Academïenfeuws Laatste Berichten MARKTBERICHTEN ZATERDAG 17 MEI 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 CONCERT HENRI WELBOOREN EN FEIKE ASMA. A.s. Woensdag te 8.15 uur zal in de Pau- luskerk te Oegstgeest een concert gegeven wooden door Henri Welbooren, zang, en Feike Asma, orgel. Het programma bevat werken van Handel Bach, César Franck e. a. OPZICHTERS-EXAMEN B. N. A. Voor het voonbereidend bouwkundig op zichtersexamen van den B. N. A. (Bond Nederlandsche Architecten) zijn geslaagd de volgende heeren:. H. C-. Bouter te Lei den, W. A. van Es te Warmond, J. Freeke te Leiden, L. Guyt te Katwijk aan Zee, Th. Meyvogel te Katwijk aan Zee en A. de Wolf te Leiden, allen leerling van de school van het Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix" afd. Bouwkunde alhier. Deskundige artsexamen. Tot en met 14 September 1941 is dr. A. J, M. Holmer, arts te 's-Gravenhage, aan gewezen als deskundige bij het afnemen van het artsexamen aan de rijksuniversi teit alhier. t Aan de Vrije UhiversiteiF te Amsterdam is geslaagd voor het doctoraal-examen rechten de heer D. C.' Mulder, alhier woon achtig. Bij het examen van bouwkundig op zichter vanwege den Bond van Nederland sche architecten behaalde onze stadgenoot, de heer S. M. Weyling. het diploma van „Bouwkundig opzichter 1941". Bij de gehouden aanbesteding is per ceel V, schilderwerk van 3 scholen, opge dragen aan het schildersbedrijf J. A. Ver- wer, alhier. Voor de Vereeniging van Chr. Bewaar school-onderwijzeressen in Nederland, slaagden voor acte A theorie en practijk de dames W. J, Batist, L. Greive en A. Vollenga, allen alhier. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g e n. 2860. A. G. Epskamp, Leiden, Noordeinde 17, koek_ en banket bakkerij. Wijz. handelsn. in: Idsert Poel. 7153. De Eerste Aanleg. Voorschoten, Haagweg 3, koffiehuis. Bovengenoemde zaak is opgeheven. Het bedrijf is thans alleen ge vestigd te Zoeterwoude, Hooge Rijndijk F 74 o. d. naam: café 't Witte, Huis. 1129. Rijnlandsch café, Rijnsburg, Oegst- geesterweg. OverL E.: H. Coster, Rijns burg, d.d. 24 April 1941. Wijz. handelsn. in; café" Coster. N.E.: E. J. Coster, Rijns burg. 7552! N.V. Leidsche Zand- en Grond- Maatschappij voorh. J. M. Samson, Zoeter woude, H. Rijndijk F 34. Oph. fil.: IJmui- den, de Ruyterstraat 174. Nieuwe inschrijving. 7681. Assu rantiekantoor „Leiden", Leiden, Johan de Wittstraat 39. Assuranties. Venn.: E. S. Schudel, Oegstgeest en I. G. J. Smelt, Lei den. Met ingang van 19 Mei a.s. wordt de heer H. Kranenburg, assistent bij den stations dienst bij de Ned. Spoorwegen op het sta tion alhier, 'als adj.-commies bij de Ned. Spoorwegen overgeplaatst naar Utrecht. Door de politie alhier is wegens diefstal aangehouden de 28-jarige D. S., gedomici lieerd 'hier ter stede. Agenda. NED. R. K. VOLKSBOND, AFDEELING LEIDEN. Heden, Zaterdag: Kaarten verkrijgbaar voor de leden van den Volksbond voor de uitvoering van Vondel, te geven op Zon dag 25 Mei, 58 uur. Zondag: Herden king der uitvaardiging van de Encyclieken en viering Dag van den Arbeid in de De kenale kerk aan den Heerensingel, 4 uur. Maandag: Repetitié R. K. Gem. Zang- vfereeniging „Pulchi Studio", 7.30 uur (zaal 6).Maandag: Dag. Bestuurverga- dering R.-K. Volksbond, 8 uur (kantoor). Dinsdag: Rechtskundig Adviesbureau voor de leden van de afdeeling Leiden en Omstreken op het kantoor van het Bon&s- gebouw, Steenschuur 15, nam. van 6.30 7.30 uur. Dinsdag: Bijeenkomst Cour.- bezorgers, .7.30 uur. Dinsdag: Reeeptitie R.-K. Tooneelvereeniging „Vondel", 8 uur. Woensdag: Biljartclub „De Poedelaars", 8 uur zaal 9). Donderdag: Hemelvaarts dag is het gebouw den geheelen dag ge sloten. Vrijdag: Bestuursvergadering Methalbewerkersbond, 8 uur. Vrijdag: Uitbetalingen: te 6 uur Metaalbewerkers- bond; te 7 uur Transporl*l.rbeidersbond. Zaterdag: De bibliotheekis ^gesloten. Zaterdag: Spaarbank op het kantoor, 78 uur. Zaterdag: Uitbetalingen: 10 uur v.m, Fabrieksarbeidersbond; te 10 uur Tektielarbeidersbond. 3.30 uur nam. Hout- bew^rkersbond. 56 uur Bouwvakarbei dersbond; 56 uur Fabrieksarbeidersbond. Mededeelingen: Heden, Zaterdag 17 Mei wordt geen zitting gehouden van de spaarbank. INTERPAROCHIEELE ST. JOSEPH'S- GEZELLENVEREENIGING Heden Zaterdag van 89 u-ur Biblio theek Beurtrooster: Heden Zaterdag: G. Bot en P. Reizevoort; Zondag: C. v. d. Meel, S. v. d. Aar en A. v. Haarlem; Maan dag: H. Devilée en J. Hillenaar; Dinsdag: alle commissarissen present; Donderdag C. Goddijn en J. v. d. Post; Zaterdag: G. •Bot en P. Reizevoort Zondag: Bijeen komsten voor de gezellen van 12.302.30 uur en van 710 uur. Van 12 uur Biblio theek. Van 89.45 uur Verplichte bijeen-, komst voor de gezellen. 8.30 uur Prijsbil- jarten, hoofdprijs een fototoestel. Om 10 uur wordt de zaal gesloten. Maandag: Bijeenkomst voor de gezellen van 810 uur 8 uur Bijeenkomst Ctntwikkelings- club en Tafeltennisclub. Dinsdag: Bij eenkomst voor de gezellen van 810 uur. 8.30 uur Verplichte bijeenkomst voor de gezellen; massale bijeenkomst verwacht. Woensdag: 8 uur Biljartclub T.E.P. 8 uur Jaarvergadering Muziekgezelschap Frans Schweitzer Donderdag: Hemelvaarts dag: Bijeenkomst voor de gezellen van 12,302.30 uur en van 710 uur. 8 uur Biljartclub T.E.P. en Tafeltennisclub. Zaterdag: Bijeenkomst voor de gezellen van 810 uur. 89 uur Bibliotheek. 8 uur Kegelclub „De Poedelaars" Mededee lingen: Zondag 8 Juni Feéstrecollectie voor de oud-retraitanten. Te 8 uur in de St.' Lodewijkskerk de H. Mis tot intentie der leden. Na de H. Mis Algemeene H. Com munie, waarna ontbijt in eigen huis met attracties. Daarna volgt de Jaarvergade ring met verkiezing van Bestuur. De ver goeding voor deze feestmorgen bedraagt "35 cents. Tot 3 Juni kan men zich opgeven bij den huismeester. ENKELE MEDEDEELINGEN Na de bijzondere besognes van de laat ste weken o.a. de drukte in verband met het zoo goed geslaagde Meispel, Waaraan ook vele Gezellen hebben meegewerkt; en de drukte in verband met de uitstekende geslaagde tentoonstelling in samenwerking met de K.J.M.V., gaan we nu weer voort met ons meer gewone Vereenigingswerk. Hier volgt iets van de agenda dezer week: Maandag: Ontwikkelingsclub. Alle leden van O.J.O.S. worden dringend aangespoord te komen. Laat dit keer de bijeenkomst weer voltallig zijn. Th. van Schaik houdt een lezing en C. Meel een boekbespreking. Dinsdag: Verplichte bijeenkomst van alle leden. De vice-praeses houdt een inleiding naar een artikel van C. A.' Brauns ec. drs. over: „Herleving van het ambacht". Inte ressant. Op zoo volledig mogelijke opkomst der leden wordt gerekend. Wie .verhinderd is is verplicht hiérvan kennis, te geven. Woensdag: Jaarvergadering van de onderafdeeing muziekclub „Frans Schweit-,. zer". N.B. In voorbereiding op de jaarlijks te houden familie-raad is het dienstig dat eerst de onderafdeelingen hun 'jaarvergade ring houden en de secretarissen en pen ningmeester hun jaarverslagen gereed maken! Actief blijven, Gezellen! H. C. A. P. VAN DRUNEN, v.-p. KRUISVAART. Cohort „St. Petrus." Zondag 10.15: Aantreden aan de burcht voor de wandeltocht Brood meebrengen. 7.45 St. Petrusban. Dinsdag 7.30 St. Tarcisiiusban. Woensdag 7.30 St,. Sebas- baan. N.B. Breng op de banavonden de werk stukken mee die je gemaakt hebt. We heb ben ze noodig voor de indeeling van de tentoonstelling. 2. In verband met Hemelvaértsdag de ze week GEEN Ringverband, dit in tegen stelling met hetgeen op het laatste Ring- Cohort St. Pancras Hedenavond tusschen 6 en 7 uur komen alle kaartenverkpopers zich melden aan het jeugdgebouw, brengen de niet-verkoch- te kaarten mee en rekenen tevens de ver kochte kaarten af. Maandag om zes uur komen alle aspiranten, oude en nieuwe, zich melden. Gisterenavond hebben we sommigen van de nieuwe aspiranten ge mist. Naar de hoorden hoopten ze op ande re groepeeringen. Daar valt echter voor- loopig nog niet aan te denken. Dus je moet je keuze maken. Na driemaal zonder ken nisgeving afwezig te zijn geef je, zooals we hebben afgesproken, te kennen dat je geen lid meer wil zijn van het jeugdwerk.' Knoop dat goed in je ooren. Maandag: 7' uur gedialogeerde H. Mis. 's Avonds na het lof Go,dfried- en Bonifaciusban. Woensdag: generale repetitie van ons too- nee'lspel. Alleen de spelers hebben toegang tot de schouwburg. Donderdag om 6.15 uur verzemelen Michielsknapen en aspi ranten zich in de burcht, vertrekken van daar naar het -lof, en gaan daarna geza menlijk naar de schouwburg. Degenen, die niet'in.de burcht aanwezig zijn komen de schouwburg niet binnen. Je krijgt allen een bewijs van toegang. Vrijdag: Willi- brordus- en W. Doyleban. Zaterdag: 67 uur afrekenen. Cohort „Aeternus Pater. Zondag: 11 uur Aspirantenban Maan dag: 7.30 uur Willibrordus-, Bonifatius- ban Dinsdag: 7.30 uur Gregorius-, Aloy- siusban Woensdag: 7.30 uur Paschalis-, Tarcisiusba'n Vrijdag: 8 uur bijeenkomst voor alle leden der K.J.C, 1 SINT ODO-KOORKNAPEN Zondag. De geheele Schola zingt in de Hoogmis. Des middags vier uur Lof, waar bij de kleine Schola zingt, welke Woens dagavond j.l. beurt had. Des avonds: Plech tig Lof: geheele Schola. Maandag: kwart voor vijf: Aspiranten; kwart over vijf: Cresc. Gr. I (jongeren); 7 uur: Lof. Dinsdag, kwart over vijf: Cresc. Gr. II (ouderen); zes' uur: Schola; 7 uur: Lof Woensdag, 7 uur: Lof. Donderdag, He melvaartsdag: de geheele Schola zingt in Hoogmis en Lof. Vrijdag, kwart voor vijf: Aspiranten; kwart over vijf: Cresc., Gr. I (jongeren); 7 uur: Lof; 8 uur: Confe rentie Pater W. Sluys. Schola zingt. Daar na korte repetitie met de heeren in de gymzaal. Zaterdag, 7 uur: Lof. Hallo boys! Hoe staat het met de prijs vraag. Hebben jullie al een boel woordjes bij elkaar? Ik .zit al tegen de tien duizend, rqaar ik doe niet met de prijzen mee, hoor, dus troost je maar. De agenda ziet er weer rijk uit deze week, hè! Ja, er moet gewerkt worden, hoor. De Schola vooral is steeds paraat. Er komen nu weer een zevental nieuwelingen by de Schola. We krijgen een flinke familie. Dezer dagen is de ijs-baas bij me geweest om af te spreken. Ik zeg: man, nu is het nog te koud, maar het komt voor mekaar! Hallo hoor! Houdt je maar taai! Kapelaan E. A. M. PAAP. PAROCHIE HARTEBRUG. Een woord tot onze jongemannen. De herinnering aan de vorming$week, eenige tijd geleden met zooveel succes ge houden, zal„bij velen van jullie nog leven dig zijn. De groote deelname hieraan wet tigt. ons vermoeden, "dat .onze jongeman nen belangstelling hebben voor een dieper inzicht in godsdienstige vraagstukken. Vandaar dat wij gezocht hebben naar een mogelijkheid, om aan dit verlangen te vol doen, zonder op al te veel tijd beslag te leggen. Op de derde Zondag van de maand, des middags om half een, wordt een bijeen komst gehouden voor jongemannen van 17 jaar en ouder, in het St. Antoniusclubhuis aan de Mare. Niet alleen de leden van de congregatie, dio vanzelfsprekend aanwezig zullen zijn, maar ook de anderen, worden hierbij gaarne tegenwoordig gezien. Zondag a.s. dus wordt -op een flinke op komst gerekend. Pater fr. R. DIJKSTRA O. F. M. PAROCHIE O. L. VR. HEMELVAART EN ST. JOSEPH. De oefening van, afd. B. in de Maria Gysensteeg is naar be- flgfc, hooren verloopen. 't Is wel even lastiger, in een zaal stil te zijn, maar 't ging toch. En kele' laatkomers liepen'tegen een gesloten deur op: 't zijn altijd dezelfde ongeluks vogels. Maar nu m'n raadHoe bestaat 't! Er zouden er 7 aanwezig zijn; nu heb ben er 2 alles kunnen opknappen. Zoo'n „vergissing" geschiede nooit meer! Van de Alg. H. Comm Zondag kwamen weer goede berichten binnen, 't Was keu rig „algemeen".*- Dinsdag 8 uur M. C. afd. A. In de Mei maand verzuime niemand. En leest nu op lettend: Door de regelmatige aanmelding van nieuwe leden ontstaat er in afd. A. plaats gebrek. Nu kan ik veel beter éénmaal goed ingrijpen, dan steeds te moeten passen en meten. Daar gaat ie dan: Alle jonge dames, die haar plaats heb ben in de laatste bank vóór den doorloop aan beide zijden, gaan op de eerste bank achter den doorlobp zitten. Alle leden, die achter dien doorloop haar plaats hebben, wijken één bank achteruit en bezetten de bank achter de oude plaats in dezelfde rang orde als vroeger. De bank vóór den door loop geeft zoodoefide 14 vrij-plaatsen voor nieuwe leden. Ik zou je aanraden: zorgt 10 of 5 voor 8 in de kerk te'zijn, dan is- alles in orde, als we op tijd beginnen. Dit is voor jullie de eenige en algemgene kennisgeving. Donderdag (Hemelvaartsdag) geen zang repetitie. W. J. A. MULDER, Pr., Dir. M. C. VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING Parochie O. L. Vr. Hemelvaart en St.' Joseph. Maandag: 7.30"9 uur Marg. Sinclair- groep Dinsdag: 7.45 uur H. Mis en Alg. H. Communie Vrijdag: 78.30 uur Ag- nes-groep; 78.30 uur Theresia-grQep; '8.15 uur Zang Nieuwe leden kunnen zich op clubs aanmelden. Parochie „St. Petrus" Woensdag 7.158.30 uur Jongste groep. 'Donderdag 7.45 uur: bijeenkomst voor de leden die op 20 Mei ingewijd worden. Vrijdag 7.45*9 uur: Middengroep. Za terdag 2.153.30 uur: Muloclub. Aan melding van nieuwe leden op de clubs Clubhuis Hoogewoerd 53. Parochie Hartebrug. Dinsdag, 6.307.45 uur Jongste groep Donderdag, 7.309 uur Top-groep Vrij dag, 89.15 uur Middengroep. Aanmelden van nieuwe leden op de clubavonden, of bij Pater Booms. OEGSTGEEST Aan alle jongemeisjes boven de 17 jaar. Leven is hergeven, Van wat God zelf gaf aan mij. Slechts daarnaar wil ik streven, Alleen dat maakt me vrij. Van God, je Schepper, heb je alles ont vangen, wat je bezit: je eigen leven, wat nu zijn bloei gaat bereiken, je ouders, van wie je zooveel houdt, je talenten en gees tesgaven waax-mee je je hebt kunnen op werken, tot w'at je nu bezit. En dat alles zonder eenige verdienste van jouw kant. Hij laat ze je behouden, zoolang in Zijn on eindige v raadsbesluiten dat goed oordeelt, om ze, dan weer van je weg te nemen. God hejpft misschien al grootere offèrs van je gevraagd en komt nog dagelijks voor klei nere dingen bij je aankloppen, 't Valt zwaar er afstand van te moeten doen en toch heb je geen recht om zelf de tijd vast te stellen en God te vragen: „Waarom juist nu? Waarom juist ik?" God heeft daar Zijn bedoelingen mee, zooals Hij dat met alles heeft. Alle personen en feiten, die Gods Vooi-zienigheid op je levensweg brengt, worden je gestuurd om er je levensdoel mee te verwerkelijken, 't Kunnen bunker havens zijn, waar je. nieuwe kracht op doet voor je verdere levensreis, maar 't kun nen. even zoovele klippen worden, waarop je zal stranden, 't Ligt maar aan hoe je er tegenover staat. Loop dus niet met 'n boos gezicht rond, wanheer zich moeilijkheden voordoen, wanneer 't niet precies gaat zoo als je dat had voorgesteld. God heeft Zijn eigen wegen, die wij met ons klein men- schelyk verstand niet kunnen achterhalen. Tracht daarom je leven te bezien in 't Gemeentel. Aankondiging DISTRIBUTIE VAS7 J5R AND STOFFEN. (Voor koo deinden). Zij, die een 4aanvr: ^roor vaste brand stoffen of .vasl ingediend hebl nen a.s. Erandstoffen Lreestraat 119, toewijzing Houders var woord „Hoofd' ten tot nader stamkaart mei ebrenge! dst. ffen en petroleum ulier MD 106 kun IVfci op de afdeeling Distributiekantoor, formeeren, of hun erstrekt. „Hoofd"- cntbree picht. Leiden, 17 Mei 1941. De Burgem jester van Leiden,, ENINCK. SCHOEISELDISTRIBUTIE. Maandag, 19 Mei as. zullen tusschen 9 én 2 uur volgnummers worden uitgereikt Woensd Vrijdag Zaterd; Zaterda! Maandag Donderdag 22 I het Distributiekant >or en voor dien. dag $een volgnummers zul len wórden uitgei kt. De volgnummeig voov' Vrijdag 23, Za terdag 24 en MaJÉulag ^6 Mei a.s. zullen Woensdag 2l MeFa.s., tusschen 9 en 12 uur verstrekt worden. Leiden, 17 Mei 1941. De Burgemeester van Leiden,, STEVENINCK. zoodat op DISTRIBUTEE VAN RIJWIELBANDEN. ngl ft Met ingan het einde van Distributiekan aanvraagform tenbanden (to ling worden Leiden, 17 .s., en tot land kinnen door het oor,Breestrsfet 117, geen iliex$n|voor Wnnen. en bui- |n) mgev in behande- 7816 Burgemeester van Leiden,, STEVENINCK. LEIDEN. Bevorderd: tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift ge titeld: Verplichte Ouderdomsverzekering voor Kleine Zelfstandigen: de heer N. E. H. van Esveld, geboren te Leeuwarden en wonende te Bloemendaal; tot doctor in de Wis- en'Natuurkunde op proefschrift getiteld: The braconid alysia manducator panzer in its relation to the blow-fly calliphora erythrocephala meigen, de heer L. W. D. Caudri, geboren te 's-Gra venhage en wonende aldaar. G e s 1 a a g'd: Doctoraal examen rechten: D. J. Koele- man. Leiden, J. A. Zandee, Den Haag. Candidaats examen Nederlandsche taai en letterkunde: J. van der Schaar, Vlaar- dinger Ambacht; Candidaats examen Indische taal- en letterkunde: A. Teeuw, Leiden; doctoraal examen Semietische taal- en letterkunde D, S. Attema, Hilversum; Doctoraal examen Wis- en Natuurkunde (Geologie) P. A. Hacquebard, Hillegers- berg, A. J. Dikkers, Den Haag. OMGEVING VOORSCHOTEN Gunning. Het college van Burge meester en Wethouders heeft het verrich ten van grond-, straat-'en rioleeringswer ken ten behoeve van den aanleg van een weg RaadhuisWijngaardenlaan en een wegver breeding W ij ngaardenlaanVoor straat, alsmede het aanleggen van een rio- leering in de Wijngaardenlaan en de Voor straat, met bijbehoorende werken opge dragen aan C. M. van Deérenberg en Ge broeders J. en P. van Wijk te Alphen aan den Rijn voor de som van 82.975. licht van Gods bedoelingen. Zet je eigen „ik" opzij, dan eerst zal je vrij worden, zoodat God in je kan uitwerken, wat Hij in Zijn oneindige liefde daarvan heeft voorgesteld. Wanneer je dit wil bereiken, (en dat wil je natuurlijk) kom dan naar de bijeen komsten, die op 27, 28, 29 en 30 Mei a.s. gehouden zullen worden in óns Paro- chieruis „Sint Willibroid" en bid veel, op dat wat je daar hoort ook werkelijk vrucht moge dragen. Morgen, Zondag, begint de novene van voorbereiding. Laten wij deze gezamenlijk houden. Als 't kan, iedere mor gen naar de H. Mis en dagelijks 3 maal 't Wees gegroet met 't mooie schietgebed, wat. een onzer Jeugdvereenigingen haar leden leert: „O God, laat uit ons groeien, Waar Gij ons voor gemaakt hebt." P.S. Jonge vrouwen boven 25 jaar, die de Vormingsweek willen meemaken, zijn van harte welkom. Kaarten zijn verkrijg baar aan de Pastorie. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. In den afgeloopen nacht vlogen enkele Eritsche toestellen over ons land. Eenige bommen werden neergeworpen. Er werd weinig schade aangericht, een tiental huizen kreeg glasschade. Slechts een enkel geval was ernstiger: in een stad in Noord-Holland werd nl. een arbeidershuis door een brandbom getroffen, waardoor Leiaas een vrouw gedood werd, de brand werd snel gebluscht. Agenda LEIDEN. Zondag, D|g van den Arbeid, zegening van gereedschappen eri werktuigen, pa rochiekerk Heerensingel, 4 uur. Dinsdag, Doodenherdenkingsconcert door het Alma Materkoor en Leidsch a Capellakoor, Stadsgehoorzaal, 7.30 uur. Woensdag, Concert Henri Welbooren, zang en Feike Asma, orgel, Pauluskerk, Oegstgeest, 8.15 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: Bertel, Hartman, v. Leeuwen, v. d. Meer, en v. Bockel. De Zondagsdienst der huisartsen te Oegstgeest wordt waargenomen door dok ter Va'rekamp, Tel. 1916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 17 Mei 20 "uur tot Woensdag 21 Mei 8 uur waargenomen door: de Apotheek Duyster, Nieuwe Ryn 18, Tel. 20523. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhefminapark 8, tel. 26274. GROOTE BRAND IN LOODS TE ROTTERDAM. Gisteravond, omstreeks half elf, is door een voorbijganger brand ontdekt in een groote loods van de Rotterdamsche Stu wadoorsmaatschappij aan den Breede Hil- ledijk te Rotterdam. Daar het een brand betrof in het haven gebied, rukte zoowel de beroeps- als de vrijwillige brandweer op het gemaakte al arm uit. *v De vlammen laaiden4 al spoedig hoog bo ven het Vrij groote houten gebouw, waar in o.a. Stuwadoors^ereedschappen lagen Onder leiding van den brandweercom mandant, ir. J. Govers, werd het vuur da delijk van alle zijden ingesloten. Na eenigen tijd van ingespannen arbeid hadden de gezamenlijke brandweren suc ces. Omstreeks half twaalf verminderde de vuurzee zienderoogen, hoewel een enorme rookontwikkeling den arbeid van de brandweren bemoeilijkte. Tegen half een kon het kleine materiaal inrukken. De nablussching heeft evenwel nog een groot deel van den nacht inbeslag geno men. FRANSCH COMMUNIQUé OVER DE VERKLARING VAN ROOSEVELT. VICHY, 17 Mei. (D.N.B.) Naar aanlei ding van de verklaring van px-esident Roo sevelt in aansluiting op de toespraak van maarschalk Pétain, is hier het volgende officieele communiqué uitgegeven. In de kringen der regeering van Vichy toont men zich verrast over de verklarin gen, welke, president Roosevelt in Wash ington zou hebben afgelegd, en volgens welke hij de toespraak van maarschalk Pétain opvat als een beschikbaarstelling van de Fransche koloniën aan Duitsch- land, Deze interpretatie wekt verbazing in verband met officieuse verklaringen, waarin de bezetting van Fransch Guyana en van de kolonie La Martinique overwo gen wordt. De bewapening van tien Fransche schepen in Amerikaansche ha vens, waaronder bok de ,;Normandië", vormt een handeling, welke men met zui ver ideologische redenen, waarmede men in de Vereenigde Staten de aangelegenheid wil vergoelijken, niet verklaren kan. In Mei 1940, toen Frankrijk door Engeland in den steek werd gelaten, beschouwden de Vereenigde Staten het als doelmatig, het Fransche beroep onbeantwoord te laten. Heden heeft Frankrijk, dat als groote mo gendheid de onschendbaarheid van zijn koloniale rijk bewaren wil, wel het recht, met zijn overwinnaar over de voorwaar den en omstandigheden eener gemeen schappelijke nieuwe ordening van het Buropeesche vasteland te onderhandelen. Dit beteekent in het geheel niet „dat Frankrijk het doel nastreeft; Groot Brit- tannië en nog veel minder de Vereenig de Staten aan te 'vallen. De dreigementen van den Biütschen mi nister van buitenlandsche zaken, Eden, te gen Syrië en het bombardeeren van Syri sche vliegvelden vormen onderdeelen van een stand van zaken, welken Frankrijk nog weigert als een aanvalspoging van Engeland te beschouwen. Overigens geeft de verklaring welke de Fransche ambas sadeur in Washington. Henry Haye, je gens de Amerikaansche pers heëft afge legd, in dit opzicht het standpunt weer van het Fransche volk, dat afkeer heeft van alle splitsing en dat zijn vertrouwen stelt in het beleid en de, groote vaderlands liefde van maarschalk Pétain. LEIDEN, 17 Mei. Groentcnveiling. Per 100 kg.: prei 25.70—31.30, rabarber 3, "andijvie 16—27, sla f 9—22, raapstelen f„ n witloof 11—26, postelein 22 27, spinazie 67, per 100 stuks: komkom mers 12—20, blóem,kool 8.40—23,—, sa lade 1.906.00, per 100 bos: pieterselie 9.40—12.—, radijs 1.60—2.00, selderie 4.90—12.30, uien 4.10—7.10, peen 17. UTRECH8T, 17 Mei. Vee. Totaal aange voerd 3295 stuks, vee, o.a. 450 runderen. Prijzen: vaarzen 3004.30, pinke.n 220 290, «melkkoeien 320510, kalfkoeien 340530, varekoeien 160360, handel kalm, met iets lagere prijzen. 320 nuchtere kalveren, 250 schrammen 2235, 725 big gen,/ 14—22 per stuk, handel in schrammen redelijk, biggen flauw., 1550 weidelamme- ren 1524 per stuk, handel redelijk, prij- zen onveranderd.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3