Giro 103003.-Postbusii DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: Th. Wilmer, Leiden. Ex-keizer Wilhelm overleden. fMomentje. V.J WOENSDAG 4 JUNI 1941 32ste Jaargang No. 9964 &2id&cHe0ou/fca/n£ Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Bureaux Papengracht 32. Dit nummer bestaat uit twee bladen. V Wat hoofdzaak Is Katholieke Actie. Deze naam kan ver keerde begrippen wekken, d.w.z. begrippen, welke door den naam „Katholieke Actie" niet bedoeld zijn. „Kathol ke Actie" bedoelt niet het voeren van actie door b.v. meetings, pro- paganda-vergaderingen, betoogingen e.d. „Katholieke Actie" bedoelt niet te doen het overigens voortreffelijke werk, dat in het algemeen de oude propaganda- clubs in hün program voeren. „Katholieke Actie" bedoelt niet te doen aan wat men verstaat onder politieke of ondér sociale actie. „Katholieke Actie" is het apostolaat, dat katholieke leeken in georganiseerd ver band uitoefenen krachtens speciale zending en in opdracht van de kerkelijke Overheid. Zij is naar het woord van den Paus een deelnemen van de leeken aan het hiërarchisch apostolaat der Kerk. Het doel der Katholieke Actie is hetzelf de als het doel van het apostolaat der hiërarchie: de eer van God en het heil der zielen, zoodat haar directe taak is: zielzorg. Het schijnt ons nuttig, hierop 'ns te wij zen, opdat des te beter worde begrepen het schrijven, dat j.l. Zondag op last van den Bisschop van Haarlem in onze kerken is voorgelegd (en dat wij hieronder laten vol gen). Door dezen oproep van den Bisschop tot de „Katholieke Actie'',, tot "een zuiver g e e s t e 1 ij k e, d i r e c t-g o d s d i e~n s t i- ge actie, tot directe zielzorg wordt klaar belicht": wat hoofdzaak is. Hoofdzaak ten allen tijde en onder alle om standigheden. De geest, de bedoeling van de „Katholie ke Actie" blijkt o.i. wel het duidelijkst uit de richtlijnen voor de organisatie van de Katholieke Actie in het Bisdom Haarlem: „De geestëlijke vorming der Katholieke Actie is van het allergrootste belang. De Paus noemt haar het noviciaat der Katho lieke Actie. Deze vorming wordt vanzelf sprekend in handen gelegd van den Pries ter. Zij heeft tot doel de leden der Katho lieke Actie te vormen tot bewust levende katholieken, die èn, door persoonlijk leven èn door apostolaatsijver èn door onvoor waardelijke volgzaamheid aan de kerkelijke Overheid bijzondere geschiktheid zullen be zitten aan de handhaving en de uitbreiding van het Rijk van Christus mede te werken. Daarom zal de vorming niet zoozeer moe ten bestaan in het aanbrengen van gods dienstkennis als wel in het verdiepen van het geestelijk leven". Zij, die hun plicht willen doen bij de vorming van den nieuwen tijd, zullen moe ten beginnen met een verdieping van het geestelijk leven. Daar moet het uitgangs punt èn het einddoel liggen! De „Katholieke Actie" Zondag is op voorschrift van Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem onder alle H.H. Missen het volgende voorgelezen: Het is de uitdrukkelijke wil van den Paus, dat over de geheele wereld de Ka tholieke Actie wordt opgebouwd. De Ka tholieke Actie wil het bestaande geenszins te niet doen, maar integendeel al het goe de, alle krachten samentrekken tot het e^ne doel: de wereld te winnen voor Chris tus. Om dat doel te bereiken, zal dezer da gen in alle parochies van ons Bisdom, waar dit hog niet is geschied, een parochieel Co mité van Katholieke Actie worden opge richt. De Bisschop vraagt het gebed van al zijn Diocesanen tot welslagen van deze onder neming, die van het grootste belang is voor het behoud van den waren christelijken geest. Daarom bidden wij gezamenlijk het volgende gebed: Gebed voor de Katholieke Actie. God, die door de menschwording van Uw Zoon de wereld hebt willen verlossen, en door Uw Heiligen Geest de Kerk hebt ge sticht, om het verlossingswerk onder ons voor te zetten, verleen genadig gehoor aan onze smeeking en geef zegen aan het werk der Katholieke Actie: sta de leden der Ka tholieke Actie en al degenen, die zich daartoe voorbereiden, ter zijde en versterk hen met hemelsche kracht, opdat zij door Uw genade in staat mogen gesteld worden, veel tot stand te brengen voor de verdedi ging, de bevestiging en de uitbreiding van Uw rijk op aarde, de Heilige Kerk. Dit vragen wij U door Jezus Christus. Uw eeniggeboren Zoon, onzen Heer, die in de eenheid van den H. Geest met U leeft en heerscht in de eeuwen der eeuwen. Amen. H. Maria, Koningin der Apostelen, wees onze voorspraak. Wees gegroet. Gemachtigde voor de prijzen Nieuwe maatregelen In een dezer dagen gehouden persconfe rentie heeft de gemachtigde voor de prij zen, mr. H. L. Schokker, een uiteenzetting gegeven van de taak van zijn dienst en daarbij een overzicht gegeven van het re sultaat, dat na een half jaar hard werken is verkregen. Ook kondigde hij nieuwe maatregelen aan, welke in het belang van den consument genomen dienen te worden. Mr. Schokker zette allereerst uiteen, dat de periode, waarin de dienst tot nu toe werkzaam is geweest, met alle kracht is getracht het geheele veld der prijzen te overdekken met voorschriften en regelin gen. Sinds Februari werden 1330 tuchtbeschik- kingen gewezen met een totaal bedrag aan boeten van 640.000.Technisch geeft dit feit eenige voldoeping, doch het ideaal is pas bereikt, Indien de inspecteurs der prijsbeheersching werkloos zijn geworden, omdat er geen overtredingen meer zijn. De kracht kan niet liggen in de rol van wre kende gerechtigheid, maar in een soepele, opbouwende co-ordinatie van de belangen van consument en producent. Daardoor zul len de goederen in onze volkshuishouding op rechtvaardige wijze kunnen worden ver deeld. Verbod van weigering tot verkoop. De goeden niet te na gesproken aldus mr. Schokker zijn er nog tamelijk veel producten en handelaren, die weigeren be paalde artikelen te verkoopen of die voor raden achterhouden, omdat zij van mee ning zijn daarmede in de toekomst door een stijging der prijzen op meer lucratieve wijze handel te drijven dan op dit oogen- blik. Dit is zeer ongewenscht en onder de tegenwoordige omstandigheden in geen ge val toelaatbaar. De goederen welke er zijn, zullen in den handel moeten worden ge bracht, waar er behoefte naar is en tegen de prijzen, welke er voor gelden. Geen koppelverkoopen meer. Een tweede maatregel, welke op dit ter rein in voorbereiding is, betreft een verbod van gekoppelde verkoopen. Bijna iedereen heeft op het oogenblik al eëns ondervon den, dat hij, wanneer hij bijv. een blik melkpoeder wilde koopen, dit slechts kon doen, wanneer hij zich ook een artikel aanschafte, waaraan hij op dat oogenblik allerminst behoefte had. Men begrijpt, dat dergelijke gebruiken niet geduld kunnen worden. Vandaar, dat ook koppelverkoopen strafbaar worden-gesteld. Bestrijding van den sluikhandel. Een tweede gebied, waaraan in de vol gende periode extra veel aandacht zal wor den besteed, is dat van" de sluikhandel. De gemachtigde voor de prijzen doelt hierbij niet uitsluitend op den sluikhandel in het groot. Deze gaat met groote winsten ge paard en is uiteraard a-sociaal en zelfs mis dadig. Vooral zal hij ook aandacht besteden aan heel eenvoudige overtredingen, als bijv. het koopen van een ei zonder bon voor een prijs, welke wellicht slechts enkele centen hooger is dan de officieel vastge stelde prijs. „Zakenman en prijspolitiek". Behalve kwaadwilligen zoo besloot mr. Schokker zijn belangwekkende be schouwing zijn er ook lieden, die de prijs voorschrift en overtreden uit onwetend heid. Zij verdienen niet in de eerste plaats straf, maar vooral een. opleiding. Ook aan dit gebied, dat van de voorlichting en* op leiding dus, wordt veel aandacht besteed. Om degenen, die iets met prijsvoorschriften te maken hebben, bij htm studie te helpen, Is een brochure samengesteld, getiteld „Za kenman en prijspolitiek". In groote lijnen is in deze fraai uitgevoerde en met talrijke teekeningen verluchte brochure, welke door haar grooten inhoud den vorm van een boekwerk heeft aangenomen, alles te vin den, waaraan men zich dient te houden. De vrij moeilijke materie is in deze bro chure zoo overzichtelijk en begrijpelijk mogelijk verwerkt. Het boekje is geheel gratis beschikbaar voor ieder, die de moeite neemt het bij den dienst van den gemach tigde voor de prijzen te 's-Gravenhage aan te vragen. PRIJSOPDRIJVING VAN SIGAREN Twee grossiers ieder tot 10.000 boete veroordeeld Twee grossiers in tabaksproducten v. d. K. en K. te Amsterdam, verkochten in de afgeloopen maanden sigaren tegen veel te hooge prijzen. Uit een onderzoek, dat door deskundigen van het rijksbureau van tabak en tabaksproducten werd inge steld bleek, dat zij bij verschillende fabrie ken in het land restantpartijen inkochten, die zij eenige prijsklassen te hoog lieten banderolleeren. Hierdoor steeg de prijs per sigaar met gemiddeld 5 cent. Meer dan een half mil- lioen sigaren werd op deze wijze ver handeld. De inspecteur voor de prijsbeheersching te Amsterdam stelde tegen de beide gros siers een vervolging in en veroordeelde elk tot een geldboete van 10.000. BERLIJN, 3 Juni (D.N.B.). De voormali ge keizer van Duitschland, Wilhelm II, is hedenochtend 11 uur 30 min. in huize Doorn overleden. HET ONTSLAAN VAN TIJDELIJK PERSONEEL. AFGIFTE VAN ONTSLAGBEWIJS VERPLICHTEND. De directeur-generaal van den Arbeid vestigt de aandacht op het volgende: Bij zijn beschikking van 21 Mei 1941, welke 1 Juni 1941 in werking treedt, wordt met ingang van dezen datum zijn vergun ning van 1 Juli 1940 (zgn. drieweken-ver- gunning) ingetrokken. Hiermede komt de aan de werkgevers opgelegde verplichting, om bij ontslag vaft tijdelijk persone'èl aan het bevoegde districtshoofd der arbeidsin spectie een kennisgeving in tweevoud te zenden, te vervallen. Een van deze kennisgevingen werd door bedoeld districtshoofd gezonden aan de ge meente-secretarie van de gemeente, waarin de arbeider zijn woonplaats heeft. Na ont vangst hiervan kon het gemeentebestuur den werkloozen arbeider zoo noodig in de steunregeling opnemen. Nu deze gedragslijn niet meer kan wor den gevolgd, moet de uit tijdelijken dienst ontslagen werknemer een ontslagbewijs overleggen, om eventueel voor steunuitkee- ring in aanmerking te kunnen komen. In verband hiermede wordt zoowel werk gevers, als werknemers gewezen op het be paalde bij artikel 1638aa van het Burgerlijk Wetboek, waarbij o.a. aan den werkgever de verplichting wordt opgelegd, bij het ein digen der dienstbetrekking den arbeider op zijn verlangen een getuigschrift uit te rei ken. Dit getuigschrift moet o.a. den duur der dienstbetrekking bevatten. Met dit getuigschrift kan de arbeider zich melden bij het betreffende arbeidsbureau, waar hij dan als werklooze wordt inge schreven, waarna hij tegen overlegging van dit getuigschrift bij het gemeentebestuur eventueel voor steun in aanmerking kan komen. Ter voorkoming van misverstand wordt nog opgemerkt, dat het overleggen van een ontslagbewijs ten behoeve van de opneming in de steunregeling en voor de inschrijving bij de arbeidsbemiddeling slechts noodza kelijk is voor ontslagen personeel uit tijde lijken dienst in industrie- en handelsbedrij ven- en in landbouwbedrijven. Afgezien van bovengenoemde verplich ting tot het uitreiken van een ontslagbewijs aan ontslagen arbeiders, behooren de werk gevers in de akkerbouw- en veehouderij bedrijven voor elk ontslag voorloopig ver gunning te hebben van de arbeidsinspectie. Voor deze bedrijven zal echter een nadere regeling worden getroffen. PERSOONSBEWIJS EERST NA 1 JANUARI 1942 VERPLICHT. De Staatscourant van gisteren bevat een uitvoeringsbesluit Persoonsbewijzen Hl van den secretaris-generaal van binnenland- sche zaken, waarbij wordt bepaald, dat het steeds bij zich dragen van een persoons bewijs is verplicht van 1 Januari 1942 af. ((Het eerste uitvoeringsbesluit had be paald, dat men na 1 October 1941 van een persoonsbewijs moest zijn voorzien. Red.) AANBESTEDINGEN BETREFFENDE BIJZONDERE SCHOLEN. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben aan de besturen der gemeenten in Zuid-Holland een circulaire gezonden, waarin gezegd wordt, dat de secretaris-ge neraal van het departement van binnen- landsche zaken aan Gedeputeerden het volgende schreef op verzoek van zijn ambt genoot van opvoeding, wetenschap en cul tuurbescherming: „In sommige gemeente wordt de aanbe steding van den bouw of verbouw van bij zondere scholen door de desbetreffende schoolbesturen beperkt tot aannemers die bij een bepaalde organisatie zijn aange sloten. Uiteraard moet het wenschelijk worden geacht, dat, in gevallen als hier bedoeld, waarbij zij het indirect overheidsgel den worden besteed, een zoo ruim mogelij ke gelegenheid tot mededinging wordt ge boden en niet zekere categorieën van aan nemers tevoren worden uitgesloten. Weliswaar laat de Lager-Onderwijswet 1920 het bestuur eener bijzondere school ten aanzien van den bouw, c. q. verbouw van scholen, waarvoor de procedure van de artikelen 72a dier wet geldt, in begin sel vrij in de wijze van aanbesteding, doch,, indien B. en W. der gemeente zich niet kunnen vereenigen met de wijze, waarop het schoolbestuur den bouw (verbouw) wenscht te doen uitvoeren, of tot de op dracht daarvan aan een of meer aanne mers te geraken, kunnen zij zich goedkeu ring van de opdracht voorbehouden of een openbare aanbesteding met recht van me dedinging van een ieder voorschrijven (art. 77, lid 7). Mijn t^oornoemde ambtgenoot zou het zeer toejuichen, indien de gemeentebe sturen in de gevallen, waarin aanbestedin gen als hiervoren bedoeld worden beperkt tot bepaalde categorieën van aannemers, indien mogelijk, »ebruik Zouden maken van de in artikel 77. zevende lid, van de Lager-Onderwijswet 1920 neergelegde be voegdheid en pen openbare aanbesteding met recht van mededinging van een ieder zouden voorschrijven", Wij verzoeken U aldus Gedepüteerde Staten in voorkomende gevallen aan de aangegeven gedragslijn toepassing te ge ven. PROF. DR. A. K. M. NOYONS. t Op den eersten Pinksterdag is, zooals ge meld, te Utrecht op 63-jarigen leeftijd over leden prof. dr. A. K. M. Noyons, hooglee raar in de physiologie aan de Rijksuniver siteit te Utrecht. Dr. J. Jongbloed te Utrecht schrijft aan de „N. Rott. Crt.": In den avond van den eersten Pinkster dag is het werkzame leven van Noyons ge ëindigd. Ofschoon hij reeds eenige maanden ernstig ziek was, kwam het bericht van zijn dood onverwachts. Vooral ook voor hen, die wisten hoe hij tot den laatsten dag, zooveel zijn krachten hem toelieten, be lang stelde in en aanwijzingen gaf voor het werk in zijn laboratorium: het werk, dat zijn levensvervulling was. Hij heeft ge werkt zoolang het dag was. Waar het een wetenschappelijk onderzoek betrof was geen werk hem te veel, geen tijd hem te lang. Met taaie volharding eneen onver woestbaar optimisme hield hij vol ook als alles tegenliep en bedacht hij middelen voor een nieuwe wijze van onderzoek, als zijn medewerkers geen mogelijkheden meer zagen en alle hoop op resultaat reeds had den laten varen. Ontvankelijk als hij was, vond hij overal stof voor nieuwe ideeën en liep hij altijd rond met nieuwe plannen. Daarbij was deze man van wetenschap een gevoelsmensch. een idealist. Hij zag de din gen soms mooier dan ze waren en stelde er zich dan te veel van voor, al was hij ten slotte nuchter genoeg om te juister tijd tot de werkelijkheid en haar ware ver houdingen terug te keeren. Er was iets van den kunstenaar in hem gevaren en juist daardoor kon hij, over de logica van een nuchtere redeneering heen, een greep doen, die juist bleek en een re sultaat van blijvende waarde leverde. Over zijn verdiensten op medisch weten schappelijk terrein behoef ik hier niet uit te weiden. Zij zijn in ruimen kring be kend. Ik breng slechts zijn arbeid op het gebied der stofwisselings-bepaling in her innering, die ver buiten onze landsgren zen steeds groote belangstelling heeft ge wekt. Dat Noyons met zijn tijd meeging en een vooruitzienden blik had, toonde hij onder andere door bij het bouwen van het mo dern ingerichte physiologisch laboratorium te Utrecht een groote ruimte te bestemmen voor de luchtvaart-physiologie. Ongeveer de helft van zijn bijna 30-ja- rige loopbaan als hoogleeraar bracht Noyons in Leuven door, waar hij zeer veel heeft bijgedragen tot den bloei van het onderwijs en het onderzoek in de medische physiologie. Zoowel de oudere als de jon gere generatie, der Belgische collega's be schouwden hem geheel als één der hun nen, maar Noyons was en bleef Nederlan der en toen de Utrechtsche universiteit haar oud-leerling riep om de leerstoel van zijn leermeester Zwaardemaker te bezet ten, heeft hfj niet geweifeld om in Utrecht voort te zetten, wat-hij in Leuven begon nen was. De talrijke onderscheidingen, die hem zoowel door wetenschappelijke instellin gen, als van officieele zijde werden ver leend, zijn evenvele getuigen van zijn ar beid in beide landen. Maar voor zijn naaste medewerkers blijft boven deze erkenningen de herinne ring aan den volhardenden en onversaag- den werker, wiens krachtige levensvlam in luttele maanden doofde, maar die haar lichtspoor achterlaat, omdat zij bij vele an deren het heilig vuur der wetenschap ont stak. De „Utrechtsche Courant" schrijft o.m.: Voor de -Katholieken-dagen heeft prof. Noyons heel veel werk verricht. Nog op den laatsten Katholieken-dag, in 1938 in Utrecht gehouden, was prof. Noyons voor zitter van het Uitvoerend Comité en hij hield toen 's middags op het groote terrein aan de Croeselaan nog een bezielende rede. De totstandkoming van katholieke herstel lingsoorden is mede aan zijn inzicht en stu wing te danken. Hij was voorts voorzitter van de Stichting „St. Antonius-Gasthuis" te Utrecht. Hij stelde in alles wat het cha ritatieve, cultureele en sociale leven be trof, levendig belang. De bewijzen daarvan zijn teveel om alle op te noemen. In hem verliest de wetenschap en de universiteit van Utrecht in het bijzonder, en geheel katholiek Nederland meer, veel meer, dan onder woorden te brengen is. De uitvaart is bepaald op Donderdag 6 Juni. De gezongen H. Mis van Requiem vangt aan om half elf, daarna de begrafe nis van de St. Aloysiuskerk uit op het R.K. kerkhof te Utrecht. De teraardebestelling van prof. Noyons is bepaald op Donderdagmorgen op de R.K.. begraafplaats te Utrecht, na afloop van den uitvaartdienst om half 11 in de St. Aloisius- kerk aldaar. MOND- EN KLAUWZEER DEN LAAT STEN TIJD EENIGSZINS UITGEBREID In verband met het feit, dat het, aanvan kelijk sporadisch voorkomende, mond- en klauwzeer zich de laatste weken, voorna melijk in Zuid-Holland, eenigermate heeft uitgebreid, heeft de directeur van den vee artsen ij kundigen dienst, prof. dr. H. C. L. Berger, zich tot de veehouders gewend met een opwekking om bij de bestrijding van deze ziekte medewerking te verleenen. Hierbij wijst de directeur erop, dat vooral onder de tegenwoordgie omstandigheden moet worden getracht te voorkomen, dat dat lijden een grooten omvang onder den Nederlandschen veestapel - zou aannemen. Over het algemeen aldus prof. Ber ger vertoont de ziekte tot dusverre een goedaardig karakter en blijft zij in een veebeslag, waarin zij optreedt, veelal tot enkele, in den regel jonge dieren, beperkt. De andere dieren schijnen uit den vorigen zomer nog een zekere onvatbaarheid te hebben overgehouden. DIKKEN EN MAGEREN. Het kan natuurlijk zijn, dat zelfs de grootste vindingrijkheid van de meest knappe keuken kunstenares ten slotte faalt. Men komt wel eens van die men- schen tegen, die een beetje zijn afge vallen en nu hun vest gebruiken als jas, waarna hun jas, bij opschuiving, is gepromoveerd tot demie of een soort bunkert je. Zoo iemand is dan 15 a 20 pond afgevallen en begrijpt zelf niet waarom. 20 pond dat wil zeggen: 266 vleeschbonnen. Dat is nogal wat! Deze lieden behoeven daarover ech ter niet te treuren. Ze mogen zelfs medelijden hebben met lieden van grooter omvang, niet alleen, omdat de ze meer kilo's hebben mee te dragen, te voeden en te verzorgen, maar ook om een veel belangrijker reden. Ik las namelijk de volgende vette koppen bo ven een artikel: Een poosje distributie-dieet doet geen kwaad. Overvloedig en zwaar eten schaadt de gezondheid. Dikke menschen meer blootgesteld aan ziektegevaar dan magere. Sinds ik dit gelezen heb, aanschouw ik alle dikken met een gevoel van het diepste medelijden. Maar anderzijds verheug ik mij. Want eerst nu weet ik, dat de dis tributie juist datgene is, waarop wij jaren hebben zitten wachten. En dan te bedenken, dat wij' het met ontvettingsboonen hebben geprobeerd. HET VERHUREN VAN VISCHWATER. In de toekomst zullen beroepsvïsschers voorgaan. Het departement van landbouw en vis- scherij heeft aan de gemeentebesturen en de polderbesturen een circulaire gericht, inzake het verhuren van vischwater. In deze circulaire staat o.m. het volgende ver meld: Zooals bekend is de situatie in de zoetwatervisscherfj, tengevolge van de lage vischprijzen in de vorige jaren en van de groote vischsterfte, welke vooral in den winter 1939'40 in vele ondiepe wateren is voorgekomen, in het algemeen uitermate ongunstig. Hoewel zoowel de sport als het beroep belang hebben bij goed vischwater. is het alleen de beroepsvisscher, die op het water zijn arbeidsterrein vindt, daar zijn dagelijkseh brood moet zoeken en wat onder de huidige omstandigheden zeker van belang is actief deelneemt aan de voedselvoorziening van zijn medeburgers. Voor den sportvisscher beteekent goed vischwater een bron van genoegen en een recreatieoord, dat aangename verpoozing biedt. Beide categorieën streven naar het. verwerven van vischrechten. Bij de eerstgenoemde categorie klemt daarbij de vraag naar arbeid en brood, bij de tweede de vraag naar genot na den ar beid. De sportvisschers en hun organisaties na men daarbij de financieel meest krachtige positie in en hadden daardoor de gelegen heid vischwater aan zich te trekken, waar door dan een of meer beroepsvisschers niet langer gelegenheid hadden hun bedrijf te blijven uitoefenen, dan wel zich moes ten beperken tot een enkelen tak van vis- scherij bedrijf. Het ligt in de bedoeling op dit ter rein voorzieningen te treffen, teneinde te bereiken, dat bij het verhuren van vischwater dit in de eerste plaats wordt toegewezen aan beroepsvisschers of or ganisaties van beroepsvisschers, en slechts, wanneer geen beroepsvisschers als gegadigde optreden, sportvisschers in aanmerking komen. Om teleurstelling te voorkomen, die tc grooter zou zijn, indien aan den tot stand te brengen regel terugwerkende kracht zal worden verleend, zou het aanbeveling ver dienen bij de uitgifte van vischwater reeds thans deze richtlijnen te volgen voorzoo- ver althans de beroepsvisschers genegen zijn redelijke huurprijzen te betajen, welke niet hooger mogen zijn dan die, welke op 9 Mei 1940 golden. DE WERVING VOOR DE POLITIE In aansluiting op de, ingevolge bevelen der Duitsche overheid, door hem uitge geven bekendmaking inzake de werving voor de politie (opgenomen in ons blad van 28 Mei j.l.), deelt de wnd. inspecteur- generaal der Ned. politie nader mede, dat het aanbeveling verdient, indien de solli citanten bij het door hen in te vullen af- stammingsforrmjlier tevens de mogelijk in hun bezit zijnde afschriften overleggen van de geboorte-akten en doopbewijzen van henzelf, hun ouders en grootouders, als mede van de huwelijksakte hunner ouders; van de gehuwden overeenkomstige be scheiden ook van hun echtgenoote. ONTHEFFING VAN HET VERBOD TOT HET LATEN LIGGEN VAN GEVELD NAALDHOUT. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij heeft bij beschikking van 28 Mei 1941 voor het tijd vak van 15 Mei tot 15 Juni 1941 een alge- meene ontheffing verleend van het verbod, bedoeld in artikel 5 der Boschwet 1322 be treffende het tusschen 15 Mei m 1 Augus tus laten liggen of opgestapeld houden van geveld naaldhout, zulks met bepaling, dat het nog niet geruimde hout uiterlijk op 15 Juni 1941 moet zijn geschild.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1