OMGEVING Laatste Berichten Burgerlijke Stand Marktberichten ZATERDAG 14 JUNI 1941 CE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Bioscopen Rex. DANSMEISJES. Het succes van een danstroep is gele gen in de discipline, de meisjes moeten één gesloten geheel vormen en er moet een geest van onvoorwaardelijke saamhoorig- heid heerschen. Wij zijn geen expert op dit gebied, maar bovengenoemde uitspraak nemen wij aan op gezag van de film, wel ke deze week in Rex draait. De film gaat n.l. van dit axioma uit en de dansmeisjes, die het middelpunt van dit verhaal zijn, de 18 girls van Jenny Hill, vormen dan ook zoo'n wereldje apart, omdat zij zijn opge groeid in een sfeer van kameraadschap. En omdat zij zoo'n uiterst gedisciplineerde troep zijn, hebben zij een geweldig succes en trekken van de eene stad naar de an dere, overal volle en enthousiaste zalen trekkend. Hun roept dringt zelfs door tot in Amerika, waar een manager van der gelijke gezelschappen groote sommen biedt om de girls te kunnen engageeren. Jenny Hill weigert evenwel standvastig en nu rijpt in het brein van den Ameri kaan het plan, om de discipline van de troep te verlammen teneinde zóó de con currentie, welke de Jenny-Hill-girls hem aandoen, te breken. Hij probeert het met de liefde en huurt een mannetje, dat het hoofd op hol moet brengen van de „cap tain" ofwel de aanvoerster van de dans meisjes. Maar iedereen weet, dat de lief de sterker is dan alle trucs en ook hier komt dat uit. De list gelukt al te goed. Hij probeert het nu met andere middelen; een diefstal wordt geënsceneerd en Nor- ma, de .captain" wordt gearresteerd. Dank zij het optreden van den jongeman, die haar het hoofd op hol moest brengen, komt zij er weer uit, maar nu is Norma op de hoogte gekomen van het complot en ver trouwt zij den jongeman niet meer. Bij een brand in het theater bewijst deze evenwel zijn eerlijke bedoelingen en alles is weer in orde. Het is een onderhoudende film, waarin speciaal de figuur van Norma sympathiek geteekend is. Men ziet het leven van deze dansmeisjes voor en achter de coulissen, men ziet hoe er gewerkt wordt, hard ge werkt en hoe zij in hun kleine wereldje allerlei conflicten te verwerken krijgen om er ten slotte over te zegevieren. Voor de pauze gaat een zeer interessan te documentaire film over Chili en Vuur land. Vuurland is het eiland, dat heelemaal onder aan de punt van Zuid-Amerika ben gelt. Geheel anders dan zijn naam doet verwachten, is het een onherbergzaam ooxd, waarlangs een koude golfstroom strijkt, die er het klimaat guur en koud maakt. Maar er zijn prachtige gletschers, nevel-omhulde bergen en een ^ongerepte dierenwereld. De weinige bekendheid, wel ke dit eiland geniet, maakt deze fraai op genomen „documentaire" buitengewoon be langwekkend. T rianon DE GEPROLONGEERDE ECHTGENOOT Een film onder regie van Theo Lingen moet het vrijwel zeker floen en daarom is de Bavaria-Tobis-film, welke deze week onder den naam van „De Geprolongeerde Echtgenoot" in het Trianontheater loopt, een succesfilm. Want daar komt bij, dat Heinz Rühmann voor den goeden gang van deze luchtige, geestige film zorgt. Heinz Rühmann is hier de bescheiden kantoorbediende Axel Roth, die huwt met een kapstertje (Hertha Feiler). Deze vindt de positie van haar man maar zoo-zoo, vooral onder den druk van haar moeder (Ida Wüst) en om hierin verbetering te brengen zal zij den General-Direktor der zaak een bezoek gaan brengen. Zoover komt zij evenwel niet, want in de kamer van de secretaresse bemerkt zij, dat er uitnoodigingen voor een feest bij den pa troon worden rondgezonden en zij tikt een uitnoodiging voor haar man en zich zelf. In geleende kleeren en met een geleen de broche op de borst verschijnen zij op het avondfeest, waarbij wederzij dsche kennismaking volgt, maar de thuiskomst brengt een teleurstelling wanneer de vrouw van Roth tot de ontdekking komt, dat zij de broche verloren heeft. Om een nieuwe terug te kunnen geven moet er heel wat gebeuren, maar de geldzorg brengt den jongen man ertoe ondanks moeilijke omstandigheden thuis, die op een echtscheidingsprocedure uitloopen een man van de. daad te worden, zoadat hij hieraan een flinke promotie te danken heeft. Tegelijkertijd valt de echtscheiding, tegelijkertijd ook komt men tot de ont dekking, dat de kostbare broche slechts namaak was.... Zoo werd het een gepro longeerde echtgenoot, In het voorprogramma een uitstekende film van het veelzijdige werk de „Was- serschutzpolizei" te Ween en. Casino WATT EN WATT IN HET PARADIJS Wie deze week een bezoek aan Casino brengt, moet erop bedacht zijn, datzijn lachspieren dusdanig in beweging worden gebracht, dat vooraf wel eenige training gewenscht is. De lachsalvo's zijn gister avond niet van de lucht geweest! Het programma, dat deze week wordt vertoond is zóó geestig en vol humor, dat de menschen die het lachen verleerd zijn, deze week beslist eens een bezoek aan Casino moeten gaan brengen. Want niet alleen de 2 komieken Watt en V* Watt weten de lachlust op te wekken, doch voor al het bij programma is het dat daverend pleizierig is. De heeren Watt en Vi Watt beleven een reeks avonturen in de film „Watt en half Watt in het Paradijs". Het is precies 100 jaren geleden, dat het Engelsche schip „De Goede Hoop" in de buurt van een onbekend eiland strandde en nooit zou de wereld er iets van geweten hebben, als een paar zeevaarders niet een whiskey flesch hadden gevonden waarin het geheim van het vergeten eiland was verborgen. Met behulp van kaarten vinden zy het lapje grond, waar alles nog precies is als voor 100 jaar. Veel dingen welke wij thans kennen, zooals telefoon radio, vlieg machines enz. kende men daar nog niet. Het eenige wat men daar wel kende, dat was natuurlijk de liefde. En deze liefde nu werd oorzaak, dat het honderderlei baan tjes vervullende duo, de schoonen van het paradijs en de verkeerde minnaars naar de bewoonde wereld trokken. Hoe zich de 100 jaar vergetenen, en vooral Watt en 15 Watt in de nieuwe wereld gedroegen, vormt een verhaal op zich zelf. Wij mogen dit omschreven niet besluiten, zonder te vermelden dat na een kijkje te hebben ge nomen in de beschaafde wereld, het duo plus de verliefde familie dolblij zijn, als ze weer op het Paradijs-eiland zijn gearri veerd. Een programma, dat jong en oud kan worden aanbevolen. Lido. HET GEHEIM VAN LUITENANT RUNEBURG. Een. film van Duitsche £bldaten-eer waarin Willy Birgel en Brigitte Horney de hoofdrollen spelen. Het verhaal speelt zich af in een on genoemde republiek, ergens in het hooge Noorden. Er woelen revolutionaire stroo mingen en ter onderdrukking van deze wordt een militaire gouverneur aange steld, wat bij sommige duisterlingen niet in den smaak valt. Een aanslag wordt op hem gepleegd (buitengewoon spannend opgenomen) en degene, die zijn leven voor den gouverneur in de waagschaal stelt, is een jong luitenant. De gouverneur dankt den luitenant, maar zijn vrouw weet geen woord uit te brengen. De redder van haar man is haar jeugdliefde, aan wie zij plechtig trouw had gezworen. Den gouverneur is deze verbijstering van zijn ega ook niet ontgaan. En met deze ontdekking groeit een reeks van mis verstanden. De luitenant komt in de knoei door schulden van zijn vader; zijn jeugdliefde wil hem helpen en doet daarbij zóó ge heimzinnig, dat de gouverneur, die toch in 't geheel geen jaloersche echtgenoot is, wel achterdochtig moet worden. Zware conflicten blijven niet uit, doch het slot van de geschiedenis is een alge- meene verzoening en een algemeene op luchting. De film is boeiend geënsceneerd en geeft een goede kijk op den Duitschen militairen geest. Met Willy Birgel (de gouverneur) en Brigette Horney (diens echtgenoote) speelt samen Hannelore Schroth, een nieu we trouvaille van de Ufa. Voor de pauze draait een mooie kleu renfilm van dieren-leven onder en boven water, waarvan de toeschouwers zeer ge noten hebben. Vooral de bruidsdans der salamanders en het baltsen der pauwen had aller belangstelling. Luxor. WUNSCHKONZERT. Het begint met een rij bonte flitsen uit lang voorbije dagen. De opening van de Olympiade in 1936 in Berlijn de men schen stroomen binnen Adolf Hitler wordt binnengeleid de laatste fakkelloo- per komt met het Olympisch vuur toe juichingen van de dichtopeengepakte massa in het volle stadion. En temidden van deze menschenmenigte maken twee jonge men schen kennis met elkaar. En uit die kennis making ontwikkelt zich, liefde. Nog een week zullen zij samen kunnen zijn, maar hij is vlieger en twee dagen later krijgt hij een telegram met een geheime opdracht. Hij moet met alle andere vliegers naar Spanje vertrekken z.g. als employé's van de Lufthansa., In Spanje woedt de burger oorlog. Zij mogen zelfs niet schrijven naar het vaderland. En het meisje wacht. Hij wordt gewond en het duurt lang, heel lang voordat hij iets van zich kan laten hooren. Zoo lang. dat hij niet goed meer durft. Zoo komt September 1939, de oorlog breekt uit. De vliegerofficier komt in relatie met een jongen vlieger, een jeugdvriend van het meisje van de Olympiade, dat nog altijd wacht, terwijl de vlieger denkt, dat zij met haar jeugdvriend is verloofd. De oorlog is in gang, de vliegmachines razen, de onder zeebooten varen en aan het front en op de vliegvelden zamelen de soldaten geld fn voor de Winterhulp. Een gift geeft het recht op een wensch in het Wunschkon- zert. Vlieger-kapitein Koch (Carl Raddatz) wenscht de openingsmarsch van de Ber- lijnsche Olympiade. Inge (Ilse Werner) hoort dit en is overtuigd, dat hij haar nu na drie jaar nog niet vergeten heeft. Er volgt correspondentie en een afspraak in Hamburg. Maar weer komt de harde dienst tusschen beiden. De vlieger moet met zijn jongen vriend 'n vijandelijke vlootformatie opsporen. De machine wordt door luchtaf weergeschut getroffen, de jonge vlieger wordt gewond, de machine moet op zee da len. De bemanning wordt gered door een onderzeeboot, maar Inge wacht in Ham burg vergeefs. Eerst in het ziekenhuis aan het bed van den jongen gewonden vlieger vinden beiden elkaar. Vooraf gaan journaals en een interes sante cultureele film over het oude China en zijn hooge cultuur. NOORDWIJK SOLDATENKERKHOF Reeds eenige jaren geleden had het ge meentebestuur voor uitbreiding van de al gemeene begraafplaats aan den Noord- en Westkant van deze rustige en mooie dooden- akker een groot stuk tuin aangekocht, waar van thans een gedeelte in gebruik is geno men. De aanleg hiervan is op bijzonder fraaie wijze uitgevoerd, de natuurlijke lig ging van het duinterrein is hierbij geheel intact gebleven. In den Noordwestelijken hoek der begraafplaats is de oude muur doorgebroken en een bijzonder mooi trap- penbordes aangebracht van roode baksteen, waardoor men het nieuw aangelegde ge deelte kan bereiken. Voor dit gedeelte is tevens een nieuwe inrij aangelegd van af den Pickéweg, verfraaid met een rond plantsoen in het midden. Gisteravond is dit gedeelte, gereserveerd voor militairen van vreemde nationaliteit, door burgemeester v. d. Mortel openge steld. Te 8 uur hadden de bijna voltallige gemeenteraad, mevr. v. d. Mortelvon Kes- senich en dochtertje, de gemeente-secreta ris B. Ike en de-directeur van gemeente werken zich voor het nieuwe gedeelte ver zameld, waarbij de burgemeester in korte trekken weergaf de totstandkoming van dit soldatenkerkhof. Dank bracht hij hierbij aan den wethouder van openbare werken, doch vooral aan den directeur van gemeen tewerken voor de artistieke wijze waarop dit nieuwe gedeelte is aangelegd en uitge voerd. Er liggen thans begraven 12 Engel- schen, waarvan 8 bekend en 4 onbekend, 8 Iets over broodbelegsels Het voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad deelt mede: De broodbelegsels zijn er niet alleen om de boterham smakelijk te maken, zij die nen ook om de voedzaamheid te verhoo- gen. Nu de gebruikelijke belegsels en smeer sels, zooals kaas, vleesch, boter en jam in beperkte mate te verkrijgen zijn, is het moeilijker dan anders de boterhammen zoo te beleggen, dat zij smakelijk zijn en vol doende voedingswaarde bezitten. Men kan trachten toch met het gerant soeneerde uit te komen door de verschil lende belegsels een oogenschijnlijke ver meerdering te laten ondergaan. Eenige voorbeelden hiervan zijn: gewel de boter, geraspte kaas, gesneden boter ham vleesch in een sausje e.d. Het bezwaar hiervan is, dat wel het vo- luma, maar niet de voedingswaarde ver- .meerderd wordt. Er zijn echter ook andere belegsels, die in het begin vreemd lijken, maar die zeer smakelijk en voedzaam zyn. Zij hebben tevens het voordeel, dat zij zonder boter op de boterham gesmeerd kunnen worden. Te noemen zijn mengsels als: Boonen-puree met tomatenpuree, peper en zout. Boonen-puree met gehakte of geraspte uien, al of niet in een weinig boter gaar gemaakt. Kwark (wrongel) met fijngesneden gar nalen, peterselie en zout. Kwark (wrongel) met verschillende fijn gesneden groenten, versche krun (peter selie, kervel, selderij, tomaat, radijs, ra- menas) en zout. Kwark (wrongel) met jam, stroop of vruchtenmoes. Gesuikerde gecondenseerde melk met vruchtenmoes Zoekt men naar belegsels, die nog te krijgen zijn, dan heeft men uitstekende voedingsmiddelen in visch, garnalen en groenten. Visch en garnalen staan in voe dingswaarde gelijk met vleesch en kunnen het boterhamvleesch zeer goed vervangen. Zoo kan men b.v. in plaats van ham, rook worst en rookvleesch, gekookte of gezouten visch nemen. Voor een warm belegsel leent zich bij uitstek visch- of garnalenragout, met een sausje van melk of vischwater, dat met bloem gebonden is. De verschillende in stukjes gesneden of geraspte groenten vormen een uitstekend belegsel; zij bevatten weliswaar niet de voedingswaarde van vleesch, maar zij be vatten vitaminen, die het weerstandsver mogen helpen vergrooten. Deze groenten- belegsels moeten «iet te lang van te vo ren klaar gemaakt worden; men doet het beste ze aan tafel te snijden of te raspen. De meeste van deze beleggingen smaken heel goed met weinig boter. Als zoet belegsel kunnen ook de ver sche vruchten dienst doen. Zij bevatten meer vitaminen en vragen minder suiker dan jam. Algemeen bekende groenten- en vruch tenbelegsels zijn: geraspte wortel, aard beien of plakjes tomaat, komkommer, rame- nas en radijs. Men denkt echter te weinig aan frambozen, bramen, tuinkers, gerasp te knolraap, appel en peer. De groenten of \h-uchten moeten zorg vuldig gewasschen worden en aan tafel gesneden of geraspt. De smaak wordt nog verbeterd door toevoeging van suiker, zout of een sausje van wat karnemelk met geraspte ui, zout, azijn of citroensap en afwisselend wat mosterd, aroma, soja of ander smaak en kleur veranderd pro duct. Franschen, waarvan 5 bekend en 3 onbe kend, 2 onbekenden en 1 onbekende Pool. Nadat de burgemeester nog mededeeling had gedaan, dat ook in de toekomst een monument voor de gesneuvelden uit de eigen gemeente zal worden opgericht, werd door allen een rondgang gemaakt over het nieuwe aangelegde gedeelte. SASSENHEIM Consultatiebureau. Daar het „Vereeni- gingsgebouw" niet meer beschikbaar is, zal het consultatiebureau voor zuigelingen van af a.s. Woensdag in de consistorie van de Geref. kerk worden gehouden. Geboren: Maria Jantje z. van J. Ba tenburg en J. Glasbergen Rudi z. van W. Goudeket en P. Roos Adrianus Jo hannes Theodorus z. van J. Th. v. d. Meer en M. Bierman Maria Cornelia Apollonia d van C. L. J. v. Reisen en C. M. A. Jans sen Neeltje d. van U. D. Vonk en E. P. Bingenberg. Getrouwd: H. Kieboom 41 j. en D. Vaas 35 j. Overleden: F. J. Wowijs 10 j. H. Bader 72 j. echtgen. van M. v. d. Zon. ZWAMMERDAM Ge boren: Johannes Arie z. van G. van Buren en J. Boere Jannigje d. van L. de Vos en W. Schouten. Getrouwd: H. Wortman 52 j. te Al phen a. d. Rijn en G. van Dam 40 j. Geen stukje grond onbenut. Zoo denkt de stationchef van het station Amsterdam-Haarlemmermeer er ook over (Pax-Holland) Reeds geplaatst In een gedeelte onzer vorige oplage. BINNENLAND. HET GEBRUIK VAN DE DUITSCHE TAAL. De dienstinstanties van de Duitsche weer macht in Nederland constateeren, dat zoo wel Nederlandsche overheidslichamen, (bijv. gemeenten) alsook Nederlandsche ondernemingen en onderdanen zi<jh vaak in hun verzoekschriften of andere briefwis seling van de Nederlandsche taal bedienen. Er wordt bekend gemaakt, dat Ne derlandsche stukken van overheids lichamen en ondernemingen, van wie moet worden verondersteld, dat zij de Duitsche taal meester zijn, in het ver volg niet in overweging worden geno men, en dat de daarin vervatte verzoe ken zonder meer van de hand worden gewezen. Ook aan particulieren wordt op de meest dringende wijze aanbevolen, iedere brief wisseling met de dienstinstanties van de Duitsche weermacht, in de Duitsche taal te voeren, en bij Nederlandsche stukken een Duitsche vertaling te voegen, aangezien anders de bewerking van dergelijke ver zoekschriften enz. aanzienlijk vertraagd wordt vergeleken met in het Duitsch ge stelde stukken daar eerst een vertaling bij de dienstinstanties noodig is. DANSEN. Het Rijkscommissariaat deelt het volgen de mede: De bekendmaking van 7 April jl. van den commissaris-generaal voor den veiligheids dienst inzake het verbod van openbaar ver maak wordt op grond van de verordening van den Rijkscommissaris nr. 201941 met onmiddelijken ingang zoodanig gewijzigd, dat tot nader order telkens op Woensdag, Zaterdag en Zondag in den tyd van 16—23 uur me(t in achtnemen van de in ieder bij zonder geval te verleenen goedkeuring, openbaar dansvermaak weer toegelaten kan worden. DE UITZENDINGEN OVER HILVERSUM 2 De persdienst van den Nederlandschen Omroep meldt: In verband met werkzaamheden, welke nog noodig waren om de beide zenders van het nieuwe zendercomplex definitief in be drijf te stellen en welke werkzaamheden dezer dagen hun beslag krijgen, moet voor korten tijd de uitzending van het program ma Hilversum 2 over den zender worden gestaakt. Dit programma zal gedurende de ze zendpauze uitsluitend worden uitgezon den voor de aangeslotenen over die radio- centrales, welke beschikken over een lijn verbinding met de studio's. De zender Hil versum 2 zal waarschijnlijk op Vrijdag 20 Juni 1941 weer in bedrijf kunnen worden genomen. Binnenland DE NEDERLANDSCHE ZWEMSTERS IN DENEMARKEN. De laatste wedstrijd van onze zwemsters in Denemarken heeft alleen een overwin ning van Cor Kint opgeleverd. Alie Stijl en Jopie Waalberg werden weer gesla gen, terwijl de 5 maal 50 meter estafette een Deensche overwinning werd. De uitslagen luiden: 100 M. rugslag: 1. Cor Kint 1 min. 14.4 sec. 2. Grete Tilda Joergensen 1 min. 15.2 sec. 200 M. schoolslag: 1. Inge Soerensen 2 min. 59 sec. (nieuw Deensch record), 2. Jo pie Waalberg 3 min. 0.2 sec. 100 M. borstcrawl: 1. Ragnhild Hveger 1 min. 6.9 sec. 2. Alie Stijl 1 min. 7.8 sec. 3. Kirsten Ove-Petersen. 6 maal 50 M. estafette: 1. Denemarken 3 min. 33.3 sec. 2. Nederland 3. min. 34.6 sec. HOUTZAGERIJ UITGEBRAND. Hedenmorgen is de houtzagerij en -scha- verij van de aannemersfirma H. W. P. Ven- roy aan de Citadellaan te 's Hertogenbosch door een hevige brand in de asch gelegd. Even voor half zes ontdekte een surveillee- rende politieagent en de wacht van den Arbeidsdienst, die bij het nabijgelegen oude kruithuis een magazijn heeft, hevige rook ontwikkeling en vlak daarop groote vlam men. Terwijl de brandweer werd gewaar schuwd, tastten de leden van den Arbeids dienst onmiddellijk met een eigen spuit het vuur aan. Dat evenwel in den licht brandbaren inhoud gretig voedsel vond en in zeer korten tijd het geheele, ruim 25 M. lange en circa 15 M. breede gebouw, van boven tot onder in lichter laaie zette. De brandweer was zeer snel met volledig groot materiaal aanwezig. Daar de fabriek vrij is gelegen kon de vlammenzee aan alle zijden worden be streden. Binnen het halve uur kon gezegd worden, dat uitbreiding naar de groote houtloods en het kantoorgebouw was uit gesloten. Na een uur van hard werken had men het vuur volledig onder de knie en kon met de nablussching worden aange vangen. Intusschen was de fabriek totaal uitgebrand, waarmede ook de machines en het daarin ter verwerking aanwezige hout verloren waren gegaan. De schade is zeer aanzienlijk temeer daar de firma slechts zeer laag is verzekerd. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. BRAND IN EEN POTTENFABRIEK. Vanochtend half zeven is bij het drogen van turf brand ontstaan in de pottenfa- briek te Hoogezand. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de brandweer niet kon verhinderen, dat de fabriek uitbrandde. De schade wordt door verzekering gedekt. LEIDEN. Geboren: Maria Wilhelmina, dr. van G. den Haan en N. v. Roosmalen. Johan na Pietronella, dr. van S. Y. Chou en P. Boelee. Willy Johanna Elisabeth, dr. van W. Galjaard en E. J. v. Griensven. Wil helmina Fredrika, dr. van W. J. Leupe en J. E. Nachtegeller. Maartje, dr. van C. v. Wieringen en I. JongeneeL Jacob Coenraad, zn. van J. Galjaard en H. J. G. Koerts. Ondertrouwd C. M. Heemskerk jan. 38 j. en J. Ket jd. 29 j. H. J. Bosch jm. 24 j. en A. C. Bronkhorst jd. 32 j. Overleden: C. Mennema, wed. van W. Weltevreden 38 j. P. v. d. Plas, man 31 j. J. B. v. Asoh, hsvr. van J. Prins v. Wijngaarden 74 j. J. Mooten man 65 j. Een kleurige en geurige collectie pro ducten van Aalsmeersche kweekers- kunst wordt Ingepakt om naar de plaats van bestemming verzonden te worden (Pax-Holland) Buitenland DUITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN ENGELAND. BERLIJN, 14 Juni. (D. N. B.). De Engel. scche nieuwsdienst meldt omtrent de Duit sche luchtactie in den afgeloopen nacht boven Groot-Brittannië, dat de aanvallen voornamelijk hebben plaats gevonden aan de Zuid-, Oost. en Zuid-Oostkust. In ver scheidene districten zijn bommen neerge worpen. De schade is echter „gering" en de verliezen zijn „niet groot" geweest. .BERLIJN OVER DE ONDERHANDE LINGEN VAN BATAVIA. BERLIJN, 14 Juni. (A. N. P.). Van wel ingelichte zijde wordt gemeld: Op vragen van buitenlandsohe journa listen naar den stand der onderhandelingen tusschen Japan en Nederlandsch-Indië is gisteren in de Wilhelmstrasse geantwoord^ „Wij hebben onze problemen en onze Ja- pansohe bondgenoot heeft de zijne in het Verre Oosten". Overigens beperkte men zich er toe, de Japansche opvatting van deze kwestie als de juiste te kenmerken. Men gaf uiting aan zijn overtuiging, dat Japan ernaar streeft, deze "problemen in den geest van vrede en orde op te lossen. LEIDEN, 14 Juni. Boter. Aanvoer 270 kg. boerenboter. Prima f 1.72J41.75 per k.g. Handel matig. LEIDEN, 13 Juni. Groentenveiling. Rabarber f 6.00, Peen 26.0029.00, An dijvie 5.0018.00, Sla 3.00, Aardbeien 145.00—196.00, Stamboonen 100.00— 808.00, Doperwten 36.00, Peulen 50.00 58.00, Postelein 15.0028.00, Spinazie 4.0022.00, Tomalen A, B, C. 40.00, per 100 Kg., Komkommers 14.00, Bloemkool 4.50—14.00, Salade 0.60—25.00, per 100 stuks. Pieterselie 3.006.10, Radijs 1.30 —1.60, Selderie 2.10—9.10, Uien 2.60— 10.40, Peen 5.6013.00, per 100 bos. KATWIJK AAN DEN RIJN, 13 Juni. Groentenveiling. Prei 3037.20, spina zie 46.50, per 100 K.G.; radijs f 1.40 1.60, rabarber 4.906, raapstelen 6.50 8, per 100 bos; sla 0.802.50, bloemkool 1014, per 100 stuks. ROELOFARENDSVEEN, 13 Juni. Groen tenveiling. Aardbeien gevlakt 2638 ct., idem ongesorteerd 2847 ct., idem kleine 2137 ct., frambozen 46 ct., per doosje; peulen f 2.202.60, doperwten 3.10, snij- boonen f 3.304.40, idem stek 2.302.80, prinsesseboonen f 6.25, tuinboonen f 4.50, per 10 pond; bloemkool 3.5014, sla f 0.202, per 100 stuks; peen 5.307.00, per 100 bos. LEIDSCHENDAM, 13 Juni. Groentenvei ling. Eng. komkommers le srt f 14, 2e srt 10.50, 3e srt 7. gele komkommers le srt 12, 2e srt f 10, 3e srt f 6.50, krop sla le srt 12, 2e srt f 0.50, stoofsla 13.50, peen 13, bloemkool 14, 2a srt 10.50, uitschot 47.50, tomaten midd. 20, gr. ronden f 20, 2e srt f 20, 3e srt 16, bonken 18, uitschot 10, rijp f 16, andijvie per 6 KG. 45-T-84 ct., spinazie per 6 K.G. 0.74—1.08, postelein 14—17, radijs 1.60. selderie f 1.50—6.00. VINKEVEEN, 13 Juni. Coöp. Groenten- en Fruitveiling. Peulen 50.00—74.00, Copucijners f 50.00, Kassnijboonen 1 72.00 80.00, Idem stek 54.00, Stamspercie- boonen 86.00—110.00, Tomaten 36.00 40.00, Rabarber 6.00, Spinazie 9.00 15.00, Postelein f 8.00—12.00, Groene kool 9.00, per 100 Kg., Bloemkool 2.0014.00 Komkommers 9.0012.00, Kropsla 0.50 2.00, per 100 stuks. Peen f 7.0013.00, per 100 bos, Aardbeien 24.0029.00, per 100 doosjes, Andijvie 11.0018.00, per 100 Kg.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3