Wat naar den zee bodem zonk Kroatië wordt weer koninkrijk ZATERDAG 17 MEI 1941 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 £eeüep,xaaL HET BREKEW VAN HET BROOD Vredes-conferentie op de pasto rie. Stupido profeteert en jere- mieert. Waarom wordt de hostie in den wijn gedompeld? „Hoe lang zal die oorlog nog duren!" zuchtte Stulipdo met een extra-wijsgeerig gezicht, toen hij vernam, dat Pastoor door zijn sigaren-met-blauwe-bandjes heen was, de nieuwe veel te duur vond en daarom gul had uitgenoodigd: wie rooken wil, ne me zijn eigen peuken, plus eentje voor den pastoor, mee! „Er is nog geen gat in. te zien" meierde Stupido onverdroten voort, en hing een angstwekkend verhaal op van oude profe tieën, waarin de eene rampspoed de andere- op. de hièleh trapte. „Dat is geruchten verspreiden" ver maande Pastoor met opgestoken vinger „en dat mag niet." „We zullen ziep wie er gelijk heeft", jere- mieerde Stupido zwartgallig. „Overigens kunnen al die profetieën, waaraan de Kerk géén waarde toekent" beklemtoonde Pastoor „de menschen er slechts toe aansporen dikwijls, als 't kan dagelijks, naar de Mis te gaan. Oorlogen zijn er altijd geweest, en dus is het niets verwonderlijks, dat in de Mis-gebeden oor log en vredp een belangrijk aandeel heb ben." „Het wordt een actueel leekepraatje" kwam de heer Nix uit den hoek. „Je moet niet vergeten" jubelde Stu pido „dat we ook in de krant moeten komen." „Als er overvloed is" leeraarde de herder „vergeten velen te bidden om het d a g e 1 ij k s c h brood, en als er vrede in het land is, denken we maar liefst niet aan den oorlog. Maar de Mis-gebeden, en in 't bijzonder het gedeelte, waarin we nu beland zijn, zijn vervuld van krijgsrumoer 1 en hoop op vrede." „En nu het oorlog is....M begon de de heer Nix. „....Kan het geen kwaad daar eens de aandacht op te richten. Dat vra gen om vrede vinden we in het gebed, dat de laatste zinsnede van het Pater Noster „Hetgeen Onze Vader beteekent" vertaalde Stupido terwille van eenige stu pide lezers. dat de laatste zinsnede van hef Pa ter Noster...." hernam Pastoor. „Maar y er los ons van het kwaad" zei Stupido hardop. „....nader uitlegt en omschrijft" wist Pastoor den zin af te maken. En om Stupido bezigheid te verschaffen, verzocht hij hem het gebed uit het missaaltje voor te lezen. Wat dezg deed: Verlos ons, bidden wij U, Heer, van alle verleden, heden en toekomstig kwaad; en door de voorsprak der hei lige en glorierijke Maria, altijd Maagd, Moeder Gods, alsook van Uwe geluk zalige Apostelen Petrus en Paulus, en Andreas, en van alle heiligen, verleen ons goedgunstig vrede in onze dagen, opdat wij, door de hulp Uwer barm hartigheid geholpen, van zonden al tijd vrij en tegen alle kwelling be waard mogen blijven. „Hoe kun je nu bidden om verlossing van kwaad, dat in het verleden, dus al voorbij is!" critiseerde Stupido. „Hè" zei de heer Nix ,,dat vond ik L juist zoo diepzinnig al kan ik er geen uit leg aan geven". „Bedenk toch" lichtte Pastoor toe „dat t ij d_een menschelijk verzinsel is. In den hemel bestaat er geen tijd. Je Engel bewaarder, als je mpt hem een gesprek kon voeren, zou het heel gewoon vinden te praten over de „toekomst van het verle denof over het „verleden van de toe- komst' „Vreemd" zei Studipo „ik snap het niet goed." „Maar aangezien wij leven in den tijd en niet in de eeuwigheid" ontweek de herder „heb ik geen tijd op de eeuwig heid dieper in te gaan". „Ik heb niets tegen den heiligen An dreas" sprong Stupido, die het allang goed vind, op een minder ijl onderwerp over „maar waarom komt aan Andreas de eer toe met zijn naam in dit gebed te prijken?" „Omdat Gregorius de Groote een bijzon dere vereering voor St. Andreas had" antwoordde de herder. „Paus Gregorius, die in 604 stierf en leefde in den tijd van de volksverhuizing (toen het ook niet leuk toeging in Europa) voegde de naam van zijn lievelings-heilige in en ook de woor den „verleen ons goedgunstig den vrede in onze dage n." „Toen we door het sacristie-raam zaten te gluren" herinnerde zich de heer Nix „heb ik gezien, dat bij dgze boorden de priester met het gouden- schoteltje...." „De pateen" wijsneusde Stupido. .een groot kruis over zichzelf maak te en het daarna kuste." „Een eerbiedsbetuiging aan het schaaltje, waarop het Lichaam des Heeren rust" antwoordde de gastheer. „Een andere verklaring is er niet. Het gebed, dat Stupido zooeven heeft voorge lezen, eindigt met het in de liturgie altijd- gebruikte slot: „Door denzelfden Je zus Christus onzen Heer", enz. Tijdens dpze aanroeping van Chris tus heeft de breking v'a n het Brood plaats." „Hy nam het brood, brak het haalde de heer Nix 'uit, het Bijbelsch ver slag van het Laatste Avondmaal aan. „De priester breekt de H. Hostie eerst in twee gelijke deelen" legde Pastoor uit en breekt van de eene helft weer een klein stukje af, dat hij zegenend bo ven de kelk houdt, zeggend: De vrede des Heeren ztf altijd met u waarop de misdienaars, of beter, de ge loovigen antwoorden: „En met Uwen geest". Dit gebeurd zijnde, laat de priester het afgebroken kleinste stukje in de kelk val len, terwijl hij bidt: Deze vermenging en zegening van het Lichaam en Bloed onzes Heeren Jezus Christus zij ons, die het nutti gen, ten eeuwigen leven. Ik denk besloot Pastoor zijn uiteenzet ting, dat de heeren het eèn en ander te vra gen hebben". „Waarom wordt het Brood in den Wijn gedompeld?" wilde de heer Nix weten. „En waarom wordt het Brood gebroken, terwijl alleen de priester ervan eet?" was Stupido's verlangen. „Om met de eerste vraag te beginnen" de herder leunde in zijn stoel achterover „de vermenging van brood en wijn is een overblijfsel van oude gebruiken, voorna melijk van het. gebruik, dat ook de geloo- vigen de communie onder beide gedaanten ontvingen. Zooals in den Griekschen ritus nóg geschiédt, werd aan de geloovigen het H. Brood gedrenkt in het Kostbaar Bloed op een lepeltje toegereikt". „Waarom is het Avondmaal onder beide gedaanten voor de geloovigen afgeschaft", vroeg de heer Nix. „Dat is'al eens uitvoerig in de krant be sproken, voor jullië bij mij op visite kwa men" matigde de herder. „Uit gevaar voor ketterij is de communie onder beide gedaanten voor het Westen verboden het is een t ij d e ,1 ij k e afschaffing van de laatste eeuwen terwijl voor het Oosten nog steeds de communie onder beide ge daanten in zwang is". „Ik heb verscheidene malen de commu nie-onder-twee-gedaanten ontvangen" verklaarde Stupido met hooge borst „Dat kan" beaamde de herder „wan neer je, zooals in Leiden in den loop der jaren herhaaldelijk voorkwam, een Mis in een of anderen Oosterschen ritus bij woonde. Het doet trouwens aan de waarde van de H Communie niets af of toe, want zoowel in het Brood als in den Wijn is Christus onverdeeld aanwezig". „Uit uw vroegere uiteenzettingen is me dat wel duidelijk" merkte de heer Nix „maar de nuttiging van én Brood èn Wijn is plechtiger en zinrijker". „Volkomen met u eens" stemde -Pas toor toe. „En als de Kerk er geen be- zwaar In ziet, en (daar zet ik een streepje onder) de practijk van de veelvuldige dage lij ksche communie het toelaat, komt er misschien nog wel eens verandering in. En de vraag van Stupido waarom het brood gebroken wordt". „Eindelijk kom ik ook eens aan de beurt" zei deze edele heer. „Afgezien van het voorbeeld ons doof Christus gegeven in het Laatste Avondmaal (éen voorbeeld dat in de Mis nauwgezet en precies wordt nagevolgd) is de omvang van de hostie, die de priester nuttigt zóó groot, dat deze wel eerst gebroken moet wor den. „Men zpü ook een kleinere kunnen ne men" gaf Stupido in overweging. „Maar deie breking des broods is boven dien een zinrijk overblijfsel uit den tijd, toen er op het altaar één of meerdere groo te brooden lagen, waarvan de priester, na de consecratie, zelf een stukje afbrak en at en het overige aan de geloovigen uit deelde". „Zoo zou het toch nog kunnen gebeuren" meende de heer Nix. „Alleen in zeer kleine kerkjes" lichtte Pastoor toe. „Maar als er honderden, en soms duizenden menschen op één dag in één kerk ter H. Tafel gaan, is dat onmoge lijk. Er zou geen altaar groot genoeg zijn om alle te consacreeren brooden te plaatsen, en bovendien zou het breken uren in be slag nemen". „Men kan de brooden tevoren in kleine stukjes verdeel en" opperde de heer Nix. „En dat is ook het middel, waartoe de Kerk noodgedwongen haar toevlucht heeft genomen. Het brood voor de geloovigen staat, wanneer daar behoefte aan is, in een vergulde bus of vaas voor den priester, en wordt tegelijkertijd met het brood van den priester geconsacreerd.Daartoe neemt, bij de consecratie, de priester het deksel van de vaas af en plaatst deze vlak voor zich". „Waarom zijn de hosties zoo dun als een schijf?" hoorde Studipo uit. „Omdat, in navolging van de Joden ten tijde van Christus ongedeesemd brood ge bruikt wordt. (In den Oosterschen ritus be zigt men gedeesemd broodt. Het Joodsche brood zag er uit als harde pannekoek. Van daar dat het niet gesneden, maar gebroken ■toerd". „Zou het tijdens de Mis bre'ken van het Brood zooveel tijd in beslag nemen" wei felde de heer Nix. „Ja, daaraan herinnert nog het drievou dig „Agnus Dei", dat de priester zegt en de geloovigen zingen nadat de priester zjin brood gebroken heeft. Het wordt-nu drie maal gezongen, maar vroeger uit-den treure herhaald, totdat de priester en zijn helpers eindelijk gereed waren gekomen met het breken in honderden brokjes". „De drievoudige herhaling van het: Lam Gods, dat wegneemt de zonden der wereld, ontferm U onzer is buitengewoon indrukwekkend" vond de heer Nix. „En wederom een gebed voor vrede" besloof de herder deze vredes-bij eenkomst „want de derde en laatste aanroeping tot het Lam Gods, dat in de geslachte gedaante van het Lichaam, gescheiden van het Bloed, vóór den priester op het altaar ligt, eindigt met de smeeking: Geef ons den vrede. Van verlangen naar vrede wat is dat toch een heerlijk en begeerlijk woord is ook nog het volgende gebed vervuld". JVieume geêewcte- nióöeti te machten? OP DEN LEVANT BERLIJNSCHE GERUCHTEN De tallooze geruchten over Rusland, Turkye, Irak en Frankrijk, die te Berlijn circuleeren aldus meldt het S.P.T. doen verwachten, dat groote politieke en militaire gebeurtenissen voor de deur staan. Wat de houding van Rusland betreft, zoo melcty S.P.T. verder, is deze week reeds verscheiden malen van Duitsche zijde ge zegd, dat de Duitsch-Russische handelsbe sprekingen een gunstig verloop hebben. Buitenlandsche perstemmen, die meenen te kunnen constateeren, dat Rusland op het oogenblik een toenadering tot de Asmo- gendHeden voor de beste politiek houdt, verdienen de aandacht. Aan zijn Zuidelijke grenzen komen de belangen van Rusland immers van ouds in botsing met die van Engeland. Dat Engeland met een ernstige wending in den strategischen toestand in den Levant rekening houdt, blijkt uit de berichten uit Palestina, dat aldaar groot transporten troepen en materiaal zijn aangekomen. In Engeland schijnt men een gelijktijdige actie op twee fronten te verwachten. Een ander belangrijk punt is de houding van Turkije. Het verdient de aandacht, dat in, de *Wilhelmstrasse nog steeds geen be vestiging is gegeven van het bericht, dat de Duitsche ambassadeur in Turkije, von Papen, een speciale boodschap van Hitier aan president Inönü heeft overhandigd. Zijn besprekingen met Turkije vinden voortgang en maken vorderingen, zegt nxen in de Wilhelmstrasse. Over den in houd van de boodschap is nog niets na ders bekend. Samenvattend kan gezegd worden dat de nieuwe ontwikkeling in den Levant politieke en strategische vootdeelen voor de As-mogendheden belooft. Engeland zal alles op alles moeten zetten om hier zijn gunstige positie te kunnen handhaven. Van Engelsch standpunt bezien is de houding van Amerika in zake de Roode Zee het voornaamste lichtpunt. DE GEBEURTENISSEN IN IRAK De gebeurtenissen in Irak worden in Italiaansche politieke kringen met aan dacht gevolgd. Ook.de pers houdt zich uit voerig met het conflict bezig en met zijn gevolgen voor de Arabische wereld, welke vooral in de opstandsbewegingèn in Pales tina duidelijk tot uitdrukking komen. Volgens een bericht uit Bagdad, heeft het Iraksche hoofdkwartier het 18e legerbe- richt uitgegeven, waarin o.a. gezegd wordt, dat aan het Westelijk front geen wijziging in den algemeenen toestand is gekomen. Onze strijdkrachten hebben vijandelijke stellingen in Basra aangevallen. Er ont stond een gevecht, waarover wij in het vol gende legerbericht nadere mededeelingen zullen doen. In verschillende steden van Syrië en den Libanon heeft de Mohammedaansche gees telijkheid na de godsdienstoefening van Vrijdag de geloovigen opgewekt tot deel neming aan den heiligen oorlog tegen En geland onder het uitspreken van zegewen- schen voor den jongen koning Feisal van Irak en den Irakschen premier Kailani. „We zitten hier al een eeuwigheid" keek Stupido op zijn pols-pendule. „En het is ook tijd" schrikte Pastoor uit zijn beschouwingen op „om biecht te hooren". „Daar mogen we toch niet naar luiste ren" snip-snapte Stupido, den heer Nix mee-tronend. ARCANUS. IN APRIL MEER DAN EEN MILLIOEN TON TOT ZINKEN GEBRACHT. In aansluiting op het weermachtsbericht van gisteren verneemt het D.N.B., dat in de maand April voor het eerst in dezen oorlog meer dan een millioen ton scheeps- ruimte tot zinken gebracht is. Dit buiten gewone succes van Duitsche luchtmacht en marine is overigens sterk beïnvloed door de. voortdurende aanvallen der ge vechtsvliegtuigen op de transportvloot der uit Griekenland vluchtende Britsche troe pen. Dergelijke recprdcjjfers kunnen niet elke maand verwacht worden. Niet de records trouwens zijn in dezen oorlog be slissend, maar de geslaagdheid, de onop houdelijke uitholling der Britsche oorlogs economie. In de geslaagdheid van het tot zinken brengen ligt het doodelijk gevaar voor Engeland. Het gewapende Engelsche koopvaardij schip „Ruthershire" van 6590 brt., waarop gisteren, zooals gemeld, in de haven van Buenos Aires brand is uitgebroken, moet als verloren worden beschouwd. De door het vuur veroorzaakte schade is althans zoo aanzienlijk, dat het schip binnen af- zienbaren tijd niet zeewaardig is. Men neemt algemeen aan, dat de brand door broeiing in de lading ontstaan is. - DE LUCHTAANVALLEN OP ENGELAND In een van de laatste nachten hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen met prachtig succes een groote fabriek, die lichte meta len verwerkt in het Zuidwesten van En geland aangevallen. De vliegtuigen vielen in scheervlucht, naar het D.N.B. nog ver neemt, de verscheidene honderden meters lange fabriekshallen, de ketelhuisinstalla ties en de werkgebouwen aan. Vanuit een hoogte van dertig meter'werden de bom men neergeworpen. Hierdoor werden de daken van de fabriekshallen vernield, de wanden opengescheurd en heele stukken van hetgebouw in de lucht geslingerd. Door de kracht van den aanval stortte de montagehal als een kaartenhuis ineen. Een smeltoven werd door een bom van het zwaarste kaliber vernield. Ondanks den hevigen afweer wisten de Duitsche ge vechtsvliegtuigen onbeschadigd hun basis te bereiken. PERSCONFERENTIE BIJ ROOSEVELT. President Roosevelt heeft gisteren na een lichte ongesteldheid van verscheidene dagen weer een persconferentie gehouden. Hij weigerde antwoord te geven op alle vragen betreffende zijn „beroep op het Fransche volk", evenals op de vraag,, of hij ambassadeur Leahy uit Vichy zou te rugroepen of Martinique zou doen bezet ten. Toen men hem er op wees, dat zijn buiten de Fransche regeefing om tot het Fransche volk gerichte oproep zou duiden op een mogelijk verbreken der diplomatie ke betrekkingen met Frankrijk, zeide Roo sevelt slechts: De toestand is te ernstig, dan dat men behoorde te trachten zijn verklaring op 'eenigerlei wijze te interpre teeren. Aangezien de toestand van dag tot dag kan veranderen, is het hem onmoge lijk zich uit te laten in „hypothetische be grippen". Men moet integendeel zich hou den aan „feiten". Op de opmerking, dat de afkondiging van een oorlogszone op de Roode Zee een feit vormt, antwoordde Roosevelt, dat dit afhangt van bijzonder heden en vooral van de vraag, of het een „effectieve blokkade" betreft. Omtrent den eisch van den minister van oorlog, Stim- son, dat het verkeer met Engéland doel treffend moest worden beschermd, ver klaarde Roosevelt ontwijkend, dat het hier het bekende, „zeer gecompliceerde" pro bleem betrof. Ten aanzien van het bezoek van den Argentijnschen minister van bui tenlandsche zaken zeide de president, dat het onderhoud betrekking heeft gehad op het Westelijke halfrond, doch slechts zeer algemeen was gehouden. Een prins uit. het Huis van Savoye KROATISCHE DELEGATIE NAAR ROME v Donderdag is te Agram officieel bekend gemaakt, dat de kroon van Zwodimir ge restaureerd is, waarmede de monarchisti sche staatsvorm in Kroatië is hersteld. Over den toekomstigen drager van de kroon van het Koninkrijk Kroatië weigert men zich in officieele Italiaansche kringen in Rome uit te laten. Daar de monarchie en monarchistische instellingen opder het ge- heele volk de grootste achting en vereering genieten, spreekt het vanzelf, naar betoogd wordt, dat onder de tegenwoordige omstan digheden'nog de grootste terughouding be tracht wordt nopens den persoon van den toekomstigen monarch, totdat hieraan offi cieel bekendheid wordt gegeven. In wel ingelichte kringen verwacht men dit tegen begin volgende week en wel in een kader van officieele plechtigheden. Zondagochtend zal te Rome een Kroati sche delegatie onder leiding van den staatsleider Pawelitsj aankomen om den Koning Keizer te verzoeken een prins uit het Huis van Savoye aan te wijzen voor de Kroatische kroon. De delegatie zal te Rome belangrijke overeenkomsten van politiek, economisch en territoriaal karakter teeke nen. Hoofdpijn- O V O helpen veilig en lug boos Icfèn^Otf. UIT'DE GESCHIEDENIS DER KROATEN Kroatië-Slavonië heèff' tot 1918 als -ko ninkrijk deel uitgemaakt van de Hongaar- sche Kroonlanden. Het grensde in het Noorden en het Oosten aan Hongarije, in het Zuiden en het Zuidoosten aan Servië en Bosnië, in het Zuidwesten aan Dalmatië en de Adriatische Zee en in het Noord westen aan Krain en Stiermarken. Omstreeks 't jaar 1050 is Kroatië voor 't eerst een koninkrijk geworden en wel on der Kresimir. In 1076 werd dit koninkrijk door den toenmaligen paus erkend. Het koningshuis stierf echter reeds in 1091 uit; Kroatië kwam toen bij Hongarije, doch be hield een zekere zelfstandigheid. Nadat het land in het begin van de 15de eeuw door de Turken veroverd was, bleef het tot 1699 onder Turksche heerschappij. Toen werd door de overwinning van prins Euge- - nius van Savoye het land tusschen Drave en Save weer bij het Habsburgsche Honga rije gevoegd. Het land langs de Turksche grenzen en langs de kust kreeg een afzon derlijke organisatie en werd zoogenaamd militair grensgebied. Van 1809 tot 1814 behoorde het gnjptste deel van Kroatië, n.L het deel ten Zuiden van de Save, tot de Fransche Illyrische provincies. Na 1814 werd het, ofschoon nog steeds een eigen ban vormend, meer en meer onder administratie van Hongarije gebracht. Doch er ontstond een Zuid- Slavisch nationaliteitsgevoel in Kroatië en Slavonië en zoo kwam het, dat Kroatië, Slavonië en het Karstland in 1849 met Fiume tot 'n afzonderlijk Oostenrijksch kroonland werden vereenigd. Door den „Ausgleich" van 1867 werden de landen weer aan Hon garije toegewezen. Kroatië kreeg daarbij een soort zelfbestuur. Het militaire grens gebied zie boven kwam in 1881 bij Kroatië-Slavonië. Reeds aan het eind van de vorige eeuw is de Kroatische beweging ontstaan, die tot doel had de vorming van een afzonderlijk koninkrijk, door een per- soneele unie met Oostenrijk en Hongarije verbonden. De wereldoorlog bracht de ver- eeniging van Kröatië-Slavonië met Servië tot één koninkrijk onder Peter I uit het Huis Karadjordjewitsj (gest. 1921). Generaal-veldmaarschalk List nam dezer dagen te Athene een parade af van het Oostelijke leger en van onderdeelen van het luchtwapen. Pantserwagens rollen voorbij

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5