STADS NIEUWS Weerbericht Nieuwe bon Burgerlijke Stand Wil! II Iets weten? Nieuwe uitgaven DINSDAG 3 JUNI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 m Abonnementsprijs: voor Leiden 20 cent per week; 2.63 per kwartaal. By onze agenten 21 cent per week; f 2.73 per kwartaal. Franco per post 1 3.10 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.52 per kwartaal. Losse nummers 6 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 32 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 55 cent per plaatsing, alléén Woensdag en Zaterdag. ZONS OP- EN ONDERGANG. Zon onder 9.53 uur Dinsdagavond. Zon op 5.22 uur Woensdagavond, MAANSTANDEN. 3 Juni: De maan komt Dinsdagmiddag te 1.59 uur op en gaat Woensdagnacht te 2.47 uur onder. 4 Juni: De maan komt Woensdagnamid dag te 3.16 uur op en gaat Donderdagoch tend te 3.14 uur onder. 5 Juni: De maan komt Donderdagnamid dag om 4.35 uur op en gaat-Vrijdagochtend om 3.43 uur onder. 6 Juni: De maan komt Vrijdagnamiddag om- 5.54 uur op en gaat Zaterdagochtend om 4.15 onder. 7 Juni. De maan komt Zaterdagavond om 7.14 uur op en gaat Zondagochtend om 4.55 onder. '8 Jupi. De maan komt Zondagavond om 8.31 uur op en gaat Maandagochtend te 5.41 uur onder. (Volle maan). 9 Juni. De maan komt Maandagavond om 9.41 uur op en gaat Dinsdagochtend om 6.36 onder. 10 Juni: De maan komt Dinsdagavond te 10.41 uur op en gaat Woensdagochtend te 7.39 uur onder. WATERTEMPERATUUR. Poelmeer 17.5 gr. C. De Zijl: 16 gr. C. pllOIIOMCDIIOIIOIICDIICDnCDIIC^ Verduisteringstijden jj 0 Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder- 0 gang en zonsopkomst. - Deze tijden zijn voor hedenavond U IJ en morgenochtend: g 0 ZONSONDERGANG n Q 9,53 uur. q ZONSOPKOMST Q 5.22> uur. Q 5 Tusschen deze beide tijden dient Q n er dus verduisterd te worden. 0 J3MC3MOIIOIIOIIOIIOIIOMOIIO EXTRA-EIRANTSOEN. De secretaris-generaal van het Departe ment van Landbouw, en Visschery maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Woensdag 4 Juni tot en met Zondag 8 Juni a.s. de met „51" genummerde bon van de „bonkaart algemeen", recht geeft op het koop en van een ei. LEIDEN. Ondertrouwd: J. v. d. Berg 24 jaar en G. H. v. d. Voet jd. 22 jaar A. J. de Boer jm 24 jaar en W. Lens jd. 23 jaar A. J. Bon jm 28 jaar en J. H. Ju jd. 26 jaar P. C. van Iterson jm. 29 jaar en A. M. G. Stouten jd. 25 jaar D. Munnik jm 22 jaar en J. v. d. Laan jd. 23 jaar J. On derwater jtn. 23 jaar en M. Barendse jd 21 jaar H. van Tongeren jm 23 jaar en E. Versohragen jd. 19 jaar C. Trouwee jm 26 jaar en H. J. Flippo jd 19 jaar C. J. G. van Wijngaarden jm 28 jaar en G. Bink jd 19 jaar J. W. Claassen wedr. 63 jaar en E. M. Groenendijk wede.- 46 jaar R. Kuijvenhoven jm 28 jaar en A. Nieuwen- huizen jd 20 jaar J. W. v. d. Zijden jm 24 jaar en A. M. Maaskant jd 23 jaar C. J. van Dijk jm. 22 jaar en E. v. d. Burg jd 18 jaar A. Lepelaar jm 24 jaar en C. Stol jd 22 jaar J. Zitman jm 25 jaar en B. Develing jd 18 jaar. Overleden: A. Vogelenzang m. 72 jaar T. J. W. Wesselingh z. 13 jaar M. Blommestein wed. van J. Baas 74 jaar F. de Groot wedn. 70 jaar D. J. Po- lane zoon 1 jaar. Vraag: Hoe is de reis van Lisse naar Meppel, via Amsterdam per boot? Hoe laat vertrekt de boot uit Amsterdam? Hoe ver der te gaan per fiets? Antwoord: Lisse. Hoofddorp, Amster dam, naar de De Ruyterkade, steiger 5 (achter Centraal Station), vertrek wan de boot 's morgens 9 uur. naar Kampen, Graf horst, Genemuiden, Zwartsluis, Meppel. Vraag: Wat is het adres van het tabaksbureau? Antwoord: Rijksbureau voor tabak en tabaksproducten, Corn, de Wittlaan 8, Den Haag. Dc nieuwe inkomstenbelasting I Wegens betaalde levensverzekeringpre- miën m^g voortaan niets worden afge trokken. Voor lijfrentepremiën is het an ders. Lijfrenten zullen n.l. in de toekomst evenals in het verleden ten volle belast worden. f Daarom zyn betaalde premiën voor het verkrijgen van lijfrenten (koopsommen daaronder begrepen) binnen zekere gren zen aftrekbaar gesteld. Deze grenzen han gen af van de grootte van het gezin en zijn vrij ruim gesteld (b.v. voor gehuw den met 1, 2 of 3 kinderen 1500 per jaar). De niet in loondienst zijnde belastingplich tige, of de loontrekker, die geen pensioen- vooruitzichten heeft, en die daarom door een lijfrenteverzekering zichzelf en zijn weduwe en weezen wil „pensionneeren", zal voortaan niet ineer achterstaan bij den belastingplichtige, die in dienstbetrekking is en uitzicht op pensioen heeft. De aandacht verdient koorts het. belast worden van speculatie winsten, welke bui ten bedrijf zijn behaald. Hieronder vallen winsten, welke behaald zijn bij een ver koop binnen betrekkelijk korten tijd na den aankoop of bij een verkoop, die vóór den aankoop is geschied (termijnzaken). On der betrekkelijk korten tijd moet hierbij worden verstaan een termijn van twee jaar voor gebouwen en gronden en een termyn van 1 jaar voor andere goederen, voof ef fecten of vreemd geld. Koop en verkoop van binnenlandsche obligaties op buiten- landsche beurzen blijft bylten aanmer king. Ook in verband met deze bepaling ver dient het aanbeveling dat de belastingplich tige alle aan- en verkoopnota's van effec ten eenige jaren bewaart. UITKEERENGEN TUSSCHEN OUDERS EN KINDEREN. Aftrek wegens onderhoudsuitkeeringen aan ouders of aan kinderen is voortaan niet meer toegestaan. Omgekeerd zullen deze uitkeeringen niet worden beschouwd als in komen van degenen, die ze ontvangen. Is de uitkeering betrekkelijk hoog. dan zal de door den uitkeerder verschuldigde belas ting wèl verminderd worden. Immers dan kan de bepaling in werking komen, welke toestaat, rekening te houden met buitenge wone lasten, welke op den belastingplich tige drukken. Deze regeling sluit aan by die van de loonbelasting. De oude regeling, waarbij uitkeeringen wegens onderhouds verplichtingen steeds konden worden af getrokken, kon niet worden bestendigd.4Zy zou voor de loonbelasting consequenties gehad hebben, "waaruit groote administra tieve bezwaren zouden 'zyn voortgevloeid. ONBILLIJKHEDEN. Het Besluit op de Inkomstenbelasting 1941' bevat een bepaling, volgens wélke de Secretaris-Generaal van het Departement van Financiën bevoegd is voor bepaalde gevallen of groepen van gevallen tegemoet te komen aan onbillijkheden van overwe genden aard, welke zich bij de uitvoering van het besluit mochten voordoen. Een der gelijke bepaling kwam tot dusver in de in komstenbelastingwetgeving niet voor. Men moet hier echter niet de conclusie uit trek ken, dat de belastingplichtige slechts de pen behoeft op te nemen, om al datgene, wat hij onbillijk acht, ter zijde gesteld te krijgen. Personen, die minder dan 4000 loon ge nieten en voor niet meer dan 200 andere inkomsten hebben, zullen' in den regel niet worden aangeslagen. Winsten, in 1940 gemaakt, in 1941 heiast OOK VERREKENING MET DE DIVTDEND-BELASTING. Tegelijk met het Besluit op de Inkom stenbelasting 1941 is in het Verordeningen blad afgekondigd een 'besluit, dat den naam draagt van Invoeringsbesluit Inkomsten belasting 1941. Wij hébben den tekst van dit besluit Zaterdag vermeld. De nieuwe inkomstenbelasting zal voor het eerst wor den geheven over het inkomen van het kalenderjaar (belastingjaar) 1941. Het werkelijke inkomen, dat in het jaa"r1940 genoten is, zou eigenlijk nimmer tot maat staf voor de belastingheffing strekken, in dien het invoeringsbesluit hierin niet op een bijzondere wijze voorzag. Kennelijk heeft dit besluit bet niet bil lijk geacht dat de personen die in 1940 aanzienlijke bedrijfswinsten hebben ge maakt, over deze winsten in werkelijkheid nimmer belasting zouden betalen. Uitgaan de van het feit, dat de belastingplichtigen, hun inkomen over 1940 toch moeten aan-' geven in verband met het vaststellen van voorloopige aanslagen voor 1940, heeft men kunnen bepalen, dat zekere bestand- deelen van het inkomen van 1940 worden overgeheveld naar het jaar 1941, indien zij aanmerkelijk meer bedroegen dan in 1941. De eerste f 1000 van het verschil wordt niet overgeheveld. De overheveling vindt uitsluitend plaats teri behoeve van den de finitieven aanslag over 1941. Bij den voor- loopigen aanslag voor 1941 wordt het in komen van 1940, op de gewone wijze be rekend, als uitgangspunt genomen. De overheveling, zooals deze in het invoerings besluit is neergelegd, kan wel eens tot on billijkheden leiden, vooral indien het jaar 1941 buitengewoon slecht voor den belas tingplichtige is. Voor deze gevallen zal nog een nadere regeling getroffen worden. Wat de verrekening van dividendbelas ting betreft, is voor 1941 een bijzondere voorziening getroffen, omdat in dit'jaar nog veel binnenlandsche dividenden zijn uitgekeerd zonder inhouding van dividend belasting. Artikel 1, lid 2, van het invoe ringsbesluit verplicht de inspecteurs der belastingen tot het vorderen van bewijs dat inderdaad inhouding heeft plaats ge vonden, alvorens verrekening toe te staan. Ook zonder dit uitdrukkelijk voorschrift zouden zij tot het vorderen van dit bewijs bevoegd zijn, doch het besluit heeft het noodig geacht hen er toe te verplichten. Zoodra de nieuwe dividendbelasting in werking zal zijn getreden, zullen de genie ters van binnenlandsche dividenden by de uitbetaling nota's ontvangen, waarop de inhouding -'an dividendbelasting is ver meld. Deze nota's moeten zij zorgvuldig bewaren. Maak zelf uw kleeding. Uitga ve .N.V. Uitgevers My. „Kosmos" Amsterdam. Als uitvloeisel van de veranderde tijds omstandigheden, welke groote beperkin gen op kleedinggebied opleggen en waar door een grooten groep vrouwen er toe ge bracht zal worden haar kleeding zelf te ■maken of te vermaken, werd aan de da mes B. Schot en J. van Moosel, leeraressen aan de vakschool voor vrouwen- en kin- derkleeding te Amsterdam, verzocht een boek samen te stellen, waarin het vervaar digen van kleedingstukken zoo behandeld zou worden, dat ieder aan de hand hiervan in staat zou zijn haar kleeding of die voor het gezin zelf te maken. Het eerste deel van dit boek, betreffende de kinderkleeding, door mej. J. van Moo sel, is thans bij de N.V. Uitgevers Mij. „Kosmos" te Amsterdam verschenen. In het voorwoord van de samenstelsters,/ uiten zij als haar meening, dat het samen stellen van een patroon volgens hetwelk een kleedingstuk geknipt wordt, de groot ste moeilijkheid vormt; deze moeilijkhe den tot een minimum te beperken, is het doel van dit boek. Het is voornamelijk samengesteld 'voor hen, die wel kunnen naaien, doch niet kun nen knippen. Het kan dus gebruikt wor den in het gezin, doch ook op scholen en cursussen, waar wel naailes wordt gegeven, doch wegens gebrek aan tijd, of andere doelstelling, geen onderricht in patroon- teekenen en knijpen gegeven kan worden. Het boek bevat in de eerste plaats een reeks grondpatronen voor kleeding van kinderen van 2 tot 14 jaar. De patronen zijn in- en door de practijk gevormd door bij uitstek deskundigen op dit gebied. Men kan er dus van verwachten een uitsteken de handleiding te zyn voor velen, die op dit gebied iets kunnen leer en. De inhoud ervan wijst hierop overduidelijk, want be halve het teekeneri van patronen leert men hieruit het maken van ruimte, plooien en klokken en het naaien zelf. Verder bevat het boek een reeks patronen van de voor naamste onder- en boven'kleeding voor jongens en meisjes van 2 tot 14 jaar. Een boek dus dat in dezen tijd ten zeer ste kan worden aanbevolen. Practisch Konijnenteelt Uitga- gave N.V. Uitgevers Mij. „Kosmos" Amsterdam. In de serie „Weten en Kunnen" ver scheen by de N.V. Uitgevers My. „Kosmos" te Amsterdam een boekje over „Practische Konynteelt", samengesteld door R. Sten huis. Dat het konijn op het oogenblik een vleeschproducent zeer populair is, behoeven we hier eigenlijk niet te zeggen. De hooge prijzen, welke op het oogenblik voor deze dieren gevraagd en gemaakt worden, be wijzen dit wel zeer duidelijk. Konijnen kunnen, vooral ten plattenlan- de haast algemeen wordep gehouden; van als waardeloos weggeworpen etensresten en keukenafval kunnen in bijna ieder ge zin een paar konijnen worden groot ge bracht. Het konijn en vleesch is sm akelijk en voedzaam, voedzamer dan eenige an dere vleeschsoorten. Het houden van dieren in het algemeen ■en van konijnen in het by zonder is gebon den aan verschillende regelen, maar voor het fokken van konynen bestaan voor schriften, wé&ke zeker in acht moeten worden genomen. Daarvoor heeft de heer Stenhuis dit boekje samengesteld en het 'bevat tal van wenken en regelen, welke by het fokken in acht moeten worden genomen. Het boek je bevat aldus naast tal van bijzonderhe den over het konijn, wenken omtrent voe dering, de verblijfplaats van het konijn, den fok', enz. Velen zullen met deze uit eenzettingen 'hUn voordeel kunnen doen. Maandblad „Sibbe". Het Maanblad „Sibbe" van het Neder- landsch Verbond voor Sibbekunde (Gene alogie) herdenkt in zijn 5e af lev. den over leden voorzitter van het Verbond^ dr. Th. R. Valck Lucassen. Voorts komen er arti kelen in voor over „Fransche geslachts namen in Leiden" (door J. Kwaadgras), over merkwaardige familiewapens en een uitvoerige beschouwing over*mgr. dr. H. J. A. M. Schaepman en zijn vooroudiers (met geslachtslijst). EERSTE PLECHTIGE H. MIS. Pater Gedefridus Martijn. Het Pinksterfeest, hoogfeest voor alle Christenen, was voor de parochianen van O. L. Vrouw Hemelvaart en St. Jozef, dit maal een dubbel feest, wijl opnieuw een harer priesterzonen, de weleerw. pater Gqdefridus Martijp, Passionist, zijn eerste H. Mis aan God mocht opdragen. Voor het H. Misoffer, op Pinkster-Zon dag des morgens te 10 uur opgedragen, werd de neomyst en zyn ouders, broers en zusters en verdere familie, vergezeld van den hoogeerw. heer deken Homulle en fijn kapelaans en voorafgegaan door de leden der jeugdbeweging, van de pastorie door de kerk naar de sacristie geleid. Na het „Vidi aquam", waarbij de jonge priester voor de eerste maal met het ge wijde water door de kerk schreed, begon de plechtige Hoogmis met het „Veni Creator" van Jean H. B. Schrijvers.. Bij het H. Misoffer werd de neömyst ge assisteerd door den hoogeerw. heer A. H. M. J. Homulle, deken en pastoor der parochie als presbyter-assistents, terwyl als diaken fungeerde de weleerw. pater Ambrosius Martijn, broer van den neomyst, en als sub diaken de weleerw. pater Marcellus, even eens Passionist. Onder leiding van den weleerw. heer E. Paap, kapelaan, der parochie vertolkte het uitnemende zangkoor de Missa Secumda Pontificalis voor jongens- en mannenstem men van Perosi, aan het orgel begeleid door den heer Abram Martijn, broer van den jongen priester. De feestpredicatie werd gehouden door den weleerw. pater Ambrosius Martyn, zulks «naar' aanleiding van Handel. 1:8: „Wanneer de H. Geest over u komt, zult ge kracht ontvangen en mijn getuigen zijn". In zijn inleiding wees de gewijde rede naar er op, hoe wij ook dit jaar weer met vrome aandacht Jezus' gang door de we reld der Liturgie en de kerkelijke feesten herdacht hebben, waarbij we Hem levend en nabij gevoeld hebben in zijn Kerk, zijn mystiek Lichaam. Zooals het eerste Kerstfeest, zoo ook is ons laatste met zijn stille vreugde voorbij gegaan.in een wereld, waar niemand den Vredesvorst verwachtte. Paschen, het jubelfeest der Overwin ning, brak aan, maar weinig harten waren in staat den diepen zin te vatten van deze eenig ware overwinning, overwinning van het leven op den dood, van de genade op de zónde. Slechts een kruis op den achter grond, een kruis vol sporen van vergoten bloed, een schaar van beangstigde leer lingen en daaromheen de wereld van haat en vijandschap, zoo was het eerste, zoo ook het ^aatste Paaschgebeuren. Christus was 'op aarde gekomen om een zending op deze wereld te volbrengen, daarna was hij ten hemel opgestegen. Was dat heengaan, dat afscheid niet het noodlottig einde, de totale mislukking van die zending? „Neen! Ik zal u niet als weezen achterlaten. Het is goed voor u, dat Ik heenga. Ik zal den Vader bidden en Hy' zal u een anderen hel per geven om bij u te blijven voor eeuwig. He helper, de H. Geest, dien de Vader zal zenden in Mijn naam, Hij zal u alles leeren". Jezus, vol van den H. Geest, zou als een stuifmeelbolster in den lentetijd zich ope nen en dan met den milden stroom van den ^lentewind zou Hij duizenden en duizenden bl'oesems bevruchten. Deze zouden vrucht voortbrengen en weer zaad vormen, het moest ven eeuwige lente worden. De apostelen begrepen het toen niet, maar spoedig zouden ze het begrijpen. 'Met de Pinksterbelofte: „Gij zult kracht ontvangen van den H. Geest" en een ver heven opdracht: „Gij zult Mij tot getuigen zijn", daalden de apostelen den Olijfberg af naar de aan Godswoord schuldige stad en in de stilte van het Cenakel hebben ze met Maria den H. Geest en zijn gaven af gebeden. En de H. Geest daalde neer en vervulde hem met Zijn kracht. Sinds dat ontzettend Goddelijk gebeu ren en het gebod om te getuigen, sinds dat eerste mysterievolle Pinksterwonder zijn vele jaren, vele eeuwen reeds vervlogen. Maar nog altijd waait die frissche eeuwig- jeugdige geest door de Kerk, nog altijd worden er nieuwe postelen van dien Geest vervuld en gaan zij over de wereld de waarheid en het licht, de wariqte en de sterkte van dien Geest uitdragen. Het Pinkstei'wonder, blijft. God, waaraan heeft de aarde, aldus roept spr. uit, dien eeuwigen lentetooi, die won dere vruchtbaarheid te danken? Aan dien Jezus, die Zijn Geest heeft overgedragen aan arme schepselen, aan Zijn priesters. Weer vieren wij ons Pinksterfeest en weer heeft het Pinksterwonder zich her nieuwd. De H. Geest is weer neergedaald over een jeugdig apostel, een zoon dezer parochie. Het Pinkstergebeuren hebben wij nooit zoo werkelijk nabij, zoo tastbaar aan wezig gevoeld als op dezen dag. Vol stille ontroering gedenkt' spr. het ge zegende oogenblik, dat aan de aarde haar eerste priester werd geschonken, gedenkt spr. hoe Jezus werd Priester gewijd in de- geheimnisvolle stilte van het heiligdom van den H. Geest, den tempel van God, den allerzuiver^ten schoot van Maria; hoe God Jezus van "Nazareth met den H. Geest en met kracht zalfde en hem aangesteld heeft tot Hoogepriester over Zijn huis. En vanaf dit oogenblik moest de H. Geest neerdalen over het hoofd van lede ren priester, die deel heeft aan het pries terschap van Jezus en ook hem zalven en sterken voor zijn verheven zending. Deze zending is immers Jezus' priesterlijk leven voort te zetten. In wezen is de priester een andere Christus, in zijn handelen ook moet de priester een andere Christus zijn, door den zelfden geest geleid. Spr. schetste vervolgens de heerlijke roe ping van den priester: levende getuige zijn van de heerlijke weldaden, van de góed heid en de liefde van God. Zich tot den jongen priester wendend, wees spr. er op hoe nu de vole weelde van het pas-priester-zijn nu zijn deel is gewor den, "doch hij voegde er aan toe, dat eer de bloesempracht volle vrucht zal dragén, de hitte en de zwaarte van den harden ar beidsdag zijn krachten zullen komen uit putten en dat veel stormvlagen en tegen slagen de ware priesterweelde van een rij ken oogst moeten doen rijpen. Spr. vraagt hem ten slotte den geest van Jezus te bren gen aan alle mensdien, een vader der ar men te zijn en genade-gever. Tot zijn ouders zegt spr., dat het ook hun gloriedag is. Wanneer de priester de heerlijkste gave is van den hemel aan de aarde, dan is hij ook de heerlijkste gave van deze aarde aan God. Die gave hebben zij God gedaan en zy' hebben Hem een tem pel gebouwd, van waaruit hij in de wereld zegenend zal uittrekken. Door God een priester te schenken hebben de ouders de wereld een troost bereid en duizenden zie len via God en den priester hebben hun ge luk te danken aan de ouders van den priester. Ten. slotte wenschte spr. de parochie ge luk met dezen nieuwen jongen priester, hij vroeg den parochianen te bidden, dat heel zijn priesterlijk leven aan God welgevallig moge zijn. Na de predlcatie werd het H. Offer voort gezet. Treffend was het oogenblik, waarop de neomyst met assistentie van zijn broeder -de H. Communie mocht uitreiken aan zijn ouders en verdere'familie. De plechtige H. Mis werd besloten met het „Jubilate" voor gemengd koor van Aiblinger. Des middags mocht de neomyst in een drukbezochte, receptie van talrijke zijden felicitaties in ontvangst nemen. De dag werd besloten met een plechtig Lof, waarbij het zangkoor zich wederom od uitnemende wijze deed hporen en waarbff het stemmige Gregoriaansche Te Deum het middelpunt der gezangen vormde. Het was een schoone dag voor de paro chie, die door haar innig medeleven en massale deelname opnieuw het bewijs le verde den priester Gods de eer te geven, welke hem toekomt. Agenda LEIDEN. VERGADERING, TOONEEL EN Woensdag, Kerkconcert „Con Amore'', Ma- rekerk, 8 uur. BIOSCOPEN. Lido: „Meine Tante, deine Tante". Goed gekeurd voor volwassenen. Casino: „De wildernis roept". Goedge keurd. Luxor: „Maryntje-Gyzen's jeugd". Goed gekeurd voor volwassenen. .Trianon: „Theo op het huwelijkspad". Goedgekeurd voor volwassenen. Rex: „De baas In huis". Goedgekeurd. Apotheken. De avond-, nadht- en Zondagsdienst der Apothoken te Leiden wordt van Maandag1 2 Juni 8 uur tot Zaterdag 7 Juni 8 uur waargenomen door: de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, Tel. 21060 en de Doeza-Apotheek, Dóezastraat 31, TeL 21313. Te Óegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek: Wilhelminapark 8, TeL 26274. JUBILEUM VAN DEN HEER J. LUYENDIJK. Zaterdag vierde de heer J. Luyendijk, As sistent der Directe Belastingen Invoerrech ten Accijnzen te Leiden Inv. Acc., zijn 25-jarig ambtsjubileum bij 's Rijksbelastin gen. Nadat hij des morgens met zijn echtge- noote was ontvangen door den heer Otter- spoor, waarnemend hoofd van de Inspectie Leiden Inv. Acc. in tegenwoordigheid van zijn collega's uit den actieven dienst en het personeel van de Inspectie, werd hij allereerst door dezen toegesproken. Deze memoreerde dat, nadat de heer Luyendijk op 1 Juli 1916 als kommies 3e klasse in Venlo was aangesteld en daarna verschil lende standplaatsen had gelcregen, waaron der de groote scheepvaartplaats Rotterdam, waarna hij op 16 April 1924 naar Leiden werd verplaatst. In deze plaats heeft Luyendijk dus het grootste gedeelte van zijn ambtelijken tijd doorgebracht, eerst in den actieven dienst als ambtenaar- van de invoerrech ten en accijnzen en daarna als controlee rend ambtenaar van de per 1 Januari 1934 ingevoerde Omzetbelasting. In deze tak Van dienst heeft Luyendijk zich do^n ken nen als een accuraat ijverig ambtenaar, waarin tevens een goed menschelijk hart klopte. De heer Warnar, Commies ter Inspectie, verkreeg hierna het woord, in diens toe spraak eveneens de aangename samenwer king de hoofdtoon voerde. De heer H.' Bleyleven, Chef der Inspec tie Invoerrechten én Accijnzen te Leiden, betuigde eveneens mede namens het Per soneel van de Inspectie de goede verstand houding en samenwerking met den jubi laris. De heer L. J. A. van Dijk, Inspecteur der Directe Belastingen, Invoerrechten en Ac cijnzen te Leiden, daarna het woord ver krijgende, als voorzitter Van het Feestco mité, memoreerde eveneens, en dit in een humoristische toespraak en onder aanbie ding van een blijk van waardeering, de groote verdierste van den jubilaris voor het dienstvak der Belastingen, Invoerrech ten en Accijnzen. Hierna verkreeg dg jubilaris het woord, waarin hij zichtbaar geroerd, bedankte voor de hem toegesproken woorden van waar deering en voor het mooie cadeau, waarna nog eenigen tijd in gezellig samenzijn werd doorgebracht VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Excursie Raadhuis Leidschendam. Op het excursieprogram van de V. v. M. stond voor Zaterdagmiddag j.l. een be zoek aan het nieuwgebouwde Raadhuis der gemeente Leidschendam. In de ruime hal werd het gezelschap ont vangen door den gemeente-secretaris, den heer van Delft, en den architect, den heer A. J. Kropholler. Nadat de heer van Delft de excursisten namens het gemeentebestuur had verwei- komd, werd door den heer Kropholler een uiteenzetting gegeven van de vormgeving en inrichting van het gebouw. Hierbij kwam tot uiting, dat is gestreefd naar het tot stand brengen van \en Hollandsch. bouwkunstig product. Dit blijkt dan ook zoowel uit den vorm als uit de materialen, die voor den bouw zijn aangewend. Met recht kan hier worden gesproken van een zeer gelukkige schepping van ar chitect Kropholler en een hoog te waardee- ren bezit van de gemeente Leidschendam. Dat dit ook de meening was van de excur sisten. bleek wel uit het dankwoord, dat namens deelnemers en V. v. M.-bestuur werd gesproken door den leider van- het gezelschap, den heer M. van Zwieten de Blom en den V. v. M.-voorzitter, den heer J. Freeke aan het adres van het gemeen tebestuur en den architect. PLANTSOENCONCERT Door het muziekgezelschap Leidsche Chr. Harmonie, onder leiding van den directeur B. Verweel zal Donderdag a.s. een concert gegeven worden in het Plant soen. Het concert vangt te :haïf 8 aan. Men wordt beleefd verzocht gedurende het con cert niet te lodpen. Bij eventueel slecht weer zal het niet doorgaan aan de bekende brugwachters huisjes per bord bekend gemaakt worden. Het programma luijjlt: 1. With word and Lance. marsch Herman Starke; 2. Sous L. Egide de la Liberte, ouverture A. Govaert; 3. Les Rodes du Midii, wals Johan Straus; 4. Death or Glory marsch L. B. Hal; Pauze; 5. Pique Dame, ouverture Tr. v. Lippe; 6. Oberto G. Verdi; 7. Die Helgolander, wals Ed. Kieslier; 8. Marche du Héros Nichollo.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2