Wilt U iets welen? Qemmgdeffi&dcMm RECHTZAKEN Veulwetien MAANDAG 19 MEI 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 WANDELSPORT P. P. A.-LENTETOCHTEN. den: 5. Van der LindenVan Rijn 10 pnt., 6. HellemansJ. van Vliet 5 punten; 7. GommersRossou 0 punten. Onder buitengewoon groote belang stelling hield de wandelsportver. Per Pe des Apostolorum te Leiden Zaterdag en Zondag Lentetochteri over de afstanden van 20, 30, 40 K.M. Aan de tochten werd beide dagen deel genomen door in totaal 1017 deelnemers. De prijzen vielen ten deel aan: 40 K.M.: le prijs Onder Door, Haarlem, 2e pr. D.W.W., Schiedam, 3e pr. D. S. W., Schiedam. Voor de 20 K.M.: le pr. W. E. G., Leiden, 2e pr. T. M. V., Leiderdorp. H. Z. EN P.C. KAMPIOEN VAN NEDERLAND. H.Z. en P.C. is er in geslaagd het water- polo-fcampioenschap van Nederland te be halen, door het IJ uit Amsterdam met 32 te verslaan. Een beslissingswedstrijd moest het pleit beslechten en deze werd gister middag in de bad- en zweminrichting aan de Mauritskade in Den Haag gespeeld. De rust kwam met 11 H.Z. en P.C. maakte daarna 21 en 31, waarna de eindstand 32 werd. DE RONDE VAN VLIJMEN. SCHAATSENRIJDEN. VAN VLIET WEER DE SNELSTE SPRINTER. Op onbetwistbare wijze heeft Arie van Vliet zich Zondagmiddag op wielerbaan Jordaen§" te Eindhoven de snelste ge toond van alle sprinters, die ons land mo menteel bezit. Jacq. van Egmond, wiens rijden alle felheid verloren heeft, Arie van der Linden en Van Rijn waren geen partij voor de drie favorieten van Vliet, Derksen en Van der Vijver. De laatste werd op zijn beurt door onze twee snelste mannen ver slagen. Zoo moest de laatste serie, die tus- schen Van Vliet en Derksen ging, de be slissing brengen en de wereldkampioen *.von de race overtuigend. In den koppelwedstrijd over 50 km. nam Derksen echter revanche. De ïesultaten luidden als volgt: Sprint: Totaal: 1. Arie van Vliet 10 pnt., 2. Derksen 9 pnt., 3. Van de Vijver 8 pnt., 4. Arie van der Linden 7 pnt., 5. Van Rijn 6 pnt., 6. Van Egmond 5 pnt. Koppelwedstrijd over 50 km.: 1. J. Derk senA. Steenbakkers 15 punten; op 1 ronde 2. Van de VijverC. Wijdenes 14 punten; 3. Van VlietM Jansen 10 pnt., 4. J. van HoutJ. van Egmond 6 pnt., op twee ron De bekende Ilpendamsche schaatsenrijd- ster, kampioene van Nederland in het hardrijden, mej. H. E. Donker, treedt Don derdag 29 Mei a.s. in het huwelijk met den heer mr. H. Zwarensteyn te Oegstgeest. Vraag: Welke spelen behooren tot het eigenlijke pandoerspel en wat is de eigenlijke volgorde wat de onderdeelen be treft? Antwoord: De volgorde der spelen is- honderd, hondertien, honderdtwintig, honderddertig of piccolo en misère (deze drie laatste zijn gelijk voor het bieden), honderdveertig,, honderdvijftigt zwabber of solo-zwabber en honderdzestig (deze drie wederom gelijk), picco ouverte, misère ouverte, honderdzeventig, honderdtachtig, tweehonderd, pandoer, picco impériale, mi sère imperiale, pandoer privé. Speelt men met een lappot, dan kan men met beide potten spelen. Dat wil niet zeggen, dat hon derd met den lappot gaat boven gewoon pandoer. Men houde hierbij rekening met de waarde van enkel of dubbelspel. Het bekende jaarlijksche schaaktournooi van de Seostr Schaakclub is Vrijdagmiddag in hotel Zeiler te Baarn aangevangen met de eerste partijen Voor de deelnemers aan den internationalen achtkamp. Neerland's beste schakers „in actie" Rechts van de tafel v. v. n. a.: Th. de Jong,, W. Koomen en dr. Max Euwe. Links van de tafel v. v. n. a.: dr. K. M. Bergsma, H. Kmoch, H. Kramer en G.-R. D. van Doesburg. (Pax Holland). BOTSING OP ONBEWAAKTEN OVERWEG Chauffeur gewond Zondagmiddag is op cfen onbewaakten overweg te Marienheem onder de gemeen te Raalte een oplegger met truck gegrepen door den trein van Zwolle naar Almelo. De truck werd tengevolge van de botsing van den oplegger gescheiden en omstreeks honderd meter meegesleurd. Dit deel van de auto werd geheel vernield en vloog in brand, doordat de houtgas-tank, die in de cabine was ingebouwd vlam vatte. Deze tank ving den schok op, waardoor de chauffeur uit den wagen viel. Hij' bleek gewond te zijn door glasscherven, maar was er verder goed afgekomen. De opleg- ger kreeg eveneens averij. Het trein verkeer ondervond tengegevolge van het ongeval vertraging. TRAMBOTSING TE ROTTERDAM Zaterdagavond zijn op den Schiedajn- scheweg te Rotterdam twee achter elkaar rijdende trams met elkander in botsing gekomen, doordat de electrische rem van den achtersten motorwagen plotseling wei gerde. Van de passagiers liepen acht per sonen verwondingen op, welke over het algemeen van lichten aard waren. Een der gewonden moest met een hersenschudding in het ziekenhuis Worden opgenomen. PORTEFEUILLE MET 2500 KWIJT GERAAKT Een bewoonster van de Zuider Amstel- laan te Amsterdam heeft bij de politie aan gifte gedaan, dat zij op een treinreis van Rotterdam naar Amsterdam een porte feuille met 2500 'aan bankpapier is kwijt geraakt. 58 TON ANTHRACIET IN BESLAG GENOMEN Dager dagen waren kolensjouwers bezig met het lossen van anthraciet van een zolderschuit, gelegen in de haven te Heem stede. De zakken met dezen kostbaren in houd werden met paard en wagen vervoerd Het viel de politie op, dat de brandstoffen niet naar opslagplaatsen werden gebracht, doch naar verschillende adressen en dat in een tijd, dat er niet veel bonnen meer on- dei dé burgerij zijn. Een nader onderzoek wees uit, dat de brandstoffen afkomstig waren van de M.H.K.C. te Amsterdam en dat de schuituit Amsterdam vertrokken was met ruim 58 ton anthraciet. Hiervan was reeds 48 ton afgeleverd aan families te Heemstede, Haarlem, Aerdenhout, Bloe- mendaal en Overveen, in hoeveelheden van 30 tot 145 hl. per klant, terwijl' voorts kwam vast te staan, dat de afgeleverde brandstof bestelcl was, dit in tegenstelling met de beweringen van den directeur van de maatschappij, die verklaarde, de anthra ciet te hebben vervoerd naar opslagplaat sen om eventueele vervoermoeilijkhëden in den komenden winter te voorkomen en dan over een paar maanden zijn klanten te bedienen van deze opslagplaatsen uit. De overgebleven 10 ton op de schuit is in beslag genomen, terwijl op de reeds ge leverde anthraciet eveneens beslag werd gelegd. Tevens is proces-verbaal opge maakt. TWEE JONGENS VEROORZAKEN TELEFOONSTORING. Vrijdagavond ontstond er een storing- in de telefonische verbinding van Gorinchem jnet het land van Heusden en Altena, wel ke tot Zondagmorgen heeft voortgeduurd, toen het personeel van de P. T. T. de fout' had ontdekt en hersteld. In een der uiter waarden buiten de Dalempoort was een gedeelte van de kabel vermoedelijk door den stroom bij hoog water bloot gekomen en twee aldaar zwervende jongens van 16 jaar hebben de kabel ter lengte van 6 M. doorgesneden, de kabel aan stukjes gehakt, het omhulsel verbrand, het lood bij een vuurtje tot een klomp gesmolten en lood en draad verkocht aan een opkooper. De poli tie, die met het geval in kennis was gesteld, heeft tegen de beide knapen proces-ver baal opgemaakt. De schade bedraagt min stens 200 a 300.De buit was verkocht voor 1.45. Ook den opkooper wacht een proces-verbaal. SCHOENEN TE DUUR VERKOCHT. Een schoenwinkelier te Alkmaar vroeg voor schoenen, die zijn koapers blijkens de door de distributie verstrekte bonnen noodig hadden, te hooge prijzen. Een uitgebreid onderzoek van de poli tie te Alkmaar bracht aan het licht, dat F. N. de eigenaar van den schoenwinkel, in den regel twee of drie gulden" op den prijs voor een paar schoenen legde. Er jva- ren echter ook gevallen, waarin hij schoe nen van ƒ5.95 verkocht voor ƒ12.50. Ver dachte, die het onderzoek zeer bemoeilijk te, bleek het onsociale van zijn handel wijze niet goed in te zien. Hij verklaarde, dat sommige verhoogingen op een vergis sing berustten, andere achtte hij gerecht vaardigd. Uit verklaringen van deskundigen bleek, dat verdachte zich aan ernstige overtre dingen van de prijsvoorschriften schuldig maakte, zijn geheele winkelinventaris werd in beslag genomen. De inspecteur voor de prijsbeheersching veroordeelde verdachte tot een flinke geldboete; een belangrijk gedeelte van den in beslaggenomen voorraad schoenen werd verbeurdverklaard. De zuster van verdachte, mejuffrouw J. C. N., die als verkoopster aan de overtredingen mede plichtig was, werd veroordeeld tot een geldboete van 200. SCHRIJVER VAN EEN BROCHURE VEROORDEELD TOT SCHADE VERGOEDING De Utrechtsche rechtbank heeft thans uit spraak gedaan in de civiele procedure van dr. D. E. Schouten te Hilversum tegen ba ron W. de Wijkerslooth de Weerdesteyn. In een zijner brochures had baron de Wijker slooth dr. Schouten een vrijmetselaar ge noemd. Namens dr. Schouten vroeg mr. Sieburgh 20.000 schadevergoeding. Baron de Wijkerslooth pleitte in zijn eigen zaak. De rechtbank heeft thans baron de Wijker slooth veroordeeld tot betaling van een schadevergoeding, op te maken bij staat en te vereffenen volgens de wet, en tot een dwangsom van 5000 voor elke nieuwe overtreding, Zondagmiddag werd te Vlijmen de eerste ronde van Vlijmen verreden voor nieuwe lingen, amateurs en onafhankelijken. De uitslagen luidden. Nieuwelingen: 1. Oomen, Amsterdam, 25 km. in 45 min., 2. Kuilman, Beverwijk, 3. Langendijk, Sommelsdijk, 4. Smits, Am sterdam, 5. Boskemper, Amsterdam, 6. Sa- linge, Bussum, 7. de Graauw, Den Bosch, 8. J. Kemp, Amsterdam, 9. Vilters, Ginneken, 10. Jansen, Eindhoven. Amateurs .en onafhankelijken: 1. Evers, Zaandam, 50 km. in 1 uur 22 min. 56 sec.; 2. J. Lust, Oostzaan; 3. Luppers, Amster dam; 4. Loos, Amsterdam; 5. Segaar, Lei den; 6. A. Kuyper, Amsterdam; 7. M. Mees ter, Rotterdam; 8. M. Verveer, Rotterdam; 9. Scholtens, Rotterdam; 10. Hordijk, Rot terdam; 11. Buyssen, Rotterdam, 12. Keizer Rotterdam; 13. Schuierman, Rotterdam; 14. d. Dungen, Den Bosch, De Neaerlandsche tuinbouw heett het bestaan, om reeds thans de eerste druiven ter markt te brengen. In de kassen te Vleuten rijpen de kostelijke trossen (Pax-Holland) FEUILLETON naar het Engelsch bewerkt door A. J. HUISMAN. 8) U begrijpt niet wat u zegt, sprak hij, zich met moeite bedwingend. Omdat ik u eens liefhad. Zij liep de kamer door, terwijl haar peignoir in sierlijke plooien om haar heen golfde en drukte op de schel. Haar gelaat stond strak. Wij zullen zien of de politie het on denkbaar vindt, sprak zij koel. Een bediende klopte zacht en deed de deur open. Laat dien man uit!, beval zy. Sir Ralph boog werktuigelijk. Er viel niets meer te zeggen. Hij wist dat in haar oogenblikkelijken toestand een verzoek aan haar om de geschiedenis van het te lefoongesprek te verzwijgen, erger dan nut teloos zou zijn. Terwijl hij de stoep af ging en de straat opliep, slenterde een man een dozijn meter achter hem aan. En dertig meter achter dien man kwam een andere man, dien de baronet had kunnen herkennen als hoofdinspecteur Green als hij hem had gezien. In het huis* was een meisje, niet langer overeind gehouden door de kracht van een driftige aanklacht, op een sofa ineenge zonken, een ineengedoken hoopje golven de kleeren, snikkend alsof haar hart zou breken. ACHTSTE HOOFDSTUK. Het was een uur nadat Fairfield haar had verlaten, eer Eileen's snikken wegstier ven in de eenzame kamer. Er was niemand, die haar kon hooren of zien en zij gaf zich ongestoord over aan haar verdriet. Gaan deweg werd de eerste schok minder. Haar kalmte kwam terug, maar ze was een heel andere vrouw dan het levendige, zonnige meisje, dat haar trouwdag had verwacht. Haar gezicht was als versteend, en in de grijze diepte van haar oogen glom in de plaats van lachen een onveranderlijke vast beradenheid. £ij had Robert Grell liefgehad met de vfilde, diepe hartstocht van een sterk ka rakter. De plotselinge tijding van zijn dood had de primitieve vrouw in haar wakker geschud, tuk op wraak. Het was geen op welling van geschokte zenuwen, die haar zoo woest op Fairfield maakte. Zij kon niet koel de feiten analyseeren die voor of te gen hem spraken. Zij dacht alleen aan den man, die misschien een motief had om haar minnaar te vermoorden en die misschien in de gelegenheid was geweest. Toch zou niemand vermoed hebben welk een gloeiende ontroering door haar aderen trilde, terwijl zij zich door haar kamenier liet helpen. Zy had zelfs niet de moeite genomen het haar vader te vertellen, of schoon de bejaarde edelman haar eenige naaste bloedverwant was. Niet voor zij aan het ontbijt zaten, vertelde zij hem op kal- men, rustigen toon wat er gebeurd was. Zelfs toen zei zij nog niets van haar arg waan tegen Sir Ralph Fairfield. Als haar gezicht niet zoo bleek was geweest, had zy best kunnen spreken over iets dat haar maar weinig interesseerde. Bij haar eerste woorden liet de Hertog van Burghley zijn més èn vork vallen. Toen zij zweeg, boog hij zich over haar heen en sloeg teeder een arm om haar heen. Mijn arm, arm, klein meisje, zei hy. Dat is vreeselijk. Fairfield had het eerst bij mij moeten komen. Ik moet naar je tante telefoneeren, dat zij hier zal komen en blijven tot wij op reis kunnen gaan. Ietwat ongeduldig schudde zij het hoofd. Ik wil haar niet hebben, vader. Zij kan mij niet helpen. Ik zou liever met u hier alleen blijven. Het zou mij krankzin nig maken als ze mij onder haar betui gingen van deelneming begroef. Ik wil nie mand zien. Ik wil alleen gelaten worden. Maar maar lieveling, ik weet dat het een scjjok is, maar ik kan niet toe staan dat je gaat piekeren.... Plotseling stond zy van tafel op en duw de hem opzij. Ik zal niet piekeren, sprak zij. Ik zal werken. Ik ga naar Scotland Yard om te vernemen wat zij weten. Ja, ja, als je het verlangt, zei hij kal meerend. Wij zullen dadelijk gaan. Ik zal de auto laten voorkomen. Ik zou liever alleen gaan, als het u hetzelfde is, sprak zij beslist, en de deur viel achter haar dicht. Ze was altijd stijfhoofdig, zei de Her tog van Burghley tot de nieren met de pikante saus, en staarde treurig in het vuur. Sedert zijn vrouw was gestorven had hij altijd ondsr de plak gestaan van zijn drif tige, wilskrachtige dochter, en verdroeg den toestand filosofisch zoolang hij zijn boeken en zijn club maar had. Hij leidde een kalm leven, waaruit hij zelden werd wakker geschud. Maar hij was dieper dan hij wilde erkennen getroffen door de wij ze, waarop zij het drama beschouwde. Hij vroeg zich op vage; wijze af, wat hij moest doen en besloot Brown te consulteeren Bronwn, die de oudste firmant van zijn rechtsgeleerde raadslieden was. In zijn kamer te Scotland Yard bestu deerde Heidon Foyle zijn aanteekeningen. Hij werd gestoord, doordat de klerk hem kwam zeggen, dat Lady Eileen Meredith was gekomen. Zij stond bij de deur, een fijn figuurtje in bont gewikkeld, een dich ten sluier over haar gezicht getrokken. Mr. Foyle?, vroeg zij aarzelend. Hij boog en schoof een grooten armstoel bij zijn bureau. Ja. Wilt u niet plaatsnemen, Lady Eileen? U bent juist een van mijn man nen misgeloopen. Ik heb hem naar u ge zonden om u de tijding mee te deelen. Ik behoef u niet te yertellen, dat wij begrij pen, hoezeer u onder deze vreeselijke om standigheden moet lijden. Wij zullen u zoo weinig mogelijk lastig vallen, nadat u eenige vragen hebt beantwoord. Haar vreemdf zelfbeheersching trof hem dadelijk. Hij had besloten zelfs haar niets te zeggen omtrent de identiteit van den vermoorden man. Dat kon wachten tot hij een betere gelegenheid had haar te beoor- deelen. Zij ging zitten en liet haar kin rusten op een slank, gehandschoend handje, haar elleboog op de schrijftafel. Het is zeer vriendelijk van u, sprak Zij vormelijk. En toen vertelde zij direct wat haar hierheen bracht. Hebt u al iets ontdekt, Mr. Foyle? Het is wel wat vroeg om iets te vertel len, ontweek hij haar. Ons onderzoek is nog niet afgeloopen. Er is geen .reden voor een verder on derzoek. Ik kan u vertellen, wie de moor denaar is. Zoo, dat zal ons heel wat moeite be sparen. Wie is het? Het is ik geloof, dat het Sir Ralph Fairfield is. De oogleden van den rechercheur tril den even, overigens gaf hij geen enkel blijk van grootere belangstelling. Hij was een menschenkenner en ofschoon Fairfield hem önheusch had behandeld, geloofde hij niet, dat hij een moordenaar was. Toch men kon nooit weten. Als Sir Ralph Gol- denburg had vermoord door hem bij ver gissing voor Grell te houden, en Lady Eileen wist dater een motief moest wezen dan behoefde hij naar dat motief niet verder te zoeken als hij het mooie strakke gezicht voor zich zag. U begrijpt, dat u een zeer zware be schuldiging uitspreekt, Lady Eileen?, zei hij. Welke reden zou er kunnen zijn? Zij sprak snel, onafgebroken en hij viel haar niet in de rede. Zijn pen vloog vlug over het papier, hij schreef op, wat ze zeide. Binnenkort zouden haar woorden netjes getypt en bij het boek gevoegd wor den. Toen zij zweeg, legde hij de pen weer netjes op het rekje. Het komt dus hierop neer dat om elf uur Sir Ralph zei, dat Mr. Grell bij hem was. U zegt, dat u een huwelijksaanzoek van Sir Ralph hebt geweigerd en dat u gelooft, dat hij uit jaloerschheid Mr. Grell heeft vermoord. Ik kan u wel zeggen, dat ofschoon wij weten dat Sir Ralph om zeven uur in de club was om te dineeren wij noch leden, noch bedienden kunnen vinden, die zeker kunnen zeggen, dat hy er was op den tyd, dat de moord werd ge pleegd. Zij hijgde. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 8