Pauselijke radio toespraak BINNENLAND DINSDAG 3 JUNI 1941 DE LEIDSCHE COURANT Ter gelegenheid van den 50en- verjaardag van de Encycliek Rerum Novarum van Paus Leo XIII heeft Paus Pius XII een ra diotoesprak gehouden. Hij herinnerde er aan, dat Leo XIII, toen hij zijn Encycliek uitgaf, er van overuigd was, dat de Kerk zich over de maatschappelijke vraagstukken moest uitspreken om vast te stellen, of de grondslagen van een bepaalde sociale orga nisatie in overeenstemming waren met het natuurrecht en de goddelijke openbaring. De Encycliek had een grooten weerklank, want vele landen hebben maatregelen ge nomen om verbetering te brengen in de levensvoorwaarden der arbeiders. Paus Pius noemde nieuwe richtinggeven de en moreele beginselen voor de drie fun- damenteele waarden van het maatschappe lijke en economische leven, n.l. voor hgt gebruik van stoffelijke goederen, voor den arbeid en voor het gezin. Hij uitte den wensch, dat de goederen, door God voor iedereen geschapen, ook volgens de begin selen van rechtvaardigheid en naastenliefde aan ieder ten goede zullen komen, opdat zij den menschen een vruchtdragenden vrede kunnen brengen en geen gevaarlijken toe stand scheppen, waaruit strijd en afgunst kunnen voortkomen. Met 't vraagstuk van 't gebruik der goederen is dat van den arbeid nauw verbonden. Het recht en de plicht, den arbeid te organiseeren, komen vooral den werkgevers en den werknemers toe. Als zij hun taak niet kunnen volbrengen, moet de staat tusschenbeide komen om den arbeid te regelen en te verdeelen. Volgens de leerstelling van de Encycliek Rerum No varum. heeft de natuur een nauwen samen hang gelegd tusschen den privaten eigen dom en het bestaan der menschenmaat- schappen, in het bijzonder het bestaan en de ontwikkeling van het gezin. Het gezin is de vruchtbare grondslag van de grootheid en de macht van een volk. Alle rechtsnor men, die regels voor den privaten eigen dom opstellen, moeten streven naar de ver volmaking van het gezinsleeven. De Paus sprak den wensch uit, dat deze beginselen thans reeds leiding zullen ge ven bij de organisatie van de nieuwe orde, berustend op vrede en gerechtigheid, waar op de wereld wacht en die uit den- strijd van thans geboren moet worden. Ten slotte gaf de Paus zijn apostolischen zegen. BAGDAD CAPITULEERDE Zaterdag werd in een bericht van Ofi uit Beiroet gezegd, dat de toestand in Irak zich de laatste 48 uur ontwikkeld had in het voordeel van de Engelschen. Gemotori* seerde Britsche afdeelingen waren bij Ramadi over de Eufraat getrokken en stonden reeds in de buitenwijken van Bag dad. Het wag de bedoeling geweest, dat de minister van economische zaken, Sjahbani, zich mtet de verdediging van Bagdad zou belasten, doch intusschen was er een com missie gevormd, welke het stadsbestuur op zich had genomen en voorbereidselen voor de overgave trof. Volgens een nadere officieele mededee- ïïng is de Iraksche minister-president, Rasjid Ali el Kailani met feenigen zijner ministers en verscheidene Iraksche offi cieren in Iran aangekomen. Naar uit Bagdad wordt gemeld, heeft zich daar na het vertrek van Rasjid Ali el Kailani een veiligheidscommissie ge vormd, die een wapenstilstand met de Engelschen heeft gesloten. Naar O.F.I. uit Bagdad meldt, is de jonge koning Faisal van Irak In gezelschap van den premier Kailani en andere personen in Iran aangekomen. Ook de militaire gouver neur van Bagdad heeft zich derwaarts be geven. De Britsche nieuwsdienst meldt, dat de vroegere regent van Irak, Abdoellah, in Bagdad is aangekomen. Naar Beiroet wordt gemeld, is vol geps de meening van bevoegde Iraksche kringen tot, overgave' van Bagdad besloten, omdat men gevechten en vernielingen in de 1 hoofdstad wilde voorkomen, vooral, met het oog op het feit, dat Bagdad in een vlakte ligt en door gebrek aan natuurlijke versterkingen moeilijk te verdedigen is. Aan de vijandelijkheden is echter geen ein de gekomen. In het Noorden van het land duurt de strijd voort. Voorts wordt uit Beiroet gemeld, dat sedert 20 dagen in Transjordanië hevig wordt gevochten tusschen Iraksche strijd krachten onder Fauzi Kaukji en Britsche troepen, die de strijdkrachten bij Bagdad rnoesten versterken. TWEEDE BLAD PAG. 5 Maaltijd in de woestijn (Weltbild-Pax-Holland) DE LUCHTOORLOG TIJDENS DE PINKSTERDAGEN In het Duitsche weermachtsbericht van Maandagmiddag wordt nog gemeld: Vrij sterke formaties gevechtsvliegtuigen bestookten in den afdeloopen nacht de Brit sche ravitailleeringsh^aven Manchester met talrijke brisant- en brandbommen. Hevige ontploffingen en uitgebreide branden ver oorzaakten nieuwe groote verwoestingen in industriebedrijven en opslagplaatsen. An dere luchtaanvallen waren gericht op ha vens aan de Zuidwest- en Zuidkust van Engeland. Ten Zuid-Oosten van Aberdeen en ten Noorden van Schotland vernietigde het luchtwapen twee vijandelijke koop vaardijschepen met tezamen 6.000 b.r.t en beschadigde een ander groot koopvaardij schip op ernstige wijze. Noch overdag noch des nachts hebben gevechtshandelingen van den vijand boven het gebied van het Duitsche Rijk plaats gevonden. In een nader D.N.B.-bericht wordt ge meld, dat gistermiddag enk&le Britsche gevechtsvliegtuigen onder de bescherming van een laaghangend en gesloten wolken dek boven Sleeswijk-Holstein verschenen. Op eenige' plaatsen lieten zij naar wille keur bommen vallen, zonder schade van beteekenis aan te richten. Onmiddellijk kwamen jagers en afweergeschut in actie, waardoor de vijandelijke vliegtuigen wer den gedwongen zich naar het Westen te verwijderen. Boven de Noordzee hebben Duitsche jagers een Bristol-Blenheim neergeschoten. Voorts hebben Duitsche gevechtsvlieg tuigen gisteren voor de Britsche Oostkust een zwaargeladen koopvaarder van 10.000 ton, die in een krachtig beschermd con- vooi voer, vernietigd. Gevechtsvliegtuigen met grooten actieradius hebben op onge veer 600 kilometer ten Westen van de Fa- roer een Britsch koopvaardijschip van 5000 ton ernstige schade toegebracht. De Britsche admiraliteit maakt bekend, dat de hulpkruiser „Salokian" (10.000 b.r.t) tot zinken gebracht is. De hulpkruiser was het vroegere passagiersschip van de Bibby- lijn „Shropshire" DAGORDER VAN GOERING LOF VOOR DE DUITSCHE LUCHTMACHT De Rijksmaarschalk van het Groot- Duitsche Rijk en opperbevelhebber der luchtmacht, Göring, heeft een dagorder uitgevaardigd, waarin hij zegt: ,3en groote en roemrijke daad in de geschiedenis van ons jonge wapen is vol bracht. Op Kreta waaien onze overwin- ningsvlaggen. Gij, mijn valschermjagers en luchtlandingstroepen, gij, mijn vliegers, hebt in samenwerking met uw kameraden van het leger onder uw beproefde aanvoer ders van alle rangen voorbeeldelooze da den volbracht. Met ongekende trots en diep gelukkig meld ik den Führer de ten uitvoerlegging van zijn bevel. Voor de ge heele wereld hebt gij het woord van den Fiihrer bewezen: „er zijn geen onneem bare eilanden". Ik wist, dat mijn moedige, in harden strijd beproefde luchtmacht slechts de zege kent. Zoo moest ook deze eerste overzee- sche operatie den vijand als een onweder in enkele dagen verpletteren. Ook hieraan hebben de Italiaansche marine en afdee lingen van het Italiaansche leger en de Italiaansche luchtmacht haar aandeel ge had. Valschermjagers, bezield van een toome- looze strijdlust, hebt ge, geheel op uzelf aangewezen, in een heldhaftigen en ver- bitterenden strijd den sterkeren vijand verslagen. Alleenstaande strijders hebben onder een gloeiende zon en op een rots- achtigen bodem bovenmenschelijke dingen gepresteerd. Uw kracht was het onwrik bare nationaal-socialistische vertrouwen op de overwinning en de zekerheid van de trouwe hulp der kameraden in de lucht, die den hemel schoonveegden en onver moeid met transportvliegtuigen verster- I kingen aanvoerden. Onder den bommen- regen van onze gevechtsvliegtuigen ver- stomde het vijandelijke geschut, vluchtte de vijand uit zijn versterkte stellingen, gin- i gen Britsche oorlogs- en koopvaardijsche- pen, die te hulp wilden komen, onder. In de oude wapenbroederschap uit de groote dagen van Narvik hebben vliegers en berg jagers het eiland bedwongen en Enge land uit deze belangrijke stelling in het Oosten der Middelandsche Zee geworpen. Kameraden, het geheele Duitsche volk is vervuld van de grootste bewondering en een grenzelooze dankbaarheid voor uw jongste overwinning^ Met onze luchtmacht gedenkt Duitschland'bewogen. en trotsch de helden, die in den strijd om Kreta hun leven en hun gezondheid hebben geofferd. Voorwaarts, in den geest der overwinnaars van Kreta. Leve de Führer". De Führer inspecteert het Duitsche lucht wapen. De commandant van1 een eskader meldt zich. CWeltbild-Pax-Holland) SCHEEPSRAMP OP DE ZWARTE ZEE. Uit Constantza 'wordt gemeld, dat het onder Turksche vlag varende schip „Istan- boel" op 30 kilometer van de havenstad is vergaan. Men heeft tot dusverre alleen twee reddingsboeien van het schip gevon den. GROOTE BRAND AAN DE HUDSON Uit Jersey-City wordt gemeld: In een aan de Hudson gelegen graansilo van acht verdiepingen is Zaterdag brand uitgebroken. Door den krachtigen wind breidde het vuur tich snel uit. Een pak huis, verscheidene havenhoofden en twee lichters geraakten eveneen in brand, ter wijl een veestation bedreigd werd. De ge heele brandweer van Jersey-City was in actie. Drevende brandspuiten van de stad New York en de kustwacht namen aan de blussching deel. Het heeft vier uur geduurd, voor men den brand meester was. De silo is geheel uitgebrand, evenals 20 geladen goederen wagens, vier lichters en 400 stuks vee, die zich op de slachtplaats bevonden. De scha de wordt begroot op 25 millioen dollar. Men zegt, dat New-Jersey sedert 1917 geen brand van dezen omvang heeft gezien. Volgens de „New-York Times" woedde de brand, welks oorzaak niet bekend, is over een oppervlakte van een kwart vier kante mijl. De reusachtige rookkolom was tol op een afstand van 100 mijl te zien. Vele duizenden tonnen tarwe, waarvan, naar men zegt, een groot deel voor Enge land bestemd was, zijn vernietigd. De „New-York Herald Tribune" ver klaart, dat er volgens de verklaringen van den commandant der brandweer van sabo tage geen sprake kan zijn. Distributie Van vaste brandstoffen De secretaris-generaal van het Departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat bijzondere maat regelen worden getroffen in zake de be voorrading van de handelaren in vaste brandstoffen. In verband hiermede is bepaald, dat met ingang van gisteren geen vaste brandstof fen meer mogen worden afgeleverd op de bonnen en - toewijzingen, welke aan ver bruikers zijn verstrekt en welke dienden voor verwarming voor het stookseizoen 19401941, ook al zijn deze bonnen en toewijzingen bij den leverancier vóór den afloop van den geldigheidsduur ingeleverd Dit zijn dus alle bonnen van de A-kaarten, zoowel voor haarden en kachels, als voor centrale verwarming, alle periode bonnen en alle toewijzingen welke vervallen vóór of op 30 Juni a.s. Dc aflevering van vaste brandstoffen blijft toegestaan: le. Op de bonnen 01 K.F. en 02 K.F. van de kookkaarten, en 2e. op de bonnen'voor generator-anthra- ciet en generatorturf. De verbruikers in de groepen B, C en D, die een toewijzing voor zomerver- bruik hebben ontvangen, dienen zich, op deze toewijzingen op 1 Juni nog geen vaste brandstoffen zijn afgeleverd, te wenden tot den plaatselijken distributie- dienst, welke op deze toewijzingen een distributiezegel plakt en dit zegel afstem pelt. Hierna mag tegen inlevering van deze van een zegel voorziene toewijzingen bij een bedelaar alsnog de op deze toewijzin gen vermelde hoeveelheid vaste brandstof fen worden betrokken, terwijl de hande laren deze toewijzingen ook ter inwisseling tegen aanvullings- of tegen verzameltoe- wijzingen bij de. distributiediensten kun nen aanbieden en zich op deze wijze her- bevoorraden. De handelaren zijn verplicht, de toewijzingen, welke de verbruikers uit deze groepen reeds thans bij hen hebben ingeleverd, zonder dat da verbruikers hierop brandstoffen hebben ontvangen, ter zegeling door den distributiedienst aan de verbruikers terug te geven. De verbruikers in de groep E, die, de hun voor Mei toegewezen hoeveelheid op i Juni a.s. nog niet hebben ontvangen, val len niet onder de bovenstaande regeling. Zij dienen zich tot de brandstoffencommissie te wenden met het verzoek om met dit feit r^ening te houden bij de toewijzing voor de volgende periode. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de mogelijkheid niet is nitgesloten, dat als nog gedurende het seizoen de aflevering van vaste brandstoffen zal worden toege staan op de toewijzingen, die thans ver vallen zijn verklaard. Met nadruk wordt er derhalve de aandacht van alle betrok kenen op gevestigd, deze toewijzingen niet te vernietigen, of anderszins onbruikbaar te maken, doch deze zorgvuldig te be waren. Krachtens de bepalingen van de vaste brandstoffendistributiebeschikking 1940 H is men hiertoe bovendien wettelijk verplicht. Nog geen beslissing In verband met geruchten, dat in de "Nederlandsche badplaatsen roulette zal worden ingevoerd, vernemen wij, dat deze zaak sinds eenigen tijd in studie is. Hoe wel een beslissing nog niet is genomen, acht men het niet onmogelijk, dat op den duur tot invoering van de roulette besloten zal worden. „De Courant" Booten in het verboden gebied Aangaande de verordening, die een deel van ons land tot verboden gebied heeft verklaard voor pleziervaartuigen, kan nog het volgende worden gemeld: In de verordening zijn een aantal ge meenten genoemd, waarlangs de lijn loopt, die het vrije van het verboden gebied scheidt. Al deze plaatsen vallen buiten de verbodsbepalingen. Hieruit volgt dus bijv. dat alle wateren in de gemeenten Leid- schendam, Voorschoten en Warmond vrij zijn. Wanneer de eigenaar van een boot om de een of andere reden een vergunning wil vragen om voor zijn geval een uitzon dering te verkrijgen, dan kan dit alleen geschieden via een vereeniging, een scheepswerf. Verzoeken van particulieren worden niet in behandeling genomen. Is men geen lid van een vereeniging of bond, dan dient men zich dus eerst te laten in schrijven en zijn verzoek via deze organi satie te laten loopen. Deze laatste dienen zich te wenden tot den Marinebefehls- haber in Nederland, Wagenaarweg 3, te 's-Gravenhage. Gedurende den tijd, dat OV0ri^e? verzoek no£ geen beslissing ge- nomén is, mag men zijn boot laten liggen, waar deze zich bevindt. De eigenaars dra gen zelf evenwel de volle verantwoorde lijkheid voor wat er met hun booten moch gebeuren, gedurende dezen tijd. Ook mag in dien tijd geen andere ligplaats ingeno men worden. Voor booten, die thans niet varen kun nen, men denke bijv. aan booten, die den geheelen winter niet in het water zijn ge weest, die op het oogenblik in reparatie zijn, vrage men via een vereeniging vergunning om het vertrek te mogen uit stellen. Tot men antwoord heeft ontvangen mag, zooals gezegd, de boot blijven liggen. Ook in de gevallen, waarin men zich tot een werf heeft gericht, met het verzoek of daar ligplaats verkregen kan worden, kun nen de booten blijven, waar zij zich bevin den, tot men een beslissing van den betref- fenden werfhouder ontvangen heeft. Over de motorbooten, die als woonschui ten zijn ingericht, waar dus bijv. de tuiga ge is weggenomen, zal een nadere regeling bekend worden gemaakt. Wanneer men in bepaalde grensgevallen twijfelt of de boot zich bevindt op vrij, of verboden gebied, kan men zich eveneens wenden tot den Marinebefelhlshaber tot het verkrijgen van nadere inichtingen. Wanneer hotels, restaurants of woonhui zen alleen mét een roeiboot te bereiken zijn, dan mogen deze booten voor dat doel gebruikt worden; alle eigenaars zijn even wel in alle opzichten verantwoordelijk voor het gebruik dezer booten. Tenslotte kan nog worden medegedeeld, dat. de verplichte aangifte van buitenboord motoren niet alleen geldt voor het zg. ver boden gebied,'doch voor het geheele land. f*,,Vaderland". Als gevolg van de verordening, die be paalt, dat alle pleiziervaartuigen u\ de kuststrook moeten worden verwijderd, zijn er vele booten overgebracht naar plassen en meren, die dieper in het land liggen. Het spreekt van zelf, dat hierdoor een plaatselijk tekort kan ontstaan aan be hoorlijk uitgeruste ligplaatsen en booten huizen. Dit heeft o.m. in Reeuwijk een aantal lieden aanleiding gegeven om voor de huur van bootenhuizen buitsporig hoo- ge prijzen te vragen. In sommige gevallen vroeg men voor een ligplaats, welke nor maal ƒ25 kost, 200 gulden. De gemachtigde voor de prijzen vestigt er met nadruk de aandacht op, dat derge lijke prijs verhoogingen strafbaar zijn. Men- mag niet meer vragen of betalen dan de prijs, die op of voor 9 Mei 1940 gebruike lijk was. Tegen overtredingen zal -zeer srreng worden opgetreden. Mocht iemtfnd constateeren, dat hem in een dergelijk geval teveel wordt gevraagd, dan kan hij zich tot de plaatselijke politie wenden of tot den inspecteur voor de prijs- beheersching in het desbetreffende ge bied. k EX-KEIZER WILHELM ERNSTIG ZIEK Vroegere kroonprins in Doorn verwacht Naar uit Doorn wordt vernomen, laat de gezondheidstoestand van den vroegeren Duitschen keizer den laatsten tijd veel te wenschen over. Gisteren werd over het verloop van zijn ziekte medegedeeld, dat zijn toestand als ernstig beschouwd moet worden. De hertogin van Brunswijk, een dochter van Wilhelm II, was toen reeds in Doorn aangekomen, om aan het ziekbed van haar vader te vertoeven. Hedenochtend deelde de hofmaarschalk van huize Doorn in antwoord op een des betreffende vraag mede, dat er eenige verbetering in den toestand van den vroe geren keizer gekomen was. Er -bestaat zelfs hoop, zoo voegde men hieraan toe, op een gunstig verloop van zijn ziekte. Des ondanks blijft de toestand van Wilhelm II nog altijd ernstig. De vroegere kroonprins wordt hedenochtend in Doorn verwa'öht. (D.N.B.) Een Fransche munitietransporteur, die door de Duitsche troepen was buitgemaakt, wordt nu op een der Italiaansche vliegvelden gebruikt bij het vervoer van bommen naar gevechtsvliegtuigen (Weltbild-Pax-Holland) ONT JOODS C HING VAN DEN LANDBOUW. Een verordening nr. 102 welke Za terdag is vérschenen en „de aangifte en de behandeling van landbouwgronden in jood- sche handen" regelt, verplicht iederen Jood en iedere joodsche onderneming, welke op eenigerlei wijze met landbouwgrond van doen hebben, om zich tot en met den 30sten Juni bij het desbetreffende pachtbureau aan te melden. Zijn sinds 9 Mei 1940 landbouwgronden in andere handen overgegaan, dan moet tot en met 31 Juni 1941 dienaangaande een goedkeuring zijn aangevraagd. Deze goed keuring kan geweigerd worden. Landbouwgrondbezit, waarbij Joden otf joodsche ondernemers eigenaars zijn, moet tot en met 1 September 1941 bij notarieele acte in andere handen zijn overgegaan. De koopacten moeten ter goedkeuring aan het centraal bureau voor de goedkeuring bij het departement van landbouw en vissche- rij worden voorgelegd. Ter voorloopige keuring zijn de pachtbureau* aangeweeen. De verordening is een stap tot verwij dering van de Joden uit het economische leven. Door de mogelijkheid het voldoen van den huurprijs uit te stellen en het vervul len van hypothecaire vorderingen een jaar uit te stellen wordt den pachter de gele genheid gegeven, den grond zelf te ver werven, ook als hij niet kapitaalkrachtig is In zoover de pachter voor het zelf verwer ven van den grond niet in aanmerking jt!. centraal bureau voor de goedkeuring bepalen, dat in het koopver drag geheele of ten deele een andere per soon, eventueel ook de Staat, optreedt. AANBOD VAN CRISIS PRODUCTEN AAN HET BUITENLAND IS VERBODEN. Het blijkt noodig er nadrukkelijk aan te herinneren, dat het te koop aanbieden en verkoopen van crisisproducten, met be stemming naar het buitenland, verboden is. Reeds bij besluit van den secretarie- generaal van het Departement van Land bouw en Visschery van 23 September 1940 is dit verbod uitgevaardigd. Maar het wordt herhaaldelijk overtreden. Neder landsche handelaren namelijk dóen, al dan niet door bemiddeling van buitenandsché vertegenwoordigers in Nederland, in dit verband offertes, hetzij aan de Duitaohe weermacht, hetzij aan civiele instanties of particulieren in het buitenland. Het is dringend noodzakelijk, dat aan het gestelde verbod streng de 'hand wordt, ge houden. Alleen de centrale crisis-organi saties die voor den uitvoer van de on derscheidene producten monopolies bezit ten, kunnen ontheffing van het verbod verleen en. Zonder zoodanige ontheffing mag men dus geen offertes doen, noch op aanbiedingen ingaan wanneer men weet of kan vermoeden, dat de artikelen voor het buitenland bestemd zijn. Dit geldt ook voor offertes of verkoopen aan hier te lan de gevestigde vertegenwoordigers van bui- tenlandsche afnemers. Op de naleving van het verbod xal met de grootste gestrengheid worden toegezien. SCHADELOOSSTELLING VOOR GEVORDERDE GRONDEN. Het centrale secretariaat voor den land bouw heeft 28 en 29 Mei te 's-Gravenhage vergadera. Op die vergadering is o.a. mee gedeeld, dat men een onderhoud gehad heeft met den directeur van het rijksbu reau ontruiming omtrent schadeloosstelling van grondgebruikers, wier gronden zijn gevorderd (b.v. voor vliegvelden) en om trent plaatsing van deze grondgebruikers op een bedrijf elders. De vergoeding zal o.a. betrekking hebben op het uitbetalen van den vernielden oogst van verleden jaar, welke schade reeds gregistreerd is. Gemeentebesturen zullen vertrouwens commissies in het leven roepen van des kundige personen, die elk schadegeval zul len beoordeelen. Nagegaan wordt de toe stand van het bedrijd vóór de vernieling en hetgeen vernield is, tevens wordt uit gemaakt of directe voorziening noodig is. Binnenkort zal daaromtrent een publica tie verschijnen. Verder zijn stappen gedaan voor het ver schaffen van rijwielbanden aan leerkrach ten en leerlingen van lagere landbouw scholen. Het resultaat van deze stappen moet echter als teleurstellend worden be schouwd, in verband met de beschikbaar zijnde voorraden banden. Ook het vraagstuk van hoefijzers is op de vergadering besproken. Van verschil lende zijden was de aandacht geve6tegd op het gebrek hier aan. PROF. Dr. E. DRERUP Het bestuur der St Radboutstichting heeft aan prof. dr. E. Drerup op zijn ver zoek wegens het bereiken van den zeven tigjarigen leeftijd met ingang van 15 Sep tember 1941 eervol ontslag verleend als gewoon hoogleeraar in de Grieksche letter kunde, staatkundige geschiedenis en staats instellingen van Griekenland bij> de facul teit van letteren en wijsbegeerte der R.K. Universiteit te Nijmegen, onder dankbe tuiging voor de door hem in deze functie bewezen diénsten. Een verrock der K.N.A.C. Net telkens stil zetten van den motor van een wagen met gasgenerator, waarvan de aard van den dienst herhaaldelijk kort stoppen meebrengt, levert vanwege de eigenaardigheden van het generator-bedrijf veelal bedrijfstechnische moeilijkheden op, In verband daarmede zal de politie in Zwitserland tot nader orde"r geen bekeu ringen meer opmaken tegen chauffeurs van gasgeneratorwagens, die tijdens een dergelijk kort oponthoud den wagen met draaienden motor onbeheerd laten staan. Aangezien dit laatste ook in Nederland is verboden, en ten aanzien van sommige generatorwagens dezelfde situatie zich hier voordoet, heeft de K.N.A.C. het nuttig ge acht, den Secretaris-General van het De partement van 'Waterstaat te verzoeken, de bestuurders van motorrijtuigen met gasgenerator ontheffing te verleen en van de desbetreffende bepalingen in het Motor en Rijwielreglement.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5