RECHTZAKEN Hetduieaen WOENSDAG 11 JUNI 1941 Dultsche Landgerecht VALSCH BILJET VAN VIJF MARK. Orider voorzitterschap van dr. Joppich is gisteren te Leeuwarden een zitting ge houden van het Duitsche landgerecht. Ais eerste verdachte had zich te verant woorden de arbeider V. uit Leeuwarden, die getracht had een valsch bankbiljet van vijf mark als echt uit te geven. De Staatsanwalt, dr. Oegg, zeide, dat het Duitsche gerecht in Nederland niet alleen heeft ap te treden in gevallen waarin mis drijven zijn gepleegd tegen de Duitsche weermacht, moar ook heeft toe te zien, dat de Dpitsche naam niet door daden, zooals deze verdachte heeft gepleegd, in discre dit wordt gebracht. Eisoh: zes maanden gevangenisstraf. Ook rechter Joppich wees er op, dat het de taak van het Duitsche landgerecht be hoort, er tegen te waken, dat het Neder- landsche volk op deze manier bedrogen wordt Hij veroordeelde V. tot v ij f maanden gevangenisstraf en 'betaling van de kosten van het proces. ANTI-DUITSCHE PROPAGANDA. Vervolgens stonden acht verdachten uit Groningen en Assen terecht wegens het verspreiden van foto's van het Oranjehuis, waaronder kaarten met voor Duitschland Ibeleedigende gedichten. Hoofdverdachte was de fotograaf de L. uit Groningen, die van hem gebrachte fo to's negatieven en later afdrukken had ge maakt in totaal ongeveer zesduizend stuks. Volgens zijn verklaring had hij dit gedaan om zijn te kleine verdiensten te verhoogen en had hij er niet aan gedacht, dat hij door zijn handelingen blijk gaf van anti-Duit- sche gezindheid. De andere verdachten, een laboratorium- bediende, een concierge, een bankbediende, twee reizigers, een friseuze, allen uit Gro ningen, en een onderwijzer uit Assen, had den of aan de L. opdracht gegeven afdruk ken van de foto's te maken of afdrukken van hem gekocht om ze weer te verkoopen aan familie en benkenden. Zekere W. B. en diens broer E. B. had den ieder eenige duizenden kaarten van de L. gekocht, naar zij verklaarden om met den verkoop van de foto's iets extra's te verdienen. De Staatsanwalt merkte op, dat propa ganda voor het Oranjehuis moet worden beschouwd als een anti-Duitsche daad, aan gezien de leden van dit Huis op~het oogen- blik nog, zooals ze zelf hebben verklaard, oorlog tegen Duitschland voeren. Spr. eischte tegen de L. 6 maanden gevange nisstraf en 300 boete of 3 maanden hech tenis; tegen den laboratoriumbediende 2 maanden en 45 of 1 maand; tegen den ooncierge 2 maanden en 45 of 1 maand; tegen den onderwijzer 3 maanden en 60 of 2 maanden; tegen W. B. 3 maanden en 120 of 2 maanden; tegen E. B. zes weken en 30 of 15 dagen; tegen den reiziger 2 weken en tegen de friseuze 10 boete. Mr. Boeles uit Groningen, pleitend voor W. en E. B., zeide van meening te zijn, dat niet is komen vast te staan, dat de verdach ten anti-Duitsche daden hebben gepleegd. Hij beriep zich er op, dat de foto's in het openbaar in winkels werden verkocht tot December van het vorige jaar. Van een verbod is geen publicatie gedaan in het Verordeningenblad of in de Nederland- sohe Staatscourant. Pleiter vroeg vrij spraak subsidair toeval bij zijn cliënten in de clementie van het gerecht aan. Rechter Joppich sprak hierna de vol gende vonnissen uit: de L. werd ver oordeeld tot 3 maanden gevangenis straf en 120 baete, de laboratorium - bexiiende tot 6 weken en 30, de con cierge tot 1 maand en 45, de onder wijzer tot 3 maanden, W. B. tot 2 maan den en 100, E. B. tot 1 maand en 30, de reiziger tot 2 weken en de friseuse tot 10 of 4 dagen. jDe fotograaf I. uit Dokkum had by zijn kostbaas een strooibiljet gelezen van het zoogenaamde comité Vrij Nederland, in welk pamflet stond aangegeven, hoe men de Duitsche weermacht moest behandelen. Voorts had deze. verdachte een biljet ge kregen, waarop beleedigingen stonden aan het adres van dr. Seyss-Inquart. Verdachte had deze vlugschriften bij den schilder K. te Garijp gebracht, die ook de beschikking had over een cyclostyle. I. had hem op dracht gegeven, 100 afdrukken te maken van de genoemde pamfletten. K. had de af drukken afgeleverd en I. had deze toen aan kennissen en familieleden gezonden. Zomer- \£rkoudheid V O VWlïtiritiaKtGe* jagen de ko^erjiit. Doos 10 en 50ct. Voorts was verdachte I. ten laste gelegd, dat hij duizenden foto's van leden van het Huis van Oranje had gemaakt. In zijn zaak had verdachte ongeveer 400 van deze fo to's verkocht Dr. Oegg vorderde tegen den fotograaf een gevangenisstraf van drie jaar en een geldboete van f 1500 of 5 maanden hechte nis. Bij het bepalen van de strafmaat tegen K. wilde spr. er rekening mee houden, cat deze meer uit financieele dan uit anti-Duit sche overwegingen tot de vermeerdering van de vlugschriften was overgegaan. De eisch te,gen den schilder luidde 10 maan den gevangenisstraf. Rechter Joppich veroordeelde I. tot twee jaaren zes maanden ge vangenisstraf en 500 boe te en K. tot acht maanden ge vangenisstraf, beiden onder af trek van de voorloopige hechtenis. Hij waarschuwde het zoogenaamde comité Vrij Nederland, dat, wanneer iemand der be drijvers wordt gearresteerd, jarenlange tuchthuisstraffen zullen worden opgelegd. Wanneer de verspreiding van deze pam fletten niet ophoudt, zal nog strenger wor den opgetreden, dan nu reeds geschiedt. BELEED1GENDE UITLATING VAN DE DUITSCHE VLAG. Het Duitsche landgerecht in het bezette Nederlandsche gebied heeft gistermiddag zitting gehouden in het gebouw der recht bank te Zwolle. Terecht stond A. E. S. echtgenoote van W. te Enschede, die zich op 16 Juni 1940 •beleeddgend over de Duitsche vlag zou heb ben uitgelaten. De Staatsanwalt eischte twee weken ge vangenisstraf. De landrechter, dr. Joppich, wees vonnis conform dezen eisch. NAAR DEN ENGELSCHEN ZENDER GELUISTERD. Drie maanden geëischt. Voor de Amsterdamsche rechtbank, heeft een Amsterdamsche musicus en refrein- zanger terechtgestaan, omdat hij naar den Engelschen zender zou hebben geluisterd. De man, die tijdelijk te Hilversum had gewoond, gaf toe nu en dan te hebben ge luisterd naar de radio uitzendingen van den Engelsohen zender in de Nederlandsche taal Bij de behandeling voor de rechtbank werden als getuigen gehoord de hospes van den verdachte, alsmede de hospita en 'haar dochter. De officier van justitie, mr. J. W. Bosch, achtte het ten laste gelegde bewezen op grond van de verklaringen van de getuigen en van de bekentenis van den verdachte. Hij eischte een gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden. De verdediger, mr. H. D. H. Smit, vroeg een lichtere straf op te leggen en rekening te houden mett de drie maanden, welke de musicus reeds in voorloopige hechtenis heeft doorgebracht Tevens verzocht hij de rechtbank uitspraak te willen doen op kor ten termijn. De rechtbank achtte daartoe eohter geen termen aanwezig en bepaalde de uitspraak op Dinsdag 24 Juni. DRAMA TE DURGERDAM. Ex-kapitein van de Mariniers, De militaire Kamer van de Haagsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den ex-kapitein der mariniers P. J. van der E., die op 27 Mei j.l. terecht stond wegens het drama te Durgerdam op Tweeden Pinksterdag va nhet vorig jaar, toen hy met revolverschoten twee burgers doodde, twee anderen licht verwondde en zijn chef, kolonel N. A. Rost van Tonnin gen (die inmiddels geheel is hersteld) ernstig aan het hoofd kwetste. Een gevangenisstraf van tien jaren was tegen den verdachte geëischt. Thans heeft de rechtbank hem van rechtsvervolging ontslagen op de overwe ging, dat volgens de rapporten van de psychiaters prof. dr. Carp en dr. van den Esch, de gepleegde feiten den verdachte wegens ziekelijke storing van zijn geest vermogens niet konden worden aangere kend. OE LEJDSCHE COURANT Haagsche Politierechter Zes weken gevangenisstraf voor een mishandeling. De los werkman D. v. d. H. te H a z e r s- woude had ruzie gekregen met zijn plaats- en buurtgenoote, de ruim 50-jarige Pietje van P. Op 5 Mei was deze ruzie tot een uitbarsting gekomen, want toen was v. d. H. het erf van Pietje van P. opge wandeld om haar, volgens zijn zeggen, te gaan vragen of zij haar grooten mond wil de houden en niet zooveel over hem en zijn familie wilde poekelen. Volgens v. d. H. was Pietje van P., die bezig was de wasch op te hangen, naar hem toegekomen om hem eenige meppen cadeau te doen, het geen Pietje van P. pertinent ontkende. Wel was het een feit, dat v. d. H. Pietje van P. dadelijk een vuistslag in het gelaat had gegeven, waardoor een lip was gaan bloe den. Politierechter tot Pietje van P.: „Hebt u niet eerst, toen v. d. H. aankwam, een versje gezongen van blauwe oogen." Dat ontkende Pietje van P. pertinent en zij vertelde, dat v. d. H. haar, na de vuist slagen, tegen den grond had geworpen en haar had getrapt. Het slot van deze „vi site" was geweest, dat v. d. H. Pietje met een ledigen emmer had bewerkt. Verdachte ontkende een en ander grif. maar de onpartijdige getuige W. M. v. d. M. uit Hazerswoude kwam vertellen, dat hij was gearriveerd, toen de strijd reeds in vollen gang was. Hij was daartoe geko men na gegil en geschreeuw van Pietje van P. Het gezwaai met den emmer had hij goed gezien, alsmede het uitruken van de haren van Pietje's hoofd. De verdachte begon daarna bij te draaien en begon zooiets te mompelen van het hebben van zenuwen, wist niet meer wat hij deed en tot slot haalde hij er nog wet tige zelfverdediging bij. De Officier nam al deze dingen niet aan en vond hetgeen verdachte gedaan had hoogst ernstig. Hij is al eens eerder wegens mishande ling tot een maand gevangenisstraf ver oordeeld en nu moet hij maar eens begrij pen, dat het uit moet zijn. Spr. eischte dan ook zes weken gevangenisstraf. De Politierechter was het hiervolko men mee eens en veroordeelde verdachte tot zes weken gevangenisstraf. y,Ik ben een zenuwpatiënt", zei ver dachte tot slot „en ik vraag hechtenis." Vet en slaolie weggenomen. L. G. v. d. H. te Nootdorp had in den nacht van 2 op 3 Mei ingebroken in plaatse, die tevens een overbuur van hem den kelder van een landbouwer daar ter is. Uit den kelder had hij zeven K.G. vet en een flesch slaolie meegenomen. Hij bekende het ten laste gelegde, waar na de Officier mededeelde, dat verdachte gunstig bekend staat. Daartegenover staat, dat deze diefstal door middel van inklim ming zeer ernstig genoemd moet worden. De eisch werd dan ook een maand ge vangenisstraf. De Politierechter uitspraak doende ver oordeelde verdachte tot een maand gevan genisstraf, maar met bevel tot voorloo pige opschorting van het vonnis totdat be slist zal zijn over het binnen acht dagen in te dienen gratie-verzoek. De lekkende schuit. Pe schipper R. te Leiden had van A. Versloot te Bodegraven een schuit ge huurd waarmede hij was gaan varen. Na verloop van vijf weken was de schuit bij een slooper te Leiden gevonden. Verdachte voerde aan, dat de schuit lek was geweest en dat hij het lekkende ding te Leidschendam had achtergelaten. Van uit Leidschendam had hij echter Versloot opgebeld en hem verteld, dat zijn schuit lek in Leidschendam lag, hetgeen door schipper van R. uit A1 p h e n a. d. R ij n bevestigd werd, want hij was by het tele- foneeren geweest. Wat er verder met de schuit gebeurd was wist verdachte niet. De Officier vond geen bewijs, dat de R. de schuit gestolen had en vorderde vrij spraak. De Politierechter sprak verdachte daar op vrij. HAAGSCHE RECHTBANK Winkeldiefstallen. Mej. V. afkomstig uit Bodegraven had zich te Leiden schuldig gemaakt aan winkeldiefstallen in de Hema. Zij beken de het feit, waarna de Officier naar vo ren bracht, dat verdachte al eens meer veroordeeld is geweest, reden om thans ZONDERLING VOOR HET HOF. Drie maal poging tot doodslag. Een thans 30-jarige landarbeider was op zijn 20ste jaar verliefd geworden. Maar het was „die alte Geschichte"; zij trouwde al spoedig met een ander, doch, inplaats van zich van zijn onbeantwoorde liefde af te wenden, droomde hij dag en nacht van haar. Omdat hij zich versmaad gevoelde, pleegde hij tot drie keer toe een poging tot doodslag op haar. Den laatsten keer drong hij de keuken van de vrouw te Zaandam binnen en stak naar haar met een mes in de richting van de hartstreek. Gelukkig wist zij hem af te weren, zoo dat het mes niet in het lichaam drong. Voor dit feit legde de Haarlemsche recht bank tien jaar gevangenisstraf op. Van deze zware straf de maximum straf voor poging tot doodslag ging de land arbeider in hooger beroep. De procureur- generaal bij het Amsterdamshce Hof re- quireerde bevestiging van het vonnis der rechtbank. Op verzoek van den verdedi ger besloot het Hof echter nog een psy chiatrisch onderzoek in te laten stellen. Gisterechtend heeft tor. S. Tommenoms Bakker als deskundige zijn psychiatrisch rapport aan het Hof toegelicht. De des kundige zeide, dat men hier met een merkwaardige persoonlijkheid te doen heeft: eenerzijds begaafdheden, anderzijds beperkingen. Hij mag' niet gerekend wor den tot de debielen. Ondanks de geringe ontwikkeling, die hij in zijn jeugd genoot is deze landarbei der „voorlijk", al is hij geen wonder. Hij kon den psychiater vertellen, dat Colum bus in 1492 Amerika ontdekte, maar hij gaf er óók den datum bij: 12 October! Hij heeft een sterk geheugen, doch dit is een functie die geheel apart van de verstan delijke ontwikkeling staat en die men meer by ongecultiveerden aantreft. Met de logarithmentafel kan hij goed overweg. De president, mr. Joh. M. Jolles: Ver dachte leest Dostojewski; verwerkt hij dat nu ook? Deskundige: Hij neemt die lectuur wel op. Zijn kennis is echter sterk encyclopae- disch. Hij bezit thuis een encyclopaedie. De voorstelling van zaken die verdachte van sommige dingen geeft is soms wel eens wat romantischer dan de werkelijk heid. Hij is, besloot dr. .Tammanoms Bak ker, „een zonderling met begaafdheden". President: Is vrees voor herhaling van de daad mogelijk? Deskundige: De affectie is wel zeer sterk. Toph is dat feit niet pathologisch. Het is geen monomanie, maar de geladen heid tegenover de affectie is nog even groot als voorheen. President: U is dus bang? Deskundige: Ja. President: We zullen het heïfi zelf eens vragen. Maar hier kwam de oude Adam ook in dezen zonderling voor den dag, want op de vraag of hij, vrijgekomen, de vrouw weer naar het leven zou staan, antwoord de de verdachte: „Ze wordt me te oud en te leelijk!" „Jij wordt ook wat ouder!" „Ja, dat is zoo". De deskundige merkte nog op, dat ver oordeeling tot een verblijf in een gewone strafgevangenis beter zou zijn, dan ver oordeeling tot verblijf in de bijzondere strafgevangenis, omdat in het laatste ceval overplaatsing naar de cel niet mogelijk is. In de gemeenschap wordt de man erg ge plaagd. Verdediger, mr. F. W. D. C. A. van Hat- tum: Is u niet bang. dat het een obsessie wordt? Alleen met zijn gedachten tusschen vier muren? Deskundige: Hij behoort niet tot het type, dat zwaar „tucht". Hij heeft geen sterke sociale neigingen, hij is een een ling. De procureur-generaal, mr. A. A. L. F. van Dullemen, wees op de ontzettende vasthoudendheid in wraak bij dezen ver dachte. De drie psychiaters, die hem on derzocht hebben, komen tot dezelfde con clusie: hij heeft geen geestelijke afwijkin gen, hij is niet verminderd toerekenings vatbaar. Wel is hij een buitengewoon type. Zóó buitengewoon, dat hij met het mes op Maart gehouden (bevestiginrr). De verdediger, mr. Van Hattum, zeide vier maanden gevangenisstraf te eischen. Uitspraak over 14 dagen. Heling. Ja J. H. Z. afkomstig uit Leiden had van iemand een aantal kleed in gstukken en zilveren voorwerpen gekocht, terwijl hij wist of kon vermoeden, dat deze van diefstal afkomstig waren. Terzake heling eischte de Officier van maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. TWEEDE BLAD - PAG. 6 Radio-programma DONDERDAG 12 JÜNI 1911. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gramo- foonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofonmuzick 7.45 Ochtendgym nastiek 8.00 BNO.: Nieuwsberichten 8.15 Dagopening (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité) 8.25 Gramo- foonmuziek (9.159.25 Voor de huis vrouw)) 10.00 Gramofonmuzick (11.00 11.20 Voor de huisvrouw) 12.00 Frans Wouters en zijn orkest 12.40 Almanak 12.45 BNO: Nieuws- en economische be richten 1.00 Het musette-orkest „Les Gars de Paris" en gramofonmuzick 1.30 Ensemble Bandi Balogh 2.00 De Arh- hemsche orkestvereeniging 3.00 Voor de vrouw 3.20 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuzick 4.0Ö Gramofoonmu ziek 4.30 „De Goldberg-variaties van Joh. Seb. Bach", causerie met gramofon- platen 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursberichten 5.30 Het ensemble Erica Helen 6.00 Gramofonmuziek 6.15 ..Het platteland en de jeugd van van daag", dialoog 6.30 Het orkest Eloward 7.00 BNO: Vragen van den dag 7.15 Gramofoonmuziek 7.45 Cyclus ..Sport en lichamelijke opvoeding" 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Het Omroepsym- phonie-orkest en soliste (ea. 8.50 Interview over Hans Pfitzner) 9.30 Berichten (En- gelsch) 9.45 Gramofoor.muziek 10.00- 10.15 BNO: Engelsche uitzending: „Natio nal features of the Netherlands". HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45 Gramo foonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofonmuziek 7.45 Ochtendgym nastiek 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Gramofoonmuziek 10.00 Morgen dienst (voorbereid dor de Christ. Radio Stichting) 10.20 Pianovoordracht 10.40 Declamatie 11.00 Ensemble Jack der Kinderen, solist en gramofonmuziek 12.00 Berichten 12.15 Mundi-ensemble 12.45 BNO: Nieuws- en economische be richten 1.00 De Ramblers 1.30 Gra mofoonmuziek 2.00 Celesta-ensemble en gramofoonmuziek 3.00 Gramofoonmu ziek 3.10 Schrammelkwaret en soliste 3.30 Vreugdestonden aan ziekensoonden 4.00 Orgelspel en zang 4.30 Voor de jeugd 5.00 Christ, lectuur (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting) 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursbe richten 5.30 Gramofoonmuziek (In de pauze: Bookbesoreking) 6.45 Reportage 7.00 BNO: Persoverzicht voor binnen in buito^land 7.15 Gramofoonmuziek 7.307.45 Ik was er zelf bij", causerie 8.00 PNO: Nieuwsberichten 8.15 Spiegel van den dag 8.30 Concert voor loden van de Duitsche Weermacht 9.40 Voor den boer 9.55 Gramofoonmuziek 10.00 BNO: Nieuwsberichten: sluiting. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie Programma: 6.4522.15 Hollandsch programma 22.1524,00 Duitsch pro gramma. 2e Programme6.45—22 00 Hollandsch programma 22.0023.00 Hollandsch pro- "cprnma alleen voor Radio Centrales) 2? 0024 00 Duitsch programma. 3e en 4e Programma: 7.0024.00 Duitsch programma. een telefoonpaal oefende, alvorens hij den aanslag pleegde.... De procureur-gene raal nersisteerde bii zijn requisitoir op 27 in zi'in pleidooi, dat nu drie deskundigen tot do conclusie zijn gekomen dat verdach te wèl een vreemdsoortig maar niet ab normaal type is. het alleen nog maar over de strafmaat gaat. Met tien jaar is deze zeer hoog. Mr. Van Hattum nleitte clementie. Arrest on 24 Juni a.s. „Handelsblad". DIRECTEUR EN BEDIENDE VAN SPEC7TTATTEBANK GEARRESTEERD. De recherche te 's-Gravenhage heeft aan gehouden den 52-jarigen directeur van een speculatiebank verdacht van verdu:stering c.q. valschheid in geschriften en gepaard gaande met oplichting. Eveneens is aangehouden zijn 52-jarige kantoorbediende ter zake van medeplich tigheid aan bovengenoemde feiten.- Wi" °i bij 't oversteken naar links en dan naar rechts gekeken. FEUILLETON naar het Engelsch bewerkt door A. J. HUISMAN. 26) ZEVEN EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Een grimmige glimlach trilde onder de grijze snor van hoofdinspecteur Green, toen Foyle weer de kamer instapte en de deur sloot. Ike keek recht in de koele blauwe oogen van den chef der recherche. U hebt dezen keer de bovenhand, m'n- heer, erkende hij volmondig. Ik geef toe. Ik zal u alles vertellen wat ik weet of schoon dat niet veel is. Green had een vulpenhouder uit zijn zak gehaald en een paar bladen foliopapier voor zich neergelegd. Foyle bleef staan. Laten wij elkaar niet verkeerd be grijpen, zei hij. Wij beloven niets dan dat de rechtbank zal weten, dat je ons in een andere zaak hebt geholpen. Als je verkiest te zwijgen, kunnen wij er niets aan doen. Daar weet ik alles van, zei Ike, zijn schouders ophalend. U weet, dat ik in een gewoon geval niet zou piepen. Ik ben geen Dutch Freddy, die zijn kameraden ver raadt. Ik ben dien kerel, die me dit baantje heeft opgedragen niets verschuldigd. Wat wilt u het eerst weten? Vertel ons alles op je eigen manier. Waar heb je de sleutels van het huis ge kregen? Van den knul, die jelui tegelijk met mij hebt ingerekend. Ik zat een spelletje faro te spelen, ongeveer een week gele den in een kroeg in de Commercial Road, toen de kerel me wenkte en me zijn voor stel deed. Ik had er geen zin in, maar de Chinees, die de kroeg houdt, zei me, dat hij te vertrouwen was en hij bood me de helft. Je vertelde Freddy dat je maar een derde kreeg, viel Green hem in de rede. Zoo? grinnikte Ike sluw. Dat moet een vergissing van mij geweest zijn. Hoe het ook zij, dat ik de helft moest hebben of niets. Hij kletste nog een beetje, maar ten slotte gaf hij toe. Het grappigste van de zaak was dat hij geen waker wilde zijn op den dag dat we het grapje uithaalden. Zei, dat Foyle een tijd lang raadselachtig was En toch komt hij levensgroot voor den dag. De gevangene had een punt aangeraakt, dat Foyle een tend lang raadselachtig was toegeschenen, maar het was hem reeds dui delijk geworden. In den gewonen loop der dingen zou een inbraak in Grosvenor Gar dens door twee bekende misdadigers niet noodzakelijk in verband gebracht behoeven te worden met den moord. De derde man wilde niet als een medeplichtige herkend worden. In elk geval, ik nam het baantje op me en hij gaf me de sleutels en het plan van het huis. Hij vertelde mij niet, wie er achter zat. En ik vroeg niet te veel. Hy noemde zich Mr. Smith en wij ontmoetten elkaar tweemaal in de.... Hij noemde een kroeg in de Leman Street, Whitechapel. Daar zou ik vanavond met de buit bij hem zijn gekomen. Nou weet u alles wat ik weet. Niet geheel, zei Foyle kalm. Wat is het adres van het speelhol, waar je hem het eerst hebt ontmoet? Ike schudde het hoofd. Och, wees nou een man, m'neer. Je laat den boel nou toch niet uit elkaar ja gen na wat ik voor u heb gedaan? Wy zullen zien, zei Foyle ontwy- feld. Waar is het? Onwillig gaf Ike het adres. Green stak hem de pen toe en wees hem op het onder einde van het vel papier. Lees dat door en teeken het als het in orde is. De man zette een krullige handteekening en werd na een opgeruimd: „Goeden nacht, Mr. Foyle", door een rechercheur naar het arrestantenlokaal gebracht. Heidon Foyle leunde met zyn ellebogen op tafel en bleef in diep gepeins verzon ken, onbewegelijk als een standbeeld. Met een schok sprong hy op toen Green terug kwam. Beiden opgesloten, zei de ander lako- niek. De andere kerel weigert iets omtrent zich te vertellen. Weigert zelfs een naam op te geven. Schijnt een Yankee te zijn. Ik heb zijn vingerafdrukken laten nemén. Hy had niets bij zich waarop wij hem konden identificeeren. Yankee? Zoo!, herhaalde Foyle. Dat is Grell ook. Op dezen tijd van den avond zal er wel niemand in de vingerafdruk-af- aeeling zijn. We zullen dus zelf eens op on derzoek moeten uitgaan. Als wij hem hier niet hebben, is Pinkerton van de Ameri- kaansche recherche in Hotel Cecil gelo geerd. Wij zullen hem onzen man laten zien om te weten of hij hem herkent. Best, mijnheer. En dan is er nog iets. Toen ik den man fouilleerde, vond ik dit. Ik weet niet of u er iets uit kunt opmaken. Ik kan het niet. Hij stak hem een envelop toe, die reeds was opengescheurd, geadresseerd aan „De Advertentie-afdeeling van de .Daily Wire". Er in was geschreven: „Waarde heer, wees zoo goed ingesloten advertenties te plaat sen in uw volgend blad". Op het andere stonden twee advertenties: „R. F. U. wordt streng bewaakt. Ver geet niet 2315. Vergeet niet 2315". G. „E 27.14.5. Morgen. B." Zeer vreemd, zei Foyle, Schrijf ze zorgvuldig over en laat ze naar de krant brengen. Ze kunnen geen kwaad doen. La ten wij nu heengaan. De mist hing zwaar over een sombere wereld, terwijl zij Victoria Street doorlie pen. Green, wiens geest een weinig minder vlug was dan die van zijn chef, waar het verbeedingskracht betrof, deed een vraag. Foyle antwoordde afgetrokken. De geheim zinnige advertenties waren voor hem vol strekt niet geheimzinnig. Hij herinnerde zich het cijferschrift, dat in Grave Street was gevonden en vond dat in die richting wel eenige hoop lag. Bovendien was er nu ten minste een man in verzekerde bewa ring; die iets van het geheim wist en zelfs al hield die ook zijn lippen tot het einde toe gesloten, was er een kleine kans van een nieuwe richting van het onderzoek Wanneer vingerafdrukken en Pinkerton dat niet konden oplossen, kon men nog zijn toevlucht nemen tot de kranten. Met een portret, overal verspreid, zou -er allicht iemand zijn, die den man herkende. Terwijl Foyle het licht opdraaide in de vingerafdrukkenafdeeling, ging Green aan tafel zitten en bekeek met een vergroot glas zorgvuldig dé afdrukken, die hij op een vel papier bij zich had. Green ging dadelijk naar het veertiende loket, in een rij van de loketkast, genum merd 21. Zoo ergens, dan zou hij het regis ter dat hij zocht, daar vinden. Een poosje keek hij zorgvuldig de verzameling door. Hier is het, zei hij ten laatste A\ las: „Charles J. Conit. Amerikaan. Jtfo. 9781. Gewoon misdadigersregister." - Leg weer weg, zei Foyle. Wij zullen zijn record in de Registratie vinden. De twee rechercheurs vonden eindelijk het portret, geplakt in den linkerbovenhoek met de weinige details er onder. Dat is zeer zeker onze man, zei hij. Amerikaansche vingerafdrukken en por tret geleverd door de lui in New-York, toen hij vijf jaar geleden een uitstapje maakte naar dit land. Hier nooit veroor deeld. Het zegt zeer weinig omtrent hem. Wij zullen er heen moeten telegrafeereh om te vernemen wat zij weten. Dat geeft ons een kans op uitstel, merkte Green op. Precies. En intusschen kan hij ons misschien iets vertellen. Een gevangene krijgt heel wat tijd om na te denken, wan neer zijn onderzoek wordt uitgesteld. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5