Weerbericht BursjeFiiïke Stand ZATERDAG 24 MEI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 20 cent per week; 2.63 per kwartaal. Bij onze agenten 21 cent per week; 2.73 per kwartaal. Franco per post f 3,10 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad f 0.52 per kwartaal. Losse nummers 6 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 32 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 55 cent per plaatsing, alléén Woensdag en Zaterdag. ZONS OP- EN ONDERGANG. Zon ortder 9.42 uur Zaterdagavond Zon op 5.32 uur Zondagochtend. Zon onder 9.43 uur Zondagavond. Zon op 5.31 uur Maandagochtend. MAANSTANDEN. 24 Mei: De maan komt Zaterdagmorgen te 5.07 uur op en gaat Zaterdagavond te 7.45 uur onder. 25 Mei: De maan komt Zondagmorgen te 5 36 uur op en gaat Zondagavond te 8.45 uur onder. 26 Mei: De maan komt Maandagmorgen om 6.08 op en gaat Maandagavond om 9.43' uur onder. (Nieuwe maan). 27 Mei: De maan komt Dinsdagmorgen cm 6.47 uur op en gaat Dinsdagavond om 10.37 uur onder. 30 Mei: De maan komt Vrijdagmorgen om 9 23 uur op en gaat Zaterdagnacht om 12.47 uur onder. 31 Mei: De maan komt Zaterdagmorgen om 10.24 uur op en gaat Zondagnacht om I.22 uur onder. 1 Juni: De maan komt Zondagmiddag te II.35 uur op en gaat Maandagnacht om 1.52 uur onder. (Eerste kwartier). WATERTEMPERATUUR: Poelmeer: 14 gr. C. De Zijl: 14 gr C. ,pilCDIIOIIOIIOIIOIIC3MOIIC=}|IC 'Verduisteringstijden Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder- 0 gang en zonsopkomst. Deze tijden zijn voor hedenavond r en morgenochtend: U ZONSONDERGANG f, 9.42 uur. y ZONSOPKOMST Q 5.32 uur. q Tusschen deze beide tijden dient Q er dus verduisterd te worden. - ''OIIC3IIOIIOIIOIIOIIÖIIOIIO MR. H. VAN WAGENINGEN In het Paleis van Justitie aan het Korte Voorhout te 's-Gravenhage werd gister morgen een extra-zitting van de Haagsche rechtbank gehouden, ter herdenking van den overleden rechter mi1. H. van Wage- ningen. De president, mr. A, S. Rueb, gewaagde van den zwaren slag, die de rechtbank heeft getroffen door dit verlies. Hij herin nerde aan de eervolle carrière van mr. Van Wageningen in Ned.-Indië, eerst bij de rechterlijke macht en later bij de balie, 'vanwaar hij in 1927 naar Nederland terug keerde. Spoedig volgde zijn benoeming tot rechtér in de rechtbank te Utrecht, waar na hij in 1931 als zoodanig in Den Haag werd benoemd. Spr. herdacht het vele en goede werk, dat hij hier heeft verricht. Met zijn groo-té gaven van hoofd en hart was hij een sieraad van de rechtbank. Van den overledene'mag worden getuigd, dat hij een nobel man is geweest .en een der beste rechters, die de rechtbank had. De officier van justitie, mr. J. L. Nij- singh. sprak van» mr. Van Wageningen als van een goeden vriend en hoogstaand mensch. Hij had alle gaven, welke eer) goede jurist niet kan ontbereh. Jhr. mr. E. C. U. van Doorn, deken der orde van advocaten, verklaarde, dat de rouw van de rechtbank' ook de rouw van de balie is. Hij betuigde de rechtbank eer biedige deelneming met den zwaren slag, het verlies van dezen man van groote be kwaamheden en hooge levensopvatting. „Hbld." De „Utrechtsche Courant" schrijft: Mr. H. van Wageningen was een zeer be kende en geziene persoonlijkheid, een ju rist van veelzijdige kennis,, van wiens hand vele pubTieaties verschenen zijn in diverse tijdschriften over onderwerpen op elk ge bied van het Recht (tSaatsrecht. Koloniaal- recht, Strafrecht en Privaatrecht). Hij was o.a. eenige jaren bestuurslid van dé Ned. Juristen-Vereen iglng en ook eenige jaren eerst secretaris en later voorzitter der Juridische afdeelirtg van de Katho lieke Wetenschappelijke Vereeniging. Se dert jaren was hij' ook voorzitter van de Kamer voor Octrooi-zaken, welke zetel in den Haag gevestigd is, en voprts voorzitter van het College voor de Crisis-tuchtrecht- spraak. Ook op charitatief gebied heeft hij veel gearbeid: hen was o.a. secretaris van den Hoefdraad voor Nederland van de St. Vincentius-Vereeniging. Talloozen in den lande zullen met ontroering kennis nemen van het overlijden van dezen man, die des tijds met volle overtuiging tot de Katho lieke Kerk overging, en die in alle kringen onder katholieken en niet-katholieken, on der intellectueelen en ook onder de eenvou- digen, zijn vrienden had. Hij was een trouw en karaktervol katholiek, die in elk opzicht een voorbeeld was. MAXIMUMPRIJZEN BUTTENLANDSCH GEZAAGD NAALDHOUT In de Nederlandsche Staatscourant van heden is afgekondigd de prijzenbeschikking buiten! andsch gezaagd hout no. 3. In deze beschikking worden nieuwe maximumprijzen afgekondigd, voor buiten- landsch gezaagd naaldhout: a. bij verkoop over boord; b. bij verkoop uit de loods; c. bij verkoop franco wprk of opslag plaats. van den verbruiker. In verband met het feit, dat de nieuwe maximumprijzen een verhooging van de tot dusverre geldende beteekenen, is in ge. noemde Staatscourant tevens een afleve ringsverbod afgekondigd voor buiténlandsch gezaagd naaldhout, dat vóór 23 Mei 1941 is verkocht, doch nog niet op dien datum is afgeleverd. Tevens is daarbij bepaald, dat vergunning tot aflevering van het reeds, verkochte, doch nog niet afgeleverde hout, slechts zal worden versterkt voorzoover de verkooper kan aantoonen, dat hij met den koopers is overeengekomen, dat de basisverkoopsprijs van het desbetreffende hout met 13 per standaard is verhoogd. SAMENVOEGING VAN KAMPEER- VEREENIGINGEN Naar het A.N.P. verneemt, hebben be sprekingen, welke in de laatste twee maan den zijn gevoerd door den Ned. Toeristen bond A.N.W.B. en de twee belangrijke kam peerverenigingen in ons land, de Neder landsche Toeristenkampeerclub (N.T.K.C.) en de Algemeene Nederlandsche kampeer vereniging (A.N.K.V.) -dezer dagen tot een bevredigend resultaat geleid. De getroffen regeling kómt op het vol gende neer: De- algemeene Nederlandsche kampeer vereniging, welke zich ten doel stelde de belangen van den kampeerder In het alge meen te behartigen, is opgenomen in de Ne derlandsche toeristenkampeerclub. De N.T.K.C. heeft zich nauw verbonden met den A.N.W.B. Zij blijft bestaan als on afhankelijk lichaam, zich in het bijzonder toeleggend op het gezamenlijk kampeeren in clubverband, haar leden zullen allen lid of kampeerlid worden van den A.N.W.B. De A.N.W.B. zal de algemeene belangen .yan den kampeerder behartigen. BURGEMEESTERS Mr. F. W. R. Wttewaal is opnieuw be noemd tot burgemeester van de gemeente Deventer; W. E. J. Bulk is benoemd tot bur gemeester van de gemeente Herwijnen (de heer Bulk is thans burgemeester van Vu ren, welke functie hij tevens blijft be- kleeden); J. H. Crezée is biet ingang van 1 Juni opnieuw tot burgemeester van de gemeente Ridderkerk benoemd. ƒ500 UIT DE WINTERHULP-LOTERIJ. Vier van de hoogste prijzen vielen reeds In Den Haag. Wim Schippers uit Den Haag trok Zon dagavond ƒ500 uit de roode trommel van den Winterhulpcolporteur, die voor de Bijenkorf stond. De jongen behoorde aldus tot de vier gelukkige Hagenaars, die nu reeds een prijs van 500 wonnen. De belangstelling van het publiek voor deze loterij stijgt met den dag. De men- schen blijven zich verdringen rond de kios ken en de verkoopers op de hoeken van de f traten. En het enthousiasme is algemeen, wanneer een der omstanders geluk heeft. Maar Wim Schippers is op het oogenblik wel een van de gelukkigste menschen in de residentie. Zondagavond ïrtocht hij nog een straatje om met vader moeder en zus en toen gaf vader hem twee kwartjes om een lot te koopen. „Onze Wim heeft vaak geluk", ver telde zijn móeder „maar op zooveel hadden wij toch zeker niet gerekend." In ieder geval, Wim trok een lot uit de trommel en hield het bij het openscheuren ondersteboven. -„Ik dacht dat er f 5 op stond" zei Wim, „maar opeens zag ik, dat ik 500 had gewonnen." „Dé jongen was door het dolle heen" valt de moeder haar zoontje in de rede. „Hij heeft kort geleden eer hersenschudding gehad en is door de opwinding over de verrassing Maandag weer een paar uur zièk geweest." En wat ga je nu met al het geld doen?" vroegen wij den jeugdigen winnaar. ,,Ik mag een nieuwe fiets koopen", glunderde de jongen „en binnenkort ga' ik naar de Handelsdagschool, daarvoor heb ik nogal wat boeken en-een nieuwe tascb noodig maar vader en moeder geef ik er natuur lijk ook wat van." De kleine Wim gaat zijn geld dus in de studie beleggen. „Maar", vertelde hij ten slotte, „ik heb gisteren nog verscheidene lo ten gekocht." LEIDEN. Geboren: Hendrikus Cornelus Petrus z. van P. Hermans en H. M. van den Berg Karei z. van K. van Leeuwen en J. Riet veld Jan Hendrik z. van J. H. Schild en J. Klap Antonius Johannes z. van S. P. Verver en C. M. W. Aerts Petronella Agatha Maria d. van A. A. v. d. Poel en J. C. Wassenaar Simon Petrus z. van P. V. Kins en C. H. Kienjet Willem z. van M. y. d. Linden en S. M. Schouten Leo- nardus Franciscus z. .van H. de Jong en I. A. de Jong Johannes z. van G. v. Alfen en G. Brandjes Emmy d. van B. F. de Clercq en M. v. d. Hengst Abraham z. van W. M. Bregtnan en A. ter Veen Jo hannes van A. van Sprang en T. PI: Leunie d. van K. van der Meij en J. Brak Neeltje d. van C. den Uyl en J. van der Neut. Overleden: A. P, Ruijgrok m. 48 j. OOSTERSCH GENOOTSCHAP IN NEDERLAND. Lezing dr. V. I. van de Wall over de Javaansche hoven. Op uitnoodiging van het Oostèrsch Ge nootschap in Nederland heeft dr. V. I. van de Wall uit Brussel, gisteravond in het Oos tèrsch Instituut te Leiden een lezing met lichtbeelden gehouden over: „de Javaan sche hoven". Op het oogenblik, aldus spr., zijn er in de Vorstenlanden vier Rijken^ die de his torische voortzetting zijn van h'et oude Ja vaansche Koninkrijk Mataran. Eerst se dert het begin der 19de eeuw hebben Ne derlandsche onderzoekers zich bezig gehou den met de eigenaardige hofgebruiken aan deze Javaansche hoven, waardoor men op het óogenblik goed op de hoogte is van hun geschiedenis, hun karakter en al wat daarmede samenhangt. Spr. behandelde achtereenvolgens de op vatting van de vorstelijke waardigheid, die ondanks den Islam tot vergoddelijking van den vorst heeft geleid,' voorts de zeer ge compliceerde titulatuur en eigenaardige oer-oude instellingen, zooals de rijkséiera- den. In het bijzonder beschreef spr. de plechtigheden en feesten, die aan het hof van Soerakarta plaats hebben, den zetel van den Soenan, die daar woont in den kraton. De kraton is eigenlijk een stad in een stad en telt niet minder dan tienduizend inwoners, waarvan het grootste gedeelte vrouwen zijn, die de diensten in de omge ving van den Soenan verrichten. Van groot belang zijn vooral de nationale muziek en dans en de wajang-opvoeringen. De beteekenis van dit alles ligt niet zoo zeer in de politiek als wel in het overle veren van oude geestelijke waarden. Tot slot vertoonde spr. een groot aantal lichtbeelden over dit onderwerp. VOLKSBONDNIEUWS. De voorjaarsuitvoering van „Voiidel." De uitvoering vain „Vondel", te geven morgenavond in de Stadsgehoorzaal, Waar de „Peperi'-gesohiedenis wordt behandeld, 'heeft zoo'n enorme belangstelling, dat de pl.m. 800 kaarten, welke voor de Volks bondleden beschikbaar waren, zijn uitver kocht Wij zijn er echter im geslaagdr nog een klein aantal der kaarten tegen den prijs van 24 cent per persoon in ons bezit te krijgen voor Volksbondleden, daardoor wordt wellicht teleurstelling voorkomen, waardoor zij de uitvoering kunnen meema ken. Dit zijn echter slechts enkele kaarten! Men haastte zich om er bezit van te ne men hedenavond op het kantoor van 'het Volksbondgebouw tusschen 5.30 en 8 uur. R. K. ALMA MATERKOOR. De leden worden herinnerd aan de uit voering te Oegstgeest, op Zondagavond te S uur. Aller opkomst noodzakelijk. FRAUDULEUS GESLACHT. Door de politie in samenwerking met ambtenaren van den crisis- en keurings dienst zijn in de. Kooi bij twee eigenaren zes varkens, welke frauduleus waren ge slacht, in beslag genomert. Bioscopen Luxor. TUSSCHEN HAMBUKÓ EN HAÏTI. Het pad der liefde gaat niet altijd over rozen, vooral niet, wanneer men in Haiti woont en een vrouw in Hamburg gaat zoeken. Een handelsman uit Haïti heeft zich in de 20 jaar, dat hij daar verblijf hpudt, opgewerkt tot een der rijksten. Hij is echter niet gelukkig, wat tot uiting komt, wanneer zijn vriend met een jonge vrouw uit Hamburg terugkeert. Hij ziet, dat zijn vriend gelukkig is en besluit eveneens naar Hamburg te gaan om een vrouw te zoeken. Aldaar .aangekomen komt hij al spoedig op toevallige wijze met een jongedame in kennis, die hem vertelt, dat zij secretaresse is op een bank. Na den avond gezamenlijk te hebben doorgebracht gaat zij zoogenaamd naar huis, doch na afscheid van hem te hebben genomen, ver trekt zij naar een cabaret, waar zij moet optreden. Den volgenden morgen ontmoe ten zij elkaar weer en besluiten een auto-' tocht te gaan maken, doch des aVonds ge raakt de auto defect, zoodat zij niet naar Hamburg kunnen terugkeeren. Zij moeten in een herberg overnachten, waar zij hem haar levensgeschiedenis vertelt en haar werkelijk beroep bekend maakt. Dit is voor' hem echter geen bezwaar haar te vragen zijn vrouw te willen worden. Alles wordt voor de reis naar Haïti gereed ge maakt, doch tijdens het bezoek van een vriend van hem luistert zij een gesprek af, waarin hem ontraden wordt haar als vrouw te nemen. Hij vertrekt vier weken eerder naar Haïti en brengt alles voor haar ontvangst gereed. In plaats van te komen stuurt zij echter de passagebiljet ten terug, zoodat hij weer naar Hamburg gaat om haar te zoeken. Zij is intusschen naar Mexico vertrokken als secretaresse van een romanschrijver, zoodat hij haar weer achterna reist, poor een toeval komt hij in kennis met den romanschrijver aan wien hij. zijn wanhopige pogingen om zijn geliefde te vinden, vertelt. Deze begrijpt, dat zijn secretaressë hierbij betrokken is -en dicteert haar een nieuwen roman, waaruit zij voldóende begrijpt. Het duurt danook niet lang of zij vinden elkaar weer en vertrekken als een gelukkig paar naar Haïti. Dit is in het kort de inhoud van deze romantische film, die wij echter, om di verse details moeten ontraden. Het programma wordt verder aangevuld met de gebruikelijke journaals. Casino MILLIONAIRS. Dat is een titel, die wel trekken zal! Wie wil er niet graag een bom duiten bezitten, en uitgeven natuurlijk, ook. Het gegeven van de film is niet gloed-nieuw:- een be scheiden echtpaar in Weenen wint een lotje uit de loterij, maar het blijkt aChtéraf, dat ze geen lotje hebben. Tusschen tijds hebben zich echter opzienbarende gebeurtenissen afespeeld, Want de vrouw des huizes is döor het onverwachte fortuin van lotje getikt, niet in ernstige mate, maar toch wel zoo, dat zij de vill? met aan- en toebehooren, waarin zij altijd als werkster geploeterd heeft, aankoopt en haar man compagnon maakt van zijn vroegere patroon. De man vindt dat verre van aangenaam. Want hij weet, wat zijn vrouw niet weet, dat er geen lotje is, zoodat de smulpartijen en feestma len, die zij met koninklijke gulheid aan richt een beetje naar-oplichterij gaan sma ken En misschien zou de millionairs- gade nog in de kast terecht gekomen zijn om over het lot van een nooit-gekocht lot na te peinzen, als haar zoon niet zóo'n won derbaarlijk buitenkansje had gehad, een dubbel buitenkansje, want hij sleept een enorm honorarium als componist in de wacht, en tegelijkertijd de dochter van zijn patroon. Vóór dat het zoover komt, is het een en ander voorafgegaan, en daarmede worden de toeschouwers van deze film ge- ruimen tijd genoegelijk en prettig bezig ge houden. Een goede ontspanning. Heit voorprogramma wordt in beslag ge nomen door '*allerhand kleinere filmpjes: een bezoek aan een Olifantendorp, en een luidruchtige hengelwedstrijd van ras-echte Amsterdammers wat ze vingen waren geen olifanten! en een prachtig filmpje van Rome, in kleuren. De opnamen van Colosseum, van het Forum Romanum en van de St. Pieter van binnen, en van buiten zijn zeer gelukkig, 'evenals de dwaaltocht coor mysterieuze ruines en langs schui mende fonteinen. H Lid o. SCHEIDING OP KORTEN TERMIJN. De oppervlakkige toeschouwer zal in de film „Scheiding op korten termijn", lyellse deze week in het Lidö-Ttheater gegeven wordt, louter een amusementsfilm zien en er aldus van kunnen genieten zooals men dit ten aanzien van andere komische films doet. In feite echter is deze film gegrond op motieven, welke in wezen voor een ka tholiek onaanvaardbaar zijn, weshalve we deze rolprent moeten ontraden. Het gaat in deze film- om het huwelijks geluk van een echtpaar. Hij is componist en kunstenaar, maar daarnaast of daarbo ven nachtboemelaar en kaartspeler, welke hartstocht hem veel geld kost, rij is het lijdzame vrouwtje, dat halve nachten sla peloos doorbrengt en ondanks alles hoopt haar man tóch eenmaal in het rechte spoor te brengen. Haar advocaat is van oordeel, dat een scheiding de eenige oplossing vopr haar is, doch zij noch haar man voelen hiervoor iets. Niettemin, wordt het plan doorgezet en de echtgenoot wordt op reis gestuurd met een toevallig kennisje, irt de hoop, dat hieruit een compromitteerende scène en een scheidingsmotief zal voort vloeien. Een advocatenklerk wordt als spion meegezonden, maar hoe deze ook zijn best doet om iets van dien aard op de ge voelige plaat vast te leggen, het lukt niet en als het tot een rechtzitting komt, wordt op valsche gronden tot scheiding besloten. Nauwelijks is de zitting afgeloopen, of de valsche beschuldiging komt aan het licht en de film eindigt met een onmiddellijke hereeniging. Vooropstellend, dat een huwelijk voor het leven gesloten wofdt, kan een schei ding. als hier wordt voorgesteld, niet zon der meer aanvaard worden. Het spel met huwelijkstrouw en liefde is te lichtvaar dig, deze bezittingen zijn te dierbaar en heilig om er op dergelijke wijzerinee om te springen. Het variétéprogramma wordt verzorgd door de Vier Pówells, twee dames en hee- ren-athleten, die bijzondere staaltjes van kracht en lenigheid te aanschouwen ge ven. T rianon. IN DE SCHADUW DER BERGEN. In de schaduw der bergen krijgen alle verhoudingen groótscher afmetingen. In de kleine dorpsgemeenschap aan den voet van het bergmassief speelt zich het leven van eiken dag af, maar de ongenaakbare Teufelswand staat er als heerscher boven en bepaalt in menig opzicht het lot van bet kleine dorpje, met z'n mannen en vrouwen, wier léven verbonden is met deze wereld van steen. De Teufelswand is nog nooit overwon nen eri juist daarom lokt deze gevaarlijke weg naar den top de bergbeklimmers aan. Zij worstelen zich omhoog, maar, telkens mislukt de poging en dan moet de berg-' wacht van het dorp aantreden om de waaghalzen te redden. Als het filmverhaal êen aanvang neemt, zijn het wederom twee ervaren bergbe klimmers, die een poging willen wagen te gen de waarschuwingen van de dorpsbe woners in. De poging mislukt en de berg- wacht moet den gevreesden toch opnieuw ondernemen. In angstige spanning wach ten de achtergeblevenen, want hétzijn hun mannen, hun vaders, hun verloofden, die eigen leven wagen om dat van vreem den te redden. De berg speelt met men- schenleveris, ook met de levens van hen, die in zijn schaduw wonen. Als de moedige redders terugkeeren, dragen zij een doode naar huis. Eén van de redders is verongelukt en laat een we duwe met drie kinderen achter. Aldus in Gemeentel. Aankondiging BRANDSTOFFEN!) $>TRrBrtïê v 1941-'42. Bij de uitreiking 'ier lboncaartefe en los se bonnen van de; Jvolgenee weA «uilen alle stamkaarten v£n aJHy gezinnen, niet alleen van de groéte, o#érgeleg§ moeten worden. LEIDEN, 24 Mei Jé4jf De BUife<^ieester van Léiden, safeVENÜN'CK. IBUTIE. llen, tusschen 9 [uitsluitend, voor Maandag 26 Mfci en 12 uur, volgrAmmen zng. zomerscho^feel) voor: li Dinsdag 27 Méi|71—li Woensdag 28 kei lOSl-J-l WoehsdagnamiddlLg llttl1 Donderdag 29 Meml 141^-1320 geel. Donderdagavond &71—|l330 wit. Vrijdag 30 Mei 132V-l|0O geel. Zaterdag 31 Mei 1501-4-1590 geel. Zaterdagnamiddag &ÏL1420 wit. LEIDEN, 24 Mei 1941. De Burgemeester van Leiden, STEVENEN CK. VISCHAKTEl^O* De Burgemeester wan LeSËIep Yrengt ter kennis van belan|hebbemen, «at '.aan vraagformulieren teïtbekorlp- u akten voor het seize fen 19f heden gratis ter Gemeen til- deeling Algemeene zijn. i De Burg el visch- vanaf jecreft ei/rijgbaar 7954 (ster voprnoemd, ININCK. krantenstijl uitgedrukt, is het eep alle- daagsch bericht van een ongeluk, gerang schikt onder de rubriek „Gemengde Be richten", -maar voor den kleinen kripg van de nabestaanden beteekent het een drama. De zuster van de weduwe zal een paar dagen later in het huwelijk treden met den dorpsschoolmeester en deze is de aanvoer der van de bergwacht. Maar zij wil niet, dat haar het lot zal treffen van haar zus ter; zij wil niet den geheelen acht in angst afwachten tot de mannen uit de bergen terugkeeren, om ook haar wellicht de noodlottige tijding te melden. Op haar aandringen, treedt de schoolmeester uit de bergwacht. Hij wordt dan met den pek aangezien en voor een lafaard gehouden. Totdat hij zelf den óngenaakbaren wand bestijgt, heel het dorp in ondragelijke spanning onder zich latend. De vermetele poging gelukt echte^ ditmaal en de school meester is in zijn eer hersteld. De Teufelswand heeft ook thans het lot van twee jonge menschen bestemd. Een zeer mooie film, krachtig en na tuurgetrouw gespeeld tegen den maje- stüeuzen achtergrond van de Beiersche Alpen, een film, waarin de sfeer van de bergwereld treffend is weergegeven.., Vóór de pauze een uniek filmpje van de baby-kamer in de vogelwereld met zeldzame foto's- van in 't wild levende vo gels met hun jongen. Met de bekende jour naals een programma, dat er zijn mag. Rex PARKSTRAAT 13. Als Mieke geweten had, dat het rijke huis, waar hij bijanacht en ontij binnen sloop,' het nummer 13 had gedragen, dan had hij zich zeker bedacht. Mieke was een doodgewone juweelendief en verder speelt hij geen andere rol dan.Nu ja, het doet er ook niet toe, welke rol hij speelt. In elk gev,al kwam hij in een ongelukshuis terecht en bovendien in een erg geheim zinnig huis. Niet alleen omdat er een ge stalte rondom het huis sluipt, waarvan de schaduw op het keukenraam völt en de, keukenmeid aan 't gillen maakt, maar vooral ook door hetgeen zich binnenshuis afspeelt. De huisvrouw is een jonge we duwe, een elegante vrouw, op wie ieder van de gasten min of fneer verliefd is. Maar zij heeft een sfeer van gevaar om zich heen. Haaf- eerste man stierf aan een wond, hem toegebracht met een vergiftigd wapen uit zijn eigen verzameling. Haar tweede man stierf door een vergiftigden drank. Eén van de heeren, die op dezen avond op vallend veel met haar danste en van wien men zei, dat hp weldra met haar trouwen zou, stierf eveneens dien eigen avond, ter wijl de gasten zich vermaakten. Wie was de moordenaar? Óf wie was de moordena res? Was het de geheimzinnige huisknecht, die door het slachtoffer kort te voren was herkend als een Russische grafelijke emi grant? Was het de kleine barones, die even eens kort vóór den moord een heftige ruzie met'hem had gehad en zoo geheimzinnig deed met de japon, waarop een champag- në-vlek was gemorst? Was het misschien de gastvrouw zelf, de ongelukkige, die blijkbaar gebukt ging onder dén last van een tragische schuld? Was het de man, dien zij liefhad en "die wist, dat de later ver moorde hem in den weg stond? Ging hij niet even vóór de ontdekking van de mis daad heen? Was het de dokter, die reeds jaren lang de vertrouwde raadsman was van de gastvrouw? Of was het misschien de. „Kriminal-rat" zelf, die het onderzoek leid de in deze moordzaak? Het raadsel blijft niet onopgelost. Aan het einde volgt de verrassende ontknoo- Sing- De crimineele film is er een van het goe de soort. Spannend en juist ingewikkeld genoeg ineengedraaid om u het spoor vol maakt bijster te doen worden. Maar toch weer zoo, dat u telkens meent, de op lossing gevonden te hebben, totdat ten slotte de ontknooping geheel natuurlijk en vrij eenvoudig uit de doeken wordt gedaan. In het voorprogram het uitgebreide Hol- landsch nieuws en Ufa-wereldnieuws. Een goed programma.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2