Ma de ttede%iaag^ JOceta Bardossy te Rome fRaaóeaeit aaot twee pjcoftCemen DONDERDAG 5 JUNI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 LAGERHUISDEBAT AANGEKONDIGD NAAR EEN VERKLEIND OORLOGSKABINET? Naar de parlementaire redacteur van Reuter meldt, zal het Lagerhuis in zijn vol gende vergadering een debat over den Britschen terugtocht op Kreta houden. Churchill en Attlee zullen daaraan deel nemen. De redacteur meldt verder, dat de terug tocht „verschillende stroomingen" in de Britsche openbare meening heeft doen ont staan. Sommigen willen een „verkleind oorlogskabinet!' en de onvoorwaardelijke verwijdering van alle ambtenaren, die ge toond hebben, niet „volkomen up to date" te zijn. Ongetwijfeld zal bij het debat worden verlangd, dat het regeeringsapparaat en het productiesysteem worden vereenvou digd. Vooral zal men aandringen Op in voering van den dienstplicht „mobilisatie der industrie" en het ondergeschikt maken van alle andere aangelegenheden aan de belangen der oorlogsproductie. Men zal den invoer van machines en nog eens ma chines van overzee eischen, zelfs al zou daardoor de aanvoer van levensmiddelen worden belemmerd. Er zullen voorts voor stellen worden gedaan voor een uitbrei ding der rantsoeneering, een strengere rantsoeneering en een energieke campag ne voor de productie van levensmiddelen in het eigen land. Een dienstplicht voor de arbeiders wordt door de arbeiderspartij afgewezen. Alle partijen zijn echter van meening, dat een algemeene dienstplicht in de industrie op het oogenblik de beste maatregel is. Ten slotte verlangt een aantal afgevaardigden, dat de verschillende takken van de bur gerlijke verdediging in één ministerie ver- eenigd worden. „Langzaam maar zeker komt in Enge land een storm op na de nederlaag op Kre ta", zoo schrijft de Londensche correspon«- dent van „Nya Dagligt Allehanda", volgens het A. N. P. Voor de eerste maal keert de critiek zich ook tegen Churchill. In het bijzonder heeft een artikel van de „Daily Mail" opzien gebaard, waarin wordt ge zegd: „Churchill weigerde te gelooven, aat ergens in het moederland ongerustheid heerschte wegens den terugtocht uit Grie kenland. Misschien kan hij er van over tuigd worden, dat het volk ernstig ver ontrust is over Kreta. Veranderingen zijn OORLOGVOEREN? MAAR HOE? HET BEZOEK VAN WINANT AAN WASHINGTON. /De thans in de Vereenigde Staten vertoe vende ambassadeur te Londen, Winant, heeft naar de Associated Press van bevoeg de zijde in Washington verneemt, een vol ledig rapport over de Engelsche oorlogser varingen voor de Ameriikaansche regeering meegebracht. In het rapport zouden niet alleen militaire, doch ook kwesties van het bedrijfsleven, de voeding en de stemming onder het volk 'behandeld worden. De „New York World Telegram" is van meening, dat Winant, buitengewoon ern stige berichten heeft meegebracht, die „bij na op een uiterste crisis zouden bewijzen". Er is reden om aan te nemen, dat Chur chill aan Roosevelt heeft medegedeeld, dat Engeland tot een of anderen vorm van een jaar stand kan hóuden. Winant brengt het S.O.S.-sein van Engeland over. Vele neu trale waarnemers aijn van meening, dat zonder een gewapende Amerikaansche hulp Engeland tot een of ander envorm van een vrede door onderhandelingen zou kunnen worden gebracht. Roosevelt is in een moei lijke positie, want de Ver. Staten zijn nog minder voor den oorlog voorbereid dan Engeland en Frankrijk dit waren. De Ame rikaansche vloot is weliswaar voor een oor log op één Oceaan gereed, maar niet voor een oorlog op twee Ooeanen. De steeds goed ingelichte commentaar- schrijvers Alsop en Kintner constateeren in de „Washington Post", dat Roosevelt voor twee problemen staat. In de eerste plaats beseft 'hij volkomen. hy' heeft dat onlangs ook ©penlyk tot zijn naaste mede werkers gezegd dat Duitschland zonder Amerikaansche interventie niet kah wor den overwonnen. Dat deze interventie zeer spoedig moet komen, wordt 'hem met aan drang voorgehouden door zijn medewer kers, door de Britsche regeering en nu ook door zy'n ambassadeur te Londen, Winant. In de tweede plaats voelt Roosevelt, dat het Amerikaansche volk nog niet een drachtig voorstander van deelneming aan den oorlog is en dat hij zijn. beloften, afge legd gedurende de verldezingscampagtne, niet kan verloochenen. Boyendien mag hij g^en onmiddellijke oorlogsdaad ondenne- nemen zonder overleg met het Congres. Volgens Roosevelts meeming, aldus Al- sop en Kintner, is een „Duitsch incident" de eenige uitweg uit dit dillemma. Hij hoopt nu door den patrouilledienst der Amerikaansche vloot Duitschlcuvd tot het eerste schot te kunnen tarten. ZELFMOORD VAN AMERIKAANSCHEN MARINE-ATTACHé. Uit Dublin wordt gemeld, dat de plaats* vervangende Amerikaansche vlootattaahé te Londen, Jones, te Belfast dood is gevon den aan boord van een schip, dat naar de Vereenigde Staten zou vertrekken. Uit het onderzoek bleek, dat Jones zich van het leven had beroofd. Hij had een brief ach tergelaten, waarin hij zijn daad motiveert met verschillen van meening, die tusschen hem en Winant bestonden. Winant zou op het standpunt staan, dat de Amerikaan sche werven binnen 16 maanden in staat kunnen zijn, de Britsche scheeps ver liezen op den Atlantischen Oceaan door nieuw bouw te compenseeren, indien maandelijks noodzakelijk en Churchill behoort niet te dralen ze aan te brengen. Het lot van zijn regeering kan zeer wel van een direct ën krachtig ingrijpen afhangen". De corres pondent teekent hierbij aan, dat men te Londen zulke woorden sedert Churchill de leiding der regeering op zich nam, niet meer had gehoord. Over den strijd op Kreta meldt het D.N. B. nog uit Berlijn, dat nu de slagvelden zijn opgeruimd en de gevallen tegenstan ders zijn begraven, het aantal dooden on der Engel^chen en Grieken op ongeveer 5000 kan worden geschat. Het aantal ge wonden In nog niet bepaald. In het doo- dencijfer zijn nief de verliezen begrepen, die den Britschen strijdkrachten op den terugtocht overzee zy'n toegebracht. Het staat vast, dat die verliezen ten gevolge van de voortdurende aanvallen op talrijke transportschepen een veelvoud van de ver liezen op Kreta bedragen. Bij de vorderende zuiveringsactie op Kreta zijn nog ruim 2Ó00 Britten gevan gen genomen. Daarmede stijgt het tot dus ver gemelde totale aantal van 8000 op ruim 10.000 Britsche gevangenen. Volgens een Reuterbericht uit Sydney heeft de Australische minister van marine, Hughes, medegedeeld, dat de Australische kruiser „Perth" bij de gevechten om Kre ta door een bom is' getroffen. Vier opva renden Zyn om het leven gekomen, drie gewond. VOORBEREIDINGEN OP CYPRUS. Op het oogenblik wordt Cyprus intensief voorbereid voor de verdediging tegen een aanval en de helft van de bevolking der steden op. Cyprus is reeds naar het vaste land overgebracht aldus meldt United Press. Er zijn slechts zeer weinig Engel-» sche vrouwen op het eiland achtergeble ven en alleen de zusters van het Roode Kruis zijn nog aanwezig. Men gelooft op Cyprus, dat een Duitsche aanval op het eiland moeilijker zal zijn dan de verovering van Kreta, daar de En gelsche luchtmacht de vliegvelden van Egypte en Palestina als betrekkelijk dicht bij gelegen steunpunten kan gebruiken. In de afgeloopen week heeft het loeien van de alarmsirenes aangetoond, dat vijande lijke vliegtuigen verscheidene malen bo- van het eiland zijn verschenen. De bevol king bleef rustig. Cyprus bezit een eigen verdedigings corps. Bovendien bestaat er nog een Cy- persch regiment, dat aan den strijd in Oost-Afrika, _Noord-Afrika en Griekenland heeft deelgenomen. niet meer dan een half millioen ton tot zin ken wordt gebracht. Jones was, op grond van het materiaal, waarover hij krachtens zijm functie beschikte, van andere meening. Uit zijn berekeningen bleek, dat de wer ven in de Ver. Staten op zijn vroegst in den zomer van het jaar 1944 Engeland daadwer kelijk zouden kunnen steunen. Engeland zou slechts kunnen wordéh gered, indien de Britsche admiraliteit er binnen zes weken in zou slagen, het maandelijksche verlies cijfer beneden de 250.000 ton te brengen. Jones schrijft, dat Winant ondanks Jo nes' waarschuwingen besloteri had, zijn eigen meening als vertrouwelijke inlich ting aan de Britsche admiraliteit door te geven en niet de opvatting van het Ameri kaansche ministerie van marine, dat door Jones vertegenwoordigd werd. Jones, heeft, zooals hij schrijft, dit conflict als officier van eer en plichtsbesef slechts uit den weg kunnen gaan door vrijwillig afscheid van het leven te nemen. DE KRIJGSVERRICHTINGEN IN CHINA Van een niet nader genoemde Japansche basis in het Zuiden van de provincie Sjansi wordt gemeld: Als gevolg van de campagne der Ja pansche troepen in het Zuiden van Sjansi en het Noorden van Honan zijn twee leger groepen, die onder rechtstreeksche controle staan van Tsjang Kai Sjek, zoowel als 23 CHineesche legerdivisies ernstig verslagen. Dertien van deze divisies werden geheel vernield, bijna alle officieren en man schappen werden gedood of ernstig ge wond. De overige tien divisies verloren ook byna twee derden van haar officieren en manschappen, waardoor zij haar gevechts kracht inboetten. Tusschen 7 Mei en 4 Juni werden zes legercommandanten gedood, terwijl zes divisiecommandanten gedood werden, twee gewond, en vyf zich overgaven. Drie regimentscommandanten werden gedood, terwyl elf anderen overgaven aan de Ja pansche troepen. Nog 49 hooge officieren gaven zich over en drie andere werden in den strijd gedood. MATSOEOKA EN ZIJN PIJP. De Japansche „Bond, tegen het rooken" heeft den minister van buitenlandsche za ken, Matsoeoka, verzocht afstandi te wil len doen van zijn pijp. De bond heeft den minister geschreven: aangezien de heer Matsoeoka door de Japansche jeugd zeer vereerd wordt, is het zeer waarschijnlijk, dat de afbeeldingen van den minister, waarop hij met zijn geliefkoosde pijp in den mond staat, de jongelieden tot navolging van de rookgewoonte verleiden. UIT HET AMERIKAANSCHE HUIS VAN AFGEVAARDIGDEN In het Huis van Afgevaardigden geraakte de Joodsche afgevaardigde Edelstein (demo craat) in een heftige woordenwisseling van den republikein Rankin. Rankin ver klaarde, dat de internationale bankiers en eenige Joden op den president en het Con gres druk probeeren uit te oefenen, ten einde de Vereenigde Staten in den oorlog te brengen. Edelstein wond zich hierover zoo op, dat hij door een beroerte getroffen werd, waar na de dood onmiddellijk intrad. HET DUITSCHE WEERMACHTSBERICHT Het opperbeve1 van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend: Bij de gevechten op het eiland Kreta werden, naar tot dusver is vastgesteld, meer dan 8000 Britten.en 4000 Grieken gevangen genomèn. Talrijke gepantserde gevechts wagens en stukken geschut, alsmede groote hoeveelheden munitie, kleeding en Jevens- midelen werden buitgemaakt. Het luchtwapen heeft gisteren industriee- le installaties in het graafschap Essex en in Zuid-Engeland gebombardeerd. Ten Noord-Oosten van de Orkaden hebben ge vechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht een koopvaardijschip van 4000 brt. tot zin ken gebracht en voor de Noordkust van Schotland twee groote vrachfbooten zwaar beschadigd, In den nacht van 2 op 3 Juni hebben torpedovliegtuigen twee treffers geplaatst op een vrij groot Britsch oor logsschip. In den afgeloopen nacht waren doeltref fende aanvallen gericht op de ravitaillee- ringshaven Hi»fl en op de haveninstallaties aan de Engelsche Zuid- en Oostkust. In Noord-Afrika levendige wederzij dsche activiteit van de artillerie vopr Tobroek. Formaties Duitsche duikbommenwerpers en torpedovliegtuigen vielen op 2 Juhi her haalde malen doelen rondom Tobroek aan en vernietigden in de haven een transport schip en plaatsten een treffer op een Brit sche luchtdoelbatterij. De vijand heeft overdag noch des nachts boven het Duitsche rijksgebied gevlogen. In de periode van 31 Mei tot 3 Juni ver- door de vijand twintig vliegtuigen. Hiervan werden er 14 in luchtgevechten, door nacht jagers en de luchtdoelartillerie, en twee door mijnenvegers .neergeschoten, terwijl de rest op den grond werd vernield. In de zelfde periode gingen tien eigen vliegtui gen verloren. Na hèt overlijden van ex-keizer Wilhelm II TELEGRAFISCHE DEELNEMING VAN HITLER: D.N.B. uit Berlijn; De Führer heeft de gemalin van ex-keizer Wilhelm H en den kroonprins telegrafisch zy'n deelneming be tuigd. DE BIJZETTING VAN DEN EX-KEIZER. De bijzetting van het stoffelijk overschot van den ex-keizer geschiedt aanstaanden Maandagmorgen in de slotkapel van Doorn, die voor deZë gelegenheid - provisorisch wordt ingericht. Volgens den wensoh van den overledene is de kring der deelnemers beperkt tot de naaste familie. Toch worden ook enkele delegaties uit Duitschland ver wacht. DE LAATSTE UREN VAN EX-KEIZER WILHELM. Uit Doorn wordt gemeld: Omtrent de laatste turen van den vroe- geren keizer wordt nog' gemeld, dat na een tijdelijke verbetering tijdens het week einde, welke een volledig herstel deed ver wachten, er Dinsdag in de late avonduren een aanmerkelijke verergering in den toe stand van Wilhelm II ontstond. Door een longenembolie ontstond een snel verval van krachten, dat het van nature sterke lichaam van den patiënt verzwakte en een diepe bewusteloosheid veroorzaakte, waar uit de vroegere keizer niet meer ontwaakte. Na de schijnbare verbetering van eenige dagen geleden, welke bij den patiënt den wensch deejd opkomen, het ziekbed te ver laten, was een reeks der naaste bloedver wanten, zooals de zoons van Wilhelm II weer uit Doorn Vertrokken, zoodat zij de laatste uren niet aan het ziekbed konden doorbrengen. Toen de dood intrad waren aan het ziekbed aanwezig de gemalin van den keizer, prinses Hermine zijn dochter, de hertogin van Bronswijk, prins Louis Ferdinand, kleinzoon, en prinses Henriëtte, de gemalin van prins Franz Josef, even eens een kleinzoon. De tijding van het overlijden van den vroegeren keizer heeft in het dorp Doorn groote ontroering onder de bevolking ver wekt, daar Wilhelm II veel voor de plaats gedaan heeft. DUITSCHE PERSSTEMMEN. De Duitsche bladen wijden groote aan- dacht aan het overlijden van den Duitschën ex-keizer. In uitvoerige artikelen wordt de levensloop van Wilhelm II met de politieke gebeurtenissen van zy'n tyd geschilderd. Daarbij verklaart men, dat de politiek van Wilhelm II er niet in is geslaagd het web van Engeland's omsingeling te verscheuren. In dit verband betoogt de Deutsche Allge- meine Zeitung, dat in 1914 geen sprake ge weest kan zijn van Duitsche schuld aan den oorlog. Steeds herhaalde pogingen om met Engeland tot een vergelijk te komen strandden, zoo schrijft het blad, omdat En geland nooit bereid was ondubbelzinnig zy'n standpunt te bepalen. De Engelsohen hebben- door hun houding in voorjaar en zomer 1939 bij een overeenkomstige situa tie nogmaals bevestigd, waarom het hun ook destijds te doen was: Duitschland be letten zich te verheffen en het-vernietigen. „Na den wereldoorlog", zoo vervolgt het blad, „heeft Wilhelm H den opbouwarbeidi van den Fuehrer met bewondering en gloeiende hoop voor de toekomst van het Duitsche volk gevolgd". De Berliner Boersenzeitung sohrijft: „Het is beter niet te onderzoeken hoe schuld en' noodlot in de buitenlandsche .politiek van het Wilhelminische tijdperk dooreenge- strengeld waren. Vast staat in ieder geval, dat de leidende Duitsche staatslieden -uit de periode voor den wereldoorlog een po litiek van illusies hebben gevolgd tegen over het gevaar van het Engelsche streven naar omsingeling. Zoo werd de Duitsche 'bewegingsvrijheid op het gebied van de buitenlandsche politiek steeds meer be perkt, totdat Duitschland in 1914 onder de ongunstigste omstandigheden zonder sterke bondgenooten gedwongen werd tot den strijd om zijn bestaan". EGYPTISCHEN PREMIER AFGETREDEN De Londensche berichtendienst meldt, dat de Egyptische premier is afgetreden.^ Hij zal echter waarschijnlijk den nieuwe' regeering vormen op breedere basis. EEN TOAST VAN DEN DUCE. De Hongaarsche minister-president, Bar dossy, heeft gisteravond te half zes in ge zelschap van den Kongaarschen gezant bij het Quirinaal een bezoek gebracht aan het -Italiaansche ministerie van buitenlandsche zaken, waar hij een zeer hartelijk onder houd met graaf Ciano had. yervolgens be gaf hy zich' met Ciano naar het Palazzo Ve- nezia. De bevolking juichte hem op zyn tocht door de stad hartelijk toe. Aan het einde van het diner, dat gister avond door den Duce in het Palazzo Vene- zia is aangeboden ter eere van den Hon- gaarschen minister president, Bardossy, heeft de Duce de volgende toast uitgespro ken: Hefcis mij bijzonder aangenaam u te be groeten uit mijn eigen naam en uit naam van de fascistische regeering en u op de hartelijkste wijze welkom te heeten. De betrekkingen vön vriendschap vol vertrou wen, die sedert lange jaren Italië en Hon garije verbinden, vinden haar grondslag in ideëele motieven en in reden van poli- tieken en economiscben aard. Deze betrek kingen hebben voor de recente gebeurte nissen een bijzondere belangrijkheid en strekking gekregen tengevolge van den strijd, dien Italië en Duitschland voeren voor de verovering van ee"nieuwe orde en tengevolge van de weloverwogen toetre ding van het Hongaarsche volk tot de ver nieuwende politiek van de spil. De deelne ming van de Magyaarsche natie met Italië en Duitschland bevestigd en een- krachti- gen steun gegeven aan de vorming van het nieuwe Europa. Haar medewerking aan den gemeenschap pelijken strijd heeft het Hongaarsche volk Duizenden Neder landers vonden werk bij hetNSKK Een speciale verslaggever van de V.P.B. heeft op uitnoodiging van het „National- sozialistische Kraftfahrer Korps" (N.S.K.K.) het Nederlandsche Departement van Volks- vóorlichting en Kunsten en het „Nationaal- socialistische Motor Korps" (N.S.M.K.) der N.S.B. een reis gemaakt door Bélgië en het bezette gebied van Frankrijk. Zooals be kend is, zijn er duizenden leden van het N.S.M.K. werkzaam bij het N.S.K.K. Wij laten nu den verslaggever aan het woord. Op een-vroegen stralenden Zondagmor gen riepen de "klokken der tallooze kerken van Brussel de geloovigen op ter H. Mis': de breede, blonde Vlamingen en de kleine, donkere Walen. En terwyl onze auto moei zaam den weg zoekt langs de sterk nellen de straten van de Belgische hoofdstad, ont dekten wij tusschen de kerkgangers, behal ve de Duitsche, ook bekende Nederland sche uniformen: zwart met helroode spie gels op de kragen. Den Brusselaars valt deze uniform al lang niet meer op in het stadsbeeld, zij zijn er reeds maanden aan gewend; deze stoere Hollandsche knapen zijn de mannen van het Nationaal-Socialis- tiséhe Motor Korps der W. A., die dienst doen bij het Duitsche MNational-Spzialisti- sche Kraftfahrer Korps (N.S.K.K.) Trans portbrigade Luftwaffe Belgien und Nord- frankreich". Door de week ontmoet men hen overal achter het stuur van hun vrachtauto's in de N.S.K.K.-kolonnes, op de wegen van het blondp Vlaamsche land en, tusschen de zachtglooiende groen begroeide heuvels van Noord-Frankryk en Wallonië. „Het is fijn werk", zoo vertelden zij ons dikwijls, als wij in de gelegenheid waren om bij een rustende kolonne langs den weg, of in een der keurig ingerichte logeergele genheden een praatje met hen te maken en de groeten uit Nederland óver te bren gen. „Het is hard werken, maar we verdie-, nen goed en worden best verzorgd. Je voelt "zoo- echt, dat je hier in dienst iets méér bent dan alleen maar een nummer. Onze superieuren eischen in den dienst den ge- heelen mensch op, maar voor onze verzor ging wordt alles opzij gezet, die moet en zal van de bovenste plank zijn". Eenig in de krijgsgeschiedenis. Dat dit inderdaad zoo is, daarvan konden wij ons overtuigen tijdens ons bezoek aan een oude citadel in het Vlaamsche -land, die feitelijk een sort van doorgangshuis is voor de mannen, omdat zij hier achten tot de kolonne, waar zij deel van uitmaken, samengesteld is. Als men deze heldere, frissche slaapgelegenheden bezoekt, de keu rige keuken en de prachtige waschgelegen- heden bekijkt alles onder de oude hel derwit gekalkte gewelven van het fort en men hoort dan vertellen, hoe het er hier uitzag, voordat deze verwaarloosde fortifi caties tot dit doel werden ingericht, dan begrijpt men, dat er inderdaad geen moeite gespaard is om te zorgen, dat dé duizenden Hollanders en Vlamingen, die hier geheel gelijkwaardig dienst doen, samen met de Duitsche N.S.K.K.-mannen, een verzorging - krijgen, die eenig is in de krijgsgeschie denis. „Het eten is ook wel eens minder goed geweest",- zoo vertelde er ons één, toen wij samen een sigaret rodokten in het mollige gras, op de hooge wallen van de citadel, waar hij van zijn welverdiende rust ge noot. „Maar dat was in het begin, toen ze- ons bijvoorbeeld op een gegeven moment 1500 man op ons dak stuurden, die ook aan de kost moesten komen. Tegenwoordig kan dat niet meer: behalve de keuken staat er altijd een heele batterij keukenwagens klaar en we hebben dan nu ook geen kla gen meer". In het land van den wijn. Deze visie werd bevest^d door een an der, dien wij ontmoetten in de keuken van een NSKK-onderkomen, een oude school in een der romantische dorpjes van Noord- Frankrijk. „Ik teeken er voor, als ik het mijn heele leven niet mirider krijg, dan 600 gram brood per dag, tien sigaretten en twee sigaren en voor middageten een menu met gebraden pekelvleesch, asperges, ge kookte aardappelen, vruchtencompote, rijst pudding en vrij wijn, zooals vandaag". „Alleen die wijn, daar hebben de meeste Hollanders nog niet voldoende waardeering voor", merkte de NSKK-Truppführer, die ons bij dit bezoek rondleidde, lachend op. „Maar ja; alles moet geleerd worden pn op den duur krijg je er in dit land van den wijn de smaak vanzelf wel voor'" nieuwe eri sterker redenen van consideratie gegeven. Met bijzondere voldoening ziet Italië de verwezenlijking van de gewettig de aspiraties Van Hongarije, die Italië zelf voortdurend en van harte heeft gesteund. In de nieuwe orde, die georganiseerd gaat worden in Europa, zal Hongarije terecht de omstandigheden vinden, die noodzake lijk zijn voor de natuurlijke ontwikkeling van zijn nationale leven, en nieuwe rede nen voor hog nauwere betrekkingen en solidariteit met de bevriende landen. Ita lië en Hongarije zullen in de toekomst voort gaan samen te werken in strikte gemeen schappelijkheid in doelstellingen voor den wederopbouw en den vooruitgang van het Europeesehe Donaugebied in het algemeen belang en in dat van de beide volken. Met deze gevoelens hef ik mijn glas op, op de welvaart van de edele Magyaarsche natie, op de gezondheid van den rijksbestuurder van Hongarije en op uw persoonlijk wel- zyn. ERNSTIGE ONLUSTEN TE BAGDAD. De „Popolo d'Italië verneemt uit Bei roet, dat het te Bagdèd tot ernstige straat gevechten tusschen Irakeezen en Britsche soldaten is gekomen. De Engelsohen maak ten tenslotte van hun machinegeweren ge bruik, waarbij 70 menschen om het leven kwamen. Volgens te Vichy ontvangen berichten schijnt de rust te Bagdad hersteld te zijn. In Fransche kringen heeft men den indruk, dat de gebeurtenissen in Irak den Engel- schen niet veel sympathie hebben bezorgd. Volgens alle berichten, waarover men te Vichy beschikt, blijft de Irakeesche bevol king een uiterst gereserveerde houding te genover de Engelschen aannemen. Op het stafkwartier van de brigade te Brussel weet men ons nog veel meer bij zonders te vertellen over de Hollanders, die als chauffeurs in de NSKK-kolonnes door geheel Europa trekken. Hier kent men hun eigenaardigheden, in vergelijking met de andere nationaliteiten, die deze diensten verrichten: Duifschers en Vlamingen. En onze Hollandders komen er waarlijk niet slecht af, zij krijgen goed en verantwoor delijk werk en velen zijn als chauffeurs aan de brigade-officieren toegevoegd. NSKK-mannen onderscheiden. Hier op-het stafkwartier kent men zijn mannetjes precies. Van eiken rijder wordt een kaart bijgehouden, met z(jn prestaties, zijn verordeningen en zijn ambities. De blik, dien wij hier achter de schermen kun nen slaan, overtuigt ons - trouwens reeds aanstonds van het ongekend grootsche van deze organisatie. Bij al deze cijfers en sta tistische curven, die een beeld geven van het waarlijk fantastische prestatievermogen van dit coros, dat zijn sporen in dezen oor log heeft verdiend en waarvan niet voor niets 32 manschappen, officieren en onder officieren het Kruis van Oorlogsverdienste kregen nog gezwegen van de velen, die reeds het IJzeren Kruis dragen blijkt, dat de menschen hier menschen jijn geble ven en geen nummers of machines. Dat blijkt evenzeer op de groote Brusselsche NSKK-ryschool, waar wij in 4e gelegen heid werden gesteld het dagelijksche onder richt bij te wonen. Het is niet voldoende, als een man ach ter het stuur kan zitten, zijn wagen weet te besturen en de verkersteekens van Ne derland, België en Frankrijk zoo ongeveer kent. Neen, hij krijgt op deze school ook inzicht in de kunst van,het autorijden, be* grip van zyn motor, kennis van 't verkeer. En tenslotte vfórdt een belangrijk punt, dat ten onzent lange jaren zoo zeer ver waarloosd is ook zijn karakter gevormd, zoodat hij inderdaad in staat is, zijn ver antwoordelijke post te bekleeden in het kader van deze gigantische organisatie, die alle weermachttransport voor haar reke ning neemt. Het is prettig om bij deze les sen te zien, hoe het onverwoestbaar en thousiasme van de leeraren wordt overge plant op de leerlingen, die zelfs bij moei lijke onderwerpen, als het principe van de explosiemotor, van hun onverflauwde be langstelling blijk geven. Geen taalmoeilijkheden. „De Hollanders zijn geestdriftig en vast houdend bij hun opleiding en hun werk", zoo vertelde ons een'der Duitsche instruc teurs. „In het algemeen hebben zij wel pre tenties, maar zij toonen ook den wil om te slagen en er is slechts een zéér gering per-, centage afvallers". „Levert het taalverschil veel moeilijkhe den op?" „Neen, zeer weinig zelfs. Er is steeds een Hollandsche instructeur aanwezig bij de lessen en de jongens verstaan en begrijpen ons zeer spoedig". „Als wij vragen, hoeveel man er Duitsch spreken", zoo vertelde de gemoedelijke lei der van de rijschool lachend, „steken er van de vyftig maar drie hun hand omhoog, maar als je in het Duitsch vraagt, wie er vanavond vrij willen hebben dan weten zij hun woordje, best te doen!" Dicht bij de rijschool ligt een oude zand groeve en daar beleven wij een werkelijk indrukwekkend tafereel. Hier oefenen de mannen namelijk in tientallen vrachtauto's op de hobbelige 'paden en de steile rulle hellingen, die dikwijls vijftien tot twintig meter hoog zijn. Het is een beweging, een gebrul van automotoren en een wenden en keeren van de wagens, alsof het een reus achtig auto-circus was. En wij hebben er dan ook menig meesterstaaltje chauffeurs kunst gezien van rijders, die pas sedert eenige weken achter het stuur zitten. „Altyd maar manoeuvreeren", zoo ver telt een der instructeurs, „dat is de eenige manier om het vak goed en door en door te leeren. Op eiken meter rijden zooveel mo gelijk handgrepen en bewegingen, dat is de eenige methode voor een chauffeur om zich één te gaan voelen met zijn wagen". De N.S.K.K.-rijschool Brussel laat zijn leerlingen niet eerder los, voor zij in het bézit van het ongeloófelijk moeilijk te ver werven Duitsche rijbewijs zijn. En de man nen zelf stellen er ook een eer in, dit bewijs vart meesterschap te bezitten. En thans rijden deze meesterlijke, Hol landsche chauffeurs dan ook op alle wegén, zoowel m de landen van West-Europa, als in den Balkan en in Polen. Over hetgeen zij zien en beleven op hun tochten door België en Noord-Frankrijk zullen wij het een en ander vertellen in een volgend a I tikel.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6