32ste Jaargang No. 9961 (ZrcfrcidódietióipIieM Nieuwe bonnen rMomentje VJ VRIJDAG 30 MEI 1941 Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Bureaux Papengracht 32. Giro 103003. Postbus 11. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: Th. Wilmer, Leiden. Dit nummer bestaat uit twee bladen. V Maatschappelijke ver- nieuwlng In zijn boek „De Opbouw van een Corpo ratieve Staat. Het Nieuwe Portugal" be handelt mr. dr.x E. Brongersma de maat schappelijk en staatkundige beginselen der „nationale revolutie" van Portugal, de be ginselen zooals zij tot uitdrukking zijn ge bracht door prof. <fh Oliveira Salazar in de grondwet van 1933. In deze studie wordt ons geboden een gedegen voorlichting over den nieuwen Staat, zooal^ die in Portugal sinds 27 April 1928 onder leiding van Salazar werd opge bouwd. Er worden verscheidene uitspraken van dr. Salazar geciteerd. Opmerkelijk lel zijn de woorden van dr. Salazar tegen de plutocratie, tegen hen, die slechts door finantieele speculatie winsten uit het bedrijfsleven willen trekken, onbe zorgd omtrent het werkelijke zedelijke en economische doel der productie: „De pluto craat is de fleur <?u mal van het kapitalisme op zijn slechtst. Bij de productie geeft hij niets om de productie, hij stelt alleen be lang in de finantieele manipulaties, waar toe deze aanleiding kan zijn. Op finantieel gebied interesseert hem niet het regelma tige beheer van zijn kapitaal, maar wel de vermenigvuldiging daarvan door gewaagde sjfeculaties tegen de belangen van ande ren". (Discursos I, blz. 292). „Wij hebben het begrip van de rijkdom vervalscfit. Wij hebben deze los gemaakt van zijn natuurlijk doel: het menschelijk leven op waardige wijze te onderhouden. Wij hebben er een onafhankelijke grootheid van gemaakt, die niets heeft uit te staan met algemeen be lang of met moraal. Wij hebben veronder steld, dat het het einddoel zou kunnen zijn van menschen, van staten of van volken, rijkdommen opeen te stapelen zonder maat schappelijk nut, zonder rekening te houden met de regels der rechtvaardigheid bij de verwerving of het gebruik ervan" (Discur sos I blz. 190). Wij schreven gisteren, dat de arbeid moet staan in dienst van de gemeenschap. Het is duidelijk, dat ook het kapitaal de gemeenschap moet dienen. En het is door gedrongen tot in het wezen van het huidige kapitalisme, dat dit doel gesteld en ge boden door gezond verstand zoowel als door christelijke moraal totaal wordt gene geerd. De gemeenschap wordt gediend, wanneer en in zooverre er geld mee kan worden verdiend. Ten overvloede zij hierbij opgemerkt: dat wij niet bedoelen individueele kapitaal bezitters. Onder hen zijn er gelukkig, die een sociaal-goed, een sociaal-voortreffelijk gebruik maken van hun kapitaal. Wij be- doelen het stelsel van het kapitalisme ge- practiseerd door velen de kapitalistische beginselen en opvattingen. Dat kapitalistische stelsel: winst om de winst allléén,'arbeid.om geld alléén, dicta tuur van. het kapitaal over den arbeid dat kapitalistische stelsel moet worden vernietigd. En het zal worden vernietigd. Ook in landen, waar tot nu toe dat kapi talistische stelsel het krachtigst heersclite, waar de bedoelde dictatuur van het kapi taal het meest effectief was ook in die landen mogen wij na den oorlog een ande ren geest verwachten, een verbetering van de zeden, óók op dit terrein. Een verbetering van de zeden, óók op dit terrein. Wij moeten ons er klaar van bewust zijn, dat de oorlog voor de mensch- heid moet zijn een aanleiding om de zeden te verbeteren. Wie dit niet inziet, heeft vruchteloos de rampen van den wereld oorlog langs zich en over zich laten heen gaan. Wij moeten uit den oorlog treden als nieuwe menschen gelouterd, en in en door de rampen vernieuwd. De maatschap pelijke vernieuwingen moeten niet slechts zijn resultaat van een gewijzigd verstande lijk inzicht of van gewijzigde uiterlijke om standigheden, maar moetqp ook en vóóral zijn resultaat van een algeheele innerlijke geestelijke vernieuwing in de individuen. V Pinksteren. Zouden er wel abonné's zijn van „Het Schild", die, als zij dit maandblad ontvan gen, er niet onmiddellijk den band af doen? Als zij niet dadelijk den tijd heb ben, het te lezen, willen zij toch him be langstelling niet langer gespannen houden en kennis nemen van den inhoud. Het jongste nummer, dat wij gisteren ontvingen, begint met een beschouwing BIJ verordening van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied is dezer dagen de Arbeids- dienstplidht voor de geheele Nederlandsche jeugd ingesteld. Hiermede is een sluitstuk geplaatst in de ontwikkeling van de arbeidsdienstge dachte, welke in navolging van hetgeen in andere landen omhoog kwam ook in ons land gestalte begon te krijgen. De kiem van deze ontwikkeling is jaren geleden gelegd door studenten, die uitvoe ring gaven aan gedachteni door professo ren van verscjxillende universiteiten uiteen gezet en bepleit. Zoo werd na den wereld oorlog bij Verdun een internationaal stu dentenkamp opgericht itfet het doel de ver woeste gebieden te herstellen; in Zwitser land vereenigden zich studenten om hulp te verleenen bij natuurrampen; in Enge land om wégen aan te leggen en om con tact te zoeken met de landelijke bevol king. Hier zijn de grondgedachten van iede- ren arbeidsdienst reeds in eersten aanleg te onderkennen, n.l. het dienen van de volksgemeenschap en zooals bij de En- gelsche .studenten het bevorderen van de volkseenheid. Deze actie van studenten uitgegaan en tot studenten beperkt kreeg met het uitbreken van de groote crisis een geheel ander karakter en een veel uitgebreideren omvang. Met de crisis deed het verschijnsel van de jeugdwerkloosheid in tot nu toe onge kende mate zijn intrede en nu ontston den in allerlei landen werkkampen voor jonge werkloozen, ook in Nederland. Het kampwezen was overal gebaseerd op vrij willige deelneming, hoewel het hier en daar gestimuleerd werd met zachten drang, zooals bijv. hier in Nederland met het plan om een „staat-van-dienstboekje" in te voeren, waarbij de vermelding van deelneming aan een arbeidskamp een aan beveling zou zijn bij het zoeken naar werk. In 1935 brak Duitschland met dit sys teem van vrijwillige aanmelding en voer de in dat jaar den verplichten arbeids dienst voor jongemannen in en later ook voor meisjes. Duitschlands voorbeeld vond na het uitbreken van dezen oorlog in ver scheidene andere Europeesche landen na- Volging en thans is de arbeidsdienstplicht voor'jeugdige personen van beiderlei kun ne ook hier te lande ingevoerd. DEGENEN, die tot den Ned. Arbeids dienst béhooren, vervullen aldus zegt de Verordening een eereplicht jegens het Nederlandsche volk. „Het is de taak van den Nederlandschen Arbeids dienst, werkend in den geest eener ware Volksgemeenschap, de Nederlandsche jeugd te doordringen van de ethische waarde van den arbeid in het algemeen en haar in het bijzonder de vereischte waar deering voor den handenarbeid bij te bren gen. Tot het bereiken van zijn doel ver richt de Nederlandsche Arbeidsdienst werkzaamheden, welke tot algemeen nut strekken." Met deze woorden wordt het doel en het karakter van den Arbeidsdienst getee- kend. Ook hier weer: het dienen van de ge meenschap door arbeid en wel door» arbeid opgevat als eereplicht jegens het Neder landsche volk, met de bedoeling door dezen 'dienenden arbeid zoowel zichzelf als de geheele gemeenschap te verrijken en waar deering aan te kweeken voor elkanders arbeid, om zoo te geraken tot een sterk besef van saamhoorigheid. Tot het verwe zenlijken van dit doel, de cultiveering van het sociale bewustzijn bij de jeugd en daar door overbrugging van sociale tegenstel lingen, zal ieder gaarne willen meewerken. Velen hadden gaarne de basis van vrij willigheid behouden gezien, doch, wil men over Pinkgteren van prof. dr. N. Greite- mann. Terwijl wij ^gaarne het geheele artikel ter aandachtige lezing aanbevelen, willen wij er twee alinea's uit citeeren: Wij die de beteekenis van Paschen begrijpen als de overwinning van Gods kracht in schijnbare zwakheid, wij zul len ook in Pinksteren het feest moeten zien van den -H. Geest en van de belij dende en strijdende Kerk. Het feest van den H. Geest, die de Kerk on zichtbaar en toch onverstoorbaar voort stuwt; het feest ook van de H. Kerk, die predikend, belijdend en bloedend zich een weg baant, recht toe recht aan. door een wereld van ongeloof. Daarom zullen wij als christenen niet aan Pinksteren denken als aan twee vrije dagen, welke in de kerk be ginnen met een vreemd verhaal over vurige tongen en verder alleen worden besteed aan het bekoid Pinksteruit stapje. Want ook al zal men zich ont spanning mogen veroorloven, toch zal dit niet het eerste en voornaamste zijn, waaraan een christen denkt, wanneer hij Pinksteren „viert". Wij herinneren ons allen Pinksteren van het vorig jaar? Wat hebben wij toén heel veel moeten missen! Ook nu moeten wij nog heel veel missen, maar wij mogen ver wachten, dat wij op dit Pinksterfeest kun nen genieten, wat wij het vorig jaar moes ten derven, vreugden kunnen beleven, die wij het vorig jaar moesten ontberen. De kerken staan open, en het is er feest, hoog feest! „Daarom zullen wij als christenen niet aan Pinksteren denken als aan twee vrije dagen". de geheele Nederlandsche jeugd bereiken en hen opleiden tot goede volksgenooten en staatsburgers, opdat ons volk één aan eengesloten volksgemeenschap worde, dan is verplichte deelname welhaast onvermij delijk. Laat men de jeugd -vrij, dan blijven juist diegenen, welke aan een dergelijke opvoe ding de meeste behoefte hebben, weg. De a-sociale elementen, zij 'die liever lui zijn dan moe, de heertjes die hun handen niet wenschen vuil te maken, die zich te hoog achten om zich te „encanailleeren" juist hen bereikt men niet. Bovendien kleeft aan het kampwerk nog altijd het stempel van werkloozen-actie; wil men het hoogere sociale doel,van den Arbeidsdienst in vervulling doen gaan, dan moeten de arbeidskampen niet langer be schouwd kunnen worden als verzamel plaatsen van min of meer goedwillende maatschappelijke mislukkelingen. Wil men het doel, 3an moet men ook het middel willen. En dat is dienend arbeiden door allen. DAT werpt nieuwe problemen op, on tegenzeggelijk. Herinneren wij slechts aan het vraagstuk der geestelijke, -der godsdienstige verzorging en aan het weren van de politiek uit de kampen. Hoewel om trent beide vraagstukken door den tegen- woordigen leider van den Arbeidsdienst, majoor Bruenese, verklaringen zijn afge legd, is hij er nog niet ten volle in ge slaagd, elke ongerustheid, speciaal omtrent de godsdienstige verzorging bij de ouders der dienstplichtige jongelieden weg te ne men. De katholieke en protestant-christe lijke bevolking van ons land had ook op de school en in het leger waartusschen de Arbeidsdienst het midden houdt stren ge waarborgen geëischt en verlangt die ook nu. „Als daarvoor (n.L geestelijke verzor ging) ruime vrijheid wordt gegeven, zul len de christen-ouders met gewilligheid hun zoons en dochters aan den arbeids dienst kunnen afstaan", aldus schrijft o.a. het „Christel. Sociaal Dagblad". De opzet is goed; moge de uitvoering ook zoodanig zijn, dat zij onze volle instem ming kan blijven houden. Mr. H. G. GEEN BON VERLENGING MEER De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat in den vervolge de voor het koopen van distributiegoederen aan te wij zen bonnen niet meer, zooals tot dusverre het geval was, nog eenige dagen na afloop van de distributieperiode, voor welke zij zijn geldig verklaard, mogen worden -ge bruikt. Een uitzondering geldt voor de bon nen, welke recht geven op KAAS. Deze mo. gen evenals tot dusverre, nog gedurende twee weken na afloop van de distributie- periode voor het koopen van kaas worden gebruikt. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de regeling, volgens welke bonnen, die zijn geldig verklaard voor een op Maandag aan vangende distributieperiode, ook reeds op den daaraan voorafgaande Zaterdag en Zondag mogen worden gebruikt, blijft ge handhaafd. De volgende bopnen zijn aangewezen voor het koopen der daarbij vermelde rantsoe nen. AARDAPPELEN Bon „04" van de aardappelendistributie- bonkaart: 2 Juni tm. 8 Juni, IA kg. per bon. MELK Bon „19" van de melkkaart: 2 Juni t.m. 8 Juni, 1% liter per bon. EIEREN. Bon „97" van de „bonkaart algemeen": 2 Juni t.m. 8 Juni, één ei per bon. KAAS Bon „67 en „77" van de „bonkaart alge meen": 2 Juni t.m. 15 Juni (kooptijd t.m. 29 Juni), 100 gram kaas per bon. VLEESCH Bon „17 vleesch" van de vïeeschkaart: 31 Mei t.m. 7 Juni, per twee bonnen 100 gram vleesch, been inbegrepen of één rant soen vleeschwaren. Bon „17 worst, vleeschwaren" van de vïeeschkaart: 31 Mei tm. 7 Juni, per twee bonnen één rantsoen vleeschwaren. Een rantsoen vleeschwaren bedraagt: 75 gram voor gerookt varkens-, rund-, kalfs-, paarden- en schapenvleesch en voor gerookte worstsoorten; 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst; 125 gram voor leverartikelen, tongen worst en nierbrood; 150 gram voor bloedworst of 100 gram verduurzaamde kip, eend, gans of kalkoen, been inbegrepen. PEULVRUCHTEN. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij maakt be kend, dat ter aanvulling van het aardappel rantsoen nogmaals een rantsoen peulvruch ten beschikbaar zal worden gesteld. Gedurende het tijdvak van Maandag 2 Juni tot en met Zondag 22 Juni a.s. geeft de met „52" genummerde bon van de „bon- HET AARD APPEL VERBRUIK IN HOTELS ENZ. Kleinere porties De directeur van het Rijksbureau voor- het hotel-,restaurant-, café- en pension- wezen heeft een omzendbrief gericht aan het hotelwzen enz., waarin hij verzoekt tij dens de periode van de aardappelindustrie klenere porties aardappelen te geven en geen patates-frites te verstrekken. Van de zijde van hoogere instanties is de opmerking gemaakt, dat niet alle res taurateurs de porties aardappelen hebben aangepast aan het wekelijksch rantsoen van VA kg. Het is volkomen ontoelaatbaar, dat bij een dergelijk rantsoen het beter gesitueer de publiek zich buitenshuis tegoed kan doen aan een ruime portie aardappelen. Maar evenmin zou het goed zijn, als een voor schrift kort en goed bepaalde: per portie slechts kg. aardappelen. Indien hotelhouders aan bovengenoemde verzoek niet voldoen, zal men noodzakelij kerwijs het verstrekken van toewijzingen moeten stopzetten. VERWIJDERING VAN MOTORJACHTEN UIT HET KUSTGEBIED. Mag door middel van benzine geschieden. Op verzoek van het bureau voor water toerisme van den A.N.W.B. en de K.V.N. W.V. heeft het departement van Water staat bepaald, dat voor het verwijderen van motorjachten uit de voor pleziervaar tuigen verboden gebieden een dagvergun ning afgegeven kan worden voor 'het ver bruiken uit eigen voorraad van benzine tot een maximum van 5 liter per vaartuig, of van donkere olie. Uitdrukkelijk wordt medegedeeld, dat deze verbruiksvergunning slechts geldig is op den dag en voor het traject, die op de vergunning zijn aangegeven. Op de nale ving hiervan zal streng worden toege zien. De dagvergunningen kunnen worden aangevraagd bij de bevrachtingscommis sarissen in het betrokken district, o.m. te Leiden, Terweepark 6, tel. 21990; Utrecht, van der Goesstraat 53, tel. 17695; Amster dam, Beursgebouw, tel. 411103 en 47842; Haarlem, Nassauplein 4, tel, 10599. kaart algemeen" recht op het koopen van 500 gram peulvruchten. Het koopen met deze bon is reeds geoorloofd op Zaterdag 31 Mei. TOILET EN HUISHOUDZEEP. Gedurende het tijdvak van Zondag 1 Juni tot en met Zondag 29 Juni a.s. geeft de met „35" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) of 120 graid huishoudzeep of 200 gram zachte zeep (oude samenstelling van vóór 1 Januari 1941) of 150 gram zachte zeep (nieuwe sa menstelling van na 1 Januari 1941)) of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoe der of 600 gram waschpoeder. Volledigheidshalve wordt er op gewezen, dat waschpoeder niet gekocht kan worden door het publiek, doch uitsluitend wordt beschikbaar gesteld ten behoeve van de wasscherijen. Voorts blijft de bepaling van kracht, dat de oude voorraden zeepvlokken, zelfwer kende waschmiddelen en vloeibare zeep, welke zeepsoorten thans niet meer worden aangemaakt, npg mogen worden uitver kocht, met dien verstande, dat *€lke bon recht geeft op het koopen van 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep. Zeep voor wasscherijen. De bestaande regeling ten aanzien van de wasscherijen blijft onverminderd van kracht. De wasscherijen zijn derhalve verplicht voor elke twintig kilogram droge vuile wasch een/ zeepbon van het publiek in ont vangst te nemen. Zooals reeds voorgeschre ven is, dienen de wasscherijen eerst een bon van hun klanten in ontvangst te nemen en pas daarna een hoeveelheid van twintig kilogram waschgoed hetzij ineens, hetzij bij gedeelten in behandeling te nemen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bovenstaand voorschrift ook geldt voor de zoogenaamde ,»vfaschverzenders", die slechts als tusschenpersoon tusschen het publiek en de wasscherijen optreden. De wasch van kantoren, hotels, café's enz. voor zoover het handdoeken, poets- en stofdoeken, servetten, tafellakens e.d. be treft, kan ter behandeling worden gegeven zonder dat daarbij bonnen behoeven te worden afgegeven. HONDEN- EN KATTENBROOD. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt bekend, dat van 1 tot en met 30 Juni 1941 op bon no. 14 van de vbederkaart voor honden wordt beschik baar gesteld: Voor groep 1 10 kg. hondenbrood; Voor groep 2 10 kg. hondenbrood; Voor» groep 3 8 kg. hondenbrood; Voor groep 4 5 kg. hondenbrood; Voor groep 5 4 kg. hondenbrood: Voor groep 6 3 kg. hondenbrood. Op bon 14 van de voederkaart voor kat ten wordt over dezelfde periode 1J4 kg. kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 30 Juni 1941 is bon no. 14 van bedoel de kaarten ongeldig en mag deze niet meer worden aangenomen. EN TIJD VAN NOOD. Het komt wel eens een enkelen keer voor, dat men iets beweert en dat het doorslaand bewijs j# prompt en a la minuut wordt thuisbezorgd. Ik schreef eenige dalgen geleden de bewering neer, dat de naaisters nog vindingrij ker, handiger en slimmer zijn dan de keukenartisten. Even later loop ik ergens de trap op: Mijn voeten zinken weg in iets zachts en diks. Het loopt zoo heerlijk. Dat valt je op in dezen tijd en je zegt dan onwillekeurig: nog oude kwali teit! Ik weet niet wat voor stof het is, maar het is een dikke soliede traploo per en de trots van de huisvrouw. Dat loopt prettig zeg ik. Zij lacht. Weet u waar u op loopt? 'Op een traplooper. Neen, op dameskousen. Deze huisvrouw heeft van versleten kousen een traplooper van een paar kilometer gefabriceerd. En zij heeft mij het geheim verklapt. Zij heeft de kousen te beginnen aan den boven kant en vervolgens rondom naar om laag in lange reepen geknipt. Iedere kous werd dus één lange reep. En van die reepen heeft deze behendige vrouw een traplooper gebreid. Ik wil maar zeggen: zooiets kan in de keuken niet. Maar men dient dan wel rekening te houden met het feif, dat onze appetit er dikwijls niet mee gebaat zou zijn keukengeheimen te verklappen. Een huisvrouw in de keu ken moet zwijgen. Zij kan aan tafel de hulde der dischgenooten in ont vangst nemen, maar mopt zwijgen. De naaister daarentegen kan onthullingen doen over haar pronkstuk. Laten wij derhalve aannemen, dat de partijen gelijk staan nALIAANSCHE DUIKBOOTEN BEHOUDEN TERUGGEKEERD. ROME, 30 Mei. (D.N.B.) De oorlogscor respondent van de-„Popoio di Roma", die zelf aan boord van een duikboot vanuit Massoea naar Italië is teruggekéerd, meldt, dat alle Italiaansche duikbooten, die des tijds in de Roode Zee hebben geopereerd, behouden in een Italiaansche haven zijn aangekomen. Uit het bericht blijkt, dat deze groep Italiaansche duikbooten de voor de haven van Massoea kruisende Engelsche vloot heeft kunnen passeeren, op open zee kon komen en na een maandenlange reis rondom Afrika een Italiaansche haven heeft bereikt. RUIM 639.000 AAN BOETEN OPGELEGD Reeds 1324 prijsovertreders bestraft. De afdeeling Gelderland van de Vereeni- ging van Nederlandsche gemeenten heeft gisteren in Musis Sacrum te Arnhem een algemeene ledenvergadering gehouden on der leiding van den heer H. P. J.rBloemcrs, burgemeester van Arnhem. Mr. J. A. M. Pott, hoofd van de afdee ling Prijsbeheersching bij den gemaohtig- de voor de prijzen, hield een lezing over „Prijsbeheersching". Hij deelde mede, dat van het oogenblik van hun inwerkingtreding (13 Februari jl.) af, tot en mët 24 Mei jl., de Inspectie»'voor de prijsbeheersching gezamenlijk 1324 tuch tb es ch ikk i»gen hebben geveld, waarbij aan boeten in totaal een bedrag van 638.109.50 werd opgelegd. Uitvoerig ging mr. Pott in op de vraag, of de organisatie van de prijsbeheersching aan het individu voldoende rechtszeker heid biedt. Hij meende deze vraag volmon dig bevestigend te kunnen beantwoorden. Elke strafoplegging wordt voorafgegaan door een- zeer zorgvuldig onderzoek. Iedere verdachte wordt gehoord; waarbij hij zich door een raadsman kan laten bijstaan. Ver. der vindt getuigenverhoor plaats, terwijl "!zoo noodiig de meening van deskundigen wordt gevraagd. Voorts wordt in vele go- vallen een diepgaand accountantsonderzoek ingesteld. Spreker eindigde zijn lezing met een be roep te doen op de aanwezige burgemees ters, om in hun hoedanigheid van hoofd van de" politie medo te werken aan den ar beid van de prijsbeheersching. De midde len, waarover deze beschikt, zijn uiter aard beperkt, maar veel kan bereikt wor den, indien er in iedere gemeente een klei ne afdeeling of desnoods één of twee man zich aan deze taak wijden. ZEVEN DUIZEND GULDEN BOETE VOOR PRIJSOPDRIJVING In een tapijt- en beddenhandël te 's-Gravenhage bleek men zich niet te hou den aan de prijsvoorschriften. Een onder zoek, dat op verzoek van den inspecteur voor de prijsbeheerschirig te 's-Graven hage werd ingesteld- door deskundigen van het rijksbureau voor tevtielproducten en door den rijksaccountantsdienst, bracht aan het rijksbureau voor textielproducten en uit oude voorraden verhoogd waren, ter wijl bij gestegen verkoopprijzen van nieu we goederen' dezelfde winstpercentages werden gehandhaafd. Zooals bekend is, mogen slechts de in geld uitgedrukte winst marges worden aangehouden. Verdachte L., directeur van het bedrijf, gaf de overtreding toe. Hij werd veroor deeld tot een geldboete van 7.000.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1