RECHTZAKEN Heidiuenm DONDERDAG 5 JUNI 1941 DF, LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 Qemengdeffi&acfiten ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG *BU RAAI/TE. Vrachtauto door^trein gegrepen. Op den beruchten overweg by Raalte, waar reeds meermalen ernstige verkeers ongelukken hebben plaats gehad, is gister morgen wederom een ernstig ongeluk ge beurd. Een uit de richting Zwolle komen de vrachtauto, eigendom van den heer Tj. Wagenaar, uit Wolvega, bestuurd door den heer J. Mulder, eveneens uit Wolvega, en beladen met zakken kippenvoer, werd door een uit Zwolle komenden trein gegrepen en ongeveer 200 meter meegesleurd. De auto werd totaal vernield. Ook het kippen voer ging verloren. Wonder boven wonder kwam de chauf feur met den schrik vrij, doch een mede-in zittende, de heer R. de Vries uit Stiggerda, werd zwaar gewond uit de cabine gehaald. Hü is naar het ziekenhuis te Raalte over gebracht. Men vreest voor zijn leven. In den trein, die 22 minuten vertraging had, reisde juist mede mevrouw Scheers, de edhtgenoote van een arts uit Zwolle, die, daar zij verpleegster geweest is, eerste hulp kon verleenen. De chauffeur beweer de den trein niet gezien te hebben. In het nieuwe station van de Drehtsche autobusondememing te Meppel, dat in Juni van het vorige jaar in gebruik werd genomen, is gistermorgen omstreeks 12 uur een felle brand uitgebroken. In de re visie-werkplaats was men bezig van een autobus olie af te tappen, terwijl er tevens met een laschapparaat werd gewerkt. De olie vatte daardoor vlam, waarna de auto bus in brand vloog. De revisie-werkplaats en twee zich daarin bevindende autobus sen brandden geheel uit. In de garage werden verscheidene autobussen bescha digd en alle ruite vernield, terwijl een ge deelte der kantoorvertrekken waterschade opliep. De inventaris van kantoren, wacht lokaal en dienstwoning kon in veiligheid gebracht /worden. Het blussohings- en reddingswerk werd zeer bemoeilijkt door sterke rookontwikke ling. Verzekering dekt de schade. DIEFSTAL VAN GROOTE PARTIJ KOFFIE OPGEHELDERD. Bij een der grootste handelsondernemin gen in koffie en thee hier te lande, waar van een der fabrieken te Utrecht is geves tigd, zijn eenigen tijd geleden op groote schaal belangrijke hoeveelheden koffie ge stolen. Aanvankelijk had men geen ver moeden wie de daders waren, al werd het geheele politie-apparaat in werking ge steld. De dieven gingen op zulk een sluwe wijze te werk, dat het zelfs niet mogelijk was een spoor machtig te worden. Dagen achtereen hebben een paar rechercheurs overal rond gespeurd, doch het leek er op, dat hun onvermoeide arbeid niet beloond zou worden. Maar ten langen leste kwam men bij een kleine schuur in de nabijheid van de fabriek, welke geheel afgesloten was. Aan de sporen in de omgeving van de schuur was evenwel te zien, dat bepaal de personen het houten huisje toch wel be traden en toen de rechercheurs zeer nauw lettend den grond rond de schuur 'aan een onderzoek onderwierpen, vonden zij tus- schen het stof twee gewone koffieboonen, welke op den drempel van de schuur la gen. Deze koffieboontjes zijn er de oorzaak van geweest, dat thans 'n dievenbende van vijf personen ontmaskerd kon worden, die zich schuldig had gemaakt aan diefstal in totaal 64 balen koffie inhoudende onge veer 4000 K.G. De mannen die thans zijn ingesloten en voor het meerendeel een be kentenis hebben afgelegd, hebben de hoe veelheden echte koffie in vijf keer wegge haald. De prijs voor een pond koffie in den ket- tinghandel liep op tot tien gulden. Van de 64 balen zijn nog 23 over. De andere zijn niet meer te achterhalen. Er is echter wel een hoeveelheid geld in beslag genomen. De hoofddaders zijn de 30-jarige beton werker T., de 38-jarige löswerkman .van D., de 28-jarige loodgieter de B., de 40-ja- rige koopman en schillenophaler van I. en de 30-jarige monteur B. Inmiddels is ook een onderzoek ingesteld naar de tusschenpersonen, van wie er thans 15 aan de politie bekend zijn. PRIESTERWIJDINGEN OP ZATERDAG Eerw. heer P. J. VAN VLIET uit Leidschendam. Eerw. heer TH. SCHOLTES uit Leidschendam. Eerw. heer J. A. BLONK uit Reeuw ijk. Eerw. heer G. DE BOT 1 uit Reeuwijk. (Foto's L. Crt.). Een inwoner van De Wijk bij Meppel hefeft in een perceel turfveen in het nabu rige Koekangeveld op vrij groote diepte een fraaie steenefi bijl gevonden. Naar verluidt zijn reeds liefhebbers verschenen, die den vinder daarvoor een goeden prijs hebben geboden, doch deze wil het vele duizenden jaren oude voorwerp niet van de hand doen. In dit verband dient er even wel de aandacht op gevestigd te worden, dat ieder, die een oudheidkundige vondst doet, hiervan onmiddellijk opgave moet doen aan den burgemeester van de betref fende gemeente. Blijkbaar is deze bepa ling nog niet algemeen bekend, althans men hoort dikwijls van vondsten, waarbij de gevonden voorwerpen worden verkocht of op andere wijze verdwijnen, zonder dat officieele instanties hiervan kennis dra gen. Medewerking van het publiek en ac tiviteit van plaatselijke autoriteiten is noo- dig, teneinde het behoud van historisch waardevolle bodemvondsten voor de ge meenschap te verzekeren. Haagsche Politierechter Hoe men lompen maakt. Als men een aantal jaren rechtzaken verslaat, dan denk je soms, dat niets je meer verbazen kan op het gebied van stuk ken van overtuiging. Je hebt messen en hakbijlen gezien, waarmede de eene mensoh den andere naar het leven stond. Er waren stukken zeep uitgestald naast diamanten en robijnen. Goudstukken en flesschen sla olie getuigden van 's menschc-n oneerlijk heid. Soms was er zelfs een gestolen auto of een cano aanwezig maar "thans prijkten er op de stemmige groene tafel pure lom pen, zooals stukgerafelde luiers, kapot ge reten baby-broekjes, uiteengeplozen thee doeken enz. enz. En deze dingen deden een mensch even met z'n oogen knipperen van verbazing. Als de best gediplomeerde lom pensorteerder greep de eerbiedwaardige deurwaarder zoo nu en dan in dezen berg en toonde den volke wat woedende dames handen dom vernielden en dat nog wel in dezen tijd van textielpunten. De daderes bleek te zijn een 64-jarige dame, afkom stig uit Aarlancferveen en laatst wonende te Voorburg. Deze dame, het was werkelijk 'een dame bewoonde een benedenhuis, ten- wijl boven een boekhouder woonde, wiens vrouw een baby had. Als vrijgezel kan men zich opperbest indenken, dat jeugdige ba- by'-s veel luiers Van noode hebben en dat moeders deze lappen op de een of andere manier droog moeten zien te krijgen. Deze moeder durfde het te bestaan om in de deftige straat een touw te spannen, over het balcon, en daaraan al des baby's attri buten te laten wapperen in een koud Noor denwindje. Aannemende, dat het niet deftig stond in een deftige straat luiers te drogen te hangen, kan men het standpunt van de moeder aanvaarden, die maling aan de deftige buurt had, als de baby maar niet schraal werd op zijn lichaampje. Dat is ook een standpunt. De 64-jarige dame beneden deelde dat standpunt niet en vond dit vlagvertoon maar zoo-zoo en toen klachten, zuchten en aanmaningen niet hielpen, was zij tot daden overgegaan. Zij plaatste in haar deftigen tuin een trapje en beklom, met een lange stok gewapend, deze verhe venheid. En zij met den stok tegen de luiers aan het slaan. Effect leverde dit niet veel op, want een en ander was buitengewoon goed bevestigd. Zij daalde dus weer naar den beganen grond om het nog eens te pro- beeren met een hark met langen steel. Het succes was verbluffend. Telkens als de ijzeren pennen üa het groed grepen gaf zij een deskundige ruk aan het spul en er werden weer nieuwe reepen en strooken geboren. Na alzoo een kinderuitzet in een dot lompen Veranderd te hebben, was zij te vreden haar deftig tehuis weer binnen ge gaan. Wie evenwel niet tevreden was, was de jeugdige moeder en zij zorgde, dat de 64-jarige, plus wat eens luiers geweest wa ren, oompleet aanwezig was. De politie had nog gezorgd, dat de hark er was. De deftige dame vond het Ongehoord, dat zij in het verdachtenbankje moest plaats nemen en deelde als verzachtende omstandigheid mede, dat door het druppen van de luiers twee van haar japonnen, resp. van 35- en 25 bedorven waren, hetgeen men gaarne geloofde. De Officier vond het ongehoord, dat een oude dame, met een hark iemands eigen dom zoo grondig ging vernielen. Zulke din gen komen absoluut niet te pas en spr. vond, dat een geldboete van 20 subs. 20 dagen zeker niet te veel was. Weet u wat de verdediging van de oude dame was? „Ze zijn er hier op uit om me af te zet ten, dat is het heele doel, maar ik neem het absoluut niet." En ga daarmee nu maar eens praten. De Politierechter deed het tenminste niet, want hij veroordeelde haar vlug tot twintig gulden boete met het recht tot hooger beroep. En dat zal de dame wel doen. - De boffer. Het stond vast, dat J. S. G. zich óp 14 April had schuldig gemaakt aan hazardspel op de renbaan Duindigt te Wassenaar. Als men voor de eerste klas draverij over 2020 meter ƒ1.op* Aloë zette en Aloë won dan betaalde hij f 1.50 plus den inzet terug. Een doodgewoon onofficieel gokje dus. Er stond evenwel een fout in de dagvaar ding en daarom werd G. tot zijn groote verbazing van alle rechtsvervolging ont slagen. Je moet maar boffen. HAAGSCH GERECHTSHOF Toch haar zin al kost het dertig grilden. De dochter Van een danié uit Wasse naar was tegen mama's zin in het huwe lijk getreden en mama had alle pogingen in het werk gesteld om dat huwelijk te doen mislukken. Zij had zelfs het praatje rond gestrooid, dat haar schoonzoon in de gevangenis gezeten had, alleen maar om dien schoonzoon overal onmogelijk te ma ken. Dit was snood geweest en de Politie rechter had de schoonmama deswege 'ver oordeeld tot een geldboete van 60.Zij had zulks hoogst onbillijk gevonden en was dus in hooger beroep gekomen bü het Haagsche Hof, alwaar de procureur-gene raal deze boete de juiste gevonden had en bevestiging van dit vonnis gevraagd had. Het Hof vonnis Wijzend veroordeelde de ex-schoonmama, want ze heeft inmiddels haar zin, want het huwelijk is thans uit en dochterlief is weer bij mama thuis, zooals zij triomphantelijk mededeelde, tot een geldboete van 30 subs. 20 dagen. Radio-programma VRIJDAG 6 JUNI 1941. HILVERSUM, I, 415.5 M. 6.45 Gra mofoonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtend gymnastiek 8.00 B. N. O.: Nieuwsberich ten. 8.15 Schriftlezing en meditatie. (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting) 8.25 Gewijde muziek. (Gr.pl.) 8.40 Gramofoonmuziek 9.15 Voor de huisvrouw 9.20 Gramofoonmuziek 10.00 Celesta-ensemble 10.40 Declamatie 11.00 Omroeporkest 12.00 Frans Wou ters en zijn orkest 12.40 Almanak 12.45 B. N. O.: Nieuws- en economische berichten 1.00 Ramblers 1.30 Ensem ble Bandi Balogh 2.00 Nederlandsch Kamerorkest .solisten en gramofoonmuziek 4.00 Lezen in den Bijbel (Voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomité) 4.20 Verkorte operette „Die Fledermaus" 8.15 B. N- O.: Nieuws-, economische en beursberichten 5.30 Voor de jeugd 5.45 Orgelconcert 6.45 Boekbespreking 7.00 B. N. O.: Economische vragen van den dag 7.15 Voor de kleuters 7.25 Gramofoonmuziek 7.30 Sport 7.45 Gramofoonmuziek 8.00 B. N. O.: Nieuws- bericthfcen 8.15 Spiegel van den dag 8.30 Het kleine Omroep-Mannenkoor 8.50 Musiquette 9.30 Berichten (En- gelsch) 9.45 Gramofoonmuziek 10.00 10.15 B. N. O.: Uitzending in de Engelsche taal: Economie News from Holland. HILVERSUM U, 301,5 M. 6.45 Gra mofoonmuziek -4 6J50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtend gymnastiek 8.00 B. N. O.: Nieuwsberich ten 8.15 Gramofoonmuziek 10.20 Or gelconcert 11.00 Voor de kleuters 11.20 Zang en piano 11.45 Gramofoon muziek 12.00 Berichten 12.15 Het Groot-Amusementsorkest12.45 B. N. O.: Nieuws- en economische berichten 1.00 Gevarieerd programma 3.00 Voor de vrouw en gramofoonmuziek 3.45 Omroep orkest 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gra- mcfoonmuziek 5.15 B. N. O.: Nieuws- economische en, beursberichten 5.30 De Snarenzangers 6.00 Causerie: De zin on zer huidige historische'belangstelling (Voor bereid door de Christelijke Radio Stich ting) 6.15 Melodisten en solist 6.45 We trekken er op uit. 7.00 N. B. O.: Economische vragen van den dag 7.15 Omroeporkèst 8.00 B. N. O.: Nieuws berichten 8.15 Rótterdamsch Philharmo- nische orkest 8.40 Banden met Vlaande- renland 9.00 Het Rótterdamsch Philhar- monisoh orkest 9.50 Gramofoonmuziek 9.55" Avond wijding 10.00 B. N. O.: Nieuwsberichten; Sluiting. Vrijdag GEM. RADIODISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie Programina: 8.00—22.00 Holl. Pro gramma 22.0024.00 Duitsch Pro gramma. 2e Programma: 6.4522.15 Holl. Pro gramma, uitsluitend voor Radio Centrales 23.0024.00 Duitsch Programma. 3e en 4e Programma: 8.0024.00 Duitsch Programma. Mussolini woonde In gezelschap van den Duitschen Rijksjeugdleider Axmann in het stadion te Rome de massale gymnastiekuitvoering der Itafiaansehe jeugd bij. Een overzicht tijdens de demonstratie (Atlantic-Holland) De verovering van Kreta. Na de landing maken de Duitsche soldaten zich in allerijl gereed, om het offensief in te zetten (Atlantic-Holland) FEUILLETON naar het Engelsch bewerkt .door A. J. HUISMAN. 21) iHet resultaat kwam niet onverwacht voor Foyle. Hij had de proefneming ge daan om eenig verband te vinden tusschen de prinses en de misdaad. Nu dit mislukt was, had hij he^ plan tot andere middelen zijn toevlucht te nemen. Hij liet Wills en de vrouwen heengaan met een waarschu wing niet te spreken over de formaliteiten waarvan ze getuigen geweest waren. En op een wenk van hem stond een inspecteur in uniform naast den hoogen lessenaar, de pen in de hand. Stelt u die vrouw in staat >vjan be schuldiging, Mr. Foyle? vroeg hij. Taylor was naast.haar geen staan, en bijna onwillekeurig stond zij bij den lesse naar tegenover den politie-man. Een oogenblik. Ik kan verklaren, hoe ik aan de juweelen ben gekomen, als ik Mr. Foyle alleen kan spreken. De inspecteur keek weifelend naar zijn chef, die met de hand over zijn kin streek. Foyle knikte toestemmend en ging haar voor naar het arrestantenlokaal. Zoodra zij alleen waren, keerde de vrouw zich snel naar hem toe. Die juweelen zijn mij toevertrouwd voor een bijzonder doel door Lady'(Eileen Meredith, sprak zij hoogmoedig. Dit* is al les, wat u het recht hebt te weten. U kunt haar gemakkelijk opbellen en het haar vragen. Doe het dadelijk en laat mij heen gaan. Best, zei hij onverstoorbaar. Ik zal u hier houden, tot ik het heb gedaan. Maar hij telefoneerde niet naar Berker- ley Square uit zijn privé-kantoor. Hij tele foneerde naar Scotland Yard. Binnen vijf minuten vertrok hoofdinspecteur Green uit het groote baksteenen gebouw om eerst den Hertog van Burghley en daarna Lady Eileen Meredith op te zoeken. Een vol uur verliep en Foyle ontving de inlichtingen omtrent Petrosvka's bewegingen. Haar ali bi was volmaakt., In elk opzicht was haar verhaal juist geweest. Toen Green aan het politiebureau kwam mét een opgewonden, verbaasden edel man en zijn rechtsgeleerden raadsman, bleef hij eenige oogenblikken met zijn chef alleen. Zij geeft toe, dat zij Lola haar pu- weelen in handen heeft gegeven, maar be halve dat wil ze geen woord zeggen, zei hij. Ze is zoo koppig als egn muilezel. Ik heb ijlen hertog van het een en ander op de hoogte gebracht en hij heeft er in toe gestemd de juweelen terug te nemen, zon- dat dat zij het weet. Het was een moeilijk werk, maar ik heb hem kunnen overtuigen, dat het meisje zich er door in moeilijkhe den zou kunnen brengen. Hij zegt, dat hij nopit van Petrovska heeft gehoord Foyl/e streek snel over zijn kin. ik zal met den ouden jongen gaan spreken. Zie of je van de Taxi-maatschap pij een taxie te leen "kunt krijgen en laat Poole er langzaam deze straat mee op en neer rijden. Als zij ze aanroept, wanneer ze naar buiten komt goed .en wel. Zoo niet, dan moeten jij en Bolt haar volgen en dan volgt de taxi jullie, zoodat je er in geval van nood gebruik van kunt maken. Green had zijn werk met den hertog en diens rechtsgeleerde met tact gedaan. Foy le beperkte zijn onderhoud met hen slechts tot het ontwijken van vragen, die hij niet wenschte te beantwoorden. Hij liet ze ten laatste vertrekken, terwijl de man der wet de juweelen in bewaring had genomen. Toen ging hij naar zijn gevangene. ,U kunt vertrekken, zei hij kortaf. Ik wil u echter wel verzoeken zeer voorzich tig te wezen, prinses. $Us u verstandig zijt, verlaat u onmiddellijk Engeland. Waarom? vroeg zij, haar blauwe oogen wijd openend en hem vol verbazing aan kijkend. Zijn stem werd suikerzoet. Omdat, mijn waarde dame, zei hij, ik voel dat uw loopbaan in Engeland niet al te smetteloos is geweest. Ik zal trachten iets meer daardmtrent te vernemen en ik waarschuw u eerlijk, als ik een kansje er toe krijg, arresteer ik u. U bent te ondeu gend om u los te laten loopen. U verveelt mij, antwoordde zij. Goe den dag, Mr. Foyle. Vergeef mij, zei hij, twee vingers in zijn vestzak stekend en een papier er uit halend. Kent u-dit schrift? Hoofdschuddend gaf zij het papier terug. Neen. Ik heb het nooit te voren ge zien, antwoordde zij en ging de deur uit. Maar Heidon Foyle had haar vingeraf drukken. TWEE EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Sir Hilary Thor ton tilde zijn jaspanden op voor den warmen gloed, terwijl hij met zijn rug naar den haard stond. Heidon Foyle, met het boek, waaraan hij zijn da gen en nachten wijdde, op den lessenaar vóór zich, zat recht overeind in zijn stoel snel te praten. Hij gaf rekenschap van den voortgang van het onderzoe"k. Wij vorderen ietwat, maar niet .zoo snel als ik wel zou willen. Wij weten dat Grell leeft, dat hij in contact is met Ivan Abramovitch en Lola Rachael of prin ses Petrovska, zooals zy zich noemt. Er is minstens nog een man bij betrokken waarschijnlijk meer. Het is bijna zeker, dat Grell weet wie Harry Goldenburg heeft vermoord, zelfs.al heeft hij het zelf niet gedaan. Goldenburg was blijkbaar gekleed in Grell's kleeren voor hij vermoord werd. Het is nu duidelijk, dat het zijn.eigen klee ren waren, met de bezittingen van Grell. in zijn zakken. EenMexicaansche dolk is gebruikt. Dat kan al of niet belangrijk we zen. Grell heeft in Mexico gereisd. Wij heb-* ben Ivan en Sir Ralph uitgeschakeld als de eigenlijke moordenaars. Evenmin komen de vingerafdruken van Prinses Petrovska er mee overeen. Sir Hilary streek weifelend over zijn snor. Is er nog iets? vroeg hij. Ja. Foyle was ernstig geworden. Ik heb het cijferschrift, dat wij in Grave Street hebben gevonden, Jones ge- geven om te zien wat hij er van kon ma ken. Hij is een expert in dit soort puzzles. Hij heeft zoo juist gerapporteerd dat de ver taling luidt: „Dit zal de beste methode zijn om zich met E. M. in verbinding te stel len, als L. haar den sleutel geeft. Haar te lefoonnummer is 12845 Gerrard". DRIE EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Heidon Foyle had vele bronnen van in lichting, waar het een gewone, misdadigers- misdaad betrof. Het oude spreekwoord „dieven verklappen elkaar niet" vond bij hem geen geloof. Er was altijd inlichting te krijgen aan het hoofdkwartier langs onder- grondsche wegen. Foyle had reden om aan te nemen, dat het geen kwaad kon de ondergrondsche mochten aan het werk te zetten, die op het eerste gezicht weinig genoeg te maken had den met het geheim van den rijken Ro bert Grell. 'Deze spionnen en verraders zouden" trachten hem te bedriegen en er in te laten loopen. Sommigen hunner zou dit gelukken.- eHt zou geld kosten, maar geld dat niet weggegooid was. Vier van de vijf inspecteurs die den ge- neralen staf der recherche vormen, waren in het vertrek. Foyle sloot de deur. Ik wil dat eenigen uwer het nieuw tje onder onze menschen verspreiden, dat wij góed zullen betalen ieder, die ons óp' de hoogte brengt van de bende, die in deze Grell-Zftak is betrokken. Kleedt het zelf maar in de woorden die ge het beste vindt. Nadat hij zoo den eersten stap had ge daan om een nieuwe en machtige kracht van guerilla's^aan de zijde van de wet te brengen, keerde Foyle -naar zijn bureau terug, om de zaak nogmaals te bepeinzen. t (Wordt vp-t<7'~-M

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 8