Wilt U iets weten? Ttevduiett&n ZATERDAG 7 JUNI 1941 DE LEIDSCHE COURANT 0ERDE BLAD - PAG. ld QemengdeOiï&dcfilen VERDRONKEN. Gistermorgen is de vierjarige J. van den Akker, die sinds eérgisteren werd vermist, uit het Schiekanaal bij Overschie leven loos opgehaald. Het lijkje is naar de ouder lijke woning vervoerd. Te Groot Ammers ontdekte Donder dagavond een voorbijanger aan den sloot kant een fiets en een jas liggen. Met be hulp van omwonenden ging men op on derzoek uit en men vond in de sloot den 50-jarigen veekoopman P. Gelderblom. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is hij gistermorgen om 4 uur overleden. ONDER EEN KIPKAR. Op den rijksstraatweg te Driebergen Rijsenburg-is een doodelijk ongeval ge beurd. De 45-jarige B. uit Beusichem kwam doordat bij het laden en lossen een der bak ken van een kipkar naar den verkeerden kant omsloeg, onder dezen bak terecht. Hoewel men het slachtoffer direct uit zijn benarde positie bevrijdde, kon de onmid dellijk ontboden geneesheer slechts den dood constateeren. Het slachtoffer was gehuwd en had drie kinderen. Een negentienjarige Rotterdamsche Jon geman is dezer dagen het slachtoffer ge worden van een zeer gevaarlijke bezigheid. Hij naiq namelijk proeven met ontplofbare stoffen, ten gevolge waarvan hij ernstig gewond is geraakt. Met verscheidene brandwonden is hij naar het ziekenhuis vervoerd. Wederom een bewijs, hoe ge vaarlijk het is. zonder de noodige voor zorgsmaatregelen te hebben getroffen of de noodige kennis van zaken te bezitten met explosieve stoffen te experimenteeren. BRAND TE NIET AP. Door het in brand geraken van een gas generator is gistermiddag om vier uur brand ontstaan in een landbouwschuur van den heer J. Heersema te Nietap gem. Leek. De schuur, welke vele pakken stroo be vatte, stond weldra in lichter laaie. Het vuur sloeg over naar de aangrenzende wo ning waaruit ook spoedig de vlammen laaiden. De brandweren van Nietap en Leek be streden den brand met vele stralen, doch konden schuur noch woning behouden. Vele landbouwgereedschappen en een auto gingen mede verloren. RECHTZAKEN Overtreders van Distributie wetten STRENGE STRAFTEN UITGESPROKEN. Ook gisteren waren weer velen gedag vaard om te verschijnen voor den economi- schen rechter te .'s-Gravenhage, teneinde zioh te vear.t woord en voor overtredingen der distributiewetten. In sommige gevallen gaat de economi- sohe rechter bij het uitspreken van het vonnis zelfs boven den eisch van den offi cier van justitie. Gisteren was dit b.v. het geval ten aanzien van een 3&-jarigen di recteur van een N.V., J. de K., wonend» te Wassenaar. Deze had een varken ge kocht en dit laten slachten, terwijl hij reeds in het bezit was van een aanzienlijke voorraad lèvensmiddelen. In zijn requisitoir memoreerde de offi cier van justitie, hoe de politie bij huiszoe king in de woning van verdachte een com pleten kruidenierswinkel had aangetrof fen. Niet minder dan drie vrachtauto's wa ren ncodig om deze voorraden te vervoe ren. Dit loopt de spuigaten uit, verklaarde de officier van justitie. Niettegenstaande de kelders vol lagen, is verdachte doorge gaan met koopen, hoewel een hoeveelheid vet, die eveneens werd aangetroffen, reeds aan bederf onderhevig bleek te zijn. Hier dient een voorbeeld te worden gesteld en verdachte wordt niet vrij gepleit door het feit, dat hij, na de ontdekking, de voorra den ter beschikking van de armen heeft gesteld. Een gevoelige straf is hier op zijn plaats. De verdediger merkte in zyn pleidooi ojn. op, dat hier een wraakneming in het spel was van iemand, die de zaak had ver raden,- en die op den dag der inbeslagne ming de echtgenoote van verdachte had op gebeld en haar nog meer bedreigingen had toegevoegd. In zijn vonnis verklaarde mr. de Vries, dat het hier niet gaat om verraad, waar bij hij tot verdachte zeide: U beschouw ik als een verrader der volksgemeenschap, u had een grooten voorraad en u hebt toch daarna nog meer gekocht. Wat u gedaan heeft is verraad plegen aan de volksge meenschap, iets wat thans honderdmaal zwaarder gestraft moet worden dan vroe ger. In verband hiermede veroordeelde mr. de Vries den verdachte tot een langdurige gevangenisstraf. Vervolgens stond de echtgenoote van de zen verdachte terecht, die boter zonder bon had gekocht. De officier van justitie wilde in dit geval geen gevangenisstraf opleg gen; doch eischte een hooge geldboete, waartoe mr. de Vries haar veroordeelde. Ook de leveranciers in deze zaken za gen zich veroordeeld tot langdurige gevan genisstraffen of in hooge geldboeten. Wij namen dit geval als voorbeeld, doch dat wil niet zeggen, dat de andere geval len niet ernstig waren. De economische rechter behandelde vele gevallen van over treding des distributiewetten. In al deze gevallen werden gevoelige straffen, gevangenisstraf of hooge geld boeten, geëischt, waaruit duidelijk blijkt hoezeer de rechterlijke macht het voorne men heeft, om met alle strengheid op te treden tegen dit ingewortelde kwaad. ƒ25.000 boete. Een N.V. te Rotterdam, die voor den oor log voornamelijk gecondenseerde melk fa briceerde, ging zich in den loop van het vorige jaar toeleggen op den groothandel in melkpoeder. De melkpoeder werd in haar fabriek verpakt en via een verkoop kantoor in den hale gebracht. De directie wilde haar bedrijf zooveel mogelijk productief maken en meende, dat het toelaatbaar was een belangrijk ge deelte der bedrijfskosten, die waren geba seerd op de productie van gecondenseerde melk, te verhalen op de afnemers van melkpoeder. De prijzen, die de onderneming vroeg gingen evenwel ver uit boven de toelaat bare. In totaal werd door haar op deze wijze bijna 100.000 K.G. melkpoeder afge leverd- Bij de bepaling van de boete, welke op ƒ25.000 werd gesteld, hield de inspecteur voor de prijsbeheersching rekening met het te veel ontvangen bedrag. Eaagsclie Politierechter Door de muren hoorden zij roddelen. Al gedurende een jaar boterde het niet erg tusschen het echtpaar J. H. L. te Leiden en hunne buurvrouw mej. de H. Dat het niet boterde kwam, doordat men over en weer dacht, dat men over den hekel gehaald werd, alias, dat er geroddeld werd. Op Zondag 23 Mrt., toen het echt paar L. in de salon een kopje thee zat te doen, hoorden zij, dwars door de muur heen, mevrouw de H. praten tegen eer 71-jarige bezoekster. En warempeltje had den zij het over het echtpaar L. De man nelijke helft van het echtpaar zou dat varkentje wel eens even gaan wasschen. Hij belde by mevrouw de H. aan en zeide, dat zjj nu niet moest denken „dat zij zotte Tinussie voor had". Die zotte „Tinussie" zou dan mevrouw de H.'s echtgenoot zijn. Mevrouw L. had gedacht „ze vermoor den mekaar va6t" en was ook de woning van mevrouw de H. binnengestapt. Over weer was er toen een hartig woordje ge wisseld, waarbij het slot was geweest, dat eerst mevrouw L. haar buurvrouw een knetter op haar oog had gegeven. Meneer L. kon toen niet voor zijn vrouw onderdoen en gaf mevrouw de H. even eens een knaL Hiervoor gebruikte hij een hand, want met de andere hand kneep hij buur- vrouws ademhalingsorganen een poosje dicht. Over en weer gaven de beide dames elkaar de schuld van het voorgevallene. Mevrouw L.. loste het raadsel ten slotte op door den volgenden schitterenden volzin af te draaien „Me sloege mekaar overs en weers in mekaars bek". De Officier kon dit, gezien het ten toon gestelde temperament van mevrouw L. in de verdachtenbank, best indenken. Er is aardig huisgehouden in de kamer van mevrouw de H., die ook nog op den grond geworpen is geworden. Spr. vond, dat een geldboete van 10.subs. 10 dagen voor elk van het echtpaar zeer zeker op zijn plaats is. Mevrouw L., die tevens haar man vertegenwoordigde, vroeg of het geen tientje voor hen beiden kon worden. Het ging niet door, want het werd voor elk een tientje. Dure tegels De textielarbeider A. van W. te Leiden vertelde, dat hij pas in een nieuwe woning was gekomen, waar in het tuintje alleen nog een tegelpad ontbrak. Hij wist wel op een buitengewoon goedkoope manier aan tegels te komen, tenminste dat meende hij. Op 4 April toen het 's avonds flink donker was, was hij den tuin van de paro chiale bewaarschool, aan den Haagweg 14 binnengewandeld en had vier tegels mee genomen. Na ze netjes thuis gebracht te hebben was hij terug gekomen en had er weer drie weggenomen. Dit was voorloopig zijn laatste rit geweest, want een politie agent had belangstellend geinformeerd hoe hij aan de tegels kwam. Zoodoende had hij zich wegens diefstal te verantwoorden. „Ik had geen centen om ze te koopen", was de verdediging van verdachte. „Dus dan gaat u ze maar stelen", wees de Politierechter hem terecht. „Ja", zei verdachte daarop. De Officier vond dat erg raar. Veronder stel, dat een ieder, die iets niet koopen kan het maar gaat stelen. Een maand gevangenisstraf werd de eisch en veertien dag en gevangenis straf de uitspraak. Schoonzusters oneenigheid. Mej. J. M. C. H. te Leiden had hoog- loopende rusie gekregen met haar schoon zuster Johanna. In den vroegen morgen van 27 Maart had deze ruzie haar knaleffect gekregen, toen de beide bloedverwanten elkaar aan grepen. Na elkaar eens lekkertjes in het gelaat gepatst te hebben, hadden de beide dames eikaars haardossen eenigszins uit gedund om vervolgens en tot slot krabben in eikaars hals te gaan lanceeren, waar door bloederige striemen ontstaan waren. Schoonzuster H. vond, dat er eigenlijk niets bijzonders gebeurd was. „We hebbe mekaar alleen maar een beetje in de haren gezeten". Waar twee kijven hebben twee schuld, vond de Officier en hij wilde volstaan met een rijksdaalder boete te eisch en. De Politierechter kon zich met dezen eisch vereenigen en veroordeelde conform. „Loop voortaan maar een straatje om als u uw schoonzuster ziet", adviseerde de magistraat. Slecht beloonde gastvrijheid. De zusters P. de G. en A. de G. te Alphen a. d. Rijn hadden, toen zij op een avond niet meer naar hun woonplaats terug konden, gastvrijheid gekregen bij een sergeante van het Leger des Heils te Leiden. Zip hadden deze gastvrijheid al heel slecht beloond, door van hun gast vrouw een bedrag van 4.50 en vier brood- bonnen weg te nemen. De Officier vond deze daad van de ge zusters hoogst minderwaardig. Toch wil hij de gevangenisdeuren voor hen nog niet open laten gaan. Voor dit maal wilde spr. volstaan met een geldboete van f 5.subs. 5 dagen. Met een ernstige waarschuwing werden zij huiswaarts gezonden elk met een boete van 5.subs. 5 dagen. Zes weken gevangenisstraf voor een paar schoenen. A. v. d. B. te Leiden had, ten nadeele van een schoenmaker, aan de Oude Vest te Leiden, twee paar schoenen uit de gang genomen. Toen hij aangehouden werd, had hij het eene paar schoenen aan dus ont kennen baatte niet, hetgeen verdachte ook niet gedaan had. Vooral in dezen tijd van schoenen distributie is het erg als er schoenen ge stolen worden, vond de Officier. De bena- deelde is dan heel erg gedupeerd en zulke diefstallen moeten streng gestraft worden, was het oordeel. De eisch werd dan ook twee maanden gevangenisstraf. De Politierechter veroordeelde dachte, die verstek liet gaan, tot zes weken gevangenisstraf, zoo erg vond hjj dezen diefstal. Vraag: Het antwoord op een vraag naar de tentoonstelling „In Holland staat een huis", waarnaar een onzer lezers eeni- gen tijd geleden informeerde, kan thans duidelijker worden gegeven. Van 28 Juni tot 28 September zal deze tentoonstelling worden gehouden in het Stedelijk Museum te Amsterdam. Radio-programma ZONDAG 8 JUNI 1941. HILVERSUM I, 415,5 M. 8.00 Gewilde muziek (gr.pl.) 8.30 B.N.O.: Nieuwsbe richten 8.45 Gramofoonmuziek 10.15 Pianovoordracht en gramofonmuziek 11.00 Zang met pianobegeleiding en gra mofoonmuziek 11.30 Het meisjeskoor „De Krekels" 12.00 De Romancers en soliste 12.45 B.N.O.: Nieuws- en econo mische berichten 1.00 Nederlandsch Verbond voor Sibbekunde: Beantwoording van binnengekomen vragen 1.15 Zang en viool met pianobegeleiding 2.00 Het orkest Eloward 2.45 Radiotooneel 3.30 Musiquette 4.00 Gramofoonmuziek 4.45 Cabaretprogramma 5.30 Voor de jeugd 6.00 „Die Front reicht ihrer Hei mat jetzt die Hand" voor leden van de Duitsche Weermacht 8.00 BNO.: Nieuws berichten 8.15 Spiegel van den dag Octet-concert 9.30 Berichten (En~ geLs^h) 9.45 Gramofoonmuziek 10.00 10.15 B.N.O.: Engelsche uitzending: „An American sees Holland". HILVERSUM H, 301, 5 M. 8.00 Gra mofoonmuziek (8.308.45 B.N.O.: Nieuws berichten) 9.00 Rondom het orgel (voor bereid door de Christ. Radio Stichting) j.30 Morgenwijding (voorbereid door de Christ. Radio Stichting) 10.00 Zondag morgen zonder zorgen 12.00 Cyclus „Kent gij uw Bijbel?" (gr.pl.) (voorbereid door de Christ. Radio Stichting) - 12.15 Wognums Koor en gramofonmuziek 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische be richten 1.00 Het Omroeporkest en gra mofoonmuziek 2.00 Cyclus „U en de muziek" 2.15 Gramofonmuziek 2.30 Residentie-orkest, solist en gramofoonmu ziek 3.45 Gramofonmuziek 4.00 Boe kenpraatje (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité) 4.15 Studiodienst (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkco mité) 5.30 A.N.P.: Sportuitslagen 5.35 Het ensemble Bandi Balogh 6.00 Decla matie 6.10 De Ramblers 6.45 Sport van den dag 7.10 Gramofonmuziek 7.30 Het Concertgebouw-orkest 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten 8.15 Gramo foonmuziek 8.30 „Der Bettelstudent", operette 9.30 Radiotooneel 10.00 BNO: Nieuwsberichten, sluiting. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie Programma: 8.0022.15 Hollandsch programma 22.1524.00 Duitsch pro gramma. 2e Programma: 8.0022.00 Hollandsch programma 22.0023.00 Hollandsch pro gramma (alleen voor Radio Centrales) 23.0024.00 Duitsch programma. 3e en 4e Programma: 7.0024.00 Duitsch programma. MAANDAG 9 JUNI 1941 HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gramo foonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtend gymnastiek 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Dagopening (voorbereid door het Vrijz. Prot Kerkcomité) 8.25 Gewijde muziek (gr. pL) 8.45 Gramofoonmuziek (9.159.20 Voor de huisvrouw) 10.00 Jac. Stoffer's sextet 10.40 Declamatie 10.50 Het Omroeporkest 11.30 Declama tie 11.40 Gramofoonmuziek 12.00 Het trio' «rPro Arte" 12.40 Almanak 12.45 BNO: Nieuws- en .economische berichten 1.00 Zang met pianobegeleiding en het trio „Pro Arte" 2.00 Het orkest Eloward en gramofoonmuziek 3.00 Vrouwenuitzen ding en gramofoonmuziek 3.45 Gramo foonmuziek 4.45 Voor de jeugd 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursbe richten 5.30 Musiquette 6.00 Gramo foonmuziek 6.30, Ensemble „De Jonge Acht" en soliste 7.00 B£JO; Economische vragen van den dag 7.15 Voor de kleu ters 7.25 Gramofoonmuziek 7.45 Poli tiek weekpraatje 8.00 BNO: Nieuwsbe richten 8,15 Spiegel van den dag 8.80 Het Omroepkoor en -orkest en solisten 9.30 Berichten (Engelsch) 9.45 Gramo foonmuziek 10.0010.15 BNO. Engel- .HILVERSUM H, 301,5 M. 6.45 Gramo foonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgym nastiek 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Gramofoonnjuziek 10.00 Morgen dienst (voorbereid door de Chr. Radio Stichting) 10.20 Gramofoonmuziek 11.00 Declamatie 11.20 Zang en piano. 12.00 Berichten 12.15 Orgelspel en zang 12.45 BNO: Nieuws- en economische be richten 1.00 Het Russisch orkest „Slawa* en solisten 2.00 Het Stedelijk Orkest van Maastricht, solist en gramofoonmuziek 4.00 De Ramblers *4.30 „Orlando di Las so", vraaggesprek met gramofoonmuziek 5.00 Voor jongens en meisjes (voorbereid door de Christ. Radio Stichting) 5.18 BNO. Nieuws-, economische en beursbe richten 5.30 Cello en piano 6.00 Ge sprekken met luisteraars (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité) 6.15 De Romancers 6.45 Gramofoonmuziek 7.00 BNO: Friesch praatje 7.15 Leden van het Gooisch kamermuziekgezelschap 8.00 B NO: Nieuwsberichten 8.15 Gramofoon muziek 8.30 Ons schemeruurtje 9.20 Voor den boer 9.55 Gramofoonmuziek 10.00 BNO: Nieuwsberichten, sluiting. GEM. RADIO-DISTRIBUTIE BEDRIJF le programma: 6.45<22.15 Hollandsch programma 22.1524.00 Duitsch pro gramma. 2e programma: 6.45-22.00 Hollandsch programma 22.0023.00 Hollandsoh pro gramma (alleen voor Radio Centrales. 23.0024.00 Duitsch programma. 3e en 4e programma: 6:4524.00 Duitsch programma. LIED VAN DEZEN TIJD ZOMERRIJM. O, zoete zomer, die nu toch Oprecht en zonder zonbedrog Op ons kwam aangeslopen, Ik druk je hitte aan mijn hart, Terwijl ik al je stralen tart Door ijsco's te gaan koopen. O, zomer, jij hebt ons miskend, Maar nu jij toch gekomen bent. Zou 'k zeggen, moet jij blijven. Ik zal niet klagen: 't is zoo heet, Als ik ook, badend in mijn zweet De voordeur uit zou drijven. Ik zal genieten, zooals *t hoort, En met een flauwgevallen boord En broodjes eten met veel zand. Mij lekker laten braden. "k Zal alles doen wat jij maar wenscht Als maar weer niet de regen plenst Om zóó ons je verjagen. Ik kleed mij, zooals het beheurt, Ik steek mij in een poloshirt En ga naar "s-Gravenhage. Of moet ik soms naar Katwijk gaan? Of gaat de reis op Noordwij k aan? Of i« het Scheven ingen? Hoe moet.ik worden, rood of bruin? Moet ik naar zee of naar het duin?. Of vraagt ge and*re dingen? Of moet ik in een autobus? Of in lijn 14 aan de lus Gaan hangen om te zweeten? Moet Ik soms in de zon gaan staan? Of eerst een poosje wand'len gaan? Ik zou het heel graag weten. "k Begrijp wel, wat de oorzaak is Van 't lange zomersche gemis En daarom deze vragen. 't Is ons geklaag: het is zoo heet! Maar nu, al zwemmen wij in 't zweet, Wij zullen niet meer klagenl TROUBADOUR. FEUILLETON naar het Engelsch bewerkt door A. J. HUISMAN. 23) Met een half oog zag Fred dat de recher cheur thans opstond en langs het dak van den wagen op hem toekwam. Het gezicht van den dief was onschuldig en hij glim lachte als iemand, die weet dat hij niets te verbergen heeft, toen de chef naast hem ging zitten. Hallo, Mr. Foyle, bly u te zien, zei hij met een opgewektheid, waarvan hb best wist dat de ander er niet inliep. Het is lang geleden dat wij elkaar gezien heb- ben!De detective beantwoordde den groet met een opgewektheid, die geheel oprecht Het is chance, dat ik je ontmoet, Fred dy, vervolgde hij. Maar ik heb altijd chance. Jij bent de man in de heele we reld, dien ik gaarne wilde ontmoeten. Wat is er gaande?, gromde Fred, da delijk vol argwaan. O, met jou is alles in orde, stelde de detective hem gerust. Ik wil alleen, dat je my helpt. Laten wij aan de volgende halte afstappen en een glaasje drinken. Toen hij gerustgesteld was, volgde Fred den detective bij het afstappen van den wagen. Zij waren in htm beroep vijanden, dat was waar, maar in den regel was hun verhouding zeer vriendschappelijk. Het was politiek van weerskanten. In de gelagkamer van een dichtbijzijnd koffiehuis, sprak Freddy openlijk en eer lijk, terwijl hij zijn vermouth slurpte. Blij dat u mij zag op mijn woord, dat ben ik, zei hij ernstig, terwijl zijn snelle geest trachtte te raden wat de rechercheur van hem wilde. Die kerel droeg een gouden horloge en ofschoon ik mijn best wilde doen het hem af te rollen, had ik het ge voel dat ik er in zou loopen. Als u een mi nuut of twee later was gekomen, zou u. Waarom spreek je over die onaange name dingen, Freddy? zei Foyle, met zijn hand wuivend. Je weet hoe onaangenaam ik het zou vinden iets te doen dat de rust van je geest verstoort. Hij trok hem naar een afgelegen hoekje van de gelagkamer. Ga mee, hierheen. Nu, luister! Ken je Goldenburg of een van zijn kameraden? Freddy schrikte en keek peinzend naar de punten van zijn glanzend gepoetste laar zen. De kerel, die Grell heeft gemold. Ik ken hem oppervlakkig, zei hij voorzichtig. Hij was in een geheel andere branche, weet u. Werkt ook meestai alleen. Ik kan niet reggen, dat ik veel van hem weet. Charley Eden, die werkte eens met hem hij is, geloof ik in ce stad. En Red Ike kent hem ook. Misschien zijn er nog meer jon gens die wat met hem te maken hadden. Maar hij stond altijd een beetje boven ons, gewone oplichters. De heb maar eens een groot spel geprobeerd. Zijn blik bleef .»p Foyle's rmg rusten. .En dat is r.iet gerukt. Eden doet er niet toe. Houd Jij maar het oog op Red Ike, of iemand anders, die Harry heeft gekend, en breng mij op de hoogte. Je kunt bij mij komen, als Je geld opraakt. Let ook op en.en. Hij noemde eenlge kroegen, welbekend als rendez-vous voor boeven van allerlei slag. Je ziet maar eens wat je te weten kunt komen. En als je ooit in moeilijkhe den mocht komen, weet je dat voor je vrouw en kind gezorgd zal worden. Freddy knikte cynisch om een werkelij ke waardeering te verbergen. Hy wist dat Foyle woord zou houden. En In het boeven- vak hoeveel het ook soms oplevert bestaat geen spaarzaamheid. Voor een man, die elk oogenblik tot vijf jaar veroordeeld kon woMen, was het heel veel, te weten, dat zij, die hy achterliet, geen gevaar lie- per. in het werkhuis te komen. Want zelfs boeven hebben soms menschelijke gevoe lens. Dat is in orde, Mr. Foyle, zei Freddy. Wat u zegt. geldt. Naar wien moet ik vra gen als u niet ->p het bureau bent? Je kunt met Mr. Green spreken. All right. Freddy verdween in de schemering. Hij kon goed zijn tijd gebruiken, dacht hij, met te trachten Foyle's bevelen ten uitvoer te brengen. Hij ging dus naar drie kroegen, ver van elkander gelegen, in Is lington, Blackfriars en Whitechapel. In de ze laatste plaats vond hij in een schitterend versierde gelagkamer, met veel goud en spiegels, den man, dien hij hebben moest. Over de toonbank leunend, grappen ma kend met 'n gichelende kellnerin, zag hij 'n mageren man met ingevallen wangen, wiens roestbruin haar voldoende zijn bijnaam rechtvaardigde. Hallo, Ike, zei de nieuwe bezoeker, op een hooge kruk plaats nemend. Hoe staan de zaken? Hallo, Dutch. Dacht je dat ik aan de andere zijde van de stad zou bleven, Wat zal je drinken? Onder het drinken spraken zij over al lerlei onderwerpen het weer, politiek, zaïken terwijl de kel'lnerin binnen hun gehoor was. Beiden waren meesters in hun verschillend vak en zij spraken als gelij ken tot elkaar. Ike had er zijn specialiteit van gemaakt handteekeningen te verkrij gen op chèques voor een klein troepje fal sarissen en had de bekwaamheid om steeds de resultaten van de knapheid zijner me deplichtigen van de hand te doen. Zijn be- Kwaamheid in vele richtingen was erkend door Harry Goldenburg. Pas toen zij hadden plaats genomen aan een klein tafeltje in een afgelegen hoek sprak Dutch Freddy Gol- denburg's naam uit, om te trachten op het onderwerp van den moord in Grosvenor Gardens te komen. Toevallig dat jij daar juist over spreekt, zei Ike, rondkijkend om te zien of er iemand in den omtrek was. Ik hoor, dat er heel wat waarde in dat huis is en er is alleen maar een bottelier en een man, Lo rn on t genaamd, die Grell's secretaris was en die op den boel moet passen. Het zou gemakkelijk zijn daar eens in te breken. Fred'shart klopte sneller, terwijl hij met zyn glas speelde. Hij wist iets van Ike's me thode en wist zeker dat er een voorstel zou volgen. Hij kon zich Foyle's dankbaar heid voorstellen, die een tastbaren vorm zou aannemen, wanneer hij in staat was, dit uit te voeren. Hij had geen gewetens bezwaren. Zelfs als Red Ike verraad kon vermoeden na afloop van de zaak wel nu, hij kon op zichzelf passen. Ik weet het niet, zei hij, weifelend het hoofd schuddend. Het is geen eenzame straat in een voorstad. Ike grinnikte. Ik ben toch geen groentje? Wat zou je er van zeggen om de straatdeur binnen te wandelen, door ze met een sleutel te ope nen en met de rest'van de sleutels van net hiuis in mijn zak? Het eenige dat ik ven- lang is een betrouwbaar man, die de wacht houdt. Goeie genade! Heb je de sleutels? vroeg Freddy hijgend. Waar heb je die van daan? Doet er niet toé, waar ze vandaan ge komen zijn. Ik heb ze. Dat is voldoende. Meer dan dat. Ik heb een plan van het huis heelemaal op papier, met de plaats van elk voorwerp netjes er op aangetee- kend. Het is zoo gemakkelijk als van je stoel te vallen. Doe ik mee? vroeg Freddy. Waarom zou ik het je vertellen als dit niet het geval was? Jij houdt buiten de wacht, als je wilt. Nog meer borrels werden besteld en Freddy kwam tot zaken doen. Peinzend liet Ike zijn kin op zijn hand rusten. Laat is kijken. Ik krijg een derde en ik doe al het werk. Ik zal je een kwart van dat derde geven. Je hebt niets anders te doen dan mij te waarschuwen als er iets niet in orde is. Potdorie! Freddy was meer bedroefd dan ver ontwaardigd. Je zult mij er toch niet tusschen ne men? Wie er nog meer in? Doet er niet toe wie er nog meer in is. Ik geef je de eerste kans als een ka meraad. Je kan het aannemen of niet Nou, dan doe ik mee, gaf Fredy toe. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 10