Het getieele eiland bezet V Nieuwe inkomstenbelasting DINSDAG 3 JUNI 1941 32ste Jaargang Nó. 9963 3>e Ccid^eli^Soii^omt Telefoon: Redactie 20016. Administratie 20935. T Bureaux Papengracht 32. Giro 103003. Postbus 11. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN O AA STREKEN Hoofdredacteur: Th. Wilmer, Leiden. Siwgd om Jiieta geëindigd Dit nummer bestaat uit twee bladen. V Nog eens: samenwerking Men kan dezen tijd doorbrengen met' negatieve critiek op alles en op allen behalve natuurlijk op zichzelf. Dat is ge makkelijk en kan ook in een kring van vrienden veel oogenblikkelijk succes heb ben. Men kan óók, met open oog voor de realitei en gewetensvolle zorg voor wat eisch van beginsel is, voor wat gewetens plicht is, dezen tijd bezien en gebruiken als een tijd vdh bezinning, om aldus te kunnen mee-bouwen aan een nieuwen, be teren tijd. Dat is moeielijker en succes zal vaak niet onmiddellijk verworven worden, maar in de toekomst liggen. Deze tijd moet voor ons allen zijn een" tijd van bezinning! Wij achten het een plicht van dengene, die geroepen is, om voorlichting te geven, hierop herhaaldelijk te wijzen ook inf' concreten vorm, in direct-actueele voor beelden. Een fout, die Zaterdag is gemaakt in het zetten' van ons artikeltje over „Samen werking" het inschuiven van een ver keerden regel geeft ons aanleiding, om op dat onderwerp nog 'ns terug te komen. De laatstè alinea's van wat wij Zaterdag schreven herhalen wij: ,,'t Is niet alléén de nood der tijden, die samenwerking eischt. Ons beginsel eischt samenwerking ten allen tijde. De nood der tijden dringt die noodzake lijkheid meer naar voren, stelt die nood zakelijkheid in een klaarder licht. Samenwerking op héél het maatschappe lijk terrein van allen, die waarlijk van goe den wil zijn. Dat is een ideaal, waarnaar wij allen moeten streven, waarvoor wij allen, zoo noodig, offers moeten brengen!" Wij willen hieraan vandaag nog iets toevoegen. Samenwerking van allen, die waarlijk van goeden wil zijn. Natuurlijk kan sa menwerking alléén geschieden op de ba sis van gezond verstand. Goede wil is de noodzakelijke voorwaarde; gezond ver stand is de grondslag^ Men neme echter niet als maatstaf voor het al of niet aanwezig zijn van gezond verstand het feit, of men het al dan niet met ons eens is! Wanneer wij rondom ons zien en rondom ons hooren, dan kunnen wij maar al te vaak deze uiting van kort zichtigheid, zelfgenoegzaamheid en eigen wijsheid constateeren. Meeningsverschil kan heel goed samen gaan met een even groote dosis zoowel van gezond verstand als van goeden wil bij alle daarbij bétrokken partijen. Zóó is nu eenmaal de feitelijkheid onder ons, menschen! Maarals gezond verstand en goede trouw werkelijk in voldoende mate aanwezig zijn, dan zal in de meeste geval len één van de volgende twee mogelijkhe den verwerkelijkt kunnen worden. Of het meeningsverschil wordt geheel of ten deele weggeredeneerd en opgeheven, èf men komt tot de conclusie, dat naast het meeningsverschil, hetwelk geheel of ten deele b 1 ij f t bestaan, terrein open ligt voor practische, vruchtbare samenwer king. En men zal dan ook het van elkaar af wijkende beginsel en inzicht wederkeerig zooveel mogelijk respecteeren om den in houd of om de goede bedoel'ng. Als men deze gedachten als leiddraad neemt, zal er in het heden en in de toe komst zooveel meer samenwerking zijn, dan in het verleden. Wij hebben dat al meermalen betoogd voor wat betreft de jeugdorganisatie. Wij stellen dat ook vast voor wat be treft de politiek. Reeds lang vóór dezen tijd hebben wij er bij herhaalde herhaling op gewezen, dat de samenwerking tusschen de politieke partijen lang niet aan redelij ke eischen voldeed. Bij velen leefde even eens deze overtuiging, bij anderen slui merde ze, weinigen vonden den toestand zooals hij was wel goed; er was een flinke stoot noodig, om ook de tweede categorie mobiel te maken; en die stoot is gegeven. De toestand van voorheen kan niet meër terugkeeren. Het mag zijn der katholieken trots, dat zij onwrikbaar vasthouden aan de ééne, door God geopenbaarde en door de Kerk .met onfeilbaar leergezag verkondigde Waarheid eenerzijds; en dat zij krach tens hun katholiek beginsel snoeten bele ven een practische verdraagzaamheid,' po sitief, eerlijk en oprecht, met anderen met „andersdenkenden" anderzijds. Daarom willen en mogen katholieken niet afwijzend staan tegenover den eisch vap. samenwerking. HET DUITSCHE WEERMACHTS- BERICHT. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Maandagmiddag bekend: De strijd om Kreta is geëindigd. Het geheele eiland is van den vijand be vrijd. Duitsche troepen hebben Zop- dag het laatste steunpunt van de ver slagen Britten, de haven van Sfakia, bezet. Bergtroepen hebben in het bergland ten Noorden van Sfakia het laatste Britsche verzet neergeslagen en daarbij weer 3000 gevangenen ge maakt. Het Duitsche lftchtwapen heeft deze laat ste zuiveringsactie doeltreffend gesteund. In het zeegebied tusschen Kreta en 'Alexan. drië hebben Duitsche gevedhtsVliegtuigen met drie voltreffers een Britsohen torpe dojager, welke deel uitmaakte1 van een vlootformatie, vernietigd. In Noord-Afrika activiteit van artillerie en verkenners, voor Tobroek. Duitsche en Italiaansohe gevechtsvliegtuigen brachten in de haven van Toibroek vijf Vrij kleine transportschepen tot zinken en beschadig den met goede uitwerking vijandelijke luchtdoelb atterij en ENGELAND GEEFT ZWARE VERLIEZEN OP KRETA TOE. 't In het officieele communiqué van het Britsche ministerie van oorlog over het te rugtrekken der Britsche troepen van Kreta wordt, naar Reuter'meldt, gezegd: „Na een strijd van twaalf dagen, die on getwijfeld de meest verbitterde worsteling in dezen oorlog was, heeft men besloten de Britsche troepen van Kreta terug te trek ken. Ongeveer 15.000 man konden naar Egypte gebracht worden. Toegegeven moet echter worden, dat onze verliezen zwaar waren." Naar de omroep te Londen in zijn Ara bische uitzending heeft medegedeeld, is het niet bekend, hoeveel Grieken van Kreta gered konden worden. Bij de 15.000 vluch telingen, die in Egypte zijn aangekomen, bevinden ziqh geen Grieken. Volgens het Duitsche weermachtsbericht van Zondagmiddag waren tot dan toe on geveer 10.000 Britten en Grieken gevangen genomen. DRIE VERRASSINGEN. Alle Romernsche ochtendbladen van Maandag publiceeren onder vette koppen het einde van den slag om Kreta. De „Po- polo di Roma" wijst op de door het Britsche opperbevel toegegeven zware verliezen in dezen „felsten slag van den oorlog". De „Messagero" noemt de Italiaansohe lan dingsoperatie aan de Oostkust van Kreta de derde verrassing van den slag om het eiland. De eerste was de onmacht van de .Britsche zee_ en luchtstrijdkrachten, die de Duitsche en Italiaansohe landingsoperaties niet wisten tegen te houden. De tweede verrassing was de prestatie van de Duit sche valschermjagers, die bewezen hebben, dat zij niet alleen in staat zijn bruggehoof- den te veroveren, doch ook actief te land weten op te rukken. Door Kreta op te ge ven heeft de belangrijkste -zijde van den driehoek AlexandrieHaifaCyprus haar beteekenis verloren. VALMSCHERMJAGERS OP KRETA MISHANDELD. In een laagte bij het vliegveld Maleme op Kreta hebben Duitsche soldaten de lij ken van 15 Duitsche valschermjagers ge- vónden. De lijken waren naakt en vertoon den de sporen van de- ergste verminkingen en martelingen. Op de met bloed bqdekte lichamen zag men ernstige, door zweepsla gen veroorzaakte, wonden. Hals en hoofd waren bedekt met schotwonden. Klaarblij kelijk hebben de moordenaars hun weer- looze slachtoffers na onmenschelijke "mar telingen door talrijke schoten gedood. Deze afschuwelijke vondst bewijst, dat de be volking van Kreta alle bepalingen van het Volkenrecht genegeerd heeft. ENGELSCHE SOLDATEN MISBRUIKTEN DUITSCHE UNIFORMEN. Britsche soldaten hebben, naar het D. N. B. verneemt, in verscheidene gevallen bij de gevechten op Kreta door misbruik van Duitsche uniformen en onderscheidingstee- kenen de wetten van het Volkerenrecht ten zeerste geschonden. Zoo rapporteert de lei der van een geVechtsafdeeling, hoe het in een sector op Westelijk Kreta toeging: „Op e?n voor ons liggende hoogte zagen wij een man in uniform van Duitschen valscherm jager, die met een hakenkruisvlag zwaaide. In de meening, dat deze hoogte reeds door Duitsche soldaten bezet was, stormden wij tegen den berg op. Plotseling werden wij door een moorddadig vuur ontvangen, dat den meesten kameraden het leven kostte. Met een spottenden lach kwam toeri een groep Britsche soldaten te voorschijn, on- der wie ook de man met de Duitsche uni- j form, die hij blijkbaar aan een Duitschen I krijgsgevangene ontnomen had. Ik kon mijn leven slechts redden door té doen alsof ik dood was en zoolang te blijven liggen tot- 1 dat de Britten waren afgetrokken." DOOD VAN GENERAAL FREYBERG TEGENGESPROKEN. Het uit Engelsche bron afkomstige bericht dat de opperbevelhebber der Britsche troe pen op Kreta, de Nieuw Zeelandsche lui tenant-generaal Freyberg, bij een vliegtuig ongeval om hef leven zou zijn gekomen, wordt thans door Reuter officieel tegenge sproken. AL HET BRITSCHE MATERIAAL OP KRETA ACHTERGEBLEVEN. De Duitsche troepen hebben na de bezet ting van Kandia kunnen constateeren, dat de Britten bij hun vlucht al hun oorlogsma teriaal op Kreta hebben achtergelaten. De verlaten stellingen gaven een beeld .van de haast, waarmede de Engelschen waren ge vlucht. Grieksche gevangenen, die weiden aangetroffen in een toestand van onbe schrijflijke uitputting, vertelden vön de nachtelijke vlucht der Engelschen, die zich in roei- en visschersbooten naar deVoor anker liggende slepen begaven. In de laatste uren vóór de inneming van Kandia ontstond onder de Engelschen een paniek. Tengevolge van de voortdurende luchtaan vallen hadden vele Engelschen de schepen niet bereikt, zij waren met hun booten on dergegaan. EEN NIEUWE EGYPTISCHE VERDEDIGINGSZONE. De Egyptische minister van defensie heeft naar Reuter meldt, de inrichting van een nieuwe verdedigingszone bekend gemaakt, welke de „Westelijke verdedigingszone van Cairo" genoemd wordt en die zich uit strekt Van den linkeroever van den Nijl naar het Westen. Mieum catióuit op, den Ojtenti&t ONDERHOUD TUSSCHEN HITLER EN MUSSOLINI. De Führer en de Duce zijn gisteren aan den Brenner bijeengekomen en hebben in tegenwoordigheid van den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, en den Italiaanschen minister van buiten landsche zaken, graaf Ciano, een onderhoud gehad over den politieken toestand. Het onderhoud heeft eenige uren geduurd. De besprekingen werden gevoerd in den geest van de hartelijkste vriendschap, waarbij de volledige overeenstemming van opvattingen van de regeeringsleiders der beide verbonden landen tot uiting kwam. Over de samenkomst tusschen dien Führer en den Duoe op den Brenner meldt Stefani: „Vastgesteld kan worden, dat het offi cieele communiqué een nieuwe 'bevestiging is van de gelijkheid der opvattingen van beide staatslieden over de vraagstukken, waarmede zij zich hebben bezig gehouden met het oog op de voorbereiding van een nieuwe étappe in den gemeenschappelij ke n strijd tegen den gemeenschappelijken vijand, waardoor het mogelijk wordt, dich ter bij het einddoel, de organisatie van het Nieuwe Europa, te komen. De deelneming van den chef van het opperbevel der weer macht en van den chef van den Italiaan schen generalen staf aan de besprekingen (bevestigt, dat Füehrer en Duce ook de vraagstukken van den oorlog hebben be sproken. Uit het feit, dat het communiqué spreekt van overeenstemming ten aanzien van de behandelde punten, kan men af leiden, dat de Italiaansch-Duitscbe samen werking, die tot zoo prachtige resultaten heeft geleid, gehandhaafd blijft, en dat, zoo- als de gewoonte is geworden, op de bespre king daden zullen volgen." Mamentje PINKSTERPOëZIE. Ter gelegenheid van Pinkster-Zater dag heb ik mijn hart weer eens opge haald aan onze oude folklore. U weet, dat Pinkster-Zaterdag „luilak" heet en onze folklore kent schoone rijmpjes, die dien dag worden gezongen om dan weer voor een jaar te worden opgebor gen. Het zijn rijmpjes als deze, die ki de dagen van Pinksteren weer eens in de bladen werden gepubliceerd: „De leuyelak! De groote slaapzak! Hij is opgestaan, Hij mag weer naar bed toe gaan! Aluijn, aluijn! Een dief in den tuin! Allarm, allarm, Een dief in je aim! Al schoon, al schoon, De rozeboom! De egiantier!" Het zij verre van mij onze eigen ve- derlandsche folklore, die nu een nog wel grooter plaats zal gaan innemen, in een valsoh daglicht te stellen. Maar toch kan ik de begeerte niet onder drukken om u te zeggen: dat kan ik ook! Luister maar! „De smokkelaar Vet in zijn haar Geslachte beest Hij is vannacht op stap geweest. Hier, hier Een potje bier. Hoor, hoor Een knoop in je oor. Kant en klaar, kant en klaar ,De rozelaar! Tomatensap!" Of: „Luilak, Slaapzak Pinksterzoen, gat in je schoen Vuilnisbak, gat in je zak Waar, waar? Een olifant en een ooievaar, Oorlogsvloot, krentenbrood." Enz., enz. Niemand zal kunnen zeggen, dat dit geen volmaakte, naar oude motieven gedichte Pinksterpoëzie is. En toch mankeert er iets aan. Dat latere folkloristen dit mogen on derzoeken. videnden in den vorm van aandeelen wor den met andere dividenden gelijkgesteld. Datgene, wat voor werknemers wordt ge stort in een werknemersspaarfonds, wordt geacht, door hen te zijn genoten, ook al ikunnen zij er nog niet aan komen. WINST OP AANDEELEN IN BESLOTEN VENNOOT SCHAPPEN. Iets nieuw* is ook het'belasten van de winst, welke door bepaalde houders van aandeelen in besloten vennootschappen wordt behaald bij verkoop van hun aan deelen of van een deel ervan. Bedoelde houders zijn die, welke alleen, of tezamen met hun verwanten, in den loop van de laatste vijf jaren voor meer dan 1/4 ge deelte van het nominaal gestorte kapitaal aandeelhouder zijn geweest. Als verwan ten gelden daarbij uitsluitend de echtge- noote, de bloed- en aanverwanten in rech te linie, en de broers, zusters, zwagers en schoonzufters van den belastingplichtige. Hetgeen aandeelhouders bij liquidatie van een besloten of van een andere naam- looze vannootschap ontvangen boven het gestorte kapitaal wordt tot het inkomen gerekend. Het is te voorzien, dat de bepa ling over de liquidatie-uitkeeringen van naamlooze vennootschappen niet zal wor den toegepast, dan wel op milde wijze zal worden toegepast, indien de naamlooze ven nootschap liquideert binnen een nader vast te stellen termijn- Bepalingen ter bevordering van liqui datie van naamlooze vennootschappen, welker bedrijf ook in anderen rechtsvorm kan worden voortgezet,.zijn n.l. in voorbe reiding. Verheugend nieuws voor huiseigenaren is, dat voortaan bij het bepalen van het inkomen zal worden afgeschreven op hui- zenbezit, ook al exploiteert de belasting plichtige dit bezit niet in de uitoefening van een bedrijf. Interesten, welke geacht worden begre pen te zijn in uitkeeringen, door levens verzekeringmaatschappijen gedaan, zullen voortaan belastbaar zijn, doch alleen voor zoover deze interesten geacht worden te zijn gekweekt na 1 Januari 1941. Deze re geling heeft uitsluitend betrekking op uit keeringen, welke ingevolge kapitaalverze keringen worden gedaan. Het bezigen van de levensverzekering als belastingvlucht heuvel wordt hierdoor voorkomen. ZIE VERDER PAG. 2 2d- "f. DIT JAAR EERST VRIJ LAAT DE VGORLOOPIGE AANSLAG VOLGEND JAAR VERREKENING. Verschenen is- een Verordeningenblad' inzake de nieuwe inkomstenbelasting, reeds aangekondigd bij de verschijning van de loonbelasting, die haar men weet, een on derdeel is van deze nieuwe inkomstenbe lasting. Vanwege het 'departement van Finan ciën is daarop een commentaar. Reeds sedert enkele maanden zag men met eenige spanning uit naar de nieuwe inkomsten-beslasting en naar de wijze, waarop de aansluiting tot stand zou ko men tusschen de heffing van de oude in komstenbelasting en die van de nieuwe. Sedert de invoering van de loonbelasting kon men over dit onderwerp reeds bepaal de verwachtingen hebben. Men kon veilig voorspellen dat het tarief naar Nederlandsche begrippen hoog zou zijn, maar dat het in belangrijke mate on derscheid zou maken tusschen gehuwden en ongehuwden en tusschen kinder!ooze en kinderrijke gezinnen. Verwacht kon verder worden een eenvorming tarief voor het geheele land, zonder classificatie en zonder opcenten. Men wist ook reeds dat het z.g. „reële stelsel met voorheffing op afrekening" zou Worden aanvaard. Dit is het stelsel, waarbij de belas tingplichtige tenslotte altijd; betaalt over een inkomen, dat hij werkelijk gehad heeft over, een zeker jaar, maar waarbij de fiscus reeds in den loop van het jaar probeert het grootste-deel van de belasting binnen te krijgen. Dit zal (geschieden ten deele door mid del van de loonbelasting, ten deele door middel van een binnenkort te verwachten belasting op binnenlandische dividenden en ten deele door middel van voorloopige aanslagen. DRIE TARIEFGROEPEN (als bij de Loonbelasting). Het tarief van de nieuwe inkomstenbe lasting bestaaat uit: 1. Een kolom voor ongehuwden (tarief groep I). 2. "Een kolom voor gehuwden zonder kinderen (tariefgroep II). 3. Een kolom voor personen, die aan spraak hebben op kinderaftrek (tarief groep IH). Evenals bij de loonbelasting zijn onge huwden van^ 65 jaar en ouder met gehuw den gelijk gesteld, evenals jongere onge huwden uit wier vroeger huwelijk een kind is gesproten. Ongehuwden zijn nooit nneer inkomstenbelasting verschuldigd dan 65 pet. van> hun geheele inkomen; voor de an dere belastingplichtigen bedraagt het maxi mum percentage 55. Tot bij een inkomen van 12000 is het tarief van de inkomsten belasting nagenoeg gelijk aan dat van de loonbelasting. Het tarief begint voor onge huwden met 475 inkomen, voor gehuw den zonder kinderen bij 775, voor perso nen met twee kinderen bij f 1175, voor personen met vijf kinderen bij f 1975, en voor personen met zeven kinderen bij 4525. In al deze gevallen bedraagt de be lasting over een vol jaar 16. Uit deze cij fers blijkt, hoezeer het gezin is ontzien. In menig geval zal de belasting lager zijn, dan onder de oude inkomstenbelasting het ge val was. De werking van het nieuwe stelsel is in het kort aldus, dat de belastingplichtingen in den loop yan 1941 op hun salarissen, loonen en pensioenen, enz., loonbelasting afgehouden zien worden, dat voorts van de dividenden, welke na een zekeren datum zullen worden uitgekeerd, dividendbelas ting afgehouden zal worden in den loop van hetzelfde jaar en dat de belasting plichtigen voor him overige inkomstóh in 1941 een voorloopigen aanslag zullen ont vangen, gegrond op de inkomsten van 1940. Na afloop van 1941, dus in 1942, zullen de belastingplichtigen moeten aangeven of opgeven hoeveel inkomen zij in 1941 heb ben gehad; over dat inkomen zal de be lasting worden berekend en van deze be lasting zal worden afgetrokken hetgeen in gehouden is aan loonbelasting en aan di videndbelasting, terwijl tevens zal worden afgetrokken het bedrag van den voorloo pigen aanslag. Deze voorloopige aanslag zal in 1941 eerst vrij laat in het jaar tot stand komen. De belastingplichtigen die zulk een aanslag kunnen verwachten zul len er dus verstandig aan doen hun perso- neele belasting wat vlugger af te betalen dan zij ander gedaan zouden hebben. De belasting over de laatste vier maan den van het belastingjaar 1940/41 der oude inkomstenbelasting wordt geheel met de (belastingplichtigen verrekend of aan hen teruggegeven. Gedeeltelijk, namelijk voor de loontrekkenden, berust deze verrekening of teruggaaf op het besluit op de loonbe lasting. Voor zoover dit het geval is wordt een ontheffing verleend welke op den oud'en aanslag inkomstenbelasting (1940/41) wordt afgeboekt of anders wordt terugge geven. Voor het overige gedeelte dit be- trèft dus de inkomsten niet uit loon wopdt de ontheffing afgeboekt op den voor loopigen aanslag in de nieuwe inkomsten belasting over 1941. De oude aanslag 1940/41 moet dus, voor zoover hij niet betrekking heeft op loon, geheel worden betaald. Hierbij valt nog op te merken, dat de be lastingadministratie voor belastingplichti gen, die boven hun loon niet meer dan 500 andere inkomsten hadden, de geheele ontheffing verleent, alsof ook deze inkom sten loon waren. Dit is voor haar eenvoudiger en zeker niet in' het nadeel van dien belastingplicb- WAT IS INKOMEN? Evenals vroeger worden erfenissen, le gaten, loterijprijzen, door amateursportbe oefenaars gewonnen prijzen en andere ba ten van dien aard niet tot het inkomen ge rekend. 4 Tot het inkomen rekent het besluit al datgene wat: lo. opbrengst is van onderneming of ar beid, of 2o. opbrengst is van vermogen, of 3o. behoort tot de inkomsten in den vorm van periodieke uitkeeringen, of 4o. behoort tot de inkomsten uit specu latie. Het besluit bevat enkele uitzonderin gen op' den i gel, dat het inkomen eerst wordt genoten wanneer het in gel'd be schikbaar komt.. (Het rentegevend worden wordt in het algemeen met beschikbaar komen gelijkgesteld). Bij het bepalen van de winst van een bedrijf of van een vrij beroep worden n.l. geldvorderingen, welke nog niet opeisch- Ibaar zijn, toch in aanmerking genomen. Di-

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1