DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Momentje. Nieuwe bonnen VRIJDAG 23 MEI 1941 32ste Jaargang No. 9955 ^eCcld^eli^Soii^cmt Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Bureaux Papengracht 32. Hoofdredacteur: Th. Wilmer, Leiden. Dit trammer twee bladen. bestaat uit V De vorming der jeugd Naar de jeugd gaat aller ernstige men- schen bijzondere zorg uit en terecht. De organisaties, die zich de vorming der jeugd ten doel stellen, mogen gerekend wor den tot de belangrijkste en invloedrijkste. Van de jeugd moeten, zooveel mogelijk, worden verwijderd gehouden de gevaren, die een gezonde geestelijke en zedelijke vorming kunnen beletten of belemmeren. Dat wil echter niét zeggen, dat bij een christelijke, katholieke opvoeding de jeugd zou moeten worden afgezonderd van de ge meenschap! Waakzaamheid is noodzakelijk. Maar zegt Paus Pius XI in zijn encycliek „Divini illius magistri" over de christelijke op voeding der jeugd (1929) uit deze nood zakelijke waakzaamheid volgt niet, dat de jeugd moet worden afgezonderd van de ge meenschap, waarin zij toch leven en haar ziel redden moet, doch dat zij heden, meer dan ooit, op christelijke wijze gewapend en gesterkt moet worden tegen de verleidingen en dwalingen der -wereld, 'die, zooals een goddelijk woord vermaant, geheel „begeer lijkheid des vleesches, begeerlijkheid der oogen en hoovaardij des levens" is. De jeugdige personen moeten dus wezen wat Tertullianus van de eerste christenen zeide, en wat de ware christenen van alle. tijden" moeten zijn: „medebezitters van de wereld, maar niet van de dwaling" aldus de Paus. Een christelijk gevormde jeugd heeft ook daèrdoor veel nut voor de gemeenschap, waarin zij leeft en welke zij, nu of later, zal mede-vormen. In dezelfde encycliek zegt Pius XI het kernachtig: „De ware christen verzaakt m het geheel niet aan de werken voor het aardsche le ven, evenmin onderdrukt hij zijn natuur lijke vermogens. Integendeel; hij ontwik kelt en vervolmaakt ze, door ze met het bovennatuurlijk leven in harmonie te bren gen. Daardoor veredelt hij juist het natuur lijk leven en verleent hij daaraan kracht dadige hulp, niet alleen voor het geestelijke en eeuwige, maar ook voor het materieele en tijdelijke". Als de Katholieke Kerk voor de katho lieke jeugd wil katholieke scholen, dan is dat niet een streven naar afzondering, dan is dit niet een streven naar gescheiden heid volstrekt niet. Wij citeeren weer uit genoemde encycliek. Krachtig en fier zegt de Paus: „Het worde luide verkondigd, het worde door allen goed begrepen en erkend: als de katholieken, van welk volk ter wereld ook, aan him kinderen de katholieke schóól trachten te bezorgen, dan is dat geen werk van "partijpolitiek, maar dan is dat een gods dienstige, door him geweten volstrekt ge- eischte taak. Zij hebben daarbij niet de be doeling hun kinderen van het lichaam en den geest der natie af te scheiden, maar juist ze op te -voeden op de meeste volmaakte wijze, die vvoor het welzijn der natie ook het meest bevorderlijk is. Want een goed katho. liek is juist krachtens de katholieke leer ook de beste burger, die zijn vaderland lief heeft, en die voor het bestaande burgerlijk gezag in iederen wettigen regeeringsvorm een loyaal onderdaan is". Wat van de katholieke school wordt ge zegd, kan ook worden gezegd van vele vor men van jeugdorganisatie, welke beoogen de geestelijke en zedelijke vorming der z.g. schoolvrije jeugd. M a a r in dezen tijd vooral moeten alle katholieken zich er van bewust zijn, klaar en levendig, dat de verscheidenheid in school en organisatie moet worden ovef- gekoepeld door een eenheid, een wer kelijke eenheid: de volkseenheid, de volksverbondenheid. Ver scheidenheid, maar geen g e schpi- denheid! En daarom moet alles worden gedaan en alles worden voorkomen, opdat uit de veri scheidenheid die gerechtvaardigd is, om dat en inzoover zij noodzakelijk is niet groeie een gescheidenheid. Niet altijd heeft men hierop met vol doende aandacht gelet. De jeugd moet niet worden afgezonderd van de gemeen schap zegt de Paus! Wij willen hier herhalen wat we al meer DE VOORJAARSGROENTEN. Het Voorlichtingsbureau van den voe dingsraad deelt mede: In Mei komen de volgende voorjaars groenten: Sla, spinazie, komkommer, worteltjes, re- barber, postelein', raapstelen, selderie, ker vel, radijs en tuinkers. In Juni: Komkommers,, tomaat, sla, worteltjes, bloemkool, andijvie, doperwten, postelein, tuinboonen, spinazie, peulen, rabarber, spitskool, selderie, peterselie, kervel, ra dijs en tuinkers. In deze maand zijn voorts de aardbeien, kruisbessen en kerken rijp. Bij het bezien van bovenstaande groen ten- en vruchtenlijst blijkt, dat de komen de maanden volop keuze bieden uit ver schillende groenten en vruchten. De weers omstandigheden (koude, weinig regen) zijn wel oorzaak, dat de groei wordt geremd en de groenten even later op de markt ver schijnen dan is aangegeven. Voor zoover de geldelijke omstandighe den het toelaten is het uit voedingsoog- punt gewenscht volop van de groenten ge bruik te maken. Mem moet zooveel moge lijk in deze tijdeh die voedingsmiddelen kiezen, welke een voldoende hoeveelheid „beschermende stoffen" leveren. Van belang zijn o.a. de zouten, die ieder hun bijzondere rol in het lichaam te ver vullen hebben, en in ruime hoeveelheden ih groente worden aangetroffen. Ook de Vitaminen komen er in ruime mate in voor, evenals in de vruchten. Met behulp van deze lijst kan men na gaan, welke groenten een bepaalde maand in vpldoende mate oplevert, waardoor de keuze vergemakkelijkt kan worden. We gens haar beschermende stoffen is het da gelijks-nuttigen van groente noodzakelijk. HET GEBRUIK VAN INHEEMSCH MATERIAAL BIJ BOUWWERKEN VELDDAGEN NATIONALE JEUGDSTORM. Gisteren heeft de Nationale Jeugdstorm in verschillende plaatsen van ons land zijn traditioneelen velddag gehouden. Gewest 2 (Zuid-Holland en Zeeland) van den Nationalen Jeugdstorm hield een velddag op het Malieveld in Den Haag, waaraan ongeveer 1200 jeugdstormers en -stormsters deelnamen. De jongens, zoowat de helft van het to tale aantal, speelden in den ochtend teza men met honderd kameraden van de Hit- lerjugend een „groot stadsspel", terwijl de meisjes zich onledig hielden met sport- demonstraties en spelletjes van allerlei aard. schreven: Naast het bijzonder program van de naar confessie onderscheiden jeugdvereeni- gingen moet er zijn een algemeen en een gemeenschappelijk program. De uniform voor die naar confessie gescheiden jeugd verenigingen moet dezelfde zijn; alleen zijn kleine distinctieven toegestaan. Boven de besturen van die onderscheidene ver- eenigingen moet staan een nationaal be stuur," waarin om diens samenstelling alle volkomen vertrouwen kunnen hebben. Dit zijn de reeds meer door ons uiteengezette grondbeginselen voor een waarlijk nationale jeugdorganisatie. Naar aanleiding van de stichting van het nieuwe Raadhuis in Leidschendam, heeft het „Nederlandsch Dagblad" een onderhoud gehad met den 'architect ir. Kropholler. Deze gaf de volgende uiteenzetting: In de bouwkunst kan het nooit den goe den weg zijn, om gedachteloos buitenlan ders te volgen en te vergeten dat ons land een eigen stijl heeft, die op het inheemsche materiaal en op onzen volksaard berust. Een nationaal gebouw in 'ons land behoort van buiten en van binnen hiervan te spre ken, niet alleen door de rijke toepassing van den baksteen, maar ook door de hier voor eigenaardige constructies zooveel mo gelijk te vertoonen. Aan velen onzer is de schoonheid van ons eigen landsmateriaal eigenlijk nog niet vol doende bekend, doordat men nooit anders zag dan de vaalgrauwe ijiateriaalsoorteh, gebruikt voor 19-eeuwsche gevels. De eigen, lijke Nederlandsche baksteen is zacht rood, in allerlei nuances, van oranje tot paars. Die dooreen gebruikt, geeft de prachtige levendige kleurbewerking, die wij aan som mige oude'gebouwen nog kunnen waarne men, de Nederlandsche gevglkleur, waar bij de geelgrijze zandsteen vroolijk af steekt. Voor het binnenwerk, voor trappenhui zen en gangen is niets mooier dan de ge glazuurde soorten, die in allerlei levendige tinten, in glad of ruw oppervlak de eigen aardigheid van ons land zijn en van hier over de geheele wereld reeds werden uit gevoerd. Tegenover de nieuwere, meer kunstma tige bouwmaterialen, als beton en ijzer- constructie, moeten de gebakken en de natuurlijke steen nog altijd als de edeler bouwstoffen worden beschouwd, daar hun kleur, nuance en teekening van de grootste duurzaamheid zijn. De levensduur van in enkelbaksteen opgetrokken gebouwen kan, naar die uit de hooge oudheid bewijzen, in de duizenden jaren loopen. Het bouwplan hierin leidt tot geheel an dere vormen dan bij beton of ijzerconstruc tie. Zijn voor deze de rechte balken ken merkend, ook bij groote overspanningen, het bouwen in baksteen leidt tot boven bouw. Door middel van bogen en ook gewel ven kan men zonder eenig ander hulpma teriaal dan de baksteenen zelf, groote over spanningen maken. Op deze wijze is elke opening, het?ij voor raam of poort en zelfs de overdekking van elke binnenruimte, met baksteenen te overspannen, als de zijmuren maar stevig genoeg zijn om den druk van boog of gewelf te weerstaan. Het bijzondere voordeel hiervan boven gekleede ijzercon structie in geval van brand is nu juist weer te Rotterdam gebleken bij het gebouw van de fa. R. Mees en Zonen. Het is en blijft een groote dwaasheid, de in ons volksleven langzaam gegroeide bouwvormen te verwerpen en te vervan gen door navolgingen van hetgeen ook bij andere volken de van eigen cultuur losge- slagenen als .nieuwe bouwkunst" zochten te propageeren. De bezinning zal wel spoedig wederkee- ren. Het bloéd toch kruipt, waar het niet gaan kan. De Nederlandsche geest, die in het inheemsche materiaal zoo karakteristiek ke bouwvormen schiep en deze eeuwenlang vervolmaakte, zal zijn weg hervinden en het Op bijgaand kaartje is aangegeven het nieuwe Koninkrijk Kroatië alsmede de nieuwe grenzen tusschen Duitschland en Italië. Een gedeelte van het oude Slove nië, dat steeds Duitschen invloed heeft on dergaan, is bij het Groot-Duitsche rijk ge voegd. De provincie Éubiana, het westelijk deel van het oude Solvenië, is bij Italië gekomen. Volgens het te Rome gesloten art van pelt verdrag wordt het z.g. „klassieke" Dalma- tië bij Italië ingelijfd. Dit is op de kaart aangegeven het omvat een breede strook rondom'. Zara, Sebenico en Spalato. De meeste* eilanden in de Adriatische Zee ko men bij Italië, uitgezonderd die, welke op de kaart met een dikke zwarte lijn zijn aangegeven. juiste begrip hiervoor, dat zich reeds bü velen heeft vertoond, zal ook verder door breken. Zoodra de invloed der internatio- naal-georiënteerde dwarsdrijvers wat gaat tanen, zal de volksgeest automatisch terug grijpen naar hetgeen de eeuwen als erfgoed ons hebben nagelaten, naar de verdere na tuurlijke ontwikkeling van het bouwen in baksteen. MONUMENTEN IN ZUID-HOLLAND. Door verschillende omstandigheden ko men onderscheidene provinciale subsidies tot herstel van monumenten in Zuid-Hol land te vervalleh, waarmede een bedrag vrij komt. In verband hiermede stellen Gedeputeerde Staten aan Provinciale Sta ten voor, te verleenen: een aanvullend subsidi'e voor het "raadhuis te Ooltgens- plaat, voor het perceel Burgstraat 30 te Gorinchem van de vereeniging „Hendriek de Keyser", benevens een subsidie voor de St. Janskerk te Gouda. PROF. IR. J. C. DIJXHOORN OVERLEDEN Gisteren is te 's Gravenhage in 79-jarigen ouderdom overleden prof. ir. J. C. Dijkx- hoorn. Prof. J. Dijxhoorn is 24 Februari 1862 te Rotterdam geboren. Na de H.B.S. te Amers foort. te hebben bezocht, studeerde hij van 18791883 aan de polytechnische school te Delft. In laatstgenoemd jaar werd hij werk tuigkundig ingenieur, waarna hij verschei dene jaren werkte aan groote bedrijven in binnen- en buitenland. In 1899 is ir. Dijkxhoorn hoogleeraar te Delft. Verschillende publicaties verschenen van zijn hand in binpen- en buitenlandsche tijd schriften; hij had een grooten naam op het gebied der werktuigbouwkunde. HOUTBLOKJES VOOR GAS GENERATOREN De directeur van het Rijksbureau voor hout, maakt bekend, dat de verleende dis pensatie is ingetrokken ten aanzien van het verkoopen en afleveren van houtblokjes voor gasgeneratoren, met uitzondering van het verkoopeh en afleveren door: a. de N.V. Bataafsche Import Maatschap pij, de Standard Amerikaansche Petroleum Comp. N.V., de N.V. Petroleum Maatschap pij The Texas Company, de N.V. Vereenigde Petroleum Maatschappijen Purfina-Sinclair GEZONDHEID Indien het nog de moeite waard is om lang te leven, verhuis dan naar Bulga- rijl. Er zijn menschen, die zich de gis ting dezer tijden zqo erg aantrekken, dat zij zich afvragen, hoe het feitelijk nog de moeite waard kan zijn om oud te worden. Dat zijn de pessimisten. Ik vind het leven nog best de moeite waard. En het gekste is, dat de menschen, die er nu over klagen, dikwijls juist degenen waren, die vroeger vonden, dat het leven zoo saai was. Wij kunnen nu toch in ieder geval niet zeggen, dat er tegenwoordig niets te beleven valt. En nogmaals: wie daarvan nog een poosje wil genieten, hij verhuize naar Bulga rije. Want ik lees in een bericht, dat volgens de nieuwste statistische gege vens er in Bulgarije meer dan 3000 menschen zijn, die ouder zijn dan 100 jaar. Bulgarije houdt daarmee het re cord. Hoe komt dat? Zou het zijn, omdat de menschen daar ongecompliceerder leven en zoo? Rustig in een oud scha penvel, zonder gas en electriciteit en een beetje veel onder den blooten he mel. Als dat zoo is, moeten wij dat hier hoog noodig wat meer gaan navolgen. Maar het moet er bovendien toch een goed land zijn, waar drieduizend men schen na honderd jaar nog steeds hard nekkig weigeren dood te gaan. Dat is tegen alle begrippen van Westersche beschaving in. Wii zullen er eens wat dokters en apothekers naar toe moeten sturen v „Sinfina", alle te 's Gravenhage, of haar ge machtigden aan den houder van een mo torrijtuig, dat is uitgerust met een houtgas- generator; b. dengene, die anders dan door koop van hout op 6tam met bevoegdheid tot vel ling of rooiing gebruiksgerechtigde is van een bosch of anderen houtopstand, of door diens gemachtigde, voor zoover zij rechtstreeks verkoopen en afleveren aan den houder van een motorrijtuig, dat is uit gerust met een houtgasgenerator, die noet dit voertuig de blokjes afhaalt uit het bosch of van den houtopstand, waar zij zijn ver vaardigd, doch uitsluitend voor zoover de blokjes zij bestemd voor verbruik in dien generator; c. den vervaardiger van de blokjes aan de onder a genoemde maatschappijen. BROODBON TWEE WEKEN. Maar dubbel rantsoen. Tengevolge van het feit, dat er op de bonnen van de broodkaart tweemaal een rantsoen aardappelen een eenmaal een extra rantsoen brood is beschik baar gesteld, is het resteerende aantal bonnen niet toereikend om hiervan, totdat de nieuwe broodkaart ies uitge reikt, wekelijks een bonnummer aan te wijzen. In verband hiermede zal nu per twee weken een bonnummer van de broodkaart worden aangewezen, met dien verstande, dat op eiken bon in plaats van 100 gram brood of één rantsoen gebak, (thans 2 0 0 gram brood of twee rantsoenen gebak ver krijgbaar zijn. Het brood en gebakrantsoen blijft dus over een periode van twee weken on gewijzigd. Vanzelfsprekend geven deze laatste broodbonnen gedurende het tijdvak, dat er tarwebloem e.d. op mag worden gekocht, ook recht op een dub bele hoeveelheid van deze artikelen. Uit het voorgande volgt, dat de brood- en gebakleveranciers de helft van het tot nu toe gebruikelijke aantal bonnen voor brood of gebak in ont vangst dienen te nemen. De met „één rantsoen brood" gé- merkte bonnen blijven recht geven op 10 0 gram brood. De bakkers en detaillisten dienen de bonnen, welke op een dubbel rantsoen brood, gebak of tarwebloem e.d. recht ge ven, op afzonderlijke opplakvellen te plak ken. Betreffende de wijze van invullen der ontvangstbewijzen wende men zich tot de plaatselijke distributiediensten. BROOD, GEBAK. Bon „21" van de broodkaart 200 gram brood of twee rantsoenen gebak per bon. Distributieperiode: 25 Mei t/m. 7 Juni a.s. Kooptijd: 24 Mei t/m. 11 Juni a.s. Een rantsoen gebak is: beschuit 75 gram biscuits en wafels 90 gr. speculaas 140 gram andere koekjes 200 gram koek 160 gram cake 300 gram gevuld klein korstgebak (b.v. amandelbroodjes) 500 gram gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram taart en gebakjes 600 gram Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierbo ven niet genoemd zijn, geldt, dat een rant soen een hoeveelheid omvat, waarin 7d gram meel of bloem is verwerkt. BLOEM. Bon „21" van de broodkaart geeft tot en met 31 Mei a.s. bovendien recht op het koo- pen van 140 gram tarwebloem, tarwemeel, roggebloem, roggemeel of zelfrijzend bak meel. AARDAPPELEN. Bon „03" van de aardappelendistributie- bonkaart 1 1/2 kilogram aardappelen per bon. Distributieperiode: 26 Mei t/m 1 Juni a.s. Kooptijd: 24 Mei t/m 4 Juni a.s. MELK. Bon „18" van de melkkaart 1 3/4 liter melk per bon. Distributieperiode: 26 Mei t/m 1 Juni a.s. Kooptijd: 24 Mei t/m 1 Juni a.s. EIEREN. Bon „87" van de „Bonkaart Algemeen". Een ei per bon. Distributieperiodc: 36 Mei t/m 1 Juni a.s. Kooptijd: 24 Mei t/m 4 Juni aa KOFFIES URROG A AT EN THEE. kon „34" van de „Bonkaart Algemeen". 250 gram koffiesurrogaat of 40 gram thee per bon. Distributieperiode: 25 Mei t/m 22 Juni a.s. Kooptijd: 24 Mei t/m 22 Juni a.s. BOTER, MARGARINE, SLAOLIE. Bon „17" van de boterkaart, 250 gram bo ter, of 200 gram slaolie of raapolie per bon. Bon „17" van de Vetkaarty 250 gram bo ter of margarine, of 200 gram slaolie of raapolie per bon. Distributieperiode: 26 Mei t/m 11 Juni as. Kooptijd: 24 Mei t/m 14 Juni aa. Bon „18" van de boterkaart en van de vetkaart 250 gram boter per bon. Op bon „18" van de vetkaart 15 cent reductie per 250 gram boter. Distributie periode: 26 Mei t/m 11 Juni a.s. Kooptijd: 24 Mei t/m 14 Juni a.s.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1