DINSDAG 27 MEI 1941 CE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 De verplichte arbeidsdienst voor alle jonge Nederlanders Dienstplicht tusschen achttien en vier-en-twintig jaar. Vrijwilligers van zeventien jaar kunnen zich aanmelden. Diensttijd een half jaar, in den regel in het negen tiende levensjaar OOK VOOR MEISJES Zooals gisteren reeds gemeld, bevat het gisteren verschenen verordeningenblad een verordening van den Rijkscommissaris be treffende den Nederlandschen Arbeids dienst. (Arbeidsverordenmg). Wij publiceeren nu deze verordening in haar geheel. Artikel 1. (1) Alle jonge Nederlanders van beider lei kunne, die in het bezette Nederlandsche gebied wonen of verblijf houden, zijn ver plicht hun volk in den Nederlandschen ar beidsdienst te dienen. (2) Zij die tot den Nederlandschen ar beidsdienst behoorcn, vervullen een eere plicht jegens het Nederlandsche volk; het is de taak van den Nederlandschen arbeids dienst, werkend in den geest eener ware volksgemeenschap, de Nederlandsche jeugd te doordringen van de ethische waarde van den arbeid in het algemeen en haar in het bijzonder de vereischte waardeering voor den handenarbeid bij te brengen. (3) Tot het bereiken van zijn doel ver richt de Nederlandsche Arbeidsdienst werk zaamheden, welke tot algemeen nut strek ken. Artikel 2. (1) De Nederlandsche Arbeidsdienst res sorteert onder den secretaris-generaal van het departement van Algemeene Zaken. (2). De commandant van den Nederland schen Arbeidsdienst staat rechtstreeks on der den secretaris-generaal, hij voert het bevel, bepaalt de organisatie en regelt de wijze, waarop de arbeidskrachten worden aangewend, tevens leidt hij de opleiding en de opvoeding. Artikel 3. (1) De dienstplicht in den Neder landschen Arbeidsdienst begint op zijn vroegst bij het bereiken van den leef tijd van achttien jaar en eindigt op zijn laatst bij het bereiken van den leeftijd van vijf-en-twintig. (2) Zij die den leef tijd van zeventien jaar hebben bereikt, kunnen zich als vrijwilliger aanmelden. (3) De diensttijd bedraagt een half jaar, deze moet in den regel in het negen tiende levensjaar vallen. (4) Hij die overeenkomstig het tweede lid als vrij williger dienst verricht, is in zooverre vrijgesteld van de vervulling zijner ar beidsdienstplicht. Oproeping. Artikel 4. (1) De secretaris-generaal van het depar tement van Algemeene Zaken bepaalt: 1) Tot welk aantal dienstplichtigen worden operoepen, en 2) Tegen welk tijdstip zij worden opgeroepen. (2) De dienstplichtigen worden door re- cruteeringsbureaux van den Nederland schen Arbeidsdienst in overleg met de be voegde plaatselijke autoriteiten opgeroepen en gekeurd. (3) De secretaris-generaal van het depar tement van Algemeene Zaken kan, zoo noo- dige in overeenstemming met den secreta ris-generaal van het desbetreffende depar tement, bepalen, dat het vervuld hebben van een diensttijd van een half jaar bij den Nederlandschen Arbeidsdienst voorwaarde is voor de toelating tot bepaalde werk zaamheden. Wie uitgesloten zijn. Artikel 5. Van dienstneming bij den Nederlandschen Arbeidsdienst, als zijnde daartoe onwaardig, is uitgesloten: 1) Hij die krachtens onherroepelijke rechterlijke uitspraak is veroordeeld tot een gevangenisstraf van meer dan zes maan den. 2) Hij, die krachtens onherroepelijke rechterlijke uitspraak is ontzet van een der in artikel 28 van het Wetboek van Straf recht genoemde rechten, tijdens den duur dier bezetting. Artikel 6. (1) Joden worden tot den Nederland schen Arbeidsdienst niet toegelaten. (2) Jood is een ieder, die uit ten minste drie naar ras vol-joodsche grootouders stamt. (3) Als Jood wordt ook beschouwd hij die uit twee vol-joodsche grootouders stamt èn (1) hetzij zelf op den negenden Mei 1940 tot de Joodsche kerkelijke gemeenschap heeft behoord of na dien datum daarin wordt opgenomen. (2) Hetzij op den negen den Mei 1940 met een Jood was gehuwd of na dien datum met een Jood in het huwe lijk treedt. (3) Een grootouder wordt zon der meer als voljoodsche aangemerkt, wan neer deze tot de Joodsch-kerkelijke ge meenschap heeft behoord. Artikel 7. Personen, die lichamelijk ongeschikt zijn voor het vervullen van den dienst en van wie kan worden verwacht, dat ten aanzien van hun persoon, het opvoedkundig doel, dat den Nederlandschen Arbeidsdienst is gesteld, niet kan worden bereikt, worden voor het vervullen van den dienst niet aangenomen. Artikel 8. (1) In geval van twijfel omtrent de vraag, ten aanzien van welke personen zich een der gevallen, als bedoeld ih de artike len 5 tot en met 7, voordoet, beslist de commandant van den Nederlandschen Ar beidsdienst volgens richtlijnen, welke de secretaris-generaal van het departement van Algemeene Zaken geeft. (2) De betrokkene heeft het recht, in beroep te komen bij den secretaris-gene raal van het departement van Algemeene Zaken. Publiekrechterlijk. Artikel 9. (1) De dienstbetrekking van de leden van den Nederlandschen Arbeidsdienst is van publiekrechtelijken aard. (2) Onder le. den van den Nederlandschen Arbeidsdienst worden begrepen: 1. het beroepspersoneel; 2. degenen, die hun dienstplicht in den Ar beidsdienst vervullen; 3. de vrijwilligers bij den Arbeidsdienst met inbegrip van hen, die vrijwillig een verlengden diensttijd doormaken. (3) Voor het verrichten van be paalden dienst kunnen personen in dienst worden genomen op privaatrechtelijke ar beidsovereenkomst. Zoodanige personen worden niet als leden van den Nederland schen Arbeidsdienst beschouwd. Artikel 10. 1) Alle leden van den Nederlandschen Arbeidsdienst genieten in geval van ziekte of ongeval vrije geneeskundige behande ling, verpleging en verzorging. Omtrent de sociale en verdere verzorging van gewezen leden van den Nederlandschen Arbeids dienst of van hun nagelaten betrekkingen worden, voor zoover noodig, nadere voor schriften gegeven. 2) Alle leden van den Nederlandschen Arbeidsdienst zijn onderworpen aan een voor hen allen gelijk tuchtreglement. Artikel 11. De leden van den Nederlandschen Ar beidsdienst, met uitzondering van het be roepspersoneel, genieten vrije inwoning, kost en dienstkleeding. Zij hebben aan spraak op kostwinnersvergoeding volgens nader vast te stellen regelen. Toelichting. Met betrekking tot de nu officieele grond vesting van den Nederlandschen Arbeids dienst wordt van bevoegde zijde er de aan dacht op gevestigd, dat deze dienst steunt op het principe van vrijwilligheid. Thans beschikt de Arbeidsdienst reeds over 4500 man, ondergebracht in 24 afdeelingen, waarvan er vijftien geheel volledig zijn (200 man); de andere negen afdeelingen zijn nog in vorming. Voor den Arbeidsdienst zijn ingesteld vier staven, welke zetel zullen hebben te 's Gravenhage, 's-Hertogenbosch, Apeldoorn Groningen. Het ligt in het voornemen den Ar beidsdienst begin Juli met nog zeven afdeelingen uit te breiden, om vervol gens daaraan in midden Augustus weer vijftien afdeelingen toe te voegen en in September andermaal twintig afdeelin gen. Het plan is de jaarlijksche sterkte van dezen dienst op 50.000 man te bren gen, gegroepeerd in J50 afdeelingen. Uit het getal aanmeldingen blijkt, dat er zeer veel belangstelling is voor dezen dienst. Evenwel wordt nog aan de inrichting van onderkomens gewerkt en dat is oorzaak, dat nog niet op alle aanvragen voor toetre ding kon worden beschikt. Doch naar ge lang de huisvestingen voor dezen dienst gereed komen, zullen degenen, die om op neming in dezen dienst hebben verzocht, nader over hun eventueele toelating ver nemen. Het gisteren verschenen verordeningen blad bevat een verordening van den rijks commissaris, waarin bepaald wordt dat de Nederlandsche opbouwdienst wordt ont bonden. De afwikkeling der aangelegenheden van den Nederlandschen opbouwdienst ge schiedt door het hoofd van het afwikke lingsbureau van den Nederlandschen op- bouwdienst. Deze wordt door den secre taris-generaal van het departement van algemeene zaken benoemd en ontslagen. De secretaris-generaal van voornoemd departement vaardigt de voor de uitvoe ring van deze verordening noodzakelijke rechtsvoorschriften uit, welke worden af gekondigd in de Nederlandsche staatscou rant. Deze verordening is in werking getre den. De opmarsch van de Duitsche en Italiaansche troepen in Noord Afrika. Pantserwagens ie den aanval (Weitbltd-Pix-Holland) Werkgemeenschap Vreugde en Arbeid' HAAR TAAK EN WERKWIJZE. Op het departement van Volksvoorlich ting en Kunsten, heeft de N. V. V.-Werk- gemeenschap „Vreugde en Arbeid" een uit eenzetting van haar doel en streven op een daartoe bijeengeroepen persconferen tie verstrekt. Als commissaris van het N. V. V. heeft de heer H. J. Woudenberg opgemerkt, dat er omtrent deze Werkgemeenschap nog te veel verwarde begrippen heerschen, waar van de instandhouding noch aan „Vreugde en Arbeid", noch aan het Nederlandsche volk tot voordeel kan strekken. De Werkgemeenschap van het N. V. V. „Vreugde en Arbeid" werd door hem op 3 November van het vorige jaar opgericht en zij is gebaseerd op de gemeenschaps gedachte, die den arbeid niet ziet als last, doch als eer, welke de hoogste plichtsver vulling van den arbeider ten opzichte van de gemeenschap inhoudt. Marxisme en liberalisme dreven den ar beider in de geisoleerde positie, waarin hij slechts proletariër was. Thans komt „Vreugde en Arbeid" een veel hoogere be- teekenis verleenen aan het begrip „ge meenschap". De arbeider in het midden van de volksgemeenschap. In aansluiting hierop heeft de heer J. A. van de Werken als leider van deze werkge meenschap een overzicht gegeven van de verschillende afdeelingen van „Vreugde en Arbeid". Vooreerst de afdeeling „schoonheid van den arbeid". Tot het recht van iederen werker be hoort een zindelijke, frissche, goed verlichte werkruimte. Deze moet ook gezellig zijn. Er is heel veel te bereiken met een eenvou dige plantenversiering, lichte verf, goede werkruimte en goede werkindeeling. Voor zoover nog niet aanwezig, zullen behoor lijke cantines gemaakt worden. Vervolgens kwam spreker tot de cultuur- afdeeling. wier taak bestaat in het orga- niseeren en verzorgen van ballet-, tooneel-, film-, cabaret en specialiteitenvoorstellin gen, concerten, opera-, operette- en revue- opvoeringen, Zondagochtendbijeenkomsten, vakbondsfeestavonden, werkpauzes en ont spanningsbij esenkomsten in de bedrijven, richtfeesten, kameraadschapsavonden, kin derfeesten, tentoonstellingen, openlucht voorstellingen en zomerfeesten. Daarnaast heeft deze dienst de taak de echte volkskunst te doen herleven, dat wil zeggen het initiatief te nemen tot en Jiet bevorderen van volksfeesten, waarin de folkloristische zeden, kleederdrachten, dan sen en liederen weer een groote plaats in nemen. Het zomerwerk is reeds geheel voorbereid een tiental openluchtvoorstellingen zijn ontworpen, zomerfeesten met zang, sport en spel in afwisselend verband, zullen wor den gehouden in verschillende deelen van ons land, enz. Reeds in het volgend winterseizoen hoopt „Vreugde en Arbeid" een groote plaats in het openbare leven van Nederland in te Een belangrijke afdeeling is: de afdee ling „Reizen en Vacantie". De vacantie-tehuizen van „Vreugde en Arbeid" mogen zich reeds nu in een zeer groote belangstelling verheugen. Diverse groote hotels zijn door de be middeling van „Vreugde en Arbeid" er toe overgaan speciaal voor haar tegen sterk verminderde prijzen een groot gedeelte van hun kamers ter beschikking te stellen. Voor kleine tochtjes of uitstapjes zijn de districts- en plaatselijke leiders ingescha keld. Vooral wordt de mogelijkheid on derzocht tot het uitwisselen van vacantie gangers naar de verschillende provincies. Ten slotte de afdeeling volksontwikke ling. Het werk van deze afdeeling zal zeer ge varieerd en van grooten omvang worden. Elke volksorganisatie weet uit de practijk, hoe bedroevend het in het algemeen ge steld is met bijv. de kennis van de Neder landsche taal, de geschiedenis, de aardrijks kunde en de kennis van eigen land en volk. Gelukkig heeft het streven van veel orga nisaties er toe geleid, dat menigeen, de behoefte aan ontwikkeling voelende, ge tracht heeft, zijn achterstand in te loopen. Het zal de taak van „Vreugde en Arbeid" zijn deze behoefte op te voeren tot het hoogst mogelijke peil. Om dit te bereiken, zal „Vreugde en Arbeid" op grootscheep- sche wijze het onderwijs voor volwassenen organiseeren, indien de omstandigheden dit mogelijk maken, reeds in den komenden winter. MAXIMUMPRIJZEN INLANDSH ROND HOUT LOOFHOUT EN GEZAAGD INLANDSCH LOOFHOUT. In de Nederlandsche Staatscourant van 26 Mei 1941, no. 100 is afgekondigd de prij- zenbeschikking gezaagd inlandsch loof hout no. 1. In de prijzenbeschikking gezaagd in landsch loofhout zijn de maximum-ver koopsprijzen voor het gezaagd inlandsch loofhout geregeld. De prijzen van eiken, beuken-, iepen- en esschen- onbekant- recht deelhout, alsmede de prijzen van eiken bestekhout, eiken dwarsliggers, eigen boschkant behakte rechte palen, beuken .bestekhout voor brugdek en beuken dwars liggers zijn hierbij afzonderlijk genoemd, terwijl voor alle overige soorten en afme tingen een richtlijn voor de berekening der maximum-prijzen is aangegeven. Bij beschikking van den Secretaris-Ge neraal van Departement van Handel. Nij verheid en Scheepvaart is wijziging ge bracht in de Tabaks- en Tabaks-producen tenbeschikking 1940 no. 1. Daarbij worden tabakssurrogaten tot distributiegoed aan gewezen. Voorts is van deze gelegenheid gebruik gemaakt in de beschikking een koppelver bod op te nemen, terwijl m een nieuw ar tikel 10 uitbreiding is gegeven aan de ver plichting tot het doen van opgaven tot hen, die niet bij het Rijksbureau vcor Tabak en Tabakproducten zijn ingeschre ven. Bovendien wordt in een nieuw arti kel bepaald, dat inzage in of afschrift van bescheiden moet worden verstrekt, wan neer het Rijksbureau dit noodig oordeelt. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. In h$t afgeloopen weekeinde vonden slechts enkele aanvallen van de Britsche luchtmacht op ons land. Schade werd na genoeg niet aangericht. Verordening van den Rijkscommissaris. De Rijkscommissaris heeft een verorde ning uitgevaardigd, houdende buitengewo ne maatregelen voor de kustverdediging. Het gebied waarvoor deze verordening geldt omvat de Waddeneilanden, de Waddenzee, het IJsselmeer, en het kustgebied begrensd door de lijn Nieuweschans, Finsterwolde, Oostwolde, Termunten, Appingedam, Sau- werd, Winsum, Mensingeweer, Oldenhove, NoöTdhorn, Gijksperk, Visvliet, Kollum, Oudwolde, Dokkum, Stiens, Leeuwarden, Franeker, Arüm, Grauwekat, Bolsward, Sneek, Akkrum, Meppel, Zwolle, Harder wijk, Amersfoort, Hilversum, Bussum, langs het Merwedekanaal tot de Oranje sluizen. Vandaar over Buiksloot naar Pur- merend, Oosthuizen, Hoorn, Obdam, Scha- ;er, Alkmaar, Uitgeest, Beverwijk, Velsen, Santpoort, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Warmond, Leiden, Voorschoten, Leidschen. dam, Veenweg, Vlieland, Berkel, Bergschen- hoek, Oudeverlaat, Nieuwerkerk, Schinkel, Kapelle, Kinderdijk, Alblasserdam, Papen- diecht, Dordrecht, Breda, Ulvenhout, tot Belgische grens en vandaar langs de grens tot zee. In die gebieden mogen geen vaartuigen, waarvoor de verbodsbepalingen gelden blij ven liggen, drijven of varen, of op het land liggen. Dit is niet van toepassing op vaartuigen, die gebruikt worden voor de uitoefening van een bedrijf (ook land bouw), alsmede niet op woonschepen zon der eigen beweegkracht. Het overschrij den van de zeegrens is uok in de uitoefe ning van een bedrijf niet geoorloofd. Het onder zich hebben van buitenboord motoren behoeft de toestemming van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied (commissaris-generaal voor de openbare veiligheid). GEEN EXTRA BRANDSTOFFEN MEER De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat in overleg met de hoofdinspectie van de volksgezondheid en het Rijkskolenbureau bepaald is, dat voor zieken en bevallingen tot nader aankondi ging in geen enkel geval meer extra rant soenen vaste brandstoffen zullen worden beschikbaar gesteld. GED. STATEN VAN LIMBURG. Naar 'de „Limb. Koerier" verneemt, is de heer W. Quaedvleg, lid van Prov. Sta ten voor de N.S.B., door den. Rijkscom missaris voor het bezette Nedelandsche ge bied, benoemd tot lid van Ged. Staten van Limburg in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer G. Corten te Beek (L.). DE NAAMVALS-N. In het jongste nummer van „Onze Taal tuin", maandblad voor de wetenschap der taal als volksuiting, nationale cultuurschat en instrument voor schoone kunst, schrijft de redacteur prof. dr. Jac. van Ginneken, het volgende: „Bij J. Muuses te Purmerend verscheen zoo juist: C. de Vooys: „De naamvals-n bij namen van mannelijke personen en dieren is onaanvaardbaar èn op weten schappelijke èn op paedagogische gronden". Ik wil daarover slechts één ding zeggen: dat het mij nóg onwetenschappelijker en nóg onpaedagogischer voorkomt: de naam vals-n met geweld geheel en al uit onze landstaal te willen verdrijven". BuMcnlandsche Berichten AARDSCHOKKEN IN WEST-ANATOLIë In de districten van Denibli en Moegla in West-Anatolië zijn in de beide laatste dagen verscheidene hevige aardschokken waarge nomen. Een tiende gedeelte der woonhui zen in deze gebieden is vernield en een vierde gedeelte van alle woonhuizen is on bruikbaar. De aardschokken duren voort. De bevolking bivakkeert onder den bloo- ten hemel. Radio-programma WOENSDAG 28 MEI. HILVERSUM I. 415,5 M. 6.45 Gramo foonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtend gymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8 15 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.45 Gramofoonmuziek (9.159.20 Voor de huis vrouw). 10.00 Gerard Lebon en zijn or kest (10.20—10.40 Declamatie). 11.15 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.25 Voor den boer. 12.42 Almanak. 12.45 BNO; Nieuws- en economische be richten. 1.00 Ensemble Bart Ekkers. 1.30 Gramofoonmuziek. 1.45 Ensemble Bandi Balogh. 2.15 Voor de vrouw. 2.30 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 3.15 Gramofoonmuziek. 3.30 Orgelspel. 4.00 Bijbellezing (voor bereid door de Chris. Radio-Stichting) 4.20 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmu ziek. 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Voor de jeugd. 5.45 Orkest Eloward. 6.15 Voor de binnenschippers. 6.30 Musette-orkest „Les Gars de Paris" en solist. 7.00 BNO: Economische vragen van den dag. 7.15 Volkszang met pianobegeleiding. 7.40 Gramofoonmuziek. 8.00 B'NO: Nieuws berichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Concertgebouw-orkest. 9.10 Gramo foonmuziek. 9.25 Dagsluiting (voorbe reid door de Chris. Radio-Stichting). 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 Gramo foonmuziek. 10.0010.15 BNO: Engel- sche berichten. HILVERSUM H. 301,5 M. 6.45 Gramo foonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtend gymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Mor genwijding (voorbereid door het Vrijz. Prot» Kerkcomité). 10.20 Gramofoon- muzrek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Rentmeester. 12.00 Berichten. 12.15 Puszta-orkest. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Ensemble Erica Helen. 1.40 Gramofoon muziek. 2.00 Cello en piano. 2.30 Lich te Toets. 3.15 Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua" en solisten. 4.15 Gramofoon muziek. 5.00 Cyclus „Het geestelijk ka rakter van ons volk" (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 5.15 BNO: Nieuws-, economisch en beursberichten. 5.30 Omroeporkest en solist (6.006.15 Gramofoonmuziek). 6.45 Reportage. 7.00 BNO: Brabantsch praatje. 7.15 Or gelconcert (7.307.45 Declamatie). 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag of gramofoonmuziek. 8.30 Ons schemeruurtje. 9.30 „Het Handels register", lezing. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 BNO: Nieuwsberichten; sluiting. GEM. RADIO DISTRIBUTIEB7EDRIJF le Programma: 6.4522.15 Hollandsch programma. 22.1524.00 Duitsch pro gramma. 2e Programma: 6.4522.15 Hollandsch programma. 22.1523.00 Hollandsch programma, alleen voor Radio Centrales. 23.0024.00 Duitsch programma. 3e en 4e Programma: 6.4524.00 Duitsch programma. ZIEKEN EN MISSIE. Ieder jaar opnieuw worden alle zieken der geheele wereld uitgenoodigd om over eenkomstig het verlangen van Z. H. den Paus op den Eersten Pinksterdag, den Stichtingsdag der Kerk, hun smarten en lijden aan God op te dragen voor den bloei en de uitbreiding der missies. Heerlijke gedachte voor onze zieken: werkloos te bed liggend, machteloos om iets te doen, maar toch door het offer van hun lijden mede te mogen werken aan de bekeering van den honderden millioenen heidenen in de missielanden, menschen, die den Christus nog niet kennen, voor wie het Kostbaar Bloed van Christus tot nu toe de volle vrucht nog niet gedragen heeft. Meer dan ooit is in deze tijden het gebed en het geestelijk offer van onschatbare waarde voor de missies; en moeten ook al le zieken van Nederland mede offeren op den eersten Pinksterdag, opdat het Pink stervuur ook ontstoken zal worden in de harten van duizenden ongeloovigen. Zoo zal het Pinksterwonder worden hernieuwd. Helpt de missionarissen door Uw offer, opdat zij met grooten moed hun zware, haast bovenmenschelijke arbeid voor de uitbreiding der H. Kerk kunnen voortzet ten. De zieken, die zijn aangesloten bij het Zieken-Apostolaat van Pastoor Willenborg, ontvangen einde Mei een gebedsplaatje in den ziekenlbrief voor Juni; de zieken, die verpleegd worden in de katholieke zieken huizen, zullen een gebedsplaatje ontvangen van de Zeereerw. Overste of Rector. De overige zieken kunnen een gebeds plaatje (waarop een offergebed afgedrukt is) vragen aan hun parochie-geestelijkheid of eventueel op aanvraag gratis bekomen bij het'Nationaal Secretariaat van den Ne derlandschen Priester-Misstebonid, Huize Bijdorp te Voorschoten. Het 42.000 ton metende Britsche slagschip „Hood" dat tijdens een zeegevecht nabij IJsland door het Duitsche slagschip „Bismark" tot zinken werd gebracht. (Pax-Holland).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6