GORLOGSSfMDE f. 1.975.000.000- Wanhopige tae&tand aam de ffivitten De besprekingen te Batavia Japans politiek De strijd in Irak ZATERDAG 31 MEI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 ZIJ ZIJN OP KRETA VERLOREN VLUCHT NAAR DE ZUIDKUST. De op 20 Mei met een reusachtige lan ding van de lucht uit begonnen operaties ter verovering van het Britsche bolwerk Kreta naderen haar einde, aldus het Duit- sche weermachtsbericht van gisteren. De vijandelijke tegenstand is overal ineenge stort. De in het Westelijk deel van het eiland gevörmde aanvalsgroep, bestaande uit valscherm- en bergtroepen heeft na zware gevechten bij groote hitte en de grootste terreinmoeilijkheden den vijand verslagen en uit elkaar gedreven. De ver- eeniging met de parachutisten bij Rethym- no, die zich meer dan acht dagen dapper gehandhaafd hebben tegen een vijandelijke overmacht, heeft zich voltrokken. Parachu tisten veroverden bij taai verzet van den vijand de stad en het vliegveld Herakleion. De bevelvoerende generaal der Grieksche strijdkrachten bij Herakleion heeft capi tulatie aangeboden. Het Duitsche luchtwa- C ondersteunde de gevechten door onop- delijke aanvallen op terugtrekkende vijandelijke marschcolonnes, troepencon centraties en haarden van tegenstand. For maties gevechts- en torpedovliegtuigen en stuka's verpletterden in voortdurenden aan val Britsche en Grieksche afdeelingen. On ze operaties werden door Italiaansche zee- en luchtstrijdkrachten ondersteund, waarbij .Italiaansche torpedobooten zich bijzonder onderscheidden door haar uitermate dap per optreden. Bovendien landden Italiaan sche troepen Woensdag op het Oostelijk ge deelte van Kreta. Sindsdien trekken deze snel naar het Westen op. De overblijfselen van de uiteengeslagen Britten vluchten, achtervolgd door onze troepen, naar de Zuidkust om zich door nachtelijke inscheping aan voortzetting van den strijd te onttrekken. Talrijke gevange nen zijn gemaald, en omvangrijk materiaal buitgemaakt, waaronder talrijke pantser en vrachtauto's, dertig lichte en zware stukken geschut, benevens groote voorra den. Duitsche en Italiaansche gevangenen zijn bevrijd. MISHANDELDE PARACHUTISTEN. Bij de gevechten op Kreta zijn Duitsche soldaten, nadat zij gewond waren, op zoo beestachtige wijze verminkt, als in den loop van dezen oorlog tot dusver slechts in den veldtocht tegen Polen is voorgekomen. De Duitsche weermacht zal met alle middelen zorg dragen, dat het fatsoen en de ridder lijkheid in den strijd bewaard blijven. Met de zwaarste straffen zal zij derhalve den troep, die voor deze Barbaarsche vermin kingen aansprakelijk is, of de schuldige bewoners treffen'. Er bestaat geen twijfel, dat de even onzinnige als leugenachtige be wering van den Rritschen premier, Chur chill, dat Duitsche soldaten in uniformen van den tegenstander uit vliegtuigen zijn gesprongen, grootendeels schuld draagt aan deze beestachtigheden. In tegenspraak met geruchten als zou de bekende Duitsche wereldkampioen bokser Max Schmeling bij den aanval op het eiland Kreta als valschermjager om het le ven zijn gekomen wordt thans officieel me degedeeld, dat Max Schmeling inderdaad behoord heeft bij de eerste valschermja gers, die in den strijd op het eiland Kreta boven het eiland werden afgeworpen. Het gelukte hem met vele van zijn kameraden de buitengewoon groote moeilijkheden ter vervulling van htm zware opdracht n.l. het bezetten van een belangrijk punt op het Westelijk deel van het eiland, het hoofd te bieden en daarmede de landing van_ meerdere troepeneenheden te vergemakke lijken. GEEN UITVLUCHT MEER. Ter aanvulling op het weermachtsbe- richt van gisteren verneemt het D. N. B. de volgende bijzonderheden: Het Britsche bezettingscorps op Kreta heeft met Rethymno zijn laatste belangrij ke steunpunt aan de Noordkust van Kre ta verloren. Tegelijkertijd zijn Duitsche formaties van de Westelijke gevechtsgroep naar het Zuiden gezwenkt en naderen in dusteloos oprukken de aan de Zuidkust ge legen stad Skafia. Aangezien de Italiaan- 6che troepen in het Oosten van Kreta op rukken, blijft het Engelsche bezettings corps alleen nog het Zuiden van het eiland als uitweg over. Hier echter biedt de door rotsgebergten doorsneden, kanti ge en door de branding bespoelde steile kust geen mogelijkheid tot in scheping. De geheeJc Zuidkust van Kreta bezit slechts een enkele haven, Jerapetre. Deze is ech ter geheel verzand en slechts bevaarbaar voor kleine kustvaartuigen. Het Britsche bezettingscorps heeft dus geen mogelijkheid om van Kreta te ontkomen, nog geheel af gezien van het feit, dat de harde slagen, die de Britsche vloot in de afgeloopen da gen door de vereenigde aanvallen'van Duit sche en Italiaansche lucht- en zeestrijd- krachten heeft gekregen, een tweede optre den van Britsche vlootformaties ter uit voering en beveiliging van de inschepingen van het bezettingscorps nauwelijks moge lijk laten schijnen. LONDEN IS PESSIMISTISCH. Volgens een bericht uit Londen was men gisteren in bevoegde kringen te Londen pessimistischer ten aanzien van den strijd op Kreta. Men waarschuwt tegen een op timisme, dat zou kunnen voortvloeien uit zekere niet-officieele berichten uit Cairo, welke spreken over het zenden van verster kingen naar Kreta. Men geeft toe, dat de Duitsche berichten over de ontwikkeling op Kreta in den regel met de feiten in overeenstemming zijn. Naar United Press uit Londen meldt, moeten de kansen van de Britsche troepen op Kreta ieder uur minder geacht worden. Zelfs wanneer Britsche versterkingen aan land zouden kunnen worden gezet, zouden die niet meer beteekenen dan een droppel op een heeten steen. Voor den Londenschen omroep heeft ka pitein Cyrill Falls omtrent den militairen toestand op Kreta gezegd, dat de strijd daar zeer ernstig en somber is. Het is zeer on waarschijnlijk zoo concludeerde Falls dat landoperaties succesvol zijn tegen een vijand, die de heerschappij in de lucht heeft, 'vooral wanneer zijn luchtwapen zoo nauw in samenwerking met het leger in den strijd wordt geworpen als dat bij de Duitschers het geval is. DE STRATEGISCHE POSITIE VAN KRETA. Met de bezetting van de beheerschende punten van het eiland is Kreta in Duitsche en Italiaansche handen. Met de bezetting van Kreta door de Duitsche en Italiaansche strijdkrachten is de oorlogstoestand op de Middellandsche Zee als op slag veranderd. Kreta als vloot- en luchtsteunpunt der spil- mogendheden is van Lybië slechts 300 K.M,. van Alexandrië 500 K.M. en van de Klein- Aziatische kust 150 tot 200 K.M. verwij derd. De Engelsche vloot in het Oosten van de Middellandsche Zee is daarmede in den smallen driehoek AlexandriëHaifa Cyprus opeengedrongen en met haar is het Suezkanaal, de Achillespees van het Brit sche wereldrijk, in de gevarenzone van het Duitsche luchtwapen gekomen. Het Moskousche blad „Prawda" houdt zich naar uit de Russische hoofdstad wordt gemeld in een hoofdartikel be zig met de beteekenis van den strijd oid Kreta. De operaties op Kreta zijn van groot be lang, daar dit de eerste poging is om over het hoofd van de Britsche oorlogsvloot heen, die het eiland beschermt, een groot aantal landingstroepen uit de lucht af te zet ten. Bij deze operaties werden veel trans- port- en zweefvliegtuigen gebruikt. De strijd om Kreta is van buitengewoon groo te beteekenis voor de verdere ontwikkeling van de actie, in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee. Voor Engeland zou het verlies van Kreta het verlies van het voor naamste steunpunt voor de verdediging van Egypte en van de Levantijnsche kust be teekenen. Als Kreta in Duitsche handen zou overgaan, zou de Duitsche legerleiding de beschikking krijgen over nieuwe ver vooruitgeschoven militaire steunpunten en luchtbases voor aanvallen op Alexandrië, Haifa en andere Engelsche verdedigings punten. Tevens zou Kreta de Italianen in staat stellen tot concentratie van aanzien lijke strijdkrachten. Het verlies van Kre ta zou voor de Engelschen niet slechts een grootere bedreiging van Egypte, maar ook van de Engelsche stellingen in het Nabije Oosten inhouden. Op hel doode punt De economische onderhandelingen tus- schen Japan en Nederlandsch Indië zijn naar Domei uit Batavia meldt op het doode punt aangekomen. Men ziet van Japansche zijde geen mogelijkheid meer om deze situatie, gezien de houding der Nederlandsch-Indische autoriteiten, te wijzigen. Deze autoriteiten moeten be schuldigd worden, zoo zegt Domei, van on oprechtheid en volkomen afhankelijkheid van Engeland en Amerika. De Nederlandsche delegatie, die de eco nomische onderhandelingen met Japan leidt, heeft aldus een bericht uit Batavia, bekend gemaakt, dat het Nederlandsch- Indië onmogelijk is een beslissend ant woord op de Japansche voorstellen nog in den loop van deze week te geven. Er werd geweigerd een nadere verklaring af te leggen. Wij wachten af, of de Nederlandsch- Indische regeering haar oprechtheid zal toonen ten aanzien van Japan, aldus de woordvoerder van het bureau voor de in lichtingen, Koh Isjii, tegenover de buiten- landsche dagbladcorrespondenten te Tokio De woordvoerder beschuldigde de Ne derlandsch-Indische autoriteiten van ge brek aan oprechtheid, waarbij hij er op wees, dat de Nederlandsch-Indische autori teiten in strijd met him belofte geweigerd hebben, Japan sommige materialen te leve ren. De olie-onderhandelingen zijn voor- loopig tot een regeling gekomen, zoo gaf de woordvoerder toe. Hij voegde hier ech ter aan toe: Wij wenschen meer olie en daaromtrent gaan de onderhandelingen met de Nederlandsch-Indische autoriteiten ver der. Wat de olie verder betreft verklaarde de woordvoerder, dat de Nederlandsch- Indische autoriteiten tijdens de besprekin gen, voorloopig beloofd hebben meer olie aan Japan te leveren. De woordvoerder weerlegde de Neder landsch-Indische bewering, dat de rubber en de olie, die Japan van Nederlandsch- Indië koopt, naar Duitschland en Italië worden gezonden, via Siberië, zeggende „Japan gebruikt in werkelijkheid in zijn binnenland alle rubber en olie, die in Nederlandsch Indië worden gekocht". In zdjn officieele verklaring over de Ja pansche buitenlandsche politiek, waarin hij, zooals reeds gemeld, het driemogend- hedienverdxag als onveranderlijken grond slag van die politiek aangaf, heeft de Ja pansche minister Matsoeoka de volgende samenvatting gegeven: 1. De fundamenteele politiek van Japan staat sedert langen tijd vast. Zij heeft geen enkele wijziging ondergaan. 2. Sedert de totstandkoming van het drie- mogendhedenverdrag is dit verdrag de hoeksteen der Japansche buitenlandsche politiek. Bij verschillende gelegenheden hebben, aldus Matsoeoka, de minster-pre sident en ik dat duidelijk gemaakt. Er heeft zich niet de geringste afwijking van dezen koers voorgedaan. Het is derhalve onjuist te gelooven, dat Japan zijn ver plichtingen, voortvloeiende uit 'het pact van drie, niet zal nakomen. 3. Zooals reeds vaker met klem ver klaard is, volgt Japan tegenover de Zuid» zee een vredelievende politiék. Indien ech ter onvoorziene internationale gebeurtenis sen de toepassing dezer politiek zouden verhinderen, dan zou Japan gedwongen kunnen zijn, zijn houding te herzien. SPAANSCHE KRUISER NAM DEEL AAN REDDINGSWERK VOOR DE BISMARCK. De Spaansche kruiser Canarias is, naar thans bekend wordt, vergezeld van twee torpedojagers terstond na het bekend wor den van den heldhaftigen ondergang van de Bismarck uitgevaren, om aan het red dingswerk voor de overlevenden deel te nemen. De beide torpedojagers pioesten wegens den bijzonder zwaren zeegang te- rugkeeren. De Canarias voer gedurende verscheidene uren onder ongunstige weers omstandigheden door het gevechtsgebied en kon de lijken van twee Duitsche matro zen bergen. De bijzetting geschiedde vol gens zeemansgebruik van boord van de Canarias af. DE STRATEGISCHE BETEEKE NIS VAN HET EILAND KRETA. Kreta is het grootste eiland van Griekenland, de Grieken noemen het Kriti ((Kryteiland), de Turken Kind, de Italianen in navolging van de Venetianen-Candia van het Byzantynsche „Ohandax", dat gracht beteekend. l-v m a Naar het D. N. B. meldt, blijven de Duitsche operaties op Kreta goeden voortgang maken; de Britsche troepen treKKen terug. De steden Canea en Kandia zijn reeds door de Duitsche weermacht bezet. v Wij geven vanuit Canea eenige vliegefstanden aan in Kilometers naar strategische punten gelegen in de Oostelijke -oekKe van de Middellandsche zee. Kreta zal voor de spilmogendiheden een nieuwe voorpost worden voor de komende operaties m JN oora-AiriKa. Onderlinge Verzekering ffl| maatschappij GEVESTIGD TE VGRAVENHAGE Deze week steeg het totaal der verzekerde som in alle afdeelingen samen, tot: Aid. A. Aid. B. Aid. C. Afd. D. Aid. E. De totalen der afdeelingen zijn thi Inboedels, inventor X f I.' Woningen, Vinkels, rissen, boe^dVijen, f Andere en .mrooterA risiA's, ook be-^i nrrt drijfsverz. boven f, ltkOOQf— per week uüljj Persoonlijke On||vallei door "molest 3 Gevaarlijke risico\ incl. I/III f. 20.000.000.in klasse ÖIII op v^artuij Bedrijfsschade f. 30.000.000.- HALFJAARLIJKSCHE SCHADEREGELING Aid. I. Kleinere inboedels en p-gelijke x tot f.7500.— I. DRIEMAANDELIJKSCHE SCHADEREGELING! Voegt ook Uw belang bij de reeds verzekerde honderd-twintig-duizend objecten en vraagt inliohtingen bij Uw ASSURANTIE-BEZORGER Sedert kort opgericht: AFD. G. voor GELD, GELDSWAARDEN, PRECI0SA, e.d. HET IRAKSCHE LEGERBERICHT. Het Iraksche weermachtbericht van Vrij dag luidt als volgt: Onze troepen hebben vijandelijke, door vliegtuigen ondersteunde aanvallen op de verdedigingsinstallaties van Bagdad afge slagen. Na feilen strijd moest de vijand zich met achterlating van talrijke gesneu velden en van veel materiaal terugtrekken. Ten Zuiden van Bagdad heeft de vijand vroeg in den middag een tegenaanval on dernomen, doch werd tot den terugtocht gedwongen en leed (zware verliezen. Bij Falluja vielen wij den vijand aan. Wij brachten hem aware verliezen toe en joegen hem op de vlucht. Zuidelijk front: De toestand is onver anderd. De activiteit heeft zich beperkt tot voorpostengevechten. Luchtwapen: Iraksche vliegtuigen heib- ben succesvolle vluchten uitgevoerd. Zij verdreven Britsche vliegtuigen, die hadden deelgenomen aan de aanvallen in den loop van den ochtend. Politie- en woestijntroepen: Onze strijd krachten hebben bij Roetlba een vijandelijk transportvliegtuig opgevangen en 11 ge vangenen, onder wie een officier en een onderofficier, gemaakt. Een vijandelijke formatie vliegtuigen werd door onze af weer uiteengedreven. Naar Ofi uit Bagdad meldt, is deze stad nog steeds de hoofdstad van Irak. Het zwaartepunt der administratieve, economi sche en militaire organisatie schijnt ech ter naar Mosoel verplaatst te zijn. Eenige ministers zouden daarheen reeds vertrok ken zijn. De minister van economische zaken, een der jongste en energiekste leden van het kabinet Kailani, die het bevel in den cen- tralen sector op zich zal nemen, heeft ver klaard Bagdad krachtig te willen verdedi gen. Het Iraksche leger blijft hardnekkig strijden. Er is geen enkele aanwijzing, dat de hoop der Engelschen op een snellere oplossing door een binnenlandsohe revolte in vervulling zal gaan. De petroleumvel- den zijn nog steeds door de Irakeezen bezet. De leiding naar Haifa werkt niet meer. Het blad „Al Jom" meldt, dat twee hooge Engelsche officieren tijdens een gevecht met Arabische vrijheidsstrijders in Pale stina bij Tarsjina zijn doodgeschoten. York zijn de politieposten bij de haven werken van Brooklyn versterkt Te% Far- mingdale en Long Island zijn de vliegtuig fabrieken onder speciale bewaking gesteld. De vliegtuigfabrieken in Califomië heb ben bewaking gekregen, zonder dat de di rectie daarvan tevoren in kennis was ge steld. Ook de petroleum velden van Hun- tin gbon Beach bij Los Angeles worden be waakt De havenwerken van San Pedro worden den geheelen nacht door zoeklich ten hel verlicht. Het wemelt daar van po litie-agenten, miliciens en militairen. De politie heeft medegedeeld, dat men de va- derlandsche organisaties verzocht heeft zich gereed te houden. De locomotieffa- brieken Baldwin te Philadelphia worden streng bewaakt, daar volgens geruchten bomaanslagen dreigden. Langs de kunst van den Stillen Oceaan kruist een torpedoboot- jagerspatroiuille. lp. de militaire kampen worden geen verloven gegeven. Uit Montreal wordt gemeld, dat douane ambtenaren de schepen op de groote meren hebben gewaarschuwd voor daden van sa botage gedurende het weekeinde. Al deze voorzorgsmaatregelen worden in verband gebracht met de afkondiging van den nood toestand door president Roosevelt. DE FRANSCHE REGEERING OVER HET BOMBARDEMENT VAN SFAX. SABOTAGE ANGST IN V.S. GROOT AANTAL ARBEIDERS VASTGEHOUDEN. Op Memorialday, gisteren in de Ver eenigde Staten gevierds schijnt het land door een sabotagepsychose bevangen te zijn. Volgens een bericht uit Boston worden op de marinewerf daar een groot aantal arbeiders vastgehouden. Men wil nagaan, of zij den staat vijandig gezind zijn.Het heet, dat het bevel daartoe uit Washington afkomstig is. De geheime federale politie deelt mede, dat de meeste industrieele ondernemingen een onderzoek van de vingerafdrukken der arbeiders gevraagd hebben, daar zij wil len weten, of zich wellicht misdadigers on der de arbeiders bevinden. Te Buffalo staan de havenwerken en wapenfabriek onder buitengewone bewaking. Te Nieuw De Fransche regeering heeft zich genood zaakt gezien nog twee mededeelingen uit te geven over het geval van het bombarde ment op Sfax in Tunis. In de eerste mededeeling wordt gezegd: ter rechtvaardiging van het bombardement op Sfax heeft de Engelsche propaganda ge probeerd, zich op de aanwezigheid van Italiaansche oorlogsschepen in deze haven of althans in de wateren van Tunis te be roepen. Dit argument mist elke juridische waar de. De aanval kan ook.' geen rechtvaardi ging vinden in de aanwezigheid van een torpedojagers eener oorlogvoerende mo gendheid, welke slechts enkele uren in de wateren van Tuniè heeft vertoefd. Een Fransche verklaring van 18 October 1912, die geschied is krachtens de ook door En geland onderteekende conventie van 's-Gra- venhage van 1907 staat volgens art. 5 aan de oorlogsschepen van oorlogvoerende lan den toe, driemaal 24 uur in de wateren van Tunis te vertoeven. In de tweede mededeeling wordt gezegd: In een door een Engelschen zender ver spreide inlichting wordt aan het incident van Sfax een .nieuwe lezing gegeven, door dat 'beweerd wordt, dat de Britsche lucht macht niet een Fransche haven, maar een „met munitie geladen Italiaansch vracht schip" heeft aangevallen, dat op de reede van Sfax in de lucht gevlogen is. Reuter heeft in dit verband gemeld, dat de R. A. F. rechtstrefeksche treffers op dit schip ge plaatst heeft en dat de dikke rookwolk die uit het schip opsteeg bewezen heeft, dat het vaartuig met munitie geladen was. Hier tegenover verklaart de Fransche regeering het volgende: „De waarheid is geheel anders. De scha de welke berokkend is aan het Fransche s.s. Rabelais, dat met phosfaat en niet met munitie geladen was, alsmede de schade aan een fabriek in de buurt van de haven, zijn het onweerlegbare bewijs voor de juistheid van het verslag, dat van Fransche zijde over dezen aanval is opgemaakt. De afleidingsmanoeuvres, zooals geschiedt in het verspreiden van valsche berichten, zijn slechts een bekentenis voor het feit, dat de Britsche regeering zich niet in staat acht, dezen aanslag te rechtvaardigen.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6