" bekomen? Antwoord: Mauritskade 25, Den Haag. Street. Hij zou spoedig hooren hoe de za ken liepen. Dat is jammer, zei hij peinzend. Dat kan een verandering brengen in onze plan nen. En geloof mij, Sir Ralph, het spijt mij zeer dat ik u niet meer bijzonderheden heb verteld. Wat is er gebeurd? Weifelend vertelde Sir Ralph de scène in Berkeley Square, zelfs de scheldnamen, welke het meisje hem had gegeven. Foyle tikte zacht met het eind van zijn penhou der op zijn lessenaar. De zaak was gegaan zooals hij dacht. Hij keek Sir Ralph strak in de oogen. Ten slotte, zei hij eindelijk, hindert het niet zoo erg. U staat nu openlijk aan onze zijde. Sir Ralph, er kan dus geen vrees be staan dat u later beschuldigd wordt van onderhandsch optreden. Op het oogenblik kunnen wij niets meer doen. Ik zal u op de hoogte houden van alle stappen, welke wij doen. Best. Goeden morgen, Mr. Foyle. De baronet was heengegaan. De chef be gon de documenten weer door te zien. Hij voelde eenige gewetenswroeging om het geen gebeurd was. Maar, het was zijn plicht het geheim op te helderen en elk instru ment te gebruiken, dat hem kon dienen, zoolang de wèt niet werd geschonden. Na een poosje was Foyle gereed en liet Green roepen. De hoofd-inspecteur kwam met zijn rapport. Een vrouw bracht de advertentie naar Fleet Street, mijnheer, zei hij. Blake heeft juist getelefoneerd dat hij en Lambert haar onder observatie houden. Hij telefoneerde al vroeger dat Lady Eileen Meerdith er was geweest. Ja, dat dacht ik wel. Wat staat er in die advertentie? Dat kon hij per telefoon niet vertel len. Hij moest zich haasten om de vrouw DONDERDAG 19 Juni. Octaafdag van H. Sacramentsdag. Mis: Cibavit. 2e gebed v. d. H. Juliana de Falconeriis, Maagd; 3e v. d. H.H. Gervasius en Protasius, Martelaren; 4e voor den vrede. De Sequens „Lauda Sion" is in elke H. Mis verplichtend. De heilige Juliana, meer engel dan mensch, verviel door haar harde levens wijze in een maagziekte. Zij kon niets geen voedsel verdragen. Wonder van geduld en blijmoedigheid klaagde zij alleen hierover, dat zij de H. Communie niet kon ontvan gen. Gedreven door haar groot verlangen verzocht zij een priester de H. Hostie op haar borst te leggen. Nauwelijks was dit geschied, of de H. Hostie verdween en Ju liana stierf met een glimlach op het ge laat. VRIJDAG 20 Juni. Feestdag v. h. H. Hart van Jesus. Mis: Cogitatior.es. Met een eeuwige liefde heeft God ons liefgehad. En daarom heeft God, mensch geworden en hangende aan een kruis, ons getrokken in medelijden tot Zijn Goddelijk Hart. Daarom moeten wij allen, die belast en beladen zijn, gaan tot heilig Hart van Jesus. Het zal onze verkwikking zijn. Wij allen moeten, als echte kinderen van God. ons hart, onze wederliefde geven. ZATERDAG 21 Juni. Mis v. d. H. Engel- murdus. Abt: Aqua. (Zie in het feesteigen v. h. Bisdom). 2e gebed v. d. H. Aloysius, Belijder; 3e v. h. H. Hartoctaaf; 4e voor den vrede. In de dagen v. d. H. Willibrordus heeft de H. Engelmundus het H. Evangelie gepre dikt in Kennemerland. Den 21en Juni 1591 stierf te Rome op 23-jarigen leeftijd, als slachtoffer van zijn naastenliefde aan de pestlijders betoond, de heilige Aloysius, toonbeeld van zui verheid. Als negenjarige knaap legde hij de gelofte van eeuwige zuiverheid af, ge dreven door eene groot verlangen Maria in haar deugden na te volgen. Paus Benedi-- tus XIII heeft de heilige jongeling aan de katholieke jeugd als beschermer gegeven. IN DE KERKEN VAN DE E.E. P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: ZONDAG. 3e gebed v. d. Z. Jolenta, we duwe; 4e v. d. H.H. Vitus en Gezellen; 5e voor den vrede. MAANDAG. 2e gebed v. d. Z. Guido van Cortona, Belijder; 3e Concede (ter eere van Maria): 4e voor den vrede. ZATERDAG. Mis v. d. H. Antonius van Padua, Belijder: In medio. (Wegens H. Sa- nramentsoctaaf verplaatst van de 13e Juni). 2e gebed v. d. H. Aloysius; 3e v. h. H. Hart octaaf; 4e voor den vrede. Amsterdam. ALB. M. KOK, pr. Vraag: Heeft men om in Nijmegen te kampeeren een vergunning noodig. Antwoord: Ja. Zonder vergunning der Kampeerkaarten-Centrale (Leidsche Gracht 55, Amsterdam C) komt U er niet! Vraag: Welke is de korte weg van Sassenheim naar Stroe? Hoeveel K.M.? Antwoord: Sassenheim, de Kaag, Leimuiden, Uithoorn, Vinkeveen, Vree land, Kortenhoef, Hilversum, Baam, Ze venhuizen, Slechtenhorst, Voorthuizen, Stroe. Afstand 90 K.M. Vraag: Welke is de korte weg van Leiden naar Dubbeldam? Hoeveel K.M.? Antwoord: Leiden, Voorschoten, Leidschendam, Zoetermeer (of via Zoeter- woude, Stompwijk naar Zoetermeer), Beyschenhoek, Hillegersberg, Rotterdam, Riisoord, Dordrecht, Dubbeldam. Afstand 65 K.M. Vraag: Welke is de weg per fiets van Stompwijk naar Laren en van Laren naar Bovenkarspel? Hoeveel K.M.? Antwoord: Stompwijk, Leiderdorp, Woubrugge, Nieuwveen, Wilnls, Oud Loos- drecht, Hilversum, Laren. Afstand 80 K.M. Laren, Bussum Naarden, Muiden, Amster dam, Purmerend, Oosthuizen, Hoorn, Ven huizen, Bovenkarspel, Afstand 90 K.M. te volgen. De advertentie wordt per taxi hierheen gezonden. Dat is goed. O, ja, Green, houd een half dozijn mannen gereed en zorg dat je er zelf ook bent. Best, mijnheer. Is er iets gaande? Ik weet het nog niet. Misschien moe ten wij snel vertrekken. Ik zal het je la ter vertellen, als wij de advertentie ontcij ferd hebben. EEN EN DERTIGSTE HOOFDSTUK. Met onderdrukte opgewondenheid nam Heidon Foyle de enveloppe in ontvangst, welke zooals hij wist Grell's advertentie bevatte. Hij boog zich weer over zijn lessenaar met de kopie van het geheimschrift. Hij kende den sleutel en het was niet noodig zich tot een expert te wenden. Toen de hoofd-inspecteur terugkwam, had hij een netjes geschreven vertaling op zijn bloc note. Luister, sprak hy. „E. M. Ben nu veilig aan boord van een schuit, gemeerd onder Tower Bridge, waar niemand mij zal zoeken. Heb goede vrien den, maar weinig geld, tengevolge van het optreden der politie. Vertrouw, meisjelief, je gelooft nog steeds-in mijn onschuld of schoon schijn tegen mij is. Er zijn redenen, waarom ik niet voor het gerecht wil ko men. Zal trachten als matroos mij in te schepen naar het buitenland. Matrozen worden niet zoo scherp gecontroleerd als passagiers. Er zijn menschen, die je op de hoogte zullen houden van mijn doen en laten. Vrees dat de politie je correspondentie zal onderscheppen, maar later als de groote drukte voorbij is, zal ik je alles doen we ten". (Wordt vervolgd!

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 9