De ontdekking van de wereld Voor do Kinderen ZATERDAG 31 MEI 1941 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 COLUMBUS TIKT EEN EITJE HET NIEUWE LAND WENKT KONINGIN ISABELLA 'GEEFT HAAR JUWEELEN AAN ..OOME JAN" EEN TOCHT ZONDER EINDE —COLUMBUS ONTDEKTE, WAT HIJ NIET ONTDEKKEN WILDE. Zou er wel één Nederlander zijn, die nooit van Columbus gehoord had? Er la geen uitje zoo zouteloos als het uitje over Columbus en het ei, en toch mag dit elen-uitje zich op een standvastige en wljd-verspreide roem verheugen. Columbus is de ontdekker van Amerika, en het jaartal, waarin 'deze gebeurtenis plaats greep, is een van de weinige, die, met dat van de slag van Nieifwpoort en de kroning van Karei V, onuitwischbaar in ieders geheugen blijven kleven. Wanneer Columbus vandaag-aan-den- dag in het aardsche leven terugkeerde, zou hij over de ontdekking van een nieuw we relddeel hoogelijk verbaasd zijn ja, misschien zou hij leelijk uit zijn humeur raken. Want Columbus wenschte heele- maal geen nieuw werelddeel te ontdekken, en ofschoon hij het inderdaad ontdekt heeft was hij er vast van overtuigd het niet ontdekt te hebben. In deze overtuiging is Columbus, na drie geslaagde overtochten naar de Nieuwe We reld, vredig en kalm ontslapen. Columbus meende in Azië beland te zijn, en aangezien dat de opdracht was, waar mede hij onder zeil ging. voelde hij zich volkomen tevreden gesteld niet het flauwste vermoeden hebbend, dat hij een nieuw werelddeel ontdekt had. Columbus was een geniale kerel. -Hij leefde in een tijd, einde van de 15e eeuw, toen in de meest verlichte, geesten de veronderstelling gloorde, dat de Aarde niet een platte pamtekoek, maar een ron de bol is een veronderstelling, die wel dra door bewijzen zou worden gestaafd. Nu was er in die dagen alles aan gele gen om de handelsweg naar Indië vrij te krijgen. Deze liep sinds overoude tijden over Azië en was na de verovering van het Na bije Oosten door dé Islam uitsluitend in handen van het rijke en weelderige Ve netië. Doch twee ondernemende koninkrijken Spanje en Portugal wenschten eveneens een aandeel in de buit. Portugal zocht, en vond, een zeeweg naar Indië via de zuidpunt van Afrika (Kaap De Goede Hoop). Spanje, voorgelicht door Columbus, meende een korter en beter route te kun nen vinden door de aardbol-om te zeilen. Een voor die dagen buitengewoon verme tel ondernemen. Columbus een Italiaan van geboorte wist de Koning en Koningin van Span je voor zijn waagstuk te interesseeren, zoo zeer zelfs, dat het koningspaar dat niet bizonder goed bij kas was! zijn juweelen op de lommerd zette om de uit zending van drie scheepjes te kunnen be kostigen. Op Vrijdag den derden Augustus van het jaar 1492, vertrokken drie kleine vaar tuigen uit Spanje en zetten koers naar het Westen. Slechts met beloften en dreigementen was het gelukt scheepsvolk aan te werven, want in de volksmeening was de aarde plat en eindigde op een of ander onzalig oord in een peillooze afgrond. Niemand had lust zijn hachje op zulk een gevaarlijke tocht naar het uiteinde der aarde te ^ra gen. Het scheepsvolk, waarmede Columbus letterlijk zat opgescheept, bestond uit ge vangenisklanten, losbollen en boeven. De drie schepen, benaamd Santa Ma ria, Nina en P i n t a, waren "kleine zeil- booten; de grootste was niet meer dan 100 ton en de kleinste, de Pinta, was niet veel meer dan een groote gondel met een zeil erop. Om de zeelui niet te beangstigen door den verren afstand, hield Columbus twee scheeps-journalen, één voor zichzelf en één voor de bemanning. In het laatste werd de dagelij ksch ^gelegde afstand minder opgegeven dan in waarheid had plaats gehad, zoodat de opvarenden meen den dichter bij honk te blijven dan in wer kelijkheid het geval was. Het vlootje van' drie trof het met het weer; de reis ging voorspoedig. Verschillende malen zag men vogels vliegen; dan vonkte de hoop in de beman ning op, dat het land nu weldra in zicht zou komen. Doch de zee bleek eindeloos. lederen dag opnieuw tuurde men naar de horizon en iederen avond ging de zon onder zon der dat land was bespeurd. Na zeven weken varen en verwachten, op 25 September, gaf een zeerob signaal, dat hij land had gezien. De geheele be manning viel op de knieën, en zong het „Gloria in excelsis Deo". Wat „land" heette, loste zich op in een wolkenbank. De teleurstelling was groot en al Co lumbus' leiderstalent en overredingskracht was vereischt om te voorkomen, dat de verontruste bemanning aan het muiten zou slaan en de steven huis-toe wendyi, Op Zondag, den 7den October, werd vanaf de „Nina" een kanonschot gelost ten teeken, dat land in aantocht was, doch ook dit bleek loos alarm. 's Woensdags, 10 October, smeekte de bemanning Columbus om terug te kee- ren. Columbus, die zijn Pappenheimers kende, bezwoer hen vol te houden, hun een rijke buit en zakken vol goud voor spiegelend. De bemanning bezweek voor deze beko ring en stond een uitstel van twee dagen toe. En toen kwam de 11de October de dag, welk een van de gewichtigste is in de geschiedenis van de menschheid. Tegen 10 uur 's avonds zag Columbus, op het achterdek staande, aan den horizon een licht, dat zich bewoog, alsof iemand met een bi'andende kaars op en neer wan delde. Dien nacht deed de bemanning van de drie scheepjes geen oog dicht, want de Koning had een groote som gelds uitge loofd aan dengene, die het eerst het nieu we land zou zien en Columbus was zoo edelmoedig geweest deze premie te ver- hoogen met het uitloven van een zijden wambuis! Om twee uur in den morgen van den 12den October ontdekte een zekere Rode- rigo de Triana land. Hij schreeuwde het uit van begeestering en opluchting: Land! land! land! Het land was in den grauwen morgen stond nog slechts flauwtjes te onderschei den. Toen de dag klaarde, ontwaarden de schepelingen een laag strand, waarop groepjes menschen stonden, spiernaakt, van een donkere huidskleur. Columbus trok zijn beste plunje aan, en stapte, met in zijn hand de koninklijke standaard van Aragon en Castilië, aan wal. Hij knielde biddend neer en nam, als ver tegenwoordiger van Spanje, bezit van het nieuwe land, dat hij aan San Salvador, dat wil zeggen, aan den Allerheiligsten Ver losser toewijdde. Zelfs de grootste boeven knielden neer op het vreemde land, om, na deze reis van zeventig dagen% God te bedanken. De wilden stonden dit tafreeltje met stijgende verbazing gade te slaan. Deze witte mannen, die zoo vroeg in def* mor gen uit de zee kwamen opzetten, be schouwden zij als een soort engelen, die uit den hemel waren neergedaald. De kennismaking was zeer vriendschap pelijk. Dit eerste officieele contact tusschen de Oude en Nieuwe wereld was het schoone begin van een buitengewone slechte ge schiedenis. Als de inlanders, die Columbus zoo minzaam begroetten, voorzien hadden, dat de opvolgers van Columbus een waar schrikbewind onder de inheemschen ves tigden, zouden zij hem en zijn gezellen onmiddellijk in de pan hebben gehakt. Eenige maanden bleef Columbus met zijn scheepjes rondvaren in de buurt van San Salvador en de omliggende eilanden. Toen werd de terugtocht aanvaard. Na een door zware stormen geteisterde overtocht kwam Columbus in het voorjaar 1493 in Spanje weêrom. Vóór zijn reis bespot en belachelijk ge maakt, werd hij, na zijn ondernemen dat met welslagen was bekroond, onder groot gejuich en eerbetoon ontvangen. Dat ook geniale menschen krenterig kunnen zijn, blijkt uit de geschiedenis van de uitgeloofde premie. Roderigo de Triana kreeg wel het zijden wambuisje, maar niet de geldsom. Die behield Columbus voor zich, want, zeide hij, ik heb het eerst het lichtje gezien Heel Spanje verkeerde in de veronder stelling, dat een nieuwe zeeweg naar Indië was ontdekt. Het zou nog tientallen jaren duren, vóór men er achter kwam een gloed-nieuw we relddeel opgeduikeld te hebben. Tot op den huidigen dag is die merk waardige vergissing merkbaar. De oorspronkelijke bewoners van Ame rika noemen we nog steeds Indianen en onze koloniën in de Nieuwe Wereld betitelen wij onverdroten als W e s t-I n- dië. Eere wien eere toekomt! Columbus was niet de eerste Europeaan, die in Amerika landde. In de vroege Middeleeuwen is het een Noor, genaamd Leif, zoon van Erik de Roode, gelukt in Noord-Amerika te lan den. Deze Leif was óf een priester óf een lee- ken apostel, want hij was van Noorwegen naar Groenland getogen om aan de Es kimo's de Blijde Boodschap te brengen. Aangelokt door verhalen en overlevin gen zeilde hij met dertig kameraden in een open draken-schip naar het Westen en ver kende de kusten van Canada en de Ver- eenigde Staten, waar hij ook aan land ging. Behouden keerde hij in Groenland terug. Deze reis heeft echter geen verdere ge volgen gehad. De reis van Columbus daarentegen werd oorzaak, dat voor het handels-verkeer grootsche perspectieven werden geopend. GLOBE-TROTTER. ECONOMISCHE RECHTER SLUIK- EN KETTINGHANDEL EN FRAUDULEUS SLACHTEN Voor den economischen rechter te 's Gra- venhage hebben gisteren verscheidene per sonen terechtgestaan, die op een of andere wijze sluik- of kettinghandel hadden gedre ven, dan wel -daaraan medeplichtig waren geweest. Er zijn, zooals mr. C. J. de Vries, de eco nomische rechter, bij zijn taakaanvaarding opmerkte, voor de eerlijke verdeeling van verbruiksgoederen ten behoeve van ons heele volk allernoodzakelijkste voorschrif ten uitgevaardigd, en er zijn saboteurs van die voorschriften. Het eenige middel om het groote gevaar te keeren, dat deze men schen bedrijven, is de straf, zoo zeide mr. de Vries1, en hij voegde eraan toe, dat hij er niet voor terug zou schrikken om, in dien aanvankelijk betrekkelijk lichte straf fen niet helpen, deze stevig te verzwaren. Gisteren werden een incasseerder en een winkelier, beiden te 's Gravenhage. die „als hyena's van het achterland" waren opgetreden, namelijk in den kettinghandel op groote schaal, in deze gevallen van kof fie en eieren, veroordeeld tot straffen van zes maanden gevangenisstraf, plus 1000 boete, overeenkomstig den eisch van mr. Zaayer, den officier van Justitie. Een bloemist, die aflevering van een par tij koffie zonder bon had bewerkt, werd tot 500 boete veroordeeld. Voorts werden in verband met deze zaak enkele personen veroordeeld tot boeten van 25 100. Twee molenaars in het Westland hadden zonder bon tarwemeel verkocht. De eene zal er drie maanden zijn vrijheid voor moe ten offeren, de andere komt er met 100 boete af, evenals een bakkersknecht, die drie balen tarwemeel zonder bon had ge kocht. Wegens het clandestien slachten van een varken werden twee tuinders in het West- land elk tot' een maand gevangenisstraf veroordeeld. Een andere Westlandsche tuinder werd met vier maanden gevangenisstraf gevon nist wegens het koopen zonder bon van en kele balen tarwemeel en groene erwten. DISTRIBUTIE- EN SLACHTOVER- TRED ERS STAAN TERECHT De Economische rechter in het ressort der Arnhemsche rechtbank, mr. H. Hanne- ma, heeft eveneens gisteren zijn eerste zitting gehouden. Als eerste verdachte stond terecht de 34- jarige winkelier R. B. uit Deventer, die te Nijmegen een aantal blikjes vleesch- waren zonder bon had verkocht, een feit, dat hij bekende. De waarnemend officier ran Justitie, mr. W. de Vries, wees in zijn requisitoir op de groote beteekenis der economische recht spraak. Het Nederlandsche volk moet in bescherming worden genomen tegen hen, die de distributie- en andere maatregelen overtreden en daardoor voedselvoorziening in gevaar brengen. In het Arnhemsche ressort zijn de laat ste dagen niet minder dan 17 processen- verbaal opgemaakt betreffende fraudu leuze slachtingen, waarbij zestig varkens, koeien en schapen clandestien het leven lieten. Tegen dit euvel zal streng worden opgetreden. In de onderhavige zaak elschte mr. de Vries f 100.boete subs 30 dagen hechtenis. Conform den eisch werd de verd. ver oordeeld met verbeurdverklaring van de in beslag genomen vleeschwaren. Een,lange reeks verdachten verscheen hierna voor het hekje. Het betrof meeren- deels zaken van verkoop van zeep, brood, eieren, schoenen enz. zonder bon. De ver dachten werden tot geldboeten veroor deeld, welke varieerden van 20.tot 35.—. De belangrijkste zaak van den dag was evenwel die tegen den bejaarden land bouwer van V. en zijn zoon, beiden uit Arnhem, die in een onbewoonbaar ver klaarde woning in een der Arnhemsche buitenwijken varkens clandestien hadden geslacht. In het huis was zelfs een alarm inrichting .aangebracht om de komst van „onraad" tijdig aan te kondigen. De hygië nische toestanden in deze geheime slach terij lie^n heel wat te wenschen over. Vei werd in een vuilnisemmer aangetroffen. Vleesch was onder hooi verborgen. Een groot gedeelte van het vleesch moest dan ook worden afgekeurd. De beide ver dachten werden veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke gevangenneming van den oudsten verdachte, die reeds eerder wegens frauduleuze slachting veroordeeld was, doch die zijn straf nog niet had uitgezeten. THEETRANS ACTIE VOOR 53 MILLE. Gelukkig nog „maar" vijftien betafld. Door de oplettendheid van den Amster- damschen rechercheur van politie H. Blonk is einde van het vorige jaar een belangrij ke poging ontdekt, om een groote partij thee, n.l. 185 kisten, in den kettinghandel te brengen. Vermoedelijk door het snelle ingrijpen is slechts een deel van de finan- cieele transactie tot stand gekomen en de theelevering ging niet door. Niettemin had zich voor de Haarlemsche rechtbank te verantwoorden een der tigjarige makelaar in onroerende goe deren, zekere O. te Haarlem, die verdacht werd van oplichting voor een bedrag van vijftien duizend gulden, ten nadeele van twee kettinghandelaren. Tegen hem is een gevangenisstraf gèëischt van twee en een half jaar. De voorgeschiedenis vermeldt, dat op een zekeren dag in November 1940 twee Am sterdammers. K. en B., zich vervoegden bij den chauffeur C. B. met de mededeeling: „Wij gaan in thee handelen, kan je ons helpen?" Van een dergelijk gesprek wist ook de rechercheur af. Genoemde chauf feur zou zijn best doen en dat deed hij ook. Via den kruidenier De G. te Amsterdam kwam hij in relatie met den makelaar O. te Haarlem. Tezamen met zijn broer, een van de twee Amsterdammers, had hij met den makelaar gesproken en deze zou, vol gens de getuigenverklaringen althans, van C. B., gezegd hebben: „Ik ken een million- nair in Bloemendaal en die heeft een mas sa thee. Ik kan best tachtig kisten leveren en daarna nog twee partijen van honderd en vijf en tachtig lusten, te zamen voor 53^000". Er werd een koopcontract samen gesteld, waarbij O. zich verplichtte thee te leveren. De eerste tachtig kisten zoo spoe dig mogelijk en de tweede partij dertig da gen na de eerste levering. Volgens denzelfden getuige had O. daar na voorgesteld de thee te gaan bekijken. Op een avond gingen zij samen per taxi naar Amsterdam. Ten gevolge van de duis ternis wikt getuige C. B. niet precies, waar hij ten slotte was beland, doch vermoede lijk ergens in het Oosterparkkwartier, waar zij een pakhuis binnen gingen. De makelaar had daarvan den sleutel en in het pakhuis stonden inderdaad vele kisten en daarin zou thee hebben gezeten. Toen dit bezoek bevredigend was verloopen, had C. B. namens zijn opdrachtgevers, de beide Amsterdammers, vijftien duizend fulden aan den makelaar betaald. Maar op e thee had hij sindsdien tevergeefs ge wacht. Verdachte voerde ter verdediging aan dat hij geen datum had genoemd, waarop hij de thee zou leveren. Hij had alleen gezegd: als binnenkort de schepen weer gaan varen, danhij had immers rela ties met exporteurs en het hooge bedrag was gevraagd met het oog op de onzekere waardé van het geld in de toekomst, aldus verdachte. Hij had nooit verklaard, de beschikking te hebben over thee, in een taxi had hij niet gezeten, in het pakhuis waren zij sa men niet geweest. Kortom, het geheele ver haal van den getuige C. B. zop zijn gelo gen. Eén ding niet, vijftien duizend gulden had' hij wel ontvangen voor theelevering op onbepaalden termijn. Ook de opdrachtgevers K. en B. werden als getuige gehoord. Het bleek, dat als er over de thee gecorrespondeerd werd, men dit gevaarlijke woord veranderde in hui zen. Deze brieven zijn evenwel niet meer teruggevonden. De officier van Justitie bracht hulde aan het opsporingswerk van rechercheur Blonk. Hij achtte het bewijs door de getuigenver klaring bewezen en vroeg wegens oplich ting twee én een half jaar gevangenisstraf voor den makelaar O. Op het verzoek van^ den vérdediger, mr. Stomps, om verdachte onmiddellijk in vrij heid te stellen, heeft de rechtbank na in raadkamer te zijn geweest, afwijzend be schikt. De uitspraak volgt over veertien dagen. „Telegraaf". CORRESPONDENTIE Grethaen Agnesv. d. Meer.Hoo g- m a d e. Aan jullie verzoek is voldaan. De namen zijn ingeboekt, ook voor de vol gende Jaren. Den 1ste Juni en 1 Aug. ben ik in den geest bij jullie en vier mee het groote feest in Hoogmade. Dan zal op B 209 zeker de vlag wapperen. Dag jongens! Groeten aan Vader en Moeder! Joop en Willy GoddiJn. Leiden. Ook aan Jullie verzoek is voldaan, voor 't volgend jaar. De brief kwam te laat in mijn bezit. Het is jammer! Anr.y is van de lijst afgevoerd. En wat zijn nu je groote plannen Anny, voor de toekomst? Hoor ik dat, eens! Dag Joop, Willy, Anny! Groet je ouders Van me! ,Annie Kluiters, Z'woude. Zoo Annie, lees jij zoo graag alle mooie verhaaltjes en versjes uit onze krant? Dat vind ik fijn en als je nog wat grooter bent, dan moet je zelf ook eens probeeren om zoo iets te maken. Dan laat ik het ook in ons „Hoekje" plaatsen en dan zal Je het ze ker net zoo leuk vinden, als op 5 Juni Je verjaardag te zien staan. In den geest ben ik dan bij je en vier dan het feest mee. Dag Annie! Groet ook Moedertje en Vader! M i e p Onderwater, Z'woude. Natuurlijk heb ik aan je vriendelijk ver zoek voldaan. Ik zou jou niet graag iets weigeren. En hoe gaat het jou? Je bent toch nog op school bij Zuster Dionysia, is wel? Of ben je al bij moeder thuis en haar rech terhand. Schrijf mij eens zoo het een en ander! Dag Miep! Veel groeten aan Leen, Jaap en Dirk en Corrie, Kees en Gerard en bijzonder aan je ouders. Voor jou de hand! Ria Paalvast. Leiden. Of ik aan jou dacht op 25 Mei! Dat heb je wel gezien, hé! Lenie zal op 5 Juni niet verge ten worden, let maar eens op! Of ik het koud vind? Het ls gewoon afschuwelijk weer. Onze mooie versjes over „De Mei" zijn dit jaar wel wat erg overdreven, maar, wie zou dat ook gedacht hebbei), in Mei te leven met November weer. Laten we hopen op beter! Dag Rle! Groet ook Vader, Moe der, Wim, Ton, Leny en ontvang jij speciaal de vijf! Annie Smit, Leiden. Zoo Annie, wil jij ook zoo graag in de verjaringslljst staan? Wel, dan zal ik het doen ook, te meer omdat Jij dit zoo vriendelijk vraagt. Ja, de vriendinnetjes staan er ook in, en daar hoor jij toch zeker ook bij te zijn, is niet zoo? Dag Annie! Groet ook alle huls- genooten yan me! Nellie Louw er s, H'woude. Heb jij je naam in de lijst gezien Nellie? En toen zeker goed feest gevierd? Hoor ik nog eens wat van je? Dag Nellie! Veel groeten thuis! Adri en Theo Nederhoff, Boa- koop. Wat vind ik dat vleiend voor me, dat ook moeder zoo graag ons krantje leest. Ja jongens, ons krantje is niet alleen voor de kleinen, ook de grooten vinden er wel iets in, dat ze misschien nog niet weten. Denk maar aan: „U vraagt wij antwoor den." En Moeder heeft groot gelijk, als ze zegt: „dat jullie dan weer een poosje zoet zijn." En hoe is het feest den 18en afge- loopen? Of ik er graag bij had willen zijn! Maar dat ging nu eenmaal niet. Dag jongens! Groeten aan vader en moeder, alle broertjes en zusjes! Riekiev. Bern mei en, Wasse naar. Tonnie os voor den l7en het volgend jaar ingeboekt. De briefkaart kwam te laat in mijn bezit. Ik vond het echt jammer. Ik had jou zoo graag dat ple zier gedaan, RIekie! Maai', daarom niet getreurd. Het volgend jaar prijkt Tonny zijn naam in de krant. En dan zal er feest zijn op Bothaplein 11 en dan kom lk ook, als ik tijd heb. Dag Riekie! De hand en groet voor u allen! Keesj en Marietje O v e r d e- vest,Z'woude. Aan Jullie vrien delijk verzoek is ook voldaan, zooals Kees je nu gezien heeft en zooals Marietje het zien zal op 8 September. Dag Jongens! Veel groeten aan alle huisgenooten. Hierbij zullen we voor vandaag zeggen, dat het welletjes is. Tot de svolgende week! Wie een brief schrijft, krijgt een ant- woord terug. Oom Wim. Wie zijn Jarig? Van 1 Juni tot en met 7 Juni. Op 1 Juni: Dina Feitsma, Piasmolen 3. Betsie den Boer, V. Assend.str. 24, O'geest. Gretha v. d. Meer, D 209, Hoogmade. Tilly Winkelmolen, Stadh.laan 30. Nellie Ubink, Janvossensteeg 59. Jan Amtherlaan, Weip. B 49. Z'woude. Nellie Molenkamp, Kerkl. 39, Oegstgeest. Op S Juni: Jan v. d. Veer, Atjehstraat 5a. Jan van Heugten, Loremtzkade 22. Gré Juffermans. Dorpsstr. 145 B, W'mond. Jan Voordouw, H. Rijnd. F 117 Z'woude. Anny Romijn, Kanaalstraat 35a, Adriaan de Lange, Wilh.str. 34a, Noordwijk Binnen. Woutje v. d. Meer, B 142 R'veen, Op 3 Juni:- Willie Hoogenboom, B 184 R'veen Joop Karreman, Tomatenstraat 40. Hub. Turk, B 177 R'veen. Coba Kortman, Kortstweg 45, Alphen. Lya Vorst, Hugo de Vriesstraat 60. Judith Siebert, Celebesstraat 37. Corrie v. d. Meer, B 77 R'veen. Treesje van der Meer, Marcellisstraat 21, Noordwijk Binnen. Agie Overdevest, W. E. C 104 Z'woude. Jan v. d. Werf, Haagweg 51. Marietje Bakker, Groend. 55, H'woude. Irma v. Abswoude, Ruiterstr. 75, Noord wijk aan Zee. Wat uu£t U loeten omUent de diiiüèutie? Vraag: welke bonnen moet een dienst bode meenemen, die van 86 uur werk zaam is en daarbij alle drie maaltijden (ontbijt, middageten, avondboterham) ge bruikt. Zondags is het meisje vrij. Antwoord: Dit zijn kwesties, die bij onderlinge overeenstemming moeten wor den geregeld. Maar het is duidelijk, dat het meisje voor hetgeen zij bij haar mevrouw gebruikt, ook bonnen behoort af te geven. Dat wil dus zeggen, dat ze boter- en vet- bonnen, aardappelbonnen en ev. rijetbon» nen enz. indien zij dat aan den maaltijd krijgt aan haar mevrouw moet geven. Zij moet evenwel een regeling treffen voor hetgeen zij 's Zondags elders ge bruikt. Haar werkgeefster moet haar bij voorbeeld wat boter meegeven of een bo terbon voor 1 of 2 weken, wat aardappe len enz Dit kan nu eenmaal niet anders dan bij onderlinge regeling. Op 4 Juni: Jantje v. Stijn, Hoofdstr. Voorhout. Leo Klein M 123 R'veen. Herman Timmerman, Tomatenstraat 6. Mieke Brunt, Oude Rijn 11a. Stina v. d. Hoorn, A 57, Langeraar. Gerard Staats, Hoogl. Kerkgr. 3. Jopie Molenkamp, Rijng. str.weg 83 te Oegstgeest. Johan van Dijk, St. Jorissteeg 1(1 Op 5 Juni: Slentje van Brédht, Erasmusrtr. 11, Voor schoten. Annie de Boer, Oranjestraat 29. Adri Krol, Haarl.str. 46. Alie Nieuwenhoven, Janvosaenst. 20. Grada Visser, Heerenw. 27, Alphen. Stina de Romijn, Wilhelminastraat 21. Henri Speel, Leliestraat 112. Leny Paalvast, v. Limburg Stirumstr. 7. Annie Kluiters, H. Rijndijk F 119, Zoeter- woude. Op 6 JunJ: Jan Hilgersom, Dr. v. Noortstr. 49, N'wijk. Annie Pijnacker, Oude Singel 108. Harry Padderuberg, Kaptelnstraat 37. IJsbrand Sassen, Molenstraat 24. Johannes de Roo, Schoolstraat 6. Daan v. d. Steen, Rijndijk 70 Herman Daemen, Valdezstraat X Beppie Baart, Langestraat 6 B. Piet Warmerdam, Jac. v. Belerenw. 144, Voorhout. Op 7 Juni: Janny v, Went, Houtmarkt Ansje v. Hevelingen, Badh. weg 15, te Boskoop. Agnes Bax, Molenstraat 12, Sassenheim. Bertus v. Leeuwen, Doesp. B 212, H'made. Egbert v. Bennekom, Rijnd. 364, H'woude. Gré Kuyf C 26 Z.B., Z'woude. Anna Verlaan, Langeraar. Anny van Dijk, Juli an astraat 100, Llsse. Catharlna Otto, A 154, Langeraar. Gerda ter Beek, Kanaalstraat 51. Theo v. d. Oord, Geversstr. 19, O'geest. Daantje van Fulpen, Tuinstr, 79, Boskoop. Eef Vermeulen, B 212 R'veen. Keesje v. d. Meer, B 34 R'veen. Truusje Lith, Nlc. Beetsstraat 48. Ik feliciteer de jarigen. Wie zijn of haar naam van schoolgaande kinderen ln deze lijst wil opgenomen zien, schrijve me minstens 14 dagen vóór den verjaardag. Zoo ook wie de school verlaat en van de lijst wenscht afgevoerd te wor den. (Met opgave van den verjaardag!). En eVenzoo, wie verandert van plaats, straat- of huisnummer, of wie in de lijst een fout ontdekt. Oom Wim. IN HET ZIEKENHUIS door Jo Hooge veen. Schel klonk de bel door de stilte van het ziekenhuis. Na eenig wachten, hoorden we een zuster komen, rammelend met haar sleutelbos en een minuut later werd de deur geopend. Nu konden we naar binnen gaan. Mijn moeder en ik liepen door de lange gang. Door 't venster scheen de zon, waar van de stralen in de helder glimmende te- geitjes weerkaatsten. Wat was 't hier rus tig! Wat een verschil tusschen de drukke straat en de, ik zou haast zeggen, beklem mende stilte hier! Vanachter een deur klonk gerinkel van bordjes. „Zeker de keuken" ,daóht ik. Ondertus- schen hadden we de wachtkamer bereikt. Even een groet heen en weer, dan was 't weer stil. Ik keek eens rond. Door twee deuren kon je ln den tuin zien. Keurig on derhouden was ie. Tusschen 't groen der boomen door, lichtte de heldere friasche kleuren der bloemen vroolijk op. Kijk, daar liep een zuster, eenzaam in den tuin, waar alleen 't vroolijk gekweel der vogels de stilte verbrak. Dan viel m'n blik op één van de drie patiënten, die voor ons waren, 't Was een man van zoo ongeveer dertig jaar. Zijn arm zat in verband en hij had op zijn linkerwang een pleister. Aan de an dere patiënten was oppervlakkig niets te zien. Daar kwam de dokter, om een zieke te halen. De dokter had een vroolijk ge zicht. Nadat ook de twee andere patiënten geholpen waren, was 't onze beurt. We gingen met den dotker mee naar de spreek kamer. Nadat we geholpen waren, gingen we naar een tante, die pasge öpereerd was. Af en toe kwamen we een zuster tegen, die vriendelijk groetend verder ging. Nu kwa men we voorbij de barakken. Er waren zeker geen ernstige zieken daar en degenen die er lagen, waren vast niet erg ziek meer, want je kon ze vanuit de gang over hun bedden zien loopen. Een meisje was bezig een kleintje de strik in de haren te doen. In de de omgeving van de operatiezaal hing een zware chloroform-lucht. Nu moesten we -de trap op. Er stond op 't bordesje een prachtig Maria-beeld, waar mooie chrysanten voorstonden. „Zeg, gaat u ook iaar tante Rie?"' hoor den we opeens een stem achter ons. We keken om en herkenden oom Jan. „Ja, oom. U ook, dat is toevallig", antwoordde ik. „Nu, weet je wat" lachte oom Jan, „dan gaan we samen". En met z'n drieën liepen we verder naar kamer 69.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 9