RECHTZAKEN RADIO-PROGRAMMA'S WIELRIJDERS, I ZATERDAG 31 MEI 1941 CE LEfDSCKE COURANT VIERDE BUD - PAG. 11 Qemengdeffi&acfUen AUTO TE AMSTERDAM TE WATER GERAAKT. Bestuurder om het leven gekomen. Tegen middernacht is op de Prinsen gracht, naby de Leidsche Straat te Amster dam een ernstig ongeluk gebeurd. Een 33- jarige inwoner van Arnhem is ter plaatse met een auto, die hij trachtte te keeren, te water geraakt. Hoewel zich aanstonds drie menachen te water begaven, mocht het hun niet gelukken den autobestuurder uit den wagen, die snel gezonken was, te bevrij den. Eerst na ruim anderhalf uur, toen de auto door de brandweer boven water was gebracht, gelukte het om den man, die in middels overleden was op den wal te bren gen. Het was omstreeks kwart voor twaalf, dat voorbijgangers werden opgeschrikt door een plons in het water, gevolgd door een hevigen gil. Het bleek hun, dat een auto, die op de Prinsengracht geparkeerd was in de gracht was gereden. Langs den waterkant stond een vrouw, die later de echtgenoote bleek te zija van den bestuur der en luide om hulp riep, waarbij zij po gingen deed om in het water te springen. Men wist haar evenwel tegen te houden en bracht haar in een woning binnen. Inmiddels had zich een koetsier van de Amsterdamsche Rijtuigmaatschappij, die met een bestelwagen van de posterijen reed, te water begeven. De man, die lid van de reddingsbrigade is, zwom naar de auto, waarvan hij het portier trachtte te openen, hetgeen hem niet mocht gelukken. Daarop begaven twee andere mannen zich even eens te water en poogden met vereende krachten den bestuurder uit zijn benarde positig te. verlossen, maar welke pogingen men ook in het werk stelde, het mocht niet baten en men moest lijdzaam, toezien, dat de auto hoe- langer hoe meer in de diepte verdween, zonder dat men ook maar iets voor den bestuurder kon doen. Het duurde meer dan een uur, voordat de brandweer een gedeelte van de gezon ken auto weer boven water had. De ach terzijde van de auto kwam 't eerst boven het watervlak uit. Men is daarop met een roeiboot en met ladders naar de auto ge gaan en eerst na geruimen tijd mocht het gelukken de portieren te openen, waarna men het stoffelijk overschot van den be stuurder bevrijden kon. Het is naar het Wil- hehninagasthuis overgebracht. Uit de verklaringen van de vrouw, bleek, dat de man onder drankinvloed verkeerde en daarom niet in staat was de auto te be sturen, om welke reden zij geweigerd had in de auto te stappen. Zij trachtte haar man te bewegen de auto te laten staan, doch hij sloeg dezen raad in den wind en stapte zelf toch in en wilde de auto keeren, waarbij hij pardoes in het water reed. De autobestuur der woonde tot voor enkele maanden te Amsterdam, doch was daarna te Arnhem woonachtig. Met zijn vrouw was hij voor zaken naar de hoofdstad gekomen. Hij laat twee kindeken resp. van 3 en 1 1/2 jaar na. DOOR AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD Op de Oldenzaalschestraat te Hengelo werd de 64-jarige B. Hobbelink uit Ensche dé, na een bezoek per fiets aan zijn zoon, door een auto gegrepen en gedood. Bij het oprijden van de straat weifelde de man, wilde terugkeerén, doch werd door de snel rijdende auto gegrepen en in een sloot ge slingerd. Het slachtoffer was onmiddellijk dood. Doove man overreden Op den onbewaakten overweg onder Voorstonden is de 68-jarige doove land bouwer H. Barmentloo, uit Tonden onder een lossen locomotief geraakt. Het slacht offer was terstond dood. arresteerde de Zaandamsche recherche eergisteravond een drietal Zaandammers, dat zich schuldig gemaakt had aan diefstal en heling van partijen olie, toebehoorende aan de oliefabrieken Het Hart en De Zwaan, gisteren sloeg zij een nog beteren slag. Zij legde de hand op den dertigjarigen Zaan dammer K., die ongeveer een jaar lang in Zaandamsche zaken inbraken gepleegd heeft. Bij een huiszoeking in zijn woning kon de politie eenige autoladingen gestolen goederen terugvinden. K. bekende reeds een tiental inbraken; van verscheidene is by de politie nimmer aangifte gedaan. Den vorigen nacht heeft de recherche boven dien nog een man aangehouden, die per schuitje een partij duur gekocht bedorven varkensvleesch vervoerde. Bij een rijwielhandelaar te Zaandam werden ten slotte tweehonderd rijwielban den in beslag genomen, die clandestien in voorraad werden gehouden. DE SLUIKHANDEL IN ROGGE Nog twee arrestaties Het onderzoek in de zaak van den sluik handel in rogge, waarvan wij gisteren mel ding maakten, en die tot doel had groote hoeveelheden in België binnen te smokke len, heeft tot nieuwe arrestaties geleid. De opsporingsambtenaren en marechaus- sées hebben nog twee personen aangehou den, die betrokken zijn bij het koopen te gen hooge prijzen van rogge te St. Michiels gestel en Berlicum en in verband met den verkoop van roggemeel aan bakkers. Men heeft nl. de hand op twee Tilburgenaren gelegd, terwijl verwacht kan worden, dat nog meer personen zullen worden gearres teerd. In totaal zitten thans reeds acht over treders in verzekerde bewaring. Het ge- heele complot zal zich voor den oeconomi- schen rechter in Den Bosch hebben te ver antwoorden. Drie broertjes uit Den Bosch, van wie de oudste zeven jaar, de middelste vier en de jongste drie jaar oud is, zijn op weg ge weest naar Frankrijk, ten einde daar hun vader te bezoeken, die daar werkzaam is. Ze vonden het zoo erg, dat ze hun vader in langen tijd niet hadden mogen zien, dat ze besloten naar hem toe te gaan en hem mee terug te brengen. Gedrieën zijn de knaapjes op stap ge gaan, nadat zij op initiatief van den oudste hun spaarpotten er aan hadden'gewaagd. ,Naar hun meening met voldoende geld op zak om de verre reis te maken, kochten ze aan het station een perronkaartje, en klommen in den eersten trein den beste, die er aan kwam. Een controleur maakte echter onver wacht een einde aan de uitvoering van hun kordate plan. Want toen hij de perron- kaartjes zag en vroeg, wat de peuters wil den, wist hy al heel spoedig, wat hem te doen stond. Het drietal, tranen met tuiten schreiend, werd naar het bureau van den stationschef gebracht. De groote man met de roode pet en de gouden biezen, prees het trio om hun liefde, maar bracht het te vens aan het verstand, dat kleine hum mels beter doen met bij moeder thuis te blijven dan vader in een vreemd land te gaan zoeken. Hij waarschuwde de politie, die de kna pen weer bij moeder bracht. Haagsche Politierechter De schoen kwam er bij Wij zyn op dit ondermaansche om elkaar zooveel mogelijk te helpen en elkaar ter wille te zijn. Het is alleen maar zoo jam mer, dat velen zulks vergeten of er zich niets van aantrekken. Neem nu het vol gende geval. Mevrouw N.. afkomstig uit Leiden, woonde boven een werkplaats, alwaar allerlei nuttige voorwerpen in el kaar werden getimmerd. Timmeren maakt lawaai en dat is niet erg prettig als 'men boven met hoofdpijn behept op bed ligt te transpireeren en te steunen: „o wat heb ik een koppijn". Met deze hoofdpijn gewapend, was me vrouw in haar schoenen geschoven, had een onmisbaar kleedingstuk omgeslagen en was naar beneden gehuppeld. Had ze. nu maar rustig en beleefd aan den timmerenden timmerman gevraagd of hij een klein beetje minder herrie wilde maken, dan zou deze bij het spijkeren mis schien wel een lapje om zijn hamer ge wikkeld hebben, wat doe je al niet als er beleefd om een gunst gevraagd wordt, maar mevrouw toeterde: „hé, ken je niet wat minder staan tevolgt een woord, dat niet voor nette ooren bestemd is. Kan de timmerman in het dagelijksche leven een minzaam mensch zijn, thans zei hij in elk geval: „stik wijf en verdwijn". Daar stond mevrouw met haar hoofdpijn, peignoir en papilotten.. Zij vond* den spijkerslaander een beul en Pijnen <0 *0 V ]}}iinfiaid(jeó hebben veelzij&typjnu (drijvende werking. wat dies meer zij en stak zulks niet onder stoelen of werkbanken. „Ga je weg of ik sla je wegzei de werk zame heel onstijlvol en ontactisch en mè- vrouw voelde zich belaagd „want hij nam de houding van "n bok an", deelde zij mede. De nijvere zeide, dat hij niets van zulk een snood plan van zins was geweest, want hij had er niets voor gevoeld, om zijn hoofd te pletter te loopen. Hoe het ook zij, mevrouw dacht nu een maal, dat zij aangevallen werd en vond den aanval de beste verdediging, reden om een schoen van haar voet te rukken en den hak daarvan op het hoofd van den ijverige nede'r te laten dalen, met als gevolg, dat ook de werklustige hoofdpijn kreeg, plus een aardig ejvormig aanhangsel, omringd door bloederige drupkens. Het was hier evenwel geen gedeelde smart is halve smart, maar wel kreeg me vrouw de kans om rustig in haar bed te duiken, met haar hoofdpijn, want de tim merende moest zich met zijn wonde naar den dokter spoeden. Mevrouw moest zich dus wegens mis handeling verantwoorden, maar zij noem de het wettige zelfverdediging, gezien de bokkerige houding van den belaagde. De officier zag het even anders, want hij eischte 15 boete, waarna de politierech ter er een tientje van maakte. Een asperientje had vermoedelijk beter tegen de hoofdpijn geholpen en was zeker goedkooper geweest. HAAGSCHE RECHTBANK De laatste waarschuwing Erg netjes had de loopjongen M. J. R. te Wassenaar nu bepaald niet gehan deld. Hij had een grief tegen een jeugdi gen plaatsgenoot, en deze grief was op 18 Februari tot een uitbarsting gekomen. Des avonds, toen het aardedonker was, had R. zijn tegenpartij in een winkel zien staan. Hij had gewacht, tot hij er uitkwam en was hem toen op indianen-manier ach terna geslopen. Het moment vervolgens gunstig achtend, had hij zijn „vijand" met een stok in het „wilde weg" een mep toe gediend. Deze mep was juist op het reuk orgaan der tegenpartij terecht gekomen, waardoor 't neusbeentje het had begeven en er veel bloed gevloeid was met alle gevol gen van dien. Verdachte voerde tot zijn ex cuus aan, dat hij den toegebrachten stok slag als een laatste waarschuwing had be doeld. De officier informeerde toen natuur lijk belangstellend wat of er gebeurd zou zijn, als deze laatste waarschuwing nu eens niet aanvaard was. Dat wist verdachte eigenlijk zelf niet goed. Wel wist hij, dat hij erg dom gehan- held had. Dat vond de officier ook, want hij eischte veertien dagen gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. Over en weer. F. R. P. uit Leidschendam had een grief tegen mevrouw G. geboren K. te Voorburg. Er zou over den heer P. gerod deld zijn en dat nam hij niet. Op 2 Decem ber van het vorig jaar was hij naar het huis van mevrouw G. gegaan en had gezegd, dat het maar eens uit moest zijn met dat geklets achter zijn rug. Mevrouw G. ver telde. dat, mocht er al achter meneer P.'s rug gekletst worden, zij daaraan niet mee gedaan had. Meneer P. was in woede ont stoken en had mevrouw G. een schop gege ven, terwijl hij ook demonstratief „bah" gedaan had, dusdanig, dat mevrouw G. de spetters voelde en het in haar gezicht spu wen beliefde te noemen. Mevrouw G. was daarna ook opgewonden geworden en had meneer P. een borstel op zijn hoofd ge knald, waardoor een deuk was ontstaan, waaruit bloed was gevloeid. Mevrouw G. zei, dat meneer P. in de war was geweest, toen wild was geworden en was geen schet teren. Meneer P. noemde genoemd schet teren luid praten, hetgeen kwam, doordat hij doof was. Waar twee kijven hebben twee schuld, zegt het spreekwoord en van dat standpunt uitgaande was het billijk, dat beiden te recht moesten staan. De T.kij" voor het ge ven van de schop en de „zy" voor de knal met den borstel. Heel billijk kreeg elk een eisch te hoo- re van 5 subs. 5 dagen. „Zij" nam het sportief, maar „hij" zcide het niet te mogen aannemen. Het zal ook gegeven moeten worden. Uitspraak over 14 dagen. ZONDAG 1 JUNI 1941 HILVERSUM I. 415.5 3\L 8.00 Grama- foonmuziek 8.30 BNO: Nieuwsberich ten 8.45 Gramofoonmuziek 10.00 Het Pinksterevangelie (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting) 11.40 Rondom het orgel (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting) 12.00 Om roeporkest 12.45 BNO: Nieuws-, en eco nomische berichten 1.00 Nederlandsch verbond voor Sibbekunde: Boekbespreking 1.15 Zang met pianobegeleiding en gra mofoonmuziek 2.00 Parade van Zuid Amerika, muzikaal programma 2.45 Radiotooneel 3.30 Gramofoonmuziek 4.00 Het Philharmonisch Kwartet 4.45 Kamermuziekspelers en soliste 5.30 Voor de jeugd 6.00 Uit Berlijn: „Die Front reicht ihrer Heimat jetzt die Hand" 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Spiegel van den dag 8.30 Omroeporkest en ensemble Bandi Balogh 9.30 Berich ten (Engelsch) 9.45 Gramofoonmuziek 10.0010.15 BNO: Uitzending in de Engelsche taal: An American sees Holland HILVERSUM n. 301.5 M. 8.00 Gramo foonmuziek 8.30 BNO: Nieuwsberichten 8.45 Gramofoonmuziek 9.00 Studio vroegdienst (Voorbereid door het Vrij zinnig Protestantsch Kerkcomité) 10.00 Zondagmorgen zonder zorgen 12.00 Cyclus: Eens Christens reize naar de eeuwigheid in dezen tijd (gr. pl.) (Voorbe reid door de Christelijke Radio Stichting) 12.15 Bachcantate 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 1.00 Ramblers 1.30 Musiquette 2.00 U en de muziek (II). causerie 2.15 Tannhauser und der Sangerkrieg auf Wartburg, opera (Frag menten le acte en 2e acte) 4.00 Uitzen ding voorbereid door de Christelijke Radio Stichting: a. Wijdingswoord, b. Gewijde muziek 5.30 ANP: Sportuitslagen 5.35 Puszta-orkest 6.00 Declamatie 6.10 Melodisten 6.45 Sport van den dag 7.10 Cabaretprogramma 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Gramofoonmuziek 8.30 Tannhauser und der Sangerkrieg auf Wartburg, opera (3e acte) 9.40 Radiotooneel 10.00 BNO: Nieuwsberich ten; Sluiting. GEM. RADIODISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie Programma: 8 00—22.00 Holl. Pro gramma 22.00—24.00 Duitsch Pro gramma. 2e Programma: 8.00—22.15 Holl. Pro gramma, uitsluitend voor Radio Centrales 23.0024.00 Duitsch Programma. 3e en 4e Programma: 8.00—24.00 Duitsch Programma. MAANDAG 2 JUNI. HILVERSUM I. 415.5 M. 8.00 Gramo foonmuziek 8.30 BNO: Nieuwsberichten 8.45 Morgenwijding /Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting) 9.15 Zang met pianobegeleiding. (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting) 9.45 Gramofoonmuziek 10.40 Declama tie 10.50 Frans Wouters en zijn orkest en declamatie 12.00 Hollandsch Kamer- muziekensemble .12.15 Piano voordracht 12.40 Almanak 12.45 BNO: Nieuws- en economise berichten 1.00 Het Hol landsch Kamermuziekensemble en zang met pianobegeleiding 2.00 Orkest Elo- ward en gramofoonmuziek 3.00 Voor de vrouw en gramofoonmuziek 3.45 Gramofoonmuziek 4.45 Voor de jeugd 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten 5.30 Orgelconcert 6.00 Omroep-Harmonie-orkest 6.40 En semble Bendi Balogh 7.00 BNO: Econo mische vragen van den dag 7.15 Voor de kleuters 7.25 Musette-orkest „Les Gars de Paris" 7.45 Politiek weekpraatje 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Spiegel van den dag 8.30 Het Utrechrsch Stede lijk orkest, en solist 9.30 Berichten (En gelsch) 9.45 Gramofoonmuziek 10.00 10.15 BNO: Uitzending in de Engelsche taal: Things worth knowing about Hol land. HILVERSUM n, 301,5 M. 8.00 Gramo foonmuziek (8.308.45 BNO: Nieuwsbe richten) 10.00 Pinksterdienstje voor kinderen (Voorbereid door het Vrijzinnig- Protestantsch Kerkcomité) 10.45 Studio- dienst (Voorbereid door het Vriizinnig- Protestantsch Kerkcomité) 12.00 Gra mofoonmuziek 12.15 Omroeporkest 12.45 BNO: Nieuws- en economische be richten 1.00 Amusementsorkest en so liste1.40 Orgelconcert 2.00 Omroep orkest en soliste en gramofoonmuziek (In de pauze: „De Pinksterblom") 4.00 Ce lesta-ensemble 4.30 Indonesische Mu ziek: Muziek van Bali, causerie met gra mofoonmuziek 5.00 Wat de Bijbel zelf zegt, lezing (Voorbereid door de Christe lijke Radio Stichting) 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten 5.30 Pianovoordracht 6.00 Gesprek ken met luisteraars (Voorbereid door het Vrijzinnig-Protestantsch Kerkcomité) 6.15 Ramblers 6.45 Sport van den dag 7.00 BNO: Friesch Praatje 7.15 Zang met pianobegeleiding en orgelconcert 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Gra- mofonmuziek 8.30 Ons schemeruurtje 9.20 Voor den boer 9.55 Gramofoonmu ziek 10.00 BNO: Nieuwsberichten; Slui ting. GEM. RADIODISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie Programma: 8.0022.00 Holl. Pro gramma 22.0024.00 Duitsch Pro gramma. 2e Programma: 8.0022.15 Holl. Pro gramma, uitsluitend voor Radio Centrale» 23.0024.00 Duitsch Programma. 3e en 4e Programma: 8.0(^-24.00 Duitsch Programma. DINSDAG 3 JUNI. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gra mofoonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtend gymnastiek 8.00 BNO:: Nieuwsberichten 8.15 Schriftlezing en meditatie (Voorbe reid door de Christelijke Radio Stichting) 8.25 Gramofoonmuziek 9.15 Voor de huisvrouw 9.25 Gramofoonmuziek 11.00 Declamatie 11.20 Piano voordracht en gramofoonmuziek 12.00 Orkest Elo- ward. 12.25 Voor den boer 12.40 Alma nak 12.45 BNO: Nieuws- en economi sche berichten 1.00 Zang en piano 1.30 Sprankelende middagklanken 8,00 Orgelconcert en solist 3.30 Viool en piano 4.00 Cursus: „Ons Geloof en ors Werk" (Voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomité) 4.20 Gramo foonmuziek 4.45 Voor de jeugd 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursbe richten 5.30 Romancers 6.00 De lich te Toets 6.45 Causerie: Kapitalisme en Nationaal Socialisme (VI) 7.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Spiegel van den dag 8.30 Omroeporkest en solisten 9.30 Berichten (Engelsch) 9.45 Gramo foonmuziek 10.0010.15 BNO: Uitzen ding in de Engelsche taal: Economie News from Holland. HILVERSUM H, 301,5 M. 6 45 Gra mofoonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtend gymnastiek 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Gramofoonmuziek 10.20 Zang met pianobegeleiding 10.40 Declamatie 11.00 Molto Cantabile en gramofoonmu ziek 12.00 Berichten 12.15 Orgelcon cert 12.45 BNO: Nieuws- en economi sche berichten 1.00 Orkest Malando en solist 1.30 Gramofoonplatenconcert met toelichting 2.00 Haarlemsche Orkestver- eeniging met soliste en gramofoonmuziek 3.30 Voor de zieken 4.00 „Ein Helden- leben" van Rich. Strauss, causerie met gramofoonmuziek 4.45 Gramofoonmu ziek 6.00 Russisch orkest S #wa en so listen 6.30 U hebt 't gehad op de lagere school 6.45 „De jeugdsportclub" 7.00 BNO: Vragen van den dag 7.15 Gramo foonmuziek 7.45 Voor de werkende vrouw 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Gramofoonmuziek 8.30 Radiotoo neel 9.25 Gramofoonmuziek 9.40 Ne derland voedt zichzelf: Productieslag 1941 9 55 Avondwijding (Voorbereid door het Vrijzinnig-Protestantsch Kerkcomité) 10.00 BNO: Nieuwsberichten; Sluiting. GEM. RADIODISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie Programma: 8 0022.00 Holl. Pro gramma 22.0024.00 Duitsch Pro gramma. 2e Programma: 6.4522.15 Holl. Pro gramma, uitsluitend voor Radio Centrales 23.00—24.00 Duitsch Programma. 3e en 4e Programma: 8.0024.00 Duitsch Programma. bent U voornemens af te slaan, geeft dan o p t ij d de richting aan! Vereeniging voor Veilig Verkeer. FEUILLETON Hevdiueneti naar het Engelsch bewerkt door A. J. HUISMAN. 18) NEGENTIENDE HOOFDSTUK. Achter het gordijn van de zitkamer kon EiLeen Meredith twee mannen nu en dan langs het huis zien heen en weer loopen. Het waren geen journalisten zij waren rustiger, ouder. Evenmin vielen zy iemand, die het huis in of uit ging, lastig. Zy oefen den alleen onvermoeid en niet opvallend surveillance uit en Eileen wist dat Heidon Foyle zijn maatregelen had genomen om te voorkomen, dat zij zich met Sir Ralph Fair field in verbinding stelde. Zij was zeker dat de mannen haar zouden volgen, wan neer zij het huis verliet. Zij kon niet ver moeden, dat Foyle order had gegeven dat Eileen 'de mannen wel zou moeten opmer ken. Zij zou fhinder geneigd zijn gehoor te geven aan haar plannen, als ze wist dat die gedwarsboomd zouden worden. Even min wist zij dat ook Fairfield in al zijn komen en gaan even scherp bewaakt werd. De uitbarsting welke veroorzaakt was doordat de chef bij haar bezoek aan Scot land Yard haar plannen had doorzien, was gevolgd door uren van bijna complete in eenzinking. Men had haar vader zooveel verteld, dat hij orihiiddellyk een specialist had laten roepen. De dokter verklaarde het geval. Ik heb dergelijke gevallen gekend, volgende 'op een grooten schok. Op een punt heeft zij haar geestelijk evenwicht verloren. Als er verder niets gebeurt om hpar op te winden in verband met deze zaak, zal de tijd genezing brengen. Zij moet in alles haar zin hebben en ik zou voorstellen, dst zij Londen zou verlaten en dat alles moet gebeuren om haar aflei ding te bezorgen. Veel gezelschap, uitgaan alles om haar geest bezig te houden. Ik heb al voorgesteld dat wij Londen zouden verlaten, zei Lord Burghley som ber. Zij weigert. Dringt u er dan niet op aan. Vraag haar vrienden haar te bezoeken en laat haar niet het huis verlaten zonder behoor lijke geleide. Zoo was Lady Eileen letterlijk een' ge vangene in haar eigen huls. Zij ontving de gasten door haar vader geinviteerd eerst met werktuigelijke beleefdheid, maar later met voorgewende opgewektheid, die haar vader en zelfs den meer ervaren dok ter misleidde. Zij was begonnen te begrij pen, dat zij nooit die waakzaamheid zou kunnen afschudden, welke haar omgaf, ten zij zij haar omgeving had overtuigd, dat zy haar gewone opgewektheid had herkregen. Haar tooneelspelersgaven die haar een eer ste plaats bij amateursclubjes hadden doen verwerven, waren ooit zoo hard op de proef gesteld. Maar toen had zij altijd in blijspel letjes meegedaan. Nu voelde zij dat zij in een drama meedeed. Dag noch nacht vergat zij dat. Altijd hamerde één gedachte op haar hersens. Zij trok zich juist achter in haar ka mer- terug toen een fraaie auto voor haar huis stilhield. Na korten tijd werd Mrs. Porter-Strangeways aangediend. Aarze lend ging Eileen de dikke, bejaarde dame tegemoet, die stilzwijgend werd beschouwd als de leidende vtouw van de Amerikaan- sch^ inwoners van Londen. Het meisje glimlachte opgewekt, toen de dame op stond om haar met uitgestrekte armen te begroeten. Wat is dat lief van u, Mrs. Porter- Strangeways, riep zy uit, Ik moet nu alleen genieten van het gezelschap van mijn vrienden. Mrs. Porter-Strangeways wees op de da me, die haar vergezelde. Arm, lief meisje, riep zij uit met de juiste betuiging van sympathie in haar niet onmuzikale stem. Ik ben hier al eerder ge weest, maar u was toen nog niet in staat bezoek te ontvangen. Ik ben zoo vrij ge weest een vriendin mee te brengen om u te bezoeken Prinses Petrovska, De naam zei Eileen niets. Ze wist niet hoe de vrouw, die tegenover haar stond, in hetzelfde net zat. waarin ook zij was verward geraakt. Zij zag slechts een slan ke, prachtig gekleed^ vrouw, wier leeftijd tuschen de dertig en veertig kon wezen, en die nog een zigeunersachtige schoonheid bézat. De donkere oogen van de Prinses bleven met een soort welgemanierde nieuwsgierigheid op het meisje rusten. Een half uur lang babbelde Mrs. Porter- Strangeways voort. De andere dame napi weinig deel aan het gesprek. Eileen kón voelen, dat de Prinses haar nauwkeurig bestudeerde onder haar neergeslagen oog leden. De Vrouw stiet haar af en betoo- verde haar toch. Toen de tijd van afscheid nemen was gekomen noodigde zij haar dringend uit eens terug te komen. Met een glimlach van Voldoening beloofde de prin ses dit. Zij waren nog geen kwartier vertrok ken. toen de Prinsese alleen werd aange diend. Eileen, ietwat verbaasd, ontving haar met een vragenden blik. Ik moest u alleen spreken, verklaar de de andere vrouw. Ik had u iets belang rijks mee te deelen. Mij alleen spreken? herhaalde Eileen met het voorkomen van iemand, die er niets van begreep. Toen de ander vastberaden knikte, sloot zij de deur van de kamer. Met een gefluisterd: „Vergeef mij", liep de Prinses de kamer door en draaide den sleutel in het slot om. Zoo. is het beter, sprak zij. Wat ik u te zeggen heb, mag niet gehoord wor den. Het leven van iemand kan van de geheimhouding afhangen. Neen, ik ben niet krankzinnig, ant woordde zij op de onuitgesproken vraag. Ik ben best bij mijn verstand, dat verze ker ik u. Ik ben bij u gekomen met een boodschap van iemand, die ge dood waant Robert Grell. De kamer draaide voor Eileen's oogen. Met een hand greep zij naar den schoor steen om zich een steun te geven. Van iemand, dien ik dood waan! her haalde zij. Bob is dood! Zij greep de andere vrouw woest bij den schouder en schudde haar in haar ontroe ring heen en weer. Hij is dood. zeg ik u. Wat bedoelt u? Ik weet dat hij dood is. Lieg mij niet voor. Hij is dood. Prinses Petrovska keek ernstig op naar het verwrongen gelaat van het meisje. Haar eigen gelaat was strak als een mosker. Wees kalm, Lady Eileen, sprak zij. U bent het slachtoffer geworden van een laag bedrog. Hij is niet dood maar wel een man. die sprekend op hem gelijkt. Ik ben op zijn verzoek bij u gekomen om u gerust te stellen. Haar stem daalde tot een gefluister. Maar wel verkeert hij in groot ge vaar en u kimt hem helpen. De handen van het meisje vielen slap langs haar zijde en hulpeloos keek zij haar bezoekster aan. Een nieuwe hoop begon in haar hart te ontluiken, maar haar ver stand sprak dit hardnekkig tegen. Hij is dood, beweerde zij flauwtjes. Fairfield heeft hem vermoord. Waarom zou hij zich verbergen als hij niet dood is? Waarom zou hij niet zelf hierheen komen? Waarom zou hij u zenden? Wees geen dwaas, sprak de ander on geduldig, en de brutaliteit van dit woord had de beoogde uitwerking dat het half be zwijmde meisje tot zichzelf kwam. Hy komt niet omdat dit krankzinnigheid zou wezen omdat, wanneer hij zich vertoon de, hij onmiddellijk door de detectiven van Scotland Yard gevangen genomen zou wor den. Zij gelooven, dat hij de moordenaar is van zijn dubbelganger een man, Golden- burg genaamd. Hier is een briefje, dat hij mij voor u heeft gegeven. De letters dansten voor Eileen's oogen, terwijl zij de dunne envzeloppe open scheurde cn wat ongetwijfeld Robert Grells schrift was, in haar hand hield. Zij was ge schokt als nooit te voren, behalve toen zij van den moord hoorde. Langzaam las zij, terwijl de woorden in haar hersens brand den, „Lieveling, Vergeef mij, dat ik je niet eerder heb doen weten dat ik veilig ben. Ik had geen middel om veilig met je in contact te komen. De man die dood is, is niet met mijn wil gestorven. Toch durf ik het niet op een arrestatie laten aanko men. Brengster dezes is een oude vrierv din van mij, die zichzelf in gevaar stelt door jou dit te brengen. Vertrouw haar en verscheur dit. Ze zal je zeggen hoe je met mij in contact kunt blijven." (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 11