DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Loonbelasting I n komstenbelasting Momentje. ZATERDAG 7 JUNI 1941 32ste Jaargang No. 9967 S)e Cdd^dveSou^Mvt Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Bureaux Papengracht 32. Hoofdredacteur: Th. Wilmer, Leiden. V Een nieuw boek „De wijsheid zal wel hierin bestaan, dat niet noodeloos tegen den stroom des tijds wordt opgevaren, en dat men veeleer met sympathie de nieuwe eischen tegemoet moet treden, zoolang er niet aan het we zenlijke wordt geraakt. En men besluit niet te vlug, dat dit wezenlijke in het ge drang komt". Dit citeeren wij "uit een „voorwoord", door prof. mr. dr. T. van Goethem, hoog leeraar te Leuven, geschreven voor een pas verschenen boek van dr. Kollenberg: „De natuurlijke inrichting der samenle ving" (versohenen bij „De Toorts" te Heem stede). Wij hebben het boek van dr. Hollehberg gisteren ontvangen en in deze korte span ne tijds niet kunnen bestudeeren. Later komen wij zeker uitvoerig terug op dit werk. Wij hebben nog slechts hier en daar een enkele passage gelezen. Maar het is nu al reeds voor ons komen vast te staan, dat diit boek velen dienstig en nuttig zal kunnen zijn. Als de oorlog voorbij is, dan voltrekt zich de opbouw; de nieuwe ordening van het sociaal, economisch en staatkundig le ven zal dan gevestigd worden. En dan zal men bereid moeten zijn voor de problemen van de toekomstige samenleving. Dat is het, wat ons een boek als van dr. Kollenberg doet begroeten met hartelijke sympathie en met blijde voldoening: het is een gids op den weg naar een nieuwe orde, en het is een gids, die opwekkend en stuwerd leidt. De reeds geciteerde schrijver van het „voorwoord" zegt nog: „Het boek van Dr. Hollenberg is geschre ven met blijkbare sympathie voor al wat de huidige maatschappelijke ordening kan verbeteren, maar het behoudt steeds het noodige critiscbe inzicht". Ons heeft, bij de vluchtige lezing hier en daar, getroffen, hoe de schrijver met koel verstand ontleent, dat véél van wat wij als nieuw beschouwen steunt op zeer oude waarheden, waarvan de beteekenis momen teel was vergeten geraakt. Corporatieve maatschappelijke ordening, leidersbeginsel, autoritaire staatsopvatting kunnen in zeer klassieke theoriën worden teruggevonden. Wij konden kennis nemen van het oor deel over diit werk van Mr. H. L. Wolter- som, Directeur der Rotterdamsche Rank- vereeniging en Voorzitter der Commissie tot Organisatie van het Bedrijfsleven: „Dr. Hollenberg's boek is wetenschappe lijk opgebouwd uit datgene wat naar zijn meening uit de natuur der menschen en dingen en dus uit de historie voortvloeit en het is daarom constructief. De groote verdienste van Dr. Hollenberg is, dat hij, door de eenvoudige én objectieve wijze, waarop, hij zijn conclusies naar voren brengt, ook diegenen, die het niet met hem eens zijn, eerder tot nadenken dan tot te genstand prikkelt". Dit oordeel schijnt ons volkomen juist. De lectuur, die wij in dezen tijd noodig hebben, is door het boek van dr. Hollen berg aanzienlijk verrijkt. BIERACCIJNS VERHOOGD. Van 2,20 op 2,60 per hectolitergraad met ingang van 10 Juni. Bij besluit van den Secretaris-Gene raal van het Departement van Finan ciën is de bieraccijns met veertig cent per hectolitergraad verhoogd, nX van 2,20 gebracht op 2,60. Dit besluit treedt in werking met in gang van 10 Juni 1941. ^Ten aanzien van de hoeveelheden bier, daaronder begrepen de nog niet geheel af gewerkte brouwsels, welke de bierbrou wers op 10 Juni 1941 voorhanden hebben, wordt de verhooging van den accijns nage vorderd. De bierbrouwers zijn verplicht van de bij hen op 10 Juni 1941 aanwezige hoeveel heden vier vóór 15 Juni 1941 aangifte te doen bij den ontvanger der accijnzen, on der wiens kantoor de brouwerij is geves tigd. PRIJSREGELING VAN FINTEN. De Finten, een vischsoort, die tot de ha- ringachtigen behoort, geniet op het oogen- blik een veel grootere populariteit dan vroeger het geval was. Daar het niet uitgesloten moet worden geacht, dat deze verhoogde belangstelling voor de fint tot overmatige stijging der prijzen aanleiding kan geven, maakt de Gemachtigde voor de Prijzen bekend, dat met ingang van 5 Juni de prijzen voor fin ten en fintproducten geregeld zijn. Voor .den visscher, dep rooker en den verwerker werden maximum verkoopprij zen vastgesteld voor grossiers en detail listen zijn maximum-winstmarges voorge schreven. Een en ander is gepubliceerd in de Staatscourant van Donderdagavond. en TOEN wij vroeger, als jongens, in de omgeving rondzwierven, werd ons herhaaldelijk schrik aangejaagd door waarschuwende borden met de onheilspel lende aankondiging „Hier liggen voetan gels en klemmen". Gewoonlijk stoorden wij ons er niet al te veel aan, want van voetangels noch klemmen viel ooit iets te bespeuren. Bij bet lezen van wetsteksten een on gezonde maar niettemin noodzakelijke be zigheid valt juist het omgekeerde te con- stateeren. Boven geen enkele wet, verordening of besluit staat ooit de waarschuwing geschre ven: „Pas op voor de voetangels en klem men", maar dat ze er wel degelijk zijn, kan iedereen getuigen, die zioh wel eens op dat terrein waagt. Argeloos treedt de nieuwsgierige lezer van artikel tot artikel, van paragraaf tot paragraaf en al spoedig zit hy vast en weet hij geen uitweg meer. De makers van wetsteksten schijnen er een duivelsch genoegen in te vinden, om hun zinnen zoodanig ineen te draaien, dat een normaal mensoh er niet meer uit wijs weet te worden. Een record-prestatie is in dit opzicht ge leverd door het nieuwe besluit op de In komstenbelasting, dat weliswaar op den vooravond van Pinksteren verschenen is, doch met z'n ingewikkeldheid meer duister nis dan licht heeft verspreid. Binnenkort hopen wij na wat meer toelichting van de zijde van het departe ment van financiën te hebben ontvangen in staat te zijn op enkele onderdeelen nader in te gaan; voorloopig zij het ons vergund te volstaan met een kleine uiteen zetting van de verhouding tusschen de Loonbelasting, welke reeds vanaf 1 Janu ari van dit jaar in werking is, en de nieu we Inkomstenbelasting. OVER het algemeen kan gezegd wor den, dat degenen, die uitslui tend een inkomen uit loon ge nieten, met de nieuwe Inkomstenbelasting niet te maken hebben. Hun wordt bij de uitbetaling van het salaris een bepaald be drag als Loonbelasting ingehouden en dat is voor hen de eenige belasting van het inkomen. Zij ontvangen dan ook geen aanslag en zelfs geen aangiftebiljet, tenzij de inspecteur er niet zeker van is, of iemand werkelijk geen andere inkomsten heeft (bijv, een eigen huis of bijverdiensten) en hem eens even polsen wil. Op deze algemeene regel zijn evenwel uitzonderingen. Wanneer iemand een sala ris geniet van 4000.of meer, dan valt hij wel in de Inkomstenbelasting en daar het tarief van de Inkomstenbelasting iets hooger ligt dan dat van de Loonbelasting zal hij dat meerdere hebben bij te passen en wel binnen een maand na de uitreiking van het aanslagbiljet. Om een voorbeeld te nemen.: iemand heeft een salaris van f 4.100 per jaar, hij- is gehuwd en heeft één kind. Voor loon belasting wordt hem in den loop van het jaar 494.5-2 ingehouden, terwijl hij in de Inkomstenbelasting wordt aangeslagen voor 518.Het ontbrekende, een bedrag van 23.48, moet hij bijbetalen. Een tweede geval, dat iemand, die uit sluitend loon verdient, met de Inkomsten belasting kennis maakt, doet zich voor, in dien hij langer dan een maand bij meer dan één werkgever in dienst is. Zelfs wan neer hij van zijn twee of drie verschillen de loonen loonbelasting betaalt, wordt hij naar verhouding te licht belast. Want we gens de sterke progressie betaalt men voor 2 X f 1000 bijv. minder dan voor 2000. Dat is een onbillijkheid en deze plooi wordt door de Inkomstenbelasting glad gestreken. Weliswaar wordt deze plooi wat al te ra dioaal weggestreken,' want het tarief voor de Inkomstenbelasting is zooals gezegd hooger, maar van de inkomens beneden de 4000.is dit verschil betrekkelijk ge ring. Het derde geval in deze serie doet zich voor, wanneer iemancls vrouw Ach. even eens in dienstbetrekking bevindt en even als haar man een zeker loon mee naar huis brengt. De gehuwde vrouw is n.l. niet zelve belastingplichtig, haar inkomen wordt be schouwd -als het inkomen van haar man. Met de inkomsten der kinderen staat het anders. Wel bepaalt art. 43, dat het zuiver inkomen van d,e kinderen, voor wie de be lastingplichtige kinderaftrek geniet, bij zijn zuiver inkomen wordt gevoegd, maar het tweede lid van dit artikel laat erop vol gen, dat wanneer in het zuiver inkomen van het kind zuivere opbrengst uit dienst betrekking is begrepen, deze opbrengst voor de toepassing van het eerste lid bui ten beschouwing wordt gelaten. INGEWIKKELDER wordt het, wanneer de belastingplichtige behalve inkom sten uit loon ook nog andere inkomsten heeft. Heeft hij een loon van minder dan 4000.per jaar en daarnaast een andere bron van inkomen, welke hem echter nog ■geen 209.per jaar oplevert, dan loopt hij vrij. Wie dus bijv. 3000.salaris heeft en een paar effecten, welke een jaarlijksch zakcentje van bijv. 159 aan rente four- neeren, heeft, niet te vreezen, dat hij be halve zijn Loonbelasting ook nog van die 159 zal moeten betalen. Heeft hij ech ter een salaris van 4999.of meer, dan wordt hem het sömmetje van 159.wel degelijk in rekening gebracht. Verdient hij minder, maar bedraagt het extratjè meer dan 299.dan komt de Inkomstenbelas ting eveneens haar aandeel opeischen. De vraag, hoe het zuivere inkomen wordt berekend, als men andere inkomsten heeft dan loon, geeft tot grootere moeilijkheden Geen gehuwden in Arbeidsdienst. Uit de vragen, welke ons gesteld worden, blijkt, dat nog niet iedereen een duidelijke voorstelling heeft ven de verplichtingen, welke de eventueele invoering van den ver- pjlichten Arbeidsdienst met zich mee zul len brengen. Vooreerst zij er nogmaals op gewezen, dat de Arbeidsdienst voorloopig nog vrij willig is en daar de leeftijdsgrens op 25 jaar is gesteld, ligt het voor de hand, dat dege nen, die nog dit jaar 25 worden, geen kans hebben te worden opgeroepen. Ook degenen, die thans 23 en 24 jaar oud zijn kunnen nauwelijks in aanmerking ko men om voor den Arbeidsienst te worden opgeroepen, ook al zou het volgend jaar de verplichte dienst daadwerkelijk wor den ingevoerd. Het ligt n.l.' in de bedoeling zoo verzekerde ons de commandant van den Arbeidsdienst, commandant Breunese dat in de practijk de leeftijdsgrens zal liggen bij 23 jaar. Wanneer de verplichte Arbeidsdienst in werking zal treden, zul len degenen worden opgeroepen, die dan 1819 jaar oud zijn en volgens berekening zal men aan die jaar klasse meer dan vol doende hebben. De ouderen zullen als re gel niet in aanmerking behoeven te komen. De grens is daarom tot 25 jaar (practisch 23) verlegd, omdat men rekening heeft ge houden met de mogelijkheid van uitstel, wat slechts in uitzonderinggevallen en om gewichtige redenen zal worden gegeven. Daar men dus als regel reeds op 18-ja- rigen leeftijd zal worden opgeroepen, is het duidelijk, dat gehuwde jongemannen in Arbeidsdienst wel tot de uiterste zeldzaam heden zullen behooren. Practisch is het vraagstuk van de gehuwden in den Ar beidsdienst derhalve geen vraagstuk. Wat de meisjes betreft, zou de kans, dat zij reeds gehuwd zijn alvorens een oproe ping te krijgen, theoretisch grooter zijn. Men make zich echter niet ongerust, want vooreerst zal het nog wel geruimen tijd du ren, voordat de verplichte Arbeidsdienst voor meisjes wordt ingesteld en vervolgens zullen gehuwde jonge wouwen vrijstelling krijgen. Afzenders van postqultanties, verreken - zendingen en verrekenpakketten naar Duitschland kunnen --hans weder verlan gen, dat de op deze stukken ingevorder de bedragen op een door hen in Duitsch land geopende of te openen postrekening worden gestort. De in te vorderen bedra gen moeten in rijksmarken worden uitge drukt. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot de postkantoren. Een regeling in denzelfden geest is vast gesteld voor postquitanties, verrekenzen- dingen en verrekenpakketten, welke van Duitschland naar Nederland worden ver zonden. MAXIMUMBEDRAG VOOR POST WISSELS NAAR DUITSCHLAND VERHOOGD. Het maximumbedrag voor postwissels naar Duitschland is tot 899 rijksmark ver hoogd. In het kader van de Nederlandsch- Duitsche cultuuTXvisseling zal in Hagen (Westfalen) een tentoonstelling van Ne- derlapdsche schilderijen worden gehóu den, welke half Juli wordt geopend. Te gelijkertijd zal in het rijksmuseum te Amsterdam een tentoonstelling worden gehouden van schilderijen van Westfaal- sche kunstenaars. Het bestuur der St. Radboudstichting te Utrecht heeft benoemd tot rector-magni- ficus aan de R.K. Universiteit voor het tijdvak van 2 Juni 1941 tot het einde van het studiejaar 194142 prof. mr. P. W. Kamphuisen, hoogleeraar bij de faculteit der rechtsgeleerdheid. VERKOOP VAN MELKPOEDER. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij heeft het crisis-zuivelbesluit (melkpoeder) in dier voege gewijzigd, dat een nieuw artikel wordt toegevoegd, luidende als volgt: „Onverminderd het bepaalde in eenig ander wettelijk voorschrift is het verhan delen, afleveren en vervoeren van melk poeder door een detaillist aan een consu ment verboden. Het verbod geldt niet indien de detail list de melkpoeder verhandelt, aflevert en vervoert in de verpakking, waarin hij deze heeft betrokken". Hieruit blijkt dus, dat de verkoop van losse melkpoeder verboden is. aanleiding, waarop wij thans niet dieper kunnen ingaan. Ook het fejt, dat in den loop van het na jaar een voorlóöpige aanslag zal worden uitgereikt, waarbij allerlei verrekeningen moeten plaats vinden, geeft stof tot eenige puzzles, welke wij dank zij het doolhof van de ambtelijke taal nog niet gewaagd héb ben. op te lossen. Mr. H. G. Verordening verboden watergebieden Verwijdering uit verboden gebied Ondanks de reeds eerder verstrekte na dere toelichting, blijkt er nog steeds mis verstand te bestaan omtrent de uitlegging van de verordening van den rijkscommissa ris, houdende bijzondere maatregelen voor de kustverdediging. Op verzoek van den A. N.' W. B. is gisteren ter persconferentie op nieuw uiteengezet hoe de verordening op de meest omstreden punten moet worden op gevat. Ofschoon de termijn, binnen welken de pL'-iervaartuigen uit het verboden gebied moeten worden verwijderd op 8 Juni af loopt, behoeven de houders van vaartuigen, die zich nog in dat gebied bevinden, zich geen zorgen te maken. Een ieder kan een aanvrage om dispensatie indienen bij den Marinebefehlshaber, Wagenaarweg 3 te Deh Haag. Gedurende den tijd, die verloopt tus schen het indienen van dit verzoek en de beslissing daarop, mogen de betrokken vaar tuigen in het verboden gebied blijven lig gen. Wordt op deze aanvrage afwijzend be schikt, dan zal ruimschoots gelegenheid wor den gegeven om het vaartuig uit het ver boden gebied te verwijderen. De eischen, waaraan vaartuig en ligplaats moeten vol doen om voor ontheffing van de verbodsbe palingen in aanmerking te komen, zullen nader worden bekend gemaakt. Voorloopig diene men dus de aanvrage in, echter steeds door bemiddeling van den A. N. W. B. of de watersportvereniging, waarvan men lid is of door tusschenkomst van de werf, jachthayen of andere bergplaats, waar het .vaartuig ligt. Verzoeken van particuliere personen kunnen niet in behandeling wor den genomen. Varen in het verboden ge bied, ook met het doel de boot te verha len, blijft, hangende het dispensatie ver bod, verboden. Ieder gesloten schip kan woonschip zijn. Woonschepen in den zin der Duitsche ver ordeningen zijn vaartuigen, die le. een gesloten ruimte hebben, welke als woning dient of kan dienen. 2e. Een vaste ligplaats hebben aan den oever en daaraan bevestigd zijn. 3e. Voorzien zijn van een opschrift, dat tegen weersinvloeden bestand is en dat den naam van het schip en dien van den eigenaar, respectievelijk bewoner draagt, alsmede diens adres. 4e. Schepen, waarvan de eigen stuw kracht is weggenomen door verwijdering van een vitaal deel van den motor, res pectievelijk van de zeiltakelage en inleve ring daarvan bij de politie. Men moet in het bezit zijn van een ont vangstbewijs van de politie, waaruit blijkt welke onderdeelen zijn ingeleverd. Vaartuigen, die aan de vier genoemde voorwaarden voldoen, gelden dus als woon schepen en mogen in het verboden gebied blijven liggen. Hieruit volgt tevens, dat men in deze schepen, zoowel in het verboden als het vrije gebied, ook mag overnachten. Men mag zich tusschen 12 en 4 uur ech ter niet bniten de gesloten ruimte be geven. Begrenzing van het verboden gebied. Nogmaals is nadrukkelij'k verklaard, dat het geheele gebied van alle in de verorde ning genoemde gemeenten buiten het ver boden gebied valt. Plaatselijke autoritei ten hebben zich dus te houden aan de hun bekende gemeentegrenzen. „EUROPA-KABEL", EEN NIEUW DUITSCH-NEDERLANDSCH TIJDSCHRIFT. Gisteren is het eerste nummer versche nen van een nieuw Duitsch-Nederlandsch economisch weekblad „Europa-kabel" ge naamd. Het blad, dat iederen Vrijdag ver schijnt, staat onder leiding van dr. Josef Kastenholz te Amsterdam; zijn plaatsver vanger is dr. A. de Graaf te Utrecht. Alle artikelen verschijnen in de Duitsche en Nederlandsche taal. Het eerste nummer bevat een inleidend artikel van dr. Kastenholz, „Europa arbei- tet", terwijl voorts door Duitsche en Neder landsche deskundigen yerschillende econo mische onderwerpen worden behandeld; zoo schreef prof. dr. H. L. Wolterson over „Het bankwezen van Nederland en Duitsch land". KASTEEL „DE BRUYNE HORST" DOOR DEN STAAT AANGEKOCHT. Naar wij vernemen zal het oude kasteel „De Bruyne Horst", gelegen in de buurt schap Ederveen onder de gemeente Ede, behouden blijven. Het was reeds zoo ver gekomen, dat het nagenoeg vaststond, dat dit fraqie historische kasteel onder sloo- pershanden zou vallen. Thans is het door den staat aangekocht ten behoeve van den Nederlandschen Arbeidsdienst zoodat het "i zijn geheel gespaard blijft. FEEST Een mensch moet op zijn tijd een verzetje hebben. Naar ik meen waren Zaandam, Alkmaar en Hoorn de eenige steden waar nog behoorlijk en ouderwetsch kermis werd gevierd, maar of dat nu nog het geval is, weet ik niet. Ik vierde in mijn jongelings jaren kermis in Alkmaar. Toen was er ook oorlog, maar dat belette mij niet voor de stoomcaroussel te gaan staan en te genieten van den animator in rok, uit welks achterzak de hals van een flesch met een soort waterkleurige vloeistof stak. Of om op de fiets te gaan zitten, die de man met het sterke ge bit, met zijn teenen aan de zoldering hangend, tusschen zijn tanden droeg. Zoo genoot ik de kermisvreugden gra tis ondanks, oorlog, distributie en ge- mi$ aan vet. Ik wil maar zeggen, dat wij er in dezen oorlog op achteruit zijn gegaan. Ons eenig amusement vin den wij nu in de dagelij ksche recepten in de krant, die je even sterk doen watertanden als de man- voor de stoomcaroussel met de flesch jenever in zijn zak. Want die maaltij den zouden allemaal heel aardig zijn zeg ik maar als leek zijnde als wij konijnen waren, die vet produceeren uit een koolstronk of als wij alle maal veertig koperen centen konden betalen voor een pond tomaten. En dat is nou allemaal nóg niet zoo erg. Maar ik lees bovendien herhaal delijk in de krant, dat menschen die veertig jaar lang bouillonblokjes heb- ben fabriceerd of de boeken hebben volgeschreven in een en hetzelfde be drijf, wegens de tijdsomstandigheden van festiviteiten wenschen af te zien. Dat is fout! Laat men ons toch niet de laatste reden om feest te vieren ontnemen MAXIMUM-PRIJZEN VOOR ANSJOVIS. In een op 5 Jfini afgekondigde beschik king worden de maximum-prijzen vastge steld voor ansjovis, filet en ansjovisproduc ten, zoowel als pastei. Voor ansjovis die in kleine hoeveelheden wordt verpakt is een aantal standaardver pakkingen voorgeschreven. De kleinste hoeveelheid bedraagt tien stuks in flacons. De winkelier mag daarvoor 9.52 vragen. Keulsche potten inhoudende honderd stuks, kosten 3.69, blikken van kg netto kos ten 9.25. Voor alle daartusschen liggende soorten van verpakking zijn de prijzen precies aangegeven. Ansjovispastei in tuben van 65 gram mag 9.64 kosten; andere vischpastei, waarin ansjovis verwerkt is, is eveneens in de prijslijst opgenomen. Ansjovisfilet is opgenomen in blikken en potjes van.verschillende grootte, los uitge wogen mogen de filets 2.per halve kg kosten. In een afzonderlijke publicatie van den Gemachtigde voor de Prijzen is een volledig overzicht der nieuwe prijzen op genomen. Vleesch van zwaar tuberculeus vee lag voor verkoop gereed. De ambtenaren van den crisiscontrole dienst zijn in Twenthe een groot complot op het spoor gekomen van heimelijke slachtingen. Bij tientallen personen uit de buurt van Enschede zijn met medewerking van het parket te Almelo huiszoekingen ge daan. Er zijn verscheidene personen in be waring gesteld. Bij een Doetinchemsche landbouwer is een heimelijk geslacht rund ontdekt, dat klaar lag om verkocht te worden. Het dier leed dermate aan tuberculose, dat de etter duidelijk te zien was tusschen de vezels van het vleesch. De gemeente-politie te Deventer heeft een landbouwer aangehouden, die kalfs- vleesch vervoerde in melkbusjes. In sa menwerking met ambtenaren van den cri siscontroledienst had de politie ontdekt, dat dit vleesch in Deventer was geslacht en op, deze wijze werd rondgebracht aan verschillende hotels. De daders zijn in be waring gesteld. REIZEN NAAR HET VERBODEN GEBIED Vlan bevoegde zijde wordt het volgende medegedeeld: Zooals bekend is voor het reizen naar de z.g. verboden landsdeejen (o.a. de Zeeuw- sche- en Zuid-Hollandsche- en Wadden eilanden) het bezit van een bijzondere ver gunning vereischt. Deze vergunning moet bij den gevolmactigde van den Rijkscom missaris in de betrefende" provincie (Poli- zeioffizier) worden aangevraagd door tus schenkomst van den burgemeester der ge meente, welke men wenscht te bezoeken^ Gebleken is, dat in vele gevallen derge lijke aanvragen niet tijdig worden inge diend. In dit verband wordt er op gewe zen, dat tenminste veertien dagen vóór- het tijdstip van den aanvang van d§ reis de betreffende vergunning moet worden aangevraagd. Deze termijn behoeft echter niet in acht te worden genomen in spoed gevallen b.v. ernstige ziekte of overlijden van familieleden en dringende zakelijke besprekingen.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1