Weerbericht Academienieuws 7ATERDAG 14 JUNI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BUD PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 20 cent per week; f 2.63 per kwartaal. Bij onze agenten 21 cent per week; 2.73 per kwartaal. Franco per post 3.10 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.52 per kwartaaL Losse nummers 6 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 32 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 55 cent per plaatsing, alléén Woensdag en Zaterdag. ZQNS OP- EN ONDERGANG. Zon onder 10.02 uur Zaterdagavond. Zon op 5.17 uur Zondagavond. Zon onder 10.03 uur Zondagavond. Zon op 5.17 uur Maandagochtend. MAANSTANDEN. 14 Juni: De maan komt Zaterdagnacht om 12.46 uur op en gaat Zaterdagvoormid dag om 11.07 uur onder. 15 Juni: De maan komt Zondagnacht om 1.14 uur op en gaat Zondagmiddag om 12.16 uur onder. 16 Juni: De maan komt Maandagnacht om 1.38 uur op en gaat Maandagmiddag om 1.22 uur onder. (Laatste kwartier). 17 Juni: De maan komt Dinsdagnacht om 2.01 uur op en gaat Dinsdagmiddag te 2.28 uur onder. 18 Juni: De maan komt Woensdagnacht om 2.23 uur op en gaat Woensdagmiddag om 3.30 uur onder. 19 Juni: De maan komt Donderdagnacht om 2.47 uur op en gaat Donderdagnamid dag om 4.33 uur onder. 20 Juni: De maan komt Vrijdagmorgen om 3.12 uur op en gaat Vrijdagnamiddag om 5 35 uur onder. 21 Juni: De maan komt Zaterdagmorgen om 3.39 uur op en gaat Zaterdagavond om 6.37 uur onder. 22 Juni: De maan komt Zondagmorgen om 4.09 uur op en gaat Zondagavond om 7.36 uur onder. WATERTEMPERATUUR. Zweminr.: „Poelmeer" 17 gr. C. Zweminr.: „De Zijl" 17.5 gr. C. .O II CD II O 11 CD IIO IIO 110 II CD II CD II CT— Verduisteringstijden Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder gang en zonsopkomst. Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: ZONSONDERGANG 10.02 uur. ZONSOPKOMST 5.17 uur. Tusschen deze beide tijden dient er dus verduisterd te worden. ICDIICDIICDIICDIICDIICDIICDIIOIICD Iets nieuws op distributiegebied. AIjLE kaarten in e e n boekje. Zooals men kan lezen in de bekendma king van de departementen van landbouw en visscherij en van handel, nijverheid en scheepvaart, betreffende de uitreiking van nieuv/e distributiekaarten, ontvangt het publiek ditmaal niet, zooals de vorige keer, een pakje losse kaarten, maar boekjes, die alle kaarten en bonnen bevatten, welke voor één persoon noodig zijn. Dat is wel zoo handig. De uitreiking kan hierdoor nog vlotter gaan en er is ook minder kans op abuizen. Daarbij zijn de kaarten vdorzoover dat mogelijk was, ver eenvoudigd. De broodkaart bijvoorbeeld is aanmerkelijk kleiner geworden door invoe ren van bonnen, welke elk recht geven op vier rantsoenen, dat is dus 4 x 100 gram brood. Aangezien een half brood pl.m. 400 gram weegt, zal men dus op een van bovenbe doelde bonnen een half brood kunnen koo- pen. Daarnaast blijven er ook een aantal bonnen van 100 gram bestaan. De heele broodkaart is gesplitst in twee bonbladen. Van elk nummer zullen 4 bonnen elk recht geven op 4 rantsoenen en 4 bon nen elk op 1 rantsoen. Men zal ervaren, dat dit beter voldoet enhet geeft een belangrijke papierbesparing. Ook de bon kaart algemeen is aanzienlijk verkleind, terwijl de bloem-, kaas- en eieren-bonnen, met die voor aardappelen, vereenigd zijn op een kaart „diversen". Men behoeft zich dus in het vervolg niet meer af te vragen of een bepaalde bon nu eigenlijk voor kaas of koffie is. Verder is de vleeschkaart voor kinderen gecombineerd met de halve papkaart, zoo dat er minder kans bestaat, dat deze laat- stè zoek raakt. Al met al beteekent de invoering van deze bonboekjes een verbetering. Mocht men echter de voorkeur geven aan losse kaarten, dan is er geen bezwaar tegen, dat ze gescheiden worden. Het eenvoudigste zou natuurlijk zijn, dat iedere Nederlander hetzelfde boekje kreeg, maar aangezien rekening moet worden ge houden met den leeftijd der menschen en den aard van hun arbeid, moesten er toch nog verschillende soorten boekjes komen. Daarom is het verstandig aan de hand van bovengenoemde bekendmaking zorgvuldig na te gaan, wat men voor zichzelf en voor iedere huisgenoot ontvangen moet en de boekjes onmiddellijk bij de uitreiking aan het loket zorgvuldig door te zien. Het is helaas verre van overbodig er nog Nieuwe Distributiekaarten De secretaris-generaal van de departe menten van Landbouw en Visscherij en van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat dezer dagen op nader door de plaatselijke distibutiediensten be kend te maken data tot de uitreiking van nieuwe distributiekaarten zal worden over gegaan. Zooals bekend werden bij vorige uitrei kingen aan kinderen beneden den leeftijd van 4 jaar halve kaarten voor vleesch, brood en aardappelen en bovendien een papkaart verstrekt, terwijl voorts kinderen van vier jaar en ouder, alsook volwassenen heele kaarten ontvingen. Ten einde de uitreiking zoo vlot mogelijk te doen verloopen zijn ditmaal de kaarten tot stellen vereenigd, welke als volgt wor den uitgereikt: Aan volwassenen en kinderen, die op 1 Juli 1941 reeds 4 jaar of ouder zijn: 1 stel kaarten a, bestaande uit: 1 vleeschkaart (blad al) 1 broodkaart (bladen a2 en a£); 1 kaart diversen (blad a4); 1 kaart algemeen (blad a5). Aan kinderen, die op 1 Juli 1941 nog geen 4 jaar oud zijn: 1 stel kaarten b, bestaande uit: 1/2 vleeschkaart en 1 papkaart (blad bl); 1/2 broodkaart (blad 2); 1 kaart diversen (blad b3); 1 kaart algemeen (blad b4). Bovendien wordt aan kinderen, die op 1 Juli 1941 14 jaar of ouder, doch nog geen 21 jaar oud zijn extra uitgereikt: 1 kaart e (1/5 broodkaart). Voorts worden aan jonge kinderen nog zeepbonkaartjes uitgereikt en wel als volgt Aan kinderen, die op 1 Juli 1941 nog geen 2 jaar oud zijn: 1 kaart bestaande uit: 6 bonnen voor zeep en 6 bonnen voor toiletzeep. Aan kinderen, die op 1 Juli 19,41 2 jaar of ouder, doch nog geen 8 jaar oud zijn: 1 kaart q, bestaande uit: 6 bonnen voor zeep. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor het gemak van het publiek thans ook "bepaalde bonnen zijn gedrukt voor kaas en eieren, die op de kaart „diversen" van de stellen a en b voorkomen. Deze kaart „di versen" bestaan verder uit de bonnen voor bloem, waarvoor vroeger een" aparte bloem- kaart bestond, alsmede uit een aantal bon nen gemerkt met „reserve". De met „re serve" gemerkte bonnen zullen worden aangewezen voor het koop'en van aardap pelen. Op de kaart van „diversen" van stel b, welke aan kinderen beneden vier jaar wordt uitgereikt, komt slechts de helft van het aantal bonnen voor aardappelen van de kaart voor „diversen" van stel a voor. Tegelijk met deze uitreiking zullen ook bonkaartenstêllen worden uitgereikt voor hen, die zwaren of zeer zwaren arbeid verrichten. Deze personen ontvangen: indien zware arbeid wordt verricht: 1 stel kaarten c. bestaande uit: 1/2 vleeschkaart, 1/2 aardappelkaart re serve) (blad cl), 1/2 vetkaart, 1/2 brood kaart (blad c2). Indien zeer zware arbeid wordt verricht: 1 stel kaarten d., 11/2 vleeschkaart (bla den dl en d2), 2 vetkaarten en 1 aardap pelkaart (blad d3, 1 broodkaart (bladen d4 en d5). Ten slotte wordt medegedeeld, dat de uit reiking van de nieuwe boter- en vetkaar- ten op een later tijdstip zal plaats vin den. eens op aan te dringen, dat men maatre gelen neemt tegen verlies. Verloren bonnen kunnen nu eenmaal niet vervangen worden en wie zijn boekje verliest is meteen alles kwijt. Hier.is nu eenmaal niets aan te doen. Het distributiesysteem is uiterst gecom pliceerd. Het centraal distributiekantoor is er echter van overtuigt!, dat elke vereen voudiging van groote waarde is en uit deze wijze van bundelen der kaarten blijkt, dat men zooveel mogelijk het belang van het publiek in het oog houdt en niets verzuimt om tot een eenvoudiger opzet te komen. HUIS SLACHTINGEN EN PLUIMVEE HOUDERS. Degenen, die huisslachtingen verrichten of verricht hebben en de pluimveehouders, die voor kippenvoer in aanmerking wil len komen, dienen alle distributiekaarten van zichzelf, hun gezinsleden en inwonend personeel, gezamenlijk mede te brengen, teneinde de noodige aanteekeningen op deze kaarten aan te laten brengen, waar bij dan tevens het vereischte aantal vleesch- en eierenbonnen van de boekjes zal worden verwijderd. Nationaal Front Men verzoekt ons mede te deelen, dat de heer Frans Schlatmann, wiens benoeming in de Economische Kamer van Nationaal Front wij hebben vermeld, niet woonachtig is te Oegstgeest, maar te Beverwijk. Wlfziging Gebakrantsoen. BONAANWUZING BLOEM ENZ. De Secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij maakt het volgende bekend. Bij den aanvang van de distributie van gebak e.d. werden de hoeveelheden der verschillende jjabaksoorten vóórloopig vastgesteld. Het is echter in de practijk gebleken, dat deze rantsoenen te hoog waren, zoodat de bakkers niet in de gelegenheid zijn op de van hun klanten in ontvangst genomen bonnen weer een voldoende hoeveelheid bloem en meel te betrekken. In verband met het bovenstaande zijn de gebakrantsoenen gewijzigd. Een rantsoen gebak omvat in den ver volge voor de hierna genoemde bakkerij- producten telkens ten minste het daarach ter geplaatste aantal grammen: Beschuit 74 gram, biscuits of wafels 75 gram, andere koekjes 75 gram, speculaas 140 gram, ontbijtkoek 140 gram, cake 300 gram, gevuld klein korst gebak (b.v. aman delbroodjes) 400 gram, gevuld groot konst- gebak (b.v. boterletter) 500 gram, taart of gebakjes 600 gram. De rantsoenen voor de andere gebaksoor ten, dan de hierboven genoemde, worden 'berekend naar de daarin verwerkte hoe veelheid bloem of meel. Daarbij komt een rantsoen overeen met 70 gram meel of bloem. Bovenstaande wijziging gaat in op Maandag 16 Juni as. Bon „9" van de bloemkaart: van 16 Juni t/m 13 Juli, 35 gram tarwebloem tarwe meel, roggebloem, roggemeel of zelfrijzend bakmeel, dan wel 50 gram brood of een half rantsoen gebak per bon. STADSNIEUWS SOCIAAL-ECONOMISCHE CURSUS. Door de K.J.M.V. in het district Leiden wordt een sociaal-economische cursus ge organiseerd, waaraan alle jongemannen uit Leiden en omgeving kunnen deelne men. Op dezen cursus zullen de volgende vakken worden behandeld: Sociologie, economie, geschiedenis, godsdienst en so ciale wetgeving, terwijl voorts nog en kele lessen zullen worden /gegeven in het speechen. Het geheel gaat uit van de N.R.K.M., terwijl de diverse faculteiten door deskun dige docenten worden verzorgd. De duur van den cursus is circa 30 weken van twee lesuren, n.l. één avond per week van 8 tot 10 uur. Het totale lesgeld bedraagt 12.50, waarin begrepen alle lessen (plm. 60) en verdere schema's, stencils of hand boeken. De lessen zullen zoo spoedig mo gelijk een aanvang némen. Dit is vooral voor de Katholieke jonge middenstanders in Leiden en omgeving een prachtige gelegenheid zich alzijdig te ontwikkelen en een juist inzicht te ver krijgen in de huidige tijdsomstandigheden en de mogelijkheden, welke deze omstan digheden hun bieden. Deelnemers kunnen zich opgeven aan het districts-secretariaat der K.J.M.V.: Hoogewoerd 100, Leiden (tel. 21987)). VIJFTIG JAAR VINCENTIAAN Vijftig jaar Vincentiaan Een jubileum, dat herdacht mag worden en herdacht moet worden. 't Is echter de zeer uitdrukkelijke wensch van den betrokken jubilaris, den heer L. v. d. Laan, dat zijn 50-jarig lidmaat schap der St. Vincentiusver. a.s. Maandag slechts in intiemen kring zal worden ge vierd. Eenvoudig en bescheiden. De jubilaris veroorlove ons echter, hem in onze courant namens katholiek Leiden geluk te wenschen en dank te zeggen voor wat hij vijftig jaren lang op het terrein van de charitas heeft verricht. Morgen zal doör een zoon van den jubi laris pater H. v. d. Laan, Benedictijn, een H. Mis tot intentie van den jubilaris wor den opgedragen, te negen uur in de kapel van het Zustersgesticht in de Pelikaan straat. KINDERTEEKENWEDSTRIJD BIJ V. EN D. Zooals reeds gemeld is de kinderteeken- wedstrijd bij de firma Vroom en Drees- mann wat het aantal inzendingen betreft, een groot succes geworden. Meer dan 1100 jongens en meisjes van 418 jaar heb ben hun krachten op dezen wedstrijd be proefd en de resultaten er van zijn thans bijeengebracht in een tentoonstelling op de vierde étage. De ingezonden teekeningen zijn zoo over zichtelijk mogelijk gegroepeerd, al naar ge lang van de verschillende leeftijden in de diverse groepen. Het |grootste deel der inzendingen is echt kinderwerk en juist daarom bijzonder te loven, meer dan die inzengen, welke óf nageteekend, óf overgeteekend zijn óf Waarbij zelfs kennelijk een ander hulp heeft geboden of de teekening zelfs geheel voor eigen rekening heeft genomen. Dat was natuurlijk geenszins de bedoeling en het publiek dient bij de beoordeeling daar van natuurlijk rekening te houden. Alle inzendingen zijn genummerd, zoo dat men bij de beoordeeling een gemakke lijke invultaak heeft. Gedurende 14 dagen blijft de tentoonstelling ter beoordeeling geopend. Daarna zal het resultaat der „volksstemming" bekend worden gemaakt. ORGELCONCERTEN HOOGLANDSCHE KERK. Het programma der welcelijksche orgel concerten in de Hooglandsche kerk door den organist Feike Asma, vermeldt a.s. Maandagavond van 8.15 uur tot 9.15 uur werken van Bach, Vivaldi, Handel, Ca- pocci, Guilmant e.a. De R.-K. Zangver. „Pulchri Studio her innert aan de H. Mis met algemeene H. Communie morgen te 8 u. Daarne gemeen schappelijk ontbijt. Denkt aan de bonnen. Daarna jaarvergadering in de St. Josephs- zaal, Rapenburg. JEUGD-ARBEIDSBEMIDDELING Wanneer ge: vóór 31 December 1941 veertien jaar oud wordt, of: reeds veertien jaar zijt geworden; en den eenentwintigjarigen leeftijd nog niet be reikt hebt; zonder passend werk zijt gekomen: dan is alles wat hier onder ge schreven staat voor U bestemd. Lees dit artikel daarom aandachtig over en vraag U af, of het aangebodene niets is voor U. DE AFDEELING „JEUGDBEMIDDELING" VAN HET GEWESTELIJK ARBEIDS BUREAU Wat is het doel van de arbeidsbemidde ling? De Arbeidsbemiddeling is in het leven geroepen om voor U, die momenteel zon der werk zijt gekomen, of die uit het be roep, dat ge thans uitoefent wilt over gaan in een ander, te trachten een passende werkkring te zoeken. Hoe moet dat in de praktijk gaan? De wei'Kgevers, welke arbeidskrachten zoeken, zuilen deze op de eerste plaats daar zoeken, waar zij een zoo volledig mogelijke opgave aantreffen van beschik bare arbeidskrachten. Het Bemiaaelmgsüureau verzamelt deze beschikbare arbeidskrachten, deelt ze in en houdt ze als het ware voor aanbieding aan- werkgevers gereed. De werkgevers zullen zich voor deze verzameling alleen dan interesseeren, wan neer hun verschillende aanvragen om ar beidskrachten prompt iedere keer opnieuw worden voldaan, en wel zóó voldaan, dat zij tevreden kunnen zijn. Om dit te berei ken, moet het aanbod van arbeidskrachten (en daardoor de mogelijkheid tot kiezen) groot zijn.... Dit beteekent dus: hoe meer ingeschreven arbeidskrachten, des te com pleter wordt de verzameling, des te grooter wordt de kans dat de vraag naar arbeids krachten stijgt en blijft stijgen. Tegelijk stijgt de „concurrentie" tus schen de arbeidskrachten. Afgezien van de voordeelen, welke in dit feit zijn gelegen voor de werknemers zelfs (zij zullen zich, bewust van die concurrentie, des te meer inspannen goed werk te leveren), valt er nog te bedenken dat die concurrentie nooit onaangenaam zal kunnen worden, wan neer ool^ de vraag naar werknemers blijft stijgen. Het groote voordeel voor U persoonlijk is hierin gelegen, dat ge, door U te laten inschrijven, een betere kans maakt ge plaatst te worden bij die vergroote vraag naar werkkrachten. Uw conclusie, in Uw eigen vpordeel, zal dus zijn, dat ge U zult laten inschrijven aan het Gewestelijk Arbeidsbureau. Maar.... wij Nederlanders gaan nu een maal niet over één nacht ijs. Wij willen U in de gelegenheid stellen over de Arbeids bemiddeling alle inlichtingen te verkrijgen, het laatste nieuws te hooren, bij U opge komen vragen te stellen en te laten be antwoorden. Daartoe hebben wij een bijeenkomst georganiseerd in het Luxortheater, op Woensdag 18 Juni 1941. Toegang gratis voor alle werkzoekende jongemannen en jongens in den leef tijd van 14 tot en met 20 jaar. Voor waarde van entree: 1. vertoon van distribptiestamkaart; 2. afgifte van een briefje waarop (thuis in orde maken van te voren! 1 Naam, Adres, Geboorte jaar, Beroep. De zaal gaat open om 4 uur. Om precies half vijf wordt begonnen en wordt aan niemand meer toegang ver leend. Wij kunnen ongeveer 500 jon gens plaatsen in de zaal, zorgt tijdig aanwezig te zijn. Programma: bespreking en gelegen heid tot vragenstellen (lal V* uur in totaal), filmvertooning gedurende on geveer 1 uur). Ook inwoners van 14 tot en met 20 jaar van de randgemeenten zijn wel kom. Dus: Woensdag 18 Juni a.s., des na middags half vijf precies in het Luxor theater, Stationsweg, Leiden. De Chef Jeugdbemiddeling, DIENING ZESTIG JAAR N.Z.H.T.M, Het diamanten feest van de Noord-Zuid- Hollandsche Tramweg Maatschappij is gis terochtend in besloten kring gevierd. In het hoofdkantoor aan de Leidsche Vaart heeft de chef van den technischen dienst, ir. B. Nugteren, de directie, be staande uit de heer en ir. W. J. Burgers- dijk en jhr. J. Röell, in een bijeenkomst van ambtenaren en hoofden van afdeelin- gen toegesproken en de goede verstand houding gememoreerd tusschen directie en personeel. De heer Burgersdijk zeide, dat men wel iswaar geen officieele herdenking wensch- te, doch dat dit jubileum niettemin de aandacht verdient, te meer daar de tien jaar sinds het gouden feest een bewogen tijdperk hebben gevormd. Spr. getuigde van zijn vertrouwen in de toekomst en be sloot met het voorlezen van een dienstor der, volgens welken aan het gehuwde personeel een gratificatie van 5 en aan het ongehuwde personeel en de gepen- sionneerden een gratificatie van 2.501 wordt toegekend. Nog verscheidene aanwezigen voerden het woord, o.a. afgevaardigden van de Nederl. Vereeniging van spoor- en tram wegpersoneel en de vereeniging van amb tenaren der N.Z.H.T.M. De heer Röell sprak een slotwoord. Er waren veel bloemen. Gemeentel. Aankondiging SCHOEIS, BUTTE. Aanvragen vofcr^aqhfenenbonnen Nr. (voor leeren scHoeiseïjjL kunnen voor de maand Juni niet jneer ij\ehandeling wor- den genomen. De Airgemeèlter van Leiden, V ^TEVENINCK. Leiden, 14 Juni 194ÏT BESTRIJDING VAN WANDGEDIERTE. Burgemeester en Wethouders van Lei den maken nogmaals bekend, dat inzake de bestrijding van wandgedierte de volgende bepalingen zijn vastgesteld ingevolge het Besluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Binnenlandsche Za ken van 29/30 Januari 1940 B. Z. no. 1 V., onverminderd de voorschriften, vastgesteld in de „Verordening, houd®de voorschrif ten nopens behoorlijke J?a^Bpning van wo ningen" (Verzamelnurp|*fer|l04): le. Het is, te rekeaén va$ 1 April 1941 af, verboden als verhuurder!" hoofde een woning^ of gedeqj dan niet gemeubifëerd of ge,^ donder dat 3 het bureau! alhier, waaj och in t bruik te geven^ is ingeleverd l king, "Stadhuii noch in de wcj tueel aanwez^ aangetroffen. ii| Van het ze$ if uit anderen ;e daarvan al iffeerd in ge in verklaring an de Bevol- it blijkt, dat daarin even- j^raad ^ndgedierte Is tijdslip af het verboden bij het als leurder o{ uit Spderen hoofde betrekken van een wdfting M van een ge deelte daarvart, daarin liuisr&d te plaatsen of aan te brengen, zoiider dat een verkla ring als voren .bedoeld is ingeleverd bij het voormeld Bureau* Overtreding v^»;'Öeze bepalingen wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 2 maanden of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden. 2e. Een verklaring sub le bedoeld wordt uitsluitend afgegeven door de Directie van den Gemeentelijken Ontsmettingsdienst, Noorderstraat 18 (telef. 21319) en wel zoö- dra na de door dezen dienst ingestelde con trole is gebleken, dat in de woning en/of het huisraad geen wandgedierte is aange troffen. Voor het instellen van de controle, die, na aanvrage, op korten termijn wordt ver richt, moet vooraf tegen ontvangst van een gewaarmerkte kwitantie aan voormelden dienst worden betaald: 1.voor de controle van woningen met een huurprijs tot 800.per jaar en 1.voor den voor deze woningen be stemden inboedel; 2.voor de controle van woningen met een huurprijs van f 800of hooger per jaar en f 2.voor den voor deze wo ningen bestemden inboedel. STEVENINCK, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. LEIDEN. Geslaagd: candidaatsexamen Theologie: Is. Reedijk, Oegstgeest; EINDEXAMEN GYMNASIUM. Aan het Stedelijk Gymnasium zijn ge slaagd voor het eindexamen, afd. B. 4e •groep: B. Begeer, Voorschoten, M. vanEk, Leiden, H. van der Linden, Alphen aan den Rijn. Het examen wordt met een can- didaat voortgezet. Van afd. B. 3e groep, slaagde alsnog A. G. de Kier, Leiden. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Woensdag 18 Juni a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat Prof. Mr. J. H. Valckenier Kips, oud-hoogleeraar te Delft, thans wo nende te Lochem, aan de Rijksuniversiteit te Leiden promoveerde tot doctor in de Rechtswetenschap. Muziek CORNELIE DE HAAS. Orgelconcert in de Waalsche Kerk. Het muzikale zomerseizoen werd hier op verheugende wijze door de organiste Cor- nelie de Haas ingezet. Verheugend was het, dat zij en de fluitist Wim van den Beng een volle kerk had/den, velen die kwamen om datgene te beluisteren waardoor onze stad- genoote als gedegen organiste haar naam gevestigd heeft. Men herinnert zich wel licht nog wel hoe wij meermalen reeds het licht wierpen op haar prestatie. Ook n/u trok de smaakvolle samenstelling van haar programma onverdeeld de aandacht. Een „Toccata en fuga" in a van Eberlin vormde de klassieke entrée. In de fuga die sterk gelijkt op de fuga zooaLs Bach die schreef en alles behalve gemakkelijk te spelen is toonde zij haar technische vaardigheid, terwijl de artistieke waarde van het werk naar voren gebracht werd. Nu was de fluitist aan de beurt om de „Sonate in c" Van Handel voor fluit en orgel voor te dragen. Wim van den Berg is een leerling van Feitkamp, Hij is geen professional en eenvoudig als hij is speelt hij zondier eenige pretentie, uit lief de voor de muziek, die hij serieus beoefent. Wij vinden zijn toon heel mooi, hoorden meermalen een mooi Bei-canto, maar 't wil ons voorkomen, dat hij zeer nerveus was, en daardoor gejaagd. Al stond de or ganiste hem vol toewijding ter zijde, klop te niet alles zoo als wij wens oh ten. Ook in de „Sonate in D" van Leonardo Vinci was hij nog niet op dreef. Eerst later toen hij solistisch „drie lan delijke miniaturen" van van den Sigten- horst Meijer speelde kwam hij spontaan uit. Hier wist hij de atmosfeer van het werk vast te houden weg was de weifeling in toonshoogte. Hij schakeerde zijn toon en voordracht heel mooi, accentueerde de in tieme allure van van den Sigtenhorst Meyer's muizek. Dat de organiste goed op de hoogte is van de eigenlijke kerkmuziek in haar zeer eigene stijl m gebonden schrijfwijze van klinkende stemmen bewees zij in haar voordracht van „Handel's Fantasia". Drie, interessante orgel/nummers van drie zuide lijke naburen „Sortie" van Lemmens „Me ditation" van Henry Sarly en een „Pasto raal" van Flor Peeters hebben t>nze volle aandacht gehad. In een vrij stijl in de kerk muziek hebben deze Belgen zich heel mooi uitgesproken en de organiste heeft ze met fijnen smaak voor klankkleur ten gehoore gebracht. "Tot 'besluit speelde zij een „Toccata over psalm 33" van Cor Kee den bekenden Ara- sterdamschen organist. Een thema, waarop spanning staat, verscheidenheid in varian ten, waarvan de een mooier dan de ander en een Toccata-finale, die een pakkend slot vormt aan dit met veel kennis voor het instrument geschreven werk, dat vir tuoos gespeeld werd. De Waalsche kerk bezit naast een be kwame organiste een nobel klinkend orgel met een donker en fraai gecontoureerd timbre en stemmen, die aan hc-t volle spel J. K.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2